Geen romantiek meer in de wijnfabriek spyiJsv "v- ««RB fÖ Bij Trappistenltrouwerij blijft alles bij liet oude Ir Italianen werken intensief aan wijnverbetering KER8TBIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 24 DECEMBER IJ Sedert enige jaren doet de Italiaanse regering verivoede pogingen om de loijnbouio in het land op hoger peil te bren gen. Dat gebeurt behalve door wetenschappelijke begeleiding van de wijnbouwondermeer door het uitvaardigen van een aantal wetten, waarbij de namen van verschillende soorten wijn, alsmede de afkomst en de samenstelling ervan be schermd worden en als zodanig herkenbaar gemaakt door genummerde zegeletiketten op de flessen. Onze verslaggever maakte op uitnodiging van het Itali aanse instituut voor buitenlandse handel I.C.Eeen tocht door de wijngebieden in Noord- en Midden Italië. In bijgaand artikel geeft hij daarvan enkele luchtig gehouden impressies. Dottore Lamberto Paronetto is de eerste man, die tegen me spreekt over wijn als een ander produkt dan melk of dropwater. Dat is een hele verademing, want ik ben er na twee weken crossen door de Italiaanse wijngebie den wèl achter, dat wijnhuizen keiharde fa brieken zijn en dat de veel-bezongen roman tiek rond de edele druif een alleraardigste le gende is, die echter met de werkelijkheid geen zier heeft te maken. Druiven zyn gewoon ronde dinge tjes waarin meer of minder suiker zit en als je ze perst moet je proberen er zoveel mogelijk hectoliters uit te ha len. Dat doet Italië dan ook aan de lopende band. Een land dat meer wijn produceert dan Italië, is op de hele wereld niet te vinden. Zelfs Frankrijk loopt er kwantitatief ach ter aan. Dokter Paronetto is een char mant expert met nog liefde voor de gouden wyn. Bovendien is hij directeur van het wijnhuis Lam- berti. En hij zegt boud dat de druif al in Italië was voordat er mensen waren. Dat bewijzen fos sielenvondsten. Weg alle theorieën over de ooste lijke herkomst van de druif. De na slagwerken negeren niettemin Paro- netto's mening en houden het op een vele eeuwen geleden import van een druif uit het Verre Oosten. Zoals Ne derland z'n bloem bolletjes uit Turkije kreeg en niet uit de geestgronden. We drinken op de theorie van de dot tore een glaasje Soave, strogeel vocht, droog en kostelijk van smaak. Een wijntje dat „gecontroleerd" wordt want dèt is wat de Ita lianen de laatste jaren naarstig trachten te bereikende wereld laten zien dat de Italiaanse wijn niet on der behoeft te doen voor die van an dere landen en dat de edele drank, althans vele soorten, onder degelijke controle staat. En óók dat er méér typen wijn zijn dan de eeuwige Chian ti en dat zelfs Chianti alleen Chian ti is als ze voldoet aan de wette lijke eisen. Miljoen flessen Gewoon een moeizame zaak van wegwerken van een minder goede, naam, die Italië zich zelf op de hals haalde toen het de wereld over spoelde met rode wijnen in- mand flessen onder de beroemde naam Chianti, zonder dat er ooit een druif uit de streek Toscane in had ge zeten. Zegel met nummer Het is de Italianen ernst met hun wijn verbetering. Een indrukwekkend stapeltje wetten is afgekondigd om naam en kwaliteit van wijnen te ga randeren en menige fles prijkt tegen woordig al met een genummerd ze gel op de slanke hals. waaruit blijkt dat men achter de inhoud van de fles staat. Maar het einddoel bereiken is een kwestie van jaren. Het land loopt, wat dit betreft, achter en in halen is een moeizame bezigheid waarmee zelfs de grootste hardlopers moeite hebben. Psychologische bijkomstigheden spelen bij dit soort zaken trouwens ook een rol. Zoals by de Chianti die nog altijd voor een groot deel wordt gebotteld in de bekende fiasco's, de buikvormige groene flessen, die