rov. weg 1 nog lang niet klaar Ontluistering bij De Nonnen Benthuizen benoemt vrijdag wethouder Felle schuur brand vernielt in Zoeterwoude 'Hazerswoude moet wel voor me duimen9 vconstructiewerkzaamheden in Katwijkkunstwerken de omgeving van Noordwijkerhout zijn bijna klaar lense Zeskamp nieuwe denker angeschoteiT STUDIO: rechter Onplezierige vergissing Leidsch Dagbladlezer Martinot in tv-quiz „Een van de acht"' PLASTIC HIJISVUIL- ZAKKEN KERSTZANG IN WASSENAAR WONINGNOOD WAARDGRACHT Leidse Spaarbank IRDAG 18 DECEMBER 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 ittundaire weg is voor de je Waterstaat een zorgen- plannen tot reconstructie dertig jaar oud. Door de onden ze niet worden ge en ook daarna was het niet voldoende financiële mid- te krijgen om het werk in el uit te voeren. Er waren fbjecten, waaraan prioriteit rorde-i gegeven. Niettemin jonnen met het aanleggen twerken en werden gedeel- tonstrueerd, onder andere iu [tole Waterstaat moest het ogse plan echter geheel wy- et paste niet meer in deze arin de verkeersintensiteit toeneemt. Het is zelfs gesloten, dat er nogmals en in het plan moeten wor- jebracht. Het gedeelte van van Wasenaar langs het n het vliegkamp Valkenburg ititig en smal) biedt in de en tijdens het vakantiesei- Irijke moeilijkheden, vooral ikt cioor opstoppingen <n ar. Ideaal is het stukje pro weg van de Zeeweg in Kaf ir de grens van Noordwijk erekend op het huidige ver is men begonnen met de re- iie van het wegedeelte Mo- eg-Zeeweg, die en be- functie vervult in de ver- (Door Cees Combee) flJK NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT WASSENAAR e provinciale weg (in provinciale waterstaatkringen se re weg nr. 1 genoemd) van Wassenaar naar de grens [iord-Holland maar helemaal zo, als het stukje van de gin Katwijk aan den Rijn naar de Noordwijkerweg op ns van Noordwijk en Rijnsburg, dat nog niet zo lang gereed is gekomen. Dat was de verzuchting van een ibilist, die dagelijks van Wassenaar naar Noordwijker- jdt. Zo moet de weg inderdaad worden. Het zal evenwel uime tijd vergen voor het zover is. EN AAN DEN RIJN Het Zeskamp-Sportteam komt Doetinchem in de strijd ronten, Genemuiden, Hoog leden en Wieringermeer. De klingen voor deze tweede •wedstrijd zijn al weer eni- un de gang. Veel medewer- gen de Alphenaren hier bij personeelsvereniging van de bpdrijfsleven en gespecia- mgezetenen van Alphen. I het team nog niet geheel eldl gesteld zal de ploeg in ver met vorige keer enige wij- ondergaan. Men heeft fe met ziekte en blessures. Ta ral staat vast dat in de wed- Doetinchem een andere den- lans zal krijgen. De Alphen- mpers zijn niet zo optimis- de vorige keer, want alle leelnemende ploegen hebben nu wat serieuzer aangepakt j nationale wedstrijd, waaraan geëindigde deelnemer in mogen deelnemen zal daar- vreemd zijn. {langstelling van Alphense weer bijzonder groot, bijna itsen zijn besproken. Een «richt voor de supportérs is 21ste niet naar Leeuwar- voor de volgende wed- wordt na protesten van Barneveld gehouden. resident overleden Maar- irthur da Costa e Silva, de esident van Brazilië, is gis- Rio de Janeiro op 67-jarige overleden. Hy is niet meer van de hersenbloeding die presidentschap heeft ge- aarna hij werd opgevolgd «ident Medici. Iraf s.v.p. De internatio- ieratie van verkeersvliegers doodstraf voor vlietuigkapers. psteravond na een besloten in Londen meegedeeld hebben ook gedreigd met internationale 24 uurs- de regeringen tot tien tegen vliegtuigroof te Praag Janos Kadar, de communistenleider, is gis- een bezoek aan Praag waar hij vertoeft als het centrale partijcomité Tsjchoslowaakse communis- Wijleider Hoesak en andere en onder wie het lid van fidium Strougal en de minis- Buitenlandse Zaken Marko, begroeting aanwezig. keersafwikkeling in Katwijk. De aanwezige enkele rijbanen zullen worden gewijzigd in twee gescheiden banen met elk twee rijstroken. Van de parallelweg, die langs de westzij de ligt, zal een fietspad worden ge maakt. In de