ctie moD V.V.V. naast Station (X) I m 'Woning-noodtoestand in Leiden nu afkondigen' Demonstratie? 'n Goed idee V oor bi j ganger Zoning- l.I.A. Bouwdirecteur voor nieuw Leids az CASSETTES Wt PIERROT Promoties Eind volgend jaar permanente huisvesting PIERROT COMITÉ AAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS: GERO CASSETTES v. d. Water „Moet wat aan gedaan worden' „Maar of het wat uithaalt' „Nee, nooit van gehoord' „Dat is altijd 'n goed ding'' Meer huizen beschikbaar' ;ER«JDAG 12 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 •rely n. T Hoi, leeft iets in Leiden. Vooral en j jongeren zitten niet meer apa- tisch by de pakken neer. Er le <%den discussiegroepen gevormd 'r D» Leidse problemen, er worden ^Jjcomité's opgericht. Je voelt het, iets. En zolang er leven is, hoop. yelke hoop? Dat is de grote vraag. edJ kan zich afvragen of het alle- 1 dafl zin heeft. Men kan stellen, dat Jen, als het een zakelijke onder ling was, failliet zou zijn. Maar Jen is nu eenmaal een gemeen- i-er.H) van mensen, die moet door- uecllL De vooruitzichten zijn rooskleurig. Men kan niet an- jst^J stellen aan de vooravond van enkireek. waarin de gemeenteraad J praten over de begroting, die atjemeester en wethouders niet UUrps hebben kunnen opstellen dan ls> 'een tekort van bijna f8 miljoen. uur U'it zal geknokt moeten worden op |n" Kstuurlijk niveau, maar het is goed, dat er meegedacht en gepraat wordt door gewone men- ;lle als u en ik. Het moet duidelijk uurjen, dat men in Leiden ondanks rst) zorgen wil doorleven, een beter B wil ook. Actie en discussie 'ïioign niet direct zoden aan de dijk. lin4atoe hoop mag men niet koes te- g Maar ze kunnen doorwerken. Jeze» dat licht moet men een actie at3t< als de manifestatie van het co- Woningnood. Morgen is er een neeÏHistratie vanaf de Kaasmarkt kwart over één), gevolgd door bijeenkomst in de Stadsgehoor- :em*(om twee uur». Het comité ge- ENtt in zijn publicaties raam- tten en de huis-aan-huis bezorg- "l6%oningnood-krant de term BjrJens last" voor de woningnood. kan dat onderschrijven. r, die de woningnood in Lei- "kent, zal dat doen, het gemeen- jJtuur in de eerste plaats. Maar al die Leidenaars, die een icje'ihuis hebben, ervan wakker, dat Z: ^"er meer dan vierduizend 'woningzoekenden zijn? 18. duizenden in krotten moeten le- ,FN,de in woningsellende onbe- 'HiWyfeiyk is? "jdeL met er soms mensen-zonder-huis slapen op de Korenbeursbrug? simpele vraagjes, gemakke- te vullen, die morgen een zullen krygen. Samen te B in die ene vraag: staat Lei- in Mals één man achter de stelling, 17 er iets moet worden gedaan? V kan het eens of oneens zyn leenstellingen van het comité, het eigenlyk niet terzake. Niemand uuiunnen bestryden, dat de wo- pood hèt menselyke probleem is ïdei^iden. Daarom is deze actie Alleen al om het feit, dat er "fchlen reactie komt uit Den Uiij. En die hoop op reactie kan niet vals zyn LEIDEN Het Leidse kantoor van de VW, dat nu al weer vele jaren zijn huisvesting aan de Steenstraat op een weinig repre sentatieve plaats heeft, krijgt eind 1970 de plaats waar het krachtens zijn dienstverlenende functie volledig recht op heeft. Voor de bouw van dit kantoor is een plaats aangewezen op het Stationsplein. Het nieuwe VW - kantoorwaar voor de NS een ontwerp maakten, is geprojecteerd tussen het haltegebouw van de NZHVM en de uitgang van het Station. Het nieuwe gebouw krijgt een vloeroppervlakte van circa 150 vierkante meter. Hoewel in de plannen rekening is gehouden met de mogeiykheid van de bouw van een eerste verdieping, zal men daartoe thang nog niet overgaan. Met deze nieuwe huisvesting keert de VVV terug naar haar vooroorlog se plaats: het Stationsplein. Met het bombardement