WEINIG HOOP VOOR HET MIDDEN-OOSTEN Ijzige koude noordelijk en in zuid- Europa Ulbricht trok aan het kortste eind Lammerding toch voor Duitse rechter Eban acht standpunt van Ver. Naties inzake Jeruzalem misplaatst Gevecht Panters"- politie Sinai was zesduizend jaar geleden bewoond door ontwikkeld volk erscherpte tegenstellingen met Israël maar ook tussen Arabieren onderling STRIJD NIET ROOSKLEURIG SYMPTOMEN PESSIMISME OVERGAVE VAN JERUZALEM ATHENE: „VALS DOCUMENT" AMERIKANEN BESTRIJDEN MILIEU VERVUILING Bronchiletten VLIEGRAMP IN GRIEKENLAND: 90 DODEN Eerste rapport Engeland - EEG op 11 februari Chauffeur (25) meldde zich FRANSEN ZIEN EINDELIJK DE KANS VOOR GERECHTIGHEID HONGER STAKING SIRHAN SIRHAN 1! UNSDAG 9 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van een speciale medewerken BEIROET iGPD) Als gevolg van de strijd tussen Arabieren en Israè- '9 rs worden de tegenstellingen links en rechts in de Arabische wereld 35 herper. De recente gevechten in Libanon en in het zuiden van het Ara- 2 sche schiereiland tussen Saoedi-Avabië en Zuid-Jemen zijn daarvan dui- }9 lyke tekenen. Bovendien beperken de Palestijnse guerrilla-organisaties "manoeuvreerruimte van de diverse regeringen door te eisen dat zij geen ereenkomst zullen aanvaarden als het Palestijnse reoht op terugkeer niet ordt erkend. De nieuwe besprekingen tussen de „Grote Vier" in New York zouden nu I A idelijk succes moeten opleveren. De reacties van Sowjet-Rusland en '2 ïerika op eikaars vredesvoorstellen geven echter weinig hoop. Beid-:» icliten proberen hun invloedssferen te behouden of uit te breiden. Dat I ler irmt waarschijnlijk de belangrijkste belemmering bij de besprekingen van ,vier" om een situatie te scheppen, waarin nieuwe bemiddelingspogingen rol kunnen zijn. er^ln het gebied, waar zioh de dagelijkse strijd afspeelt, zijn de vooruitzicii ook al niet rooskleurig. Egypte Iheeft het nieuwste vredesvoorstel van ïerika om een afzonderlijk vredesverdrag met Isiaël te sluiten in ruil voor ledige terugtrekking van de troepen afgewezen. Nasser had weinig keus. idere Arabische leiders zouden direct met een scherpe tegenactie zijn 1 f tomen en Nasser het verbreken van de AraDische eenheid verwijten jn toch al geschonden prestige zou tot het nulpunt zakken, waardoor het irtbestaan van zijn regering in gevaar zou komen, lit hetgeen van het Amerikaanse vredesvoorstel aan Egypte bekend is dorden mag intussen wel worden afgeleid dat de belangrijkste twistpun- hniet meer tussen Israël en Egypte liggen (hoewel langs het Suezkanaal Cl hevigste gevechten voorkomen maar aan het 'oostfront' tussen Jordanië j Israël, terwijl Jordanië het meest tot een vredesverdrag bereid zou zijn t freest. do Ie optimistische verwachtingen in Jordaanse regeringskringen dat er bin- UIi iniet al te lange tijd een redelijke oplossing voor het conflict zou worden 05 unden hebben een opmerkelijke wijziging ondergaan. De rede van Koning 01 fssem bij de opening van het Jordaanse parlement was er een symptoom rei i. Er heerst vooral teleurstelling over de handhaving van de Israëlische !r die ten tijde van Gunnar Jarrings bemiddelingspogingen ter tafel Jd den gebracht. ;ea Ie Israëlische wens tot directe onderhandelingen blijkt slechts een onder- a 1 chikt struikelblok te zijn geweest Want voordat er directe besprekingen men plaatsvinden over de teruggave van de in 1967 bezette gebieden d ft Jordanië afstand doen van zijn aanspraken op Jeruzalem, terwijl her w, endien akkoord moet gaan met een wijziging van de vóór 1967 bestaande