Laat rommel maar liggen KINDERBOEKEN Het kind kan zich met een hoek meer ontwikkelen 1TERDAG 29 NOVEMBER 1909 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 et gevaarlijkste stuk speelgoed dat ik tot dusver in dit cadeau seizoen heb gezien, lag te koop Ie supermarkten van Simon de Het onschuldig uitziende ge lijke auto-accessoire onder de I gevaarlijke die er zijn ligt jele autoshops en op de acces safdeling van de Bijenkorf, de tijd van het cadeaus kopen daar is, dient de consument te- fen van het overweldigende aan meer dan ooit kwaliteitsbewust ijn schoenen te staan. Een ca- -artikel hoeft nog niet slecht te als het meer een aardigheidje lm iets nuttigs. Doc.li het geven cadeaus krijgt toch wel een echts effect, als men de ontvan- opscheept' met dingen waaraan aardoor hij zich bezeren kan. De ste gevaren zitten wat dit be- in de hoek van he: speelgoed in de autobenodigdheden. Zo helpt Simon de Wit de huis- wouw meteeen bij het boodschappen doen aan een voordelig kinderca deau. Een speelgoedauto met daarop een hijskraan. Verkoopslogan: „Van f 4,95 voor f 3,50". Die af- pr ij zing moeten we maar geloven, maar in elk geval lijkt het voor die prijs zo op het «oog een riant stuk speelgoed voor de rondkruipende jeugd. De auto maakt onder het rij den geluid, de kraan kan draaien, op en neer bewegen, hijsen en vieren. Alleen en dat ziet de huisvrouw die er één in de handige doosverpak king voor haai- kroost mee neemt. meestal niet het ding is een gevaarlijk wanprodukt uit Chi- j na. Het is gedeeltelijk van blik. Het I heeft vlijmscherpe randen aan de ca- j bineraampjes, waardoorheen kinde- I ren zo graag het bestuurder-poppetje i aanraken. De achterkant van de ca bine is één groot blikken mes, waar kindervingers door de draaibare i y-, r mag dan wat minder gevaar kraan langsheen gemangeld kunnen |H lijk speelgoed verkocht worden worden. Uit elkaar genomen heeft dan vroeger, industrie en han- de kraanarm de scherpte van een I del lopen toch nog herhaaldelijk appelboor. Heel wat kindertranen i voorbij aan het veiligheidsaspect. Er dus, voor f 3.50. zijn nog steeds hier en daar speel goedbeesten te koop waai-van de ogen met gevaarlijke prikpennen vastztiten. In het recente verleden zijn eveneens nog kinderstrijkijzer- tjes gesignaleerd met een stroom- aansluiting van 220 volten een speelgoed fornuisje met een plastic bovenblad, dat bedoeld was om er spiritus onder te stoken. De cadeaukoopsters en -kopers zul len Juist in deze tijd het speelgoed kritisch moeten bekijken vóórdat zij het kopen. Onder de auto-accessoires zit soms meer kaf dan koren. De vrouw die haar man op dat gebied wat pre sentjes wil geven, kan beter niet het dashboard-notitieblokje kopen, dat in diverse autoshops en ook bij de Bijenkorf ligt. Aangenomen dat men zo'n ding alleen maar gebruikt om te schrijven als de auto stil staat, lijkt het een gevaarloos accessoire. Gevaarloos is evenwel het blokje met de naam „Comfort" van f 2,50 f Bijenkorf prijs» bepaald niet. Het is gevat in een staalharde plastic rand. die afgeschuinde punten heeft, waar aan een passagier die bij snel af remmen steun zoekt aan het dash board. prachtig een hand kan open halen. Niet kopen dit blokje, öf an ders verbandgaas en pleister bij de hand houden. De rommel op het gebied van acces soires komt hoofdzakelijk in auto's terecht als cadeaus. Daarom, wie de bestuurder lief heeft, neme ook dit ter harte: Alles wat lo6 kan schieten is gevaarlijk onder het rijden. Magne tische