a Italië groeistuipen van en moderne maatschappij Verwarring in IS. over de incidenten van My Lai helpt lEUP tegen reumatische pijnen wonat-Catin man van de toekomst Redenen Duizenden bomen in België gekapt door „vergissing" Nieuwe Intelsat Glenn kandidaat voor VS-senaat ONDERVOEDING IN ZAMBIA Nieuw! f 1,60 Een nieuwe Pickwick thee: Pickwick Darjeeling! Douwe Egberts Maan-tv-camera kon eenvoudig zijn hersteld Bonn doet mee aan Eur. synchrotron „Zeer ijverige* moordenaars van Joden J)AG 12 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD 4)AG 12 PAGINA 17 (Van onze correspondent) llE (GPD) De nieuwsberichten op de Italiaanse staats ie beginnen elke avond met martiale muziek en het rond- van een wereldboL Maar hoewel zowat alle delen van de op deze bol zichtbaar worden, bestaat het nieuws voor ianen in feite maar uit één hoofdstuk: Italië. Het nieuws »nig en grauw, deze herfst en winter. Naast de steeds terugkerende meldingen over blijkbaar onvermijdelijke •omingen, is er de deprimerende catalogus van stakingen »ge. En dan zijn er de protestoptochten, de rellen in de :en en tenslotte de botsingen met de sterke arm, die in gevallen al doden hebben opgeleverd. van het legale: terugkeer van een regering van christen-democraten met socialisten. Ook nu al is hij op timist. Hij zegt in zajn opvattingen te steunen op dertig procent van de invloed in zijn partij, en aangeeieji de overige zeventig procent van de partijbonzen het toch nooit met el kaar eens is, zou dit een aanzienlijke macht betekenen" Carlo Donat-Catin werd vijftig jaar geleden geboren in Noord-Italië, als zoon van een streng-katholiek bank- beambte, die met een „contessa" was getrouwd. De familie stamt uit Zwitserland, reden waarom partij- vijanden hem graag Donat-Calvin noemen. Carlo nam actief deel aan het Italiaanse verzet tegen het fas cisme, in een eenheid die uit com munisten en rooms-katholieken be stond. Na de oorlog werd hü jour nalist en vakbondsman binnen de christendemocratische partij. Sinds 1958 is hij afgevaardigde. De fami lie woont sinds mensenheugenis in Turijn en daar woont Donat-Catin met zijn gezin nu ook. Hij trouwde op zijn 22ste, heeft drie zonen en een dochter, is al grootvader. Een respectabel Italiaan dus, maar één die waarschijnlijk méér durft te zeg gen dan de anderen, en daarom al tijd een buitenbeentje is geweest en gebleven. De enige man binnen zijn I eigen partij met wie hij kan op schieten is minister van Buitenland se Zaken - vroeger premier- Moro. De enige man, aldus de minister van Arbeid, die niet de ene dag iets zegt en de andere dag plotseling een heel ander standpunt blykkt te hebben ingenomen. onrust zijn velerlei be en ook enkele voor ons lingen onbegrijpelijke re- te voeren. De belangrijk- duldelijkste oorzaak voor de situatie is wel de niet. len vaart, waarmee Italië bijna eeuwigdurende tyd- n onmondigheid omhoog tien jaar geleden werden lousiaste geliefden, die el- straat durfden te kussen, iseerd. werden films ver- verminkt, leefde de Itali- slaoh toffer in het con een- ip van zijn eigen onwetend- hter het prikkeldraad van jdeleeuwse voorlichting en jving. janden springen nu te snel. leid brengt nieuwe proble- )e tegenstellingen werpen schaduwen dan ooit. Daar- de Italiaan elk saamhorlg- roel, in de zin van staatsge- le staat is voor de meeste n niet meer dan een grote i in Rome. waarin de politici Bnpjes bakken, die bij gebrek cie toch steeds weer in ei kken Het enige lastige van ringen is. dat. ze de burger reg lopen. Het is dan ook B zoveel mogelijk uit de weg zo receneert men allerwege. de veelbesproken „opening ks" (apertura a sinistra) het staatsbestel enige grond t voeten te krijgen. Die ope- Lpte deze zomer echter weer or hei uittreden van de so- uit de regering. Opnieuw ïu alleen de christen-demo die him vormpjes bakken, wacht op betere tijden. In het nieuws nd durft er echter aan te wat er was gebeurd wan christen-democraten deze het samenstellen van hun leidsko binet aan het hoofd ministerie van Arbeid niet "m sbuiten Carlo Donat-Catin gesteld. Natuurlijk