ileiding Kerstmis pas vieren als 'I vrede is...' WJ//M Groen - licht - kaarsjes krippie - elen - sneeuw tonique praatte met eugdpredikant Post Hennie en José hij The Shoes t| ttlj (A,44 VOOR MIJ IS KERSTMIS DE SFEER, IN EEN HOTEL OF BUITEN DE DEUR...." „Na kerstdagen weer lekker bekvechten../' GEDICHT p, '-r-. - X». yep*pÉögp» Huisvrouw JIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD log en hongersnood. Denkt u er ns aan, als u aan uw kerstdiner )f wanneer u naar de markt of ïien de supermarkt gaat om uw oom te kopen. Of wanneer u verlichte etalages in de stad loopt, zyn er dit jaar wél over gaan ken. Neem nu de oorlog in Viet- Iferleden jaar werd er een wapen- nd gehouden in Vietnam. Er werd 'T| rkeerde manier gebruik van ge en het werd geschonden. Wat a van zo n vredesbestand? En van ngersnood. die nog in zo'n grote over de hele wereld verspreid mt? ten wij ons dan aan een kerst- zetten en ons „vol" eten en drin- IVat wel blijkt uit het. feit dat de iers met kerstmis dubbel zoveel len. Of zullen we in deze dagen rat extra geld aan een hongers- ctie besteden? o.a. deze vragen hebben wij na- it. Onze vroegere mening is hier- ielemaal veranderd. We zijn kerst iet alleen meer als een feest van drinken en cadeau's krijgen gaan luwen. Maar ook als een feest voor en een feest waarbij we de hon ende mens bedenken, een wat meer algemene mening jgen. hebben wij deze en andere aan allerlei mensen gesteld, waar op deze pagina het resultaat ziet. Cecile Noordman 2e klas VWO St. Agnes scholengemeenschap Staande: Gerry van Alphen. Marja van Rijn, Magda Verbij. Els Vreeburg. Hedwig Kok. Hennie de Kier, Ine v. d. Geest. Elly Stuurman. Lidiuien Ponsioen. Zittend: Guus Kruis, mevrouw Obbema. Cécile Noordman, Trudy Wisse, Carla Krak, Monique Post, Hennie Koek, Lieke Kraft. Op de vloer: Christien Janssen. José Ver delBea v. d. Kley, Bernadette Akerboom, Anne-lies van Leeuwen, Tecla van Heugten, Leontien Visser. (Foto LD/Holvast) Elly Stuurman. „Als we van de nacht- ;en -die Monique stelde aan de rmeerde jeugdpredikant Post uit eest. IVat betekent Kerstmis voor U? eboorte van Christus. De komst Heiland. Vrede op aarde". 'llVat verstaat u onder vrede? zijn twee soorten vrede. Namelijk rdse vrede, die zonder oorlog. En ivennatuurlijke vrede. Eén met j iie niemand kan begrijpen. Zondi- in oorlog zijn met God". IVat bedoelt u hier met oorlog? ere zonde is een aanval op God is alleen niet in strijd met de als die verdedigend is. b.v.: ik :en dief weg. die bij mij in huis Hoe denkt u over het geld. dat u ft met Kerstmis?" is noodzakelijk. Je moet doen, hand vindt te doen. Kinderen 27 en geen dure woorden, maar wel ïbolen van Kerstmis". Geldt dat voor volwassenen ook rat die symbolen betreft? velen doen dat inderdaad". Bij de heidenen was het 'n licht- Wordt het dan 7.0 gezien? er wordt helemaal niet meer edacht". Doet u zelf nog iets aan de we- tde? „Bij ons gold vroeger de stel- je mag ruzie maken als je het er en moeder hebt zien doen. Zo wij mee aan de vrede. Verbeter eld. begin bij jezelf". Hoe denkt u over wapenstilstand? is heel goed. Mpn moet zich kun- tzinnen". Waarom? „Iedereen moet 'n kans hebben zich even aan God te wijden". Als u Nixon was. wat zou u dan doen? „Mij zelf laten beïnvloeden door raadgevers". Waarom? „Ik ben niet capabel om te regeren. Maar ik zou wel handelen, zoals het Geloof ons leert". De dominee viel op bovenstaande vraag aan omdat altijd de kant van Amerika gevraagd zou worden. Ik stelde daar om de volgende vraag. Zou u de troepen uit Vietnam te rugtrekken? „Misschien. Ik kan er niet op antwoorden. Ik weet daar niet ge noeg over. Bovendien zouden de com munisten er dan in de onderhandelin gen nog wat over te zeggen hebben". Als u in Rusland de macht had. wat zou u dan doen? „Ik zou niets kun nen doen. Ze zouden me toch oprui men". Maar