TUNESIE JAREN ACHTEROP u kunt 20% extra op uw effectenaankoop verdienen ONDERWIJZERS IN ENGELAND STAKEN ictie voor slachtoffers van de overstromingen Nasser Ben Ali eet weer onkruid sparen- verstandig en H handig J Nieuwe mis voor gehele wereld Geen schepen voor West-Irian I anwege salarissen Nog elf personen door maanstof „geinterneerd" PRINSES GRACIA TEGEN TEVEEL AAN GEWELD, NAAKT EN SEX DINSDAG 2 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE HET Nederlands Comité Hulp aan Tunesië (onder be schermheerschap van Pions Bernhard) begint morgen een nationale inzamelingsactie voor de slachtoffers de overstromingen in Tunesië. NOS wijdt er 's avonds (van 20.20 tot 20.50 uur) een iiaal programma aan, dat wordt ingeleid door Prins Bern- i Beelden van het rampgebied in het midden van het 1 zullen een indruk geven van de omvang en de gevolgen de overstromingen. Een cameraploeg van de NOS heeft week opnamen gemaakt, o.m. van de overblijfselen van Romeinse stad, waarvan niemand het bestaan heeft ge il. De watermassa's hebben de zes meter dikke laag grond »n de fundamenten weggespoeld, waardoor de ontdekking de stad mogelijk is geworden! comité verwacht ondanks het beginpunt van de actie (twee dagen voor Sinterklaas) een opbrengst van meer dan drie miljoen gulden. Na de Brandpunt-uitzending is al een bedrag van rond f 80.000 op gironummer 999 Hulp aan Tu nesië, Amsterdam) gestort! DE internationale hulp aan gedupeerd Tunesië is veel later dan nodig was op gang gekomen, omdat de re gering in Tunis onder druk van het invloedrijke mi nisterie van Toerisme lang heeft geaarzeld om mededelingen te doen over de omvang van de watersnoodramp. Minister van Buitenlandse Zaken Habib Bourguiba jr. (43) maakt daar geen geheim meer van. Hij zegt: „Hier in Tunis druppelden de berichten over de overstromingen aanvanke lijk ook slechts schaars binnen. Alle verbindingen telefoon, telegraaf, spoorlijnen en wegen waren vernield, zodat de gouverneurs ons evenmin goed op de hoogte konden stellen! „Toen we eenmaal een beeld hadden van de ramp, voelden we een soort verlegenheid om er publiciteit aan te geven, en vreesden we, dat het toerisme er schade door zou onder vinden. Toerisme is voor Tunesië de belangrijkste bron van inkomsten." Sprekend namens de regering betuigt de zoon van president Bourguiba zijn dank voor de acties, die in Nederland ten behoeve van de slachtoffers worden gevoerd. „We hebben hard hulp nodig. De regenval en de overstromingen, die langer hebben geduurd dan de zondvloed, hebben alles weg gevaagd. wat in zeven acht jaar met grote inspanning is opgebouwd. We moeten helemaal opnieuw beginnen. In feite is een klein Marshall-plan nodig om Tunesië er weer boven op te helpen." VNIS (GPD) Nasser Ben Ali eet vanavond na zonsondergang onkruid: groene stengels met kleine blaadjes, die nog het st op spinazie lijken! Gekookt boven een vuurtje van takken in ketel smerig water zijn ze het hoofdvoedsel voor het „gezin" de donkerbruine Berber, meer dan twintig mannen, vrouwen en lenen. Al weken lang eten ze bijna niets anders. Tunesische begrippen was er Ben Ali een redelijk welge- boer, eigenaar van vyftig >en en één koe, die voldoende ichten om de weinig eisende fa- te onderhouden. De lemen hut •t dal op ruim honderd kilome- an Tunis kon nauwelijks voor bescheiden onderkomen d-oor- maar hij was er tevreden mee. vader en zijn grootvader had- n dezelfde hutten gewoond. Met nóg meer kinderen. Waar zou r Ben Ali het recht vandaan n halen om te klagen?. t klaagt nóg niet! Zelfs niet ie rampzalige nacht in septem- waarin hij al zijn bezittingen or: zijn lemen hut, die door het loze geweld van watermassa's weggespoeld, zijn