PvdA wil successie rechten verdubbelen Politie zet mes in wapenhandel PvdA wil commissaris en burgemeester kiezen p Minister gaat iets doen aan achterstand in rechtspraak Opbrengst voor onderwijs werkende jeugd m Pechiney gevaarlijk voor gezondheid Leidse opdracht bouw laboratoria in Paramaribo Ongerust heid in Zeeland Arrestaties in Utrecht Uitspraak op congres Verdrag tegen watervervuiling DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 AK, HTDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De tweede-kamerleden dr. A. Von- eling en drs. J. M. den Uyl (beiden PvdA) willen de succes- en schenkingsbelasting zodanig verzwaren, dat de op- rengst wordt verdubbeld. Zij hebben daartoe zelf een wets- ntwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Voornaamste motief oor hun initiatief is de gunstige invloed van de tariefsverho- ing op de naar hun mening nog altijd scheve vermogens- erhoudingen in ons land. De voorstellen van de beide socia- itische kamerleden zouden de batkist een voordeel opleveren van 0 miljoen gulden per jaaa\ waar- »r naar hun mening een aanvul- nd onderwijs- en vormingsprogram de wei-kende jeugd zou kun- in worden gefinancierd. De beide amerleden zijn van mening dat er in zorgen voor een stuk toeval- arbeidsloos inkomen, waarvoor prestatie is geleverd. Verdub- eling zou de druk van deze belas- ng op ruim 20 procent brengen, en zwaar als de huidige druk van inkomstenbelasting voor een gezin et twee kinderen met een inko- van f 25.000. De indieners stellen ook een aan- belangrijke verzachtingen voor. willen zij een bedrag van 2000 ïlden van successie- en schenkings- ichten vrijstellen, pleegkinderen dijkstellen aan kinderen, het recht overlijden van één van samen- onende broers en zusters verlagen. vrijstellingen voor kinderen, die wr hun onderhoud afhankelijk zijn an de ouders, verruimen en geen icht meer heffen over legaten aan erken, musea, liefdadige en weten- lappelijke instellingen en partijen geval de nalatenschap in een on- erneming ls gestoken, willen de bei- Kamerleden om een goede be- -{Jrijfsuitoefening niet te bemoeilijken de mogelijkheden tot uitstel van rtaling verruimen. Kentering De indieners hebben in het voorstel nd oorts het aantal tariefgroepen ver- 5 leind. Voor ouders en kleinkinderen ES zal hetzelfde tarief moeten gelden. Ook is geen verschil meer gemaakt tussen het tarief voor broers en zus ters, neven en nichten en andere erf genamen. De tariefsopbouw is zodanig dat in de eerste groep (echtgenote en kin deren) het tarief beneden de vijftig procent blijft, in de tweede groep (afstammelingen in de tweede of ver dere graad) maximaal vijfenzeventig procent bedraagt en in de andere gevallen 82 procent. De indieners geloven niet dat de door hen voorgestelde verzwaring tot vertrek naar het buitenland zal lei den. Zy geloven dat hun wetsont werp ook bij de regeringspartijen gunstig zal worden ontvangen. dB De 30-jarige arts A. E. Mein- De Iers (midden) en zijn echtgeno- e, de 31-jarige biologe mevrouw Meinders-Groeneveld (links) lebben gisteren voor een unieke gebeurtenis gezorgd, door op de- elfde dag en dezelfde plaats te fomoveren. De promotie vond plaats in Amsterdam. LEIDEN In het kader van de in 1967 tusen de Leidse Univer siteit en de minister van Onderwys en Volksontwikkeling van Surina me gesloten overeenkomst volgens welke de universiteit gedurende vyf- tien jaar haar steun zal verlenen aan de opbouw van het medisch we- tenschappelyk onderwys in Surina me, is dezer dagen door het bestuur van de universiteit opdracht gege ven tot de bouw en de inrichting van de preklinische laboratoria van de Universiteit van Suriname Deze laboratoria zullen verryzen op het terrein van het centrale ziekenhuis te Paramaribo. Te zyner tyd zullen ook voorzienin gen worden getroffen voor de klini sche opleiding. De bouw en de in richting van de laboratoria worden gefinancierd uit gelden, die ter be schikking zyn gesteld door het ka binet van de vice-minister-president Drs. Den Uyl signaleerde op een toe- lichtende persconferentie een ken- tering in het denken over deze belas ting. Zo wordt in de gezamenlyke I rapporten van de drie christelijke partyen voor een scherpere progres-1 sie in de zylinie en jegens de niet- vex-wanten gepleit, terwyl ook de li berale fractieleider mr. Geerteema zich al eens voor een bescheiden verzwaring heeft uitgesproken. Vol gens drs. Den Uyl gaat het hier om een van de weinige heffingen waar mee men de ongelyke