Stoomleiding gaat onder grond Met auto en Duitse via boom sloot in Schooladviesdienst van start Noodoplossing voor klein bouwterrein MEIGEN STADUW EIGEN GELD" SPEELSTH4TEN IN LEIDEN OP I Over nieuwbouw Witte Singel in Leidse Universiteitsblad: Voor de Leidse kantonrechter Belangstelling voor IE W-boiul PAK koml bijeen WETHOUDER: EERSTE TAAK VAN BESTUURSRAAD IS OPROEP PLAATSEN VOOR EEN DIRECTEUR Ij DINSDAG 9 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van on^e raadsver slaggever) We citeerden vorige week de 'leidslijnen van het Leidse col- liege van B en W. ten aanzien van jde burgerij: wel voorlichting en openheid, geen vragenuurtjes bij ie raad, geen openbare commis- S;gievergaderingen. Anders en min- 1 der formeel van toon is de bro chure heidens weg naar 1970", waarin het gemeentelijk bureau voorlichting de Leidenaars aan- ln pioediyt mee te wandelen op de (lijdens?-weg naar 1970. Alsof het een bezoek aan een voetbalwedstrijd als Feijenoord— AC Milan betreft, wordt de Lei- denaar opgewekt zitting te ne men op de tribune bij de behan- deling van de begroting, een vol- n jende week vijf avonden durende ai wedstrijd" met verlengingen in er de middaguren van dinsdag, don- l'ierdag en vrijdag. De brochure dient als geheu gensteuntje bij het bezoek en het jast in de lengte gevouwen jrecies in de borstzak van een "yerencolbertwaarbij voorlich- ®ting er kennelijk vanuit gaat. dat lames geen belangstelling heb- ■s*(ben voor het gemeentelijk gebeu ren. Overigens, je vraagt je af "Hftoe groot de belangstelling voor Je gemeentelijke politiek is. Wij K hebben laatst eens uitgerekend weveel van de 60.000 Leidse kie- :ers betrokken waren bij de tot- tandkoming van het PAK met lier partijen. Het waren er 101. Moedig van voorlichting om de ^aandacht te vragen voor de ge- neentelijke zaak, die natuurlijk ,n eders belang is. Het gebeurt dit- in naai niet in een begrotingskrant, u mis voorgaande jaren, maar in leze brochure in zakformaat. Vaarom geen krant? Voorlich ting: Dit jaar geen krant, waarin re opgewekt terug en vooruit m dikken. Er is niet zoveel reden opgewektheid. Er zit een gapend gat in de begroting, waar nee wij bij het rijk te biecht moe- en. Geen krant, maar bij elkaar z mgeveer een pagina, zoals deze. net 4 kolom aan tekst en de rest net een serie kleine, maar opval- foto's (van Loek Zuyder- luinj. Een speelse tekst over het irme verzorgingsbedrijf Leiden, tof v n het moederbedrijf in Den laag de weigering krijgt recht matige onkostenrekeningen in te 'ienen. Over het zwakke kind ookdat. geen extra uitke- 'r ing krijgt wegens de zwakke ge- ondheid. e Voorlich ting maakt rekensom- netjes, waaruit blijkt, dat de Lei- lenaar 100 pet. duurder is dan ijn naaste buren uit Oegstgeest. eiderdorp en Voorschoten. In dit terzorgingspakket zit ook veel boor de buren, omdat Leiden cen- rumgemeente is. Dat is één van iiijtfe argumenten bij het vragen van en rijksbijdrage. Voorlichting ioemt de drastische voorwaar- len, die daarbij zullen worden ilijgesteld en betrekt de Leidenaar laarin: het gaat over uio eigen tad, uw eigen geld. Daarna geeft het zakkrantje ien greep uit ivat in Leiden ge beurt en te gebeuren staat. Niet', zo wordt gezegd, om mooi weer te maar om de mogelijke in- 'ruk, dat er in Leiden niks ge beurt, weg te nemen of te voorko men. Enkele nootjes daaruit: t Medio 1970 begint de bouw een nieuwe Pauwbrug in de noord-zuid-route. Voorjaar 1970 zullen de eer ste woningen in de Merenwijk in 'j lanbouw zijn. Zeer binnenkort wordt be- 0 nonnen