Perspectief op de ruimtevaart in de jaren zeventig PAS OP DE PLAATS MET FANFARES Door P. Bok redacteur ruimtevaart par; KERSTBIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 24 DECEMBER 196» KI Amerikaanse vlag op de maan. De ruimtevaart staat in de jaren zeventig voor een merkwaardig dilemma. Met heel veel elan heeft de mensheid in het thans afgelopen decennium een fantastische weg afgelegd: vanaf de eerste korte ruimtevlucht van een Rus naar de eerste voetstap op de maan van een Amerikaan, beide historische gebeurtenissen van ongeëvenaarde beteke nis. Kan en moet dit verbijsterende ontwikke lingstempo worden gehandhaafd? Of moet de periode van de jaren zeventig worden ge markeerd door een „pas op de plaats", dat wil zeggen een actieve consolidatie van het bereikte en slechts een zorgvuldige voorbe reiding van nieuwe grandioze ondernemin gen in latere decennia? Het is nog niet te voorzien in welke richting de balans zal blij ken te zijn uitgeslagen wanneer wij tien jaar verder zijn, maar het meest aannemelijke lijkt de veronderstelling van de pas-op-de-plaats, zij het een zeer actieve. Impuls verzwakt In vele opzichten toont de ontwik keling van wetenschappelijk kennen en kunnen van de mensheid een voort durende versnelling. Tussen top-pres- taties liggen steeds kortere perio den. Dat is verklaarbaar door het steeds hoger niveau van kennis en kunde waarop een steeds talrijker mensheid de ontwikkeling vooruit- stuwt. stap op een ander hemellichaam meer voor het grijpen. Dat klinkt misschien wat bekrompen: de maan is bereikt, wat hebben we nu eerder nog in de kosmos te zoeken? Maar zelfs het besef dat die pasjes op de voor de deur liggende maan nog maar be lachelijk kleine kleuterpasjes zijn in een verbijsterend groot heelal kan er niet aan afdoen, dat voetstappen op Mars of een van de manen van Ju piter in historische grootsheid ach- plaats" aannemelijk maken, merk waardig genoeg ook juist door de onvoorstelbaar snelle ontwikkeling van de techniek. Ondernemingen als een menselijke landing op Mars ver gen jarenlange voorbereiding, meer dan de tien die nodig waren voor een maanlanding. Beide grootmachten in de ruimte hebben deze voorbereidin gen in de afgelopen tien jaar opge schort omdat dringender aardse pro blemen zoveel krachten vergden. Ge volg daarvan is. dat de eerste men selijke voetstappen op Mars naar het zich thans laat aanzien pas in het Samemverking Voorts is een vertragende factor het langzamerhand enigszns groei ende vooruitzicht op een samen werking in de ruimte tussen Rus land en Amerika. Reeds in 1967 werdén door ingewijden voelhoorns uitgestoken om te komen tot een lan- CtC8af«t<35Öf<*OSaW*OSÖf<»CSaKiC8aKtC8aKtCSaWt<380KtCSaK»OgaWK38aWtC8aKiC^ De pijlsnelle ontwikkeling van de ruimtevaart in de Jaren zestig is daarvan een nieuw soort voorbeeld geweest. Merkwaardig genoeg ech ter is mede dit hoge tempo verant woordelijk voor een vermoedelijke vertraging in de verdere menselijke expansie in de kosmos, terwijl ook an dere facotren vertragend werken. In de eerste plaats mag worden aangenomen, dat de grote stimulans van de Jaren zestig in het komend decennium zal ontbreken. Er liggen niet zo heel veel tot de algemene verbeelding sprekende historische ondernemingen als de eerste voet- Gigantische ruimteschepen zo als die in Amerika op de te kentafels verschijnen. Zo'n kruisend station lanceert hier een ruimteverkenner. ter moeten blijven bij die van Arm strong. Aldrin, Conrad en Bean. Gebeurtenissen van gelijke histori sche orde zouden zijn het vinden van primitieve levensvormen elders en het eerste contact met Intelligent niet-aards leven. Heel misschien be staat de kans op het eerste van de ze twee in de jaren zeventig, hoogst- onwaarschijnlijk die op het tweede. En met het wegvallen van het uit zicht op een grootse historische ge beurtenis op korte termijn (wat zijn tien jaren op een menselijke his torie van een miljoen en een kosmi sche geschiedenis van miljarden Ja ren?) zal ook de impuls tot een steeds hoger ruimte-tempo verzwakken. Nieuwe technieken Er zijn echter ook andere facto ren, die een voorlopige „pas op de begin van de Jaren tachtig gezet kun nen worden. Maar tegen die tijd zijn er geheel nieuwe technieken ontwikkeld, zoals door middel van kernenergie aange dreven raketten, gesloten leefsyste- men voor astronauten tijdens lang durige