EDERLAND, ERKEN BIAFRA MENINGS VERSCHIL KS' EN JERUZALEM Militaire oplossing niet meer mogelijk reactie van B01111 Over teruggave bezette gebieden lExclusief vraaggesprek met Biafraans staatshoofd Ojoekwoe Op harde voorstellen van Walter Ulbrieht DOOR JAN VAN BEEK ,P PROBLEEM DAGVLUCHTEN VLIEGVELD ADDIS ABEBA WAPENSTILSTAND EVACUATIE ERKENNING DIPLOMAAT IERDACHT VAN EEN BANKROOF I redeskorps moet uit Somalië weg LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS i»^'i <*t 'EN MILITAIRE OVERWINNING is in deze zinloze oorlog voor van beide partijen mogelijkalleen door onderhandelingen kan einde aan worden gemaakt." Tsjoekwoeëmeka Odoemegwoe woe, generaal van het volksleger en staatshoofd van de onaf- lelijke republiek Biafra, spreekt langzaam en weloverwogen. Af onderstreept hij zijn woorden met een breed handgebaar. Zijn e stem verlangt een inspannend luisteren, komt zeer zacht zijn met een volle baard omgroeide gezicht. Het gesprek met door zijn volk als een messias vereerde zesendertig jarige reus. \eestal een lange monoloog, die een mysterieus geladen sfeer op- 11, van onverzettelijkheid en weemoed tevens. Een prediker, die evangelie van de martelgang van zijn volk verkondigt, de onder- van een deel daarvan als noodzakelijk accepteert, maar trots o/f in de onvermijdelijke rechtvaardigheid van zijn zaak. ion ïze oorlog zal heen en weer blij- II golven, zoals dat nu al dertig en iden lang het geval is. Het front e'd vele maanden stabiel. Af en toe Nigerië kleine resultaten, maar j orden korte tijd later door ons i'te teniet gedaan. Het enige waar k° hopen mag is dat de onenigheid (j gos zo groot wordt dat het regi- i i elkaar stort en dat een opvol- ran Gowon bereid zal zyn een üi aan de oorlog te maken om de onder zijn ontevreden volk te 4 ellen. Maar dat is een hypothese n ik eigenlijk niet op rekenen s De oplossing zal tenslotte moe- Hf jjjn dat Gowon' en ik aan een uh gaan zitten en een werkbare vaj van samenwerking vinden". 1S( AANVOERDER van de totale id g, waarin de Blafranen uit lou- [jfsbehoud zijn gewikkeld, heeft y' hoofdkwartier gevestigd in één itg ie vele katholieke seminaries die i&nd telt. Het is van onder tot brj i gecamoufleerd met inmiddels elde palmtakken, waardoor de i i iwen op grote hutten lijken. z3i nauwelijks enige bewaking. Er t een volmaakte orde. duidelijk 35, s van het organisatietalent van iafraan. dat hem in staat stelt en klein en slecht bewapend le. n iet hoofd te blijven bieden aan lor geweldige overmacht. In twee in. die enkele maanden geleden i. ockets bij „Harper en Row" in k ika zijn verschenen en binnen- ook in een Nederlandse verta- ïkj zullen uitkomen, heeft generaal sto twoe de tragedie van zijn volk ireven vanaf de stichting van de pa laanse federatie in 1914 on'der ciën van de Britse koloniale m eersers tot aan de dag van van- j on nu tenminste anderhalf mil- iki lbo's van honger zijn omgeko- en een half miljoen als gevolg oorlogshandelingen is gestorven, ns hem is de stichting van de •l ijatie een daad van willekeur ge- die noch geografisch, noch ogisch verantwoord was. De on- lafbaarheid van deze federatie liet land. vanaf het verkrijgen de onafhankelijkheid in een j durende staat van burgeroorlog j tli igen. een meedogenloze stam- trijd die zich keerde tegen het I ontwikkelde volk van zwart ie i, de lbo's. 411966 werden 50.000 lbo's op let te wijze, beestachtig afgeslacht gon de vlucht van miljoenen uit sea ielen van Nigerië naar hun ge eland, dat op 30 mei 1967 door 'J aal Ojoekwoe werd uitgeroepen onafhankelijke republiek Bia- Een economische blokkade was t gevolg van. officieel gesanc- i; erd door de Westerse voormalige 5-1 eersers. die blijkens een verkla- lifjvan de Britse Labour-regering. jering als een wettig middel in s Jafraans-Nigeriaanse oorlog heb- rkend. Ondanks de hongerdood iiiljoen'en