Betuwse steenbakker Ontario's grootste fruitteler Bart van Ymeren - ondernemende emigrant Amerikaanse Niagara vijf maanden droog Verzekerd van een lonend bestaan Door unieke prijsregeling in Ontario Tekst: H. de Lange Foto's: G. J. ink Tekening Joop Walenkamp KERSTBIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 24 DECEMBER 1969 DE SNEEUW heeft bezit genomen van de vruchtbare aarde van Intario's fruitland. Stü en geruisloos. Eerst nog had de goede grond ich verzet tegen de in het wit gehulde overweldiger door de eerste lokken te doen smelten. Het was echter een nutteloze tegenstand, lij honderdduizenden, miljoenen bleven de sneeuwvlokken gestadig eerdalen en al spoedig werd het Canadese land bij de Grote Meren iet een vele centimeters dik wit gewaad overdekt. De vruchtbomen hadden minder iveerstand geboden. En daar onden ze dan als witte donzen reuzenparaplu's in lange rijen op een noverzienbaar oppervlak rustig het einde van de last af te wachten, 'en last, welke aarde en' boom en het komende jonge leven tevens eschermde tegen de immense kou welke dit land kan teisteren. EEN GEMENGD Canadese-Ame- kaanse commissie waakt over het 'houd van de beroemde Niagara- atervallen. Als gevolg van erosie reigt er voor dit drukbezochte spek- keistuk gevaar. de laatste dertig jaar deden voor instortingen in 1931 en 1954 van ch spreken. In dat laatste jaar ortte een rotsblok van 185000 ton de diepte. Aan de Canadese Hor- t-shoe- waterval de grootste en ooiste werden reeds eerder wer- ?n uitgevoerd. Negentig procent van et water van de brede Niagara-ri- ier tussen Lake Erie en Lake On- rio stort zich omlaag in deze val; Amerikaanse krijgt slechts tien ocent te verwerken. Tussen beide ligt het GoatIsland, dat geheel s park is aangelegd. Het enige ge- >uw daarop is een groot restaurant. Dit jaar werd de Amerikaanse Nia- gara-val drpoggelegd voor het ver richten van onderzoekingen. Bij de westpunt van het eiland werd de ri vier afgedamd, zodat de val droog kwam te liggen. Het resultaat hier van ziet men op de plaat hieronder. Bij het onderzoek kwam aan het licht dat verschillende rotsgedeelten bij de val erg zacht waren geworden. In het laboratorium zullen de bevindin gen van de experts nader onderzocht worden, waarop zal worden nage gaan wat er aan te doen is om de schoonheid van de Amerikaanse Nia gara waterval te behouden. Op 12 juni van dit jaar was de dam ge reed en op 28 november werd ..de kraan" weer geopend, zodat van dat moment af de Amerikaanse waterval weer in functie is. Behalve voor de Canadese „hoefijzer- val", was er deze zomer ook heel wat belangstel ling voor de getemde Amerikaanse. HET IS KERSTTIJD in Aylmer, een stadje in de buurt van het Cana dese London, een grote stad van bo ven de 100.000 inwoners. De bomen hebben hun rustperiode, een voorbe reiding op wat in het voorjaar ko men gaat als niet te temmen natuur krachten de knoppen doen uitbotten en de boomgaard wordt omgetoverd in een reusachtig kleurrijk bruids- bcuquet. In de geriefelijke woning van Bart va., a. ...feuen aan een smalle landweg vlak bij het stadje heerst een gezel lige drukte. De oudste twee dochters zijn van de universiteit thuisgeko men om met vader en moeder, de twee jongere zusjes, broer en het nakomertje Barry een kleine blon de krullebol, die aller lieveling is het kerstfeest te vieren. Nieuwe toekomst ZEVENTIEN JAAR geleden kwam Bart van Ymeren uit het Betuwse Opheusden «gemeente Kesteren) met vrouw en twee dochtertjes naar Ca nada. Hij had genoeg van het zware en zuinig betaalde werk in de Gel derse steenbakkerijen en hoopte m het in trek zijnde jonge Canada een nieuwe toekomst voor zich en zijn ge zin op te bouwen. Aan de „overkant" werd hij opge