als dat nu niet het geval was? „Heel langzaam de macht aan het volk teruggeven". Waarom langzaam? „Ze zouden eerst opgeleid moeten worden om zelf beslissingen te kunnen nemen. Ze zou den uit angst voor nieuwe onderdruk king niemand de macht meer durven toevertrouwen." Vragenstelster: Monique Post. «Geen familie van de predikant) mis terug komen, en je gaat voor de kribbe staan, dan kan je je haast niet indenken dat het vroeger echt zo is ge beurd". Hennie de Kier: „Je eet een paar maaltijden waarvan je uit elkaar klapt en je vergeet ae rest van de wereld. En dat mag je nou net niet doen". Lidwien Ponsioen: „Na het kerstfeest gaat alles weer gewoon door, je gaat weer naai- schooi. Ook de oorlog gaat,, na de wapenstilstand weer door". Monique Post „Aan de ene kant is kerstmis erg gezellig, maar Kerstmis met een hoofdletter wordt het pas wan neer het zeer sober wordt gevierd". Magda Verby* „Met kerstnacht denk je extra aan de vrede en dan vóel je het ook. dat je hier onbezorgd feest viert en zij misschien wel honger lijden". Anne-Lies van Leeuwen: „Bij de nachtmis heb ik zo'n gevoel van vrede, hoewel die er in vele landen toch niet is. Ik zou erg graag willen dat wij. die toch een zeer gezellige kerst hebben, ook iets voor die landen zouden kun nen doen". Gerry van Alphen: „Ik voel mij op sommige momenten vreselijk gelukkig, maar op andere momenten ook wel ver drietig, bijna schuldig". Ine v. d. Geest: „Het ontbijt is wel leuk. We eten dan beschuit met muisjes, net alsof er weer een kindje is gebo ren". Marja van Rijn: „Als we allemaal eens wat deden om medemensen een fijn kerstfeest te bezorgen, dan wordt het misschien het kerstfeest wat we er ons van voorstellen" Guus Kruis: „Vier naar mijn mening maar Kerstmis. Hoe wil je het in het groot doen, als het thuis nog niet okee is". Christine Janssen: „Een feest, een echt feest met een hele aparte sfeer, de sfeer van huiselpkheid, van sameh blij en gelukkig zijn" Bea v. d. Kle>„Kerstmis, dan eet jc lekker. Het is wel gezellig en leuk. maar wat heb je er aan als nog 1 3 van de wereld honger lijdt". Bernadette Akerboom: „Ik vind dat het niet zo moet zijn dat je bij elke hap aan die ontwikkelingslanden moet den ken. Dat is onzin." Tecla van Heugten: „Om dan maar niet lekker te eten op Kerstmis en maar geen kerstboom te kopen en al dat soort dingen meer, vind ik niet nodig". Trudy Wisse: We kunnen Kerstmis vieren beter la een en het pas vieren wanneer er vrede is. Pas als er vrede is. kunnen we Kerstmis goed vieren, met iedereen". Els Vreeburg: „Zoals Kerstmis bij ons thuis wordt gevierd, vind ik het. niet erg zinvol. Iedereen maakt zich bezorgd over eten. drinken en kerstballen". Leontien Visser. „Hoe kun je nu lek ker uitgebreid gaan eten, terwijl andere mensen omkomen van de honger en el lende". José Elstgeest: „Ze zien de honger op de televisie en in de krant. Er wordt zelfs in de kerk over gesproken. Maal ais ze de televisie hebben afgezet, den ken ze er niet meer aan en vergeten het geld dat er nodig is". Cécile Noordm.in: „Voor mij betekent Kerstmis een feest in de kerk en een feest thuis. De hele kerstsfeer is er voor mij wel af als je de kranten leest". Hedwig Kok: „Op de eerste plaats vind ik het kerstfeest een feest van de kerk. Het heeft voor mij grote waarde. Bij mij zou :k het kerstfeest zonder overbodige dingen vieren". Hennie Koek: „Wie heeft de moed om met Kerstmis niet van het feestmaal en allesmeer,- te genieten? Op het feest zelf denk je ei niet eens meer aan. Misschien daarna". Carla Krak: „Volgens mij is Kerstmis een mooi feest, als iedereen echt pro beerde die vrede te krijgen en erover na te denken". Interview met Co van Berkel, or ganist bij The Shoes, 21 jaar oud. Wat betekent Kerstmis voor jou?: „Kerstmis betekent voor mij een gewoon feest". Wat versta je onder 'n gewoon feest?: „Thuis, met lekker eten en een gezel lige sfeer". Hoe kun je lekker eten als je weet, dat men in andere delen van de wereld honger lijdt?: „Je kunt toch moeilijk het eten laten staan en ergens anders heen brengen" Waarom niet? Je kunt toch het geld dat je er aan besteedt, overmaken voor een goed doel?: „Ik koop het eten niet, dat doet m'n moeder". Wat vind je van wapenstilstand?: „Het haalt niet veel uit, ze zouden beter het hele jaar aan vrede kunnen den ken". Maar het is toch mooi als er met Kerstmis alvast vrede is. want dat is toch het vredesfeest?: „Het haalt vol gens mij echt niets uit. want daarna gaan ze toch weer verder". Hoe denk je dan over Kerstmis?: „Gewoon wat je vroeger geleerd hebt: geboorte van Christus." Maar Christus predikte toch de vrede, hoe breng je dat dan in verband met Kestmis en oorlog?: „Daarom betekent het hele Kerstfeest eigenlijk niet veel meer, voor mij, al die schijnvrede voor een paar dagen". Ga je toch naar de nachtmis?: „Nee, maar vroeger wel, toen dacht ik nooit over het Kerstfeest na, je ging omdat iedereen ging. Het hele Kerstfeest heeft zijn waarde verloren". Vragenstelsters Hennie Koek en José Verdel. Over de Altona-bijdrage in deze LD- kerstbijlage hangt ditmaal een waas van geurend dennegroen, stinkend kaarsvet en de restanten van wat eens „wild" werd genoemd. Dat Altona in echte kerstsfeer blijft is te danken geweest aan de tweede klas gymnasium van de St. Agnesscholengemeenschap in Leiden. In de donkere weken voor Kerstmis maakten de leerlingen van deze klas ge heel naar eigen inzicht een kerstpagina, slechts af en toe met adviezen terzüde gestaan door de lerares Nederlands, mevr. Obbema. Elke leerlinge probeer de met eigen woorden in een opstelletje een antwoord te geven op de vraag: „Wat betekent Kerstmis voor mij?" In verband met de beperkte plaats ruimte was het onmogelijk al deze „har- tekreten" in extenso af te drukken. De Altona-redacteuren Henk de Kat en Bram van Leeuwen moesten een selectie maken. Over de keuze van Bram en Henk is later uitvoerig in de klas gedis cussieerd, en uiteindelijk ging iedereen akkoord met de pagina zoals die er nu uitziet. Het was opvallend, dat in vrijwel elk opstel de oorlog in Vietnam en de hon gerende mensen in Biafra ter sprake werden gebracht. Vaak klonk in de op stellen het gevoel van machteloosheid door. het gevoel dat men er als eenling niet in kan slagen deze problemen op te lossen. Verder wordt deze pagina gevuld met een serie interviews die door de leer lingen zelf werden verzorgd .Ook daar uit moest een selectie worden gemaakt. De pagina wordt gecompleteerd met een poëtische bijdrage van één der leerlin gen en een eigen tekening. ALTONA-redactie. Interview met bejaardenverzorgster Riet van Feen <20 jaari. Wat betekent Kerstmis voor jou?: ..Het betekent voor mU het gevoel van bij elkaar horen. Je voelt je op dat feest als een gemeenschap." Hoe denk je over de kerkeiyke inhoud van het kerstfeest?: „Het kerstverhaal beschouw ik min of meer als een legen de. Het gaat mij niet om de kerkelijke rede van het kerstfeest maar om het ge voel van het met elkaar vieren van dit feest en van de vrede. Maar hoe kun je de vrede voelen als die er niet is?: „Ik voel niet de vrede van de hele wereld, maar wel die in mijn directe omgeving. In dit geval de bejaarden en mijn collega's. Op die dag kan ik iedereen verdragen. Ik probeer met de mensen uit mijn naaste omge ving vrede te hebben. Ik denk namelijk it donkre dagen, somber en kou- anden waar oorlog is: droefenis licht en blijdschap, overal weer gde en vrede: 't is Kerstmis ral vriendelijkheid ie in elk land r is die vrede er in sommige lan den enkel door het vredesbestand? Kerstmis gaat de tijd gewoonlij' heel snel ente komt en 't wordt warmer weei hier ver vandaan in Vietnam fn de bommen weer neer. CARLA KRAK Interview