moede en vernedering in Inijnsamerikaan se staten Britten weg uit Libië BRICHT NU OOK 'F' VOOR BRANDT Italië weet niet bij wie schuld te zoeken voor de bomaanslagen NA MISLUKTE STAATSGREEP Geen stem S MEER WRIJVINGSPUNTEN OPGEHEVEN AMERIKANEN EIND 1971 UIT VIETNAM ECEï j3 looy LLlDöLH DAGBLAD evallf dez« één de week van 15 tot 21 de er wordt onder de slagzin inla Jaridad" (solidariteit) een iti [erkeljjke adventsaetie ge in voor Zuid-Amerika. De jelingen geschieden in de kriBj s-katholieke en protestant- V) >rken. Er Is bovendien een nummer 1804444 'de op bedragen kunnen wor- !"wyt In P - istral ien. aan den overgemaakt. Voor 62 projecten ln zestien landen worden bedragen ge vraagd. Het zün projecten die allereerst ten doel hebben om de bevolking van Zuid-Amerika (275 miljoen inwoners. drie maal groter dan Europa) einde lijk in staat te stellen zelf over haar eigen toekomst na te den ken, in plaats van voort te moe ten blijven leven in een slaven- bestaan. Onze reisredacteur H. Kolb heeft onlangs, op uitnodiging van de organisatoren van de ac tie, in Colombia en Paraguay enkele projecten bezocht. In Co lombia stuitte dat op bezwaren, omdat enkele priesters zojuist in de gevangenis waren opgeslo ten. De reportages hebben geens zins ten doel een volledig beeld te geven van de vele kwalijke omstandigheden die de bevol king van deze landen in hun deerniswekkende positie hebben gebracht. Zij onderstrepen slechts de noodzaak tot solida riteit met een groot aantal lij dende mensen, die echter met eten en oude kleren niet te hel pen zijn. Hulpverlening aan scholenpro gramma's en gezondheidszorg mag dan misschien niet zo spec taculair zijn, zij draagt wel dui delijk bij aan de verheffing van radeloze armen. j (Van onze reisredacteur, H. Kolb) BOGOTA (Colombia), (GPD) In de Latijnsamerikaanse landen beseffen degenen, die profiteren van de armoede van hun medeburgers, maar al te goed, dat sociale ontwikkeling een tijdbom legt onder het aan de buitenkant soms zo luister rijke, maar van binnen zo stinkende bouwsel, waarbinnen enkelen zeer lang ten koste van miljoenen hebben geleefd. De vernedering is eigenlijk nog erger dan de armoede, waaronder de slachtoffers gebukt gaan. En de geschiedenis van uitbuiting en onderdrukking door een klein aantal rijkaards verschaft wrange accenten aan de grote misdadigheid in een stad als Bogota. struikrovers en de straatrovers. Dat gaat allemaal gewoon door zoals dat in Colombia al jarenlang het geval is. Zodoende: Colombia zoekt vertwij feld naar de mogelijkheden tot ver andering, voorzover men tenminste het volk kan zien als het land. He laas, dat kan niet. En ontwikkeling in Colombia heeft dan ook niet alleen te maken met. landbouwprojecten en industrieverbetering. Zij zou aller- Het jammerlijke is, dat de welva rende bezitters slechts bij uitzonde ring de moeite nemen zich op de hoogte te stellen van de strijd om het bestaan van hun in lompen gehulde medeburgers, een strijd, die, temid den van ziekten, modder en talloze handen, steeds opnieuw wordt verlo ren. Nu zou men, op grond van de toestanden in' deze onrechtvaardige maatschappij, gemakkelijk een revo lutie kunnen voorspellen. Maar zij zou mislukken, omdat het volk, waar om het gaat in feite geen stem heeft om te laten horen. Zijn grootste ar moede schuilt in de omstandigheid, dat het niets heeft aan te bieden om in de plaats te komen van het sy steem waardoor het in de ellende zit. Het is vooralsnog voor de toekomst van dit volk van ondergeschikt be- lombia een verandering dringend ge boden is. Die moet tot stand worden gebracht door een wijziging in de re gering. De regering immers heeft al tijd behoord tot de oligarchen (rege ring