slechts overeind kunnen blijven dankzij het gevlochten mandje. Oude vrouwen vlechten ze thuis en ze doen het zo behendig dat ze er drie honderd per dag uit kunnen gooien. Dat kost natuurlijk geld en de vraag voor de exporterende Chianti-ma- kers is: wat kopen de Amerikanen nu eigenlijk, de aardige flessen of de inhoud? Zonder diepgaand markton derzoek houden ze het er voorlopig maar op dat Uncle Sam eerst naai de fles en dan naar de wijn kykt. En daarom blijft vijftig procent van de Chianti (voornaamste buitenlandse afnemers: de Ver. Staten en België) in de te dure fiasco. Zeventig miljoen Dat van die minder goede naam zit de Italiaanse wijnproducenten bijzonder hoog. Ze waarderen echt wel een glas Franse champagne, maar ze vinden hun eigen Spumante ook heel lekker. Het gaat er hun trouwens niet eens in de eerste plaats om méér te exporteren. Wat Italië aan wijn produceert kan het zelf wel aan. En dat is nogal wat. Zeventig miljoen hectoliter per jaar. Slechts een minimaal procentje daarvan gaat naar het buitenland. Maar dat éne procent zal dan ook goed moeten zijn, hebben ze zich voorgenomen. En in moderne labo ratoria. zoals het Instituto Agrario Provinciale di S. Michele in de buurt van Trento buigen zich dagelijks wit- gejaste onderzoekers over reageer buisjes om dat waar te maken. En Jongemannen spenderen er vijf jaren van hun leven om er het diploma van volmaakte wijnbouwer te krij gen. Dat lijkt veel. vi.if jaren, maar per slot van rekening is een wijnstok een kostbare investering die vijftig jaren meegaat, een klein mensenle ven dus. HU is waard vertroeteld te Kruiden Vermouth de drie giganten Cin zano, Martini, Gancia ontbreken ui teraard niet in de route leeft bU de gratie van kruiden. De samenstelling wordt angstvallig geheim gehouden. Ei- wordt trouwens veel geheim ge houden soms komt de (ongetwij feld verkeerde) indruk boven dat veel Italiaanse welsprekendheid erop ge richt is eigen onwetendheid te ver bergen. Public relationswerk is niet het sterkste punt van de Italiaanse wijnindustrie. Kruiden en het houten vat wer ken aan de smaak. Het Slavonisch eiken geeft er z'n eigen typische aroma aan. Maar op een wereldom- zet is geen enkele Italiaanse wijn kelder berekend en de 22 buiten landse Martini-vestigingen werken dan ook met de wijn uit het land waarin die fabrieken staan. Alleen de kruiden komen, geconcentreerd uit Italië. Natuurlek heeft de wynbouw tóch nog wel wat pittoreske vleugen. Maar dan niet in de gigantische fabrieken. Op het land. waar de zon over de terrasvormige hellingen scheert en de knoestige wijnstokken tot bladerdak ken zijn gebogen waaronder man nen en vrouwen met de houten korf op de rug knip-knip de ene tros na de andere verzamelen. Om dan (spo radisch weliswaar, want Fiat zorgt wel voor vrachtauto's) met een tweewie lige kar naar de coöperatieve of particuliere fabriek te sjokken, waar de druiven in de trechter gekanteld worden. Tot daar en niet verder de schil derachtige toets. Van dat punt af is het prozaische woord aan de man met de greep, die als een wadloper in de druivenmassa rondjert en er voor zorgt, dat de eeuwigdraaiende, eindeloze schroef wit en blauw naar een soort centrifuge leidt, waar de stelen weggeslingerd en saamgeperst worden. Grappa Niet voor veevoer, waaraan een Nederlander het eerst zou denken, maar als basis voor een pittige Ita liaanse aquavite: de Grappa, die met z'n 45 procent alcohol even de adem in de keel doet stokken. Geef iemand vier grappa's en hy ziet zowaar de Italiaanse zon niet meer. Misschien verbreidt hy in die toestand zelfs nog het hardnekkige misverstand dat blauwe druiven ro de wijn geven en witte witte Hetgeen nonsens is. Het is het schilletje van de blauwe