wisten lei wat zij deden. Ze wisten, t tegen het einde van dit collectieve arbeidsovereen- aflopen. En ze wisten, dat d gepaard gaat met grote 1 n dat het dit keer in een van groeistuipen op alle ter- van het maatschappelijke moeilijker zou worden dan t is nu duidelijk geworden drie weken voor het einde jaar zonder Donat-Catin sleutelpositie, d.wz. als de onderhandelaar voor de j kijven met de vakbondslei- i situatie weieens bijzonder dl had kunnen worden, e de naam van minister van 1 ndse Zaken Moro, die een ratie moest ondergaan, is alleen die van Donat-Catin lid van de regering de laat- van 's ochtends tot in het nieuws. Hij is de mi in het kabinet, met wie mdsleiders niet alleen moe- ir ook met vertrouwen wil- en. Zo kwam dezer dagen we collectieve arbeidsover- t met de roerige en im vloed- id van de metaalbewerkers d onder de afgesproken voor- loonsverhoging en korte- tetijden zullen ook de ae bedrijven nu in hun on ttogen met. de vakbond moe- Ook in andere takken „ie zullen de contracten leiding van Donat-Catin komen. Hiermee zal de een deel terugkeren. Voor een deel raar maar voor een deel, om its" in het loonzakje te ma- van zijn voorganger en me- ft. Blijft de ontevredenheid behuizing en de huren, met le voorzorg (en nazorg)met Ware en onrechtvaardige be neem. Blijft ook de onrust eigen groeistuipen, die ook Soor n verstandig en ver rekkend bestuur (maar wel - —ft of partijen geven (tot?) in fenen kunnen warden geleid. Donat-Catin staat in de democratische partij op de Inkse vleugel. Zijn voorgan- rocialist. Het i tekenend, Mt-Catin de naaste mede- va nzijn voorganger en me- s* tn een andere partij heeft omen. Donat-Caitin zet de van zijn voorganger voort, beeft een politicus ln Itallië lik en duidelijk en zo moedig a van het. eigen systeem aan gesteld. Catin ziet maar één binnen de mogelijkheden verkiezingscomité uit het einde van de vorige eeuw en de moderne mas sapartij" (wat overigens in Italië al leen de communistische partij is). De minister weet heel goed, dat zijn par tij wordt versplinterd door hoogst- particuliere belangen, die elk initia tief op grote schaal verhinderen. Nu nemen andere belangen deze rol over, aldus Donat-Catm*. ,De sociale krachten die nu in beweging zijn, betwisten de partijen het gebied dat deze hebben bezet. We staan nu aan het begin van' een periode. Van on deraf daartoe aangezet, bestrijden deze krachten steeds meer de ruimte die door andere krachten en op ver schillende niveaus in handen wordt gehouden: de machten in de kerk. de economische macht in de fabrieken etc. Het is in feite het begin van een grote structurele verandering in de verdeling van de macht en ik kan' zeker geen profeet zijn door te zoe ken naar de oplossing van het raad sel hoe dat allemaal moet eindigen'". Conflict Normaal zou een man als Donat- Catin, met de positie die hij nu be kleedt, zyn publiciteit, zijn onbetwij felbare populariteit (ook als gevolg van integriteit en onbaatzuchtig heid), de man van de toekomst voor Italië kunnen zijn. In Italië is het echter allemaal anders. Dat komt grotendeels omdat de christendemo cratische partij (net als de meeste Italiaanse partijen) niet de afspiege ling is van de volkswil in de verkie zingen (die verlopen in feite volgens heel andere regels), maar een ver gaarbak van hoogst persoonlijke be langen, Donat-Catin behoort beslist niet tot de invloedrijke top in de regeringsleiding. Daar worden op het ogenblik hele andere zaken uitge speeld. Zo is de oude A min tore Fan- fani weer eens uit zijn as omhoog ge rezen en de strijd om het president schap van de republiek begonnen. Mensen als Fanfani hebben geen oog en geen tijd voor „sociale structuur verandering". De oude vos heeft Do nat-Catin dan ook een hartige uit brander verkocht, omdat deze naar Fanfani's opvatting teveel naar vo ren trad. Donat-Catin kijkt Fanfani niet meer aan, terwijl hij met de meeste partijleden al op min of meer slechte voet verkeert. In de week logeert de minister van Arbeid in een hotelletje bij het Pan- Half op weg In een interview