kinderen verschuilt de zich achter een politieke n«fcenstroom, die dit conflict als Dterne zaak van Nigerië afdoet n tt, weliswaar met enkele tra- 3® In de ogen. een trieste burger- I noemt, waar helaas niets aan is. ENIGE DIE ER NOG iets aan zijn de christelijke kerken over hele wereld, die de meest be- •enswaardige en tevens meest 'ole luchtbrug onderhouden die d; ledenis heeft gekend. Nooit ook i! iter rond het verlenen van hu- laire hu In aan een stervend volk. ih I spraakverwarring ontstaan als Ms deze luchtbrug. In juni van dit lui noest zelfs het Internationale Kruis zwichten voor de politie- leJ ak van Engeland en Nigerië en eD roedsel vluchten op Biafra sta nd' Ook de Wereldraad van Ker- jjj legint zich af te vragen of de felvlucliten wel door moeten blij - omdat daardoor, ongewild. III rlog langer wordt gerekt. Alleen a tholieke Caritas heeft er nog '7 problemen en gaat. ondanks mi turende bombardementen en be- i ling en van de voedselvliegtuigen 5 door t alleen voor de medelijdend kende wereld is de hulpverle- ho een lastig vraagstuk; dat is het j hor de Biafranen zelf. es ben een soldaat, geen politicus" j Eeneraal Ojoekwoe. ..Ik heb ge- 1 irtf zaken tc zien zoals ze zijn. Ik uit, zoals ik ze zie. Voordat «Miloze oorlog begon, waren wij ontwikkelde volk van Afri- le' iet alleen intellectueel en com- e teel, ook in de wijze waarop wij 'oedden. Zelfs in onze lengte Q wij b_»ven de andere Afri- ie stammen uit. wy waren ge- d' voor onszelf te zorgen. Een goed ii van deze voorsprong wil men wust te niet doen, daar is de Engeland gesanctioneerde tac tiek van Nigerië op gericht. Wij heb ben altüd meer van onze kinderen en van onze families gehouden, dao enig ander volk. Denk dus niet, dat wij niet enorm geraakt worden als wil moeten toekijken hoe onze kinderen en oudere mensen bij honderden per dag sterven. Toch geloven wij dat een land, dat voor zijn zelfstandigheid vecht, in staat moet zijn voor zichzelf te zor gen. Dat kunnen wij ook, al bewo nen wij het dichtsbevolkte deel van Afrika. Maar nu wij overspoeld zijn door vluchtelingen en tevens ge dwongen zijn enkele van de meest vruchtbare delen van ons grondge bied aan het Nigeriaanse leger af te staan, lukt liet niet meer en zijn wij aangewezen op hulp van buitenaf Wij zijn bijzonder dankbaar voor het geen de gezamenlijke kerken aan hulp geven. Wij hebben de grootste bewondering voor mensen, die nau welijks met onze zaak geïdentificeerd zijn en tocli de grootste gevaren ris keren om hulp te brengen". HET IS SEDERT het bijbelver haal niet meer voorgekomen dat god het nodig geoordeeld heeft het man- nah uit de hemel te laten regenen om zijn uitgehongerde, uitverkoren volk te voeden. Ook wij moeten niet werkeloos naar de hemel blijven staren, wachtend op het nieuwe man- nah. Elke vierkante meter van Biafra is nu bebouwd met cassave en yams. Toch blyven er tekorten en om die op te vangen moeten wij een deel van onze veiligheid opofferen om de voedselluchtbrug in stand te hou den. De veiligheid van Biafra is voor een belangrijk deel afhankelijk van het blijven functioneren van het vliegveld Oeli. het enige dat wij heb ben. Van dat vliegveld af opereert onze kleine luchtmacht, die onont beerlijk is. De Zweedse Mini corns, die „Biafra Babies", zijn niet alleen een belangrijk wapen in de strijd, maar zijn ook in staat door voort durende aanvallen de exploitatie van de door Nigerië bezette oliebronnen tegen te gaan. Dit is ons enige pres siemiddel op de vijandige buitenwe reld. Wanneer men van ons verlangt het enige vliegveld ten behoeve van de voedselvluchten geheel te neutra liseren. verliezen wij één van onze belangrijkste wapens, onze lucht macht! „BIAFRA IS DE EERSTE ge weest om te pleiten voor dagvluch ten". aldus Ojoekwoe. „Wij hebben het Internationale Rode Kruis voor gesteld die dagvluchten