asbakjes, magnetische pijp- standaards waarin u uw pup bran dend kunt neerleggen iasbakje* met kleine zuignapjes, autokompasjes .si- gare ttenrekjes, poppetjes, losse af val bakjes, zijn allemaal gevaarlijke rommel. Als ze vallen en dat ge beurt herhaaldelijk wordt de be stuurder afgeleid. Als hij bukt om ze op te rapen, zit hü tegen een tegen ligger of een boom. Koffiezetapparaten, aan te slui ten op het dashboardcontaot van de sigarettenaansteker, zijn ondingen. Ze moedigen aan tot gebruik ervan onder het rijden, op lange ritten. Ook al zet een passagier de koffie, dan is het nog gevaarlijk als de be stuurder ze al radend opdrinkt, Een hoofdsteun voor de bestuur dersplaats is gevaarlijk. De bestuur der verliest er uitzicht door. De op de rugleuning te schuiven hoofdsteunen hebben niets te maken met veilig heid bij aanrijdingen van achter zoals wel eens wordt beweerd. Daar zitten ze niet vast genoeg voor. Al leen een speciaal in de rugleuning gemonteerde izeer dure» hoofdsteun biedt een dergelijke bescherming. En ook deze is alleen deugdelijk voor de plaats naast de bestuurder. Br zijn voldoende nuttige autobe nodigdheden te koop, zoals verband dozen. goed te bevestigen brandblus sers. veiligheidsriemen, pechlampen, goede sleepkabels id.w.z. niet alleen van nylon, doch met staaldraad er in), enz. Laat de rommel liggen, dan verdwijnt ze vanzelf wel uit het assor timent van de autoshops. BAKKER Sinterklaas en het kerstmamie tje staan weer voor de deur. Twee legendarische figuren, in wier naam ouders hun kinderen ver rassen met bergen versnaperingen en speelgoed. Een leuke tijd, die Sin terklaas- en kersttijd, zeker, zowel voor de ouders als voor de kinde ren. Maar voor veel ouders ook een tijd vol problemen. Wat zullen ze hun kinderen dit jaar weer eens geven? Iets, wat aan de verwachtingen van de jeugd voldoet en waaraan ze te gelijk nog iets hebben. De keus wordt elk jaar groter en steeds wordt het moeilijker het waardevolle speelgoed te onderscheiden van de prüllen, die op zichzelf waardeloos zijn of die het kind niets te bieden hebben. „Ouders doen er het verstandigst aan zichzelf beperkingen op te leg gen bij het doen van sinterklaas- en kerstinkopen voor hun kinderen", al dus drs. F. van Term, als psycho loog verbonden aan het Franciscus- oord voor gehandicapte kinderen te Valkenburg-Houthem en als zodanig een kenner van de speelgewoonten van het kind. „Bepalend bij het doen van het spel voor de ontwikkeling van deze inkopen moeten zijn de leef tijd van het kind en zijn interessen. Beslist niet bepalend mogen zijn de „indrukwekkendheid" van het speel goed of de hoge prijs. Het gevaar is dan maar al te groot, dat zij iets kopen wat zij zelf wel leuk vinden en dat op de buurtbewoners een ge weldige indruk zal maken, terwijl het kind er weinig of niets aan heeft. Er niets aan heeft, omdat het in dat stuk speelgoed geen interesse heeft of omdat het er niet mee mag spelen zoals het graag zou willen, omdat het zo duur geweest is en in onge schonden staat behouden moet blij ven. Medebepalend bij de aankopen moet wel zijn dat speelgoed stevig is. Deze duurzaamheid impliceert door gaans wel, dat er een hogere prijs voor betaald moet worden. Ook vindt drs. Van Term hei nood zakelijk dat de ouders eerlijk zijn bij het kopen van speel goed. „Maar al te vaak komt het voor dat ze hun kinderen gruwelijk overschatten en hen wijzer willen hebben dan ze in werkelijkheid zijn. Spoortreintjes en Lego-spellen bij voorbeeld zijn niets voor kleine kin