h lige bestandslijn. De eventuele grens zou een a echte lijn zijn, die een (dp »k Jordaans gebied voorgoed onder Israëlisch bestuur zou brengen, k chts de wijze, waarop Jordanië het bestuur over de westelijke oever van mh Jordaan mag uitoefenen, de demilitarisering van de nu bezette gebieden ee;de hulp bij het oplossen van het vluchtelingenprobleem kunnen bij de Lsti icte besprekingen onderwerp van gesprek zijn. da ik ooral de overgave van Jeruzalem is een teer punt, omdat zich in dn 18.1 belangrijke islamitische heiligdommen bevinden. Het is voor Jordanië lie rom onmogelijk daarover alleen te beslissen. Als de stad zou worden L g «geven zou dit ook de goedkeuring van een grooi aantal Arabische lan- ym moeten hebben. ezien de andere ooncessies. zoals het openstellen van waterwegen, de directe onderhandelingen, erkenning van de staat Israël, die van de Arabi- sche landen gevraagd woiden, lijken de territoriale wensen van Israël t.o.v. Jordanië niet haalbaar. Al zouden de gematigde Joidaanse politici tot aan vaarding overgaan terwille van een overeenkomst en het herstel van de economische bedrijvigheid, dan heeft zo'n akkoord weinig zin, omdat de uit voering ervan zal worden verhinderd door de méér verlangende politici, eventueel gesteund door krachten van buiten Jordanië en door de comman do-organisaties. ATHENE lAP) De Griekse re gering heeft gisteren een Bnts blad ervan beschuldigd, een officieel do cument te hebben vervalst in een poging premier Papadopoelos zwart te maken. De regering zal een aan klacht indienen tegen de vervalsing en de schrijver In de Engelse ..Observer" werd beweerd, dat Papadopoelos en zijn j regime een e<treem-rechtse groep en legerofficieren in Italië hebben aan- i gemoedigd en hulp hebben geboden 1 or; een militaire staatsgreep voor te bereiden. Volgens de Griekse verklaring heelt do Griekse ambassadeur in Londen I opdracht gexregen de nodige ge rechtelijke stappen tegen het blad te doen, en teg°n de schrijver van het j artikel, Finer, correspondent, voor The Observer en voor de BBC in Athene. I In februari 1968 werd hy door ALie- re uitgewezen wegens „onnauwkeu- I rige verslaggeving". HAMBURG ROME iDPA, Reuter) IJzige koude in het noorden van Scandinavië en in de Italiaanse Al phen en zware sneeuwstormen boven zuidoost- en noordwest-Europa vorm den ook gisteren het weerbeeld van ons werelddeel. Zeer zwaar is de winter in delen van Zweden en Fin land waar temperaturen van meer dan 40 graden beneden het vriespunt werden gemeten. Bij verkeersonge lukken als gevolg van het winter weer kwamen in het weekeinde in Zweden achttien personen om het leven. In Italië werd de laagste tempera- turn- van het vroeg begonnen winter seizoen in de Tre Palle, een berg- niassief. gemeten, waar het 30 gra den vroor. In de Dolomieten was het gunstig weer voor de wintersport. Op de Vesuvius viel sneeuw en in de Zuiditaliaanse Apennijnen tussen Na pels en Bari werd het wegverkeer door de sneeuwval ernstig gehinderd. In Venetië leidde zware regenval weer tot ernstige overstromingen. Uit de Italiaanse bergen daalden horden wolven naar de dalen af om hun voedsel te zoeken. In Oostenrijk hield de sneeuwval na achtenveertig uur op, maar de storm woedde onverminderd voort Het verkeer ondervond nog zeer veel hinder van opgewaaide sneeuw. (Van onze correspondent) ONN (GPD) Minister van tenlandse Zaken Gromiko heeft eren in Moskou deelgenomen aan eerste Russisch-Westduitse ge- lUSSEL (AP) De Verenigde en hebben gisteren voorgesteld met andere geallieerden een