Vakbonden en werkgevers verwonderd over Roolvink Hoe laat is het? Kijk op uw horloge Kies uit de volledige HM kollektie Nog geen vrede in Ziektekostenverzekering wil tarieven drastisch verhogen Beverwijk Vreemde ontwikkelingen rond loonwet Studie over lucht- vervuiling Rijnmond 1 ier doden bij ongeluk in Heerlen Marokkaanse vrouw (27) bij brand omgekomen Sluiting van 6 „onrendabele" spoorlijnen 2 Betoging bij EEG-top Nieuwe uitgaven GRIEK ZEGT PALESTIJN TE ZULLEN l ERM()ORDEI\ Minister toestemming gevraagd Suikeroorlog ten einde PAGINA 7 ADVERTENTIE DINSDAG 2 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD chroom jongenshorloge 63.- (in verschillende wijzerplaten) Tot 31 december ontvangt u bij aankoop van een Pnsma herenhorloge gratis een doosje met 12 Pnsma mini-kalendertjes om aan uw horlogeband te klemmen HEERLEN 'GPDi Gisteravond zijn vier personeelsleden van het Heerlense De Wever-ziekenhuis ge- dood by een aanrijding tussen Heer len en Nuth. De vier omgekomen mannen zijn: monteur J. G. Kerk- hoffs <30» uit Geleen. timmerman G. J. M. Delarue (32» eveneens uit Geleen. laborant J. R. Kamps 28 uit Schinnen en instrumentmaker J chroom herenhorloge. Dolphin 100, 100% waterdicht 99.- (in verschillende wijzerplaten verkrijgbaar.ook in edelstaal) edelstaal herenhorloge 115.- andere modellen in edelstaal reeds vanaf 95.- edelstaal duikerhorloge, automatic/datum 179.- in chroom 155.- edelstaal duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.- (chronograph modellen reeds vanaf 189.-) Alle Prisma horloges Incabloc shockprooi A. H. Theunissen <34) uit Nuth. De vier mannen waren in de auto van de heer J. Kerkshoff op weg naar huis. Even voor het kruispunt Ten Esschen schoot de wagen onder de aanhangwagen van een vracht auto die uit de richting Geleen kwam. De vrachtauto was gaan slin geren nadat de wagen met de voor wielen in de rechterberm was ge raakt. Hierdoor sloeg de aanhangwa gen, bijna in een hoek van 90 graden met de trekker, de rijbaan op van het tegemoet komende verkeer. Op dat moment naderde met een i snelheid van 60 èi 70 kilometer de j auto met de vier inzittenden. De wagen schoot tussen de achterkant van de trekker en de voorste wielen van de aanhangwagen en werd hier bij geheel verpletterd. De personen auto werd bovendien nog 30 meter meegesleurd. ROTTERDAM (ANP) Een wan hopige sprong van een Marokkaanse gastarbeider en een vrouw uit een 1 brandend huis aan de Bloemstraat in Rotterdam heeft gistermiddag het leven gekost van de vrouw, de 27-ja rige Bent Driss Rabia Barguig. De 32-jarige Tourbi ligt zwaargewond in een ziekenhuis. Een driejarig doch tertje Najia was niet thuis. De Marokkanen wonende op de tweede etage zagen bij de brand op de eerste verdieping de weg naar beneden door het vuur versperd. Samen sprongen zij van oirca aoht m^ter op de straat, waai beiden zwaargewond bleven liggen De vrouw ovt-rleed ter plaatse. De Rotteraamse brandweer kon niet verhinderen dat de gehele wo ning uitbrandde. De brand is ontstaan doordat de bewoonster van de eerste etage, de Nederlandse mevrouw Veelbehr <53» een pannetje met vet op het vuur liet staan toen zij naar boven ging om mevrouw Barguig te helpen die moeilijkheden had met een centri fuge. De vlam moet in het pannetje zijn geslagen, waarop de omgeving ook vlam vatte. Mevrouw Veelbehr ont snapte aan het vuur via een dak goot. Mevrouw Barguig en de heer Tourbi zagen geen andere uitgang dan het raam. Ondanks geroep van het publiek en van brandweerman nen dat zij