wakzalver behandelt elk ar 100.000 Nederlanders Nigerië onder druk zetten Klachtenbureaus consumenten nodig r. L. F. Bakker in proefschrift Geld voor nieuwe meubelent Geld voor een kostbare studie? Geld voor een grote uitgave? Geld voor de verhuizing? Geld voor u: .amerleden willen: 25 mille MISS LICHT Voorbereiding van statenverkiezing bij PPR Z.-Holland BRUIDSSCHAT Jm" AMRO-Lening (voorbeeld: f 3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) AMRO-Lening (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) AMRO-Lening (voorbeeld: f 6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) AMRO-Lening (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18x f248.29 of 24xf 193.80) AMRO-Lening Elk bedrag tussen f 700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Aanklacht tegen Piet Ronieijn HELFT VAN NEDERLANDSE HUISVROUWEN VINDT: AG 16 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE Dr. F. L. Bakker (46) pEN HAAG (GPD) De uit- van Nederlandse onderde- voor olie-installaties in Ni- Hë moet worden stopgezet, lerdoor wordt de olieproduktie pmlnderd wat er mogelijk toe kunnen leiden dat de Nige- lanse autoriteiten minder geld pjfen voor de aankoop van logsmaterieel. Dit plan is fteravond door verscheidene lerleden naar voren ge- Icht tjjdens een congres van Biafra-comité in het Haag- Vmicitia. Sjdens een forumdiscussie en de afgevaardigden van de P. CHU. ARP, PvdA. PSP D'66 duidelijk blijken dat ze de komende begrotingsbe- ïdeling van Buitenlandse Za- er bij de regering op aan en dringen meer te doen om eerië te dwingen de oorlog te il Biafra stop te zetten en on- rh an deling en te beginnen. De afgevaardigden waren rder van oordeel, dat er bij Britse regeling opnieuw een roep moet worden gedaan de ipenleveranties aan het fede- le Nigeriaanse bewind te sta ten van de forumleden, de ft Gatacre. merkte op dat er' t dit betreft van de Britse re- ing voorlopig geen nieuwe fatieven te verwachten zijn. llgens laatste opiniepeiling 82 procent van het Engelse k tegen de wapenleveran- 8, aldus spreker, maar de re- Itog-Wilson trekt zich daar lts van aan. Hij vond het ove- jens heel twijfelachtig of. zo- de regering in Londen zegt, Sowjet-Unie met wapenleve- ögen aan Lagos zal doorgaan Engeland er mee op zou Bilden. Nigerië, zo legde hij uit, oet dan alle wapens kopen. En is de vraag of de Sowjet- Ünie een land met slinkende re- irves zoveel krediet zal willen even. Drs. Zijlstra (ARP) stelde 'oor de Britse parlementariërs #en brief op de hoogte te stel- i van de bezorgdheid van het •deiiandse parlement over de lortduring van de Britse wa- leveranties aan federaal Ni- wië. Alle forumleden waren het er over eens dat er tussen Nigerië en Biafra op voet van gelijkheid moet worden gepraat als er eventuele vredesbesprekingen komen. De Nigeriaanse opvat ting, dat de Biafranen ook bij die gelegenheid als rebellen zul len worden beschouwd, noem den de afgevaardigden zonder meer onaanvaardbaar. De forumleden waren van oordeel, dat de Biafranen. nu ze zolang voor hun onafhanke lijkheid hebben gevochten, het recht van zelfbeschikking moet worden toegekend, m.a.w. bij eventuele vredesbesprekingen moeten ze over hun eigen lot kunnen beslissen. Niemand toonde zich bereid Biafra in dit stadium als onafhankelijke re publiek te erkennen. Aan het slot van het Biafra- congres is bij acclamatie een resolutie aangenomen, waarin op de noodzakelij kheid wordt gewezen van de uitvoering van de verschillende suggesties, die tijdens de forumdiscussie zijn gedaan. Onder meer wordt in de resolutie gevraagd uitvoer van onderdelen