EVEN KERSTKLUIFJES VOOR PUZZELAARS m Rekening van oud en nieuw Puzzel KRUISWOORDRAADSEL Puzzel VI Drieling-kruiswoord Vijf uit een eerste prijs 100- tweede prijs 75- derde prijs 50- vierde prijs 25- vijf prijzen van 10- vijf prijzen van 5- Puzzel I ESTEN IN BEELDSPRAAK Puzzel II G H G M O N E E R E N 5 N N R E E V 6 1 E L E E N o K T N M P O 1 A E E N R R P s T R O A 6 E D O V M E D O A Puzzel III Puzzel IV G Puzzel VII MERKWAARDIG GETAL [JLAGE LEIDSCH DAGBLAD 24 DECEMBER 1969 gebruikelijk zetten wij onze lezers ook dit jaar voor de jaarwisseling een serie gevarieerde puzzels voor. kerstkluifjes voor de donkere dagen, niet één prijsvraag, maar het zijn verschillende puz- int meedoen aan zoveel puzzels als u smaken en welke Er worden uitsluitend prijzen per puzzel toegekend, ïbbers kunnen te gast gaan aan woord- en cijferpuzzels og aan heel andere opgaven. Het aantal puzzels hebben aar op 7 gehouden in verband met de jaren zeventig, SJGkia de jaarwisseling te wachten staan. zzel loven wij veertien prijzen uit, namelijk: Dat is tezamen 325 gulden per puzzel, dus over alle opgaven i 2275 gulden voor 98 prijswinnaars. Wanneer U naar een van de prijzen mee wilt dingen (het geen natuurlijk niet beslist nodig is om de puzzels op te lossen want het gaat in de eerste plaats om de ontspanning) dan moet U aan de volgende voorwaarden voldoen. 1. De oplossingen, gericht aan de redactie van het Leidsch Dag- j blad, Wittesingel 1 te Leiden, dienen voor donderdag 8 januari 1970 te 13 uur in ons bezit te zijn. 2. Buiten op iedere enveloppe moet vermeld staan „Kerstprijs vraag'*. 3. Buiten op iedere enveloppe moeten de nummers van de puzzels staan opgegeven, waarvan de oplossing wordt in gesloten. 4. Buiten op iedere enveloppe moeten naam en adres van de inzender zyn vermeld. 5. Geen andere zaken dan oplossingen mogen in deze brieven worden ingesloten. Het is mogelijk, dat wij voor bijzonder verzorgde of van zeer originele commentaren voorziene oplossingen extra prijzen ter beschikking stellen, maar deze zijn onafhankelijk van de reeds genoemde puzzelprijzen, bij de toekenning waarvan wij alleen afgaan op de juistheid van de oplossing. Er zal niet meer dan één prijs per deelnemer worden toege kend. Veel plezier, veel succes!!! Wl 5 5 E L I N G daar DAAR to's tonen zaken, waarvan an de dierenwereld is ont- die namen duiden iets dieren aan Om voor noemen: wy hadden een ;n geven van een bobbel- iet opgezette haren en dan ochte naam „kippevel" ge let loopvlak van een tank waarvoor de gevraagde benaming „rupsband" zou zyn geweest, of Ada Kok in actie met de „vlinderslag". De foto's die wij hierbij geven, zijn op een soortgelijke wijze te omschrij ven, alle met namen dus die naar de dierenwereld verwijzen. Wat stellen deze foto's voor? HISTORISCHE WOORDEN IN EEN PAARDESPRONG De 56 vakjes van deze figuur moe ten met de „paardesprong" van het schaakspel worden doorlopen, alle vakjes en elk vakje niet meer dan eenmaal. Begonnen moet worden bij de dik omlijnde letter E. Wanneer de juiste volgorde wordt gekozen, vormen de letters in die vakjes in dezelfde volgorde (in het Nederlands vertaalde) historische woorden, die het afgelopen jaar wer den uitgesproken. Hoe luidt die uitspraak? 7 O WISSELING In deze vermenigvuldiging en (uiteraard) opgaande deling zyn de meeste cijfers door punten vervan gen. de rest door letters en slechts vier cijfers zijn niet vervangen. Dat zyn ter ere van de komende jaar wisseling de cijfers 6-9-7-0 in de deling. Verschillende letters stel len steeds verschillende cijfers voor, gelijke letters gelijke cijfers. Kunt U de oorspronkelijke ver menigvuldiging en deling in cijfers reconstrueren? Er is slechts één op lossing mogelijk, en die is door bere- redenering echt niet zo moeilijk te vinden. Het is voldoende wanneer U als oplossing het woord JAARWISSE LING in cijfers geeft. HORIZONTAAL: Drie eenvoudige kruiswoordpuzzels, maar tezamen vormen zij toch wel even een heel apart probleem. Het Is namelijk min of meer een Siamese drieling. De omschrijvingen zijn na melijk niet per diagram gegeven. Onder ieder nummer vindt U drie omschrijvingen voor drie in te vul len woorden. Niet is echter gegeven, welk woord in welk figuur moet wor den ingevuld. De omschrijvingen staan per nummer willekeurig door elkaar. Aan U om toch de Juiste woorden in de juiste diagrammen bij elkaar te zetten. De omschrijving j van de woorden 1. horizontaal staan wel in de goede volgorde. Dit om het nazien van de oplossingen te verge makkelijken! HORIZONTAAL: 1 Europees land kerkelijk be stuursorgaan gewoonlijk 7. tocht Noorse naam voor zetsel 8. schaaldier relatie uitvoer 10. familielid muzieknoot ri vier in Italië 11. droog tijdseenheid erg 12. deel van de melk beweegbaar deel van