vermogens verhoudingen in ons land te lijf kan gaan. MIDDELBURG (GPD) Op l ja nuari zullen de deskundigen op het terrein van de milieuhygiëne een afgerond rapport uitbrengen over de vraag welke eisen aan de aluminium- fabriek van Pechiney in Vlissingen- Oost moeten worden gesteld om te voorkomen, dat de luchtverontreini ging van een andere stof dan fluor de volksgezondheid in de toekomst (bij een verhoogde produktie van het bedrijf) in gevaar zal kunnen bren gen. O.a. wordt gesproken over het gevaar van kankerverwekkende stof fen. De deskundigen zijn het op het ogenblik nog niet met elkaar eens over de „gevoremgraad" van die stof. Op grond van het rapport en het advies zullen het rijk, de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen in overleg met Pechiney moeten na gaan of het bedry'if toestemming kan worden verleend bepaalde installa ties in het Sloe-gebied te bouwen. Zo niet. dan raakt men in een „be- stuurlyk moeilijke situatie", zo werd dinsdag in de staten van Zeeland vastgesteld. Voorop staat intussen dat met het oog op d eVolksgezondiheid geen en kel risico zal worden genomen. De fractievoorzitter van de ARP, de heer J. A. van Bermekom, bracht de zaak op gang met een aantal vragen, die waren geïnspireerd op het oordeel „van in binnen- en bui tenland erkende biologen en een conceptrapport van de biologische raad van de Koninklyke Academie van Wetenschappen". Een rapport, dat het statenlid ove rigens niet uit handen gaf ook niet aan het college van G.S. om dat het geheim zou zijn. Er college beschikt alleen over ..niet afgeronde gegevens van deskundigen". Gedeputeerde A. J. Kaland wilde die niet aan de staten verstrekken. Ze waren hem in handen gegeven in zyn functie als voorzitter van de Provinciale Raad inzake de Lucht verontreiniging door een hoge func tionaris van de milieuhygiëne, aan wie de verplichting van geheimhou ding is opgelegd. Hy noemde het begrijpelyk, omdat hier informaties over procestechnie ken van Pechiney in het geding zijn, fabrieksgeheimen dus. G.S. zyn eens gezind van oordeel, dat het schenden van het vertrouwen niet voorziene consequenties zal hebben. Bovendien zou het bestuurlijk niet fatsoenlijk zyn. nu deze gegevens openbaar te maken. Wèl kon hy meedelen dat de problemen eigenlyk pas in een latere fase van de produktie gaan spelen, wanneer Pechiney jaarlijks 300.000 tot 350.000 ton aluminium zal pro duceren. De heer Kaland noemde het bo vendien prematuur om deze gegevens naai- buiten te brengen nu nog niet eens zeker is of de fabriek van Pe chiney zelf wel tot zo'n grote pro- luktie in het Sloegebied zal beslui ten. De gedeputeerde deed dan ook een dringend beroep om af te wach ten tot het overleg tussen de part ners in het convenant (de schrifte lijke afspraak over eisen voor lucht verontreiniging aan het bedrijf tus* sen twee ministeries, de provincie Zeeland en dc gemeente Vlissingen) achter de rug is. Dat de zaak zeer hoog wordt op genomen bleek nog uit de mededeling van d# hkir Kaland, dat het aan- gekond iverleg tot stand komt via per. „nlyke bemiddeling van de staatssecretaris van het ministerie van Volksgezondheid. Ook zal begin januari een vertegenwoordiger van het ministerie van Economische Za ken bij het overleg aanwezig zyn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het par tijbestuur van de Partij van de Arbeid zal het partijcongres, dat op 16 en 17 januari voor het eerst buiten de randstad in Groningen bijeenkomt, een uitspraak vragen over de gekozen burgemeester en commissaris der Koningin. Dc meerderheid van het partijbe stuur wil de burgemeester en de commissaris regelrecht door de be volking laten kiezen. Een minder heid wil de burgemeester laten be noemen op aanbeveling van de raad en de Commissaris der Koningin op aanbeveling van de Staten. Omdat, voor het. eerste wijziging van de Grondwet nodig is. stelt het party best uur voor in afwachting daarvan voorlopig met. benoeming op voordracht genoegen te nemén. De gekozen burgemeester is onderdeel van het hoofdstuk in het provin ciaal en gemeentelyk programma 1970, dat handelt over de democra tisering van het provinciaal en ge meentelyk bestuur. In dat hoofdstuk wordt ook ge vraagd om meer openbaarheid van overheidsstukken en commissiever gaderingen, meer inspraak voor de burger in stedebouwkundige plannen, om volledige verantwoordir gsplicht van de burgemeester en de commis saris en om vrijheid van demonstra tie. Het provinciaal en gemeentelyk verkiezingsprogramma, dat