SCHERPE KRITIEK LEIDING VAN OP K.V.P. Wisselende indrukken bij Sempre-concert Eigen kernprogramma afgedwongen BEJAARD PAAR DOODGEREDEN S.E.R. voor een extra verhoging loongrens Maxi-mode onveilig? Minder harttransplantaties Bestuurder rijdt door Groot complex studentenflats in Utrecht Twee doden door kolendamp Nieuw gras op Wembley Internationale Toch hans op compromis in Beverwijk Contracteert NEC Zweed Turesson ;»d_ erkenning Olympia's Toer Bestuur C.H.U. Hoger beroep in Carnavalsmoord Nog steeds actie tegen de VPRO PAGINA 6 LE1DSCH IMUBLAD TILBURG (GPD) Na voor een KVP-partijraad ongewoon heftige discussie heeft partijvoorzitter mr. A. P. J. M. M. van der Stee gisteravond laat in Tilburg een eigen concept-kern- program voor uiterlijk 1 maart 1970 toegezegd. Hij nam daarmee een door KVP-jongeren en leden van het Demo cratisch Centrum Nederland ingediende motie over, maar waar schuwde tegelijkertijd voor de technische moeilijkheden die zich voor kunnen doen omdat het program op zeer korte termijn klaar moet zijn. De partijleiding werd de hele avond naar aanleiding van de discussie over het partyplan voor de Jaren ze ventig (de zogenaamde blauwdruk) scherp bekritiseerd, omdat ze de be lofte om op deze partijraad met een kernprogram te komen niet was na gekomen. Verschillende partij raadsle den wezen er op dat de KVP nog voor de staten- en raadsverkiezingen van volgend jaar over een eigen program moet beschikken. Voorzitter Van der Stee, die de motiè in eerste instantie een „moei lijk te verteren stuk" had genoemd, meende dat de KVP naast het kern programma aan een werkprogram voor de kabinetsperiode 1971-1975 moet werken, waaraan een urgentie program van de drie christelijke par tijen moet worden toegevoegd. Vandaag behandelt de KVP-raad de rapporten van de groep van acht tien. terwijl ook de nota van het par tijbestuur over de samenwerking met de ARP en de CHU aan de orde komt. Machteloos In zijn openingswoord had voor zitter Van der Stee gezegd weinig mogelijkheden te zien voor nieuwe samenwerking met de PvdA. zolang deze partij blijft dromen van een linkse concentratie. De KVP-voor- zitter constateerde, dat bij de PvdA de bereidheid voor een gesprek ont breekt. De socialisten willen kenne lijk de PPR niet in de steek laten en streven naar een polarisatie in de richting van twee blokken met VVD en PvdA als kernen, die door de KVP wordt afgewezen. ..Er is niet alleen links en rechts", aldus mr. Van der Stee. „In onze ge dachten is een ruime plaats inge ruimd voor een christelijke groepe ring in de vorm van een echte voor uitstrevende volkspartij met een eigen opdracht en een eigen wezen lijke inbreng in de samenleving". Mr. Van der Stee meende, dat de PvdA zichzelf door haar opstelling tot een machteloze rol heeft veroor deeld. „Ik betreur dat, want wy heb ben jarenlang succesvol samen met de socialisten geregeerd", zei hij. Geen burenruzie Mr. Van der Stee constateerde, dat het echter niet meer gaat om een burenruzie. veroorzaakt door de nacht van Schmelzer, maar om een diep verschil van inzicht in de meest wenselijk geachte partijpolitieke ont wikkelingen. Hij verwierp de kritiek, dat de KVP mooie rapporten zou ma ken, maar dat daarvan in haai- da gelijkse beleid niets zou zyn te ma ken. „Den Uyl en Jurgens moeten nu eens eindelijk ophouden met hun demogogische verhaaltjes, dat wy wel mooie programs opstellen maar er niets van waar maken", zei mr. Van