Yenster der historie I MAANDAG 1 DECEMBER I9OT PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD Molenmuseum „De Valk": de molenkamer. De Lakenhal"; Oudhollandse keuken. LEIDEIN Bij een bezoek aan de Leidse musea, die de aandachtige be zoeker veelal op zulk een aantrekke lijke wijze een blik door het „venster der historie" verschaffen, zijn wij op nieuw onder de indruk gekomen van de grote rijkdom aan cultuurschat ten en historische vondsten, die in deze musea te vinden zijn. Hoewel het onze opdracht was: „stel van de Leidse musea een foto pagina samen", werden wij met zo veel interessante bijzonderheden en „verborgen" kunstschatten gecon fronteerd. dat. wij in de komende tijd nogmaals een blik door „het venster" zullen slaan. Er is zo veel Spreken wij met Leidenaars, dan valt het ons steeds weer op, dat men veel weet te vertellen over musea in het buitenland. d;e dan op een vakantie trip „even werden gedaan", doch dat men nog nimmer een voet heeft ge- ze i in de schatkamer van het Rijks museum voor Volkenkunde, in de Biedermeier kamer en de Oudhol landse keuken van „De Lakenhal", in de smidse van. molen „De Valk" of oog-ln-oog heeft gestaan met de in ternationale troepen „macht" in het Legermuseum. Het is gewoonte om bij een verblijf in het buitenland een bezoek aan een museum of kerk te brengen, doch de Leidse musea en kerken zijn voor een Leidenaar (en voeg de omgeving daar maar bij» 'n gesloten boe.:. De zondagse televisie- uitzending van ..Floris", waarvan het verhaal zien afspeelt op kasteel ..Doornenburg" onder de gemeente Bemmel, heeft een grote kijkdicht heid, maar het is weinigen bekend, dat een getrouwe nabootsing van dit kasteel in net Legermuseum te vin den is. Dat het beroemde drieluik van Lucas van Leyden „Het laatste ooi deel" (rechts boven» en de drie- oktoberpot in „De Lakenhal" thuis horen, weet nien zich nog wel te her inneren. doch veelal blijft het daar dar blij. Vandaar dit kijkje door het venster der historie. 8. Platteel uit een alche- Rijksmuseum voor de geschiedenis der een reconstructie van een zestiender-eeuwse mistenstookhuis. „De Lakenhal": Biedermeier kamer. (Foto'i LD/Holvast Molenmuseum „De Valk": de sinidse.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12