schapen en ene koe, die hij voor zijn ogen verdrinken, terwijl hij zich in langst vastklemde aan een istam op een heuveltje. Vier uur hij daar gestaan, tot zijn borst it water, dat zich als een band- het Indonesische woord voor rtoed) in het dal stortte, alles Jn weg vernielend, en miljoenen »n zand en modder meevoerend. Gestraft m het water langzaam begon te m en de zon weer boven de don- heuvels uitkwam, wist hij het Allah had de wereld gestraft een waterplaag, maar tot het tan had hij nog niet besloten, sr Ben Ali was in één nacht ta/nn geworden, een in lompen Ide bedelaar, maar zijn hele fa- had het er levend afgebracht, t had het zo gewild. Mocht hij nog wrokkend naar het oosten n? n nieuwe onderdak is een tent, lonken door de regering en op- op de top van een hoge heu- rer weg van het vertrouwde dal, s bedekt met een meters dikke zand. Op enige afstand van el- staan nog meer tenten. Ze 'esting kinderrijke gezinnen, die lis de familie van Nasser Ben ran alles zijn beroofd behalve de kleding, die zij droegen toen ratermassa's hen in hun slaap Men. jompelend over de scherpe ste- komt hij ons tegemoet. Argwa- eerst. daarna vriendelijk als de hem in het Arabisch vertelt wie lijn. Schoorvoetend komen de re mannen naderbij en na hen ■ouwen en kinderen. Nasser Ben Vele lemen woningen van isische families zijn door de stromingen letterlijk wegge- ten. Op de fot een familie de overblijfselen van haar Ali is kennelijk het hoofd van het tentenkamp. Pas nadat hij heeft ge sproken wagen de anderen het aan het gesprek deel te nemen en pas nadat hij het heeft goedgevonden, laten de vrouwen zich met de kin deren op de arm fotograferen: mooie, donkere vrouwen met veel gouden tanden en prachtige zilveren spelden, die him gescheurde, vuile gewaden bijeenhouden, maar ook koude, verschrompelde vrouwen, zon der tanden en op blote voeten, tatoe ëringen op hun donkere gezichten, armen en benen. Het onkruid, dat ze in de omge ving hebben gevonden, ligt op een hoop bij de ingang van de tent. Nas ser Ben Ali schaamt zich ervoor te vertellen, dat het hun voedsel is. Hij wordt kwaad als we ernaar vra gen. Ruw duwt hij de vrouwen weg en demonstratief vertrapt hij de stembels. „Dat eten m'n koeien", verzekert hij. Het is een leugen, want de enige koe van zyn veesta pel is verdronken Gebrek Op anderhalf uur rijden van de hoofdstad Tunis wonen in dit scha mele kamp van een handjevol ten ten en een enkele hut van takken de eerste van de naar schatting 270.000 daklozen, slachtoffers van de wa tersnoodramp. die vijf weken lang een gebied zo groot als heel Neder land onder water heeft gezet! Het ontbreekt hun aan alles, aan voed sel, kleding, dekens (de Tunesische „winter" staat voor de deun, ge neesmiddelen. Nasser Ben Ali moet zicht baar zijn trots overwinnen, als hij bij het afscheid zijn linker hand laat zien. Er zit een etterende zweer op. Zijn bedoeling is duidelijk, ook al verstaan we hem niet. Hij vraagt om zalf, pleisters, jodium. Als zijn hand verbonden is. staat er een rij van mannen, vrouwen en kinderen I achter hem, smekend om geholpen 1 te worden aan wonden op hun ge zicht. handen en benen. Ze krijgen alles wat we aan verbandmiddelen bij ons hebben. Het is veel te wei- i nig. Als we wegrijden, staren tien- 1 tallen donkerbruine ogen ons vra- I gend na. Waarom zijn zij niet ge- j holpen? Ze draaien zich om en gaan in doffe berusting terug naar hun tenten, waaruit een misselijk makende stank komt Nu het water in het geteisterde gebied van midden-Tunesië groten deels is weggestroomd en weggezakt, is de omvang van de onvoorstelbaar grote schade eerst goed te overzien. Hele dorpen zijn totaal verdwenen, onafzienbare oppervlakten