met de aanleg vgn de li peeltuinen Schubertlaan en Aal- tflie Noorderwierlaan. Voorjaar 1970 wordt de ileuwbouw van het gemeente- rchief aan de Boisotkade offi- tieel in gebruik genomen. Komend jaar kan vermoede- iti ijk al een aantal uit de binnen stad verdreven bedrijfjes naar het tj mustrieterrein „De Waard" iigorden overgeplaatst. De gemeente neemt tijdelijke i^maatregelen voor „overwinteren- ie" saneringspanden, zoals is ge op de Oranjegracht, waar een vrijgekomen binnenmuur ivoor f 5300 „winterhard" werd ge- Goedkeuring is verkregen tot '«aanleg van het tiveede gedeelte van het sportcomplex Kikkerpol- pi der. speciaal met het oog op het si tot verdwijnen gedoemde Lugdu- i' iumcomplex, dat voor uitbreiding ian het regionaal woonwagen kamp is bestemd. LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden gaan er van uit, dat instelling van een speelstraat (zonder verkeer) op verzoek van of met instemming van de bewoners dient te geschie den. Als hen een verzoek bereikt, zullen zij dat in overweging ne men. Aldus zegt het college in antwoord op vragen, die zijn ge steld bij het begrotingsonder- zoek. Meegedeeld wordt, dat de bovengrondse stoomleiding, die j over de Haarlemmerweg en het Schuttersveld loopt, met de aan- j leg van de verbindingsweg onder- i gronds zal worden aangelegd. Het streven is medio 1970. De burgemeester heeft een voor stel tot uitbreiding van het politie korps aan de commissaris der ko ningin voorgesteld. In studie is de in- 1 voering van het systeem van wijk- of rayonagenten Voor zover de perso neelsbezetting dit toelaat, vindt in de buitenwijken politiecontrole plaats, j Onderzocht zal worden of het aan- beveling verdient om tot aankoop I van z.g. roodlichtcamera's over te gaan, waardoor het mogelijk wordt de (vele) overtredingen op dit ge- 1 bied vast te leggen. Bij de vraagstel ling wordt gewezen op het dubbel- parkeren op doorgaande wegen, wat grote gevaren oplevert. B. en W. zullen de Leidse Jeugd Actie vragen of het mogelijk is een onderzoek in te stellen naar de be hoefte bij jongeren, die niet aan de universiteit studeren, om gebruik te maken van faciliteiten, die aan de studenten worden verleend. Voorts is het college van plan met de uni versiteit in overleg te treden over het medegebruik van de in aanbouw zijnde universitaire sporthal. Afgaande op de concentraties van bejaarden zullen volgens B. en W dienstencentra gewenst zijn in de Tuinstadwijk, het Kooidistrict. Zuid west en in de toekomst de Meren wijk. Speelleerklassen B en W. verwachten, dat binnen afzienbare tijd de aanvangsklassen van het basisonderwijs zullen func tioneren als speelleerklassen. Het ligt in de bedoeling tegelijkertijd op Haagse en Leidse scholen te begin nen met een experiment om de op zet van de wet op het voortgezét on derwijs zodanig te realiseren, dat de determinatieperiode wordt verlengd, de technieken worden verfijnd en de betrouwbaarheid van de resultaten wordt verhoogd. Het is noodzakelijk de noodgedwongen keus tussen alge meen voortgezet onderwijs en be roepsonderwijs waar mogelijk op te heffen en te voorkomen, dat leerlin gen op negatieve gronden en op te Jeugdige leeftijd reeds naar een be paalde onderwijsopleiding worden verwezen. Geprobeerd wordt ook omliggenae gemeenten in het werk van de schooladviesdienst te laten participe ren. Oegstgeest. Leiderdorp en Voor schoten zijn benaderd. Oegstgeest toont grote belangstelling voor aan sluiting. B. en W. zullen de suggestie bekij ken om een kunstenaar een speel plaats bij een