verklaarde de mi nister, die de laatste maanden het meeste moet hebben gepraat van alle Italianen (dat wil wat zeggen) on langs ondermeer: „We moeten eerst toch wel duidelijk stellen, dat parle ment en regering maar een beperkt deel van de macht uitoefenen, waar mee een gemeenschap zich door de structuur van een staat heenstuurt. Het is ook duidelijk, dat de crisis van het huidige parlementaire systeem niet een crisis is van een methode, of van een procedure, maar dat het een crisis is van de paratijen zelf." Donat-Catin ziet zyn eigen party trouwens half op weg tussen „een ADVERTENTIE verpakking: 14 4 Oen 210 tabletten De 51-jarige oud-ambassa deur van Engeland in Amerika, Lord Harlech, is gisteren in Lon den getrouivd met de 39-jarige Pamela Collin. Zij is de dochter van een advocaat uit New York. Bij het huwelijk van Lord Har lech, wiens naam vroeger is ge noemd in verband met de moge lijkheid van een tweede huwelijk van mevrouw Jackie Kennedy, waren als gasten aanwezig o.a. Prinses Margaret en haar echtge noot Lord Snow don. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Tot grote ver ontwaardiging van natuurliefhebbers en landschapsdeskundigen heeft een „ambtelijke vergissing" ertoe geleid, dat enige duizenden mooie en ge zonde bomen langs de Belgische we gen zyn omgehakt. België is een land. waar men onbekommerd mooie oude stadhuizen of boerderyen af breekt, aantrekkeiyke landstreken voor eeuwig of althans voor lange Jaren verknoeit met foeilelyke villa's en bungalows en waar men voor de moloch autoweg sieriyke heuvels af graaft, stukken bo6 omhakt, vyvers dichtgooit, op de verkeerde plaats bruggen en viaducten bouwt enz. Maar ditmaal is het dan toch voor één keer te erg geworden. Naar aan leiding van vragen in de Kamer had de minister van Openbare Werken zyn departement opdracht gegeven bomen, die vlak naast de rijweg ston den, te laten vellen. Hy wilde zich te genover de automobilisten, allemaal ontevreden over de wegenbelasting en de verhoging van de benzineprijs, biykbaar nog eens extra uitsloven en daarom liet hy ook nog weten, dat alle bomen die zich maximum één meter van de berm bevonden, kon den worden omgehakt. Maar dan moest eerst een situatieschets wor den ingediend en het omhakken diende dan aan de centrale bestuurs organen te worden voorgelegd. Dat nu is niet gebeurd: men is zomaar begonnen met de bomenslachting, waardoor enige duizenden prachtige beuken, platanen en dennen het slachtoffer zyn geworden van een wilde kapwoede. Toen de reacties loskwamen ls het departement he vig geschrokken, de instructies zyn snel herzien en thans wordt dat zegt men tenminste over het lot van elke boom afzonderiyk beslist. WASHINGTON (AP) De maat schappij tot exploitatie van verbin dingssatellieten Comsat heeft beslo ten. dat op 7 januari as. de Intel- sat-3 zal worden gelanceerd. Deze zal een stationaire positie boven de Atlantische Oceaan innemen en met 1200 kanalen radio-, televisie- en te lefoonverbindingen tussen de oude en nieuwe wereld verzorgen. In fe bruari volgt de lancering van nog een satelliet. Op 25 Juli mislukte de lancering van een Intelsat. theon, dat veel door priesters wordt bezocht, omdat het schoon is en goedkoop en wellicht ook omdat de kamers aan kloostercellen doen den den. In het weekeinde is hy in Tu- ryn, in de schoot van zyn gezin. Trouw gaat de oude vakbondsman wat hy in feite steeds gebleven is naar de mis in de buurtkerk. De „structuurverandering" zal wel heel ver doorgevoerd moeten zyn al vorens in Rome ware vertegenwoor digers van de volkswil ook op de beste plaatsen in een regering staan. Ieder, een binnen de partyen weet het en niemand doet er wat aan. Zo ziet het er althans naar uit. COLUMBUS. OHIO (AP) Oud astronaut John Glenn, de eerste Amerikaan die een ruimtevlucht om de aarde maakte, heeft zich kandi daat gesteld voor een zetel in de Amerikaanse senaat in plaats van de democraat Stephen Young die met pensioen gaat. De 48-jarige Glenn verklaarde na een jaar overwe ging senaatslid te willen worden om dat hy erg veel van zyn land