jJE KUNT WEL MEEKOMEN EXPORTÜcNEViü Biafra: eet U smakelijk? Films in Leiden PvdA-voorzitteropen-brief wisseling geen doodsteek PAK Weekend retour 3dagen gratis reizen GRATIS Hartpatiënten moeten leren inzien: dagretour+fl.- Waakzaam EXTRA FLES met Oud en Nieuw Attentie Examens van Sportschool Luiten Agenda van Leidse invalidcnbond Leids concert Soft Machine Jaarkaart of 3-maandskaart65+? voordelig uit met NS 961 WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE I' LEIDEN- (Van een onzer redacteuren) Normaal LEIDEN Ook in ons land, onderdeel van een welvaarts maatschappij, neemt het aantal sterfgevallen als gevolg van hart- en vaatziekten onrustbarend toe. Ongeveer de helft van alle sterfgevallen kan men bij het ingaan van de jaren zeventig van de 20ste eeuw wijten aan hartziekten. In verschillende landen zijn stichtingen opgericht om het kwaad, dat de hartziekten aanrichten, in de wortel te bestrijden. Ook in ons land. waar de Nederlandse Hartstichting i 1964 van de grond kwam. De stoot werd gegeven door de Leidse prof. dr. H. A. Snellen, hoog leraar in de cardiologie aan de Leidse universiteit, die onder de in druk was gekomen van het werk van de Hartstichting in Amerika. De spectaculaire harttransplanta- j ties, het glamourachtige optreden van de Zuidafrikaanse professor Barnard hebben ons wellicht in slaap gesust. Maar de transplantatietech- niek lykt voorlopig nog een twijfel achtige en kostbare zaak. het aan- tal hartpatiënten blijft stijgen Daarom heeft de Nederlandse Hart stichting een urgentieprogram opge steld. De studie over oorzaken van hart- en vaatziekten moet verder worden uitgebouwd. Daarnaast moe ten er speciale klinieken komen om hart- en vaatziekten te behandelen. Daarvoor zijn revalidatiecentra no dig. En tenslotte stelt de Hartstich ting zich tot taak zo goed mogelijk voor te lichten over hartziekten en wat men er tegen kan ondernemen. Daarvoor is natuurlijk veel geld nodig en de Hartstichting moet bij particulieren aankloppen. Want de overheid schept niet voldoende moge lijkheden om het geschetste, inder daad ambitieuze programma uit te voeren. lp i! Voorlichting Ook in Leiden is nu een „Stichting 1 vrienden in Leiden en omstreken van de Hartstichting" opgericht. In dc j komende tijd zullen de artsen H. J j Postel en H. W. H. Weeda zoveel mo-1 gelijk voorlichting geven over hart- j ziekten, het hartinfarct, wat er tegen j te doen valt en wat daar allemaal voor nodig is. Dokter Postel is zijn wervende taak reeds begonnen op een kerstbijeenkomst van de vrou wenafdeling van de Partij van de Arbeid. Hij zei daar onder meer: „Dat het hartinfarct in de jaren 1970 aanleiding zal zijn tot een hoog sterf tecijfer komt juist door de welvaart We hebben genoeg om te eten, maar we kopen dikwijls voedingsmid delen. die beslist schadelijk zijn voor ons bloedvatenstelsel en onze gezond heid Daar komt nog bij dat de opbouw van de maatschappij steeds Ingewikkelder wordt en dat het tem po van aanpassing aan die maat schappij steeds hoger wordt, waar door men bijna voortdurend onder spanningen leeft Dokter Weeda is medewerker van prof. Snellen. Vooral het herstel van hartpatiënten heeft zijn belangstel ling. Vlot betogend stelt hij vast: „We zijn niet klaar met het analyse ren van de ziekte van de hartpatiënt. Daarmee is het herstel niet af. We moeten hem trainen om hemzelf te laten bewijzen tot wat hij in staat is. Daar komt de onmeetbare factor angst om de hoek kijken .De hart patiënt voelt zich een gehandicapte Hij heeft angst voor elke liahamelijke inspanning. Hij herinnert zich de pij nen, het lijden, denkt: dat nooit meer, vermijdt elke inspanning, zon der te beseffen dat dat juist slecht voor