al door de afdelingen is besproken en nu in sterk geamendeerde versie aan het partijcongres wordt voorgelegd, vraagt voorts om verbetering van het kleuter- en basisonderwijs, meer in spraak voor de ouders in het beheer van de gemeentescholen en voor de leerlingen in het beleid van de scho len voor voortgezet onderwys. UTRECHT 'GPDi De Utrechtse politie heeft in sa menwerking met het bureau Bijzondere Staf van de Konink- liike Marechaussee in Den Haag een uitstekende vangst gedaan met het in beslagne- men van een party vuurwapens en patronen en de arrestatie van twee wapenhandelaren. Bij de gevonden vuurwapens was een party van 45 zoge naamde schietballoints waar van er in Kerkrade ook al een groot aantal van in beslag is ge nomen. Met deze ..ballpoints" kun je niet alleen schrijven, maar ook schieten, zelfs met dodelijk effect. Volgens de Utrechtse politie heeft de wapenhandel in ons land verontrustende vormen aangenomen De twee aange houden handelaren: A E. B (47) en P C. Th. (54) uit Arn hem werden al geruime tyd verdacht. Politie en marechaus see hielden de Utrechtse auto markt scherp in de gaten, om dat werd vermoed dat daar wa- panhandel zou plaatshebben. Onlangs liet het Utrechtse raadslid van de Boerenpartij Diekema zich tydens een raads- veVgadering ook in die zin uit. Het vermoeden werd vorige week versterkt toen by controle op papieren by een autohande laar een pistool werd aange troffen. Gisteren had de scher pe controle op de automarkt succes. De marechaussee uit Den Haag signaleerde twee par- tyen die zy al geruime tyd op de korrel had. Nadat de vier mannen twee aan twee uit elkaar gingen, werden zy van naby gevolgd door rechercheurs Op de Graadt van Roggenweg werden twee van de vier mannen (Rot terdammers) aangehouden. Zy hadden geen vuurwapens bij zich en moesten na verhoor op het hoofdbureau weer worden losgelaten. De politie vermoedt dat deze mannen de adspirant- kopers van de party vuurwa pens waren. Het kon toen al by- na niet meer missen dat de twee andere mannen de wapens moesten bezitten. Illlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt DEN HAAG Het tweede kamerlid Roethof (PvdA) heeft de minister van Justitie ge vraagd de bepalingen van de Vuurwapenwet van toepassing te verklaren op zgn. balpen pistolen, waarmee gaspatronen of kogeltjes kunnen worden af geschoten die onmiddeliyk le vensgevaar opleveren. Illllllllllllllllllllllllllllllllll^ De politie spoorde hun auto op. geparkeerd op de groenten- veiling en vond er een tas in met 22 automatische pistolen (kaliber 635250 patronen van hetzelfde kaliber, 45 schietball- points, 40 patronen die voor de ze verraderlijke wapens kunnen worden gebruikt en 400 patro nen van 6 nun. Verdachte B. werd even later aangehouden op de Oude Noord, de verdachte Th. meldde zich 's nachts om twee uur aan het hoofdbureau om nEichtverbiyf te vragen. Tot teleurstelling van de marechaussee bleken de in Pistolen en schietball- points werden in beslag ge nomen. beslaggenomen wapens niet af komstig te zyn uit legerplaat sen, waarvoor zy de meeste in teresse heeft. Volgens de re cherche zyn de wapens ver vaardigd in Duitsland, Tsjecho- slowakye. Er zyn er veel van in omloop, ook in ons land Een huiszoeking by de aange houden Arnhemmers leverde slechts de vondst op van een handvol patronen. De Utrechtse recherche heeft al maanden contact met de specialisten van de marechaus see uit Den Haag die gister avond aan de hand van advie zen de taktiek van het optre den bepaalden. Ook in de ko mende tyd zal de automarkt in Utrecht in de gaten worden ge houden. al is het volgens de re chercheurs niet ondenkbaar dat de wapenhandel zich na van nacht naar elders verplaatst. Over de schietballpoints deel de de recherche nog mee dat deze kunnen worden gebruikt voor gaspatronen en kaliber 22-patronen Als de wapens zyn bygewerkt kunnen er zelfs 9 mm-patronen mee worden afge vuurd. waarmee je door een muur heen kunt schieten. In dit geval dreigt wel het gevaar dat de ballpoint ontploft waardoor de schutter een hand zou kun nen kwy traken De twee verdachten zyn in Utrecht opgesloten. De in be slag genomen vuurwapens en patronen zyn aan de justitie overgegeven. Minimumloon Het, partycongres krijgt in Gronin gen verder een resolutie voorgelegd over de inkomens- en vermogens verdeling. waarin de party zich uit spreekt voor invoering van een wet- fceiyk gegarandeerd minimum-loon op 21-jarige leeftyd (nu 23 jaar), da". van tijd tot tyd