middenberm en in de berm tussen de rijbaan en het fietspad zul len vangrails worden aangebracht. Het viaduct, dat de verbinding vormt tussen de Nieuwe Duinweg en de Baron van Wassenaarlaan zal worden verbreed. Dat is mogelijk, omdat het wegprofiel moet wor den verbeterd. Men hoopt deze werk zaamheden in ongeveer vijf maan den dus voor het vakantiesei zoen gereed te hebben. Het is wel de bedoeling deze pro vinciale weg van Wassenaar naar de Noord-Hollandse grens te voorzien van vier rijbanen Het tracee in Noordwijk zal volkomen anders gaan lopen dan nu het geval is. De bochten zullen er worden uitge haald. In Noordwijkerhout maakt men goede vorderingen met de vervaar diging van de kunstwerken. Men hoopt in de zomermaanden de laatste hand te kunnen leggen aan het viaduct over de Langelaan, aan vier bruggen over de Zanderijsloot en aan twee viaducten over de Leeu wenhorstlaan en de Havenstraat. Be- git volgend jaar denkt P.W. ge reed te komen met de aanleg van een gedeelte van de oostelijke parallelweg van deze provinciale weg en het ver leggen van die parallelweg op dat punt. Toch aal hert nog vijf jaar du ren voer het noordelijke gedeelte van de provinciale weg nr. 1, dat aan moet sluiten op het nog ontbreken de weggedeelte op Noord-Hollands grondgebied, gereed is. G.S. menen, dat het noodzakelijk is dit gedeelte reeds thans aan te passen aan de te verwachten toeneming van de ver keersintensiteit. De aansluitingen op Noordwijkerhouts gebied nabij de Regenvliet- en Zilkerbinnenweg zullen ook tijdig worden aangepast, M4: teneinde bij de ingebruikneming het dan heersende verkeersaanbod aan te kunnen. Het ziet er voorlopig nog niet naar uit, dat Pronvinciale Waterstaat van Noord-Holland opdracht kan geven voor de aanleg van het weggedeel te op Noordhollands grondgebied. Zo lang het streekplan ,,Kennemerland" geen gestalte heeft gekregen en het aansluitingspunt en het tracé daarin niet zijn ope een omen kan geen aan besteding en uitvoering van de wer ken geschieden. Zelfs de grondaan kopen moeten nog worden verricht. Dat kunnen G.S. van Noord-Holland eerst doen als het streekplan is sa mengesteld en goedgekeurd. In Katwyk is men verheugd, dst de wegwerkzaamheden voor een zeer groot gedeelte zyn voltoid. Van de (verbrede) provinciale weg heeft men verschillende goede aftak kingen. In de eerste plaats naar de Zeeweg en Katwyk aan den Rijn en vervolgens nar het Industriege bied 't Heen en de nieuwe en grote woonwijk Hoornes over viaducten kan men van het zeedorp uit, zowel het industriegebied als Katwyk aan den Rijn bereiken. Bovendien heeft de secundaire weg op Katwijks gebied een fraaie verlichting kregen, zo zelfs, dat de automobilisten als zij naar Noord wijk of Wassenaar rijden weer even moeten wennen aan het duister. Brussel (anp> Een totpariij met officiële geno- Iden op het provinciaal do- te Bokrijk in Belgisch lur? heeft het afgelopen deinde naast de gebruikelijke Ètbuit ook een „aangescho- rechter opgeleverd. De ma traat, president van de Ton- rechtbank, werd geveld een niet goed gericht schot de minister van Verkeer, "trand, afvuurde. D? rechter 'fd in een dijbeen getroffen naar een ziekenhuis overge- fccht. EMMEN iGPDi De toneelgroep Studio heeft in Emmen de Neder landse prertiiére uitgebracht van het stuk „De nonnen" van Eduardo Ma- net dat het afgelopen weekeinde in Brussel zijn eerste v oorstelling be leefde. na afloop waarvan nogal wat beroering uitbrak. Tegen de achter grond van de slavenopstand in 1791 in de latere Amerikaanse republiek Haiti heeft de Cubaanse auteur-re gisseur-cineast Eduardo Manet het decor opgetrokkken voor „De nonnen" Gedrieën Rudi van Vlaenderen, Ad van Gessel. en Robert Borremans staan ze in travestie model voor de destructie van e en ogenschijnlijk onwankelbare persoonlijkheid. Al de gevestigde zekerheid van hun func tie. maar ook de waardigheid van hun mens-zijn gaat omver. Het korte stuk is meer dan een pa rabel. Het verpakt in feite een reeks zinnebeeldige