erste Kamer akkoord met erlaging elasting Westen wil met Moskóu praten over Berlijn SFEER MOSKOU- PEKING BETER 7 RIEP ZEERST )M ONS IEEN Vilde staking bij ycholten-Honig NV Advocaat van Calley acht eerlijk proces niet meer mogelijk (9uaf Qlieuwo 1PPOSIT1E OOK IN SENAAT TEGEN 8>- Plaatselijk Ttrenge vorst Voetbalbond ontkoppelt straffen In lavet verdronken gericht 1 maart 1850 WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 No. 32971 EIDSCH fteur: E A E van Dishoeck tiredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25) f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 /m !N iAAG (GPD) De belastingvoorstellen van minister eveen zijn vanmorgen door de Eerste Kamer goedgekeurd, inti-revolutionaire Eerste-Kamerfractie stemde in haar ge- vóór de correctie van de loon- en inkomstenbelasting, zo- tnige weken geleden ook de Tweede-Kamerfractie uitein- t voor de plannen van prof. Witteveen stemde. terste instantie had de AR- voerder prof. Albeda, gezegd, waarschijnlijk „een enkel lid' jn fractie nog een nadere argu- ring van de minister zou wen- Het belangrijkste onderdeel van rrectie, de belastingverlaging, i schatkist in 1970 op 600 mil- Spilden en in 1971 op 300 mil- ulden komt te staan, werd met en 18 stemmen aanvaard, het wetsontwerp stemden de v^n KVP, CHU, ARP. WD M- dn 1RADO LONDON (Reuter, Nederland vormt op het ogen- si betrekkelijk rustig eiland te n van een zee van griep in de iringenoe landen. Uit de Bonds- iek wordt gemeld dat de griep hard om zich heen slaat. Van miljoen inwoners van de deel- 93 Rijnland-Pfalz bijvoorbeeld is ft ziek. De epidemie verplaatst vanuit Zuid-Duitsland steeds noordwaarts. belangrijkste consequenties de griep in Joego-Slavië ge le epidemie kostte daar tot nu n tenminste twintig mensen ven, De situatie is kritiek in Loeka. de stad die vrij on- door een aardbeving werd ge il I. De stad is ingesneeuwd, zo- ttershulp zeer moeilijk te krij- Engeland zijn de ziekenhui- pgehouaen griep-patiënten op I men. Er wordt slechts een uit- I rine gemaakt voor hen die drin- ^mlp nodig hebben. Desondanks »rde de Britse minister van ezondheid dat de griep nog fpidemische vormen had aan- U) pen. procent van de verpleegsters at en ziekenhuis ten zuiden van ,er n lag de afgelopen week met in bed. Ook uit het verre Li- waar het toch echt niet koud |jfdt griep gemeld. Een op de Libanezen is op het ogenblik en de Boerenpartij. Tegen de infla tiecorrectie spraken zich uit de frac ties van de PvdA, PPR. CPN en PSP. Zonder hoofdelijke stemming gin gen vervolgens de overige wetsvoor stellen onder de hamer door: de wij ziging omzetbelasting, wet op de mid delen, de verhoging van de motor rijtuigenbelasting, vennootschapsbe lasting, de verlenging van de tijde lijke verhoging van de vermogensbe lasting en accijns op benzine, bier en alcohol. Tegen de verhoging van de accijns op benzine, bier en verhoging van de motorrijtuigenbelasting stemden PvdA, PSP, CPN, Boerenpartij en PPR. De verhoging van de alcohol accijns kreeg niet de steun van de PvdA, de PSP-ers Van Pelt en Lank- horst. CPN. Boerenpartij en de PPR. In de Tweede Kamer deelde minis ter Beernink van Binnenlandse Za ken vanmorgen mee, dat er opnieuw een adviescommissie in het leven zal worden geroepen voor de problemen rond een eventuele afschaffing van de filmcensuur voor volwassenen. Deze commissie zou moeten bestaan uit pedagogen, burgemeesters, socio logen en deskundigen op het terrein van jongerenwerk. De taak van de commissie zal zijn advies uitbrengen over wijziging van de Bioscoopwet, artikel 221 van de Gemeentewet (preventieve censuur van de burgemeesters) en art. 240 van het Wetboek van Strafrecht („aanstotelijk voor de eerbaarheid"). Minister Beernink heeft bovendien nog advies ingewonnen van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, de