)verval op Boerenleenbank n Leiderdorp Super-tanker verloren BUIT ONGEVEER 40.000 GULDEN DADER NOG I BOMEXPLOSIES SPOORLOOS IN MILAAN EN ROME: 13 DODEN Autogids gratis ©ud Qlü BINET NIET ÏREED MET ÏTAAL-CAO msche lerual nkzinnig klaard [het vriespunt HUISMAN LEIDEN NEDERLANDS SCHIP ZINKENDE NA BR AND Uwrijtechiek gepoetst or het Chevron Autoriteiten Forum teuwb gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 No. 32968 DAGBLAD jcteur: E. A. E van Dishoeck Idredacteur: Drs. J. R. Soeteahorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN x 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Telefoon Directie i Witte Singel 1, Leiden Giro 67055 Administratie: 25041; Redactie; 21601 onze parlementaire redactie) HAAG (GPD) Het Ka bl ieft zich gisteren bezig ge- met de metaal-c.a.o., die deze ot stand is gekomen. Tot een lef standpunt is het nog niet Wei heeft minister Wtite- an Financiën uiteengezet wel- iretiscne bezwaren hij tegen reenkoiiiSt zou kunnen aan- loordvoerder deelde na afloop dat de metaal-c.a.o. waar- jk weei op de agenda voor ende ministerraad zal staan, binet is ook nog niet gereed met de verhoging van de i AWW, waarover de SER eadviseerd. Bsecretaris Van Veen (Bin- dse Zaken), die speciaal de arenbelangen moet beharti- as wegens ziekte afwezig. [OU (Reuter) De Russi- ineraal-majoor buiten dienst rigorenko is officieel krank- verklaard, aldus hebben fa- i len van hem gisteren mede- j De generaal was in mei in it in centraal-Azië gearres- it hy de Sow jet-Unie zou I belasterd In oktober werd |dat hy in een psychiatrische in Moskou werd behan- werd gearresteerd nadat hij sjkent was gereisd om daar iting van een groep Krim- i by te wonen. eraal heeft lange tyd voor jerrechten in de Sowjet- chten en geprotesteerd te- tussische invasie in Tsjecho- ije. Grigorenko had eerder al tr in een inrichting doorge- nadat hy in 1964 was gear- omdat hij „anti-Sowjet-re- ngen" zou hebben gehouden, tweede Rus, die zich heeft oken tegen de invasie in -Slowakije, Iwan Jachimo- ordt eveneens in een psy che inrichting in 'Moskou be- (Van een onzer redacteuren) LEIDERDORP Een bedrag van ongeveer veertigduizend gulden „het kan enige duizenden meer of minder zijn, want ik had natuurlijk de kas niet opgemaakt", zei kassier F. H. Vierhout (26) is de buit van een gewapende roofoverval, die gisteravond even over zes werd gepleegd op de Boeren leenbank aan de (duistere) Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. Deze bank is, in afwachting van de bouw van het grote winkel centrum in Leiderdorps nieuwe woonwijk, in een houten noodge- bouwtje gevestigd. Volgens de rijkspolitie is dit de eerste overvaldie in Zuid-Holland op een bank werd gepleegd. De dader is voortvluch tig. Hij moet goed op de hoogte zijn geweest van de gang van zaken bij de bank. ADVERTENTIE Mé Rest. „DE ZWAAN" LEVARD KATWIJK (tx>. Vuurtoren) KERSTDINER Keuze uit menu's van 23.75 m f33,50 all in Vroegtijdig reserveren telefoon 01718—2064 Ruim parkeren. verwacht van heden- tot ivond: overwegend zwaar be- l nevelig weer en waarschijn de meeste plaatsen droog, te, later matige wind tussen zuid-oost. Temperaturen om at. (Opgemaakt om 9 uur) 14 DECEMBER 8.41 uur; onder: 16.28 uur. j op;12.30 uur; onder 23.00 uur. tor te Katwijk te 6.46 en dr, laagwater te 2.31 en 15.00 hoogwater te 7.43 en 20.11 uur, «er te 3.23 en 15.50 uur) Kassier Vierhout bewoomt een flat aan de Laan van Ouderzorg. Hij was even een uurtje thuis ge weest om de avondmaaltijd te nut tigen. Om vjjf voor zes verliet hy zyr. woning, want de bank zou om zes uur opengaan voor de vrij dagavonddienst. De andere banken openen op deze avond eerst om half zeven of zeven uur. Nog wat bevend van de meege maakte emoties vertelde de Boeren leenbankkassier ons het verhaal van de