rustig Curasao weer 'geknoei' Moord op Sharon Tate was maar Eisen van stakers ingewilligd Dood en geboorte tijdens pop feest Groep katholieken wil „stem van het nidden"laten horen vandaag en givteren RADIOPROGRAMMA op Verontrust over vernieuwing g: 1 D< Sportvisser overleden door koude Nog steeds woonwagens bij raadhuis Hazerswoude MAANDAG 8 DECEMBER 1969 IETDSCH DAGBLAD PAGINA 5 NEDERLAND II 6.50 7.00 7.03 7.30 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal (NCRV) 7.40 Alleen op weg, familiefeuilleton (NCRV) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Please Sir. luchtige tv-serie, in kleur (NCRV) 8.45 Jan de Rooy, documentair programma (NCRV) 9.20 Bureau Bristol, tv-serle ;NCRV) 10.10 Actualiteitenrubriek (NCRV) 10.35 Literair programma (NCRV) 10.40 Journaal (NOS) „Improvisatie" neeft zich aan zijn eigen lurven omhoog ge trokken uit het moeras van de loltrapperij, waarin het na en kele afleveringen dreigde weg te zinken. Tot nog toe waren al le opdrachten voorbestemd om op grappige wijze te worden uit gewerkt. wat dikwijls erg spits gedaan werd. daar niet van. maar na een paar keer kreeg je toch het gevDel dat de grote mogelijkheden van het improvi seren maar half benut werden. Zaterdagavond werd dat inder daad bewezen, want toen kre gen we ook enkele serieuze on derwerpen te zien. Zo kregen Shireen Strooker en Eric van den Donk de opdracht een echt paar te spelen dat uit elkaar is gegroeid. Hij is de hele week voor zijn werk in Amsterdam, zij besluit niet langer in Zwolle te blijven kniesoren, maar hem te vragen ook naar Amsterdam te mogen komen met het kind. terwijl hij Juist besloten heeft haar te vertellen dat hij ver liefd geworden is op een man. Me dunkt dat in deze si tuatie een heel drama lag opge hoopt! en het wonder baar lijke was. dat het er in enkele minu ten ook helemaal uit kwam. heel sober, heel direct, met als ontroerend hoogtepunt het ge baar van Shireen. die Eric over zijn hoofd streek, „zeg maar niets meer." zei en hem mee trok naar het kind. Ik moet ver teruggaan in mijn herinnering, voor ik weer zo'n moment van overstelpende ontroering tegen kom en dan nog wel bij toneel! In de wijze waarop Shireen Strooker en Eric van den Donk deze scène oplosten, evenals in de manier waarop eerder Elsje de Wijn en Silvia de Leur een confrontatie met een driehoeks verhouding behandelden, kwam ook onmiskenbaar een „mo dem" levensgevoel tot uiting, iets dat klopte met deze tijd en daarom model kon staan voor wat de ontevredenen in de to neelwereld nastreven. „De kleine zielen" beleefden zaterdag met hun vierde afleve ring enkele stormachtige scènes waarin die tussen Ellen Vogel en Heieen Piinentel en die tus sen Ellen Vogel (steeds Ellen Vogel, zij „maakt" het in deze serie) en Gijsbert Tersteeg de meeste indruk maakten. „Ach ter het Nieuws" had Pier Tania naar Spanje gestuurd, om daar met stakende arbeiders te pra ten. Enkelen van hen wilden lie ver niet in beeld, wij kregen hen op de rug te zien, maar ik moet wel zeggen dat de VARA te zorgeloos met hun veiligheid omsprong, want als de Spaanse militaire attaché zo'n aangekon digd filmpje van de beeldbuis af filmt, moet het de Spaanse politie weinig moeite kosten en kelen van de geïnterviewden op te sporen. Dan maar liever geen beeld, alleen geluid, het beeld is minder zaligmakend dan de veiligheid van die men sen. Overigens waren er ande ren die juist wel volop in beeld wilden, omdat zij niet wilden dat 'het buitenland 't