STAKING HOOGOVENS leer Amerikanen uit Zuid-Vietnam Regering looft beloning uit Tip fataal voor smokkelbende SwGGtGX ORST -ÏERUG Bedrijf door wilde actie lamgelegd :,2 el bewolking ONTPLOFFING IN KLOOSTER Buit: 4 miljoen sigaretten OOI NA AANSLAGEN IN ITALIË Drieënhalf miljoen voor Tunesië Anarchie gevaarlijker dan het communisme" (f)ucf Qlieuiix* Bfericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 DECEMBER 1969 No. 32970 .EIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 DECEMBER 1969 leur: E. A. E. van Dishoeck Uredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bi) vooruitbetaling:), losse nummers (0,25 Witte Singel 1, Leiden - CMro MOM Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21604 'DEN De komende x kunnen we in onze eving weer vorst ver- Men. Koning Thialf t het terrein dat hij dit lande moest prijsgeven deels herwonnen. I n front dat gisteren bo ft het noordoostelijke deel ons land lag verplaatste in de afgelopen nacht het zuiden en bevond vanochtend boven de 'ijke provincies. Achter ■ont werd koude lucht nevoerd waarin de tem- 4 turen daalden tot drie en beneden het vries- leen in Zuid-Holland en \d kwam het kwik niet het nulpunt. Verwacht dat het front zich van- nog verder naar het m zal verplaatsen. Hier- al de wind in het hele uit een oostelijke rich- q waaien en kan het de ende nacht licht tot ma- ,50 riezen. ogen overdag zal het t vriezen. De neerslag zal weinig betekenis zijn. UB ADVERTENTIE )MER IN UW SLAAPKAMER IJMUIDEN (GPD) Sinds vanmorgen ligt het Hoogoven- bedrijf in IJmuiden voor negentig procent „plat''. De oorzaakt een wilde staking onder het vervoerspersoneel, dat ontevreden is over de functie verdeling. Vannacht omstreeks kwart voor een besloten machinisten, rangeerders, kraan- en locodrijvers na een urenlange vergadering over de knelpunten met de raad van bestuur van Hoogovens, het werk neer te leggen. By de staking in de vervoerssector is ongeveer vierhonderd man perso neel betrokken Omdat de vervoer- groep van vitaal belang is voor de werkzaamheden in de fabriek, is het bedrijf door de staking grotendeels lamgelegd. Hoogovens, staalfabrieken en walserijen lagen vanochtend vrij wel allemaal stil. Vierduizend De nacht- en dagploegen waren wel verschenen, maar konden goed als niets uitrichten. In totaal zijn door de staking meer dan 4000 personen direct bij de staking be trokken. De groep stakers is inge deeld in de loongroepen 1 tot 7. Volgens de nieuwe regeling die gis teren tot stand is gekomen zijn de locodrijver en de kraandrijver rail- kraan een functiegroep hoger inge deeld, terwijl de functie-indeling van de rangeerder en de veiligheidsman railkraan ongewijzigd bleef. Voor heen lagen de beloningen voor deze functies gelijk. De stakers menen, dat aan beide functies dezelfde rechten en ver plichtingen zijn verbonden. Het nu ingevoerde verschil was de regel rechte aanleiding tot de staking waarvan de erkende vakbonden zich inmiddels hebben gedistantieerd. gei lab mlffin onze correspondent H. L. Leffelaar) 3|9(hiNGTON (GPD) In de de drie tot vier maanden opnieuw vijftigduizend aanse soldaten uit Zuid- in worden teruggetrokken, resident Nixon in een kor- voor radio en televisie izil er bij het overleg in Pa len vorderingen zijn ge- aldus Nixon, is de terug- gewettigd door de mate, de Zuidvietnamezen de an de Amerikanen oveme- ixons regeringsperiode zijn, begrip van de nieuwe aan- ng, 115.500 van de 500.000 men teruggetrokken. Destijds e Nixon in debat met de bge minister van Defensie Clark, die de mogelijkheid in twaalf maanden honderd man terug te trekken t hy hoopte dit getal te eve- to