„Onvoorstelbare ervaring was alle offers en risico's waard' Henriette - een vergeten Roland Holst dichteres heerlijkeERA op hetbrood... gezonder voor uw lijn! Al Bean wil weer naar de maan r Vliegende schotels bestaan echt niet Toneelechtparen komen met een eigen produktie BEDENKELIJKE „VERGISSING" Vrijheidspleiter dr. Spock wil wetten tegen schunnigheid HONDERD JAAR CE GEBOREN Religieus Otithulling ONDERDAG 18 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 (ADVERTENTIE) bemanning was drie Jaar g in training geweest voor een inaar de maan, maar ik had me t gerealiseerd dat het vliegen in ruimte evenzeer een emotionele iring is als een lichamelijke. Er imt zoveel op je af: je gedachten, lichamelijke gewaarwordingen, het lastische uitzicht, oor het eerst besefte ik dat toen over de loopbrug liep, honderd meter boven de voet van de ra- Terwijl ik in de „witte kamer" [htte tot Pete (Conrad) in zijn jl vastgegespt was, liep ik nog keer naar buiten. Beneden zag luurstofpluimen uit de raketdelen ollen. In de vochtige lucht ver leren zij ogenblikkelijk in ijs. dat hangen tot de klompen te ar werden. Voortdurend vielen er kken langs de flanken van de ra- naar beneden, de eerste van de ongelooflijke aanblikken die mij ir de volgende 245 uur te wachten iden. Kampvuren ijdens de tocht door de aardse ipkring wezen Pete en Dick mij rtdurend op de dingen die buiten den waren. „Kijk eens, kampvu- in Afrika! Ik vroeg me af of an- groentjes op hun eerste trip net e goede gidsen hadden als ik. Ia een paar honderd lange, lange luten gedurende welke wij de dse dampkring verlieten, de derde van de raket afstootten, onze wie keerden en de maanlander op de neus namen, keek ik pas ig naar buiten. De aarde was een geworden met een kartelige ho- x. Ik had tevoren vaak aan dit ïent gedacht en me afgevraagd ik me zou voelen, maar niets je voorbereiden op dit moment, je uit een raampje kijkend alles verdwijnen waar je van houdt je hele leven voor gewerkt hebt. Marinelanding Ie maanlanding was geweldig. d taak tijdens de afdaling was te helpen door de computerge- lens hardop voor te lezen, maar keer keek ik een seconde of vijf ir buiten. Het uitzicht was fantas- Dicht bij het maanoppervlak og Pete ons landingsvaartuig rond, ijkend naar een geschikte lan- gsplaats, totdat hij het tenslotte een ferme bons neerzette. Een te marinelanding! Fjj waren in extase. Vele mensen Iden jaren, maanden en uren ge kt om ons hier te krijgen. Wij Iden het grootste deel van het af- »pen jaar alleen besteed aan oefe- ig van wat we nu moesten doen, het luik kruipen en de ladder af- fcn, en geen wonder dus dat Pete iriede toen het eindelijk zo ver maan. Ik herinner me dat ik naar Pete keek terwijl hij naast me lag en dat ik opmerkte dat zijn hangmat zo weinig doorzakte in het midden. Maar ja. op de maan woog hij zelfs met zijn ruimtepak aan maar 16 kilo. De tweede maan wandeling was net zo opwindend als de eerste. Omdat onze pakken niet buigbaar zijn op de plek waar de beenpijpen in het buikharnas overgaan, hadden we geleerd met stijve benen te wandelen, onze voeten vlak te houden en alleen onze tenen te krommen als we snel vooruit wilden. We werden er niet moe van. De start voor de terugreis is zo'n moment waarop je weer eens even denkt aan al die mannen en vrouwen die toegewijd en nauwgezet hebben gewerkt aan alle technische appara ten die een maanreis mogelijk maken. Je stelt er Je hele vertrouwen in en dat is bemoedigend voor een man die maar één mogelijkheid heeft om weer thuis te komende zeven minu ten en veertien seconden lange acti viteit van de stygmotor van de maanlander. We hoorden een harde tik toen onze cabine van het landingsgestel los kwam. We stonden rechtop en we constateerden dat het hard. heel hard ging. Na ongeveer twaalf secon den kantelden we onze cabine een graad of veertig en toen kon ik be neden het startplatform zien. Binnen was het zo stil, dat het onwerkelijk leek. Ik heb altijd tussen de motoren geleefd en het kwam me heel vreemd voor te bewegen zonder het gedruis van een motor te horen. Plezier wel Pete als ik sliep goed, die