hem is. Lichamelijk en geeste- ilijk Beide artsen wijzen er op dat nog veel doktoren zelf ook te voorzichtig zijn en hun patiënten voor inspan ning waarschuwen. In Leiden zijn zon vijftig patiënten getraind op enige lichamelijke inspanning. Dok ter Weeda: „Het is een training die begint als zij weer op zijn. Ze wor den op fietsen gezet. Zo hopen wij dat angst voor nieuwe piin wordt (overwonnen. We pogen zover te ko men, dat de patiënt inziet dat hij wel lichamelijke inspanning kan heb ben. als hij maar zo gewoon mogelijk doet Dat is trouwens de moraal van het lied". Ook de behandeling op de afdeling van prof. Snellen in het Academisch Ziekenhuis in Lelden is er op gericht alles zo normaal mogelijk te doen schijnen. Dokter Weeda nogmaals: „We geven een behandeling waarbij de herstellende patiënten dagelijks naar de polikliniek komen voor trai ning. Ook al om ze zoveel mogelijk uit de sfeer van de witte jassen te houden". Voor dit werk dat voor een groot deel op het psychologische vlak ligt, werkt de afdeling van prof. Snellen nauw samen met de Jelgersmakli- niek. Daarnaast is er in het „reva- lidatie-team" een psycholoog opge nomen van het Nederlands Instituut voor preventieve Geneeskunde, ook Leiden. Hy is vooral geïnteresseerd in de aanpassingsmogelijkheden van de patiënten op het emotionele vlak Dan is er nog een sociaal werkster (Dokter Weeda: „Zij is ongelooflijk nuttig. Ze doorbreekt de sociale bar rière by patiënten die zich tegenover de doktoren niet durven uiten".) Het team van hartspecia*sten, psycho loog. psychiater en maatschappelijk werkster wordt in Leiden aangevuld met een zogenaamd ergonoom, een man die in staat is de zwaarte van de arbeid van deze hartpatinten te berekenen. Het maximale aantal patiënten dat voor adviezev en actieve training kan worden opgevangen gedurende twee maanden per jaar, bedraagt 100 man per jaar. Maar er valt aan die revalidatie nog veel te doen. Men wil daarom een centrum stichten speciaal voor de training van hart- KANS»^ bij elke aankoop van een hele fles - "Val 'mfekoel" Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten op maandag 29 december a.s. vrijstelling te verle nen van het verbod om op maandag na 13 uur een winkel, waarin het sllj- tersbedrljf wordt uitgeoefend voor het publiek geopend te hebben. Burgemeester en Wethouders van ijlden brengen ter openbare kennis, eat het kantoor van de Gemeente- Ontvanger op 29. 30 en 31 december a.s voor het publiek gesloten zal zijn. Het bureau van de dienst Krediet wezen zal op die dagen normaal ge opend zijn. patiënten. In de buurt van Leiden komt dan een vleugel van het Rot terdams Zeehospitium in Katwijk in aanmerking. Het in te richten reva lidatiecentrum zou vooral dienst kunnen doen voor patiënten uit Zuid-Holland en een deel van Noord- Holland. met name Haarlem en om geving. Het aantal patiënten waar op wordt gemikt bedraagt zo'n 200 per jaar, een aantal dat later ver dubbeld zou moeten worden. Dat is bij lange na niet voldoende maar het hiervoor benodigde geld loopt al in de tonnen. Gunstig De artsen Postel en Weeda dragen nog meer gegevens aan. Zy wijzen er op dat de positie van Leiden op het gebied van de bestrijding van hart ziekten zeer gunstig is. Het onderzoek is hier op verschillende gebieden klepgebreken, rheuma. hartgebreken, kindercardiologie, vaatchirurgie. hoge bloeddrukonderzoek ver gevorderd, waardoor men kan werken vanuit een groot geheel. Afrondend zegt dokter Postel: „We Inspanningsonder zoek op de „fiets" moeten allemaal inzien, dat hartaan- doeningen voor de volksgezondheid in ons land vyand nummer een aan het worden is" Concludeert dokter Weeda: „Waar het ook om gaat, en dat is het deel