der Stee. „Laten zU met feiten ko men. dan kunnen ze concreet ant woord krijgen". Volgens de KVP-voorzitter steunt het beleid van de tweede-kamer fractie geheel op het KVP-verkie- zingsprogram. „Wie zich de moeite getroost na te gaan hoe het met de uitvoering van dat program staat, zal de ervaring opdoen dat de plan nen voor een groot deel zijn uitge voerd", aldus mr. Van der Stee. Om zyn stelling te staven wees de par ty voorzitter op de democratisering van het bedryfsleven, de verlaging van de leerlingenschaal, de invoering van het minimumloon, de bestryding van de werkloosheid, de herstructu rering van Limburg, de voortschry- dende Industrialisatie, de uitbreiding van de ontwikkelingshulp en de sociale voorzieningen, die de rege ring heeft verwezeniykt of aange spannen. GRONINGEN (GPD) Een be jaard echtpaar uit Bargercompas- cuum is gisteravond in Klazienaveen doodgereden. De bestuurder van een volkswagenbusje is na de aanrijding gestopt en dsarna, zonder zich om de slachtoffers te bekommeren, doorgereden. De gemeentepolitie van Emmen heeft alle posten en de rijks- LEIDEN Tradities worden te genwoordig aan de lopende band doorbroken. Die van het jaarliikse Burgeryconcert van het studenten muziekgezelschap „Sempre Crescen do" handhaaft zich echter door de jaren. De doelstelling, n.l. ver bondenheid scheppen tussen student en burgery. wordt helaas slechts in geringe mate verwezeniykt: het au ditorium bestaat in hoofdzaak uit familie- of vrienden- en vrien dinnenkring. Terzake de muziek: dit maal majeur- en mineurklanken over een avond, die uiteindelyk tot zeldzame opgetogenheid leidde. Hoog- gegrepen was de ouverture „Cosi fan tutte" van Mozartgedirigeerd dooi' het Sempre-hd Christiaan Krone, die beslist leiderscapaciteit bezit. Dat alles nog niet volkomen lukte, deed echter geen afbreuk aan het betoonde enthousiasme. Mindei nen. Een aangename kennismaking gunstig luidt het oordeel over dei volgde: die met de eerste drie de- H ARDIN X VELD GIESSEN DAM (ANP) Het bejaarde, doofstomme echtpaar G. de RuiterP. Melse uit Hardinxveld/Giessendam, is door ko lendampvergiftiging om het leven gekomen. De 76-jarige man en zyn 75-jarige echtgenote werden dood aangetroffen in hun woning aan de Nieuwe Weg. Men neemt aan, dat ze reeds zondagavond zyn overleden. Het echtpaar leefde teruggetrok ken, liet zich soms geruime tyd niet zien en hield vaak de deur op slot. Toen een buurvrouw gisteren de man in de huiskamer op de grond zag liggen, waarschuwde ze de politie, die zich toegang tot de woning ver UTRECHT (ANP) Aan de Ina Boudier Bakkerlaan in Utrecht is gisteren een complex studentenflats, bestaande uit 15 lage gebouwen van ten hoogste vyf verdiepingen, een hoogbouwflat van 18 verdiepingen en een faciliteitencentrum, officieel in gebruik genomen. In het complex, dat vanaf 1964 geleidelyk aan werd opgebouwd, wo nen thans 1270 ongehuwde studenten en 19 studenten-echtparen. De flats zyn ingedeeld in wooneenheden voor 8 tot 16 studenten. Elke wooneenheid heeft een eigen keuken, douches en toiletten. Het faciliteitencentrum be staat uit o.m. een café, een zaal voor vergaderingen, toneel of sport, en een muziekkamer. Volgens de plannen van de Stich ting Studentenhuisvesting Utrecht zal in januari a.s. de eerste paal worden geslagen voor een tweede groot com- schafte. De vrouw werd dood in bed I plex van 1208 kamers in Tuindorp- aangetroffen. West. DEN HAAG (GPD) Een meer