op 11 december 1944 verloor ook de VVV een groot gedeel te van haar ruimte, w.o. de rywielbe- waarplaats. Voor het kantoor vond men toen weer ruimte op een ter- reintje naast het voormalige Zomer- zorg". De spoorwegwerken maakten het echter noodzakelyk, dat VVV ook van deze plaats verdreven werd en haar een onderkomen op de huidige plaats i Woningnood moet aflopende JF morden door oplopende tipfójfers. Dat symboliseert de- jteuwbouwfoto. va (Foto LD/Holvaat) LEIDEN Tot bouwdirecteur van het nieuw te bouwen universitair medisch centrum is door het college van curatoren van de Leidse Univer siteit benoemd ir. J. van Zwet. De heer Van Zwet, die op 21 augus tus 1908 te Almelo werd geboren, studeerde werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Na voltooiing van zyn studie in 1933 trad hy in dienst van de Utrechtse vestiging van Werkspoor N.V. te Amsterdam, waar hy diver se functies bekleedde en in 1955 werd benoemd tot directeur. Nadat hy met ingang van 1 januari van dit jaar als directeur was afgetreden, (ADVERTENTIE) model Fontainebleau in Hardpleet WMF Hardptert couverts zijn 2,5 maal zo hard als normaal pleet. Dat ontdekt na verloop van tijd met vreugde. Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Vraagt folders. was de heer Van Zwet tot november werkzaam op het stafbureau van V.M.F./Stork/Werkspoor. In de afgelopen vyftien a twintig jaar heeft de heer Van Zwet diverse sociale functies in Utrecht bekleed. Hy was in die periode onder meer lid van de Kamer van Koophandel, bestuurslid van de plaatselyke afde ling van de Maatschappy voor Han del en Ny verheid en voorzitter van de afdeling Utrecht van de Metaal- bond. een politiepost werd aangebo den. Een provisorische bestemming, die eind volgend jaar tot de verleden tyd behoort. Met de gemeente zal nog overleg worden gevoerd om voor het nieuwe gebouw een plaats te creëeren voor kortparkeerders. Verder nieuws van het VVV-front: de nieuw benoemde directeur, de heer unVFPTFNTTF VERLOVINGSRINGEN --'-«ai DEsmee LEIDEN Aan de Ledse Univer siteit is de heer R. Blackstone. we- tenschappeiyk medewerker by het Reactor Centrum Nederland te Pet ten (Noord-Holland), tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen gepromoveerd op een proef schrift, getiteld .Elektrisch gelei dingsvermogen en bindingskarakter van zilveroxidecomplexen". Promoto ren waren prof. dr. E. W. Gorter en prof. dr. J. H. van Santen (Utrecht). Voorts is de heer W. O. Kwant tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op een proefschrift, getiteld „The influence of a tranquilizer (chlorpromazine) on the red call menbrance". Promotor was prof dr. H. L. Booy. Mr. J. A. Nota, wetenschappeiyk hoofdmedewerker aan de Leidse Uni versiteit voor het kinderrecht en de Inleiding tot de rechtswetenschap, is hedenmiddag aan de Katholieke Uni versiteit te Nymegen gepromoveerd tot doctor in de rechtsleerdheid op een proefschrift over de adoptie. Pro motor was prof. mr. W. C. L. van der Grinten. Mr. Nota is tevens rech- ter-plaatsvervanger aan de Recht bank te Den Haag. voorzitter van de Commissie Normen Adoptieverbrei ding en lid van een aantal besturen en commissies op het gebied van de kinderbescherming en ongehuwde moederzorg. JUWELIER HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel.20778 Tussen haltegebouw NZH (l.) en het station, komt het nieuwe VVV-kantoor Foto LD/Holvast R. A. Dekker uit Noordwyk. zal met. ingang van 1 januari as. zyn func tie aanvaarden. ADVERTENTIE MERCEDES-B VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL. 44545 r W 5MMB LEIDEN Aan de vooravond van de demonstratie heeft het comité Woningnood zich in een schrijven gericht tot het college van B. en