vluchten van een tot twee Jaar etc. Het zou bijzonder ondoelmatig zijn thans met de primitieve beschik bare middelen een Marsvlucht te gaan voorbereiden terwijl men weet. dat tegen de tijd van verwezenlijking betere middelen ter beschikking staan Gevolg van een en ander is, dat bemande vluchten naar Mars pas kunnen worden gepland wanneer die nieuwe systemen de stadia van te kentafel, test en nauwkeurige bere kening van hun mogelijkheden heb- j ben doorlopen, juist omdat men weet dat zij over betrekkelijk korte tijd doorlopen zijn Hier remt dus duidelijk het tem po van de technische ontwikkeling het ruimte-tempo af wanneer althans aangenomen zou kunnen worden dat I met de huidige middelen een Mars- reis uitgevoerd zou kunnen worden. ding in 1975 had kunnen leiden. De verwachtingen bleken te hoog gespan nen doordat op aarde deze mo gendheden nog onvoldoende naar elkaar waren toegegroeid: de oorlog in Vietnam heeft daar zeker geen goed aan gedaan. Nu lijkt het er echter meer op. dat in een veel later stadium met geheel veran derde technieken een samenwerking tot stand zou kunnen komen. Niet in de laatste plaats omdat die „nieu we middelen" waarschijnlijk veel min der van belang zullen zyn voor de aardse rivaliteit dan bijv. de raket ten met chemische brandstoffen die ook militaire waarde hebben. Deze mogelijkheden tot samenwerking ver zwakken in de eerste plaats het con- currentie-effect dus het wedstrijdka rakter dat aan de maanlanding in- haerent was, en in de tweede plaats vertragen zij het maken van defini tieve plannen, in de hoop dat een gezamenlijk plan ter tafel kan wor den gebracht. Toch spektakels Overigens betekent dit alles niet. dat de ruimtevaart in de komende tien jaar niet keer op keer met grootse koppen de eerste pagina's van de kranten zal halen. Er staan nog genoeg spectaculaire ondernemingen op het programma, die zeker even belangrijk zullen zijn voor de we tenschap en voor het dagelijks leven van de mens als hetgeen in de ja ren zestig werd gepresteerd. De emo tionele „impact" op de mensheid zal echter aanzienlijk kleiner zijn. Voorspellingen zijn overigens op dit geheel nieuwe terrein van mense lijke activiteit bijzonder moeilijk. Dat geldt niet alleen ten aanzien van de gTOte lijn waarover wij tot dusver schreven, het geldt temeer voor de actuele activiteiten die verwacht kun nen worden. vlucht waarbij drie ruimtevaarders het leven laten, voor het oog van de •wereld veel dramatischer zijn. dan hetgeen zich honderdvoud g op de snelwegen en in het luchtruim af speelt. Het is echter onwaarschijn lijk, dat een dergelijke dramatische gebeurtenis de ontwikkeling van de ruimtevaart in ernstige mate zal af remmen, evenmin als vliegtuigonge lukken de ontwikkeling van de luchtvaart vertragen. In de tweede plaats k§.n worden verwacht, dat zowel Rusland als Amerika zich in de jaren zeventig zullen toeleggen op de bouw van permanent om de aarde cirkelende ruimtestations waarvan de beman ning op gezette tijden wordt afgelost, en van ..ruimte-taxi's", die tien tot honderdmaal bruikbaar zijn voor het onderhouden van pendeldienstentus sen aarde en ruimtestations. Tot dus ver is een grote handicap voor de bemande ruimtevaart geweest, dat ;aket en capsule slechts éénmaal ge bruikt konden worden, waardoor iedere ruimtevlucht een bijzonder ka pitale onderneming werd. In de naaste toekomst, zeker in de jaren zeventig, zal dit aanzienlijk verande ren. Die ruimtestations zijn vooral van groot belang voor wetenschappelijk work, het ontwikkelen van nieuwe technieken en als uitgangspunt voor langdurige menselijke ruimtevluch- ten, zoals naar Mars. vooral wan neer raketten op basis van kern aandrijving ontwikkeld zijn. Voorts wil Amerika in de jaren zeventig enkele onbemande ruimte vaartuigen op Mars laten landen om ter plaatse waarnemingen te ver richten. Daarbij worden de eerste nog zeer onvolledige naspeuringen gedaan naar het voorkomen van pri mitief leven op Mars of de fossiele resten daarvan. Positieve resultaten zouden inderdaad een historische ge beurtenis zijn. omdat zij een alge- nele heroriëntatie van het leven en vooral van de mens in de kosmische ruimte uiteindelijk zouden afdwin gen. Grand tour Eenzelfde resultaat is denkbaar van de „grand tour". Dat is een onderneming in de Jaren zeventig, waarvoor en in Amerika al druk voorbereidingen op papieraan treffen is. Dit