houdt en omdat hy zich „ernstige zorgen maakt over waar het land thans heen gaat en hoe de problemen moe ten worden aangepakt". Hy heeft on langs ontslag genomen als vice-pre sident van een frisdrankenfabriek. Hy was de enige ruimtevaarder, die tot dusver een bezoek aan Leiden heeft gebracht. HAARLEM (GPD) In Zambia (zuidelijk Afrika) heerst nog steeds een ontstellende armoede, vooral als gevolg van de enorme werkloosheid in de steden. Chronische ondervoe ding in dit Afrikaanse land met zwart bestuur eist in de arme wijken van de hoofdstad Loesaka een groot aantal slachtoffers ondanks de in spanning van de regering-Kaoenda om aan de honger een einde te ma ken, aldus de 42-jarige Anglicaanse priester P. Dil, die in 1957 uit zijn geboorteplaats Haarlem vertrok om in Zuid-Afrika te gaan wonen, maar wegens „communistische sympathie- en" werd uitgewezen. Bij officiële onderzoeken is komen vast te staan aldus de heer Dil, die Zambia als zyn nieuwe vaderland heeft gekozen, dat vier van de tien Zambiaanse kinderen voor het vyfde jaar sterven als gevolg van onder voeding en ziekten, die daaruit viortkomen. Alleen al in Loesaka vertoont 85 procent van alle kinde ren onder de drie jaar tekenen van Chronische ondervoeding. Met steun van de Zambiaanse regering is de heer Van Dil een campagne begon nen, waarby aan mensen, die op leidingsinstituten bezoeken, tegen verminderde prijzen voedsel ter be schikking wordt gesteld. In Loesaka zyn op deze wijze zeventig voedsel- centra ingericht, waarby vierhon derd vrijwilligers dienst doen. De campagne, die om. een schenking van de NOVIB heeft ontvangen, loopt nu vyftien maanden en de re sultaten zijn uitstekend, aldus de heer Dil, die verder van mening bleek, dat de invloed van het (voor al Chinese) communisme op de Afri kaanse guerri .lastrijders steeds gro ter wordt. 100 gram Deze exquise thee, die slechts gedurende twee korte perioden geoogst kan worden, is afkomstig van de lagere hel lingen van de Himalaya Het is een hijzondere thee met 'n exotisch karakter, een verrassend rijke geur en een weelde aan smaak. Pickwick Darjeeling, de thee die de echte theeliefhebber zal weten te waarderen Let op het donkerrode doosje met gouden band. Geurige Darjeeling Bladmelange NEW YORK (AP) De televisie camera, die zo jammerlijk dienst wei gerde by de maanwandeling van Conrad en Bean, had met een schroevendraaier op de maan gere pareerd kunnen worden. Waren de astronauten op het denkbeeld geko men om een draadje voor lichtsterk te-controle te verwyderen, dan had de camera voor negentig procent goed gefunctioneerd. De beeldbuis was slechts enigszins beschadigd door het per ongeluk richten op de zon. BONN (AFP) Het Westduitse kabinet heeft besloten deel te nemen aan de bouw van het proton-syn chrotron dat de tien landen van de CERN willen gaan bouwen. West- Duitsland heeft voor de bouw een terrein beschikbaar gesteld in Ryn- land-Westfalen by Münster. Ook an dere landen hebben bouwplaatsen voorgesteld. Hoe groot de Westduitse bydrage zal zijn moet nog worden bestudeerd. Het project zal globaal twee miljard gulden kosten. De bouw zal 5 A 6 jaar vergen. WENEN (DPA) Adolf Eicb- manns transportleider, Franz Novak, die in Wenen terecht staat wegens zyn aandeel in de „oplossing van hel Jodenvraagstukin Hitler-Duitsland, is gisteren zwaar belast door zyn vroegere secretaresse Erika Scholz, die als getuige optrad. Op een vraag van de president, of men by het bu reau van Eichmann precies kon uit rekenen hoeveel mensen men in een wagon kon onderbrengen voor het vervoer naar Auschwitz, antwoordde Erika Scholz bevestigend. Eichmann heeft samen met Novak in het ryksministerie van Verkeer de orga nisatorische kwesties voor het tran sport besproken. Novak had richt lijnen opgesteld voor de „oplossing van het Jodenvraagstuk", die later door Eichmann waren gecorrigeerd. De vroegere secretaresse beant woordde de vraag of haar destijds bekend was dat met „oplossing" de uitroeiing van de Joden werd be doeld met: „zeker". Op een vraag of Novak ..zeer Ijve rig was geweest", zei