te laten plaats vinden vanaf een vliegveld buiten het grondgebied van beide strijdende partijen. Ik ben zelfs bereid geweest Nigeriaanse waarnemers op elk vliegtuig te laten meevliegen. Ik heb hen alleen aangeraden op het vliegveld Oeli in de toestellen te blij ven zitten, omdat ik anders hun veiligheid niet kan garanderen. Dit voorstel is door het Rode Kruis voor gesteld aan de regering in Lagos, die met een aantal eisen voor de dag is gekomen, waarmee ik mij on mogelijk kan verenigen. Men verwijt mij nu. dat ik de voedselvluchten saboteer, zonder cht te beseffen voor welk duivels plan het Rode Kruis zich laat gebruiken". „Niet ik, maar Nigerië eist con trole op de hulporganisaties. Zolang die hulporganisaties de door Lagos verlangde controle aanvaarden, ac cepteren zy logischerwijs de Nige riaanse souvereiniteit en nemen daardoor een politiek standpunt in. Het wantrouwen in deze organisaties komt niet van ons. maar is een spel dat Nigerië behendig speelt. Niet ik verwijt het Rode Kruis wapens te smokkelen, maar Nigerië. Niet ik kan door de internationale conventies, waaraan het Rode Kruis aan handen en voeten is gebonden, beschikken over het materieel van datzelfde Rode Kruis en het naai- eigen goed dunken gebruiken, maai- Nigerië". „Wanneer ik nu de dagvluchten van het Rode Kruis vanuit Lagos zou accepteren, dan moet ik het vliegveld Van Oeli ook overdag neu traliseren Dat betekent dat ik er geen militair gebruik meer van kan maken en dat mijn uiterst waarde volle luchtmacht aan de grond moet blijven staan. Dit is de enige bedoe ling van Nigerfië en het weet hier voor het Rode Kruis te gebruiken Wij zijn in onderhandeling over dp aankoop van straaljagers, die vanaf het vliegvel van Oeli kunnen ope reren. Nigerië weet dit en spant het Rode Kruis voor zijn wagen 0111 dit te verhinderen". „Toen het Rode Kruis nog mee vloog in de nachtelijke luchtbrug boekten wij op Oeli een record var* 44 vluchten met 500 ton voedsel. Nu vliegen de gezamenlijke kerken 's nachts 350 ton binnen met maxi maal 28 vluchten. Volgens het voor stel van Nigerië zou het Rode Kruis overdag vanuit Lagos zes vluchten maken met een maximum van 100 ton voedsel. Het nuttig effect van die dagvluchten is dus minder dan van de nachtelijke luchtbrug. En daarvoor zou Biafra zijn luchtmacht en daardoor tenslotte de ge hele strijd, moeten opgeven". Kunt 11 voor uw luchtmacht geen ander vliegveld aanleggen? „Dat is onmogelijk. Het vliegveld van Oeli is het enige dat wii heb ben. Na een blokkade van bijna drie Jaar beschikken wij niet meer over machines ,over cement, noch over asfalt om een nieuwe landingsbaan aan te leggen. Wij zijn zonder hulp middelen. Het is een wonder dat wij de vrachtwagens op de weg kunnen houden die nodig zijn voor de voed- seltransporten". Welke oplossing voor de voedsel vluchten ziet u dan wel? „Ik heb altijd voorgesteld dut het mogelijk moet ziln een oplossing te vinden om dagvluchten mogelijk te maken, zonder dat daarvoor te be langrijke militaire concessies van Biafra worden gevraagd. Ik heb ge vraagd om onder toezicht van welke organisatie of welk land dan ook een toevoerweg over land open te ma ken. die door Biafra en Nigerië mi litair zou worden gerespecteerd. Maar om die overeenkomst te ma ken is zoveel tijd nodig, dat wij vrijwel zullen zijn uitgestorven eer het zover is. En dat is de bedoe ling van Nigerië" Waarom Ls het gesprek in Addis Abeba opnieuw op niets uitgelopen? „Het gesprek op uitnodiging van de keizer van Ethiopië, was al maan denlang in de pen. Ik" heb gewei gerd om onder auspiciën van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid te onderhandelen. Die organisatie stelt voorop dat Biafra moet terug keren tot de Nigeriaanse federatie en dat is onmogelijk. Daarom heeft de keizer van Ethiopië het initiatief ge nomen voor een nieuw