van weinigen)Een omwente ling kan op twee manieren 'tot stand komen: door een revolutie of door een wijziging van het verkiezingsstel sel De laatste manier is de beste. Wij zullen ons dit jaar met de poli tiek intensief gaan bezighouden" Verkiezingen Colombia moet volgend Jaar een nieuwe president gaan kiezen. In hec verleden waien dergelijke zogenaamd volgens democratisch grondbeginsel opgezette verkiezingen doorgaans een wassen neus. Enkele politici hebben DAMASCUS/LONDEN (AP. Reuter. GPD) Een groep officieren bin nen de huidige Libische regering heeft getracht het revolutionaire be wind dat enkele maanden geleden aan de macht kwam omver te wer pen. De groep was het niet eens met de politiek van het nieuwe regime ten aanzien van de naasting van de buitenlandse banken en de opheffing van de Britse en Amerikaanse ba ses. In een vraaggesprek met het Li bische regeringsblad ..Al Sawra" ver klaart de Libische sterke man kolo nel Gaddafi dat er spoedig een nieu we regering zal worden gevormd. „Wij zullen bil het zoeken van nieuwe leden van de regering deze keer voorzichtiger te werk gaan en minder snel ons vertrouwen schen ken", aldus de kolonel. De samenzweerders zouden op een avond ieder een vooraanstaand lid van de huidige regering by zich thuis hebben willen nodigen om hen dan op een vastgesteld ogenblik te arresteren. De onderhandelingen over de op heffing van de Britse bases Tobroek en El Adem in Libië hebben vorige week een vlot verloop gehad. Giste ren al is met de evacuatie van de ongeveer 1700 Britse militairen en Zaterdagavond werd het gebouw waar de Brits-Libische besprekingen werden gehouden door ongeveer 5000 demonstranten omringd die leuzen aanhieven als „Het volk vraagt eva cuatie". Het komende vertrek van de Britse troepen is in Libië gevierd als de „grootste daad van de revolutie" President Nasser beschouwt de te rugtrekking een „grote overwinning van de Arabische wereld". Er is nog niets bekendgemaakt over de onderhandelingen tussen Libië en de Verenigde Staten die gisteren zijn begonnen. De overeen komst tussen Libië en de VS loopt eind december 1970 af. maar de nieuwe Libische regering schynt haast te hebben. banden met de liberale of de con servatieve party, teneinde onver wacht succesvol een onafhankelijke kandidatuur te kunnen stellen. Ten- maten "moeten" hebben met sto'te2al h« Bef1 wezeniyke ver- andenng teweeg brengen, maar het zich echter losgemaakt uit hun ver- ^Un gezinsleden begonnen. Waarne- de bevryding van het volk uit zyn onmondigheid. Vooral omdat de doodarme Colombianen zo langza merhand wel zijn gaan begrijpen, dat er aan hun bestaan het een en ander mankeert, maar niet by machte zyn om over hun eigen toekomst een me ning te vormen. Geen vrij land Een «arme' studente: „Er zijn veel A-fUll til Ulo .TlUUCUlt ,.J—«I 111 111 'bW lang, dat in de bergen van Colombia jonge mensen die proberen de weg misschien een 700 guerrillastryders rondzwerven, onderverdeeld volgens de doctrines van Moskou, Peking en Havanna. Zy vindien een Colombd- aans leger tegenover zich dat door Amerika is geoefend en voorzien van goed verbindlngsmaterieel. Het is ook niet van overwegende betekenis dat in de stad Bogota een van Camillo lorres te volgen. Er zy zelfs meer mensen dan voorheen, die overtuigd zijn van de juistheid van zyn voorspellingen. De guerrilla-strij ders die bij ons in de bergen leven zijn niet van dezelfde soort als die in Bolivia en Argentinië. Zy zyn soms misschien wel communisten, maar meestal niet. Ze vechten tegen ontvoerdersbende aan de slag is, die 1 het systeem hier en niet vóór een bewijst wel dat er wat beweging komt in de tot nu toe onwrikbare polities constellatie. Dat echter