overval. Hij zat toen met zyn echtgenote al meer dan drie uur in een auto van de Leiderdorpse rijks politie, die binnen vyf minuten na het alarm aanwezig was. De heer Vierhout: „Ik opende de deur va nhet kantoor, waarin het licht brandde. We laten het altyd -s avonds en 's nachts aan. Ineens hoorde ik voetstappen en voelde ik een hard voorwerp in myr. rug druk ken. Ik wilde omkijken, doch de man zei op bevelende toon: voor je kijken, dit is een overval. Naar de kluis en snel". „Ik was even confuus; maar raak te gelukkig niet in paniek", ging de heer Vierhout voort. „Ik wees de overvaller op de cassette-kas in de balie maar de man antwoordde bars: Daar heb ik geen interesse voor, gauw naar de kluis. Toen kreeg ik mét een hard voorwerp een dreun op mijn hoofd. Wat er verder ge-/ beurd is, weet ik niet. Vaag heb ik de man weg horen lopen. Of hij met d< auto of met de fiets was, heb ik niet kunnen constateren". Die versuffing van de heer Vier hout moet maar even geduurd heb ben, want nog geen vyf minuten la ter had hij, bevend over al zijn ledematen, een stoel weten te be reiken. De kassier: „Myn eerste reac tie was: de politie bellen. Ze waren er zo. Ik was erg gelukkig toen ik de twee politiemannen het kantoor zag binnenstormen. Nogmaals, een persoonsbeschrijving van de dader kan ik niet geven. Ik heb hem niet gezien". Waarnemend groepscomman dant H. van Bruchem vertelde: „We kregen het telefoontje van de heer Vierhout binnen en hebben di rect groot alarm geslagen. De sur veillerende politie-auto's werden naar de Laan van Ouderzorg gedi rigeerd. We hebben de omgeving van het noodgebouw afgezet om te voor komen, dat eventuele voetstappen uitgewist zouden worden. Het is een erg lastige zaak, want wy we ten niets van de dader en ook niets van het vervoermiddel, waarvan hij zich heeft bediend". De gehele avond zijn rechercheurs ook van de technische dienst van de districtsrecherche van de rijks politie in Den Haag (vroeger in Lei den gevestigd) bezig geweest om naar vingerafdrukken en andere sporen te zoeken. Ook de rijkspolitie hondengeleider uit Leidschendam was met zijn speurhond aanwezig. Gisteravond was men nog niet veel verder gekomen. De dader is nog spoorloos. Hy heeft zich in de don kere laan blijkbaar gemakkelijk uit de voeten kunnen maken. ADVERTENTIE TEL. 34000 Gemeentesecretaris C. Hobo op de plaats van de overval: „Het heeft mij en vele Leiderdorpers verbaasd dat we hier zo lang verschoond zyn gebleven van bankovervallen. Als ie hoort, dat zt midden in een stad een bank binnendringen, dan vraag je je wel eens af, waarom ze het niet op minder in het oog lopen de plaatsen doen, zoals hier in het Leiderdorpse bankcentrum". De boerenleenbank in Leiderdorp wordt altyd beheerd door slechts een man; by de andere banken werkt men met meer personeelsleden. De weg, waaraam de bankgebouw tjes staan, is gedeeltelijk verlicht en sinds de Engelendaal voor het ver keer is* geopend, komt er slechts af en toe enig autoverkeer over de Laan van Ouderzorg. Leiderdorps waarnemend-groeps commandant Van Bruchem deelde ons vanmorgen mee, dat het onder zoek de geheie nacht heeft voortge duurd, maar dat het nog geen zicht baar resultaat heeft opgeleverd. Di rect nadat het bericht van de overval via radio en tv was verspreid kwa men er enige tips by de rijkspolitie binnen van newoners van Leiderdorp en Leiden, die de laatste dagen in de omgeving van de bankgebouwtjes verdachte personen gezien zouden den hebben. Ook deze mogelijk waardevolle tips worden by het onderzoek niet over het hoofd ge zien. (Van onze correspondent) ROME (GPD) Dertien doden en ruim negentig gewonden: dat is de droeve balans van vier bom ontploffingen, die zich gisteren in Milaan en Rome hebben voor- i gedaan en in deze miljoeoen- I steden tussen