idee kreeg dat het Spaanse verzet geen ge zicht zou hebben. De onbaat zuchtige moed van deze mensen verdient respect, en ik hoop dan ook dat de VARA contact met hen olijft onderhouden, om op de een of andere manier te kunen inspringen als zü dank zü deze uitzending last krijgen met de Spaanse autoriteiten. In „Kort Geding" werd de vraag gesteld. of militaire dienstplicht vervangen moet worden door een beroepsleger, ja of te nee. Van de 21 juryle den zeiden er na afloop van de pleidooien 12 Ja en 9 nee. Verve lend is. dat we tevoren niet te horen krijgen hoe de stemmen verhouding was, voordat de ar gumenten op tafel kwamen. Het onderwerp was interessant ge noeg. de dienstplichtige getuige vond ik erg overtuigend, kamer lid Vonhoff als getuige anti-be roepsleger was een minder ge lukkige vondst, interessant was wel dat hij er door de advocaat van „beticht" werd in de WD- fractie de enige te zijn die tegen een beroepsleger is, wat hij ten stelligste ontkende, terwijl de advocaat het staande leek te houden. Toch eens opletten, te- zijnertij cL NICO SCHEEPMAKER In Stockholm kwamen dtt weekeinde de twee winnaar van de Nobelprijs bi) elkaar. Links op de foto prof. Af. Delbruck, van NEDERLAND I 6.50 De fabeltjeskrant (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.07 Coronation Street, tv-feuilleton (VARA) 7.30 Opmaat, een afwisselend programma met veel mu ziek (VARA) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Achter het nieuws (VARA, 8.45 Zo goed als nieuw: komedie rond een handel tn gebruikte automobielen, ia kleur (VARA) 9.10 Valstrik voor een man alleen, tv-spel (VARA) 10.35 Journaal (NOS) 10.40 Statistiek les 11 (Teleac) j WILLEMSTAD (ANP) Bij verscheidene bedrijven op Cu- jagao, zoals de Curagaosche Dokmaatschappij en de Oeverseas Caribbean Construction hebben de stakende werknemers van- laag het werk hervat. Er werd overeenstemming bereikt over bonsverhoging en werktijdverkorting. het California Institute of Tech nology in Pasadena, met zijn echtgenote; rechts prol. I- Tin bergen, van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool in Rotter dam, eveneens met zijn vrouw. De Nobelprijzen zullen woensdag in Stockholm worden uitgereikt. TRA CV Calif ornië) (AP) Op een gratis rock-concert zijn gisteren vier personen om het leven gekomen en vier geboren. Het optreden van de Rol ling Stones vormde het hoogtepunt van dit concert. Een man kreeg dodelijke messteken in rug en gelaat toen hij op net toneel wilde sprin gen en ren revolver trok toen hij een groepje Heli's Angels, die voor de bewaking zorgden, op zijn weg trof. Na afloop van het concert werd het lijk van een jongen opgehaald uit een aquaduct, waarin hij per ongeluk was ge vallen. Twee personen, die buiten het terrein op de grond lagen, wer den door een auto overreden Zij waren op slag dood. Negentien dokters en zes psy chiaters, die door de Rolling Een van de bezoekers van het grote popconcert in Ca- lifornië kreeg het tijdens het optreden van de Rolling Stones zo benauwd, dat hij temidden van het publiek uit zijn kleren stapte. Stones waren aangetrokken om tydens het conceit zo nodig hulp te verlenen, hielpen bij de geboorte van de vier kinderen en behandelden honderden mensen voor het gebruik van overdoses aan drugs, voor lichte wonden en gevolgen van bad trips". De 300.000 popfans. die naar het feeri-terrein stroomden, veroorzaakten verkeersopstop pingen. die zo nu en dan eeu lengte van 50 km. kregen. VOUK MAANDAG 8 DECEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18.25 Ik verbind u door. ..praatje. 