DIT IS EEN CATASTROFE Nasser iiep boos weg MOBYLETTE Veroordeelde uit het ziekenhuis ontsnapt Leiden over nieuwe regeling huisvesting: de fiets die vanzelf gaat GEBR. HUISMAN 19 Sociaal Agglomeratie DE KERSTKLOKKEN LUIDEN OVER BETHLEHEM. Arabische top volkomen mislukt HUIZEN Zilveren Kruis mag premies niet verhogen MEER WIND DUNA DELI GROOT KERSTBAL (Sue/ Qlteuwo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 No. 32977 EIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R Soetemhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bi) vooruitbetaling), losse nummers f0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 67059 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN De maatregelen, die minister Schut heeft aan- ;ekondigd op het terrein van de woningverdeling, maken de wethouder voor huisvestingszaken en de chef van het bureau uisvesting in Leiden radeloos. Afgaande op de berichten in de zie het LD van gisteren spreken zij van een cata- fe voor de Leidse woningnood. Het gemeentebestuur heeft de richtlijnen van de minister van tlkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening nog niet ontvangen en dus op dit moment niet zeggen ivelke plannen het heeft, maar ingenomen kan worden, dat Leiden bezwaar zal aantekenen tegen nieuwe regeling, die voor een aantal gemeenten in het land de trugkeer betekent naar een normale woningmarktsituatie, maar ooral voor de steden in de randstad alleen maar nadelen zal hebben. Eén van de leden van het college B. en W heeft drie maanden lieden de Leidse bezwaren naar vo- n gebracht als lid van de commis- van volkshuisvesting en ruimte- ïe ordening, waaraan de Vereni- ng van Nederlandse Gemeenten ivies vroeg over de door de minis- gedachte wijzigingen in de richt- uen van de woonruimtewet 1947, die ligens de persberichten nu groten els zijn opgenomen in de nieuwe geling. Burgemeester v. d Willi- wethouöer Piena van Openbare erken zijn lid van deze commissie de wethouder heeft toen geageerd. Voor Leiden geldt op huisvestings - hied, dat een tekort moet worden rdeeld. Het aantal woningzoeken- n ligt tussen de vier- en vijfdui ud, waart-* behoren duizend ge- nnen. die krotten bewonen, beho- n, en tweeduizend gezinnen, die .vrijwillig inwonen. Voor hen brengt nieuwe regeling geen soulaas: al- •n de verwezenlijking van duizenden lizen zou uitkomst geven. De re- ling heeft alleen voordelen voor m, die geen woningnood kennen, en larmce heelt het huisvestingsbeleid n de gemeente niet van doen. Dat gericht op de woningnood. Dit sociale beleid, waarop het wo- agbouwbeleid geënt is, maakt een lelmatige verdeling van de woon- imte noodzakelijk en is onmogelijk te voeren als woningzoekenden th niet meer behoeven te laten in- nrijven. De stelling, dat men zelf d huis moet zoeken, geldt reeds in iden, want huisvesting heeft niets verdelen. Daar worden vergunnin- n afgegeven als men zelf een wo og heeft gevonden, waaronder moet arden verstaan, dat men als ver- lurder en huurder tot overeenstem - ing is gekomen en voldoet aan de lor de gemeente gestelde voorwaar- >n ten aanzien van de huurquote. de in de pers verschenen richtlij- •n wordt niet gesproken over deze oding tussen inkomen en huur, die Leiden stringent wordt gehan- erd. Als die restrictie ook hiervoor niet Idt, is het middel om een vergun- ng te geven bij verhuizing naar een lis. dat de helft duurder is of Pin er van omvang, voor Leiden et aanvaardbaar. Argument: er in duizend woningen voor af- aak bestemd die rond een rijks - alder huui per week doen. Ook gezinsgrootte speelt ii. de nieuwe geling geen rol. waardoor bijv. een zin. dat nu f 120 verwoont, straks lar meerruimtewoningen van f 180 n zonder aan de voorwaarde van SnssamenStelling te voldoen. De- 'fde argumenten van inkomen en enstelling pleiten tegen het ver- ■n van vergunning bij elke wo- ngruil. Het loslaten van de economische nding noemt men in gemeentelijke togen rampzalig. De uitwijkmoge- kheid naar agglomeratieverband, de minister openlaat, heeft voor Leidse agglomeratie geen zin. isschien wei voor bijvoorbeeld de osterdamse agglomeratie, waar de nügemeenten ook veel woningwet- wiingen bouwen, maar niet voor de toe, waar de stad na de oorlog pet. sociale woningbouw heeft pleegd en de randgemeenten geen «dkope huizen bouwen en daar mee alleen een zuigkracht hebben op de hogere inkomens. Het