druif dat voor de kleur zorgt. Scheidt tydig de schil en de allerblauwste druif geeft witte wijn. Laat de schil slechts een half dagje zijn werk doen en er ontstaa; een rose. Simple comme bonjour de oude Romeinen wisten het al. Vaten, wijnflessenvaten, wijn flessenvoor de Spumante moe ten ze telkens verlegd worden. Elke In de Nederlandse wijnhan del is de romantiek nog niet ge heel verloren gegaanIn grote va ten komen de buitenlandse wij nen oris land binnen om hier ge botteld te worden zoals in deze zaak in Leiden. (Foto LD/Holvast) 'ZU - silfHi 'V' -*:X worden en beschermd door insectici den verspuitende vliegtuigen en ne velinstallaties. Dat vindt ook markies Antinori, bemirmelyk jong aristocraat, die in feilloos gesneden maatkostuum een maaltijd aanricht in zUn enorme, te gen de heuvels geplakte woonhuis. Achteraf blykt het slechts een jaoht- verblyfje te zijn. Maai- ziin wiin is super en de zon schijnt. Het was enige dagen na dat we in Florence de eindeloze pro testoptocht zagen van stakende me taalarbeiders die. omringd door hon derden politiemannen, op schrille fluitjes bliezen en borden omhoog hielden waarop stond: Piu carote, mene parole. (Meer wortelen, min der woorden.) Want het Italiaanse spreekwoord zegt: een paard werkt harder op een dikke wortel dan op een kleine. Een zeer, waar woord, geeft ons een arbeider in een van de wijnfabrieken toe. Hy loopt vierenveertig uren per week ietwat wazig door de fa briek. zoals al z'n collega's dat doen. Alleen de geur van wyn en Ver mouth maakt je op het laatst al high en als de dorst je kwelt kun je beter per ongeluk de hals van een gevulde fles breken, dan naar de kraan lopen waaruit niet-drinkbaar water sypelt. Groot assortiment van allerlei dranken in een sfeervolle om geving in Leidse zaak. (Foto LD/Holvast) fles. Halve slag draaien, telkens een „methode champagnoise" kent die paar millimeter verticaler. Dan kan draaiers mannetjes die dag in, dag het bezinksel langzaam naar de hals uit flessen een halve slag draaien, zakken. ze hebben een mooie Franse titel. Elke kelder met wyn volgens de maar het is pokkenwerk. Zy zyn de Romantiek? Nauioelijks me k h moer-aandraaiers uit Chaplins 1 derne Times, neergezet in eeuw ;e oude, druipende wijngrotten. De Engelsen onder ons zyn laim zamerhand bereid een Christie-mo wi te doen voor een kop thee inpla le van wéér Spumante, Rosso of Gr lei pa .Maar om five o'clock staan )i nieuwe vaten op het program i Van Slavonisch eiken, van gla ber of van een onbestemd soort i teriaal dat beplakt is met plas houtfineer, en daardoor op de kl renfoto tóch eiken lijkt. Want echte eikebomen kunnen er niet gen aan groeien niet tegen verbruik van 70 miljoen hectolfe per jaar. Strenge eisen Tien procent van onze wUnp duktie valt nu onder de nieuwe v ten, zegt iemand tegen ons. Dat zeggen: de druiven moeten in< daad uit de streek komen waar1 de wyn haar naam ontleent. En 2! moeten geperst zijn van druivens* i0 ten die by de wet worden genoe (voor de Chianti bijvoorbeeld: Sangioveti, de Trebbiano, de C naiolo en de Malvasia, voor de E:e dolino de Corvino Veronese, de R te: dinella, de Molinara en de Negra Het zyn strenge eisen. Ze zul de Italiaanse wynproduktie niet voeren, integendeel. Eerder zal i hierdoor lager worden. Maar de ki liteit verbetert erdoor. Italië wil de naam af, dat zyn wynen net minder zijn dan die uit bijvoorbe Frankryk. En het werkt daar h en serieus aan. Hetgeen u óók w niet wil zeggen, dat een wyn het jaartal 1960 op de fles wei lyk uit dat jaar stamt. Want jaaraanduiding is niet beschermd. Kijk daar de Italianen niet kw om aan. Wyn is en blijft een m< I waardig artikel, levend by zyn ei charme en vooral by het snobis van degene die het