IVL pas terk op na de schot: rust 17-9 KVNWV: nieuwe aanpak zeiljeugd Voetbalmarkt in een Zwolse flat Ton Sijbrands grijpt Europese damtitel PEC houdt uitverkoop van Amerikanen (GEEN W'.rste helft was zeer matig Rugbyinterland met incidenten Nederlaag van Sonny Liston etbalspelei visrechter lengelsport Voor de derde maal TRAININGSKAMP OP BRAASSEMERMEER RlDAG 8 DECEMBER 1969 PAGINA 9 D EIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD 2i y Greaves, eens de (duur 201) topscorer van het Brit- 2ybalelftal, heeft gisteren 20 lipschool van Rob Slote- 19 19 17 maker geleerd, dat een sliding bepaald niet hetzelfde is als een slip. Greaves zal voor Ford deel nemen aan de Londen-Mexico rit, die op 9 mei van start gaat. Op de foto luistert Greaves (rechts) aandachtig naar Slotemakers theorieles. EDINBURGH (ANP) De rug bywedstrijd Schotland Spring- bokken (Z.-Afr.), zaterdag in het Murrayfield stadion van Edin- I burgh gespeeld, is niet alleen een sportief treffen geworden, maar ook I een strijd tussen 700 politiemannen 1 en vele honderden veelal jongeren, i die demonstreerden tegen de Zuid- afrikaanse apartheid-politiek. Het team van de Spring bokken, waarin slechts blanke spelers uit kwamen, verloor verrassend met 3-6. i Toen politiemannen het eerbewijs I brachten tijdens het spelen van de volksliederen doorbraken een aan tal demonstranten het cordon om i vervolgens op het speelveld spreekko- I ren te vormen. Er werden 65 perso- I nen uit het stadion verwijderd. De politie arresteerde tijdens de ontmoe- i ting vijf demonstranten. Na afloop werden nog een twintig beto gers gevankelijk weggevoerd. Een politieagent werd gewond. LAS VEGAS i ANP) Oud-we - reldkampioen zwaargewicht Sonnv Liston. bezig aan een indrukwekken de come-back, heeft zaterdagavond in Las Vegas een k.o.-nederlaag ge leden tegen Leotls Martin. Een links- rechtse combinatie velde Liston. De 93 kilo zware Lison beheerste tot de zesde ronde het gevecht. In de vier de ronde had hij Martin met een linkse hoek naar het canvas gezon den. Gaandeweg nam Martin het initiatief van zijn 37 jaar oude te genstander over. Liston kreeg in de slotfase veel last van een hevig bloe dende blessure. De nederlaag maakte een einde aan een reeks van 14 over winningen sedert Liston in 1966 te rugkeerde in de ring. l€ 'EN Het was niet best wat HVL gisteren in de eerste )r.n de wedstrijd tegen HVP in de Vijf Meihal liet zien. en konden zelfs met 20 de leiding nemen, hoewel het —.idelijk was, dat de roodwitten technisch meer in hun -l-Hdden. Het kwam er niet uit, omdat zij in plaats van te l zo snel mogelijk hun spelritme te vinden, mee gingen orgommelige schutterswerk van de Hagenaars, mi evd Hans Kagie strafworp i afgTiesema (flitsende break- eve Rob Rotteveel wist HVL aail voor het verstrijken van enj helft een 5—3 voorsprong hiien. Die bleef niet lang over. eft|ht afspelen van de bal gaf Balnettende gasten kansen op ftr en die werden gebruikt di). Het gezicht van coach ikt.Dte stond bepaald niet vrien- BaP1 zijn ploeg de kant op- et gaf zijn spelers voor de ds ïlft de opdracht meer .ian- Pet^chenken aan de defensie en latfller op de eigen doelcirkel enikeren na een afgeslagen StJa de hervatting trok HVL lijldtief naar zich toe. De moge. ioetvoor HVP om een stevig lossen waren er. nog wel. waren op de vingers van te tellen. Offensief vlotten bij Jan Schuuring cs veel 8—5 en 11—8 braken Hans leo Zwartjes. Hans Kagie. lesema. en Rob Rotteveel tegenstand definitief. 