deren. Zij kunnen er bij hun spel niet dat gebruik van maken, waarvoor ze zijn bedoeld. Speelgoed mag niet ge zien worden als kleren het kind moet er niet in groeien, maar het moet op dat moment zijn aangepast. Speelgoed mag ook niet gezien wor den als een luxe-artikel. Het zijn on misbare gebruiksvoorwerpen, die het kind nodig heeft voor zijn ontwik keling. Speelgoed is een vervanging van de werkelijkheid en het moet daarom volkomen serieus worden ge nomen. Als de kinderen met toma ten en sinaasappels mochten spelen, hadden ze geen ballen nodig Eigenlijk is de heer Van Term he lemaal geen voorstander van het „en masse" kopen van speelgoed met Sinterklaas en met verjaardagen, „Want juist omdat het voor de kin deren gebruiksvoorwerpen zijn. moe ten ze het ook krijgen wanneer en zodra ze er behoefte aan hebben. Je kunt een kind niet een half jaar op een legpuzzel of op een poppen- wagentje laten wachten, omdat het toevallig nog niet jarig is of omdat Sinterklaas pas op 5 december komt". Hoe de ouders dan kunnen mer ken dat hun kund aan nieuw speel goed toe is? „Dat blijkt dikwijls vrij vlug als de activiteit van het kind een inzinking krijgt. Als het onrustig I en lastig wordt of terugvalt in oude spelletjes en speelgewoontes. Zelfs j I bij de reecis schoolgaande Jeugd zou I een daling in de interesse heel goed I een aanduiding kunnen zijn. dat 1 het kind behoefte heeft aan ander spelmateriaal in zijn vrije tijd. Want het spel is niet alleen een mogelijk heid tot ontlading van spanningen voor de ontwikkeling, maar tevens een mogelijkheid tot ontlading van spanningen. Dat laatste wordt trou wens ten overvloede nog eens bewe zen door veel drukbezette huisva- ders. die in hun vrije tijd niets liever doen dan met spoortreintjes priege len". I De heer Van Term kan er heel j goed in komen dat het kopen van geschikt speelgoed voor hun kinde- I ren voor veel (jonge» ouders een i probeem is, enerzijds omdat ze niet voldoende ervaring hebben, ander- 1 zij da omdat de keuze te groot en te I onoverzichtelijk is. Zij zijn daarom aangewezen op adviezen van des- I kundigen. Betreurenswaardig vindt hij het daarom, dat in veel speel- j goedzaken en op speelgoedafdelingen I van veel grote warenhuizen verko- j pers en verkoopsters werkzaam zijn, i die absoluut niet ter zake kundig zijn j en onwetend de mensen „maar iets in de handen duwen". Het gecon- centreerd kopen in de Sinterklaas- en kersttijd werkt het aantrekken van gelegenheidsverkopers en daar door de ondeskundigheid nog in de hand. „De beste dienst die speel goed verkopende zaken hun klan ten zouden kunnen bewijzen, zou zijn het aanstellen van een deskun dige Sinterklaas, die de ouders kan I voorlichten en die meer doet dan J alleen maar handjes schudden en 1 wangetjes knijpen". In de reeks van goede adviezen wil drs. Van Term ook een beroep doen op de ouders, vaker en intensiever met hun kinderen mee te spelen. „Het spel is de leefwereld van het kind. Zeker in moderne flats en woonwijken, waar de jeugd op een paar vierkante meter binnenshuis is aangewezen, omdat het buiten te ge vaarlijk of in de wintermaanden te koud is. Het kind wil zijn ouders in zijn spel, in zijn wereldje, betrekekn. Ds ouders zullen daar tijd voor vrij moeten maken en bereid moeten zijn de televisie dan maar eens een uurtje later aan te zetten". Voor ouders die het heel goed met hun kinderen voorhebben, heeft hij bovendien nog een paar zeer goedkope adviezen. Voor vijf dubbeltjes kunnen zij bij de Na tionale Federatie voor Huishoudelijks en Gezinsvoorlichting. Van Spyckstr. 