Tijdens Turkse vastenmaand slapte in meeste eethuizen HALVE PRIJS I Brand kasten krakers in Limburg weer actief WIE? WAT? WAAR? WERELD-WEG-1AIIJS Kanonschot Ramp bij Dinant: menselijke fout Veldslag tussen groep Turken en Ambonezen Fa LIFTVERBOD MILITAIREN OPGEHEVEN Boze droom Udink opent donorlanden- i conferentie IITTTTm! 'n Welkom telefoontje... IEDER 2e BLIKJE tast toe 'tis van hulp in de huishouding twee werksters t Een pak oude kranten #.84 per 5 KILO □aan wiewat? waar?197Q s FAGiNA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 8 DECEMBER 1969 (Van onze correspondent) ISTANBOEL (GPD) Twee uur voor dag en dauw floepen in mijn buurt allerwege de lichten aan. Want het is weer Ra- mazan, de vastenmaand: vanaf één uur voor zonsopgang tot het moment van zonsondergang wordt men geacht niet te eten, niet te drinken, niet te roken, geen seks te bedrijven (en, zeggen de orthodoxen: niet te baden, niet te scheren, niet te bloeden door eigen ingreep, dus bijv. geen injecties, geen bloed transfusie, geen enkele verandering in de samenstelling van het lichaam die ook uitgesteld kan worden). In de gezinnen die zich aan het vasten houden, en dat zijn nog altijd de meeste mensen in Istanboel, lopen de wekkers al af op een tijdstip dat ik soms nog niet naar bed ben, en de vrouwen des huizes be ginnen het ontbijt, de z.g. 'sahur', klaar te maken, dat door gaans voorafgaat aan hervatting van de nachtrust. dat men er een zonnig gezicht by moet blijven zetten. 55 Soms. bij goede wind. hoort men gelijktijdig met de wekkers het ka nonschot van de overkant van de bosporus dat dezelfde functie heeft. In de dorpen wordt de rol van dat kanon vaak vervuld door de daoul, de grote trom. Men kondigt aan dat. wie nog wat in zijn maag wil stoppen, dat nu moet doen. want spoedig is het moment daar waarop men ..een witte van een zwarte draad kan on derscheiden" bij het allereerste och tendgloren. en dat is elke dag het officiële begin van de vastenperiode tevens van het ochtendgebed, het eerste van de vijf dagelijkse gebe den. Het is een minderheid die de ze nog alle volbrengt, maar in de maand Ramazan zijn de moskeeën toch veel voller dan in de rest van het jaar. Zij weten dit ook zelf, tus sen hun minaretten hangen 's avonds verlichte teksten, elke dag een an dere. De eerste dag is dat vaak: hos geldin, welkom.(zie foto). En de laatste dag: elveda, vaarwel. Ramazan (Arabisch ramandan» is „de sultan der maanden", de negen de maand van het jaar. waarbij men echter weten moet dat het Islamiti sche Jaar een maan-jaar is. De maand (turks: ay) duurt even lang als de maan (Turks: ook ay) in haar perio de van vier kwartieren. In afgelegen streken schijnt het voor te komen dat tegen het slot van Ramazan de „oudsten van het dorp' op een heuvelrug gaan zitten om te turen of ze al weer iets van de maan sikkel zien, Zodra dat het geval is kondigen zij het eind van de vasten periode af en het begin (na een laatste gebed) van het driedaagse suikerfeest dat er op volgt. Doordat het een maan-maand is schuift Ra mazan elk jaar tien dagen op in „ons" jaar: over een jaar of veer tien zal het in de hoogzomer vallen en ik mag er niet aan denken na mens de Truken, die ook dit betrek kelijk korte vasten op koele dagen al een heel kwarwei vinden. De ar beidsprestatie op fabrieken, scholen enz. ligt belangrijk lager, de servi ce aan loketten e.d. neemt af. veel mensen worden wat prikkelbaar en weten dat ze daar het recht toe heb ben. Want in de Koran staat nergens „Inhalen Verder is de Koran in sommige opzichten wel ruim. Wie de vasten breekt, maar van zichzelf helemaal zeker weet dat dit uit verstrooidheid en niet uit zwakte is gebeurd, kan zijn mond met water spoelen en ge woon opnieuw beginnen. Er zyn ook ontheffingen voor zieken, zwangere vrouwen, reizigers („wie een voet tocht van minstens 18 uur maakt of een maand niet thuis is geweest") en kleine