drinkt. En hy een '64-er van '67 lekker vil moet hy het weten. Laat hem gelukkig mee zyn. Per slot komt Franse Beaujolais ook niet voor h derd pnocent uit de streek van B«f jolais of had u dat gedacht? Broeder Jan. adjunct-directeur van de Tilburgse Trappistenbrou werij, produktieleider en tevens ook nog het hoofd van het labo ratorium. schenkt heel voorzich tig uit een flesje met gouden eti ket een kelkvormig glas vol goud glanzend bier: „La Trappe", spe cialiteit van het huis. Met een verheerlykt gezicht drinkt hU het glas leeg in kleine teugjes en met een goedkeurend knikje zet hy de glazen kelk weer op tafel. Het is aan zyn gezicht te zienbroeder Jan, die de eenvoudige bruine pii van de Trappisten draagt, is tevre den over het brouwsel dat hij met zichtbaar plezier door zyn keel ge goten heeft. Broeder Jan is wel de eerste man die dat mag zyn, de nieuwe specialiteit van de Trappis tenbrouwerij „La Trappe" is name lijk door hem ontwikkeld, gedurende vUf Jaar van experimenteren in zUn vrye tyd. Broeder Jan, met een lachend ge zicht onder zUn stoppeltjes haar. kan lofzangen uitbrengen over de voortreffelijkheden van bier, zoals dat op de Tilburgse kloosterbrouwerij wordt geproduceerd. Deze produktie blijft doorgaan, zo weet broeder Jan te verzekeren, want dat was de voor naamste voorwaarde die gesteld werd by de fusie met de grote Belgi sche bierbrouwerU Stella Artois in Leuven. Voor de vooral na 1950 sterk ge groeide Tilburgse Trappistenbrou- wery werd het de laatste jaren oij- zonder moeilyk om zich blyvend te handhaven. Het vergt namelijk by- zonder grote investeringen om niet bij de ontwikkelingen in de orou- werswereld achterop te raken. Voor de bierbrouwerij van de Trappisten die samen met het klooster en de kloosterboerdery was ondergebracht in de besloten N.V. „Koningshoe ven," was het erg moeilyk daarvoor de nodige financieringsmiddelen aan te trekken. Deze investeringen ver gen bovendien zulke grote bedragen, dat deze niet uit de liquide middelen te betalen zyn. „We liepen dus het risico achterop te raken in marktaandeel en m outillage met alle nadelen van Uien en mogelijk ook een dreigende slui ting na enige jaren," zo vat broeder Jan de situatie van de brouwery sa men. Men had toen drie mogelyl den. De eerste was het verkopen de brouwery in zyn geheel. Men wierp deze mogelijkheid. Dit kon melyk de continuïteit van het drijf in gevaar brengen (er wei! 150 personeelsleden zonder daa: de vyftien monniken te rekenen ook een dagtaak in de brouw hebben) doordat de koper kon sluiten het bedryf in zyn geh over te plaatsen. Het feit dat Trappisten daardoor ook een sl zeggenschap zouden kwijtraken o een gedeelte van het abdijcomp f speelde bij het verwerpen van eerste mogelijkheid slechts een dergeschikte rol. De tweede mogelykheid, het krimpen van de produktie door aantal produkten af te stoten. W eveneens verworpen. De bedryfso vang zou daardoor namelijk tot geveer de helft worden terug bracht, wat voor de helft van medewerkers ontslag zou beteken De derde mogelUkheid, die nu kozen is, hield in een fusie met bestaande brouwery, op voorwal dat het bedryf in Tilburg norn zou worden voortgezet. Deze fui partner is gevonden in de LeuvB brouwerij Stella Artois en na ond handelingen van ongeveer een t jaar. waarin ook het generalaat de Trappisten en de Heilige SI werden gekend, leidde dit tot de sie. Hierdoor kan de betrekke kleine bierbrouwery van de TH pisten (een produktie aan bier toch altyd nog 120.000 hectoliter p jaar en dan nog eens 35.000 hectó ter frisdranken) gaan meeprofitef van het marktonderzoek researt centrale inkoop en verdere speci» satie van de grote broer in Leufl

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 26