19 te Den Haag. de brochure krij gen „Wegwijs in speelgoedland." v<fc waardevolle tips voor spelmogelijk- heden voor kinderen van elke leef tijd. Degenen die er iets meer van willen weten en er f 5,75 voor over hebben, kunnen in de boekhandel het boekje van prof. dr. W. Blader groen, lector in de kinderspycholo- gie te Groningen, kopen „Speel goed met speelgoed" een uitgave van W. van Stockum en Zn. te Den Haag. DE ROUW lllfWIHIIIIHlllllHHIIMWHWKIWitlllllHimHIIIWHIIIHHIIirilllllHIIIHWIIIHHIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIlllllllllllHIHUIIIIIIIIIIHIHIWt de Sinterklaastijd worden heel rat kleuterboeken verkocht. >edekleuterboeken zijn waarde- hulpmiddelen bij de begelei- van het jonge kind. Kleuter- ;n kunnen naast het geven van lanning, ook educatieve en ikkelende invloed op het jonge uitoefenen. In kleuterboeken spreken hier niét over vertelsel- in!) gebeurt dit op een geheel wijze nl. in een illustratieve geving, al dan niet geassocieerd sen tekst. vele gezinnen heeft men voor erliteratuur reeds meer aan In de meeste kleuterscholen het kleuterboek al gerui- ijd als één van de waardevolle ikt. Ontwikkelingsmateriaal wil n materiaal, dat wij hanteren en „hulpmiddel" om het jonge t e helpen, te stimuleren en te eiden in zijn ontwikkeling. Aan lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllöllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllHIIIIIIWIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIM I ontwikkelingsmateriaal, dus ook aan kleuterboeken, stellen wij eisen. Wanneer wij kritisch het materiaal bekijken dat op de „boekenmarkt" verschijnt, komen wij tot de conclu- I sie, dat wij niet aan ieder kleuter- i boek het predikaat ontwikkelings- materiaal zouden mogen toekennen. Een goed boek moet aangepast zijn aan de ontwikkeling van het jonge kind en aansluiten bij zijn belang- I stelling. j Een tweejarige zal interesse tonen voor die boeken, welke voorzien zijn j van illustraties over bekende voor- j werpen en dieren uit zijn onmiddel- lijke omgeving, losse elementen, die onderling nog geen verhaal vormen. De driejarige kan een eenvoudig gegeven uit zijn dagelijks leventje, in een scène gebracht, reeds begrijpen. Hij zal zich verheugen, vertrouwde momenten uit zijn leventje in een boek terug te vinden. De driejarige staat echter ook open vóór nieuwe informatie, mits deze op een aan trekkelijke en begrijpelijke wijze, dus aangepast aan zijn ontwikkelingsni veau, wordt gepresenteerd. In een boek voor de driejarige moet de illu stratieve vormgeving te overzien zijn en niet teveel in details opgaan. Een korte tekst kan de illustratie bege leiden. Boeken voor vierjarige kunnen thema's brengen uit een meer verwijderde omgeving van het kind. Boeken die gebeurtenissen uit de naaste en verwijderde omgeving behandelen, boeken waarin een „ge liefd" figuur allerlei avonturen mee maakt en na zijn avontuurlijke tocht weer veilig thuis komt. boeken die tot overdrijving neigen, grappige ondeu gendheden weergeven, spreken een vierjarige aan. Een vierjarige kan eveneens gemeten van leuke woord- spelingen in een begeleidende tekst. De vijf- en zesjarigen interesseren zich in het algemeen voor dezelfde onderwerpen alhoewel voor de oudste groep de opbouw in een gegeven moeilijker mag zijn. Boeken die ver halen over kinderen uit andere lan den, sprookjes en eenvoudige fabels boeien deze leeftijdsgroepen. Boeken waarin kinderen en ook