op te stellen om de groeiende [ing van de luchtvervuiling, ver ongelukken en rampen zoals oiling van het zeewater door het hoofd te kunnen bieden. adviseur van Nixon voor ste- ke zaken, Daniel Moynihan, ver- rde tijdens de eerste zitting van lAVO-commissie voor uitdagingen de moderne samenleving, dat de r0 nu een oplossing moet vinden iets „waar de mens nog nooit is geconfronteerd, het verande- ecologische evenwicht in de |d". commissie werd in het leven (pen, nadat president Nixon tij een bezoek in februari, had Besteld de ecologische problemen t de verantwoordelijkheid van 'AVO te laten vallen, samen met Qsieprob lemen. eja NAVO wil met de Sowjet-Ume ndere communistische landen de htwoordenjkheid delen voor de etering van de menselijke omge- op aarde. i ongehoorde concessie werd in: Wolkow, de correspondent het Russische persbureau Tass, lit aanwe/jg zyn in het „veillg- •gebied" van het NAVO-complex Ie eerste zitting van de commis- ie te wonen. sprek over een verdrag dat het we derzijds afzien van geweld vastlegt. Voor de regering in Bonn, die zyn ambassadeur Allardt naar het Krem lin had gezonden, is dit het tot dus ver duidelijkste teken dat de Sowjet- Unie serieus zaken wil doen met de bondsrepubliek. Het eerste overleg, dat nog een voorbereidend karakter droeg, verliep volgens een regerings woordvoerder in Bonn in een goede en zakelüke atmosfeer. Het voorstel om de onderhande lingen over het afzien van geweld gisteren te laten beginnen, was uitge gaan van de regering-Brandt. Pas het afgelopen weekeinde stemde Moskou er mee in. Dat was echter kort na de topconferentie van Warschaupact- landen in Moskou, een conferentie waarop Ulbricht naai- Westduitse overtuiging getracht heeft twee zijdige contacten met de bondsrepu bliek af te remmen. Als die over tuiging juist is. tonen het snelle be gin en de aanwezigheid van Gromiko aan, dat Ulbricht in Moskou aan het kortste eind heeft getrokken Het sluiten van een verdrag over het afzien van geweld met de bonds republiek lijkt voor 'n grote mogend heid als de Sowjet-Unie een niet zo belangrijke aangelegenheid. De bondsrepubliek van haar kant hecht aan zo'n verdrag grote betekenis, om dat in dit verband een verklaring mag worden verwacht dat Moskou ook afziet van het interventierecht in vroegere vijandelijke landen, dat het Handvest van de V.N. voor be paalde gevallen verleent. Voor beide landen geldt echter, dat het sluiten van zo'n verdrag in een streven naar verbetering van de oontacten een van de mogelijkheden is die het diplo matieke spel biedt. De onderhandelingen zullen moge lijk een jaar of nog langer duren, maar de betekenis, die er ook van Russische kant blijkbaar aan wordt gehecht, versterkt in Bonn de hoop dat. by een mogelijk contact met Polen, dit onderwerp eveneens ter sprake kan komen. Een niet aan valsverdrag zou door de Polen kunnen worden beschouwd als garantie van de onschendbaarheid van zijn gren zen zonder dat Bonn met zoveel woorden de Oder-Neisse-lijn tussen Polen en de DDR als definitieve grens erkent. In Bonn ziet men in dit onderwerp tevens een mogelijk heid voor onderhandelingen met het Oostduitse regime. NEW YORK, TEL AVIV, AM MAN. CAIRO (AFP, AP) „Het zou misplaatst zijn als de Veilig heidsraad, die niets heeft gedaan om de verdeling van Jeruzalem door geweld te voorkomen, nu tracht zijn eenheid in vrede te verhinderen." Dit schrijft de Is raëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban in ant woord op een brief van secreta ris-generaal Thant, waarin deze Israël vraagt