W., waarin wordt gesteld, dat een eerste ver eiste is de noodtoestand voor Leiden af te kondigen. Het comité verwacht van de gemeentelijke overheid niet alleen instem mende woorden, maar daadwerkelijke materiële steun. Dat betekent, dat de woningnood wordt bestreden op een krachtige manier, die duidelijk afwijkt van het tot dusver zonder succes gevoerde beleid. Het comité vraagt het college by de regering de volgende stappen te ondernemen Het wijzen ivoor de zoveelste maal op de spectaculaire cyfers van de woningnood en de financiële posi tie van Leiden, en op het abnormaal lage inkomen van de gemiddelde Leidenaar. Het eisen van een reeks van b.v. vyf, Jaarlyks toe te dienen gro te financiële injecties, al dan niet via het gemeentefonds, teneinde de sa nering. het vernieuwen van oude wo ningen en de thans mogeiyke nieuw bouw drastisch te versnellen: dit zon der dat de gemeente aan zelfstan digheid moet inboeten. Aankondigen, dat als bovenge noemde eisen niet op korte termyn warden ingewilligd. Leiden onbe stuurbaar geacht moet worden en dat het college niet langer de ver- antwoordeiykheid wenst te dragen voor een zó schandalig in de kou gelaten gemeente. Het comité vestigt de aandacht op de Merenwyk en vraagt zich af of de hoop hierop gerechtvaardigd is. Het vraagt daarom De Merenwyk make men ook voor laagbetaalden bereikbaar door het verlenen van individuele huur subsidies. die aanvullen wat boven een aanvaardbare huurquote uit gaat. Het percentage huur, dat men zelf moet betalen, is niet star: voor de minst kraagdrachtigen is 10% moeilyker op te brengen dan 15% voor een goed gesalirieerde; men stelle daarom een giydende schaal op voor aanvaardbare huurquotes. De Leidse woningzoekenden moeten eerst geholpen worden en hebben voorrang boven alle niet ui terst urgente gevallen van buiten. De woningnood moet eerst in hoofd zaak opgelost zyn voordat men „im port-Leiden aars" toelaat. Leidenaars, die in een slechte woning zitten met 'n onwaarschyniyk lage huurprys en naar de Merenwyk willen, krygen een overbruggingsre geling, waardoor ze b.v. in één jaar tyd van 5% stygen naar de voor hun passende huurquote. T.a.v. de huidige situatie bepleft het comité: Het Leidse gemeentebestuur dient na te gaan in hoeverre de randgemeenten bereid zyn om wo ningcontingenten beschikbaar te stel len voor Leidenaars. In dit verband herinneren wy aan de verheugende geluiden van enkele Leiderdorpse raadsleden. Aangezien goed onderhoud van huiz enhun levensduur enige tiental len jaren rekt, stelle men hiervoor een woninginspectie in: er dienen maatregelen te komen die de huis eigenaren dwingen om him huizen zo goed mogelyk te onderhouden en te vernieuwen. Leiden moet biyven vragen om een zo groot mogelyk contingent wo ningwetwoningen en om hogere pre mies voor WW- en premiewoningen. Tenslotte geeft het comité het colle ge ter overweging om te komen tot de stichting van een gemeenteiyk bouwbedrijf, dat deelneemt aan gro te projecten als de Merenwyk. LEIDEN Eén van onze ver slaggevers is met fotograaf Hol vast de straat opgegaan, om en kele VOORBIJGANGERS naar hun mening te vragen. Ditmaal over de huis aan huis verspreide Woningnood-krant, uitgegeven door het comité Woningnood. Dit zelfde comité organiseert een pro- testbij eenkomst. Dat de woningnood in Leiden hoog is gestegen, daarvan is iedereen die maar een béétje de krant leest, zich intussen wel be wust. Het lijkt minder bekend te zijn, dat er in Leiden een comité Woningnood is gevormd. De be doeling daarvan is één front te vormen tegen de ivoningnood en haar oorzaken Het handjevol passanten dat wij aanschoten, was nauwelijks van het bestaan van dit comité op de hoogte, hoewel er één me