voor het herstel en de uitbreiding van de olie-in stallaties in Nigerië daadwerke lijk te verbieden. Een achttal organisaties heeft open brieven gericht aan de on dernemingsraden van Unilever, Philips, Shell,en Heineken Am- stel en aan het NVV, NKV en CNV met het verzoek „om ac ties te ondernemen in en tegen deze bedrijven om een spoedig einde van de uitroeiingsoorlog tegen Biafra te bewerkstelli gen." Voorts is het hoofdbestuur van de PvdA verzocht alle ban den met de Britse labourpartij te verbreken en is de CPN ge vraagd er bij de Russische com munistische partij op aan te dringen een eind te maken aan de militaire -ulp van Rusland aan Nigerië. De brieven zijn ondertekend door: Centrum voor Geweldloze Weerbaarheid, Biafra Aktie Co mité, Algemene Nederlandse Vredesaktie ANVA)Kerk en Vrede. Moeders Willen Vrede, Staf Hervormde Jeugdraad Am sterdam, Sjaloom en Pax Chris- ti afdeling Amsterdam. UTRECHT (ANP) „Wat betreft de omvang van kwak zalverij schatten wij dat per jaar, schijnbaar tegen alle logica in, globaal 100.000 Nederlanders van de diensten van onbevoeg den gebruik maken. Aangenomen mag worden dat door onbe voegden een-derde van deze patiënten genezing vindt, een derde klachten verminderd ziet en een-derde geen baat onder vindt. Patiënten met chronische aandoe ningen maken het meest gebruik van de diensten van onbevoegden hoofdzakelijk uit opportunistische overwegingen. Het gaat meestal om ziekten van het bewegingsapparaat, het zenuwstelsel, de nerveuze en psychosomatische aandoeningen. Dit schrijft de commandant-arts van het geneeskundig detachement in Den Haag, dr. L. F. Bakker (46). tevens huisarts in Voorburg, in het bijna 200 pagina's tellende proef schrift „Kwakzalverij en onbevoegd uitoefenen der geneeskunst", waar op hij vanmiddag aan de rijksuni versiteit in Utrecht tot doctor in de geneeskunde promoveerde. Dr. Bak ker pleit voor een intensieve bestrij ding van de kwakzalverij op vele fronten op de wijze waarop dat in de Verenigde Staten wordt gedaan. De promovendus wil echter de ogen niet sluiten voor de resultaten die door de kwakzalvers zij het misschien bij toeval, zijn bereikt. Diagnose Dr. Bakker sluit de mogelijkheid niet uit dat de magnetiseur, door te voldoen aan bepaalde voorwaarden waarvoor hij bijvoorbeeld vijf jaar tijd zou krijgen) als „pseudo tactiele therapeut" een paramedische bete kenis kan kiijgen binnen het raam van de Nederlandse gezondheidszorg. Gezie.i de afwezigheid van kennis die nodig is voor het stellen van een juiste diagnose, zou de arts de diagnose moeten stellen en specifie ke gevallen kunnen verwijzen. Aan een soortgelijke „verwijzing" naar de kruidendokter valt volgens dr. Bakker niet te denken. „Maar het zou heel anders zijn wanneer de pariënt zijn kruiden in de apo theek ?ou halen, uiteraard op re cept", aldus dr. Bakker tijdens een persconferentie. Uit een door hem ingestelde enquête onder de 300 mili taire officieren is gebleken dat een niet onaanzienlijk deel, indien zij zouden Kunnen kiezen, de voorkeur zou geven aan een krui den therapie in plaats van een waarbij pillen of tabletten worden verstrekt. Pillen en dergelijke worden snel vereenzelvigd met substanties' uit chemische indue- strieen. Volgens dr. Bakker worden de suc cessen van de magnetiseurs, krui dendokters en gebedsgenezers be haald juist omdat zij zich van deze aparte methoden bedienen. „In be paalde gevallen blijken deze archa ïsche geneesmethoden beter te cor responderen met het diepste van het onderbewustzijn van een patiënt dan de moderne, functionele medicamen ten en technieken". In