school te laten ontwer pen in plaats van een kunstenaar op dracht te geven voor de versiering van het gebouw. Vijftien kunstenaars vragen dit moment om woon- of werkruimte. Negen aanvragers zijn in het afgelopen Jaar geholpen. Te verwacin*?n is, dat het schetsont werp voor een nieuwe Leidse schouw burg medio januaxi in het bezit van het college zal zijn. Overleg is gaan de over de meest plassende situering van het gebouw op het Schuttersveld met name met het oog op de ver keerstechnische consequenties. IQ en drankgebruik Tot slot van onze publicatie uit het vraag- en antwoordspel bij de begro ting dit antwoord van het college: Wij beschikken niet over objectieve De bovengrondse stoomlei ding op Haarlemmerweg en Schuttersveld zal onder de grond worden gebracht fFoto LD/Holvast en gerichte gegevens op basis waar van een uitspraak kan worden ge daan over een al dan niet laag ge middeld IQ en hoog drankgebruik van en door de Leidse bevolking. Ten aanzien van de criminaliteit kan worden gezegd, dat het cijfer per 100.000 inwoners in 1968 voor wat de gemeente Leiden betx-eft 10 pet. bo ven het landelijk gemiddelde lag. LEIDEN Ongeveer 85 belang stellenden hebben zich gemeld naar aanleiding van het artikel in het Leidsch Dagblad over de Leidse ac tiviteiten van de Bond van weduwen en weduwnaars. Morgenmiddag van 3 tot 5 uur is er gelegenheid om in lichtingen en inschrijvingsformulie ren te krijgen bij mevr. Stokvis. Zeemanlaan 36 in Leiden. ADVERTENTIE LEIDEN Een 23-jarige typo graaf uit Den Haag maakte op 30 juli in Noordwijk kennis met een Duits meisje, dat wel een avondje met hem uit wilde. Het vervoer vormde geen probleemwant de toeriste toerde door Nederland met haar eigen auto. Na cafébe zoek, ivarbij de typograaf zo'n zes glazen bier nuttigde, ging het paar nog een eindje toeren. Om dat hij haar had verteld in 't be zit van een rijbewijs plus een riante sportwagen te zijn, mocht de typograaf haar auto besturen. Hij bezat geen van beide. De ge volgen van de glazen bier en geen enkele rijvaardigheid bleven niet uit. Op de Haarlemmerweg onder Warmond reed de typograaf de wegberm in om Vervolgens met auto en eigenaresse via een flinke boom een nabij gelegen sloot in te caramboleren. Op de zitting van gisteren van de kantonrechter, mr. W. de Koning, liet de typograaf verstek gaan. De of ficier, mr J. Wessel eiste een totale boete van f 200 subs 40 dagen en twee weken voorwaardelijke hechte- nisstraf met een proeftijd van 2 jaar De kantonrechter stelde de boete op f 250 subs. 50 dagen. Inzake de voor waardelijke hechtenisstraf von niste hij conform. wege van 't in beslag genomen „pro jectiel". De kantonrechter vonniste Huurschuld Voorrang LEIDEN Teneinde de tot- rtandkoming van het Progressief Akkoord Leiden (PAK) te bekrachti- i gen organiseren de deelnemende J Partijen. PvdA, PSP. PPR en D'66 frjjdag een gezamenlijke ledenver- f adering in zaal Mekel in Hoge- Woerd. Er zal van gedachten wor- öen gewisseld over de inhoud van hei dekoord en het opgestelde program- 3 ria, mede om het contact tussen dt t Partijen te bevorderen. Een pro- Famcommissie zal worden in 1 [esteld, die tot taak krijgt het pro gramma up-to-date te houden. El IE BISTRO cuisine froncaise service sur ossiette menus a fl. 8.50 plats fl. 5.65 B RÓTISSERIE haute cuisine spécialités du chef menus au choix partir de fl. 16.- H CRÊPERIE 't Pannelcoekenhui|sjc anno 1907 hollandse keuken menus vanaf fl. 4.