niet te overtreffen. Nu zijn der president Nixon, 115.500 vijftien maanden. De vraag 'Ixon niet achterligt op zijn ikelijke terugtrekkingssche- irts heeft Nixon kennelijk nog Ut verwacht van heden tot «avond Polking maar ook enkele op en geen sneeuw van bete- toakke tot matige wind tus- tord en oost. Lichte, in de Plaatselijk matige vorst. (opgemaakt te 12.40 uur) DECEMBER 1969 ®P: 08.43; onder: 16.29. op: 13.04; onder: 01.45. ter In Katwijk: 9.48 en 22.22; T: 5 14 en 17.45. bestaat uit 18 pagina's steeds niet besloten om in beginsel alle troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Overigens zag Nixon kans zowel zijn tegen- als medestanders tevreden te stellen: eerstgenoemden door de aankondiging van het terug trekken van 50.000 man. laatstge noemden door de herhaling van zijn mededeling van 3 november, dat Ha noi niet te winnen heeft bij verder uitstel van de onderhandelingen. Hierbij beriep de president zich op een onlangs door Senaat en Huis aangenomen motie (354 55 stem men), waarin zijn Vietnambeleid werd gesteund. Ook beriep hy zich op een rapport van de Britse guer rilla-deskundige Sir Thompson, die in opdracht van Nixon een bezoek aan Zuid-Vietnam heeft gebracht tot de hoopvolle conclusie kwam, dat de militaire en politieke kanten van de oorlog aanzienlijk vooruit zyn gegaan. Thompson bleek van mening, dat het Zuidvietnamese leger zijn mannetje kan staan wanneer het nog iets meer tijd krijgt om zijn zelfvertrouwen te versterken. Nixon waarschuwde Noord-Vietnam dat de plotselinge kracht van het Zuidvietnamese leger alle hoop van Hanoi op een overwin ning de grond heeft ingeboord. In tussen is het duidelijk, dat het. hoe hoog of laag men de huidige kracht van het leger van Saigon ook taxeert, nog drie of vier jaar kan duren voor dat alle Amerikanen zijn terugge trokken wanneer die terugtrekking met dezelfde snelheid geschiedt als tot nu toe. iSk... 1 PRESIDENT NIXON De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren uitgesproken tegen het zen den van Amerikaanse gevechtstroe pen naar Laos en Thailand. Dit ge schiedde met 73 tegen 17 stemmen. President Nixon verklaarde onlangs dat er in beide landen geen Ameri kaanse gevechtsgroepen zyn en dat Amerika ook niet van plan is ze er heen te zenden. Vorige week gaf hij toe, dat Amerikaanse toestellen de Noordvietnamese bevoorradingswegen (via Lao6 naar Zuid-Vietnam) heb ben gebombardeerd. LEIDEN Vanaj een venij nig koud Schuttersveld slingerde zich vanmorgen een lange stoet VVSL-reünisten naar het clubge bouw aan het Rapenburg. Onder de honderden oud-leden van de vereniging van vrouwelijke stu denten, bevond zich ook Prinses Beatrixdie zich in '56 in Leiden als studente liet inschrijven. Op de foto is zij vn een vrolijk ge sprek gewikkeld met twee jaarge noten. Koningin Juliana, die evenals haar dochters lid is geweest van de VVSL, moest verstek laten gaan. Het ivas de eerste maal dat de Koningin er niet bij was. Een verkoudheid noopte haar bin nenshuis te blijven. Prinses Mar griet was niet aanwezig in ver band met de op handen zijnde bevalling. 