voorbereidend gesprek, onofficieel en zonder voor waarden. Aanvankelijk zouden een Biafraanse en een Nigeriaanse dele gatie al i noktober bij elkaar zijn ge komen. Maar op verzoek van Lagos is het gesprek steeds weer uitgesteld Nu heeft Nigerië gedaan of het van niets weet. alsof het geen kennis droeg van de uitnodiging van Haile Selassie. Maar tussen u en mij ge zegd. is de datum voor het begin van het gesprek, de vijftiende de cember, niet door mij uit mijn duim gezogen, maar door generaal Gowon persoonlijk vastgesteld" O Waarom heeft hy zich er dan i aan onttrokken? „Dat is duidelijk, Gowon heeft eind november zijn grootste offensief gelanceerd sedert het uitbreken van de oorlog. Hij was er zeker van er ditmaal in te slagen Biafra binnen enkele weken van de landkaart te kunnen vegen. In ieder geval wil de hij ons voor de 15de december op de knieën hebben Hij was daar zo van overtuigd dat hij met groot gemak zelf de datum voor het vre- desgesprek heeft voorgesteld. Ziin of fensief is niet geslaagd. Overal is hii teruggedrongen. Ik heb in de weken ervoor tegen mijn manschap pen gezegd- ik wil geen cadeau voor kerstmis, ik wil alleen en dat ts het grootste geschenk dat. .ïul"e me geven kunnen dat het offensief dat Gowon voorbereidt tot staan wordt gebracht. Dat is hun gelukt. En dan heeft het voor Gowon geen zin meer om over vrede te praten. Hij wil alleen winnen". Heeft deze oorlog al niet lang ge noeg geduurd, is er niet genoeg ze- leden, hoever bent u bereid te gaan in het vinden van een compro mis? „Ik heb altijd gezegd dat ik aan onderhandelingen vooraf geen voor waarden verbind. Ik heb deze oorlog niet gewild en ben er ook niet aan begonnen, hoewel ik soldaat ben. ee- loof ik niet dat een oorlog iets kan oplossen. Mijn volk is door een hel gegaan,, waar wij nooit meer door heen willen Daarom moet ik enige garanties krijgen bij een eventuele overeenkomst. Vanaf de progroms in 1966. waarbij 50.000 lbo's het le ven verloren, vechten wij voor onze veiligheid. De miljoenen vluchtelin gen bewijzen dat de lbo's op hun eigen grondgebied willen leven. Je kan een volk niet naar een ander land verplaatsen. Wij moeten dus samen met Nigerië leven, maar dan moeten wy onze eigen veiligheid kunnen garanderen. Wij moeten dus een eigen leger hebben". „Daarnaast hebben wij een mi nimum aan internationale erken ning nodig. Wy willen niet meer door deze hel. Ik ben nog een be trekkelijk jonge man, maar fysiek voel ik m'ij door deze ellende oud. Kijk naar mijn haar, het wordt grijs. Wii willen dit nooit meer bele ven. Daarom hebben wij internatio nale waardering nodig om een be roep te kunnen doen op de inter nationale organisaties. Kijk bijvoor beeld naar Eq ui tori aal Guinee. By de geringste moeilijkheden met de buurlanden hoeft de regering maar te kyken en er komen internatio nale waarnemers. WU moeten ook in staat zyn om. wanneer wij maar het geringste gerommel horen dat tegen ons gericht is. de hulp van vrienden in te roepen. Hoewel ik ge loof dat Nigerië veel beter af is met een onafhankelijk Biafra, ben ik be reid elke aannemelijke vorm van sa menwerking te zoeken, zolang de nationale integriteit van Biafra ge waarborgd kan blUven". Wat is op korte termijn nood zakelijk? „Op de allereerste plaats zullen de landen van de wereld bereid moe ten zijn de wapenleveranties aan Ni gerië te stoppen. Als Engeland dit wil doe. dan ben ik ervan overtuigd dat ook Rusland zal willen volgen Dat zou betekenen dat generaal Go won niet langer gevulde arsenalen heeft, waaruit hii onbeperkt kan putten. En verkwisten. Hij zou een beroep moeten doen op de zwarte wa- penmarkt. Die markt kennen wy uit ervaring een beetje beter dan hU Wy zyn hem daar wel de baas" „Het stopzetten van wapenle veranties zou een tijdelijk staakt het vuren motelilk maken En dan ?e- loof ik dat Gowon en ik