nacht in onze hangmat op de Toen kreeg ik het een tijdje heel druk en had ik geen gelegenheid uit het raam te kijken, totdat we het rendez-vous bijna hadden voltooid. Toen zei Pete tegen me: „Kijk es, we zitten precies op koers. Waarom houd je niet even op met die com puter te spelen: heb een beetje ple zier in onze ontmoeting met Dick". Dat deed ik. Ik zag Dick uit de duisternis in het licht komen, ik zag de maan nu eens onder me dan weer boven me op onze lange boogvlucht naar de Apollo-cabine en dit was werkelijk een van de mooiste uitzich ten van de hele reis. Als Pete me niet had opgepord zou ik het gemist heb ben. Af en toe moet je even stop-1 pen en het plezier van de situatie be- leven, trachtend te begrijpen waar om je daar bent. Toen we ons bjj Dick voegden in de Apollo-cabine was hij zo bly als ik hem nog nooit gezien heb. Hij wist niet wat hij allemaal moest doen om ons maar te helpen bij het opruimen van de spullen. Er heerste een kame raadschap tussen de mannen die ik niet eerder in mijn leven had erva ren. Wij wisten dat wij ons werk tot zover goed hadden gedaan en het leek erop. dat niets ons meer zou ling om de maan. het werk in de kraters daar, de zonsopgang in de ruimte, de terugkeer in de damp kring. Voeg al deze ervaringen samen en zij wegen op tegen elk risico dat je moet nemen, ongeacht gedurende welk aantal jaren en ten koste van welke inspanning. Copyright Time/Life/Leidsch Dag blad). ASHINGTON (AP) De Ameri- luchtmacht heeft het project i Blue Book" officieel afgesloten It men 21 Jaar lang ongeïdenti- irde vliegende objecten (ufo's) !t onderzocht. llgens de Amerikaanse staatsse- iris voor de luchtmacht, Robert bans kan voortzetting van het eet niet worden gerechtvaar- L noch op grond van de natio- I veiligheid, noch in het belang de wetenschap". et rapport, dat het Pentagon I twee miljoen gulden heeft ge- stelt vast, dat er zeer weinig Itaten zijn geboekt met het on- Roek naar vliegende schotels in afgelopen 20 jaar. De conclusie ihet blue book luidt als volgt: i Geen ufo, die door de lucht- cht is onderzocht is ooit geble- een dreiging te zyn voor de na- aale veiligheid; Er is geen bewys door de htmacht ontdekt, dat het signale ren van ufo's op technologische ont wikkelingen duidt, die buiten bereik zouden zyn van de huidige weten schap; ■fr Er is geen bewys dat ufo's ruim teschepen zijn van andere planeten. Vanaf 1947 tot het eind van deze week zfjn 12.618 ufo's gesignaleerd. Hiervan heeft men er 701 niet kun nen indentificeren, veelal door gebrek aan informatie waardoor men een oordeel kon vormen over de aard van de objecten. Een overgrote meerderheid van de ufo's was gebleken balonnen. vliegtuigen, sterren, wolken, vogels en dergelijke te zijn. AMSTERDAM (ANP) De to- slspelers Guus Hermus. Ton van inhoven. Ina van Faassen en Bep kker. hebben een combinatie ge told om in september 1970 het Ne- rtandse blijspel „Kom hier. ga weg" 1 Dimitri Frenkel Frank in pre- Are te brengen. Aansluitend volgt i tournee door het land. Het stuk «peciaal voor de twee echtparen khreven en handelt over de lotge- i van eveneens twee echtparen, de regie is aangezocht Adrian ine. De produktie is in eigen han 't De zakelijke leiding berust by ma Tobi. Amsterdam zal de voor- dling in mei 1971 in het Nieuwe de Mar -theater kunnen zien. NEW YORK (Reuter) Een ad ministratieve vergissing gaat de Ver enigde Naties miljoenen guldens kas ten. omdat er één zeer belangrijk woord is weggelaten op de reeds vervaardigde postzegels en medailles, die de volkerenorganisatie gaat uit geven ter gelegenheid van haar 25- ste verjaardag, volgend jaar. Dat woord is „justice" (gerechtigheid), en het opschrift had volgens een be sluit van de Algemene Vergadering in oktober moeten luiden „Peace, justice and progress" (vrede, gerech tigheid en vooruitgang). Vele afgevaardigden vonden dat het VN-secretariaat zyn boekje ver te buiten was gegaan door opdracht te geven alleen ..peace and progress af te laten drukken. De Saoedi-Ara- ische gedelegeerde Jamil Baf rood y stond er gisteren op, dat het woord „Justice" er alsnog aan werd