kinderen, wat is klein? Hier is de Koran weer streng: meis jes onder de zeven, jongens onder de negen (die dus meestal nog niet besneden zijn» Voor ouderen geldt het als een dubbele zonde hun kin deren in het niet-vasten te betrekken. En verder is het wel de bedoeling dat wie ontheffing heeft genoten om bovenstaande redenen behalve de kinderen) later het vasten weer „in haalt". Je kunt elke vastendag ook afkopen met het een dag lang spij zigen van een arme. buiten de Ra- mazan-periode wel te verstaan. Vroe ger kon je maar liefst zestig vasten- BRUSSEL (ANP) De ramp met de Nederlandse autobus, die op 15 juli j.l. te Dinant (België) in de Maas reed en waarbij 21 Nederlanders om het leven zijn gekomen, is te wijten aan een menselijke fout. Aldus de uitspraak van de raadkamer van de rechtbank te Dinant. die de zaak heeft, behandeld. Het onderzoek door deskundigen heeft uitgewezen, aldus de conclusie van de raadkamer, dat. borden op de weg die de Nederlandse autobus volg de. de weggebruikers wijst op het ge vaar van de afdaling naar de Maas. Ook is gebleken dat de Eindhovense bus technisch in goede staat verkeer de Aangezien de bestuurder van de bus bij de ramp om het leven is ge komen. kan geen verdere rechtsver volging worden ingesteld, aldus deze beslissing. dagen afkopen door het vrijlaten van één slaaf. In de hoofdstad Ankara, waar de sfeer veel wereldser en ..moderner is dan in de rest van Turkije, merkt men niet zo heel veel van de vasten maand. wanneer men over de druk ke boulevards loopt: de cafetaria's, lunchrooms enz. blijven de hele dag door goed bezocht, maar hier in Istanboel, een „stad van dorpelin gen", is het een slappe tijd voor de restaurants. En niet alleen overdag: ook 's avonds wordt er, tenminste in het openbaar, niet veel .geschranst". Wel geven families binnenshuis een „iftar", een feestelijke avondmaal tijd met bijzondere hapjes, vooral naarmate het naar het eind van de maan loopt. Vanzelfsprekend blijft alcohol, officiéél het hele jaar ver boden. daarbij zwaar taboe. De Ra mazan als geheel blijft een maand van inkeer, waarin de zonden „weg kunnen branden". „Vasten is eerbied voor het lichaam" is één van de vele teksten tussen de minaretten, maar ook „Volg uw ziel". Verdraagzaam Als het tegen zonsondergang loopt, slenter ik graag over de Galata-brug of langs de Yeni Djami-Moskee waar deze op uit komt. Er hangt dan in de Ramazantijd een heel bijzondere sfeer. Krantenverkopers, schoenpoet sers. politiemannen, bijna iedereen heeft een pakje brood klaar liggen, en voor wie dat niet heeft stellen de verkopers van Slmit (cirelvormig broodje met sesamzaad), nootjes en mandarijnen zich in postuur. Zodra de muezzin van de minaret z'n roep heeft laten horen: Allah ek- ber, Allah is groot die roep die iets jubelends, maar ook iets ont daans heeft, grijpt iedereen rustig naar z'n voedsel of naar z'n sigaret, behalve degenen die eerst nog naar de moskee gaan (een minderheid). Ook de olijven ver kopers hebben het druk: het is traditie de Ramazan- avond te beginnen met een olijf. Aardig is het ook op de pon ten die over de Bosporus varen. Het theebuffet is daar ook in Ramazan wel de hele dag open. maar de kel ner gaat niet meer met de thee rond zoals de rest van het jaar: je moet zelf schuldig naar het buffet sluipen. Zodra de zon onder is, is er een kalme run op de thee. Geen gedrang, want haast heeft de turk zelfs nu niet. Laatst zat ik op dit tijdstip op een lijnboot over de Bos porus die niet veel passagiers be vatte. tegenover mij zaten twee man nen: zy tuurden van tijd tot tijd naar de oever. De zon. allang ach ter de wolken, gaf geen uitsluitsel, en zo midden op het water kun je de Muezzin ook niet horen, maar zodra het moment daar is gaat er om el ke minaret een krans van lichtjes branden, en over de Bosporus varend zie je altijd wel ergens een mina ret van een of ander dorp. De man nen keken, en