Bioscoopbond en de Centrale commissie voor filmkeuring. Alleen de laatste instantie was tegen af schaffing van de censuur voor vol wassenen. Verder kondigde minister Beernink vanmorgen aan dat hy alsnog de mening van de kiesraad zal vragen over de invoering van een kiesdrem pel. die allerlei kleine groeperingen buiten het parlement kan houden. De kiesraad is reeds gevraagd om advies over de invoering van een dis trictenstelsel bestaande uit twaalf kieskringen waarbinnen evenredige vertegenwoordigingen zou kunnen worden gehandhaafd. Tot dat laatste heeft de staatscommissie-Cals-Don- ner geadviseerd. Nog dit zittingsjaar zal de minister komen met een wettelijke regeling van de verantwoordingsplicht van de Commissarissen der Koningin aan de Staten. Bovendien heeft minister Beernink in de Tweede Kamer aan gekondigd dat de wetenschappelijke bureaus van de politieke partyen in de nabije toekomst rijkssteun kunnen verwachten. OG AAN DE ZAAN (ANP) gisteravond liggen alle be- T4fo van Scholten-Honig in Bilt verwacht van heden tot dagavondin het algemeen bewolking en op de meeste a droog weer. Zwakke tot ooste'ijke wind. Lichte tot 'n de nacht en ochtend ma- strenge vorst. (Opgemaakt te 12.40 uur) 18 DECEMBER g P: 8.44 uur; onder: 16.29 uur. 4 op: 13.16 uur; onder: 3.05 uur. ïeipter te Katwijk te 10.5j3 en laagwater te 6.26 en 18.54 bestaat uit 24 pagina's Koog aan de Zaan stil. De sta king die 's morgens was begon nen, breidde zich in de loop van de middag en avond uit. Gister avond hadden ongeveer vijfhon derd werknemers het werk neer gelegd. Alleen net administratief en leidinggevend personeel heeft voor zover mogelijk doorgewerkt. De werknemers eisen een duurte- toeslag van één procent. Daarnaast speelt een ro of een kwartier ar beidstijdverkorting per dag die in januari ingaat, 's morgens of 's mid dags moet worden opgenomen. De werknemers wensen die verkorting aan het einde van de middag, de directie 's morgens aan het begin van de werkdag. De directie van Scholten Honig NV heeft gisteravond meegedeeld, dat zij in een gesorek met de vakorgani saties heeft gezegd geen termen aanwezig te achten om onder druk van een wilde staking op de door het personeel gestelde eisen in te gaan. Peter Post (33) is de man, om wie alles draait in het fiets- circus dat de Zesdaagse van Am sterdam heet. Hij heerst als een dictator in het wielerkuipje m de RAI. Tot groot ongenoegen van velen. Post trekt zich echter van alle kritiek niets aan. Hoe harder er wordt geschreeuwd, hoe harder hij optreedt. Het gevolg: na Leo Duyndam en Freddy Eugen stap te gistermiddag ook Rini Wagt- mans niet meer op zijn fiets. Alle aandacht dus voor Post op de baan, maar ook daarbuiten Gisteravond werd Post, tussen de bedrijven door, tot „knoeper" ge slagen. Prins Joep I uit Noord- wijkerhout kwam hem die onder scheiding in stijl (zie foto boven) uitreiken. „Knoeper" Post kwam overi gens enkele minuten later te val len. Door een stuurfout van Loe- veseijn tuimelde Post met Renz en Daler tegen het hout, waar hij even versufd èn danig geschaafd bleef liggen. Zesdaag- se-arts dr. Jesse schreef de lange Amstelvener een uurtje rust (neu tralisatie) voor. .Korte tijd later kreeg Post al een pleister op zijn wonden: Uit handen van de fiets-miss mocht hij de Grote Derny-prijs (f8.000) compleet met kus in ontvangst nemen. (Van onze correspondent BONN (GPD) Amerika, Enge land en Frankrijk hebben de Sovjet- Unie gisteren voorgesteld spoedig een gesprek te beginnen over de situatie In Berlijn. De vier landen, die nog altijd ver antwoordelijk zijn voor de stad (Mos kou heeft overigens het oostelijke deel als lang geleden overgedragen aan de DDR), zouden met name de juridische en. de politieke toestand opnieuw moeten onderzoeken. Bo vendien zullen de drie Westelyke ge allieerden trachten een grotere vei ligheid