16 Hwam niet verder dan 9 IfL vi^egde aan zijn totaal in brak-out van Hans Ka- orge Tiesema nog een doel- De eind stand werd 179. e marge het krachtsver- 5n beide formaties (de ma- atie van HVL in de eerste irgelaten) goed tot uiting racht. De doelpunten kwa- [VL van de hand van Geor- ia 6. Hans Kagie 5. Theo jen Rob Rotteveel ieder 2. Lu£s en Roy van Gurp le an l ïpio ;n i De HVL-reserves wilden voor de overwinningen van HVL 1 en 4 in de 5-Meihal niet achter blijven. In de Houtrust-hal bleven zij in een ene verende doelpunten-race net voor op de reserves van Union-Sport. 1413 Bij HVL 4MSV 2 was de reserve doelman van HVL 1. Cor Bronk. dit maal als schutter succesvol. In het bijzonder op het onderdeel strafwor- pen. Vijf kogels van zijn hand afge vuurd van de 7 m streep betekenden evenzovele HVL-doelpunten. Jan Siebert liet zien dat in HVL 4 zeker geen straf worp-probleem behoefde te ontstaan. Ook hij schoot tweemaal raak van de 7 meter. De reserves van MSV bezweken onder het schut- ters-geweld volledig: 189 voor HVL Triest steekt bij die royale winst af de daverende nederlaag van HVL 3 tegen het Haagse CWP (met als gro te animators Karei Caron en Correl- jee. ex-LZC). Het werd maar liefst 9 —27. Foreholte Igeij 1 oj vaAAG (ANP) Tijdens de 'ond in de Steenwijkhal in gespeelde basketbal pno- .ryd Suvriki—SVE heeft incident voorgedaan. De Ier Wezer werd door ter Dishoek, na een un ie tegen Valkenburg, uit 'phfcestuurd. Wezer reageerde ,„eiPr de scheidsrechter twee arjjt gezicht te slaan, ïggyerd onmiddellijk door zijn am he Nederlandse Basketbal- inufcorst en kon daardoor niet B°fede ontmoeting tegen SVE, de kvond werd gespeeld, uitko- 6 De visvereniging „Hen- hield een wedstrijd in de !a by Nieuwe Wetering. De zeer slecht. De uitslag Mosselveld 555 gram. 2. .0, 3. I. Mazerel 95, 4. D. 1 jj 65, 5. Kerkman jr. 65, 6. ent(*n 60. 7. B. Levarth 55, 8. T,erl 55, 9. S. Jansen 50, 10. R. 50. De dames van MSV leken tegen de reserves van Foreholte op rozen te zitten. Met de rust stonden zij ste vig en bepaald in overeenstemming met de krachtsverhouding met 51 aan de leiding. Na de hervatting ech ter tapte Foreholte 2 uit een ander vaatje. Het afwachtende was uit hun spel verd wenen en dat was vooral merkbaar in de defensie, waar MSV nog maar weinig mogelijkheden kon scheppen om de score op te voeren. Dat gebeurde aan de overzijde wel en de Voorhoutse reserves maakten ook dankbaar gebruik van de kan sen. Van 15 werd het 86 voor Forenholte 2 De dames van HVL wezen in de Houtrusthol de reserves van de Jagers resoluut terug: 138. i Atletiek De Canadees Jerome J Drayton heeft gisteren in de vierde internationale marathon van Fu- I kuoka een overtuigende overwinning j behaald op 71 concurrenten. De 24- jarige student ging ruim een halve minuut voor de Brit Ron Hill, Euro pees kampioen, over de streep. ROME (ANP> Ton Sijbrands heeft voor de derde achtereenvolgen de maal het toernooi om het Euro pese damkampioenschap gewonnen. De Nederlander beëindigde zaterdag het toernooi, dat in Rome is gehou den met veertien punten. De Zwit- Ton Sijbrands ser Kuyken en de Rus Andreiko de len met elf punten de tweede plaats. In de zevende en voorlaatste ron de speelde Sijbrands remise tegen de Rus Koeperman; zaterdagavond ver sloeg hij in de achtste ronde de Fransman Verse De uitslagen zyn: zevende ronde: Sijbrands (Ned.) Koeperman <Rusl.) 11, e Jong (Ned.) Kuyken (Zwits.) 11, Andreiko (Rusl.) Saletnik (It.) 20. Var- kevisser (Ned.) Hisard (Fr.) 02 Vaessen (Belg.) Verse (Fr.) 02. Reimann (Tsj.