zijn proefschrift berekent dr. Bakker dat de 350 genezers in Ne derland een gemiddeld inkomen van f 25.000 hebben. Dr. Bakker merkt op dat deze mensen, die geen enkele opleiding hebben genoten de meeste gene zers hebben zelfs niet meer dan la- gex*e school sociaal gezien met hun zogenaamde paranormale gaven wel een zeer bevoorrechte plaats inne men. Dr. Bakker constateert voorts dat in Nederland enkele sectarische groe pen zijn waarvan de leiders „uit gesproken hysterische psychopaten" beweren op elk moment in con tact te kunnen treden met hun „gees- Gothenburgs schoonste blon- idine; de 21-jarige verpleeg ster Berit Redin, is gisteravond idwars door zeer dichte mist in een lijnstoestel van Finnair op iSchiphol aangekomen. Met een •lichtende kroon van 12 kaars- Ijes op het hoofd en met zes tmaagden in haar gevolg, is de Zweedse llchtkoningin op een (korte reis door enkele Europe- tee landen om het feest van Lu cia grotere bekendheid te geven. In de Scandinavische lan- (den viert men de terugkomst •van het licht niet op 21 decem ber, doch op de 13 de van deze «naand, die de naam Lucia •draagt. In alle grote steden van •Zweden worden weken van te voren uitgebreide Luciaverkie- izingen gehouden. telijk arts-leider", van wie zij advie- zen krijgen hoe de patient moet 1 worden behandeld. Het behoeft nauwelijks betoog hoe gevaarlijk deze lieden zijn voor de volksgezondheid, aldus dr. Bakker. DEN HAAG (ANP) De Politieke Partij Radikalen heeft in Zuid-Hol land kandidaten aangewezen voor de komende provinciale statenverkie zingen. Eerste op de lijst is het ge- j meenteraadslid in Gouda, mr. A. Q. C. van Ruiten, die ook nu reeds deel uitmaakt van Provinciale Staten. De heer Van Ruiten is secretaris van de landelijke Vicentiusvereniging, en landelijk secretaris van de PPR. i De PPR heeft op het ogenblik twee statenleden. De heer A. de Groot., wethouder in Voorhout en radikaal I voorman in de Bollenstreek, legt zijn statenlidmaatschap neer. Het staat nog niet vast of de PPR in Zuid-Holland met een eigen lijijst zal uitkomen of een gezamenlijke lijst zal vormen met anderen. Besprekingen met D'66 en PvdA afzonderlijk zijn nog aan de gang. De provinciale vergadering van de PPR zal in januari beslissen over een on twerp - priori tei tenprogram Hoofdpunten hieruit zijn: volledige openbaarheid van het provinciebe stuur, stimulering van regionale structuren, voorrang voor het wel zijnsbeleid (met name recreatie, openbaar vervoer, millieuhygiëne) en meer steun van de provincie voor ge meenten als Gouda en Leiden, die ten onrechte financieel knel zitten. DAR ES SALAAM (Tanzaniëi (APi Een 15-jarige schooljongen is gisteren in de Oostafrikaanse staat Tanzanië ter beschikking geseld van de regering, omdat hy de ver loofde van zijn zuster met een speer gedood Rad. De verloofde wilde niet de traditionele bruidsschat betalen. Een vriend van de jongen die het slachtoffer vasthield terwijl hij in de borst werd gestoken, werd ter dood veroordeeld. ALKMAAR Een persfotograaf in Alkmaar heeft bij de politie een klacht, ingediend tegen de Feijenoord- verdediger Piet Romeijn als gevolg van een incident dat zich in de zondag gespeelde wedstrijd AZ '67— Feijenoord heeft voorgedaan. Romeijn heeft de fotograaf, volgens de aan klacht, een forse duw gegeven toen deze het veld op rende om een op- name te maken van het uit het veld eenden van de Rotterdammer Henk Wery, die de AZ-speler Van Rftssei had nagetrapt. De fotograaf kwam te vallen en liep daarbij schade op aan zijn kleding. Volgens de lezing van Romeijn heeft hij de fotograaf er eerst op ge