moeizaam in cultuur gebrachte grond zijn be dekt met een laag zand en slib. die in dikte varieert van tien centime ter tot ruim twee meter. Vijftig gro te en kleine bruggen schakels in het oost-west en noord-zuid verkeer zyn door het watergeweld wegge- j slagen, spoorlijnen zijn over l afstanden van tientallen kilometers 1 vernield, putten, onontbeerlijk voor Onpeilbaar de watervoorziening van mens. dier en land, zijn volgestroomd met mod der, water.en irrigatieleidingen zijn als limonaderietjes gebroken, waar door de bevolking van het Sahelge- bied tussen de belangrijkste steden Kairoean en Soesse nu al bijna twee maanden zonder water zit. Er is een noodleiding gelegd, maar die is beslist onvoldoende. Om dan nog maar niet te spreken over de schaarse distributie van drinkwater in flessen. De financiële gevolgen van de ramp (in één maand is een hoeveel heid regen gevallen, die anders in vijf jaar valt) zijn zij het uiterst moeilijk in cijfers uit te drukken. Het menselijk leed blijft echter on peilbaar. Meer dan vijfhonderd do den, bijna driehonderdduizend daklo zen, dreigende hongersnood, massa le werkloosheid van arbeiders in de fosofor- en ijzerertsmijnen, die als gevolg van vernielde spoor- en weg verbindingen van de buitenwereld zij afgesloten, werkloosheid óók voor tienduizenden boeren, wier akkers en boomgaarden onder zand zijn bedol ven of door de grillige loop van de honderden meters brede en woest stromende riveren, die gewoonlijk al leen in de regenmaanden december januari water afvoeren, compleet zijn meegesleurd. Wie door het troosteloze rampge bied rijdt over wegen, die door bull dozers weer enigszins toegankelijk zijn gemaakt, vraagt zich af of in deze in een zandwoestijn veranderde streek ooit nog eens iets zal bloeien. Het zijn o.a. Nederlandse deskundi gen, verbonden aan de Grontmy, die de mogelijkheden bestuderen, daar toe in staat gesteld door financiële hulp f130.000» van onze regering. Vóór de regenperiode in Tunesië be gint, moet waar mogelijk koren wor den ingezaaid: om volgend jaar een, ook al is het slechts kleine oogst binnen te halen. Nederland heeft een gebied van 10.000 ha voor zijn reke ning genomen, in te zaaien met be hulp van vliegtuigen, waarvan er drie met vele tussenlandingen naar Kairoean komen. Gezien de be nodigde hulp is deze bijdrage gering, maar zy kan snel en effectief wor den verleend. Trouwens: elke hulp, hoe klein ook, is welkom in Tunesië. De regering in Tunis heeft een programma opgesteld van de her stelwerkzaamheden en projecten, die in volgorde van belangrijkheid moe ten worden uitgevoerd. Eerst de spoor- en autowegen (schade 14 mil joen dollar.) om de verbindingen te herstellen. Daarna moet het hele ge bied van midden-Tunesië opnieuw in kaart worden gebracht, omdat de catastrofale overstromingen de topo grafie compleet hebben gewijzigd. Een jaar is daarmee gemoeid. In tussen zullen landbouwdeskundigen dan wel een globaal antwoord kun nen geven op de vraag welke gron den opnieuw in cultuur kunnen wor den gebracht. In elk geval: het zal vele jaren duren en kapitale inves teringen vergen om de schade van de watersnoodramp enigszins te her stellen en de landbouw te brengen op het niveau waar hy was, toen eind september de eerste van meer dan 30 loodgrijze regendagen aan brak, vijf verschrikkelijke weken met drie piekperioden, waarin de natuure lementen Tunesië genadeloos hebben gegeseld. Veel luilp Tunesië heeft veel hulp nodig, fi nanciële hulp en hulp van deskun digen, om de ergste nood te lenigen. Vele landen hebben die spontaan en gul verleend na het eerste verzoek uit Tunis. Nedeland heeft een genie detachement van 250 man toegezegd voor het herstel