derheid van de Sociaal Economische Raad bestaande uit de werknemers vertegenwoordigers en een aantal kroonleden, heeft zich gisteren uitge sproken voor een byzondere verho ging van de loongrens van de ver plichte ziekenfondsverzekering tot zestien mille. By een normale aan passing van de loongrens zou deze per 1 Januari a.s. komen op f 14.850 Nadat de 'ziekenfondsraad zich In meerderheid voor een extra ver hoging had uitgesproken heeft minis ter Roolvink van Sociale Zaken een spoedadvies gevraagd aan de SER over deze kwestie. Naar het oordeel van de meerder heid heeft de styging van de kosten van de medische verzorging een der- gelyke omvang aangenomen, dat een correctie van de loongrens op zo kort mogeiyke termyn op zyn plaats is. De werkgevers daarentegen menen, dat van een werkeiyke noodsituatie geen sprake is. Zy voelde er ook niets voor het „gedurende tiental len jaren gegroeide compromis" thans overhaast te verlaten nu wellicht reeds het komende Jaar het advies van de SER over de structuur van de verzekeringen tegen de kosten van de geneeskundige verzorging zal kun ne worden uitgebracht. Volgens een globale raming zullen by een verhoging van de loongrens tot f 16.000 circa 40.000 werknemers en 80.000 gezinsleden extra tot de verplichte verzekering toetreden. vertolking van het Concert voor twee hoorns in Els, waarvan be weerd wordt, dat dit van Jo sef HaycLns hand zou zyn. Het is in 1954 door Carl de Nys in OostenryK ontdekt en draagt ongetwyfeld ge niale kenimericen. Toch blyft onze kerheid omtrent de herkomst be staan. Slechts meesters op het in strument kunnen de virtuoze party en beheersen. De hoornisten Eric Vrüland en Jan van Ingen, beiden leden van verdienste, bleken echter technisch in genen dele tegen hun zware taak opgewassen, terwyl ook de onevenwichtige samenwerking met het orkest het geheel geenszins ten goede kwam. Dirigent An- dré Presser had by voorbaat kun nen weten, dat deze uitvoering on- herroepeiyk op een echec moest uit lopen. Men dient dan ook de gren zen voor een amateurorkest te ken- len van de met vakbekwaamheid geschreven „Symfonietta <1954)" van Otto Ketting, gehouden in gematigd modern idioom en tedere sfeer. Wel licht als gevolg van de te vage ver tolking hebben wy er by eerste aan horen evenwel de in het programma Aandachtige bewindslieden onder het gehoor van KVP-voor zitter Van der- Stee. Van links naar rechts de ministers Verin- ga (Onderwijs)Klompé (Maat- schappelijk Werk), De Jong pre mieren Lardinois (Landbouw). LONDEN iANP) Het Wem bley - stadion in Londen heeft een nieu we grasmat gekregen. Het. groene tapyt. ter waarde van 87.000 gulden, zal woensdag worden ingewyd met een wedstrijd tussen de universi- teitsploegen van Oxford en Cam bridge. Het beroemde stadiion, dal door de Engelsen wordt beschouwd gesignaleerde „tot tragiek neigende ^et internationale voelbalcen NEW YORK (AP) De veilig heidsraad van de stad New York, dat is iets anders dan die van de Ver. Naties, heeft bekendgemaakt, dat de opvolgers van de mini-rokken en -mantels, de maxi-rokken enz. ge- vaariyke dingen kunnen zyn. zy mogen modieus zyn, maar heb ben het risico dat de draagster er mee truikelt en de trap afvalt. Als de rokken erg maxi zyn, bestaat de kans dat iemand erop straat op trapt of dat de draagster eraelf mee in de knoei komt en onderuit gaat. Daarom geltooft mevrouw Majorie May, iemand van die raad. dat de maxi's geen lang leven beschoren