18.30 Parade; strijdkrachtenprogram- ma. 19.30 Nws. R.V.U.: 19.35 Het Bau- haus en zijn lnsp. werking, door i Paul Citroen m.m v. Don Vermelre. N.O.S.20.05 Klankbeeld over Jeugd- pro6tltutle. NVSH: 22.10 Sextant: ra dloma**T 22.30 Mldnit- M i Trio en sol. 23.55-24 00 rfw». Hilversum II 298 m. NCRV: 18.00 Stereo: meisjeskoor tn lichte lnstr. sext. 18.19 Liter ra- dlokronlek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 gew. muz. voor de Ad- ventstyd (gr.) 19.45 Stereo: Promena de ork. en 2angsol. opera- en operette- muz. 20 26 Op de man af, praatje 20.30 Stereo: Le Rol Davld, orator, van Ho- negger. door het Concertgeb.ork.. het Toonkunstkoor. afd. A dam en zangsol. (opn.) 22.20 Avondoverdenk. 22.30 Nws. 22 40 Voorrang: een artist, voorkeurs- progT 23 30 NCRV-vocaal ensemble: eigentijdse 24 00 Nws. (Over de 4e lijn) van 1820 uur. I. Ralph Vaughan Williams 1. In the Fen Country, symphonlsche Im pressie (14 min.) Phllharmonla Or kest. o.l.v. Sir Adrian Boult.. 2. A Pastoral Symphony (34 min.) Molto moderato. Lento moderato. Moderato pesante .Lento (m.m.v. Margaret Pri ce. sopraan) Phllharmonla Orkest oi.v. Sir Adrian Boult II. Sir Arthur Bitss Concert voor plano en orkest (38 min.) Allegro con brio, A dagiet to. Andante maesto so Molto- vivo. Trevor Barnard, pla no: Phllharmonta Orkest o.Lv. Sir Malcolm Sargent. Ill Humphrey Searle Symphonle nr. 1. op. 23 (28 mln.) Lento. Allegro Declso Adagio, Quasi l'lsteso tempo, Allegro molto. Lento. Phllharmonlsch Orkest van Londen o.l.v. Sir Adrian Boult. VOOR DINSDAG 9 DECEMBER Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7 10 ochtendgymn. 7.20 Stereo: lichte gram.muz 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman) 8.50 Morgenwijd. NOS: 9 00 Uitge breide rep. of herh. N.O.S.-progr. 9.35 Waterst. 9.40 Muz. uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 voor de kleuters 10.10 Arbeidsvi taminen (gr) (11.00-1102 Nws) 1130 Rondom 12: progr. voor de vrouw; (11.55 Beursberichten). Overhetdsvoor- Ilcht. 12 30 Uit*. voor de landb. AVRO 12 40 Toppers van toen (gr.) 13.00 Nws. 13.11 Radlojourn. N O S. 13.30 Spiegel van Belglé: Muz. en Nws. van onze zuiderburen 14.00 Stereo: klein chan son 14.35 Rostrum of Composers 1969 Symf. ork. van Berlijn met zangsolls- te. mod. muz. AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de opera: beschouw, over de opera Lakmé van Dell bes. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Koorzang. 16.25, Kerkorgelconc. klaas. muz. 16.4b Land der Muzen: kunstkroniek. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum 17.55 Meded. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor, klas. muz. (gr.) In stereo en om: 7.30 Nws. om 7.32-7.50 Act 8.00 Nws. 8.11 Gew. muz. (gr.) 8.30 Nws 8.32 Voor de huls vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.00 Werke lijk waar bijbelverhalen die feiten vormen. 10.15 Opera-aria's uit de Ba rok (gr.) 11.00 Nws 11.02 Ferdinand Huyck, hoorspel (deel 9) 11.24 Voor de zieken plm. 11.55 Meded KRO: 12.00 Van twaaif tot twee. gev progr. (12.22 W(J van het land; 12.26 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 Act. 1300-13.05 Raden maar quiz). 14.00 Conc.postbus. 14.05 Schoolradio 14.30 Pizzicato: muz middag-magazine (16.00 Nws.) 17.00 OverhetdsvoorT.: In drukken van een Nederl. gezin op Curacao. Samenstelling en pres. Ray- mundo Debrot. 