van 800 meter ver nielde waterleiding naar de stad Soesse, de reparatie van een belang rijke irrigatiebus en voor het reini gen en repareren van volgestroomde waterputten. De genie werkt nauw samen met deskundigen van de Grontmy, die in Tunesië ontwikke lingsprojecten uitvoeren en die nu voor het herstelwek adviezen geven. Door de recente overstro mingen werd de rivier de Zeroed vele malen vergroot. Het karwei kan beginnen als het materieel bulldozers, kranen en baanschuivers iin de haven van Tu nis is aangekomen en als het ten tenkamp gereed is. De kwartierma- kers van de genie zijn er al enige tijd om de nodige voorbereidingen te treffen. Zij weten zich verzekerd van de steun van de Grontmy-ex pert Jacques Spanjers. die acht jaar in Tunesië heeft gewerkt. Langzaam komt het leven in het getroffen gebied weer op gang. Ka melen sjokken voor primitieve ploe gen door het zand. dar het water heeft achtergelaten Enkele boeren zaaien koren in, hopend, dat Allah de groei zal zegenen. In de achter buurten van Kairoean. waar alleen al achthonderd huizen zijn ingestort, worden stenen schoongebikt om ver volgens voor de herbouw te worden gebruikt. Het gaat traag, zoals al les traag gaat in dit land. Aan de rand van de stad wordt zaaikoren uitgedeeld. Balen liggen metershoog opgestapeld, honderden boeren wachten dagenlang op hun beurt Niemand maakt er zich druk over. dat aan alles is gedacht behalve aan weegschalen voor de eerste distribu tie. Deze boeren hebben nog een voorraadje om brood te bakken. En wie dan leeftOver 'n paar weken beginnen de schaarse regen weken. Wie dan nog niet heeft gezaaid, is te laat. Het spookbeeld van de honger is kennelyk weinig imponerend voor hen. Moeten ze dan eerst (of opnieuw>- ervaren wat honger is? Zoals Nas ser Ben Alie en die vele duizenden die vanavond opnieuw hun maag vullen met gekookt onkruid? Al we kenlang nu. Heel eenvoudig, door met uw vrouw deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Als u samen jaarlijks via effec- tenbewijzen voor f 500,— of minder een aandeeltje of obligatie koopt, krijgt u over dat bedrag later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen over dit spaarsysteem met effectenbewijzen. Banken, Boerenleenbanken, Raiff- eisenbanken, Spaarbanken en Hypotheekbanken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezitsvorming, /aSXPostbus 51, Den Haag. I ROME (AP) De mis, welke nog dateert van het concilie van Trente, heeft in geheel Italië plaatsgemaakt voor een mis welke de hedendaag se kerk verbindt met die van de eerste Christenen. Voor 28 november 1971 zal het nieuwe misformulier in de gehele DJAKARTA (ANP) Een van de twee motorschepen van 200 ton. die door president Soeharto zijn besteld voor West-Irian, kan niet op de be loofde tyd naar zijn bestemming worden gezonden omdat het verkeero gebouwd is, zo meldt het Indonesi sche dagblad „Indonesia. Raya". De president beicofde de schepen toen hij in september West-Irian bezocht. Indonesia Raya schryft dat de „Teloek Patipi". die in de haven van Tandjong Priok ligt. een slagzij van elf graden maakt. Er mankeren onderdelen er, de navigatde-uitrus- ting is ook onvolledig. Het blad meldt verder, dat drie motorschepen van 200 ton tot oud roest zyn vervallen sinds zy vyf jaar geleden voor de kustvaart naar West-Irian werden gezonden Zy zyn gebouwd door de Indonesische werf P. T. Pantra. wereld worden ingevoerd. Met de Engelse vertaling zal men waar schijnlijk met palmzondag 1970 ge reed zyn. Het eerste deel van de nieuwe mis is reeds op 7 maart 1968 van kracht geworden toen de verplich ting om de mis in het latyn op te dragen verviel. Het tweede deel van de wijzigingen houdt o.a. in, dat