zou er nu bij de nieuwe richtlijnen op neer kun nen komen, dat bewoners van rand gemeenten zich in Leidse woning wetwoningen vestigen, wat de wo ningnood van de stad alleen maar erger maakt. Dit argument is des te klemmender, omdat 90 pet. van de Leidse woningzoekenden vanwege het inkomen niet in aanmerking komt voor nieuwe huizen. De minister stelt de huurgrens van z.i. goedkope woningen op f 140, maar in Leiden ic deze reeds tot f 180 kale huur ge stegen. De „kerstveiTassing" van de mi nister, die een paniekreactie bij huis vesting te weeg heeft gebracht, heeft rok consequenties voor de tweede huisvestingsnota, die gereed is om 26 januari in de raad te worden be- hindeld. Lukt aanpassing vóór die tijd? is de traag, waarbij de tijd evenzeer in het geding is als bij de invoering van de nieuwe maatrege len, die de minister op 1 maart as. heeft gesteld. Een beroep doen op do ontsnappingsmogelijkheid, met- welke vergunning de minister ove rigens niet coulant wil zijn, lijkt op dit moment de eerste stap, die het i gemeentebestuur moet zetten. Tegenstellingen met Kerstmis 1969. De klokken van de Geboortekerk zingen hun lied van de vrede over Bethle hem. Maar het gebeurt wel onder het wakend oog van een Israëlische soldaat. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Minister Schuts plannen voor een ingrijpende hervorming van het toewijzingsbeleid maken een onberaden indruk. Men kan natuurlijk wel zeggen dat huisvestingsbureaus van de gemeenten moeten verdwijnen en dat de mensen zoveel moge lijk zelf op huizenjacht moeten gaan, maar daarmee is men er niet in de Randstad Holland. In tegendeel. Tot nu toe kampt men in tal van gemeenten in westelijk Ne derland, bij voorbeeld ook in Lei den, met een tekort aan goedko pere huurwoningen. De gemeen ten proberen, met een niet al te eenvoudig systeem, de huizen waarover zij iets te zeggen heb ben, zo rechtvaardig mogelijk te verdelen. Nu wordt dat systeem, dat natuurlijk frustraties oproept maar in elk geval beproefd is, door de minister met één hande ling doorbroken. Wat de bewindsman daarvoor in de plaats stelt, maakt voorals nog een povere indruk. Boven dien blijkt nergens dat de minis ter van te voren met een aantal gemeenten, die een tekort aan huisvestingsmogelijkheden heb ben, enig overleg heeft gepleegd. Gevolg zal zeker de nodige ver warring rond het huisvestings beleid zijn. Kortom, het is niet duidelijk of men in tal van plaat sen in het westen met de maat regelen van de minister iets op schiet. HAARLEM (GPD) De Stichting Het Zilveren Kruis mag de premies voor de ziektekostenverzekering niet met 80 pet. verhogen. Dat heeft het ministerie van Economische Zaken besloten. Directeur Bruins van de Economische Controledienst deelde vanmorgen mee. dat er interdeparte mentaal overleg wordt gepleegd om tot een middenweg te komen. De belangen van de verzekerden, kosten dekkende polissen, sfcaan daarbij voorop. Het Zilveren Kruis deelde vanmor gen mee dat de premieverhogingen per 1 januari .n elk geval de eerste maand zullen moeten worden betaald zoals aangekondigd. Administratief is dat niet m?er te veranderen. Zo dra het ministerie z'n besluit bekend heeft gemaaki wordt het teveel be taalde bedrag terugbetaald aan alle verzekerden. RABAT (AFP, AP. Reuter, GPD) De vijfde Arabische topconferen tie in de Marokkaanse hoofdstad is uitgelopen op een volkomen misluk king. De veertien vorsten en staats hoofden hebben zelfs geen gemeen schappelijke verklaring willen teke nen. Drie landen Irak, Syrië en Zuid Jemen hebben niet een s de slotbij eenkomst willen bijwonen. De mislukking is het gevolg van het feit dat men met uitzonde ring van Libië en Soedanniet be reid was president Nasser van Egyp te blanco volmacht te geven de strijd tegen Israël te organiseren. Nasser eiste verhoging van de bijdragen in geld. materieel en manschappen, maar dat is hem geweigerd met na me door de twee rijke Arabische lan den, Saoedi-Arabië en Koeweit. ADVERTENTIE Niemand De Bilt verwacht van heden tot Bklerdagaivondveel bewolking met delijk regen Matige, aan de sust en toe krachtige zuidelijke wind. fzelfde temperaturen als vandaag Iets hogere. (opgemaakt te 12.40 uur) 25 DECEMBER op: 8.47 uur; onder: 16.33 uur. aan op: 17 63 uur; onder: 10.33 u. togwater te Katwijk te 4.14 en 16.25 laagwater te 0.04 en 12.25 uur. U nummer bestaat alt 