voorstellingen die in hun samenhang worden losgetrokken, tot er de naakte kern ligt, waarin Manet zijn waarheid aanschouwelijk heeft gemaakt. Hy wilde aantonen, LEIDEN Een onplezierige vergissing gisteren in het Leidsch Dagblad De fotograaf, die in de Am sterdamse RAI de huldiging van de fietser Peter Post door carnavals prins Joep I vereeuwigde, zette erby, dat deze hoogedele zeer doorgeluchte figuur uit Noordwijkerhout kwam. Wat wij doorgaven. En laat dat nu niet het geval zyn geweest. De edele man kwam uit Noordwijk. „De Noortukkers" waren tot de ontdek king gekomen, dat zij niet meer rus tig konden slapen als hun prinselijke voorman niet naar zijn geboortestad Amsterdam was getogen om de man, die zij als „Neerlands Grootste Wiel renner (compleet met hoofdletters)" beschouwden, met het ereknoeper- schap te behangen. Zij vonden dat bovendien 'n mooi stuntje in het nij vere streven het carnaval in de bad plaats wat van de grond te krijgen En laat dan juist die plaatjesmaker dat foutje maken. Wat wy hierbij graag willen herstellen. hoe onder de furieuze kracht van een opstand een geestelijke afbraak plaatsgrijpt. Het verlammende gif van de angst voor dreiging van buitenaf ontluistert by de nonnen hun zelfvoldaanheid. Meer nog: primitieve instincten drij ven hen naar de status van het wilde dier. Zich overgevend aan zinsbe goochelingen breekt hun mens-zijn door naar een oerdrift waarmee ze elkaar verscheuren. Manet is via een niet zo doorzichtige uiteenzetting in het eerste bedrijf teruggegaan naar de meest traditionele vorm van to neel. Zijn spel, nogal conventioneel van structuur, zit vol terreur. In een mengeling van bewondering en af schuw zet hy het katholicisme en de magie van de zwarte cultuur tegen over elkaar Regisseur Kees van Iersel heeft er het kunst- en vliegwerk van uiter lijkheden en een technische perfecte uitrusting aan toegevoegd, al bleek het speelplan nogal schuw van afme tingen. Dit balanceren op het randje van een draak ging de drie spelers zeker niet moeiteloos af, al kwamen ze tot een hoogst acceptabele presta tie. Marielle Fiolet was in het twee de bedrijf indrukwekkend goed in de rol van de dode Signora. Kees van Iersel had niet alleen de regie in han den, maar tekende ook voor de decors Holland- promenade in Haa rlemmermeer HAARLEMMERMEER (ANP) Met alleen de VVD tegen ging de gemeenteraad van Haarlemmermeer gisteravond na langdurige discussie akkoord met het voorstel het be stemmingsplan Hoofddorp-Beuken horst vast te stellen. Dat betekent dat Holland-promenade een perma nent recreatie- en tentoonstellings park, in Hoofddorp zal komen waar nu een gebied van 37 ha. ter beschikking staat. Alleen de toekomstige verkeerspro- bemen, zoals de aan- en afvoerwe- gen naar het recreatieoord waren bij de fracties een uitgebreid punt van discussie. De VVD noemde Haarlem mermeer „een vergaarbak voor ie ders ongewenste objecten", en ver wierp het voorstel zonder meer. Ter hoogte van de Zeeweg In I zig met hei verbredm van de pro- Katwijk aan den Rijn is men be- vinciale weg nr. 1 I (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Z.) HAZERSWOUDE De heer A. L. Martinot uit de Albert Verweijstraat 31 (Rhynenburch) neemt zaterdag in de Kurzaal in Scheveningen deel aan de quiz „Een van de acht". Tij dens deze quiz, die de VARA via Nederland 1 rechtstreeks uitzendt, wordt de heer Martinot. samen met zeven andere krantenlezende Neder landers, getest op kennis én handig heid. De heer Martinot (van het service- station „Dolf Martinot" in het win kelcentrum aan de Da Costasingel en van het benzinestation aan de Brug- LEIDERDORP De plastic zak ken. die binnenkort gebruikt moeten worden voor het huisvuil, zullen voor zien zijn van de opdruk: Leiderdorp. Het was de bedoeling hiennee op 1 januari 1970 te gaan beginnen. De industrie kan echter deze zakken niet tijdig leveren. Daarom hebben burgemeester en wethouders besloten de datum van invoering te verzetten naar 1 april 1970. BENTHUIZEN