17.10 Voor de kinderen. Hilversum III. 240 m. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws). 11.00 Nws, 11.03 Een opvallend vrolijk gevarieerde visi te (12.00 Nws 13 00 Nws. 13.03 Eks- pres: pl.progr 14.00 Nws 14.03 De Ed dy Becker Show. 15 00 Nws. 15.03 Drie draal. 16 00 Nws. 16 03 18 00 Mix* pl. progr. (17.00 Nws.) TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I N.O.S./NO.T. 10.45-12.00 Schooltela. visie. N.O.S.: 18.50 Kleur: de Fabel tjeskrant. N.O.S.: 19.00 Joum. AVRO: 19.07 De rare vogels, tv-serle voor d© Jeugd. 19.32 Peyton Place. TV-feullle- ton. N.O.S.: 20.00 Journ. AVRO: 20 20 Kleur: Strange Report Eenzame har ten Wie vermoordde Cupido?. TV- film. 21 10 Voor de vuist weg 22 05 AVRO'S Televlzler NOS.: 22 55 Journ. TELEAC: 23.00-23.30 Schaken voor beginners lea 10 herh. Nederland II. N.O.S. 18.50 Kleur: De Fabeltjes krant N.O.S.: 19 00 Journ 19.03 Sca la: lnf progr. KRO 19.30 Kleur: Flle- reflultenflodderen muz. show NOS 20.00 Joum. KRO 2020 Kleur: De vliegende dokters, report over medi sche hulp ln Kenia, Tanzania en Oe ganda 2110 Onze man ln Havana lOur man ln Havana) speelfilm naar een roman van Graham Greene NOC 22.55-23.00 Journ. De arbeiders van de Curaqaosche jokmaatschappen krijgen een mind- lumloon van NAF 80 (f 148) en een inpassing van tien procent voor de- Énen die reeds dit minimumloon adden. Ook wordt er een werkweek in veertig uren ingesteld. Vroeger erd 45 uur per week gewerkt. Bij Overseas Caribbean Construction, maatschappij die aan het grote ikproject voor Curasao werkt, zal ►nzelfde salarisherziening geldein, j-wijl bij de havenwerken eveneens fereenstemming is bereikt op dezelf- basis met uitzondering van de aan issing van tien procent. Daar had- jn de werknemers een van 42-M-uri- I werkweek wat nu een veertig-uri- werkweek wordt. Het verbod, dat vrijdag met het g op eventuele rellen op het ®i- p.d was uitgevaardigd op de ver- op van alcoholistische drangen, is terdag weer pgeheven. De staten in de Nederlandse Antillen namen }t algemene stemmen een motie n de samenwerkende partijen aan er minimumlonen, maximumprü- n en ontslagrecht. In het regeringsantwoord werd er gewezen, dat. met het oog op de nedig verwachte vorming van de »uwe regering het interimkabinet (moedelijk nog slechts een dag of vier heeft om zün zware taak te be ëindigen. De huidige regering zal gedurende de paar dagen die zij nog heeft, gaar ne gevolg geven aan een aantal in de motie genoemde punten. Een vraag over de gevolgen van deze motie kon niet zonder verdere bestudering wor den beantwoord. In de motie was om besloten de regering uit te nodigen: op zeer korte termijn een ontwerp-landsver- ordening in te dienen, die een mi nimumloon per beroep, leeftijdsklas se, bedrijfstak, eilandgebied en/of ei land voor een aantal sectoren regelt, zo spoedig mogelijk op grond van de prijzenverordening 1961 voor alle goederen en diensten maximumprij zen vast te stellen., onverwijld de voorzieningen te treffen, die noodza kelijk zijn voor de uitvoering van be doelde maatregelen, zowel in de over heidssfeer als in de particuliere sec tor. De arbeidsonrust op Curacao was begonnen met een staking dinsdag jl. onder de werknemers in dienst van het eilandgebied van Curasao. Aan deze staking kwam een einde nadat de eilandsraad woensdag in spoedvergadering besloot de lonen per 1 december met 21 procent te verhogen. Daarna braken ook bij an dere bedrijven wilde stakingen uit. gen groep katholieken zal via een vertentie iri een aantal dagbladen ing geven aan haar ongerustheid »r de gang van zaken in de R.