-Sl Molesini (It.) 02. Claessens (Belg.) Gedance (Zwits.) 0—2, Feldl. «Oost) Lapor- ta (It.) 0—2. Achtste ronde: Sijbrands-Verse 2-0 Andreiko De Jong 1—1, Hisard Kuyken 02, Koeperman La por ta 2—0, Molesini Gedance 2—0, Sa letnik Claessens 2—0. Varkevisser Reimann 2—0, Vaessen Feldl 2—0. Eindstand: 1. en Europees kam pioen Sijbrands 14 pnt.. 2. Kuyken. en Andreiko beiden 11 pnt, 4. Var kevisser, Koeperman en Molesini al len 10 pnt.. 7. Saletnik. De Jong en Verse allen 9 pnt.. 10. Laporta en Hisard beiden 8 pnt., 12. Gedance 7 pnt., 13. Claessens en Vaessen bei den 5 punt., 15 Reimann 2 pnt., 16. Feldl 0 pnt. (Door Re'nier Lolkes de Been. DEN HAAG <GPD» Ver kleumd, koud tot op de botten, trainde voor het eerst in de zeilgeschiedenis tot diep in het najaar Nederlands meestbelo- vende zeiljeugd op het Braasse- mermeer. Nadat tussen de hoge deining van Acapulco de vader landse zeilglorie op de Olympi sche Spelen ten order ging. heeft het zeilverbond «KVNWVi defi nitief afgerekend met het sterk individualistische karakter van deze sporttak. Onder leidng van oud-topzei ler Jaap Stap is er een training voor ruim tachtig cracks van de grond gekomen. Over de levens vatbaarheid van de training is veel gespeculeerd. Door het ent housiasme en de serieuze aan pak van de jeugdzeilers hebben de organisatoren na vier week einden nu ook de pessimisten op hun hand gekregen. Hoewel de Olympische kandidaten voor '72 waarschijnlijk nog uit de be staande groep topzeilers zal wor den gedistilleerd, is er nu een brede gelegd voor doorstro ming van zeiltalent naar de top Het waren de resultaten van Mexico, die als een katalysator werkten op de activiteiten van de KVNWV-bestuurderen. Lang zaam kwam het omvangrijke zeilverbond op gang en kregen de belanghebbenden uitno digingen voor hearings en later de plannen voor een nieuwe structuur van de wedstrijdzeile- ry in de brievenbus. Het verbond wil de wortel van haar plannen ingraven bij de verenigingen, die de jeugd door cursussen moeten leiden en om hoog stuwen. Ge zien 't feit, dat vele van de 250 bij de KVNWV aangesloten verenigingen zijn opgebouwd uit measen, die lid zyn geworden voor de gezellig heid en voor een goedkope lig plaats in de haven is de toevoer van goede jeugdzeilers uit deze verenigingen schaars. Toch moet de sterke groei van het aantal starters in wedstrij den ('65: 24103- '66: 27.502- '67: 30.460- '68:37.427) èn de ontwik keling dat steeds meer water sporters het comfortabele motor jacht boven een zeilschip ver kiezen, voor de vele grote vere nigingen een reden zyn de jeugdzeilerij energiek aan te pakken. Subsidies voor de oplei ding van een clubtrainer en voor trainingsvaartuigen zijn in prin cipe door het ministerie van CRM aan het verbond toege zegd. Een tweede belangrijke fase is de training in klasse-verband, hetgeen door de klasse-organi saties ter hand zal moeten wor den genomen. Daar het primair gaat om de verbreding van de Olympische top komen de aan- brengklassen boten die ver wantschap hebben met de Olympische klassen, zoals de Flying Junior, Stern. Vaurien. Solo en O.K.) het eerst in aan merking voor deze opzet. Na de- Jaap Stap hoofdlijn goed ze fase volgt de training, waar voor per aanbrengklasse tien zeilers worden geselecteerd. De eerste weekeinden van de ze training zijn reeds op het Braaysemermeer verwerkt en de zeilers trekken zich nu terug voor hun winterslaap. De toe loop voor deze training was der mate groot, dat vele klasse-or ganisaties. die elk een trainer en een begeleidingsvaartuig le veren. tot selectie moesten over gaan. In de O.K.