dieren zich. ondanks moeilijkheden, toch kunnen handhaven, worden eveneens graag bekeken en beluisterd. Ook zakelijke kleuterboeken die die informatie doorgeven en boeken met doldwaze geschieddenissen trek ken de belangstelling <n.b. rW om schrijving twee- drie- vier- vijf- en zesjarige dient men als een „grove" richtlijn te zien». Op nog enige aspecten zouden wij u willen attenderen wanneer u tot de aankoop van een kleuterboek overgaat. Let u vooral eens op de maat van het boek. De kleuter moet gemakkelijk zijn boek kunnen han teren. Ook moet het kind het boek goed kunnen openslaan. Boeken voprzien van een stevige kaft en een goede kwaliteit papier, gaan langer mee. p het dekblad van het boek staat meestal een titel en ook V_/ een illustratie. Komen titel en illustratie overeen met de inhoud van het boek? Bladert u de boekjes kritisch op de wijze en kwaliteit van de voorstelling. De voorstelling mag niet verwarrend, zoetelijk of smake loos werken. De Inhoud van het boek moet natuurlijk in overeenstemming zijn met de leeftijd en behoeften van uw kind. De opbouw van de hande ling moet zinvol zijn en een samen hang hebben. Boeken, waarin de handeling eenvoudig is gehouden zijn geschikt voor Jonge kleuters. Oudere kleuters kunnen wij boeken geven waarin de handeling gecompli ceerder is. Leest u de tekst óók door. De tekst moet corresponderen met de illustra tie. Het kind kan dan, terwijl u de tekst voorleest, rustig de illustratie bekijken. Het is duidelijk dat de woordkeuze en de zinsbouw in de tekst aangepast moeten zijn aan de psychische ontwikkeling van uw kind. Dr. RIA BAUER-VAN WECHEM. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH pak dat niet passen wou, Lea trekking op dieren en het platte- der»: uitgave Malmberg, Den land- is misschien wel een be boekje voor kinderen die de klas van de lagere school de rug hebben. Ongetwijfeld lend. Pietje Prik is de hoofd- r, niet alleen van dit boekje van nog 16 andere boekjes, die i in een eenvoudig gestructu- e omgeving met duidelijk her- ire figuren burgemeester, e. Hier en daar misschien een ouderwets, zoals de figuur van Prik zelf die kleermaker is, functie die tegenwoordig bijna meer te vinden is. Dergelijke s maken dat het boekje hier en wat oubollig aandoet. De prijs geen bezwaar te zijn f 1,95. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllHlllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllWHIIIIItllltllllHIIHIIIIII f, waf! Miauw!, Melanie Bel- uitgave Bezige Bü, Amsterdam. Bezige Bij brengt in de serie len Boekjes een groot aantal lingen van Ameiikaanse kleu- eken, Waf Waf! Miauw! is daar an. Het is een leer-kleuterboek- ior twee- tot driejarigen. Heel ludig door een tweezinnige tekst het kind geluiden of kan die nnen. De zin is dan bijvoor- vraag) Hoe doet het poes- antwoord» Miauw! Het bijbe- ide plaatje laat een poesje zien naar een vogeltje springt, laatjes hebben voornamelijk be- Noddie en zijn auto, Enid Blyton; uitgave Westfriesland, Hoorn. De boekjes van Noddie (behalve het onderhavige zijn er nog drie verschenen) spelen zich af in de sprookjesachtige sfeer van levende poppen, kabouters, aardmanne tjes enz. Zij speculeert er daarbij op dat de fantasie van de kinderen groot genoeg is om deze sprong als reëel te ervaren. Voorlezen bracht aan het licht dat dat met vierjari gen het geval kan zijn. bezwaarlijk daarbij is dat voor die leeftijds groep de verhalen meestal te inge wikkeld zijn. Noddie is een soort En gelse Pinokkio, die voortdurend met