'Foto LD/Holvast) NIJMEGEN (GPD) Een broeder met een bijzondere voorliefde voor scheikunde, heeft in de afgelopen nacht een forse ontploffing veroor zaakt toen hy in een klooster in Nij megen probeerde buskruit te maken. Het gedeelte van het klooster waar de ontploffing plaats had, wordt be woond door twee broeders. Een van hen had zich al teruggetrokken toen zijn confrater begon te mengen. By de explosie ontstond vrij ern stige schade aan het gebouw. De ka mer brandde geheel uit. De broeder kreeg verwondingen aan gezicht en handen. Hij zal misschien een pink van de linkerhand moeten missen. DEN HAAG (ANP) Dank zy een tip is de Nederlandse douane een omvangrijke smokkelzaak op het spoor gekomen. Gisteravond werd in de buurt van de verkeersruit Ouden rijn door de rijkspolitie een smokkel auto aangehouden met vier miljoen gesmokkelde sigaretten. Als „Duits bier" was de lading van de Duitse vrachtauto by 's-Heeren- berg de grens overgekomen en door de Nederlandse beambten ingeklaard. Men deed aan de grens alsof men geloofde, dat de auto met bier was geladen, daar de douane-recherche. ADVERTENTIE SYSTEMEN BRRNDKRSTEN KANTOORINRICHTING IHOOFDSTR. 186 TEL: 01710-30797* F|tT LEIDERDORP HB die er al van op de hoogte was, dat het hier om een reusachtige partij smokkeisigaretten ging. er achter wilde komen, wie in Nederland bij het smokkelcomplot waren betrok ken. Ergens in Nederland zouden de si garetten moeten worden bezorgd of overgeladen en het was de bedoe ling van de douanerecherche op dat ogenblik in te grijpen en zoveel mo gelijk betrokkenen te arresteren Deze opzet mislukte, doordat de mist een spaak in het wiel stak en de mannen van de douane de vracht auto uit het oog verloren. Volgens de ontvangen tip zou gisteravond of vannacht ook nog een tweede auto met smokkelwaar de Nederlandse grens passeren vanuit Duitsland. De recherche heeft daar echter tevergeefs naar uitgezien. (Van onae correspondent). ROME (GPD) De Italiaanse re gering heeft een bedrag var. 300.000 gulden beschikbaar gesteld als belo ning voor degene die inlichtingen kan verstrekken die leiden tot iden tificatie van de daders van de bom aanslagen in Rome en Milaan. Wat de onderzoekingen betreft is men nog niet veel verder gekomen, hoewel er in Milaan en Rome een zeker optimisme aanwezig is In Mi laan worden nog steeds 25 mensen vastgehouden en in Rome tien. Guiseppe Pinelli, één van de ge arresteerde verdachten is vandaag overleden. De man had zich gister middag uit het raam gestort van de vierde verdieping van het politiebu reau in Milaan. De politie in Rome is van mening dat men te doen heeft met beroeps misdadigers die werken voor mensen die hun flink geld gev*n, en zelf geen enkele politieke overtuiging hebben. Het is daarom vooral van belang de personen te vinden die de opdracht hebben gegeven. Initiatief Hoe men in Italië over de aansla gen in Milaan en Rome denkt., blijkt duidelijk uit een initiatief van het provinciaal comité van de christendemocratische partij in Mi laan, dat voor vandaag een verga dering heeft belegd van vertegen woordigers van de republikeinen, li beralen, socialisten, sociaal-democra ten^ proletarische eenheidspartiy communisten en natuurlijk de christendemocraten zelf. De verschillende stakingen die in verband met de aanslagen waren uit gesteld. zullen nu, zij het misschien minder fel, worden voortgezet. Van avond om negen uur begint een al gemene staking van het personeel in overheidsdienst, hetgeen betekent dat er geen treinen zulle i rijden gedu rende 24 uur en dat de posterijen met zullen werken (ook niet de tele foon) en vei der de ministeries geslo ten zullen zijn. Wat de grote staking van de ar beiders in de metaalverwerkende in dustrieën betreft, gaan de bespre kingen. onder voorzitterschap van minister van Arbeid, Donat Cattin, door en het schijnt dat een vergelijk binnen afzienbare tijd bereikt zal kunnen worden. AMSTERDAM (ANP) De actie „Hulp aan Tunesië" heeft tot nu toe f 3.402,354.56 opgebracht. Aangezien er aan de stortingen op giro 999 te Amsterdam nog geen einde is geko men er er ook nog enkele lokale ac ties worden gevoerd verwacht het „Nederlands comité hulp