-klasse, waarin de laatste jaren op een hoog inter nationaal peil wordt gevaren, stond een dertigtal zeilers uit geheel Nederland te dringen om naar het Braassemermeer te mogen komen. Dat het trai ningscentrum (het nieuwe club gebouw van de W.V Braasse mermeer) in het westen ligt. blijkt voor de ongeveer tien deelnemers uit het hoge noor den Friesland, Groningen) geen bezwaar. De onkosten worden door het verbond op re delijke basis vergoed. Als laatste fase volgt de trai ning in de Olympische klassen (Flying Dutchman. Finnjol. Draak. Soling en Tempest). Op enkele uitzonderingen na ont braken de meeste topzeilers tij dens de afgelopen weekeinden. Dit veroorzaakte enige wrevel by de overige deelnemers. Nu gaat de leiding ervan uit dat men de ..oude" garde van vrij buiters niet in luttele tijd kan ombuigen voor een serieuze training. Dit vergt tijd. Men hoopt dat de topmensen in het volgende seizoen normaal zul len meedraaien in het trainings schema. Voor de Flying Dutchman- klasse kan als excuus worden aangevoerd, dat zij deze zomer vanaf maart praktisch elk weekeinde op het water zijn ge weest, zodat er voor velen een echtscheiding dreigde. Het ligt overigens in de be doeling om kandidaten voor een officiële titelstrijd (Europees- of wereldkampioenschap) alleen te kiezen uit de groep zeilers, die regelmatig aan de zeil- en con ditietraining deelnemen De conditietraining is in handen van de Amsterdamse sportle raar Wim van Zaane (24 jaar) en zijn assistent Zomer (22 jaar). Van Zaane: „Deze vier week einden hebben we byzonder hard gewerkt. Het is jammer dat ik van die top nog zo wei nig mensen zie. Deze jongens en (enkele) meisjes uit de aan- brengklas6en zijn enthousiaste doorbijters en dat werkt bijzon der leuk". Voor de uitwerking van alle plannen denkt het verbond 5 k 7 jaar nodig te hebben Deze termyn is alleen mogelijk als de verenigingen volledig meewer ken en zij de nodige financiële offers goedkeuren. Over dit laatste punt zullen in de aan staande algemene ledenvergade ring van de KVNWV in Amster dam (eind januari '70) enkele harde noten moeten worden ge kraakt De heren van het verbond hebben namelyk nog meer pij len op hun boog. Hoewel hun plannen altijd angstvallig voor de buitenwereld verborgen blij ven, is uitgelekt dat men in Me- demblik een zeilcentrum wil stichten. Aangezien de verwe zenlijking van deze plannen lang op zich zal laten wach ten. is er naast deze plannen een nieuwe suggestie ge daan. dat de bouw van een mo biel (varend) zeilcentrum be oogt. De gedachten gaan uit naar een woonboot voor een kleine 40 man, die in de zomer maanden in Medemblik zal worden gestationeerd en aan het einde van de zomer voor de verdere zeil training naar het westen kan worden versleept. Ook hiervoor is, naast de subsidies, geld nodig Jaap Stap. die behalve deze training tevens de gehele F.D.