Erika Scholzi „Wij waren allen zeer ijverig'. Ik ook. iVe werkten ln een «eer streng ge leid bureau". (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPDHoe wel president Nixon op zijn re cente persconferentie de indruk wekte, dat het voor hem vast staat dat Amerikaanse troepen in het Zuidvietnamese gehucht My Lai inderdaad een groot aantal burgers hebben omgebracht, neemt in andere regeringskrin gen de verwarring toe over de wa re toedracht van het gebeuren Het democratische lid van het Huis van Afgevaardigden, Mendel Rivers, tevens voorzitter van de Commissie voor aangelegenheden de strijdkrachten betreffende, zei vandaag, dat hem na twee geheime zittingen met betrokke nen bij het My Lai-incident niets gebleken was dat erop zou dui den dat er werkelijk een massa moord had plaatsgevonden. Geen van de ondervraagde solda ten, onder wie de helikopter-piloot die vanuit zyn toestel de massamoord gerapporteerd zou hebben, kon be vestigen dat hy Amerikaanse solda ten op Zuidvietnamese burgers had zien schieten, aldus Mendel Rivers, die er ook op wees dat geen van de tot nog toe gepubliceerde foto's van gedode Zuidvietnamezen in My Lai een schietende soldaat had getoond. Wat verder nog tot de verwarring bydraagt is een bericht, dat de door gaans zeer liberale Amerikaanse Unie voor Burgerrechten (American Civil Liberties Union) pogingen in het werk zou stellen om de rechtszaak tegen eerste luitenant William Cal- ley te seponeren, op grond van het feit dat de publiciteit die er aan zyn zaak gegevens was een onbevooroor deelde zitting onmogeiyk had ge maakt. Een krijgsraad heeft luite nant Calley gedagvaard voor moord op tenminste 109 Zuidvietnamese burgers. Rancune De groeiende controverse over wat er precies gebeurd is in My Lai werd verder gevoed door tegenstrijdige rapporten van kapitein Medina, die aan het hoofd stond van de compag nie die de zuiveringsactie in My Lal uitvoerde en de verslagen van twee manschappen die tot zyn onderdeel behoorden. Een hunner vertelde in Houston aan een plaatseiyk dagblad dat hy soldaten van de compagnie op burgers had zien schieten. De an der, een sergeant, vertelde in Chicago dat kapitein Medina meer dan een keer schoot op een Zuidvietnamese vrouw (Medina heeft gerapporteerd dat hy inderdaad een vrouw heeft dood geschoten, maar met één schot, en alleen nadat hy meende met een gewapende handlanger van de Viet- cong te maken te hebben, hoewel de vrouw ongewapend bleek te zyn). Deze sergeant meldde verder dat hy zelf een groot aantal neergeschoten burgers in My Lai had gezien, en dat kapitein Medina geblinddoekt moest zyn geweest als hy ze niet ook had gezien. De kapitein heeft inmiddels ont kend dat hy meer dan de door hem destyds al gemelde „20 tot 28 gedode burgers" had gezien. Hy zei verder dat hy „disciplinaire moeiiykheden" had gehad met de voornoemde ser geant en suggereerde dat deze on der-officier uit rancune een belas tende verklaring had afgelegd Niettemin ls het opvallend dat ka pitein Medina, in een uitvoerig inter view met de „Washington Post" dat over een hele pagina werd afgedrukt, zich allerlei details over de actie te gen My Lai nauwkeurig wist te her inneren, maar dat hy over het laat ste deel van de operatie toen My zelf ln het dorp arriveerde en ln elk ge val lets van de moorden had moeten zien, opmerkeiyk vaag bleef. Verdeeld De Amerikaanse openbare mening vertoont een opvallende spreiding van meningen over het gebeuren. Naast de ingezonden brieven aan tydschriften en dagbladen .zyn er by na evenveel die het Incident toe schrijven aan ..oorlogsomstandighe den". die overal hadden kunnen plaatsvinden. Over het algemeen kan misschien gezegd worden dat de neiging be staat, niet om de zaak-My Lay te bagatelliseren, maar wel om die zo snel mogeiyk te vergeten. Het voor uitzicht van een openbare en waar- schyniyk spectaculaire krygsraadzlt- ting, waar luitenant Calley terecht zou moeten staan, is weinig aantrek- keiyk, ook voor hen die verontwaaffe digd zyn over het gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17