aan Tune sië", dat het eindresultaat rond de drie-en-een-half miljoen gulden zal komen te liggen, met welk bedrag in elk geval een deel van de nieuwe hulpprojecten, die nog in voorberei ding zyn. kunnen worden uitgevoerd. Vele tientallen goede gevers, lazen op het afschrift van de giro, dat hun geld was overgeboekt op het „Neder landse comité vluchtelingenhulp 1966". Ze verkeerden ten onrechte hierdoor in de mening, dat hun bij dragen zouden worden gebruikt ten behoeve van vluchtelingenhulp in het algemeen en niet speciaal voor hulp aan de slachtoffers van de overstro mingen in Tunesië. ADVERTENTIE een veilig zoetje zonder cyclamaat zuivere smaak SU APOTHEKERS EN DROGISTEN Op verzoek van de bedrijfsleiding heeft een beperkt deel van het per soneel railvervoer zich beschikbaar gesteld om het railvervoer gaande te houden, teneinde de schade aan de installaties te voorkomen. Nadrukke lijk werd verder meegedeeld dat an dere afdelingen van het Hoogoven- bedrijf by deze actie niet zyn betrok ken. Herindeling In een vanochtend door Hoogovens verstrekt communiqué staat, dat de afdeling railvervoer zich niet akkoord heeft verklaard met de herindeling van enige functies. Een voorstel van de directie om een commissie te be noemen met vertegenwoordigers van het personeel, de vakverenigingen en de bedrijfsleiding, om de naar voren gebrachte bezwaren nader uit te werken en binnen een week met een voor de partijen aanvaardbare op lossing te komen werd afgewezen, aldus het Hoogovens-communiqué. ATHENE (AFP, Reuter. AP) De Griekse premier Papadopoeh* heeft gisteravond een rede gehouden voor een uitgezocht gehoor van vijf honderd vertegenwoordigers van ar beiders, boeren, industriëlen, weten schapsbeoefenaren. geestelijken en militairen. Tot zyn gehoor, onder wie de bekende reder Onassis. zei Papa- dopoelos. dat „het communisme niet langer de grootste bedreiging vormt van de vrije wereld. Die bedreiging komt nu van een nieuwe vorm van opstandigheid en anarchie, die voort spruiten uit een opvatting over de volledige vrijheid van de mens, die lijkt op dieren uit het oerwoud." In Griekenland, aldus Papadopoe- los, zal het democratische bewind pas worden hersteld als de huidige regering haar sociale, economische en culturele plannen heeft verwezen lijkt. Dan zullen eerst gemeenteraads verkiezingen worden gehouden. Een jaar vóór t houden van parlements verkiezingen zal de regering het volk van dit besluit op de hoogte stellen. Papadopoelos beschuldigde de voor standers van een schorsing van Grie kenland in de Raad van Europa, dat zij zich wilden mengen ln de binnen landse zaken van Griekenland en de vroegere politici weer aan de macht wilden brengen, die in het verleden hebben gefaald. „Het Griekse volk heeft zich echter verenigd en zich te gen die plannen verzet. Wij waar schuwen onze vrienden in 't Westen: handen af van Griekenland, dat blijft ijveren voor verdediging van de Grieks-christelijke waarden, de vrede en veiligheid en de voltooiing van het regeringsprogram om werkelijke bur gers te vormen, die de economische, sociale en politieke ontwikkeling van het land kunnen verwezenlijken." Uit het Leidsch Dagblad wan 14 December 1869: 's Gravenhage. Zater dagavond is op den Leidsche straatweg nabij het tolhek een 51-jarige man door drie personen aangerand en ver wond. De daders zijn nog on bekend. Zwolle. De bijzondere school der Christelijke Ge reformeerde gemeente alhier verkeert in nood. Zij heeft een tekort van f 420, en de leden der gemeente zijn thans uitgenoodigd gewor den om dat tekort te helpen voorzien.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1