voor de toegangswegen tot West-Berlijn te verkrijgen en her stel van het directe telefoonverkeer tussen beide delen van de stad. Te lefoneren van West- naar Oost-Ber- lyn vergt nu dikwijls een halve dag, Oranjeteam-club HAARLEM 'GPD) De KNVB heeft bij een bestuursbesluit beslo ten om de straffen die spelers tijdens him wedstrijd voor het Nederlands plftal oplopen niet te laten gelden voor de wedstrijden van de clubs waartoe de speler behoort. De kwes tie van het overnemen van de straf fen in interlands opgelopen, is o.a. een barrière voo:r Keizer geweest om nog in het oranje-shirt te gaan spe len. De Ajacied heeft dit steeds ge weigerd na NederlandJoegoslavië toen hij uit het veld werd gestuurd wegens na-trappen. Of Keizer zich nu wel beschikbaar zal stellen, is nog een vraagteken. Hij wil eerste de volledige tekst van het bestuursbesluit zien Daarin zal hij dan vinden dat de straf wél zal worden overgenomen als het echte zware overtredingen betreft, zoals het molesteren van de scheidsrech ter. Jos Coler, de voorzitter van het betaalde voetbal, deelde ons mede dat „de KNVB niet roomser dan de paus wil zijn Overal in Europa wor den de straffen voor interlands en competitie gescheiden. Wy kunnen niet achter blijven" In het Neder lands elftal worden evenwel geen spelers opgesteld die geschorst zijn (Zie verder pagina 19).Vroor clubwedstrijden. omgekeerd is het geheel onmogelijk. De Westfluitse regering is van de voorbereiding der nota's, die gisteren door de ambassadeurs van de drie Westelyke landen in Moskou zijn overhandigd, op de hoogte gehouden. Zij heeft de verzekering gekregen, aldus de woordvoerder van de rege ring in Bonn, dat in de status van Berlijn geen verandering zal worden gebracht. Centraal staat voor dé Westelyke landen het verbeteren van de levensomstandigheden der Ber- lijnse bevolking. Het initiatief voor het gesprek is overgens in zekere zin door de Russische regering genomen. Op 12 september opperde minister van Buitenlandse Zaken Gromiko de mogelijkheid van overleg over de vroegere rijkshoofdstad. FORT BENNING, SAIGON, BONN (AP. Reuter) De advocaat van lui tenant Calley, beschuldigd van moord op Zuidvietnamese burgers in My Lai, heeft tijdens een hoorzit ting voor een militaire rechter in Fort Benning (Georgia) gevraagd de aanklacht tegen zijn cliënt in te trekken, omdat het Amerikaanse le ger geen jurisdictie meer over Calley heeft. De aanklacht is ni. op 5 sep tember ingediend, een dag voordat Calley uit militaire dienst ontslagen zou worden. Het leger besloot toen Calley niet te ontslaan voordat Cal ley voor de krijgsraad zou zyn ver schenen. Dit komt neer op „onvrij willige dienst", aldus advocaat Lati mer, waardoor Calley's grondwette lijke rechten zijn geschonden. Calley kan volgens hem alleen door een fe derale districtsrechtbank met jury worden berecht. Bovendien is Lati mer van mening, dat een eerlijk pro ces niet meer mogelijk is nu presi dent Nixon de affaire-My Lai af schuwelijk heeft genoemd. In een blad in Columbus, Georgia, de Columbus Inquirer, is gisteren een foto gepubliceerd van gewapende vrouwen en jongens, die deel uitge maakt zouden hebben van een Viet- cong-eenheid, die even voor de be weerde slachting by My Lai opereer den. Het blad had de foto gekregen van een legerofficier, die ten tijde van de slachting by de 11-de brigade was ingedeeld. De foto was vergroot uit een film, welke op de Vietcong by My Lai werd buitgemaakt, onge veer twee weken voor de slachting. Voor het eerst in vier maanden is vannacht een granaat in het een- Duitsland maakt eind aan systeem van kettingbrieven NIJMEGEN (GPD) Alle brie ven met geld die vanuit Nederland naar Duitsland worden gezonden door deelnemers aan een bepaald kettingbrievensysteem, worden sinds vanochtend niet meer uit de brieven bus gehaald door de organisator