keken nog eens goed. en ja. daar brandde het eerste krans je de ene greep nu naar z'n tas en haalde daar z'n eten uit: olijf, brood, kaas, salami. Hij spreidde al les uit en begon er smakelijk aan. ROERMOND (GPD) Een groep brandkastenkrakers heeft het afge lopen weekeinde opnieuw in Lim burg toegeslagen. Uit een brandkast van de Coop-Supermarkt in Vrie- heide-Heerlen hebben zij tienduizend gulden aan Nederlands en Duits geld geroofd. In nauwelijks twee maan den tijd zijn nu in Limburg elf ARNHEM (GPDt Een groep Turken en een groep van 30 tot 35 Ambonezen zijn zaterdagavond in en buiten een bar in Arnhem met elkaar slaags geraakt, waarbij vijf personen, onder wie twee politieagenten, ge wond raakten. Er zijn vier arrestaties verricht. De oorzaak van de massale vecht partij. die de politie de gehele nacht en een deel van de zondag heeft beziggehouden, is vermoedelijk on enigheid om een meisje. De Turken joegen de Ambonezen de bar uit. Deze kwamen echter te rug, maar nu met een aanzienlijk grotere groep. Zij smeten de ruiten in van de bar en vernielden een deel van het interieur. De politie was spoedig ter plaatse en hield vier Am bonezen aan. Een agent werd in het gezicht ge slagen en een andere in de hand ge beten. Een Turk werd in de buik ge stoken en moest zwaar gewond naar het ziekenhuis. Even later pakten drie Turken een Ambonees, die zjj buiten zagen lopen, en schopten hem in de onderbuik. Ook hij moest worden opgenomen in het.vziekenhuis. brandkasten en kluizen gekraakt. li totaal maakten de rovers daarbij onl geveer 75.000 gulden buit. De brandkastenkrakers drongj binnen via het souterrain en de bin nenplaats het gebouw binnen. Z hebben daarbij een houten schot g* forceerd. enkele tralies weggezaagi en een ruit vernield. Vakkundig wert een stuk uit de brandkastdeur weg i gebrand om het slot te kunnen op^j nen. In de kast vonden de rovers oo! nog de sleutels van een muurklub Dat kluisje werd wel geopend ma* er is niets uit ontvreemd. Van de daj( ders ontbreekt elk spoor. Coöp-zaken zijn een geliefd doelwig van de brandkastenkrakers. In okr, tober werd uit een Coöpwinkel if' Kerkrade 14.000 en uit een soortgit lyke winkel in Sevenum 1200 guld«|c geroofd. Vorige week sloegen de kri^ kers nog toe in een Coöpwinkel f Geleen. Daar bedroeg de buit 5.0T gulden. Politie en justitie in heel Limbui hebben de handen ineeengeslagf< om de bende te kunnen ontmaskL ren. De werkwijze afwisselen, worden ruiten vernield of uit f' sponningen genomen en een vabc sleutel gebruikt om binnen te driM gen wijst erop. dat leden van tewe bij de justitie bekende ploegL brandkastkrakers tot een fusie zi^j, gekomen. »n Welhaast zeker is dat de krt kers naar het buitenland zijn geweken en vandaar uit de rooftoc^ ten naar Limburg ondernemen. L terwijl de kelner hem (en mij) van thee voorzag. Z'n metgezel echter spreidde een paar zakdoeken uit op de grond en begon daar, steeds in de richting van Mekka buigend, z'n avondgebed. Het duurde geruime tijd, en onderwijl zat z'n vriend maar te eten en te drinken. Ieder ging z'n gang: dit was typerend voor de sfeer van onafhankelijkheid en vrijheid-in gebondenheid, die in de islam heerst. De één bidt nog. de ander eet al, maar er is bij de een noch by de ander een spoor van bevangen heid. De een hoeft ook niet perse vromer te zyn dan de ander, hy kan z'n eigen redenen hebben om die avond z'n gebed te doen. De Is lam is, zoals elke godsdienst, in be paalde omstandigheden wel eens on verdraagzaam, maar een opdringeri ge indruk maakt hy nooit:er is geen strakke hiërarchie en ieder is in laatste instantie z'n eigen mees ter. DEN HAAG (GPD) Het liftver- bocl voor militairen is na veertien jaar opgeheven. „Het verbod was vrijwel zinloos ge worden", aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie, „omdat verreweg het grootste gedeelte van de militairen na diensttyd in burger reist. Een