leken de ciborie met hosties en de kelk met wijn naar de priester brengen voor de consecratie. Het is verder de bedoe ling dat de misgangers tijdens de mis een persooniyke groet brengen b.v. door degene naast hem de hand te drukken of daar een accolade. HOUSTON (texas) (AP) Als gevolg van een technische fout zijn elf personen, werkzaam in het ruim tecentrum te Texas, onder wie zeven geleerden gisteren aan het nieuwe maanstof van de Apollo XII blootge steld. Deze personen zyn nu ook in de afgesloten ruimte ondergebracht waarin de bemanning van de Apollo XII samen met 13 andere personen leven. Alle 28 „geïnterneerden" zullen de vrijheid herkrygen als gebleken is dat maanstof volkomen onschadelijk is- De „ontslagdatum" is 10 decem ber. de dag dat het minitieuze on- I derzoek van de stof is voltooid. Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De onderwij- lersstaking, die gisteren in Enge land is begonnen betekent twee we ken extra vakantie voor meer dan 200.000 schoolkinderen. Aan de sta king, die volgt op een reeks een- dags-guerrilla-stakingen, nemen meer dan 4000 onderwijzers en lera ren deel. Hun vakbonden hebben 326 scholen over het hele land voor de- se unieke staking „eselecteerd. Beweerd wordt dat zy bij deze se lectie met opzet scholen zouden heb ben gekozen in gebieden met veel lichte industrie om zodoende een maximum aantal moeders te dwin gen hun werk te verlaten om op de kinderen te passen, daarmee de in dustriële produktie aantastend Hierop heeft onder andere een grote telefoon- en kabelfabriek in Essex met volle orderboeken ter waarde van vele miljoenen ponden, speciaal voor de export, gereageerd door een plaatselyk speelcen- trum open te stellen voor kinderen van hun employees, zodat de moe ders niet thuis behoeven te blyven De onderwUzers en leraren eisen 1 en salarisverhoging van 133 pond (1150 gulden) per Jaar, na een aan- i bod van 50 pond «425 gulden) over eenkomstig verhogingsnorm van 3.5 procent te hebben verworpen, zy zyn ook ontevreden over de alge mene salarisschaal van 860 pond (7300 gulden) tot 1600 pond (13.600» gulden. Vooral de Jonge onderwijzers met een schamel inkomen van 13 pond «110 gulden i per week, zitten in de kiem. hoewel ook de ouderen door het ontbreken van financieel pers pectief dreigen vast te lopen. Vele jonge, getrouwde onderwyzers kun nen slechts door al hun vrye tyd opeisende bybaantjes het hoofd net boven water houden. Wat voor de onderwyzers geldt, is ook van toepassing op de verpleeg sters. hoewel de laatsten om geen le ven in gevaar te brengen, niet kun nen staken, zy hebben daarom be sloten het publiek te verzoeken in de komende dagen Richard Crossman. de minister van Sociale Zaken, met een miljoen speciaal gedrukte brie ven te overstromen, waarin op bete re betaling voor hen wordt aange drongen. Protestmarsen en massa meetings van verpleegsters zyn op hel ogenblik in Engeland een gebrui- keiyk tafereel. NEW YORKlAP) Prinses Gra- cia van Monaco is van mening dat de hang naar naakt en sex op het toneel en op het witte doek „ons misschien zal terugvoeren naar een afschuweiyk soort Victoriaanse preutsheid". Zy vindt het jammer dat men zo ver gaat en is bang voor een terug slag „Alles is tevéél, geweld, naakt en sex Ik houd niet van dingen die zo duideiyk zyn. Ik heb liever iets sub- tielers. waardoor er wat overblyft voor de verbeelding. Ik houd er niet van geslachtsgemeenschap op het toneel of op de film te zien. Ik be doel. ik ben in mijn eigen seksuele leven geïnteresseerd, niet in dat van iemand anders", aldus de prinses in een exclusief interview met het Amerikaanse weekblad „Look"

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9