zal zyn. Een van de redenen is. dat de vrouwen van vandaag nog niet heb ben geleerd om zich waardig en ele gant te bewegen in de lange kleren, iets wat grootmoeder wel van Jongs af aan had meegekregen. Als het zwaar gaat regenen of sneeuwen en de straten zyn vies en nat, dat moet de draagster behooriyk bekwaam met die lange rokken kunnen om gaan om, elegant blyvend, zo te ma- noeuvred.en, dat zij niet besmeurd thuis komt.' In de meeste Newyorkse waren huizen heeft men al by de roltrap pen bordjes neergezet waarin de dames worden gewaarschuwd die dingen wat op te trekken, omdat zy anders misschien knel komen te zit ten. Gorkuin heeft weer drie wethouders GORKUM iANP) Gorkum heeft sinds gisteravond drie wethouders. De raad koo. in de vacature van de heer R. S Killian (KVP), me vrouw A. NieuwstadVan Beest (VVD). In dezelfde vergadering werden ae heren J. Sleiffer (KVP) en dr. ir. J. J. Breen (VVD) als nieuwe raadsleden beëdigd en ge ïnstalleerd. Negen raadsleden woonden de vergadering by, drie waren met ken nisgeving afwezig De Gorkumse raad bestaat thans uit twaalf leden, omdat zes stoelen van de PvdA en een van de PSP niet bezet konden worden. Alle Kandidaten op de bei de verkiezingslijsten bedankten voor de eer. Van twee AR- en 1 KVP- zecel is nog niet bekend of er ge gadigden vonden. vooi zullen worden ge- BEVERWIJK (GPD) Gister avond laat bleek er toch een grote kans te zyn, dat de breuk tussen de Katholieke Pedagogische Academie Beverwyk en de alternatieve pedago gische academie maandag wordt ge heeld. Er is namelyk overeenstem ming bereikt over een aantal hoofd punten, vervat in een voorstel van de als bemiddelaar optredende katho lieke schoolraad IJmond. Beide party en zyn er toe bereid zich in de komende weken te bera den over de verdere democratisering binnen de schoolgemeenschap en de daarby te volgen spelregels. Gedacht wordt aan de samenstelling van en kele werkgroepen, waarvan de rap porten kunnen worden gebundeld in een eindrapport. Dit rapport kan dan ter discussie worden gesteld in een te zyner tyd te houden plenaire vergadering van bestuur, studenten, docenten en overig personeel. Het compromisvoorstel wordt maandagmorgen in een plenaire ver gadering van de „afgescheiden stu denten" behandeld. spanningen" nog niet in kunnen beluisteren. Van dit moment af ging het in stygende lyn! Vurig enthousiasme ontplooide zich in de briljant georkestreerde, expressief gespeelde eerste sesrie Sla vische dansen op. 46 van Dvorak. „Sempre" bleek daar in elk opzicht tegen opgewassen. Zn mogelyk nog groter enthousiasme openbaarde zich tydens een perfecte auditie van de „Fantasia on British Seasongs". ge arrangeerd door Sir Henry J. Wood, indertijd de grote, sympathieke man van de Lon dense Prom concer ten. Dit werd een volledige imitatie, yoor het eerst met medewerking van een gemengd koor, dus niet uit sluitend „Heeren Choir" Dat het gehoor zich met handgeklap en v~et- getrappel niet onbetuigd kon laten, sprak by dit hoogopgevoerde musi ceren en zingen vanzelf. Een en an der culmineerde in het grandioze „Rule Brittannia". Begrypelyk, dat enkele liederen na de razende by val gebisseerd moes ten worden. Men wilde van een eind niet weten: een daverend feestelyk besluit. trum, is tevens voorzien van een nieuw scorebordHet wordt verlicht dooi- 5500 lampen en het lettertype is zo groot, dat de informatie op een afstand van 230 meter nog zeer goed leesbaar