vrouw onder ivas, die zelf als wo ningzoekende staat ingeschreven. Natuurlijk zeggen deze paar be vindingen niets van de stemming onder de Leidse zielen. Hoe het streven van het comité is aange slagen. kan pas morgen enigszins blijken. Zo de voorbijgangers de Wo ningnood-krant al in de bus hadden gekregen, dan hadden ze deze eenmalige uitgave in de meeste gevallen nog niet gelezen. Ook hier geldt weer het voorbe houd. dat slechts enkele Leide naars aan het woord zijn. Moge lijk komen door deze publikaties de discussies over actieve bestrij ding van de woningnood wat bre der op gang. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat' 181 „Ik woon zelf m een alleen staand huis. Persoonlijk heb ik nooit de ivoningnood aan den lijve ondervondenmaar daarom vind ik nog wél, dat er iets in Leiden moet gebeuren. „Deze Voorbijganger is de heer C. VAN LEEUWENwoonachtig aan de Vrouwenweg. Als je al die krotten ziet merkt hij op, doelende op de toe standen in de Waard. ,JJaar moet beslist wat aan gedaan worden. Een vergadering zoals zaterdag wordt gehoudenvind ik dan ook een goed idee. Maar de moeilijk heid zit 'm natuurlijk in het feit dat men de mensen die nou 30 gulden per week verwonen. 70 of 80 gulden moeten gaan betalen voor een ander huis." Ook voor mevrouw M. J. BINK is de slotopmerking van de heer Van Leeuwen het kardinale punt. ..Het idee voor de demonstratie is heel goed, maar of 't wat uit haalt Mevrouw Bink vraagt het zich af. Is het geen vechten tegen de bierkaai? Wil men de woningnood in Lei den goed aanpakken, zo stelt zij ongeveerdan is het zaak dat de doorstroming een beetje op gang komt. De mensen die nu minder huur betalen dan ze krachtens hun loon eigenlijk kunnen op brengen. zouden naar iets duur dere woningen moeten opschui ven. Zo zou dan plaats vrij komen voor de grote groep met de lage inkomens, die er vaak het be roerdst aan toe is. ,Het comité Woningnood? Nee, j daar heb ik nooit van gehoord". En toch behoort MEJ. A. BOOM uit de Zaanstraat ook tot de groep, voor wie het comité juist in het leven is geroepen. Ook zij is woningzoekende, zegt ze. Eén van de velen. Desgevraagd verklaart mej. Boom morgenmiddag niet naar de Stadsgehoorzaal te kunnen ko men, in verband met haar werk. Nochtans vindt ze een dergelijke grootscheepse manifestatie wel de moeite waard, als het op die manier lukt de Leidse bevolking I in beweging te krijgen. De Woningnood-krant heeft hij niet ontvangen, maar als een man uit de bouwwereld „weet hij er alles van": de heer A. J. SOM- MERS uit de Griegstraat. Tegen over het initiatief van het comité Woningnood om een protestbij eenkomst te houden, staat hij „zeer positief". De heer Sommers trekt het in twijfel, of dit direct vruchten zal afwerpen. Daarvoor levert de sanering van het Leidse woningbestand te veel moeilijk heden op, is zijn ervaring. „Maar dat de aandacht er nog eens op wordt gevestigd, is altijd een goed ding", vindt hij. Op den duur zal er toch wel succes worden ge boekt, al draait voor menigeen de molen veel te langzaam. Mej. R. WERKHOVEN woont tn Noordwijkerhout en werkt in Lei den. Op de zaak heeft zij de Wo ningnood-krant zien liggen, maar verder niet ingekeken. Er blijkt onderling ook niet over gesproken te zijn. Zij lijkt wat overrompeld door de vraag wat ze van de manifes tatie van zaterdag denkt. ..Ik denk dat het wel wat uithaalt", zegt ze dan toch nog beslist. Wat ze er dan precies mee denkt te bereiken? „Nou, dat er meer woonhuizen beschikbaar komen". Zal men haar ook zien op de bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal? „Nou. dat durf ik niet te zeggen", luidt het aarzelende ant woord.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3