van onze training, is dat hartpatiën ten leren beseffen dat ze geen kneus jes meer zyn na revalidatie. Natuur- lyk. ze hebben een opduvel gehad. Maar met verstand en inspanning kun je daarover heen komen". LEIDEN „Eet u smakelijk?" Met borden als deze zullen twee de kerstdag Leidse scholieren bij restaurants in de binnenstad postvatten na 'n stille tocht door het centrum. Op die manier vra gen zij van de etensgasten een momentje de aandacht en een geldelijke bijdrage voor het oor logsleed in Biafra. De stille tocht wordt voorafgegaan door een sober kerstmaal van water en brood in het Troef gebouw, aan vang 2 uur. De gehele Leidse school jeugd is afgelopen week per stencil uitgenodigd aan deze maaltijd deel tc nemen. Voor drie gulden ontvangt men twee sneetjes oud brood «gratis beschikbaar pesteld door een brood fabriek) en een glas water. Dit geld wordt in de avond van tweede kerst dag aan dominee Byl van het Leicrs Biafra comité overgedragen. Tevens wordt dan het bedi'ag geteld, dat bij en in de restaurants wordt opge haald. Het initiatief voor deze stille ma nifestatie is uitgegaan van Prova dya?. Inmiddels heeft Troef, het vor mingsinstituut. voor de werkende jeugd aan de Hogewoerd 57, zich aan gesloten. De meeste Troef-cursisten hebben zich bereid verklaard tenmin ste één dag van hun loon aan het B-af ra-comité af te dragen. De bedoeling van de actie is, aldus dominee Byl, om even door die wel voldane kerstsfeer heen te prikken- Ik hooide onlangs van een man die zei: „Ik heb liever niet dat ze met een geld bus langs komen als ik zit le eten". Maar daar zit 'm nou juist dt kneep!". Op de foto staan twee jongens van Provadya? met het bord dat zy op tweede kerstdag zullen meedragen. Wie op andere wijze het Biafra-co- mité in Leiden wil steunen: het gi ronummer is 318.000 tji.v. het comi té (Foto LD/Holvast) (ADVERTENTIE) ook geldig- Voor de prijs van een reist u voordelig woensdag 31 december heen, donderdag 1 januari terug. Oudejaarsavond na 21 uur zeer beperkte treinenloop; vrijdag 2 januari treinenloop als op maandag. Folder aan de loketten. Nederlandse) Spoorwegenj LETDEN Bij Sportschool Luiten zyn de volgende mensen voor de examens judo, jiu-jitsu en karate geslaagd. Judo: G. Schipper, G. M. L. Oude elthuis. Jiu-jitsu: le graad: J. Bink. J Dlikman, C. Slykhuis. J. v. d. Mey, D. Bakhuyzen van den Brink, D. Nop- pe. J. Janszen B. v. d. Gugten. J. v Zanten, C. Brussée, R. Brussée, C Halvemaan, T. Piket, R. v. d. Neut, J. v. 't Oosten; 2de graad: M. Over- ciyk. H. Plu, F Piket. Karate 8e kyu: H. Plu. D. Bakhuy zen van den Brink. NSF examens judo: Rijkspolitie: P. Beereboom, G. L. M. Oude Velt huis, P. Beelen, T. Spelt, G. Schip per, J. Hogenbirk, W. v. d. Vlekkert, M. Groen, W v. Atten, C. SchenK, Oudeman (met lof): Kamerlingn Onnes Lab., gele band: H. de Prie, F Regts, H Neerings, J. Tdserda blauwe band: S. Maasland, J. de Jong, R. Hirdes; bruine band: M. Delfos (met lof), P. Groenewegen, G Willemse. De leden van de laat ste groep slaagden tevens allen voor de le graad jiu-jitsu. LEIDEN De Leidse afdeling van de Algemene Ned Invaliden Bond geeft voor '70 de volgende agenda op van spreekuren en activiteiten voor de leden Elke eerste en derde vrydag van de maand spreekuur voor sociale- en be lastingvraagstukken van 4—5.30 uur in het gebouw „Ons Centrum" aan de Hooigracht 84 Voor de leden is er ook de soos. dinsdagmiddags van 2.30 tot 5 uur. aan de Boommarkt 12. Voorts is er elke woensdagavond van 8 tot 9 uur gezamenlyk zwemmen in „De Over dekte". waar wordt gelest door eigen instructeurs. Tenslotte kunnen leden van de bond ook meedoen aan het ponyryden. Voor al deze activiteiten kan men zioh opgeven by de secre taris, Houtmarkt 9 ADVERTENTIE KLEIN BAR DANCING CLUB De CHAMPAGNE COCKTAIL is overheerlyk in de Het gehele jaar iedere dag geopend. 