varen door de heer G. J. Vink uit Ochten Jan Vink voor zijn vrien den en nu nog begeleider van duizen den Canada-bezoekers die in op dracht van de Gelderse Maatschappij van Landbouw opdracht had gekre gen de Gelderse boeren wegwijs te maken in het nieuwe land. ,,'i'oen ik hem van de boot zag stappen, was hij één hoopje ellende," zegt Jan Vink. „Zo zeeziek had ik haast nog nooit iemand gezien." Ondernemingslust MAAR DE TAAIE Bart van Yme ren had zich snel hersteld. De kleine energiette man uit wiens blauwe ogen de ondernemingslust straalt, paxte in het begin van zijn Canade se tijd alles aan waar maar wat aan te verdienen viel. Hij kwam terecht in Woodstock. Al gauw bracht hij het zover dat hij met eigen nanden een huis kon bouwen. „Daar ben ik altijd nog wel een beetje trots op." ver trouwde hij ons toe toen wij hem de ze zomer in gezelschap van Jan Vink bezochten. Uiteindelijk belandde hij in de fruitteelt. In 1963 verkocht hij zijn huis met bescheiden vruchtbomen- aanplant in Woodstock en kocht een 22 nectare grote boomgaard by Ayl mer. De nu dertig jaar oude bomen grotendeels appeis geven een overvloed aan fruit, terwijl de oud ste bomen gerooid worden en nieuwe aanplant voor verjonging van de boomgaard zorgt. Appels, belangrijkste produkt van Canada's fruitteelt. Veluwe doorkruist om je meisje te bezoeken. Het moet gezegd: Bart mocht er I iets voor over hebben gehad, want 1 hij kreeg aan Tine Ligtermoet een vrouw, die van aanpakken weet en hem in alles tot steun is. Zij weet wat organiseren en impro viseren is. Het gezin mag dan acht leden tellen, wanneer er vier, vijf of kennissen overkomen, kunnen ze er zeker van zijn, dat ze op aller hartelijkste wijze ontvangen worden en allemaal nog een slaapplaats zul len vinden ook. Ze behoort tot dat slag mensen bij wie ólles kan. Eenmanswerk HOE GROOT het fruitbedrijf ook moge zijn, Bart doet de meeste werkzaa mheden zelf. Dank zij een ver doorgevoerde mechanisatie. Mesten, snoeien, spuiten, het zijn doorgaans allemaal éénmanskarwei- tjes. Alleen tijdens de pluk moet er hulp van buitenaf komen. Er kwam dit jaar nog een tweede boomgaard bij. Een nóg grotere. Vijfentwintig hectare. De eigenaar wilde zijn be drijf incluis groot landhuis, twee koelhuizen en zwembad kwijt. Bart van Ymeren legde er 50.000 dollar voor neer. De pluk werd verricht door tien bewoners van Barbados en Trini dad. In totaal leverde de oogst van beide boomgaarden 50.000 kisten op. Dat is 750.000 kilogram. Super-market MEDE OM ZIJN APPELS te kun nen verkopen, richtte de heer Van Ymeren in het stadje Aylmer een su per-market op. Het bleek een schot in de roos. Het bloeiend bedrijf wordt gerund door een neef. die er een goed bestaan in heeft, terwiil het aan Bart van Ymeren een in komst verschaft, waar negentig pro cent van de Canadezen nog niet aan t«oe komt. „Bart van Ymerens Orchards" staat op de vrachtauto's te lezen. Het bedrijf heeft een goede naam en Van Ymeren is wijd en zijd bekend, ook als lid van de organisatie waar van elders op deze pagina sprake is. Met aijn 47 hectare aan fruitbo men, is de vroegere Betuwse steen bakker na zeventien jaar harde ar beid in Canada de grootste fruitteler van Ontario geworden. En wat het mooiste is: hij bleef eenvoudig, blijkend uit zijn beroep op ons „Zeg Bart alsjeblieft!" Bart van Ymerens vriende lijke woning in het Canadese Ayl mer in de sneeuw. Bart van Ymeren in zijn boomgaard aan het werk. Met behulp van een voetpedaal kan men met dit werktuig alle kanten op: links en rechts, hoog en laag. Het ivordt o.m. gebruikt bij het sproeien en snoeien. VERGELEKEN bij zijn Neder landse collega zit de Canadese J fruitteler tenminste die in Ca nada's welvarendste provincie Ontario op