samen aan de tafel moeten gaan zitten. Ik ben daar ten alle tijde toe bereid. Maar als opperbevelhebber ben ik zo geën gageerd bij deze oorlog ook van nacht ben ik weer aan de meest be dreigde zone van het front eeweest dat ik alleen we? kan, als een staakt het vuren is bereikt". „Een persoonlük gesprek met Go won. zou door inleidende gesprekken vooraf moeten gaan. Ik zie niet veel heil in delegaties van onze beide lan den. In het verleden is gebleken dat de delegaties van federaal Nigerië te- zeer verdeeld ziin door onderlinge be langensferen. In Biafra. dat in staat van totale oorlog verkeert, is dat an ders. Ik kan miin mensen een man- daa' meegeven, waar zii zich aan houden. Daarom zou het waarschijn lijk het beste ziin wanneer vrien den van ons. die neutraal ziin en niet zyn geladen met de bitterheid die wij over een weer tegenover el kaar bezitten, een handzaam plan zouden uitwerken Die vrienden zouden wij in onder ling overleg kunnen aanwUzen, zy zullen niet met elkaar overhooD moeten liggen, maar bereid moeten ziin ons geschil te bespreken. Op ba sis van wat zy objectief voorleggen, zou het gesprek tussen my en Gowon moeten plaatsvinden." en alleen leidt tot ellende en ver driet en venietigimg van wat er aan 1 positieve waarden in Afrika is opge bouwd. Deze overtuiging groeit by de rest van dit werelddeel. Er moet een einde komen aan deze stryd. Er kenning door een Europees land zou zo goed als zeker een einde beteke- Bent u voorstander van evacua tie van kinderen, zolang de stryd duurt, of wilt u hen liever in Biafra houden? „Wanneer er afdoende accommo datie wordt gevonden in andere lan den, in onze omgeving, dan wil ik graag ernstig zieke kinderen eva cueren. Minder ernstig zieken kun nen beter hier worden behandeld, met hulp van het buitenland, wy hebben medici genoeg, maar er is een groot gebrek aan ziekenhuisin richting. Daarvan zouden wy graag zoveel mogelyk willen ontvangen Overigens heb ik van een vriend In het buitenland de uitnodiging ont vangen om myn vrouw en drie kin deren bij hem in veiligheid te bren gen. Toen ik dat las dacht ik. als myn vrouw en kinderen gaan. wat moet er dan met mijn moeder gebeuren en met de moeder van mijn vrouw en met myn en haar zusters en hun kinderen? Ik heb hem teruggeschre ven. dat ik zyn uitnodiging graag wilde aannemen, wanneer hy vyf- honderdzeventig familieleden wilde huisvesten." Wat zou het resultaat zijn van een erkenning van Biafra door één van de Europese staten, byvoor- beeld Nederland? „Dat zij een groot moreel effect heeft op de andere Afrikaanse lan den Ivoorkust. Gabon. Tanzanjë en Zambia die Biafra hebben er kend. Die staan nu onder druk van Engeland en Nigerië. Wanneer zy pro roeren om onze strijd voor te leg gen by Je Veiligheidsraad, worden zy onder sterke politieke druk gezet en dreigt hun Gemenebestlening in gevaar te komen. Wanneer een Europees land Biafra zou erkennen, dan zou de vrees die hierdoor is ont staan worden weggenomen. Ons pro bleem is een Afrikaans probleem en moet door Afrika worden opgelost, zy het met steun van, voomameiyk. Europa." „Ik geloof niet dat er nog Afri kaanse landen zyn, die heil zien in deze 'oorlog. Ik heb zelf altijd be weerd, dat deze oorlog nutteloos is KOPENHAGEN 1AP1 Van wel ingelichte zyde is vandaag vernomen dat het Deense ministerie van Bui tenlandse Zaken de Bulgaarse rege ring heeft verzocht de diplomatieke onschendbaarheid van een functio naris van de Bulgaarse ambassade op te heffen, omdat de Deense politie hem wil ondervragen als voornaam ste verdachte in een gewapende bank overval in de Deense hoofdstad. Een woordvoerder voor het minis terie van buitenlandse Zaken be vestigde, dat de zaakgelastigde van een Oosteuropese mogenheid op het ministerie was ontboden. De woord voerder wilde niet zegegn om welke zaakgelastigde het hier ging. Van