- SCHOUT- EN SCHEPENEN CAMERS voor exclusieve parties in privé sfeer maximaal 24 couverts oir conditioned Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel 33144* Tijdens het onderzoek in de zaak, die tegen een 33-jarige automobilis te uit Oegstgeest aanhangig werd ge maakt. kwam het rechtcollege tot de conclusie, dat verdachtes kennis van de voorrangsregels nog al wat te wen sen oven- liet. Zij stond terecht, omdat zij met haar auto op de voorrangs- kruisi ng Hazenbosl aan -Lan ge Voort geen voox-rang had verleend aan een van links komende automobilist en aldoende een schadelijke botsing ver- oorzaakte. Zij vond. dat die automobilist ten minste een flinke medeschuld aan de botsing had „Hij reed met een veel te hoge snelheid en ik stond nage noeg stil toen hij mij en niet ik hem aanreed", verklaarde zij zich hierover nader. Officier en rechter lieten het bij een geldboete van f 60 subs. 12 da gen. De kantonrechter heeft in een vonnis de houding van een buiten landse student, die van de stichting Leidse Studentenhuisvesting een ka mer had gehuurd, gegispt. De man, die een tijd na het huren van de kamer niet meer als student aan de universiteit van Leiden was inge schreven, had wat de betaling van de huurpenningen betreft voortdu rend last gegeven. Toen de huur schuld niet werd aangezuiverd, werd hij door de heer Th. J van der Heij den namens de stichting in rechte aangesproken tot ontruiming van zijn kamer. Nadat de procedure was in geleid bij het kantongerecht, zuiver de hij de huurschuld aan, op een be drag van f 40 na, welke som hU we gens te late betaling aan de stichting voor extra administratiekosten ver- schuldigd was. De kantonrechter overwoog, dat. al stelde gedaagde dat hij voor de eerst dienende terechtzitting een gedeelte van de huurschuld en later het res tant betaalde, hy desondanks niet als huurder kon woi'den gehand haafd. Gedaagde, aldus de kanton rechter in zyn vonnis, is meerma len aangemaand en in redelijkheid j kan van de stichting niet worden ge- vergd. een notoire wanbetaler, zoals I gedaagde, nog langer in het genot j van de gehuurde studentenflat te i moeten laten. De rechter veroordeelde gedaagde dan ook om de flat binnen veertien dagen te verlaten en machtigde de eiseres de ontruiming zelf te doen uitvoeren, desnoods met behulp van de sterke arm. De ex-huurder werd I voorts veroordeeld tot betaling van I f 232,10 proceskoeten. LEIDEN In het gis teren verschenen Leids Uni versiteitsblad t LUB ageert prof. dr. J N Bakhuizen van dén Brink tegen de nieuwbouw aan de Witte Singel. Hy stelt hierin, dat dit artikel even als bezwaren van een groot deel van de Leidse bevolking te laat ingaat tegen de dubbele hoogbouw. Hij reageert op de toelichting op het Witte (Singel- project, die bouwcurator en ar chitect- hebben gegeven. De schrijver constateert, dat het pi-oject f 100 miljoen zal kosten, maar dat de te bouwen ruimte niettemin volgens som migen onvoldoende zal zyn. Of dit zo is of niet. volgens prof. Bakhuizen van den Brink blyft uit de beperktheid van het bouwterrein toch altyd nog dit resultaat over. dat er op den duur nooit meer iets gewyzigd of vbor nieuwe doeleinden aan gevuld kan worden. Een zó groot bouwplan voor een zó dy namische instelling als een uni versiteit te willen zetten op een zó strikt beperkt terrein tussen twee wegen ingeklemd men vi-aagt zich af of dit niet wer kelijk onaanvaardbaar is. De architect zegt ronduit, dat de hoogbouw een belang rijke verbetering van het huidi ge amorfe silhouet van Leiden zal betekenen. Men kan het er over eens zijn, dat het zo lang gekoesterde 16de en 17de