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag tot 2 uur. Correcte kleding verplicht. Toegang onder voorbehoud. Alle zon- en feestdagen geopend vanaf 14.00 uur n.m. LEIDEN Het staat vast dat de Soft Machine volgende maand in Leiden zal opireden. Als datum is vastgesteld 21 januari. Het concert zal worden gehouden in de Stads gehoorzaal. De organisatie berust by het Delftse theatcibureau Mojo, in sa menwerking met Provadya?-Leiden. De Soft Maolüne treedt op in dc nieuwe bezetting. De driemansgroep is nog niet iang geleden uitgebreid met vier blazers Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar 's-Greverduin- Capelle. B. J. Zaal, te IJsselmuiden: naar Nieuw Leusen, W. E. Steen beek, te Ingen. Bedankt voor Ooster zee, S. Euverman, te Warffum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Emmen, B. Bor- reman, te Noord-Scharwoude. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Toronto (Ontario, Ca nada; en te London took in Canada*, beiden Free Christian Churches, J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. De PSP is blykens haar „open brief" geschrokken van de uitwer king van het optreden van de jeug dige, onbezonnen heer Amptmeyer. Deze party strijdt met onverdraag zame, geestelyke wapenen, die erger kunnen zijn dan andere wapenen. De partij heeft zich nu in haar ware gedaante laten zien. We zyn nu ge waarschuwd. Het publiek weet waar het aan toe is met deze partij en het PAK! Geen reclame. We w eten ook van een PvdA- raadslid waar de heer A. zijn in lichtingen vandaan haalt. Van een land, dat tot de tanden toe bewa pend is, terwyl deze party beweert tegen oorlogsgeweld te zyn. We we ten ook dat A. onverdraagzaam is en geen zwijgplicht kent. Hij kan slecht luisteren en wat A. zegt. is alleen juist. Een slecht democraat. Tegenover A. hebben wij dan ook zwijgplicht. De heer A. heeft alle respect verspeeld. Hy weet niet wat integriteit is en hoort o.i. niet in de raad thuis. Als de PSP aan de macht zou komen, zou het met ons gedaan zyn, d.w.z. voor mensen met een andere levensopvatting. Dat de paruij niet op hoog niveau staat, is nu bekend geworden. Ze voelt, dat ze alle achting van het publiek heeft verspeeld en probeert nu met een grote strooppot, stroop om de door ons gewaardeerde twee w ethouders en het volgens haar plot seling zeer geliefde vrouwelijke raadslid van de communistische par ty te smeren. Zéér klein, waar we niet intrappen! Dat ze getruik maakt van chris- telyke en neutrale bladen waar ze tegen zyn, is ons ook vreemd. A. BERNARD, Leiden. ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65 4- -kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13. 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65-f-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. Met Kerstmis weinig nieu we films in de Leidse biosco pen. Niet minder dan vier rolprentendie vorige week al draaiden, blijven zeker nog één week 'de meesten zullen nog wel langer blijven). In Camera is een oude, maar lang niet versleten De Funès teruggekeerd. Alleen in Rex een nieuwe: .Met intieme leven van een halve maagd De prolongaties voorop: LIDO houdt natuurlyk James Bond op het programma. Geen Sean Connery ditmaal als agent 007. maar de Australiër George Lazenby, die zoals hyzelf zegt „avonturen beleeft, die de ander niet heeft beleefd Een nieuwe James Bond met aan zyn zyde Diana Rigg ide vechtlustige Emma Peel uit de televisieserie De Wrekers). Het is anders, misschien wat min der sDectaculair. maar het zal wel weer een kassucces worden LUXOR heeft voor