van het spel, maar door een afgezant van de officier van Justitie in Kleef. Het spel is in Duitsland verboden en alle bescheiden zyn gisteravond in beslag genomen. De Nederlandse organisator bouwde oorspronkelijk een bloeiend systeem in eigen land op. Toen de markt verzadigd raakte, vestigde hij zich in de Duitse grensplaats Kleef, om van daaruit nieuwe liefhebbers te werven. De Duitse recherche heeft daar nu een einde aan gemaakt en neemt alle binnenkomende post in beslag. m w m We hebben er weer een „miss" bij. De 22-jarige Bernaaette \Vcu- lenkamp werd uitgeroepen tot ,Miss Disc". Dat gebeurde in Amster dam ter gelegenheid van de première van de film „De cactusbloem" Het verhaaltje in die film draait om een grammofoonplatenverkoop- ster. Een mooie aanleiding om de zoveelste Miss in het leven te roepen. En Bemadette mag naar Parijs om daar de gala-première bij te wonen. trum van Saigon ingeslagen, waar door vier burgers werden gewond. De laatste beschieting van de hoofdstad vond op 16 aug. plaats. De Westduitse regering heeft een scherp protest la ten horen naar aanleiding van de dood van tenminste twee Duitse ver pleegsters, die door Noord-Vietnam gevangen waren genomen. Aange drongen is op vrijlating van een ver pleegster en een medische vrijwilli ger die nog vastgehouden worden. Er worden nog twee Duitsers in Vietnam vermist, de medische student Diehl (23) en de kinderverpleegster Moni- ka Schwinn (27 jaar). In de rege ringsverklaring van Bonn wordt ge zegd: „Wy drukken onze ontstelte nis uit over het lot van jonge men sen, die menselijke hulp geven zon der acht te slaan op hun eigen be langen in een land waar een ver schrikkelijke oorlog heerst.". PEKING (DPA) De eerste fase van de Russisch-Chinese besre- kingen in Peking over het grenscon flict heeft, naar het schijnt, toch tot ontspanning in de betrekkingen tussen beide landen gevoerd. Als uiterlijk teken van ontspanning zullen begin januari de gezinnen van het Russische ambassadeper soneel in de Chinese hoofdstad, die in 1967 naar de Sowjet-Unie ver trokken, in Peking terugkeren. Ook de school van de ambassade gaat weer open. Voorts is vernomen dat met uitbreiding van het Russisch ambassadepersoneel kan worden gerekend. Tijdens de grote anti-Russische de monstraties in 1967 heeft Moskou nog uitsluitend het hoogstnoodza kelijke personeel naar Peking ge zonden. Enkele ambassadeleden hadden nog wel vrouwen by 2a oh, maar de kinderen vertrokken naar de Sowjet-Unie terwijl het mees te personeel dat met verlof ging, de gezinsleden by terugkeer moest achterlaten. Van de zyde van de Russische am bassade in Peking spreekt men van een „volkomen normale" gang van zaken, maar men bestrijdt niet dat de kwestie te maken heeft mek het verloop van de besprekingen over het grensconflict. GOUDA (GPD) In Gouda la dinsdagavond de 3-jarige Gudrun van der Stel verdronken in het lavet van de dochecel. Het meisje werd door haar vader gewassen, maar even al leen gelaten, omdat de vier andere kinderen variërend in leeftijd van 5 tot 9 jaar in ae woonkamer veel la waai maakten. Toen de heer Van der Stel in de badcel terugkwam, lag het meisje onder water. Pogingen van de vader om het kind weer by kennis te brengen, gelukten niet. Uit het Leidsch Dagblad van 15 December 1869: Gisteren had alhier ten huize van den heer F. Stok- huyzen door een lekkage eene gasontploffing plaats tengevolge waarvan de heer D. A. Sala op aangezicht en handen belangrijke brand wonden bekwam. Berg-Ambacht. In den tuin van den heer J. J. Breedveld alhier bevindt zich een in het verleden jaar geplanten appelboom, waaraan zich een bloe sem vertoont. Te Zuid-Broek is door den landbouwer A. Schouten een varkentje geslacht dat 14 weken oud was, waarvan de nieren 7V2 kilogrammen wo gen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1