18 pagina's en een kerstbij lage. Ondanks de verzoeningspogingen die zijn ondernomen na de woede uitbarsting van president Nasser, die gisterochtend kwaac de conferen tiezaal verliet met de opmerking dat klaarblijkelijk niemand oorlog wilde voeren, is het niet mogelijk gebleken de standpunten nader tot elkaar te brengen en na een laatste werkver gadering die meer dan vijf uur duurde, is men uiteengegaan. De enige die werkelijk terug kan kijken op positieve resultaten is Jas- ser Arafat van de Palestijnse oe- vrijdingsorganisaties. De Palestijnen werden niet alleen voor de eerste maal als volwaardige gesprekspart ners geaccepteerd maar zouden ook nog belangrijke financiële toezeggin gen hebben gekregen. Citaat Het is bijzonder stormachtig toe gegaan de afgelopen dagen in Ra bat. Het Egyptische dagblad Al Ach- ram citeerde Nasser die zou hebben vertelaard- „Ik wil weten of u aan de strijd wit deelnemen of niet. De ze vraag is geen klacht, ik wil het alleen maar weten en ben voorbe reid op beide mogelijkheden Wilt u uw verplichtingen nakomen en u scharen aan de zijde van de Het Leidsch Dagblad zal mor gen en vrijdag niet verschijnen. Onze kantoren zijn beide dagen gesloten. DE DIRECTIE Slotzitting van de Arabische top. De vele lege stoelen spreken duidelijke taal over de grote ver deeldheid. Verenigde Arabische Republiek in de Strijd, o fwilt u liever verklaren de ze verplichting niet op u te nemen. In dat gevat zal ik bij mijn plan nen ervan uitgaan dat ik de strijd alleen zal moeten voeren. Nasser heeft het volgens zegs lieden op de conferentie voortdurend met president Boemedienne van Al gerije en Koning Feisal van Saoedi- Arabie aan de stok gehad. De zegslieden beweren, dat Feisal op een gegeven momen Nasser uit daagde, verantwoording over te leg gen over de oenrme sommen gelds die Saoedie-Arabië en Koeweit sedert de juni-oorlog van 1967 aan Egypte hebben geschonken. Kleine top President Nasser en Generaal Al Nimeiri, leider van de Soedanese re gering zyn vandaag in de Libische hoofdstad Tripoli, waar zij belang rijke besprekingen zullen voeren. La ter gaan zij naar Benghazi, waar zij nog drie dagen zullen confereren. ALMELO (GPD) Een 24- jarige autoverkoper uit Gronau. die gistermorgen door de Alme lose rechtbank werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar voor een inbraak bij de Co- operatieve aan- en verkoopvere niging in Rossum. heeft afgelo pen nacht de benen genomen. Hij werd gistermorgen na de ver oordeling waarbij hij aan het slot nog had verklaard in hoger beroep te zullen gaan. teruggebracht naar zijn cel in het huis van bewaring. Op de een of andere manier heeft hij toen een kopje bleekwater weten te bemachtigen. Nadat hij dit had opgedronken werd hij in de loop van de middag in al lerijl overgebracht naar het Prinses Ireneziekenhuis. De man kwam hier de benedenverdieping met een bewa ker voor de deur. In de kamer bevonden zich in de buitenmuur een tweetal ramen waar van men tot vannacht had aangeno men dat die van binnen niet open te krijgen waren. De sluiting daar van was beveiligd. Niet genoeg bevei ligd voor de man evenwel. We pa tiënt moet om half twee vannacht de benen hebben genomen en is op het ogenblik voortvluchtig. De Almelose politie heeft direct al le grensposten gealarmeerd en de omliggende politieposten van de rUks politie ingelicht. Een speciaal team met honden heeft ook nog naspeurin gen verricht. In de stad waren vannacht ver scheidene wegen afgezet die gecon troleerd werden. Vanmorgen is er nog een controle geweest op het per- te liggen in een isoleerkamertje op ran van het station in Almelo. Kom de MOBYLFTTE bekijkeD bi): Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. flOO,— te financieren In 6 - 12 - 18 - 24 maanden. (ADVERTENTIE) BAR-DANCING NOORDWIJK AAN ZEE Picképlein 8 Tweede Kerstdag tot 2 uur. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 23 December 1"69: Arnhem. Als een bijzonder geval kan gemeld worden, dat F. Enklar, vroedvrouw te dezer stede, op den 17en dezer 4 vrouwen heeft verlos waarvan 3 van twelingen z\jn bevallen. Volgens een Engelsch blad bevindt zich de ex-koning van Napels in erge geldverle genheid. Zijn schoonmoeder heeft onlangs 6000 thaler overgezonden, om in de on kosten bij de bevalling zijner vrouw tegemoet te komen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1