de resolutie van de raad van 3 juni uit te voeren waarin wordt gevraagd geen maatregelen te nemen die de sta- tus van de stad veranderen. Volgens Eban is de Israëlische po- litiek gericht op het belang van alle inwoners van de stad. „Als de vrede definitief zal worden gevestigd. zHi deze een overeenkomst met de bevoegde christelijke en mohamme daanse autoriteiten moeten bevatten ter verzekering van de universele godsdienstige belangen". De stad Beisan in de noordelijke Jordaanvallei is gisteravond door diugsbeweging aangevallen met zwa- j re raketten. De Israëlische artillerie I antwoordde onmiddellijk me' beschie ting van de guerrilla-stellingen, j Voorts hebben Syrische tanks en ar- tillerie giste: en m het Golan-ge- bergte geschoten op niet-militaire i Israëlische tractors. Van Israëlische zijde zijn gisteren bij de ingang van een woning in Kfar Saba op 20 km ten noorden van Tel Aviv twee zwa re tijdbommen ontdekt, die echter bijtijds onschadelijk konden worden gemaakt. Het opperbevel in Cairo heeft bekendgemaakt, dat Egyptisch afweergeschut gisteren een Israëli sche Sky Hawk straaljager heeft neergeschoten. Dit geschiedde toen een Israëlische patrouille, gesteund door twaalf straaljagers, probeerde een stelling te heroveren ten oosten var Balah; deze poging Is, volgens Cairo, mislukt ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. f 1.— ATHENE (AP) Griekenland Is gisteren getroffen door de zwaarste eenheden van de Palestijnse Bevrtj- I vliegTamp uit zyn geschiedenis. Een DC-6 van de Olympic Airways, van Kreta op weg naar Athene, stortte op 25-kilometer van de hoofdstad brandend neer na in zware regen en hevige rukwinden een heuvel van 650 meter hoogte te hebben geraakt. Geen enkele van de 90 inzittenden 85 passagiers en 5 bemanningsle den heeft de ramp overleefd. Volgens de politie had de gezag voerder kort voor de ramp de lucht haven Athene verwittigd, dat hU i snel hoogte verloor en hulp van de I luchtverkeersleiding gevraagd bij het vinden van een geschikte plaats voor een noodlanding. Nog voordat de verkeerstoren kon antwoorden werd de verbinding verbroken. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) De minis ters van Buitenlandse Zaken van de EEG hebben gisteren in Brus- sel besloten, dat de permanente vertegenwoordigers van de Zes op 11 februari a.s. een eerste rap port aan hun raad zullen over leggen over de punten, waarover j men het onderling eens moet worden, alvorens het tot onder handelingen met Engeland komt. Het gaat om zes punten: de landbouw en de aanpassing van de landbouwfinanciering; de problemen van het Gemene best en de daarin geproduceerde bo ter, suiker en andere produkten; de overgangsperiode tussen begin van overleg en toetreding, alsmede de problemen van Euratom en Ge meenschap voor Kolen en Staal; de aanpassing, zoals de uitbreiding van het EEG-parlement; de procedure dier onderhandelingen, de financiële vraagstukken. Twee is teveel dat gold voor twee lokomotieven in de buurt van de Noorse hoofdstad Oslo. die elkaar, bij een verkeerde wissel stand tengevolge van de sneeuw, trachtten te verdringen. De scha de was gering, niemand werd ge wond. Mysterieus ongeval AMSTERDAM <ANP> De 25- jarige Aloisius H. uit Amsterdam blijkt de auto te hebben bestuurd, die zondagochtend op de Kattenbur- gerbrug in de hoofdstad tegen een ijzeren paal botste, waarbij drie per sonen werden gedood en vier onder wie H. gewond raakten. Aanvankelijk was de bestuurder van de totaal vernielde auto zoek. H.. die zich gisteren bij de politie