controle zou een al te moeilyke zaak worden. Daarnaast acht men controle van de militaire politie in het huidige drukke wegverkeer on verantwoord". ROTTERDAM (ANP) Een boze droom is er de oorzaak van geweest, dat een 21-jarige Rot terdamse havenarbeider dit weekeinde in een ziekenhuis is beland. In de nacht van za terdag op zondag droomde de man, dat duistere individuen een plastic bom aan zyn slaap kamerraam hadden gekleefd. Om zyn vrouw en kind te be schermen strompelde de haven arbeider in het donker zyn bed uit en sloeg met zyn vuist het raam aan stukken. De man was onmiddeliyk by zyn positieven en merkte dat er geen sprake was van een plastic bom. Wel ontdekte hy een flinke wond aan zyn hand. Een arts liet hem ter behandeling naar een ziekenhuis overbrengen. De wereldberoemde dirigent Ferdinand Leaner is zaterdagavond in Chicago in elkaar gezakt toen hij een operavoorstelling dirigeerde. Hij is naar een ziekenhuis vervoera. AMSTERDAM (GPDl Drs. B 1 Udink. minister zonder poriefeuijt belast met de Ontwikkelingshuj1 heeft vanmorgen in het Amstel-lM tel in Amsterdam de 7de conferqri tie van de intergouvernementt groep voor Indonesië „Iggie" gs opend. la Op deze conferentie bespreken I donorlanden met Indonesië de nanciele hulp die het land vol gei jaar nodig heeft. Indonesië zh< noemt een bedrag van 600 miljdu dollar. |ii In zyn openingswoord zei minisjt Udink zich baserend op een rappe, van de Wereldbank dat het „Inok nesische avontuur" mede dank 6r de buitenlandse hulp. op het ogefle blik „een succesverhaal" kan word cl genoemd. Een stabilisatieprogramjis heeft vroeger dan verwacht een eip, gemaakt aan de inflatie. Een step natie die het gevolg van de stabili*< tie is geweest, is snel opgevangOr door nieuwe activiteiten. Tydens de conferentie, die drie gen duurt, wordt alleen de omvaVi van de benodigde hulp vastgestd Volgend voorjaar volgt een conjo' rentie waar wordt nagegaan of enl hoeverre de donorlanden dit g( byeen hebben kunnen brengen. rig jaar is het gevraagd bedrag i 500 miljoen dollar ruim overschi den. 1 k van één onzer relaties 'n grote importeur die a la minute over kontant geld wilde beschikken kochten wij 'n grote partij Franse Corned Beef. Deze partij - 35.000 stuks - gaan wij U verkopen tegen inkoop prijs. Puur vlees netto 340 gram, bijzonder geschikt voor Hachee - Goulash - Hutspot - Ragout - Pasteitjes. Morgen start de verkoop. Zolang de voorraad strekt blikje inhoud 340 gr. normale prijs 239. Nu 159 en als verrassing niet meer dan 10 blikjes per klant STICHTING SAMENWERKENDE HAVENBEDRIJVEN - ROTTERDAM - (S.H.B.) Zoekt I) interessant buitenwerk Dan kunt U bij ons terecht en in 40 uur minstens (190.80 in de dagweek en f 258.60 in de nachtweek verdienen. Op zaterdag nog tenminste 154.24 EXTRA. Leeftijd 21 tot 45 50 jaar. Voorlichtingsmiddagdonderdag 11 december om 14.00 uur in Café Rest. Eigenzorg. Stationsweg 29, LEIDEN i GEVRAAGD vriendeiyk meisje als in gezin met 1 baby. Zich te melden by APOTHEEK VOORSCHOTEN, weg 66, tel. 017172525 of RUswijk, Huis Te Landel; telefoon 070—981421. Tevens gevraagd voor schoonhouden apotheek in de uren (b.v. moeder en dochten. Melden Apotheek Voorschoten. ne er ai er zc or nfffeliaald aan Bureau WitteSingeP Vragen die met betrekking tot allerlei onderwerpen opkomen als men probeert de stroom van dagelijks nieuws te ordenen. WIE WAT WAAR 1970 geeft in kort bestek een overzicht van het wereldgebeuren. Onmisbaar voor iedereen die wil trachten iets van het waar om van de dingen die om hem heen gebeuren te begrijpen. fd. afgehaald bij LEIOSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. Bij bestelling per giro (57055) f 4,80 'N GREEP: Wereldpolitiek Hervorming univer riten Luchtvaart Weerkunde Ruimtevaart Schedeltrans plantatie» Medisch nieuws Beeldende kunst Letterkunde Ballet v'ryetyds besteding.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6