zal de zwoegende pries ters niet helpen, die scholen begin nen voor onmondigen en daarom ;n de gevangenis belanden. Want zo'r. school poogt van onmondigen mon- digen te maken. En mondigheid be tekent gevaar voor de rijken, de uit buiters, kortom voor allen die zo ter gend lang nebben geprofiteerd van legale slaverny. mers hadden niet verwacht dat zo snel tot overeenstemming zou wor den gekomen. Geen tijd Kolonel Gaddafi had aan het be gin van de besprekingen gezegd dat geen tijd verloren moest gaan met gekrakeel over administratieve as pecten. Officieel is meegedeeld dat de opheffing voor maart 1970 moet zijn voltooid. Wat er zal gebeuren met het grote contract over de aan koop van Britse vliegtuigen, orders ter grootte van 250 millioen dollar, wordt niets gezegd. Ook over het kopen van Britse gevechtswagens j wordt gezwegen. zicht van Bogota, de Columbia, met I veel moderne gebouwen, nog veel meer armoede. tegen veel losgeld zyn buit doorgaans prysgeeft. Een goed ingelichte diplo maat zegt: „Als de politie beweert dat zy daders heeft gearresteerd dan is dat een absolute leugen. Het Is aannemeiyk dat zeer hooggeplaatste lieden de hand in deze ontvoeringen maar hebben. Zy zyn perfect georgani seerd". En voorts zyn er dan nog de systeem van elders. Dit Colombia is in tegenstelling tot de officiële be wering geenszins een vry land. Want als je de waarheid zegt over de re gering ga Je de gevangenis in. En als je hier sociaal werk komt doen en dus met de sociale omstandighe den te maken krijgt en dus vindt dat die moeten veranderen, dan word je weggestuurd". En dan komen hulpeloze kreten als: „de kerk betaalt hier geen belas ting, maar loat. de kinderen van de armen wel schoolgeld neerleggen". „het presidium van de vakvereni ging. toch een van de instituten di° vanwege sociale vooruitgang in he: leven zijn geroepen, wordt al snel na zijn benoeming door de regering gekocht". Julio Cuevas, president van de vak vereniging LTC zegt echter: „De ar beidende bevolking vindt dat in Co- (AP. Reuter)* onder druk van Mos- i, die op het ogenblik zün met de nieuwe gering te onderhande eindelijk de Oostduitse bricht naar pas in het kend is geworden op jeenkomst vry dag j.l. dingen gezegd over aar^gen om tot een verge- met Oost-Europa, van meer dan 32.000 s8( haalde Ulbricht welis- de eisen, maar sprak H ndelyke nabuur betrek - ede van Ulbricht wordt lik im Bonn bestudeerd, over de inhoud ervan niet te krygen. and gaat wel steeds et uit de weg ruimen punten. Zo wordt by- korte termyn al een aan de oude misstand van de Oostduitse vlag n van het Oostduitse de toekomst zal deze betrekkingen tussen de li nden niet meer in de ▼I i te staan. Weliswaar uit de wereld helpen stie tot het pakket van dat het Internationaal nd jgg omité stelde voor de ^972 in München maar aan dat de regerings- Bonn het wegnemen er- bKH»dlgd, punt dat vooral belang- Westduitse relatie ,met heeft betrekking van München van 40) Tsjecho-Slowakye onder ®r uiteenviel. Bondskan- Dah< 9 side: 31 to land vry gelaten en omey vrijgelaten Ident van Dahomey, terdag door de militaire A it toestel naar Cotonoe Vrijdag nog waren nlsters op verzoek van .teruggekomen naar Co- twaarde dat de president ;tef%elaten. Zoals bekend »P 10 december door een 0 tegreep van zyn functie selier Brandt verklaarde vrydag j.l. dat dit verdrag onder bedreiging van geweld tot stand gekomen is en daarom „amrechtvaardiig is en geen rechtskracht bezit". Over de eisen van de Tsjech06lo waakse partyleider Hoesak zei Brandt dat er een tyd zal komen, „waarin gepaalde wettelijke gevolgen van het Verdrag van Mün chen" konden worden geregeld. Deze kleine, onschuldige kamhagedisjes hebben als camouflage