half vijf en half zes gistermiddag bovendien grote vernielingen hebben aangericht. De doden vielen allen in Milaan, waar een explosie in de grote hal van de Nationale Landbouwbank aan de Piazza Fontana een reus achtig gat in de grond sloeg, waarin de slachtoffers wegzon ken. De daders worden gezocht onder extreem-linkse groepen en bij de neo-fascisten. De burge meester van Milaan liet de kerst verlichting in de straten doven. Van alle openbare gebouwen waait de vlag halfstok. In Milaan werd aanvankelijk ver ondersteld, dat de ketels van de ver warming in het bankgebouw waren gesprongen, maar later kreeg de po litie het bewijs van kwaadwillig heid in handen. Achter een lift deur in het gebouw van de belang rijke Banca Commerciale Italiana werd nJ. een kistje gevonden, in een sjaal gerold. Vrezende, dat de in houd elk ogenblik kon ontploffen deponeerd de politie het kistje in een binnehof van het bankgebouw, waar het onmiddellijk explodeerde. Alle ruiten sneuvelden, maar hier vielen geen slachtoffers. De bomontploffing in de Land bouwbank te Milaan gebeurde om half 5 precies. Vermoedelijk heeft de helse machine in de grote hal on der een zware ovale tafel gelegen. Het was op dat tydstip druk in de Kassier F. H. Vierhout van de Boerenleenbank in Leiderdorp: „Een signalement kant ik niet geven. Ik heb hem niet gezien." (Foto LD/Holvast) bank. Op vrijdagen wordt hier al tyd een beurs gehouden voor graan vee en landbouwterreinen. Dit ver klaart het grote aantal slachtoffers» Het gebouw werd zwaar beschadigd, maar stortte niet in. Meer dan vijf tig ambulances spoedden zich naar de Piazza Fontana, die door een sterke politiemacht werd afgegren deld. Gewonden in Rome In Rome ontplofte de eerste bom zestien minuten over vijf bij het mo nument voor Victor Emanuel op de Piazza Venezia. Acht minuten later explodeerde hier een tweede bom. Terwijl het publiek toesnelde om de (licht-) gewonden te helpen, deed er zich eveneens in het centrum van de hoofdstad, naby de Via Veneto een krachtige explosie voor in het onder grondse deel van de Nationale Bank van Arbeid. In Rome werden in to taal vijftien personen gewond. De president van de republiek, Sa- ragat, richtte zich in telegrammen tot de eerste minister en de minis ter van Binnenlandse Zaken om er op aan te dringen, dat maatregelen zouden worden genomen om met de mocratische middelen een eind te maken aan de gewelddaden, die de laatste tijd in Italië voorkomen. De voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden. de socialist Pertinl, richtte zich in de Kamer in bewo gen woorden tot de volksvertegen woordigers, hen bezwerend hun par tijgeschillen te begraven en eensge zind te werken aan de redding van de democratie in Italië. Of er verband bestaat tussen de aanslagen van gisteren en die van 25 april jl., waarbij in Milaan scha de werd aangericht aan het hoofd station en het Fiat-paviljoen in de jaarbeursgebouwen, is niet zeker. De aanslagen in april zijn door neo-fas cisten uitgevoerd. (ADVERTENTIE) i=bj i/svuüjurnzii INTERIEURVERZORGING R'JNSBURGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING bestaat uit 24 pagina's ROTTERDAM (ANP) De in Japan gebouwde Nederlandse su per-tanker „Marpessa" van de Shell moet als verloren worden beschouwd. Het 207.000 ton me tende schip raakte gisteren op zijn eerste reis van Rotterdam naar de Perzische Golf in brand na een explosie aan boord. De brand kreeg men wel onder de knie, maar daarna bleek, dat het kolossale schip lekte. Het maakte snel water. Vanmorgen tegen ze ven uur kwam het water al in de gangboorden. Met uitzondering van de kapitein en de marconist hadden toen alle opvarenden het schip reeds verlaten. Zij zouden later ook zijn afgestapt. Twee Chinese onderofficieren worden vermist. De „Marpessa" was