andere zyde werd echter ver nomen. dat het de Bulgaarse zaak gelastigde was. en na de bankroof op 18 oktober had de politie bekend ge maakt. dat de dief was ontvlucht in een auto van de Bulgaarse ambas sade. By de overval werd ongeveer 10.000 gulden buitgemaakt. MOGADISCIO (AFP) Somalië heeft de leden van het Amerikaanse Vredeskorps verzocht het land te verlaten. Het gaat om ongeveer zes tig vrijwilligers, die voornamelijk als leraar op middelbare scholen werken. Volgens een communiqué van de „revolutionaire raad" is Somalië er- kentelyk voor hetgeen het vredes korps op allerlei gebiedvoor het land heeft gedaan. De raad doet op de bevolking een beroep „een maximum aan hoffelijkheid en medewerking te tonen jegens de vrywilligers by de voorbereidingen voor hun vertrek" De Amerikanen zyn nooit erg gezien geweest in Somalië. Vooral de religi euze leiders hadden bezwaren. om dat de vryVilligers zich niet aan de gebruiken van het land zouden hou den. BONN/BERLIJN (AP, Reuter) De Westduitse regering heeft betrek kelijk koel gereageerd op ©en ont- werp-verdrag dat de Oostduitse partijleider Uibricht heeft voorge steld. De Westduitse president Heine- mann heeft zaterdag in een brief gereageerd op het verdrag dat gis teren door het Oostduitse party- orgaan „Nues Deutschland" werd gepubliceerd. De Westduitse rege ringswoordvoerder Aiders zei dat hert. Oostduitse voorstel, zoals ver wacht. neerkwam op de „maximale eisen" van Oost-Berlyn. In het voorgestelde verdrag, dat een looptijd van 10 jaar zou hebben, eist Uibricht erkenning van Oost- Duitsland als aparte en souvereine staat, wat zou leiden tot bestendi ging van de verdeling van Duits land. Waarnemers zyn ervan over tuigd. dat het in deze vorm voor geen enkele Westduitse regeling aan vaardbaar is. Het vertoont sterke overeenkomst met een in 1967 door Oost-Duitslano gedaan voorstel. Uibricht stelde in het begeleidend schrijven voor, onderhandelingen over het ontwerp-verdrag in januari te beginnen. Het verdrag zou volgens hem „vreedzaam naast elkaar be staan" door gelykwaardige betrek kingen, overeenkomstig het interna tionaal reOht mogelijk maken. Tot de belangrijkste punten in de negen hoofdartikelen van het ont werp-verdrag behoren: alle naoorlogse grenzen moeten worden erkend ,in het byzonder de grenzen tussen West- en Oostduits- land en die tussen Oost-Duits land en Polen, de zogenaamde Oder- Oost- en West-Duitsland moe ten door uitwisseling van ambassa deurs volledige diplomatieke betrek kingen aangaan West-Berhjn moet een „onaf hankelijke politieke eenheid" worden, wat inhoudt dat West-Berlijn niet meer by de Bondsrepubliek mag be horen. Voor bondskanselier Willy Brandt moeten de Oostduitse voorstellen een zware tegenslag betekenen voor zijn streven naar betere betrekkin gen met niet alleen Oost-Duitsland, maar met alle Oosteuropese landen. In het voorstel wordt niet gerept over verlichting van het lot van de verdeelde Duitsers: het belangrijkste doel dat Brandt in de ontspanning van de betrekkingen met het Oosten nastreeft. In een opzicht bevat het nieuwe ontwerpverdrag zelfs hardere termen dan dait wat op 18 september 1967 door de Oostduitse premier Willi Stoph aan de toenmalige Bondskan selier Kurt Georg Kiesinger werd voorgelegd. Daarin werd nog ge sproken over Oost- en West-Duits land als „souvereine seaten van de Duitse natie", hoewel de term „geregelde coëxistentie" wordt her haald, met toevoeging van de term .goede nabuurbetrekkingen". In het nieuwe voorstel wordt met meer gesproken over ongeldigverkla- ring van het verdrag van München van 1938, evenmin als over herle ving van het „militarisme" en het „neo-nazisme" Ulbrioht heeft onlangs na terug keer uit Moskou, waar hy de Oost europese topconferentie had by ge woond, verklaard in politiek opzicht tevreden te zijn. Gezien de jongste