de tweede week de weg gebaand voor een aangrijpende Western „The wild bunch." De aanloop, het deel voor de pauze, is soms wal langademig en wat erg roman tisch, maar daarna slaagt re gisseur Sam Peckinpah erin een verbluffende realiteit te scheppen, waarnaar men ge boeid zit te kyken. TRIANON houdt het ook nog een week op dezelfde rolprent: „Love bug van Walt Disney, waarin de hoofdrol wordt ge speeld door een wit volkswa gentje. Het maakt zelf uit aan wie het wil toebehoren en wat het wii doen. Een luchtige en amusante film. Echt iets gezel ligs voor de feestdagen, al wordt het op den duur wel iets veel van het goede. STUDIO heeft „The gradua te" ook geprolongeerd. Het was al een reprise. Het verhaal van de thuis gekomen Jonge afge studeerde, die door een aan trekkelijke oudere vrouw wordt verleid, was al eerder in de Sleutelstad te zien. Maar deze onderhoudende rolprent was best een herhaling waard.' CAMERA komt ook met een reprise. Louis de Funès draait zyn doldrieste avonturen weer af, welke hy beleeft in „Vakan tieperikelen." Met zyn verba zingwekkende mimiek en ont zettend driftig gedoe laat hy de toeschouwers bulderen van het lachen. Men fleurt weer eens op van zulke perikelen. REX is het enige theater, dat deze week met een nieuwe film op de proppen komt. Op de titel „Het intieme leven van een hal ve maagd" afgaande kan men rustig constateren, dat dit filmpje geheel past in de sfeer van de tydveel sex. LEIDEN „Ik ben van mening, dat de heer Amptmeyer niets te ma ken heeft mei de interne verhoudin gen binnen de Partij van de Arbeid" Dat is de reactie van de heer Th. Dirks. PvdA-voorzittev van de afde ling Leiden, op de kritische uitlatin gen van het PSP-raadslid. de heer Amptmeyer m het party orgaan „Ra- cukaal" en de daarop gevolgde „open triefwisseling" in de pers. Het onbe- haagiyke gevoel in PvdA-kringen over de „correspondentie" van het Leidse PSP-raadslid is versterkt door he' feit, dat de aantygingen aan het adres van de Leidse PvdA-fi'actie Juist op een ogenblik kwamen dat de andere partijen probeerden het PAK onder de voet te lopen. Deze „ordi naire ruzie" is er de oorzaak van geweest dat net PAK in Leiden bij de begrotingsbehandeling niet als één geheel naar buiten kon optreden" aldus de heer Dirks. Overigens ziet de Leidse PvdA- voorzitter in aeze affaire niet direct een doodsteek voor het Progressief Akkoord. „Alles wat zich de afgelopen week rond het PAK heeft afgespeeld is een zaak tussen raadsleden ge weest. De samenwerking van de par tijbesturen heeft daar niet onder geleden. Het was trouwens bekend dat er in brede lagen van de PSP erige bedenkingen waren tegen de huidige samenstelling van de PvdA- fractie in de Leidse raad". De heer Dirks ontkent niet dat hy weinig waardering kan opbrengen voor het optreden van de heer Ampt meyer. Ik ben met zyn uitlatingen niet erg gelukkig. Ik kan ook niet begrypen mei welk doel ze zyn ge schreven. Men moet echter de „in vloed" van de PSP'er Amptmeyer niet te hoog schatten. Het is alge meen bekend, dat hy uitgesproken meningen neeft en bovendien had hy niet verwacht, dat het artikel in .Radikaal" op zo'n grote schaal be kendheid zou krijgen. Na de laatste ingezonden brief van dt heer Amptmeyer van maandag j 1. vindt de PvdA-voorzitter het tyd dat de zaak Amptmeyer gesloten wordt. Er zyn de afgelopen wekea over en weer verwyten gemaakt door raadsleden d»e erg gespannen waren na de lange reeks begrotingsverga deringen. Er moet nu een afkoelings periode komen. „We hebben echter de stellige overtuiging dat de heer Amptmeyer van nu af zyn geschryf over deze zaak zal laten rusten, al dus de heer Dirks.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3