meld de. heeft geen rijbewijs en is met verzekerd. H.j is de eigenaar van de auto. Bij het inhalen van een onbe kend gebleven auto in een bocht bij de brug had hij afgeremd, was door het gladde wegdek geslipt en tegen de paal gebotst. TEL AVIV (AP) Een Israëli sche archeoloog meent het bewijs voor het bestaan van een oeroude bevolking in de Sinai te hebben gevonden. Dit volk zou zestig eeuwen geleden de woestijn heb ben bevolkt en, aldus dr. Rothen- berg van de universiteit van Tel Aviv, geleefd hebben van Jacht en visserij. Ook zouden koper- en turkooismijnen zijn geëxploiteerd Volgens dr. Rothenberg zouden in het Jaar 4.000 voor Christus onge veer vijfduizend personen ln het zui den van Sinai hebben gewoond, die vermoedelijk uit Jordanië afkom stig waren en onder de heerschappij van Koning Soehare van Egypte stonden. Rothenbergs expeditie ging in 1967 achter de oprukkende Israë lische militairen aan. Sommige ge deelten van het woestijngebied, dat z\j betraden, waren zelfs nooit door bedoeïenen bezocht. Er zijn 82 ge slaagde archeologische opgravingen gedaan, waarbij ruïnes werden bloot gelegd van een huis. van mijnen en van een „fabriek", waar gereed schap werd gemaakt. Een belangrij ke vondst was die van „inheems" koper, hetgeen beroering heeft te weeggebracht in de archeologische wereld. Tot nu toe was dit soort ko per alleen in Turkije gevonden. Niet minder belangrijk was de vondst van een rots. bedekt met hiëroglie- Vierentwintig fen, volgens Rothenberg „het oudste Semitische alfabet". LOS ANGELES (Reuter) Mi litante leden van de „Zwarte Panter"-beweging hebben giste ren een urenlange strijd geleverd met meer dan tweehonderd poli tieagenten, die opdracht hadden het hoofdkwartier van de bewe ging in Los Angeles te doorzoe ken. De elf „panters" in het ge bouw, onder wie drie vrouwen, gaven zich tenslotte over, nadat de politie hen een „laatste ulti matum" had gesteld. In het gevecht, waarbij de po- litie, die lichte vuurwapens en traangas gebruikte, door de „panters" onder vuur werd geno men, vielen zeven gewonden: drie „panters" en vier politieagenten. Een van de gewonde politieman nen is er ernstig aan toe. De bezetters van het hoofdkwar- j tier, een gebouw van twee verdie pingen in de negerwyk Watts, waar I vier Jaar geleden bij relletjes vijfen dertig doden vielen, droegen gasmas kers en kogelvrije vesten. Enkele mi nuten na het ultimatum hingen de „panters" 'n witte vlag uit een raam. Vervolgens kwam een neger, die met een wit hemd zwaaide als teken van overgave, naar buiten, gevolgd door zes anderen. In het gebouw vond de politie vier negers van wie er drie gewond wafen. De politie deed voorts invallen bij twee andere kantoren van de „Zwar- te-Panter "-beweging Daar deden zich geen moeilijkheden voor Vol gens de politie heeft zij bij de raz zia's 25 automatische wapens, elf geweren, zelfgemaakte bommen en een grote hoeveelheid munitie in be- perso- nen, onder wie vier vrouwen zijn ge arresteerd. (.Van onze correspondent PARIJS (GPD» De voormali ge SS-generaal Lammerding, die in Juni 1944, aan het hoofd van de di visie „Das Reich", aansprakelijk was voor de moord op zeven achthon derd Franse mannen, vrouwen en kinderen, zal zo heeft de staatssecre taris voor Buitenlandse Zaken De Lipkowsky zaterdag te Parijs in de nationale vergadering verklaard, hoogstwaarschijnlijk volgend Jaar in Duitsland voor zijn oorlogsmisdaden ter verantwoording worden geroepen. Lammerding heeft met de uitroei- ste misdaden van 't Duitse nazi-dom gedurende de laatste