moesten wachten tot een vangzeil by de hand was, spron gen zy. vol (a f I a' DEN HAAG (GPD) Vijftig man f'Haagse politie heeft gistermiddag de 'handen vol gehad aan betogers, die het Mauritshuis, bij de ingang y.van het Binnenhof, hebben gepro- siibeerd de auto's net deelnemers aan a<de EEG-topconferentie te laten stop- ^o'pen. Het initiatief kwam van een stgroep links georiënteerde Italiaanse 6Cstudenten. De jongeren doorbraken p,de politie-afzetting en gingen op het Kkruispunt op de grond zitten. Eén 23- jarige Italiaanse student werd gear- resteerd, twee anderen en een Ita meisje werden buiten de af- zetting gebracht. De actie kwam als een verrassing, de protestmars van de twee- duizend betogers van het gebouw Amicitia naar de Korte-;, Poten was P'zonder incidenten verlopen, d, De zit-demonstratie van de Italia- nnen bleek gistermiddag by het op- smaken van de balans het enige inci dent van betekenis. Agenten pro 's beerden de op de grond zittende jon gelui weg te dragen, maar de tijd drong, want de auto's met premier De Jong en minister Luns waren al in zicht. Enkele betogers sloegen met stok ken van spandoeken, waar punten van spijkers doorheen staken. Enke le agenten maakten gebruik van een gummiknuppel. Agenten te paard reden vervolgens stapvoets op de betogers in. echter zonder gebruik van knuppels. Met zoveel paardebenen zo dicht bij, kwamen de jongeren overeind en zochten een goed heenkomen. „En toen kwam mijn marmotje in het circus" door Paul Gallico met tekeningen van Robert Nix. uitge- gegeven door de Wereldbibliotheek in Amsterdam. Paul Gallico heeft al eerder boek jes van het slimme marmotje ge schreven. Om precies te zyn heeft hy er drie vroeger het levenslicht laten aanschouwen. In dit vierde verhaal gebeuren er alweer leuke en ontroerende dingen. Voor kinderen een fyn verhaal, dat Paul Gallico met vlotte pen heeft neergezet. Het geheel is door Robert Nix van leuke simpele tekeningen voorzien. PRISMA chroom herenhorloge met technische wijzerplaat 79.- r DEN HAAG (GPD) Zowel bij werkgevers als werknemers e is er verwondering over de laatste ontwikkelingen rond mi- e nister Roolvinks omstreden loonwet. De bewindsman heeft gisteren de Stichting van de Arbeid, het topoverlegorgaan van het bedrijfsleven, in een brief gevraagd naar haar oordeel over de moeilijkheden. 1 Minister Roolvink besloot tot deze stap nadat de vorige week de Eerste Kamer in het voorlopig verslag over de nieuwe Wet op de loonvorming had aangedrongen op contact tussen de bewindsman en het NVV en NKV, de twee vakcentrales, die het centrale loonpolitieke overleg in de SER boy cotten nadat de Tweede Kamer de Loonwet had aanvaard. ATHENE (Reuter» De vader van een tweejarig jongetje, dat het leven verloren heeft als gevolg var. de aanslag van vorige week don derdag op het Atheense kantoor van de Isrnè'ische luchtvaartmaat schappij El Al, heeft gisteren ge zegd. dat hy zal pogen de man te vermoorden, die de handgra naat wierp. ..Ik yvil de dood van mijn zoon wreken", aldus de 40-ja rige Griekse groentenhandelaar Christos Nastos. DEN HAAG (ANP» De staats secretaris van Verkeer en Water staat heeft de colleges van Gedepu teerde Staten in Friesland. Overijs sel Limburg, Gelderland en Noord- Holland gisteren voor nader advies schriftelijk laten weten dat hij van plan is om zijn fiat te geven aan een voorstel tot sluiting van zes zgn. onrendabele spoorlijnen. Volgens onze informaties denkt de staatssecretaris aan sluiting van de spoorlijnen Staveren-Sneek. Alme lo- Ma rien bergw interwy k - Zut phen Santpoort-IJmuiden en gedeeltelijk opheffing van de zgn. miljoenenlijn in Zuid-Limburg alsmede het ooste lijk deel van de Betuwelijn. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat die het be richt ontkende noch bevestigde wei gerde nadere informatie te verstrek ken. VLISSINGEN «GPD» De ziektekostenverzekering Stichting Het Zilveren Kruis is van plan de tarieven per 1 januari 1970 dras tisch te verhogen. De verhogin gen variëren, naar gelang het voorzieningenpakket, rond de dertig procent. De stichting, J waarbij een groot aantal regio- j nale ziektekostenverzekeringen zijn aangesloten, heeft deze ta- 1 riefsverhoging aangemeld bij het ministerie van Economische Za- j ken. De ziektekostenverzekeringen moe ten zich houden aan de prijzenbe- schikking goederen en diensten van september jl. Daarin wordt bepaald dat de ziektekostenverzekeringen be paalde prijsverhogingen mogen door berekenen. Wil men echter hoger gaan dan de prijzen beschikking roe- staat, dan heeft men toestemming nodig van het ministerie Van de zyde van het ministerie van Economische Zaken vernamen wy dat er over de voorgenomen ta riefsverhoging van Het Zilveren Kruis nog wordt gepraat en dat er nog geen toestemmnig voor is ver leend. Het Zilveren Kruis heeft in de j eerste maanden van dit jaar de pre- mies verhoogd. Toen werd uitgegaan van een stijging van de ziektekosten in 1969 van ongeveer vijftien pro cent. Uit de nu beschikbare cijfers wordt door Het Ziveren Kruis ge concludeerd dat de kosten in de eerste drie kwartalen van dit jaar waarschijnlijk meer dan verwacht zullen stijgen .Ook de vooruitzich ten voor 1970 zyn in dit opzicht wei nig rooskleurig. Van officiële zijde verstrekte cij fers over de ontwikkeling van de kosten leidden tot de slotsom dat de uitgaven in 1970 zelfs indien de laagste klasse van de ziekenhuisver- pleging als basis van verzekering wordt genomen, gemiddeld met ten minste 25 procent zullen stygen'. al dus de brief verder. Oorzaken van de kostenstijging liggen in de /iekenhuistarieven. ver hoging van de honoraria van spe cialisten en nuisartsen en een toe neming van de beroepen op medi sche behandeling. De verwachting is. aldus Het Zil veren Kruis, dat het gebruik in 1969 en 1970 tenminste met een ge lijk percentage als in 1968 (4.2 pro-1 cent zal stijgen. Het Zilveren Kruis wyst er vooru» onder andere op. dat het aandeel voor administratie en de overige beheerskosten in de pre mie reeds steeds kleiner wordt In I 1970 zelfs minder dan acht procent. I 0 BEVERWIJK (GPD> —Een uur - lang is het Beverwijkse academie- f conflict opgelost geweest. Nadat de Katholieke Pedagogische Academie te Beverwijk en haar afgescheiden alternatieve studenten elkaar gis- termiddag dachten te hebben gevon- den in een compromisvoorstel van de Katholieke schoolraad IJmond, zijn er opnieuw problemen gerezen. Gistermorgen was in een plenaire vergadering het restant van het "-compromisvoorstel door de afgeschei- udidenen goedgekeurd. De opstandige ïidqeerlingen begaven zich naar het schoolgebouw in Beverwijk. Zij wil- w"den een vergadering, waarin de door v,de KSY-commissie voorgestelde coör- kiadinatie-commissie van de grond zou Gc Daarentegen was op hetzelfde tyd- een plenaire vergadering ge epland, die alleen betrekking had op r jde gistermorgen gestarte onderwijs- De alternatieven eisten PV>pschorting van deze vergadering, volgens de leiding van de academie onmogelijk was. egg Een ander en belangrijker geschil punt was