ontwikkelingen, is het duideiyk dat hij toestemming had gekregen van zyn bondgenoten, die op het ogen blik weer by elkaar zyn. om tegen over de Bondsrepubliek zyn ..maxi male" eisen i« herhalen, en te be proeven, hoever de Bondsrepubliek haar woorden wil omzetten in daden. West-Duitslanc heeft bij herhaling I geweigerd het bewind in Oost-Du lts- I land volkenroohtelyk te erkennen, 1 omdat het bewind niet langs demo cratische weg gekozen zou zijn en j dat dit herenuring van Duitsland in I de weg zou staan. JERUZALEM (AP) Minister van Buitenlandse Zaken Eban en de Is raëlische ambassadeur In Washington Jitzak Rabin zyn gisteren in Jeru zalem teruggekeerd voor een spoed zitting van het kabinet. In Jeruza lem wordt gesproken van een crisis In de betrekkingen tussen Israël en de Verenigde Staten. De laatste verkoeling tussen Wash ington en Jeruzalem zou het gevolg zyn van een Amerikaans plan voor een regeling tussen Israël en Jorda nië. Dit plan zou vrijdag JJ. door het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken aan Rabin zyn overhandigd. Het plan voorziet in terugtrekking van Israël uit de gebieden op de westelyke oever van de Jordaan die in de junioorlog van 1967 zyn bezet, en Israëlisch-Jordaanse besprekingen over de status van Jeruzalem. Het Israëlisch-Jordaanse voorstel is een plan voor de tweede fase van de regeling van het conflict in het Midden-Oosten, zoals de Verenigde Staten die blykbaar by het grote vier overleg in New York voorstaan. De eerste fase zou bestaan uit Is- raëlisch-Egyptische onderhandelin gen over een regeling. De geruchten over een breuk tus- 1 sen de regering Nixon en de Israëli- j sche regering zyn naar voren geko- I men na de verklaringen van twee weken geleden van Rogers, waarin j deze een Egyptisch—Israëlische re- geling voorstelde als eerste fase van een algehele regeling van het con flict in het Midden-Oosten Rogers riep Israël op zich terug te trekken uit alle bezette Egyptische gebieden in ruil voor een „bindende toezegging" van Caïro de vrede te zullen handhaven. Hy verlangde ook onderhandelin gen tussen Israël en Egypte over waarborgen voor de toekomst van de strook van Gaza en SJarm el Sjeik. Voor Jeruzalem voorzag Rogers een ongedeelde stad waarin zowel Is raël als Jordanië een rol zouden kry- gen in het civiele, economische en religieuze leven. Sinds de oorlog heeft Israël zich altyd op het standpunt gesteld dat het zich niet uit de bezette gebieden zal terugtrekken voor door directe onderhandelingen met de Arabische staten een vredesverdrag is tot stand gekomen. Israël heeft nooit goede woorden overgehad voor het overleg tussen de „grote vier" en tussen Washington en Moskou, waarby een regeling wordt nagestreefd die in overeen stemming is met de VN-resolutie van 22 november 1967. De laatste Amerikaanse voorstellen volgen direct op naar verluidt reeds door Washington verworpen Franse voorstellen, die beogen dat Israël zich terugtrekt uit alle bezet te gebieden, afgezien van kleine grenscorrecties, de legering van VN- vredespatrouilles in gedemilitari seerde zones en de internationalise ring van Jeruzalem. Eban verklaarde by aankomst in Jeruzalem gisteren dat zyn bespre kingen in Washington „heel krach tig en scherp" waren geweest. Vol gens welingelichte zegslieden zyn er ook door Rabin vrydag nadat hy de laatste voorstellen in ontvangst had genomen op het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse zaken „harde woorden" gezegd. Sommige kringen in Jeruzalem leg gen verband tussen de laatste ont wikkelingen en de topconferentie van Arabische leiders die in Rabat giste ren is geopend. „Amerika probeert zyn image in de ogen van de Arabische wereld op te poetsen, aldus een zegsman, en wil laten zien dat het in het conflict niemand wil voortrekken".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13