een van de nieuwste schepen van de Shellvloot. Het schip werd door de Japanse werf op 30 september aan de opdrachtge ver overgedragen. Het schip voer voor de eerste maal (in ballast) naar de Perzische Golf om olie te laden voor de raffinaderijen in Pemis. Het was zaterdag uit Rotterdam vertrokken. Gistermiddag raakte het varend ge vaarte op honderd myl noordnoord- westelijk van Dakar in moeilijkheden, oen zich een explosie aan boord voor leed, vermoedelijk tijdens het schoon maken van een tank. Er brak brand uit. Korte tyd daarna gaf kapitein E. J. Stapper opdracht aan de be manning om het schip te verlaten. Hyzelf bleef met zes officieren aan boord. Twee Chinese onderofficieren worden vermist. De bemanningsleden die het schip verlieten, werden over genomen door de Shelltanker „Sere- ïia". De „Serenia" ging op een honderd neter afstand van de brandende tan- er voor anker.. Ook de sleepboot „Alcyon" was in 1 de buurt. Aan boord van de „Marpessa" i woedde een felle uitslaande brand, die de overgebleven mannen moeilyk onder controle konden krijgen. In de i loop van de avond verbeterde de j situatie zich in zoverre, dat de vlam I menzee zich „terugtrok" tot het voorschip. Daardoor konden de ze ven officieren weer het hoofddek be treden. Vandaar uit zette zy een nieuwe aanval op de vlammen. Inder- daar kregen zy omstreeks midder nacht de brand onder de knie. Toen werd begonnen met het opnemen van de schade. Die bleek catastrofaal, want het schip was gaan lekken. Het water stroomde zo hard binnen, dat de popmpen het niet konden ver werken. Om half vier vanochtend verlie ten alle overige bemanningsleden met uitzondering van kapitein en marconist - net schip. Vanaf de be geleidende tanker „Serenia" nam men vroeg in de ochtena een kniK ii de „Marpessa" waar. Schevenin- gen Radio maakte later melding van berichten, dat ook de kapitein en d° marconist het schip hadden verlaten. Gedurende hun laatste verblyf aan boord gebruikt-en zy de noodinstalla- t;e voor verlichting en verbindingen daar de hootdstroomvoorzieningwas uitgevallen. Een ander ernstig en zeer gecom pliceerd scheepvaartongeluk waar- by minstens zeven schepen betrokken waren deed zich gistermiddag voor op de rede van Vlissingen. Er waren geen persoonlijke ongevallen Op het moment van de aanvaring lagen er meer dan 30 schepen op de rede van Vnssingen. Dat kwam doordat de Schelde by Antwerpen door dichte mist niet meer bevaren kon worden. De Britse tanker „Bri tish Statesman" (41.800 ton) kreeg even voor drie toestemming naar Dit is de Shell-tanker „Ma- com", een zusterschip van de .Marpessa"die na brand aan boord als verloren moet worden j beschouwd. Antwerpen aoor te varen. Het schio lichte de ankers, maar ging door nog niet opgehelderde oorzaak (mis schien kenteren van het ty> plotse ling achteruit en voer daarby ach terwaarts dwars op de achter haar liggende Indiase ertstanker „Akbar Jajanti". Door de aanvaring raakte het roer onklaar. Het nu onbestuurbaar ge worden schip raakte op drift. Vijf andere schepen kwamen door de cha os, die na de aanvaring ontstond in verdrukking, botsten op elkaar en liepen daarby schade op. bij elke Chevron pomp. (20pagiros tips voer automebt^ Chevron Uit het Leidsch Dagblad van 11 December 1869: Z.M. heeft tot schoolop ziener in het 4e schooldistrict van Zuid-Holland beniemd den heer J. A. F. Coebergh alhier. In een Duitsch blad las men dezer dagen de volgen de advertentie: „Een Tyroler. die langen tijd bij een Oos- tenrijksch heer als Zwitser dient, zoekt thans eene plaa als Engelsche jockey". AdvertentieBijzonder goedkoop. 100 visitekaarten op glacé carton met gouden of zwarte letters en een zak- kalender 1870 tezamen voor één gulden. Boekhandelaar D. J Couvée.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1