met P. Hermans (31), Franciscaan, godsdienstleraar Fio- retti-college te Lisse. Wat vind jij van Kerstmis?: „Ik heb hierover twee meningen: 1. De schijnwereld die we optrekken, het groen, licht, kaarsjes, krippie, eten, en- ~.v gelenhaar. Dit roepen we op om iets te verbergen. We strooien er sneeuw over. We willen vrede hebben en doen alsof, maar toch proberen we dit zichbaar te maken. We laten iets zien om iets an- 7. Iers te verbergen. We willen vrede door i, lekker te eten, terwijl het er niet is. 2. Kerstmis betekent ook een poging tot jJ vrede te laten zien. De tegenstelling $11 icht-donker en koud-warm. We willen 'aten zien, dat het ook nog anders kan. We pi oberen een onvervulde wens uit te laten komen. De wens van de vrede aggesprek van Lidwien Ponsioen en weduwe met getrouwde kinde- betekent Kerstmis voor u?: mij betekent het de sfeer, in een en buiten de deur. want alleen vind ik ongezellig. Voor mij bete- het ook een gevoel van verwach- verwachi u dan?: „Ik verwacht Kerstmie alles weer prettig zal dt u het nodig om zoveel geld In nis te steken?: „Nee, dat vind de nodig. Het gaat bij mij alleen om eer van hat feest. Je kunt het ook Udig vieren". lit u het nodig om echt Kerstmis iren?: „Ik wil het wel eens over slaan, omdat je dan eens lekker tot Je zelf wilt komen Alle gevoelens die er aan vast zitten vind ik vermoeiend Toch wil ik her ook weer niet ieder jaar overslaan, want je leeft er echt naar toe". Wat is voor u het belangrijkste met Kerstmis?: „Ik vind de gewone sfeer het belangrijkst?, maar ergens toch ook wel de kerk". Wal verstaat u onder de goede sfeer?: „In vrede leven, maar daar moet je bij jezelf mee beginnen". Hoe wilt u die vrede dan vieren? „Die wil ik alleen vieren, of in familiever band. Alleen, door rustig tot je zelf te komen en na te denken over alles. Dat kun je niet altijd zo doen, vind ik. Daar is Kerstmis een geschikt feest voor". Wat zou u doen met Kerstmis als u ryk was. Zou u dan aan de ontwikke lingslanden denken en er geld aan schenken?: „Ik zou er wel aan denken misschien, maar ik zou er geen geld aan schenken. Ik vind de ontwikkelingshulp niet goed georganiseerd. Ik vind de ont wikkelingslanden ook zo ver weg. Je hoort er ook met, zo veel van. je wee: niet waar je aan toe bent. Veel meer denk ik aan de mensen m mijn eigen omgeving. Die zou ik wel willen steu nen. bijvoorbeeld de mensen die geen man hebben, geen kinderen. De men sen die geen gezellige kerst kunnen vieren, die eenzaam zijn". Hoe wilt u die mensen dan helpen?: „Je kunt ze bijv. helpen door open te staan voor hun problemen en moeilijk heden" Vindt u de wapenstilstand met Kerst mis belangrijk?. „Ja, die vind ik heel belangrijk. De oorlog past niet bij Kerst mis". Vindt u die ene dag nu veel uitmaken. Na die ene dag gaan ze misschien w?l 2 keer zo hard verder?: „Ja, die ene dag redt veel mensen. Als er maar één mensenleven mee gered wordt, is dat toch nog belangrijk, want dat kan net je zoon. man of vader zijn". Wat zou u in uw kerstrede 7-eggen, als u één van de leiders was?: „Dan zou ik vragen of mer. wil proberen een beet je meer medemenselijkheid en een beet je meer begrip te tonen". Begrip voor wat?: „Begrip voor alles en iedereen". Dit willen we graag uitdrukken maar het lukt niet al te best. Zouden we Kerstmis kunnen mis sen? We kunnen het niet missen, omdat we behoefte hebben ons streven naar vrede uit te kunnen drukken. Datgene wat we op dat gebied nog in ons hebben, moeten we eens kwijt. Dan zijn we met Kerstmis even lief, waarna we weer „vrolijk" verder gaan. Kerstmis is een gezinsfeest. Wat er buiten staat, komt er niet bij. Als je denkt aan Vietnam en Bia fra. kun je dan nog Kerstmis vieren? Stomme vraag.,als je ongelukken ziet. durf je dan nog de weg op? Waarom zou je het zover zoeken als er in je omgeving al zoveel narigheid