zijn hoofdje knikt (to nod is knik ken). Hij verzeilt via zijn vriend ka bouter Groot-Oor in speelgoedland waarvan hij een geacht burger wordt. Een bezwaar van de boekjes wil ik hier nog even signaleren. Het is met reëel dat de naam Noddieniet als de rest vertaald is: het mannetje zou in het Nederlands gewoon Knikkie moeten heten. Een beetje te druk zijn misschien de plaatjes van Beek. Hun grote aantal compenseert dat een beetje. Prijs f 3.50. Een sprookjesvlinder vertelt; uit gave Westfriesland, Hoorn. Een bijzonder vertelselboek, let wel geen kleuterboek. Het idee van het boek is van de Roosendaalse loge- pedist en ademtherapeut Jac. Ein ders. Hij vroeg enige tijd geleden ouders en andere ouderen een boek vol te schrijven met verhalen voor kinderen, waarvan dé opbrengst be stemd zou zijn voor het astmafonds. De illustraties werden door school kinderen verzorgd. Het is altijd moei lijk een boek als dit op zijn juiste waarde te schatten vanwege het feit dat er zoveel (en nog wel amateurs) auteurs bij betrokken zijn. De grafische verzorging en de han teerbaarheid van het boek zijn goed. Sommige verhalen springen er dui delijk boven uit als avonturenverhaal I Het bos was een beetje nat". Zo be- I gint een van de opmerkelijkste boe- I ken ooit door een dertienjarige ge- schreven en getekend. Isabel Hoving hervertelt het scheppingsverhaal, niet alleen in haai' eigen oorspronke lijke taal maar ook via onthullend heldere tekeningen. De Adam en Eva j van Isabel zijn twee kinderen van i ongeveer tien jaar en onschuldig. Pas tijdens het verhaal komen zij I in de puberteit, een soort van zon- voor ongeveer negenjarigen bijvoor beeld „De verborgen schat". Een ver haal als „Het geschenk voor de ko ningin eveneens erg goed, met een sprookjesachtige sfeer, steekt daar bij weer sterk af. Het boek beweegt zich tussen uitersten. In die variatie schuilt mis schien wel de kwaliteit. Over het al gemeen is het een voorleesboek voor wat oudere kinderen vanaf zeven jaar. De illustraties, fijn primitief, desondanks erg suggestief, sluiten he laas in sommige gevallen niet aan bij de tekst. Prijs f 6.90, waarvan f 2,50 voor het Astma Fonds. Kleine Adam, Isabel Hoving; uit gave Contact, Amsterdam. „Hij werd wakker, voor het eeret. deval. Alles van het echte schep pingsverhaal zit er zo'n beetje in maar vertaald, uitgedrukt in termen van een dertienjarige. De Kleine Adam is geen boek van een vroegrijp kind. Als harmonieuze weergave van de gedachtenwereld van een dertien jarige echter alleen geschikt voor oudere kinderen, vanaf tien jaar. Prijs f 7.90. Lotje met Chimp naar het circus, Jaap ter Haar; uitgave Van Holke- ma en Warendorf, Bussum. Jaap ter Haar is één van de be kendste Nederlandse kinderboeken schrijvers. Niet onterecht, want zijn werk heeft een typisch Hollands stempel, van regen, wind tot Artis en het circus. De boeken uit de Lotje serie waarvan dit het laatste is zijn een goed voorbeeld voor de klassieke Nederlandse meisjesboeken: lange monologen beschrijven „enige" avonturen met „lieve" dieren en „leu ke" mensen. Geen scherpe tegenstel lingen. geen ingrijpende problemen. De illustratie van Rien Poortvliet ademen dezelfde sfeer. Boekjes voor zeven tot tien jarigen. Hei teken van Wichart, Alet Sehon ten; uitgave van Holkema en Wa rendorf, Bussum. Alet Schouten vertelt het verhaal van de Jonge slaaf Hari de uit Dore- stad, het vroeg-Middeleeuwse Wijk bij-Duurstede, werd gestolen en ge bracht naar Wales; zijn avontuurlijke vlucht terug en