is de vlucht van een bijzonder gecompliceerd onbemand ruimtevaartuig langs de planeten Ju piter. Saturnus, Uranus en Neptunus. Het zwaartekrachtsveld van deze enorme planeten zou het ruimtevaar tuig successievelijk van de ene naar de andere planeet zwiepen, waarbij telkens gedurende vrij lange periodes ie snelheid sterk zou worden ver hoogd en daardoor de duur van de gehele missie zou bekorten, zodat deze in enkele jaren kan zijn vol tooid. Bij elke planeet zou het ruimte vaartuig metingen verrichten en Apollo-capsuleszoals die tow diep in de jaren zeventig tm as sen maan en aarde zulle U voortsnellen. "toj dank ziij verfijning en versterk in te van de instrumenten van satelliet* met dit doel de mogelijkheid, zonde tussenkomst van volgstations. die al u een soort censuurzeef kunnen fun geren, radio- en televisieprogramma op te vangen van waar ook ter weL; reld in welk land dan ook. Dit open perspectieven, gevaren en mogelij k'ö: heden, waarvan de draagwijdte no niet is te overzien. Misschien zal d: nog het gebied zijn, waarop de menslu> heid de „impact" van de ruimtevaai in de Jaren zeventig het meest be vrnst zal ondergaan. Onbewust zal die mensheid pro fiteren op het gebied van weten schap, techniek, exploratie van d aarde, veiligheid in lucht- en scheep vaart, en duizend en één gebieda - V I£3*: *"7 Mars Maan In de eersite plaats zal de Maan- exploratie in het kader van het Ame- ri'kaanse Apollo-project worden voortgezet en waarschijnlijk zal daarbij tijdens elk van de thans reeds geprojecteerde acht vluchten even opzienbarend nieuws mee naar huis worden gebracht als bij de eerste twee landingsvluchten. Overigens moet verwacht worden eigenlijk met vrij grote zekerheid dat er tijdens één van die vluch ten wel eens iets fataal mis zal gaan. Hoewel er dagelijks op de wegen in de wereld duizenden doden vallen, zal toch één rampzalige ruimte- In de onbemande ruimtevaart staan enkele boeiende ondernemin gen voor de komende tien jaar op het programma. Van de Russische plannen is weinig of niets bekend, maar verwacht mag worden dat zij het planeet-onderzoek veel krachti ger ter hand zullen nemen dan tot dusver met uitzondering van Ve nus het geval is geweest. Van de Amerikaanse plannen Ls rneer bekend. Er staan nog enkele onbemande vluchten langs Mars en ook een tot twee jaar durende vluch ten om deze buurplaneet op het programma. Die laatste zijn vooral j bedoeld om atmosfeer en oppervlak van Mars beter te leren kennen, aantrekkelijke landingsplaatsen in detail te fotograferen etc. Op grond van welke gegevens wee) beslissin- gen kunnen worden genomen over de voorwaarden, waaraan een bemand ruimtevaartuig naar Mars moet vol- doen. daaruit zou ook de waarschijnlijk heid van levensvormen op die pla neet kunnen worden aangetoond. De onderlinge stand van de vier plane ten is in de periode 1977-'78 bij het gebruik van lanceerraketten met chemische grondstof en in de perio de van 1976 tot 1980 geschikt voor een lancering met kern-raketten, die bovendien een veel verfijnder, en meer gevarieerd instrumentenpakket mogelijk zouden maken. Een soortge lijke onderlinge planetenstand komt slechts eenmaal in de 180 jaar voor, dus men is er wel op gebrand dit uiterst belangwekkende experiment uit te voeren Gewone man Dichter bij huis is ongetwijfeld in de jaren zeventig een uitbreiding te verwachten van de mogelijkheden, dank zij de waarneming door satel lieten tot veel nauwkeuriger weers voorspellingen op langere termijn te komen. Een wereldomspannend communicatienet via de ruimte opent Hoe dicht de Apollo-maansloep en de Surveyor III bij elkaat op de maan stonden, blijkt uit deze foto van een der astro nauten van de Apollo-12. Dt man die de Surveyor inspec teert, is Alan Bean. Op de ach tergrond de maansloep. meer. Aanwijsbaar zullen de reve- I nuen nauwelijks zijn, zoals die ook E niet exact zijn op te ge-en van een nieuwe verkeersweg. De kosten be dragen ontelbare miljoenen. De ba len zijn ongetwijfeld hoger, wanneer de weg goeo is geprojecteerd, maar zij zijn zó verspreid en komen zo vele groepen en individuen ten goe de dat zij niet zijn op te sommen. Dit is dan, kort, het perspectief van de ruimtevaart: aarschijnlijk een pas-op-de-plaats met grootse fanfares, en een wat mistig, maar zeer groot „batig saldo" voor de gewone mens.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 20