-K. rk. Bij een toenemend aantal katho- ten heerst verwarring en bezorgd- |d over de vormen, die het streven ar vernieuwing in de kerk van Ne tland is gaan aannemen. vernieuwing onttrekt zich aan controle en sloopt derhalve meer zij bouwt", zo zeggen zij. ,X>e van oude structuren wordt ,ngen door een snel verhardende iie, die inzichten opdringt en ver dringen doordrukt alsof alles wat lern is ook per-se de waarheid i. Voorts verkondigt de vemieu- ;sbeweging buitensporige menin- L waardoor zij als regel geen an- voorwendsels heeft dan dat pro- 4^sche geluiden niet mogen worden en aan experimenten grenzen mogen worden gesteld". de ondertekenaars van de ^Bertentie verspreidt zich onder ka- volslagen nodeloos en nut- Ekos de indnik, dat er slechts keuze taat uit twee dingen: terugkeer ir het oude, dat inmiddels het ver- Uwde niet meer is noch moet zijn meedoen aan een avontuur, dat de I komst van de Kerk op het spel zet. 'eel priesters, religieuzen en leken, pogen de evangelische boodschap eigentijdse wijze te brengen, heb- i het gevoel, dat zij nauwelijks een stem hebben. In de orga- waarin over geloofsvernieuwing :rvorming wordt gesproken, voe- ■nen Dit is een model van het zil- 'en tienguldenstuk, dat zal tden uitgegeven ter gelegen- d van de 25-ste herdenking Q'fy het einde der Tweede We- /0j^.oorlog. De munt. die zowel de •Idenaar van wijlen Koningin £0Qhelmina. als die van Konin- 1-qq Juliana draagt, zal ook wettig Imiddel worden. len zü zich onvoldoende vertegen woordigd. Daarom is besloten door de adverterendf verontruste katho lieken een instituut op te richten. „De Actiegroep Wereldkerk". Overal, waar over de oriëntatie van de Neder landse R.-K. Kerk zal worden be raadslaagd. zal de groep pogen de „stem van het midden" te laten klin ken. Zij zal dit in landelijk verband doen, maar ook wil men pogen lokale groepen te vormen. Tot de onderte kenaars van het geadverteerde mani fest behoren prof. dr. H. W. J. Bos man uit Tilburg, mr. P. M. H. van Boven uit Breda. mr. T. Brouwer uit Wassenaar, P. B. J. M. Brouwer uit Leiden, mr. R. Breukers uit Wasse naar, Frans Dohmen uit Heerlen. R. Esser uit Wassenaar, prof. dr. H. Hoefnagels S.J. uit Spaubeek, dr. J. E. de Quay uit Beers en dr. F. J. B. Zeegers uit Ulvenhout. GOES (GPD) Een Belgische sportvisser is gisteren op de Ooster- schelde bevangen door de koude en later overleden. Een collega raakte eveneens bewusteloos en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De beide vissers ging 's ochtends het water op met een polyester boot je en vertelden dat ze 's middags om vijf uur weer terug zouden zün. Toen dat niet het geval was werd de rüks- politie te water gealarmeerd. De reddingboot .President Jan Leis" bleef tot gisteravond laat op de Oosterschelde rondvaren maar kon niets ontdekken Omstreeks half twaalf dreef het polyester boot je te gen een zandzuiger op die in de ha ven van Cats lag afgemeerd. De wachtsman op de zandzuiger hoorde roepen en bemerkte dat klei ne plastic bootje, waarin iemand stond te zwaaien. Nadat hü de man aan boord had getrokken, viel deze bewusteloos neer. Zün collega lag in het bootje en bleek te zün overleden. De rükspolitie stuurde onmiddel- lük een ambulance naar de haven om de bewusteloze man naar het zie kenhuis te brengen. LOS ANGELES (AP» De open bare aanklager in Los Angeles zal tegen Charles Manson, die zich zelf God, Jezus