eeuwse silhouet van het oude Leiden nu wel tot het verleden behoort. Maar dat de ongepi'o- poi-tioneerde hoogbouw. die thans ontworpen is. weer vorm aan het Leidse silhouet zal ge ven. is toch wel de dingen op hun kop zetten. Het is een stel ling. die wel niemand aanvaar den zal. Het is alleen maar een nood oplossing. afgedwongen door een te klein bouwterrein. Geen achteraf te verzinnen theo rie kan dit verhelpen. De Witte Singel zal voor alle autoverkeer langs de nieuwe bouwwerken afgesloten zijn. De weg van Noordeindsplein naar Witte Singel no. 28 en vlgg. en de Groenhovenstx-aat en omge keerd zal dus niet meer bestaan. *In plaats daarvan, althans ge deeltelijk. zal er een groot ter ras vóór het gebouwenoomplex gelegd worden, dat om. goede mogelijkheden biedt voor expo sities van beeldende kunst, al dus de architect, die daar ook de centrale hal ter bescliikking voor wil stellen. Er komt een zaaltje voor dramaturgie en aan het slot van de voorlich ting werd om „pret terras sen" gevraagd. Nu is de univer siteit geen academie van (beel dende» kunsten, al mag zij ge rust een zekere oirtwikkeling in die richting krygen. Deze vinde echter haar gx'ens vóór die „pretterrassen", want daar moeten auto's op geparkeerd woi'den, waarvoor de onderkei- dering te klein zal zijn. De enorm hoge faculteitento ren (niet: faculteitstoren, want er komen er twee of drie in) zal In principe in afdelingen van anderhalve verdieping worden Ingedeeld. Dit betekent in de praktyk. dat men elkaar inter facultair nauwelijks ooit meer te zien zal krygen. Een vertika- le indeling in verdiepingen werkt het onderlinge verkeer te gen. terwyl het wonen langs grotere horizontale gangen dit bevordert. Dit is een duidelijke schade in het plan. die ver door zal werken en een gevolg i6 van het verkeerd gekozen bouwter rein. Bibliotheek en prentenka binet in één complex met de college- en verdere gewone uni versitaire werkx'uimten is om twee redenen een gevaarlij ke onderneming. In de eer ste plaats: ontstaat er onheil in het univei-siteitsgedeelte tenge volge van een mechanisch on geluk. van een revolte, van pret of van auto's, dan lopen de on vervangbare schatten van Bi bliotheek en prentenkabinet onmiddellijk gevaar. In de twee de plaats: de bibliotheek is niet een instelling waarin en waar omheen druk verkeer mag plaats hebben, maar waar zo groot mogelijke stilte moet zijn. Indien men de bibliotheek en het prentenkabinet wegnam uit het nu in de maak zijnde plan. zou er heel wat ruimte vrij ko men. zou de faculteitento ren niet nodig zijn en zouden genoemde beide instellingen rust en veiligheid krygen. Men zou kunnen denken aan een ge heel ander terrein: de Kaiser- sti'aat aan weerszijden, van Binnenvestgracht tot de Vliet en 't Rapenburg. Met handha ving van de straat in het mid den zou er een prachtige gele ding hebben kunnen ontstaan. Het komt my voor. dat ook anderen, die er reëel bij be- tx-okken zijn. dit wel eens had den kunnen bedenken. Men zegt in Leiden graag, dat de A- faoultedten „in de binnenstad" blyven. De binnenstad ligt van ouds binnen de singels. Het nieuwe plan zet de monsterge bouwen er Juist buiten en trekt de oude stad daarmee uit haar evenwioht. Projectiel Een 26-Jarige ambtenaar uit Lei den raakte op de Zijldijk in Leider dorp met zyn bromfiets geheel buiten zijn schuld betrokken by een bot sing. Hy kreeg desondanks toch een proces-verbaal en wel omdat zyn bromfiets o.a. een ondeugdelijke rem, een los achterwiel en een totaal ver- sleten achterband had. „Ik