wezen dat deze niet op het veld thuishoorde, waarop de man hem op onheuse manier zou hebben be jegend. Romeijn heeft toen geschol den en vervolgens geduwd. (door Leens Macare) DEN HAAG (GPD) Bijna de helft van de Nederlandse huis vrouwen (48 procent) heeft daad werkelijke belangstelling voor de oprichting van speciale bureaus die de huisvrouw kunnen advise ren en helpen bij klachten over gekochte artikelen en produkten. Dit is een van de conclusies uit het zojuist verschenen rapport „Klant en klacht", een publikatie van het Nitho, het Nederlands Instituut voor Toegepast Huis houdkundig Onderzoek in Wage- ningen. Het rapport is het resultaat van een onderzoek dat het Nitho tijdens de afgelopen twee jaar heeft Inge steld naai- het doen en laten van 1 de consument wanneer deze klach ten heeft over elektrische huishou delijke apparaten, en naar zijn be hoefte aan een adviesinstantie voor klachten over gekochte goederen in het algemeen. Om dat te ontdekken zijn onder meer mondelinge enquê tes gehouden bi ruim twaalfhonderd Nederlandse gezinnen. De op het ogenblik al bestaande instanties waar de consument met klachten terecht kan of advies kan halen, blijken niet zo erg bekend bij de Nederlandse huisvrouw: 64 pro cent van de ondervraagde huisvrou wen weet geen enkele van die in stanties te noemen. De overige 36 procent noemt, op deze vraag voor namelijk de Consumentenbond en de Nederlandss Vereniging voor I Huisvrouwen. Bijna 80 procent van de onder vraagde huisvrouwen blijkt „wel eens" gehoord te hebben van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, bijna 70 procent van de Bond van Plattelandsvrouwen. 25 procent van de Nederlandse Huis- houdraad, en 22 procent van de in stanties die zich met huishoudelijke en gezinsvoorliohting en met huis houdelijke voorlichting ten platte- lande bezig houden. Gegronde klachten Wat de Nederlandse consument verstaat onder een „ernstige ge gronde klacht.' over een elektrisch apparaat bleek bij een steekproef onder consumenten. Men meent een gegronde reden tot klagen te hebben als een gekocht elektrisch apparaat i al meteen mankementen vertoont of als mankementen optreden binnen de garantietermijn of kort na afloop van de garantietermijn, als het ap paraat na reparatie nog dezelfde mankementen vertoont of vrij snel wreer defect raakt, als de reparatie kosten niet onder de garantie blij ken te vallen en/of erg hoog zijn. In zulke gevallen doet de Neder landse consument, het volgende: 79 procent van de klagers gaat terug naar de winkelier, 11 procent zoekt het meteen nogerop door fabrikant of importeur in te schakelen, 2 pro cent doet meteen een beroep op een consumentenorganisatie, 5 procent lost de klacht zelf op en 3 procent doet er helemaal niets aan. Dank zij de aanhouders die bij niet-oplossing van de klacht verdere stappen ondernemen (6ommige zelfs tot vier keer toe) is het eindresul taat dat 70 procent van de klach ten op dit terrein wordt opgelost door winkelier fabrikant of impor teur (waarvan 64 procent tot tevre denheid), 10 procent door de con sument zelf, terwijl 20 procent hele maal niet wordt opgelost. Een op vijf Volgens het Nitho-rapport heeft elk jaar 1 op de 5 Nederlandse ge zinnen kans op klachten inzake huishoudelijke elektrische appara tuur. In 1 op de 10 gezinnen is er reden tot klagen nog voordat de garantietermijn van het apparaat verstreken is. Zulke klachten op korte termyn treden vooral op big de aankoop van automatische was machines en tv-toestellen, nameRjJi b(j ongeveer 1 op de 3 aankopen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7