wereldoorlog op zijn naam geschreven. Na die massamoord, voor de hele wereld een sinister symbool van de Hitier - terreur, had SS-generaal Lammer ding met zijn keurtroepen ijlings het departement van de Haute Vien- ne verlaten om zich naar Norman- dië te spoeden, waar de geallieerde legers net hun eerste voet op Franse bodem hadden gezet. Op die terugweg hebben de SS- -helden zich in het stadje Tulle ook nog meester gemaakt van 99 gijze laars, die ze ln de straten afslacht ing van het Franse dorpje Oradour ten of ophingen aan galgen, die eerst sur Glane, waarvan de 642 inwoners (o.w. 252 kinderen) in 't kerkje le vend verbrand, één der luguber- voor het stadhuis waren opgericht. Ondanks al die „heldendaden" heeft ontspringen, ofschoon hij in door een Frans tribunaal by stek ter dood werd veroordeeld. kans gezien de gerechtelijke dans te het dossier- Lammerding gebogen wetgeving die mogelykheid niet kent had. echter verzekerd goede hoop te De Franse bewindsman heeft deze hebben dat de huidige president en verklaringen zaterdag afgelegd ln de kanselier in Bonn meer begrip antwoord op opmerkingen van het Lammerding, die van tyd tot tijd alleen met vakantie schijnt te gaan zonder enig adres achter te laten, staat sedert jaren in Düsseldorf aan he hoofd van 'n welvarende fir ma in bouwmaterialen. Alle stappen van de Franse rege ring om de industrieel en massa moordenaar in handen te krijgen, zijn in Bonn tot dusver onbeant woord gebleven, doordat, tot voor kort alle oorlogsmisdaden intus sen als verjaard werden beschouwd. Staatssecretaris De Lipkowskv heeft zaterdag het Franse parlement. voor de Franse protesten en onlust gevoelens zouden tonen dan hun voorgangers. Als minister van Jus titie had. zo bracht De Lipkowsky in herinnering. de tegenwoordi ge president Heinemann indertijd de verjaringstermijn voor oorlogs misdaden van 20 op 30 jaar ge bracht. zodat Lammerding komend jaar naar alle waarschijnlijkheid toch voor de rechters van zyn land zal moeten verschijnen. Op zijn uitlevering aan de Franse autoriteiten kan daarentegen niet socialistische kamerlid Montalat. die bovendien burgemeester is van Tulle en die de kamer deelgenoot van zyn verontwaardiging had ge maakt over de producerende pro paganda die de laatste tijd werd ge voerd. In brochures van die kant werd Lammerding, zo onthulde het kamerlid, als een Kruisridder zon der vrees of blaam tegen het bols jewisme voorgesteld, terwijl de be volking van Oradour en van Tulle volgens diezelfde troebele bronnen haar lot alleen maar aan eigen schuld te danken had. generaal Lammerding tot dusver dat zich vorige week opnieuw over gerekend worden, omdat de Duitse SAN QUENTIN (Reuter) Sir- han Beisjara Sirhan, die ter dood is veroordeeld wegens de moord op 1 senator Robert Kennedy vorig jaar, is sedert tien dagen in hongerstaking j uit protest tegen wat hij noemt ..be handeling als ln nazi-concentratie kampen" Ln de gevangenis van San Quentin in Califomlë. Sedert 28 no vember leeft hij op chocolademelk en poederkoffie, aldus de gevange nisautoriteiten. James Park. functio naris van de gevangenis, heeft een brief van Sirhan ontvangen waar in deze zegt dat „Hitier meer genade kende dan Jullie". Park meent dat Sirhan niet tegen de eenzame opslui ting kan die ter dood veroordeelden ondergaan, maar dat zulks gedaan wordt uit veiligheidsoverwegingen. Theoretisch zit Sirhan op zijn exe cutie in de gaskamer te wachten, maar het doodvonnis is automatisch aan beroep onderhevig.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9