-vloot onder zijn hoede heeft, laat zijn denkbeel den niet verstoren door deze be slissingen. Stap: „Rond maart, zodra het ijs uit de sloten is. starten we weer met de training Misschien brengen we en kele wijzigingen aan. maar de hoofdlijn, (we beginnen zater dagsmiddags met het trim men van de boten en op zon dag doen we oefeningen en hou den korte wedstrijden, met daar naast conditietraining) ia naar mijn mening goed". LEIDEN De LKV de Spartaan organiseert vanavond wedstrijden gewichtheffen voor nieuwelingen en senioren om de Van de Berg's wis selbeker. De wedstrijden worden ge houden in het clublokaal aan de Oude Vest en beginnen om half acht. Tevens worden de wedstrijdbe- kers van het afgelopen seizoen uit gereikt. Tennis Tsjecho-Slowakije heeft de Koning Gustaafbeker veroverd. Dank zij de overwinning van Jan Kukal in het tweede enkelspel tegen de Zweed Ove Bengtsson met 61, 57, 119 namen de Tsjechen een I beslissende voorsprong van 20. De eindstand werd 2—1. Groot-Brittannië won de strijd om de derde plaats tegen West-Duits- j land met 30. Wielrennen Vier weken na de zege in de Zesdaagse van Frankfort heeft het Nederlands'Belgische kop- i pel Peter Post/Patrick Sercu zater dagochtend een zesuursrace in de zelfde plaats gewonnen. In de wed strijd, die gold als revanche voor de Zesdaagse. eindigden Post en Sercu met een ronde voorsprong op het Westduitse duo Klaus Bugdahl/ Dieter Kemper als eerste. ZWOLLE (GPD) De Telemanstraat in Zwolle is zo op het oog een doorsnee Nederlandse nieuw- bouwdoorgang. Rijen flats, op het trottoir een en kele voorbijganger die aan het einde van de straat, regelrecht de polder in kan lopen. Een rustig de cor, waar achter men niet veel meer verwacht dan even rustige mensen in gezellige kamers. En toch gaat dat juist in de Telemanstraat niet hele maal meer op. Want het tweede flatblok is de laatste weken tot het handelscentrum in voetbal lers van de Zwolse tweede divisieclub PEC ge worden. Voor de deur van flat no. 107 staat Henk Lio- tart, een van de spelers waarop de Zwollenaren hun begerig oog hebben laten vallen. Liotart, af komstig uit IJmuiden, waagde in '66 na één sei zoen bij Stormvogels („mijn mooiste voetbaljaar") en Blauw Wit, de sprong naar het wilde Ameri kaanse voetbal. Na drie seizoenen bij verschillen de verenigingen (Los Angeles Toros, Pittsburg, Cleveland en Dallas Tornado) kwam er in oktober volkomen onverwacht een einde aan de Ameri kaanse periode van de nu 26-jarige speler. Tijdens een toernee van Dallas Tornado door Engeland. Schotland. België. Frankrijk en Neder land. kreeg Liotart via PEC-aanvoerder Gerrit Borghuis, zelf eens fullpr.ofin Kansas C. in Gro ningen contact met PEC. Liotart: ..Het kwam voor mij volkomen onverwacht. Eigenlijk wilde ik hele maal niet met Dallas Tornado op tournee. Dat ik toch mee ging kwam omdat ik besprekingen wilde voeren met Eintracht Braunschweig. De Duitsers hadden mij tijdens het bezoek aan Amerika al eerder gevraagd mee te gaan". Van die bespreking is door het doeltreffende optreden van PEC niets gekomen. De voorwaar den die de Zwollenaren Liotart boden om als prof naar Overijssel te komen waren zo aantrekkelijk dat er weinig tijd nodig was om alles in orde te maken. Liotart ging niet met Dallas Tornado mee terug, maar bleef achter in Nederland. „Naast het geld trok ook de aanwezigheid van oude vrienden me aan", aldus Liotart. Die kameraden bivakkeren ook in de Teleman straat. Dat het inderdaad om oude kameraden gaat wordt al gauw duidelijk. Het is in de nog bijna lege flat van Liotart een komen en gaan van donkere kleine mannetjes. De tekst op de rug van hun trainingspakken verraadt nog hun vorige werkgevers. Buurman Pepe Fernandez, met in zijn kielzog zijn anderhalf jaar oude dochtertje, stelt zich in onverstaanbaar Nederlands voor. De Uruguees is goed geluimd. Hij heeft zojuist ge hoord dat hij verkocht is aan Go Ahead. Door deze transactie ls de tweede speler van de vier