muur lekkernij 14. buil lichaam vaartuigje 15. schreeuw stoot loot 17. dier titel muzieknoot 18. herrie klaar misdadige or ganisatie 20. zonderlinge beest vreemde munt 21 verstrekker van opdracht heen en weer lopen peinzend. VERTICAAL: 1. foutieve redenering financiën voor het uiterlijk punt op aarde 2 bedorven meisjesnaam om roepvereniging Een vierkant kan door twee rechte lijnen in vier andere vierkanten ver deeld worden, die alle even groot zyn. Dat is een heel simpele zaak. In bij gaande tekening hebben wij dit ge daan met twee stippellijnen. Men kan ook een vierkant door twee rechte lijnen zodanig in stuk ken verdelen, dat uit die stukken twee vierkanten kunnen worden sa mengesteld die beide even groot zijn. Ook dat is geen moeilijk probleem. Die lynen zyn als streepjeslijnen aangegeven in by gaand voorbeeld. Men behoeft slechts twee van de vier gevormde driehoeken met de lange zijde tegen elkaar te leggen en de twee overblijvende eveneens om het gewenste resultaat te krijgen. Iets moeilijker wordt de opgave, die wy U willen voorleggen. Kunt een vierkant door vier rechte lijnen zodanig in stukken verdelen, dat uit die stukken vijf vierkanten gelegd kunnen worden die alle even groot zyn? U hoeft voor Uw oplossing niet bijgaande tekening in te sturen, maar alleen een vierkant te tekenen en daarin de vier gevraagde lijnen te tekenen. snel hard gebakken rand schoeisel boom smalle weg verbijsterd dier oppervlaktemaat meisjesnaam indien bergplaats voor papieren vlek in het geval dat familielid gedroogd riet hoeveelheid op alle plaatsen windrichting gedeelte vloeiend gesteente bewonderaar leeg ogenblik fijn weefsel laagte voorzetsel oppervlaktemaat regelmaat Aziatisch land uitgelezen groep zintuig zeer plechtige verklaring spieling van het toeval gazen raam omroepvereniging zachte slag spoedig nabootsing meisjesnaam stad in Zuid Amerika valwind in Frankrijk lokmiddel hechtplaats kledingstuk 79. christelijke feestdagen 18. sterrenkundige 80. gewicht 19. SOS-sein 81. groente 22. zijkant 83 86. titel schrijfgerei 24. 26. internationale organisatie diertje 88. aanlegplaats 29. geneesmiddel 89. nieuw soort samenkomst 31. in gezelschap 92. schrijfgerei 32. langwerpig rond 94. energie 33. keukenartikel 96 oud 36 zonder grens 99 kaalgeschoren plaats 37. soort etiket 100 rampzalige toestand 38. aangezien 101 plagen 39 land van herkomst 102 persoonlijk voornaamwoord 41 voorzetsel 103 voegwoord 45. bergplaats 104. te allen tijde 47. zwaar 50 vaartuig VERTIKAAL: 53. roem 1. familielid 55 glimmend maken 3 onnatuurlijke bevruchting 56. dier 4 in orde 60. waterkering 5. graafwerktuig 62. onplezierige plaats 6 ten aanzien 65. hooghartige houding 7. ruimte-Russen 66 beteuterd 8 vaartocht naar eiland 67. uitstoting 9 schadelijk Insect 68. dier 10. naschrift 72. vruchtennat 11. voorzetsel 73. snelle loop 12. verharde huid 76. voetbalclub 14 vrouw 77. aanwijzend voornaamwoord 15. dier 81. dier 16. bekende motorraces 82. lofdicht 17 kledingstuk 84. godsdienstig gebruik 85 grappig 87. 88 89. fijn weefsel vast tegenovergestelde van 88 90 op grote afstand 91. 92. geestelijke Griekse letter 93. 94 op dit ogenblik gulden-teken 95. 96. voorzetsel meisjesnaam 97. wereldtaal 98 bewaarplaats voor geld huldigt gebogen slijtplaats tochtje bloei wij ze zwaar voertuig verbrandingsprodukt voltooid ruiter plaats voor lichamelij ke vorming met succes on dergaan smerig einde lor kerel stoot laagte zonder gehoor deel van het lichaam vrouw nadrukkelijk verlangen gewicht paard hoogte tijdseenheden lichaamsorgaan aanwijzend voornaamwoord kerel zwart lieflijk wezen dier vroeger eiland de lezer heil van de datum muzieknoot V' Sommige getallen hebben merk waardige eigenschappen, die niet di rect in het oog vallen. Zo bijvoor beeld het getal 1 0 2 5 6 4 dat de eigenschap heeft, dat het slechts een kwart van de waarde heeft wanner men het linker cijfer naar rechts overplant. Dan ziet het er uit als 025641 dus 25641, en vier maal 25641 ls 102564. Dit is het klein ste getal met deze merkwaardige ei genschap. Onze vraag aan U is. wat het kleinste getal is dat de eigenschap heeft, dat het slechts de helft van de waarde krygt wanneer men het lin ker cijfer rechts plaatst? Wy willen U twee aanwijzingen geven. In de eerste plaats moet U de vraag niet omdraaien, dus uitgaan van.de vraag, welk getal 2x zo groot wordt wanneer men het rechter cijfer links plaatst. Uit het voorbeeld kunt U al afleiden, dat dit niet altijd opgaat. In de twee de plaats moet U niet zomaar gaan proberen, want dan komt U er niet uit. Het is namelijk niet zo'n erg klein getal Wanneer U de opgave beredeneert, kunt U de oplossing op een betrekkelijk klein velletje papier vinden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 33