De gemeenteraad van Benthuizen komt vrijdagavond om half acht bijeen voor het benoemen van een nieuwe wethouder. Bij een schrijven van 24 november van dit jaar deelde wethouder D. van Soest mee, dat hij zijn wethou derszetel ter beschikking stelde. Een dag later ontving de raad een brief, waarin wethouder A. van Noort zijn ontslag als lid van de raad aanbood. Wethouder Van Soest heeft bedankt voor het wethouderschap, maar blijft lid van de gemeenteraad. „waarom bijvoorbeeld de verga dering van de raad van 16 decem ber niet werd „benut" om deze be noeming tevens aan de orde te stel len" kan worden meegedeeld, dat 't in de ontstane situatie van weinig gevoel voor de omstandighe den zou getuigen, om dit punt op de agenda te plaatsen, omdat het be kend was en is, hoe moeilijk een verkiezing onder de huidige om standigheden, praktisch gezien, ligt. Nu op dit moment en zeker ook na het besprokene in de hiervoor ge noemde raadsvergadering op korte termijn geen duidelijkheid kan wor den verwacht, moet worden gestreefd naar een zo nauwgezet mo gelijke toepassing en navolging van gestelde termijnen en bepalin gen. De situatie kan als volgt worden weergegeven: Van de uit zeven raadsleden bestaande gemeenteraad zijn twee leden in het recente ver leden als wethouder afgetreden, te weten de heren Jos. van der Eijk (Gemeentebelang) en R. Zonneveld. (P.v.d.A. Gelijktijdig met de ontslag aanvraag van beide wethouders heb ben de heren A. Voorwinden (SGP) en J. W. Gommerse (SGP) te kennen gegeven dat zy voor het raadslidmaatschap bedankten. Dit betekent dat zowel de heer Voor winden als de heer Gommerse tot wethouder zouden kunnen worden benoemd, doch slechts tot het tijd stip, waarop in hun opvolging zal zijn voorzien en deze „opvolging" heeft betrekking op het raadslid maatschap. Tot op heden hebben de heren A. J. Kaashoek, A. Qualm, W Qualm. S. Blijleven en C. Bregman bedankt voor hun benoeming tot gemeente raadslid voor de Staatkundig Gere formeerde Partij. De benoemdver- klaarde leden van de raad voor de partij, de heren C. Bremmer en A. Vermeulen, hebben hun benoeming nog in beraad en zullen uiterlijk be gin januari van het volgend jaar moeten hebben beslist. De tot lid van de raad voor de protes tants-christelijke groep AR/CHU be noemde heer Joh. Noordam deelde mee, zijn benoeming niet te aan vaarden. Momenteel heeft de heer B. A. Boevé zijn benoeming tot lid van de gemeenteraad in beraad. Al met al was en is het prak tisch niet mogelijk, gezien de ziek te van wethouder Van Soest, (on geluk begin deze maand) en onder de gegeven omstandigheden binnen veertien dagen een wethouder te be noemen. Hoewel de voorzitter van het centraal stembureau binnen veertien dagen nadat te zijner ken* nis is gekomen, dat een benoemde zijn benoeming niet aanneemt, hij de kandidaat benoemd verklaart, die op de lijst, waarop hij, die moet wor den vervangen, is gekozen, het hoogst is geplaatst, is er bij voort during naar gestreefd om onmiddel lijk, nadat schriftelijk de medede ling van niet-aanneming van het raadslidmaatschap was ontvangen, de daarvoor in aanmerking komen de volgende kandidaat benoemd te verklaren. Dezerzijds is dan ook alles in het werk gesteld om op een zo kort moge lijke termijn tot een vervulling van de drie opengevallen plaatsen te ko men. Het is niet bekend, wat de re den kan zijn, dat een aantal be- noemdverklaarde raadsleden hun benoeming net hebben aanvaard In twee gevallen (de heren A. J. Kaashoek en Joh. Noordam) is me dedeling gedaan van het „waarom niet". Nu wethouder Van Soest inmiddels is hersteld en het formeel niet lan ger juist is of te verantwoorden, de benoeming van een wethouder uit te stellen, dient, met verwijzing nar de hiervoor genoemde redenen, waarom bij de opvolging van wet houder Van Soest niet aan de wet telijke termijn van veertien dagen is vastgehouden, te worden overgegaan tot de benoeming van een wethou der in de vacature-Van Soest. Ter vermijding van de opmerking