die PEC voor de verkoop uit Amerika over liet komen onder dak. Eerder besloot de Zwolse club die als makelaar voor de vier „Amerikanen" optreedt. Stonfels in het eigen team op te nemen Omdat er volgens de reglementen in de tweede transferperiode slechts twee nieuwe spelers aan getrokken mogen worden, probeert PEC nu om het overgebleven tweetal. William Xuiros en Ed gar Marin (beiden uit Costa Rica) tot het einde van het seizoen uit te lenen of te verkopen In afwachting daarvan woont het tweetal in Zwolle. Na een partijtje voetbal op het veldje in de buurt valt het duo bij Liotart binnen om zich te dou chen. Liotart vol vertrouwen: „Het zijn erg goede voetballers. Zij zullen zeker aan de slag komen. Ik heb echter het idee dat de clubs hier te bang zijn voor hoge transferbedragen". Hoewel de oud-IJmuidenaar erkent dat het voetbalpeil in Amerika flink gezakt is na het ver trek van de sterkste buitenlandse spielers, meent hij toch dat de spielers uit de VS zeker in de twee de divisie goed mee zullen komen. „Twee seizoe nen werd er in Amerika bijzonder goed voetbal gespeeld. Ploegen als Oakland. Cleveland en At lanta konden zich toen zeker met de Nederlandse eredivisieclubs meten. Maar het laatste jaar is er een kentering gekomen. Omdat de verenigingen financieel aan de grond kwamen, gingen de beste spielers terug naar hun land", aldus Liotart die de Amerikaanse League ongeveer gelijkstelt met de top van de tweede divisie. Kwaad maakt hij zich nu nog op de kritieken die er tijdens de trip van Dallas Tornado in Euro pa geleverd werden. Men verweet de Amerikanen in Nederland dat er tegen GVAV te onbesuisd was gespeeld. Liotart: „Al hadden we niet van GVAV verloren, maar met 6—0 gewonnen, dan had men nog een negatieve houding aangenomen. Het was overal in Europa zo. Behalve wonderlijk genoeg in Frankrijk. Er werd ons ook maar steeds verweten dat wij te individualistisch speelden, maar hoe kan dat anders met een team dat bestaat uit Mexicanen, Brazilianen, Engelsen. Joegoslaven, een Turk en een Nederlander, die bovendien nog vaak van clubs verwisselen". De opheffing van een aantal Amerikaanse voetbalverenigingen in de afgelopen jaren heeft tot gevolg gehad dat de overgebleven ploegen de spelers voor het kiezen hebben. De marktwaarde van de voetballers daalde. Daarom had Dallas Tornado er niets op tegen dat Liotart in Zwolle achterbleef. De Nederlander is er van zijn kant gelukkig mee dat hij bij PEC terecht gekomen is. Na het Zwolse team tweemaal te hebben zien spelen, een keer als toeschouwers tegen AGOW en eenmaal als sp>eler in een proef wed strijd tegen Go Ahead, zegt hÜ: „PEC is te goed voor de tweede divisie. Er wordt in de ploeg echt gevoetbald. Niet het harde spel van de andere clubs uit de tweede divisie. PEC heeft een plan opgesteld om in vijf jaar in de eredivisie te ko men. Volgens mij slaagt het daar in". Liotart zal bij PEC de kans krijgen om zijn eigen spelletje te spelen. Dat wil zeggen als derde man in de middenlinie opjereren, met de mogelijk heid om door te kunnen stoten naar de spits. Vanaf 21 december zal hij zijn kwaliteiten in het eerste van PEC ten toon kunnen spreiden. Het contract van Liotart heeft een looptijd van 2Vz jaar. Na afloop wil hij zich weer met zijn ge zin in Amerika vestigen. Om verder te voetballen? Leotart: „Waarom niet? Dan ben ik 28. In Ame rika kan ik dan nog makkelijk meekomen. Het tempo ligt daar een stuk lager".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9