is. Kerstmis roept de mens om de nood in de wereld op te lossen en dat doen we in een heel klein kringetje. Je moet niet zo vol van pro blemen zitten dat we onze kalkoen ver geten. Je zou wel iets van het overda dige kunnen weglaten om je solidariteit met minder bedeelden te vieren. Ik zou het me zo voorstellen: in een of ander stalletje met een groep mensen. Schaars licht, droog broodje en wat water. Hier mee je verlangen duidelijk maken dat de wereld een thuis is voor iedereen. Hoe denkt u over wapenstilstan den met Kerstmis?: „Bij wapenstilstand willen de mensen tot uiting brengen dat ze vrede willen. Ze schieten niet maar hebben de wapens nog in de hand. Ze roepen een schijnwereld op. Wat zou je doen als je met Kerst mis de macht in handen had?: „Ik zou zorgen dat iedereen eten had, iedereen feest. Niemand bang niemand angst, geen oorlog, geen dreiging. Weest blij en vrij makkers (Fabeltjeskrant). A Heeft Kerstmis nog de waarde die het vroeger had? Vroeger gebeurde alles in de kerk. Nu wordt het veel uit drukkelijker, overdadiger ook. gevierd, als vredesfeest voor de mens". Vragenstelsters: Tecla van Heugten en Hennie de Kier zo: „Verbeter de wereld en begin bij Je zelf". Wat zou je doen als je leidster van een land was waar moeilijkheden of oor logen waren?: „Ik zou proberen om de moeilijkheden uit de weg te ruimen en de oorlogen ook". Maar hoe wil je dat dan doen. Alleen bereik je toch niets?: „Ik zou met an deren gaan praten en proberen elkaar te begrijpen en te verdragen want je be reikt met praten meer dan met vech ten." Heb je er wel eens bij nagedacht dat als je zo lekker zit te eten er mensen omkomen van de honger?: „Tijdens een fijn feest of iets dergelijks gaan je ge dachten wel eens naar landen waar dit alles niet kan en waar zoiets onmoge lijk is. Wij mogen echter gerust door gaan met feestvieren, maar als we ge legenheid hebben de mensen in die lan den te helpen, moeten we dit ook doen bijvoorbeeld met oollectes." Vind je het nuttig dat er met Kerst mis een wapenstilstand is?: „Aan de ene kant wel maar aan de andere kant niet. Ik vind het nuttig omdat de mensen dan met het Kerstfeest geconfronteerd worden en als men door zou vechten, zou men er geen weet van hebben. Aan de andere kant echter niet, omdat de mensen in die gebieden waar oorlog is allerlei dingen om zich heen zien die met de oorlog te maken hebben en dan nog wel aan de oorlog moeten denken. Wat zou je Nixon in zijn kersttoe spraak laten zeggen? „Dat hy met zijn mensen zou proberen en dat iedereen moet proberen om vrede te krijgen en te houden, om contact met elkaar te krij gen en om verdraagzaam te zijn." Hoe voel je je na al de feestdagen? „Na de feestdagen ben ik moe en hangt de vrede en de rust me de keel uit. Ik heb zin om weer eens eventjes te bek vechten." Vragenstelsters Gerry van Alphen en Anne-Lies van Leeuwen. Interview met een huisvrouw (43) met zeven kinderen. Wat betekent Kerstmis voor u?: „Ge zelligheid van de boom en de sfeer in huis. En natuurlijk de vreugde" Wat bedoelt u met vreugde?: „Daar bedoel ik mee de herdenking van de ge boorte van Jezus". Als Kerstmis afgeschaft zou worden, wat zou u daarvan vinden?: „Verschrik kelijk jammer, omdat ik Kerstmis het mooiste en gezelligste feest van het jaar vindt." Als u achter de feestelijk gedekte tafel zit, denkt u dan wel eens aan de hon gerlijdende mensen?: „Ja, daar denk ik wel vaak aan, maar als je dan iedereen smakelijk ziet eten, wordt die gedachte gauw verdrongen." Wat vindt u van een wapenstilstand met Kerstmis?: „Ik gun die mensen van harte vrede, maar ik vind het een ver schrikkelijk idee, dat die mensen na de wapenstilstand weer moeten vechten Het is dan geen prettig kerstfeest en zij verlangen ook zo naar gezelligheid" Vragenstelster Magda Verbij.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 31