en Satan noemt, vervol ging eisen wegens moord en samen zwering in de zaak van de bizarre moorden op de actrice Sharon Tate en zes anderen. Manson, de 35-jarige hypnotische leider met wilde haren van 'n zwer vende bende. Is niet in staat van be schuldiging gesteld wegens moord. De knappe Susan Atkins was de eerste die de clan in verband met de moorden noemde, maar zü verklaar de tevens dat de leider er niet bü was toen de slachtoffers stierven. Substituut-officier Vincent Buglio- si zal voor de jury. die over het in staat van beschuldiging stellen be slist, zün eis tot vervolging van Manson gronden op overgedragen aansprakelükheid. Dit betekent, dat Iemand die tot een samenzwering be hoort strafrechtelük verantwoorde- lük is voor alle door zün mede-sa menzweerders bedreven misdaden die het doel van de samenzwering be vorderen. Intussen wordt Manson vastgehou den op de beschuldiging van het in bezit hebben van gestolen auto's. De anderen tegen wie vervolging zal worden gevraagd zün: Charles Watson «24». in hechtenis in McKinney. Texas; Patricia Kern- winkel (21), in hechtenis in Mobile Texas; Linda Kasabian (19), in hechtenis in Los Angeles op beschul diging van moord. Al Matthews, de advocaat van Lin da Kasabian. vertelde dat ook zü door Manson gehypnotiseerd was. Linda Kasabian trok. nadat haar man haar met een klein kind had verlaten, bü Manson in. Ze woonde daar een maand, maar vluchtte na de Tate-affaire. omdat ze bang was geworden voor haar leven. De lükschouwer, Thomas Noguchi, heeft intussen tegenover de jury verklaard, dat het ongeboren kind van Sharon Tate een jongen was. De moordenaars van Sharon Tate en haar gezelschap hebben destüds van hun bendeleiders opdracht ge kregen opnieuw te moorden omdat hun eerste slachting maar „geknoei" was. Dit is zaterdag onthuld in kringen rond de jury in Los Angeles, voor welk college de 21-jarige Susan At kins. die als lid van de moordbende aanwezig was bü de slachting getui genis heeft afgelegd. Toen de vier, die deelgenomen hadden aan de moorden in het huis van Sharon Tate, naar de boerderü waar zü woonden teruggekeerd wa ren, hadden zü volgens Susan Atkins van de bendeleiders te horen gekre gen dat hun werk maar „geknoei" was geweest. Zü moesten door het plegen van nieuwe moorden maar la ten zien wat zü waard waren. De volgende avond doodden zü 't echt- j paar Kabianca. HAZERSWOtTDE Het was za terdagmorgen bü het gemeentehuis in Hazerswoude een ware uittocht van woonwagens. Het enige dat nog aan het kamp herinnerde was wat afval. Zondagmorgen evenwel werd de gemeente weer uitgebreid met een inwoneraantal met voertuigen Intussen widen de bewoners van de Westzijdeweg zich niet neerleg gen bü de beslissing van de gemeen teraad, om een woonwagenkamo in hun directe omgeving te doen ver rijzen. Mevrouw J. A. van Griethui zen—Van Schalk:: „Slapeloze nach ten hebben we. De gemeenteraads leden moeten hier maar eens komen praten. Op menselük vlak willen we een oplossing" Openbare werken deelde vanmor gen mee dat oe werkzaamheden voor de realisering van een mini-kamp, bestemd voor drie woonwagens, reeds zün begonnen. Als de weers omstandigheden niet tegenwerken isneeuw en vorst), hoopt men bin nenkort het terrein aan de Westzij de weg gereed te hebben. Het kamp kan worden gerealiseerd dank zü een gemeenscnappelüke regeling van de gemeenten Hazerswoude. Bent huizen, Moer kapel le en Koudekerk aan den Rijn

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5