de ontdekking van zijn afkomst. Een verhaal dat on danks alle Middeleeuwse gruwelen toch goed afloopt, echt voor oudere jongens, die niet zo gauw meer schrikken en 's nachts niet ge plaagd worden door verschrikkelijke dromen. Een hard boek, geïllustreerd door Rien Poortvliet, met uitvoerige natuurbeschrijvingen en veel „ge schiedenis". De boeken van A. D. Hildebrand mogen bij jonge oudei's op een fikse scheut vertedering rekenen. Ideale boeken om voor te lezen aan de kin deren van een Jaar of vijf, zes, ideale boeken voor de iets ouderen om zelf te gaan lezen. Hildebrand schreef in de jaren der tig de klassieke Berenjeugdboeken van Bolke, Velen kennen hem voor namelijk als schrijver van die onuit puttelijk lijkende serie. Maar daar naast schreef hij over de avonturen van Valko Vo«, de goede vos, die de vloek van het sluwe boosaardige dier dat op zijn geslacht rust, weet af te wentelen door zijn vertrouwen wekkend gedrag. Sterker nog, Valko wordt de baas In het. bos, waar hij door zijn vooruitzrfende blik en zijn koelbloedig ingrijpen de dieren voor menige ramp weet te bewaren. Een soort fabeltjeskrant van de jaren dertig dus, maar zonder de techno cratic van de gebroeders Bever. De uitgeverij Wolters-Noordhoff stuurde dit najaar twee herdrukken de wereld in: Valko Vos en Hummel tje en Valko vo6 en het Mensenkind Ik heb ze opnieuw gelezen, vóórgele zen ditmaal, en steeds kwamen de herinneringen naar boven In de vorm van een verhaal dat je her kent als je halverwege bent, en in de vorm van een soort heimwee. Want Hildebrand kan bijzonder idyl lisch schrijven over de natuur in het bos. Hij maakt dat Je de neiging voelt bovenkomen om buiten te gaan wandelen en bomen te bekijken, je even los te maken van het dagelijks verkeer en even stilte te proeven. De stilte van het bos, waarvan je je kunt verbeelden, dat Valko er zijn hol heeft. Kortom, wat we met een eigentijds woord „Jeugdsentiment" noemen, maar dan van het beste soort. Hildebrand Is een moralist. Het ligt er duimen dik bovenop, maar zijn eenvoudige verhaaltrant schenkt kin deren veel voldoening, temeer omdat hij zijn vertelsels behoorlijk veel vaart en de nodige spanning mee geeft. Rie Kooyman zorgde voor leu ke tekeningen, al vond ik die van vroeger mooier. JRS Anti-rampstad Naar aanleiding van «en waar schuwing van een wetenschappelijk orgaan, dat in het laag gelegen deed van de Japanse hoofdstad 300.000 mensen zullen omkomen als een aardbeving van de omvang als die van 1923 zich zou herhalen, heeft de Japanse regering een plan uitgewerkt voor de bouw van een anti-ramp- stad". De verwezenlijking van het pro ject, die zich zal uitstrekken over een periode van vijftien jaar, en vol gend jaar begint, gaat 1,398 miljard dollar kosten. Het doel ervan is tweeledig: a) bescherming der be woners tegen natuurrampen, en b) het vinden van een oplossing voor de toenemende groei van de stedelijke bevolking. De nieuwe stad zal zich uitstrek ken over 45 miljoen vierkante meter in het laaggelegen gebied van Tokio tussen de rivieren Arakawa en Soe- mida. Er worden zee kunstmatige plateaus aangelegd, waarop gebou wen van 10 15 verdiepingen uit staal en beton worden opgetrokken. Elk gebouw zal omringd zijn door groene stroken met een totale opper vlakte van ongeveer een half miljoen vierkante meter. In geval van een aardbeving, brand of overstromin gen, zouden de bewoners veilige schuilplaatsen in de groene stroken kunnen betrokken.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9