had hem pas tweedehands ge-1 kocht en dacht, dat hij wel in orde was", verklaarde verdachte. „Voor hoeveel dan wel?", vroeg de rechter Verdachte moest toegeven, dat hij er slechts f 35 voor had betaald. „Geen wonder, dat in het politierap port o.a. staat, dat een „dergelijk ge vaarlijk projectiel" niet op de weg •naar bij de sloper thuishoorde" re- ïliceerde de rechter prompt. Het scherp gestelde requisitoir van ie officier resulteerde ici een votale geldbrxete van f 50 subs. 10 dagen en de vernietiging van ryks- LEIDEN „Er is een monde linge toezegging, dat de begro ting voor 1969 op dit punt is goedgekeurd, en de bestuursraad van de schooladviesdienst kan dus beginnen met zijn werkzaam heden: het plaatsen van een op roep voor een directeur." Dat zei de Leidse wethouder van Onder wijs, de heer S. Sannes. gister middag bij de installatie van deze bestuursraad in de koffiekamer van het stadhuis. De wethouder stelde, dat nu eexj begin kan worden gemaakt met de werkelijke opbouw van de schoolad viesdienst. HU releveerde de totstandkoming na een rapport, dat in 1966 verscheen van de hand van de gemeentelijk inspecteur, nu wylen de heer B. Swanenbuxg. met mede- werking van dr. P v. d Bx-oek. In maart van dit jaar besloot de ge- meenteraad tot instelling van deze dienst, die een adviesorgaan is voor personen en instellingen bU hun zorg voor het schoolkind en de school. De dienst zal in het algemeen gezegd adviezen vei'strekken, die zowel ver band houden met het welzyn van de kinderen als met de ped agogisch- didactische gang van zaken op schooL Samenwerking De heer Sannes sprak zQn blyd- schap uit over de bereidheid tot sa menwerking tussen de groeperingen, die in het verleden ons volk soms zo sterk verdeeld hielden. Wat thans Is bereikt, aldus de wethouder, zie ik als een posthume hulde aan de grote visie en werkkracht van de heer Swanenburg. Eén van de eerste taken van de be- stuvusraad is de thans nog verspreid en onder verschillende noemer plaatsvindende activiteiten te coör dineren. Is dit eenmaal gebeurd, dan zal moeten worden gestreefd naar technische vei'volmaking, gepaard gaande met uitbreiding van activi teiten en zo mogelUk uitbreiding van het territoir van de dierxst. Met de randgemeenten is overleg gepleegd en één zal zich naar het laat aanzien spoedig aansluiten by de dienst. Met de opmerking, dat burgemees ter en wethouders ex-van overtuigd zyn. dat juist de chooladviesdienst een belangrijke bydrage zal kunnen leveren aan de ontwikkeling van het onderwijs in zUn geheel in Leiden en omgeving, verklaarde wethouder Sannes de bestuursraad voor geïn stalleerd. In raad De bestuursraad bestaat uit een lid van de gemeenteraad en leden uit de kling van voorstanders van open baar. neutraal-bUzonder, prot. hr. en r.-k. onderwUs. De raad, die bU de uitvoering van deze taak de be voegdheden van burgemeester en wethouders neeft. bestaat uit de da mes dr. C Ch. ter Haar Romeny- j Wachter (Oegstgeest). mr. A. E. Wiersema-Tichelaar. mr T. T. Ver- meulen-Meyers en S. H. M. God- De twaalf leden tellende be stuursraad van de schooladvies dienst bij de installatie. (Foto LD/Holvast) djjn-V&n Dooren en de heren H. Zunderman, dr. J. M. Roose use hoon, P. Guley, P. Swager, mr. A. J. Mul der. mr. M. J. P Tissen. Th. A. J. de Wit en J. Lyten, allen uit Lel den. Biydschap over de totstandko ming van de schooladv. _sdienst sprak voorts uit de heer A. Boogaard, inspecteur van het basisonderwys in de inspectie Leiden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3