gediend voor een aantal zakken met marihuana, die in de bodem van hun kooi de VS werden binnengesmokkeld. De douane werd echter achterdochtig en doorzocht het verblijf van de diertjes, die later opgenomen werden in de dierentuin van Miami, waar oppas ster Lee XViseiibaker al gauw aan hen was gewend. NEW YORK/SAIGON (AP) Volgens het weekblad „Time" is pre sident Nixon van plan, alle troepen voor ongeveer het eind van 1971 uit Vietnam terug te trekken met uitzon j dering van 40.000 man, die zullen achterblijven als adviseurs. Het blad heeft deze mededeling van een „ge respecteerde Republikeinse senator die een van de grootste critici was van de politiek van president John son." „Time" schrijft dat de president van zyn inlichtingendienst heeft ver nomen dat de Noordvietnamezen en de Vietcong het thans militair moei- lyk maken en dat zy eigenlijk de buik vol hebben van het vechten. Als Amerika zich nu terugtrekt dan be tekent dit dat de communisten „hun gezicht redden" en kunnen beweren dat zy het geweest zyn die de Ame rikanen eruit hebben gejaagd. Hanoi vecht op het ogenblik niet met grote kracht, en zou dit doen op eigen initiatief. Moskou noch Peking zouden hiertoe hebben geadviseerd. „De vyand zal zorgvuldig in de ga ten worden gehouden naar alles wat zweemt naar een winteroffensief. Als dit tegen februari niet is ontstaan, dan zal het huidige terugtrekken van onze troepen, nu 15.000 per maand, worden vergroot", aldus „Time". Volgens de Zuidvietnamese rege ring woont, nu 92.5 procent van de bevolking in gebieden welke stevig in regeringsbanden zyn; 4,7 procent van' de bevolking zou leven ln een soort niemandsland, dat noch ln handen van de regering noch ln die van de Vietcong is en 2,8 procent van de mensen woont in gebieden welke in macht van' de Vietcong is. De per centages betekenen, dat 16,1 miljoen mens enleven in een gebied, dat in regeringshanden is. In het begin van dit jaar was dit, volgens de regering, 13.8 miljoen. De cijfers en percen tages worden berekend door middel van computers. (Van onze correspondent) ROME (GPD) Na de aansla gen in Milaan en Rome is men in Italië wat voorzichtiger geworden met het uitschakelen van de mo gelijkheid, dat die van „rechts" afkomstig zijn. Onder de neo fascisten is niemand van beteke nis en de partij heeft haar ge zicht verloren, waardoor men het ln het algemeen in Italië moeilijk pleegt te krijgen. Maar de Ita liaanse kranten weten het nu niet meer. Aan de communistische partij denkt men intussen niet. die zich immers om tal van rede nen de laatste jaren keurig heefl gedragen. Maar ver links zijn na tuurlijk ontelbare minuscule splintergroepen, voor wier daden niemand de hand in het vuur zou willen steken. Het behoort tot de bittere waar heden in dit land, dat over de uit eengereten slachtoffers in de Mila nese bank heen, de eeuwig kakelende en uitsluitend aan zichzelf denkende politici misschien kunnen worden gebracht tot bestudering van de drei gend aohteru't hollende economische toestand. Een ander bitter voordeel hebben de aanslagen in Milaan en Rome. Als bij toverslag is althans voor lopig een einde gekomen aan het ziekelyk gefantaseer over de zoge naamde Hongkong-griep die hier woedt Elke dag brachten de kran ten op hun Ironitpagina's verslagen over de ziekte alsof een nieuw El Alamein voor de deur stond. Nadat op deze maniT een soort massahys terie was veroorzaakt, kregen de le zers van dezelfde kranten de schuld dat ze „hysterisch" waren gewor den In een televisie-uitzending liet een van de geïnterviewde hoogleraren zich ontvallen, dat er wel voldoende entstof zou zyn geweest, wanneer de voorraad begin van dit seizoen niet naar Zuid-Amerika was verkocht. Het