rozen. In vele fruit telersgezinnen in ons land heerst j armoede als gevolg van de lage j prijzen voor appels en peren, die vooral gedrukt worden door im port van fruit uit Frankriik. Doordat de Franse regering enor me subsidies verstrekt, stromen I goedkope Franse appels in onbe perkte hoeveelheden ons land binnen De Nederlandse teler kan daar niet tegen opboksen. Door het treffen van nieuwe maatrege len door het ministerscomité van de EEG is wellicht verbetering in zicht. I in prijs van de bestrijdingsmiddelen hier en in Canada. Bart van Ymeren, die voor zuid-Ontario zitting heeftin de commissie, gaf ons een typerend voorbeeld. Een bepaald spuitmiddel dat vlak voor de pluk gebruikt wordt, kostte daar 30 dollar per vijf Canadese ponden. Dat is ongeveer 100 gulden. Dat was al duur voor Canada. In Nederland echter was de prijs voor dezelfde hoeveelheid meer dan 600 I gulden. Zes keer zo veel dus. i Jan van Brink, landbouwer, fruitte- j Ier uit Heusden, die deze zomer bij de Van Ymerens poolshoogte kwam I nemen of er in Canada mogelijkhe den waren voor zijn zoons, zei: „Zó kun je in Nederland dan ook geen lonend bedrijf voeren!". Uniek Goed vakman BART VAN YMEREN verstaat zijn vak als de beste. Hij is goed op de hoogte van de literatuur welke op het gebied van hard fruit verschijnt en ook het vakblad „De Nederlandse fruitteler" wordt aandachtig gele zen. Naast een eerste klas „apple- grower" is hij een gewiekst koop man. Hij is een man met een voor uitziende blik, die zijn kansen weet te benutten. Een doorzetter ook. Dat bleek al in Holland. Toen hij in Er- melo uit vrijen ging. Daar woonde Tine Ligtermoet, die later zijn vrouw werd. Je moet echt niet voor een kleintje vervaald zijn en van vol houden weten als je gedurende de weekeinden in de oorlog op een wrakke fiets met de beruchte mas sieve banden van de Betuwe uit de DE MAATREGELEN welke in On- tario getroffen zijn, ztfn uniek voor Noord- Amerika, waarschijnlijk voor j de gehele wereld. Met ingang van 1 l februari van dit Jaar ging in deze Canadese provincie de Ontario Ap ple Marketing Commisson van start. Deze commissie kreeg wettelijke be- voegdheden om onder meer de mini mum- prijzen welke aan de telers betaald moeten worden telkenjare J vast te stellen. Niet alleen de telers, maar ook de consument, de waren huizen, de grossiers en de verwer kende industrie zyn in deze commis sie vertegenwoordigd. Bij het vast stellen van de telersprys wordt met alle factoren rekening gehouden. De huisvrouw betaalt een redelijke prijs en de teler is verzekerd van een lo nend bestaan. Er wordt tevens voort durend gestreefd naar opvoering van de kwaliteit. Duur 1 OPMERKELIJK is het verschil DE BELANGRIJKSTE fruitteelt gebieden in Canada zijn achtereenvol gens Quebec, Ontario en Brits Colum bia. Twee en veertig procent van de oogst van hard fruit gaat naar de industrie, 45 procent als vers j fruit naar de markt; drie procent is afval. i Voornaamste appelsoorten in Onta rio zyn Mcintosh. Spys en Red en Golden Delicious. De appels sma- ken enigszins zoet. zoals het Califor- nische fruit dat in Nederland wordt geïmporteerd. De Canadezen hebben een afschuw van zure appelen zoals de Goudrei- net. Ze zijn daar onverkoopbaar. Heel wat verschil in smaak dus vergele ken bij ons. De appeloogst in Cana da overtrof dit jaar alle verwachtin gen. Behalve in Brits Columbia, waar een harde winter de groei nadelig J beïnvloedde. Van de oogst wordt als regel zo'n vijftien procent geexoor- teerd; de rest is bestemd voor de binnenlandse markt. s jlijÊt. "■arr In de lommerrijke tuin rond hun huis ontvangen Bart en Tine van Ymeren des zomers hun gas ten. T-.iKi

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 29