toegevoegd. Ondanks een ge raamde extra-uitgave van circa 2.5 miljoen gulden keurde de assemblee het voorstel goed. Er zal nu een nieuwe serie zegels en medailles worden vervaardigd. Secretaris-ge neraal Thant zei dat het louter een vergissing van zijn secretariaat was geweest. kunnen afhouden van een correcte beëindiging van onze taak. Ik ben niet het type dat dicht by andere mensen staat, maar op dat moment voelde ik een grote affectie voor die twee andere knapen. Als je in de ruimte vliegt doe je ervaringen op die voor niet veel an dere mensen te verkrijgen zyn en ik kreeg het gevoel dat ik myn gedach ten over de zin van de ruimtevaart en over enkele fundamentele waar heden van het menselyk leven, God en de eeuwigheid nader zou moeten uitwerken. Dat is tot op heden nog niet gebeurd en dat is myn enige persoonlyke teleurstelling met be trekking tot myn maanreis. over de ruimtevaart, mij afvragend hoe het daar zou zyn. hoe het aan zou voelen. Nu ben ik ervan over tuigd, dat het niet voor te stellen is. Zeven jaar is een hele tyd, maar ik zou ze graag weer opofferen om nog eens die sensaties te mogen doorma ken van de start, die eerste omwente- NEW YORK (Reuter) De kin derarts dr. Benjamin Spock, be kend om zijn boeken op het gebied van kinderopvoeding, is van mening dat er nieuwe wet ten moeten komen tegen al te stuitende obsceniteit in films, literatuur en kunst. „Tientallen jaren lang heb ik aangedrongen op meer vrijheid en heb ik de huichelachtigheid gehekeld die gewoonlijk beslo ten ligt in voorschriften tegen obsceniteit", zegt hij in een juist verschenen boek van zijn hand, „maar de schokkende on tuchtigheid van de laatste tijd en het feit dat de rechters het toelaten, hebben mij van stand punt doen veranderen, vooral met het oog op andere beest achtige neigingen". Spocks boek is getiteld „Behoor lijk en onbehoorlijk: ons per soonlijk en politiek gedrag". „Ik geef toe", zegt hij, „dat alle censors en onheilvoorspellers net zo hebben geredeneerd als ik nu, maar het is een feit dat volken en beschavingen uiteen vallen als het geloof in zichzelf en bepaalde normen verdwij nen". Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard I En bovendien eet u lekker. gR.l06.ZK.2U. Zev en ,iaar Misschien is het een kwestie van tyd en van verder nadenken. Ik vraag me af hoe een man met wer- kelyk grote visie zou reageren. Ro bert Gilruth, Wernher von Braun of George Low. een van de mannen die deze maanreizen in hun geest hebben voorzien en die ze werkelyk- heid hebben gemaakt. Als die nu eens zelf op een maanreis zouden kunnen gaan. hoe zouden zy reage ren? Zouden ze ook gaan dromen? Zeven jaar lang heb ik nagedacht DEN HAAG (GPD) Toen Henriëtte Roland Holst in 1949 tachtig jaar werd, vroeg een criticus zich ongerust af hoe het toch kwam dat de dichteres en schrijfster, die eens alom ver eerd werd en naar wiens hese stem duizenden ademloos luis terden, zo weinig populair was. Niemand spreekt nog over haar, constateerde de recensent verdrietig. maakt, ondervindt Henriëtte veel steun en inspiratie van Albert Ver- wey en Herman Gorter. Ze worden haar leermeesters. Henriëtte Roland Holst gaat zich steeds meer interes seren voor de wereld om haar heen. De artikelen van P. L. Tak in „De Kroniek" en van de Engelse kunste- Zeventien jaar na de dood van naai" William Morris bekeren haar Henriëtte Roland Holst, aan de tot het socialisme. Ze wordt op het vooravond van haar honderdste j verkiezingscongres in 1897 tegeiyk geboortedag op 24 december a.s I met haar man en Herman Gorter lijkt er nog weinig veranderd te v&n de SDAP zijn. Hoewel er vooral de laatste Henriëtte Roland Holst, door haar tijd uitstekende boeken en ande re publikaties aan haar gewijd zijn, beleeft het werk van Hen riëtte Roland Holst met pijn en moeite af en toe een herdruk. vrienden Jetje Holst genoemd, zet zich voor meer dan 100 procent voor de socialistische zaak in. Ze houdt lezingen, publiceert artikelen en bro chures over de meest uiteenlopende onderwerpen. Fel verzet Henriëtte Henriëtte Roland Holst is als ex- Roland Holst zich tegen het in haar ponent van