gestraat) heeft een test moeten af leggen in Hilversum nadat hij had „gesolliciteerd" naar deelneming aan deze quiz van Mies Bouwman. De zer dagen kreeg hy van de VARA de uitnodiging om zaterdag deel te ne men „De mensen uit Hazerswoude moeten een beetje voor me duimen," zegt deze „imporf'-Hazerswouder (sinds vyf jaar). Dolf Martinot ver dedigt de kleuren van het Leidsch Dagblad in de Kurzaal, waar Jose phine Baker een van de gasten zal zijn. Stakingen in Italië Miljoenen Italianen hebben gisteren moeten lopen en de wegen waren overvol met particuliere auto's door een lan delijke staking van het plaatselijk vervoer. Burgemeester I. J. P. Keijzer Brandstichter De Canadese mi nister van Justitie Paul heeft giste ren bevestigd, dat de huismeester van het bejaardentehuis Notre-Da- me-du-lac, dat op 2 december tot de grond afbrandde wat 38 mensen het leven kostte), in 1958 was ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf voor brandstichting in een villa te Rivière Bleue in Quebec. WASSENAAR Morgenavond om acht uur wordt in de Wassenaarse Dorpskerk de traditionele kerstzang bijeenkomst gehouden. Het is de 10e keer, dat een der gelijke oecumenische samenkomst ge organiseerd wordt. Aan de avond wordt medegewerkt door de koren „Cantate Domino" en „Stella Maris", resp. onder leiding van Jacques Ver boom en Ad de Groot. Daarnaast zal een speciaal voor deze gelegenheid gevormde zang- en muziekgroep on der leiding van Rien Calis mede werking verlenen De heer W. J. Landsman bespeelt het orgel en Henk Bosveld treedt op als trompettist. Pastoor A. A. M. Wentholt zal een kort woord van be zinning uitspreken en de hervormde predikant Dr. Th. C. Frederikse ver zorgt de schriftlezingen. Burgemeester Mr. W. J. Geertse- ma zal een inleidend woord spreken. De kerk zal vanaf 7 uur geopend zijn. LEIDEN De bewoners van de Waardgracht en omgeving hebben gisteravond in het clubhuis „De Sperwers" aan de Langestraat ge sproken over de resultaten van de actie, die zij in de zomermaanden van dit Jaar voerden. De vergadering werd o.m. bijge woond door de heren Bormet en Marks van het Bureau Huisvesting. Het PSP-raaosiid de heer Amptmey- er was aanwezig om de opmerkingen en klachten van de bewoners door te geven aan net gemeentebestuur. Besloten werd om het batig saldo van f 106,- over te dragen aan het „Comité Woningnood", dat dit geld wil bestemmen voor toekomstige ac ties. LEIDEN In de maand novem ber werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 7.561320,69 en terugbe taald f f 7.723.810,76. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 580 en het aantal afbetaalde boekjes 491. Op 4367 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 163.502,50 bijgeschreven. Er werden 1078 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 48.244,09. Het teg'»ed der 66.788 inleggers bedroeg aan net einde van de maand f97 918.19011. ZOETERWOUDE De be woners van het Westeinde in Zoeterwoude werden gisteravond omstreeks half acht opgeschrikt door een felle brand, die in een schuur van de gebroeders De Jong woedde. De hoogoplaaiende vlammen waren tot in de verre omtrek te zien. Men vermoedt dat de brand is ontstaan in een verwarmingslamp (kortsluiting of oververhittingdie de biggen op temperatuur moet houden. Toen de Leidse brandweer arri veerde, was reeds een groot ge deelte van de schuur door het vuur vernield. Ook de naastgelegen panden liepen gevaar door het vuur te worden aangetast. Totdat de brandweer kwam heeft de eige naar van de boerderij deze met een waterstraal nat gehouden. Twee zeugen, vijftien biggen, acht schrammen (grote biggen), vee voeder ter waarde van ongeveer drieduizend gulden, twee platte- landbouw wag ens en een hoeveel heid hooi van de naast de schuur staande hooiberg, gingen verlo ren. De eigenaar is verzekerd. Tot laat in de avond zijn de brand weerlieden met de nablussings- werkzaamheden bezig geweest 1 (Foto LD/Holvaat)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9