programma eindigde met de smakeloze opname van een oude man die op net ziekbed een ver schrikkelijk en angstaanjagend ge rochel liet horen, terwyl een ver pleegster hem bezorgd de pols voede In december wisselen in Rome dagen met voor jaarszormesohij n zich af met dagen vol Uskoude mist. of met een wind van over de Alpen met een kou die door merg en been dringt. De griep duurt dit jaar nog uit, voorspellen de geleerden. Aan het gevoel van onbehagen zal ook daarna geen eind komen, maar of alles zo verschrilokeiyk zal aflopen als buiten het land wordt voorspeld, daaraan valt te twijfelen. De meeste collectieve arbeidscon tracten zyn tenslotte na veel gehar rewar weer in kannen en kruiken. Na Kerstmis gaat de zon alweer langer schijnen. De kranten staan dan weer voi van de mannen die hun verliefden of verloofden met bijlslagen de schedel hebben ver brijzeld. Van dit scort slachtoffers vallen er in Italië meer dan veertien per dag. het aantal slachtoffers van de misdaad in Milaan! Tooh komen beide vormen van misdadigheid voort uit dezelfde mentaliteit, die tranen laat voor kinderen en poesen, maar voor de volwassen medemens nauwelyks achting opbrengt. Noel Coward heeft gisteren in Londen zijn zeventigste ver jaardag gevierd. Bij het Nationa le Filmtheaterwaar een grootse huldiging plaatsvond, werd Coward gefotografeerd in gezel schap van de actrice M&rle Obe- ron. Athene vlagt De gemeenteraad van Athene heeft gisteren besloten drie dagen te vlaggen ter viering van het uittreden uit de Raad van Euro pa. Het gemeentebestuur heeft de re gering gelukgewenst met het uittre den en zyn afkeuring uitgesproken over de buitenlandse inmenging in Griekse zaken. Niet toegelaten Twee leiders van de militante Amerikaanse neger organisatie „Zwarte Panters" hebben zaterdag geen toestemming gekregen West-Duitsland binnen te komen. Kort voor hun aankomst op de luchthaven van Frankfurt hadden de Westduitse autoriteiten een inreis- verbod tegen de beide negerleiders uitgevaardigd. Ze keerden daarop on- middeliyk naar Parijs terug. Malversaties ln Bulgarije Der tien vooraanstaande Bulgaarse func tionarissen op handelsgebied zyn we gens „grove malversaties" ontslagen. Onderzocht wordt, of een proces te gen hen zal worden aangespannen. Vier van hen zyn tevens uit de party gestoten. Het lid van het centrale partijcomité dat op hun werk had toe te zien. is wegens gebrek aan waak zaamheid eveneens door de party ontslagen. Rechter heeft er genoeg van Na 22 jaar in functie te zyn geweest is dit weekeinde de Newyorkse straf rechter Simon Silver afgetreden. Als reden geeft hy op dat de rechtban ken overbelast zyn, waardoor het on mogelijk is aan een zaak voldoende aandacht te schenken. Twee executies in Athene In Athene zijn vanochtend twee Duit sers terechtgesteld. Zij waren ln juli ter dood veroordeeld wegens in het voorjaar gepleegde roofovervallen, waarby zy in totaal zes Grieken om het leven brachten. Het tweetal was afkomstig uit Frankfort. Sato wil met China praten De Japanse eerste minister, Sato, heeft zaterdag tydens zyn verkiezingscam pagne opgeroepen tot besprekingen met China om. zoals hy zei, misver standen op te lossen die nog bestaan tussen de twee buren. Sato zei, dat de besprekingen zouden kunnen wor den gehouden op elke plaats die Pe king wil en hoe sneller hoe beter. Nordek in de Ijskast De plannen voor een engere technische samen werking tussen Denemarken. Noor wegen, Zweden en Finland in het ka der van de tolunie „Nordek" zyn op verzoek van Finland in de yskast ge legd. Desondanks zullen de voorbe reidende besprekingen, zoals tot nu toe ook het geval was, voortgezet worden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13