de stroming van het re- °6en verderfelijke revisionisme van ligieuze socialisme immers steeds SDAP-leiders. Ze gelooft in de miskend en vergeten. In Noordwijk, revolutie en onderhoudt contacten haar geboorteplaats, wordt deze me^ Trotzki en Rosa Luxemburg. In maand een beeld onthuld. De Hen- 1911. twee jaar nadat oa. Herman HENRIETTE ROLAND HOLST riëtte Roland Holst stichting orga niseert een literaire herdenking en in Amsterdam houdt de plaatselyke PSP-afdeling een byeenkomst. die vooral in het teken van de politieke actualiteit van het werk van de dich teres staat. Maar daarmee houdt de viering van de honderdste geboorte dag van Henriëtte Roland Holst op. Henriëtte Roland Holst werd als Henriëtte Goverdina Anna van der Schalk op 24 december 1869 in Noordwyk geboren. Haar vader was een conservatieve notaris, haar moe der had veel belangstelling voor de politiek van die dagen, vooral voor de vrouwenbeweging Na de kostschool en een jaartje in Luik voor de talen keert de jonge Henriëtte naar huis terug. Ze is in middels begonnen met gedichten te schryven. Haar literaire debuut volgt in 1893, wanneer de Nieuwe Gids zes sonnetten opneemt. Enkele jaren la ter verschynt haar eerste bundel sonnetten en verzen in terzinen. Henriëtte van der Schalk trouwt in 1896 met de schilder R. N. Roland Holst, die later hoogleraar-directeur van de Amsterdamse academie wordt. Behalve van haar man, die by voorbeeld de houtsneden van de beginletters van haar sonnetten Gorter dat al op het beruchte De venter congres heeft gedaan, stapt ze uit de party. Met een kleine groep medestanders sticht ze in 1915 het revolutionair socialistisch verbond, maar ze wordt al spoedig lid van de nieuwe Communistische Party Hol land. De Russische revolutie inspireert de dichteres tot een ongekend idea lisme en optimisme. In die tyd ver- schynen van haar hand „Het offer" en „De kinderen en arbeid", later opgenomen in de bundel „Tussen twee werelden". Haar bezoeken aan de nieuwe Sowjet-Unie bezorgen Henriëtte Roland Holst bittere te leurstelling. Ze constateert hetzelfde verschil tussen de kleine elite en de talryke volgzame kudde als overal. Met de verhalend lyrische Helden sage (1927) neemt ze afscheid van Lenin en de zynen. Ze was al uit de communistische party gestapt toen Trotzki werd verbannen. Onder invloed van de Zwitser Le- onhard Regaz gaat Henriëtte Roland Holst over tot het religieuze socialis me. Ze is trouwens haar hele leven overtuigend gelovig remonstrant ge bleven. In ons land wordt ze steeds minder begrepen, zoals uit het vol gende citaat uit een bespreking van „Der vrouwen weg" (1933) biykt: „Het heeft er al den schyn van of Henriëtte Roland Holst bezig is zich steeds verder in te spinnen in het verleden of ztf in een steeds losser band met het heden komt' te staan. En dit hjkt ons hachelyk voor een geest als de hare. die altyd getracht heeft zoo dicht mogelyk de werke- lykheid van het leven te benaderen". Enkele Jaren eerder had een re censent al geschreven, alsof het een afscheid betrof: „Zy behoorde tot die zeer zeldzame naturen die veel on gewone dingen, zelfs politiek voeren, met hun ziel doen. En de slagen die politici gewoonlyk langs een wapen rusting van scepticisme laten afgiy- den, bloot en weerloos opvangen met hun ziel." Na de oorlog verschynt nog haar autobiografie „Het vuur brandde voort". Henriëtte Roland Holst noemt haar leven zelf „een leven van weifelingen en worstelingen". Een halve eeuw eerder, in een van haar eerste gepubliceerde sonnetten, toen er nog veel plaats was voor hoop en verwachting, had Henriëtte Roland Holst geschreven: Ik werd geboren met een aard die sterk vanzelf gaat naar de kern van alle zaken maar veel stond tussen mij in en mijn werk groeiende heb ik dat opzij gezet het werd al lichter, alle duisters braken en ik zag liefde als de levenswet. W. VEENSTRA Noordwyk krygt nog deze maand een beeld van de dich teres Henriëtte Roland Holst. De onthulling van het monument, dat de omgeving van het Lin- denplein zal sieren, heeft a.s, dinsdagmiddag plaats.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21