structureel wordt verhoogd, zodat het sneller stijgt dan het gemiddelde loon. De leeftijds grens zou geleidehjk tot 18 jaar moe ten worden teruggebracht. Met. na me over dat laatste is het party be stuur zelf echter verdeeld. De resolutie spreekt zich verder onder meer uit voor kosteloos onder wijs, spaarloon, vermogensaanwasde- ling en investeringsloon in collectief werknemersbeheer onder overheids toezicht. Ook wordt gepleit, voor so cialisatie van de grond, het verzeke ringswezen en de pensioenfondsen en het onder controle brengen van grote machtsconcentraties, waaronder de banken, met de daaruit ontstane in komens. De resolutie vraagt voorts om exploitatie van de bodemschatten ten bate van de gemeenschap, uit breiding van de .werkingssfeer van C.A.O.'s tot alle werknemers en openbaarheid van top-inkomens. Nederland tekent STRAATSBURG (ANP) De Ne derlandse permanente vertegenwoor diger by de Raad van Europa, de heer F. J. Gelderman. heeft gisteren 1 namens de Nederlandse regering het I Europese verdrag inzake de beper king van het. gebruik van bepaalde reinigende bestanddelen („detergen tia") in was- en reinigingsmiddelen I ondertekend. Dit verdrag beoogt een verminde- j ving van de watervervuiling door be paalde detergentia, die teniet kun- nen worden gedaan dooi- het normale biologische proces. I Door ondertekening van het ver- I drag, onder voorbehoud van ratifi catie, wil Nederland te kennen ge- j ven, dat het. de nodige maatregelen ■wil om te zorgen, dat de was- en reinigingsprodukten, die een of meer synthetische detergentia bevatten, alleen op de markt zullen worden gebracht als het geheel van de de tergentia van het produkt voor min stens 80 procent biologisch afbreek baar is. Het onderhavige verdrag, dat ia opgesteld door negen Europese lan den. is al ondertekend door België, Frankryk West-Duitsland en Luxem- 1 burg. Groot-Brittannië heeft het ge ratificeerd. Er zijn nog twee ratifi- I caties of ondertekeningen onder voorbehoud van ratificatie, nodig al- I vorens het van kracht kan worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Minister Poiak (Jus title) is bereid ter assistentie van de rechtban ken en gerechtshoven dc functie van gevechts auditeur in het leven tc roepen. De bewinds man denkt in de eerste plaats aan juristen die de rechters bij het maken van vonnissen moe ten bijstaan en voor wie een loopbaan als be ginnend substituut-griffier niet aantrekkelyk is. Minister Polak wil met deze maatregel de ge rechten ontlasten sommige hebben een grote achterstand in de te behandelen zaken. De be windsman hoopt met de instelling van de func tie van gerechtsauditeur het aantrekken van buitenstaanders juristen die op latere leeftyd toetreden tot de rechterlijke macht te stimu leren. De invloed van de maatschappy op de rechtbank wordt hiermee vergroot. Deze mededeling deed minister Polak gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zyn nieuwe begroting. De bewindsman verzekerde de senatoren dat de bezetting van de rechterlyke macht voor hem een voortdurende bron van grote zorg is. Hy ontkende echter, zoals PvdA senator dr. Brongersma had gesuggereerd, dat er nauw verband bestaat niet de milieugebonden heid van de rechters. De heer Brongersma meen de dat de rechters zich nog te veel vastklam pen aan de bestaande moraal. Minister Polak kondigde enkele nieuwe wets ontwerpen aan: in het ene worden de bevoegd heden van de administratieve rechtspraak uit gebreid (los van de aangekondigde nota over de ombudsman) en verder staat voor de eerste helft van '70 een nieuwe onteigeningswet op sta pel. Met afschaffing van de pornografiebepalingen in de wet, waar onder andere PvdA en PSP voor gepleit hadden, moet men voorzichtig zyn, al dus minister Polak. Er geldt een internationaal verdrag onder supervisie van de Verenigde Na ties. „Er moet in elk geval worden voorkomen dat mensen tegen hun zin met pornografie wor den geconfronteerd", zei de bewindsman van Justitie. Minister Polak heeft nog geen definitief standpunt in de zaak-Weinreb. Voor heropening van het onderzoek in de zaak tegen Weinreb, waar het tweede-kamerlid prof. Diepenhorst (ARP) en het eerst-kamerlid mr. Van wyk (PSP) om gevraagd hadden, zei hy nog de tyd nodig te hebben om alle aspecten te bestuderen. Minister Polak deelde verder nog mee dat een aparte commissie de regering zal adviseren over de zedelykheidswetgeving. De commissie is on langs geïnstalleerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7