het al dan niet aanwezig zijn van de havo-top tijdens de ple- Pninaire vergadering. Ook leerlingen antvan de aan de academie verbonden „a%iavo hebben aan de afscheiding "^deelgenomen. Van de zijde der lei- 3. ding van de pedagogische academie gesteld, dat de havo'ers geen hebben met de samen van de coördinatie-commis- I I 1 Mr. G. C. van Dam, een van de secretarissen van de Federatie van Christelijke Werkgeversbonden, zei gisteren het een „vreemde zaak" te vinden dat de Eerste Kamer deze v/eg heeft gevolgd in plaats van een eigen oordeel te geven. De Senaat heeft de bewindsman het advies ge geven in contact te treden met het NW en NKV, maar juist in De Stichting van de Arbeid liggen de problemen. „Er wordt wel eens het verwijt ge hoord dat SER en Stichting van de Arbeid regeren, maar het lijkt er nu op dat de Senaat de Stichting van de Arbeid vraagt wet te geven". De NKV-bestuurder F. van der Gun sprak gisteren van „een won derlijke gang van zaken". „De sena toren kunnen het gemakkelijk vertel len", zei hij. .jnaar wanneer er geen suggesties worden gedaan komen we daar niet verder mee". Daarbij wees hij op de omstandigheid, dat het ka binet reeds zou hebben besloten niet tot wijziging van de loonwet over te gaan. Naar zyn mening zullen NVV en NKV ondanks de boycot de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de brief van minister Roolvink w e 1 kunnen bijwonen omdat het hier ,een zaak van algemeen be lang" betreft. .Maar wanneer een wijziging van de wet niet mogelijk is heeft dit overleg weinig of geen 3:jn. Het Stichtingsbestuur kan dan beter informeren of de minister geen suggesties heeft Minister Luns en minister president De Jong aan de confe rentietafel in de Haagse Ridder zaal, waar gistermiddag de EEG- topconferentie is begonnen. DEN HAAG (ANP» Het Cen traal Bureau Levensmiddelenbedrijf, waarin samenwerken vakorgani saties, commerciële organisaties, coöperaties en grootwinkelbedrijven, deelt mede, dat de suikeroorlog geëin digd is. De bij het CBL betrokken bedrij ven, die vcor lagere prijzen ver kochten, zullen met ingang van he den terugkeren naar de suikerprij zen van f 1,17 per kilogram. ROTTERDAM (ANP) —Dp lucht verontreiniging die het afgelopen weekeinde in het Rijnmondgebied i een kritische drempel heeft over- i schreden, zal onderwerp zijn van een uitvoerige studie. De Rynmon,dbe- stuurders willen weten hoe na een verzoek aan de bedrijven de verbe tering in de situatie is gekomen: door de maatregelen van het be drijfsleven, door de meteorologische omstandigheden of door een combi natie van beide. De bedrijven in de Rotterdamse agglomeratie zullen worden geënquê teerd over de maafregelen, die zij na het vuile-lucht-alarm hebben ge nomen. Verder zul'en windrichtin gen en temperaturen tydens de kri tische periode worden bestudeerd. I Het onderzoek waarbij zeer vele gegevens moeten worden verwerkt kan wel enige maanden duren zo zei men gisteren bij het Openbaar Lichaam Rijnmond. De centrale meldkamer die zon dag werd overstelpt door klachten van het publiek is bij het geven van het alarm aan het bedrijfsleven, de computer vóór geweest, die aan de hand van 31 meetpunten het intre den van een kritische periode aan geeft. De luchtvervuiling in Rynmond die vanaf zondagmiddag tot maan dagmorgen vrij hevig was werd veroorzaakt door bijzondere meteo- rol'ogische omstandigheden, waarby de vervuilde lucht laag boven het in dustrie- en woongebied van Rijn mond bleef hangen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7