is. BRUGGE (AP) NEC is één van de twee buitenlandse oluhs die be langstelling heeft voor de Zweed Tom Turesson, wiens contract van twee jaar meT de voetbalclub Brug ge de volgende maand afloopt. De andere is het Zwitserse Servette. In Brugge wordt Turesson zeei f politie in de omgeving verzocht uit te kyken naar een VW-busje. dat waarsohynlyk aan de voorzijde is beschadigd. De 63-jarige bromfietser J. W. OÜtens kwam met zyn echtgenote als duopassagiere gisteravond tegen 7 uur in Klazienaveen als gevolg van de gladheid te vallen. Uit de richting Zwart em eer naderde een VW-busje, dat in volle vaart op de bromfiets en de slachtoffers inreed. De heer en mevrouw Ofctens wer den tientallen meters weggeslingerd. De man was vrijwel op slag dood, mevrouw Ottens overleed kort na het ongeluk. Een ooggetuige was zo overstuur, dat hij niet kon vertel len hoe het voertuig dat de aan rijding veroorzaakte, eruit zag. In Aalsmeer kwamen ook by een auto-onge'uk drie personen om het leven. De personenauto, waarin de slachtoffers zaten, schoot onder een tankwagen die een erf kwam af lijden en de weg blokkeerde De personenauto werd totaal vernield: de inzittenden waren op slag dood. De tankwagenchauffeur mankeert niets. AMSTERDAM (ANP) Het win nen door de Nederlandse amateurs van de wereldbeker heeft tot gevolg gehad dat Olympia's Toer door Ne derland na 18 keer gehouden te zijn, eindelijk internationale erkenning heeft gekregen. By de uitreiking van de wereldprijs vertelde de Franse voorzitter van de FIAC de amateurorganisatie in de UCI dat Olympia's Toer in 1970 voor het eerst zal behoren tot de reeks wed strijden in de competitie voor de wereldbeker, die overigens geen be ker maar een plaquette is. Joop Middel ink heeft al direct ondervonden wat dit betekent. In Genève nog verzochten Groot Brit- tannië. Polen, Rusland en Frankrijk of zy volgend Jaar in Nederland aan de start mogen komen. De Russen gewaardeerd, maar by zyn huidige willen een ploeg jonge renners stu- club, die vierde op de ranglijst ren, die voorbereid worden op de staat, is men ontevreden over zijn Olympische Spelen van 1972 in gedrag woensdag in de wedstrijd tegen Ujpest in Boedapest, waarin hy uit het veld werd gestuurd na- deelnemen. München. Frankrijk wil met een mi litaire ploeg aan het evenement dat hy een grote mond tegen de Th. J. Hannema scheidsrechter had opgezet. Olympia's Toer wordt in 1970 van 7 tot en mei 14 mei gehouden. UTRECHT (GPD) Overal in de schikbare schaarse mankracht wereld neemt na de transplantatie- en financiën. hausse, die enige tijd heeft geheerst i Electro- cardlografische doorlich- het aantal harttransplantaties af. De ting van alle mannen boven de 45 medische faculteit van de Ryksuni- versiteit in Utrecht ziet dit als een versterking van haar standpunt, dat andere zaken dan harttransplanta ties hoge prioriteit verdienen. Er worden in Utrecht dan ook geen voorbereidingen voor een harttrans plantatie getroffen, aldus prof. dr. H. Deenstra. voorzitter van de me- I dische faculteit, die van mening is dat „hart-renwagens" en meer in het algemeen een betere behandeling van hartinfarcten oneindig meer mensenlevens kunnen redden dan een opzienbarende ingreep by een enkele patiënt ten koste van een evenredig zwaar beroep op de be- UTRECHT (ANP) Het hoofd bestuur van de Christelyk Histori sche Unie heeft in zijn gisteravond in Utrecht gehouden vergadering tot vice-voorzitters van de CHU geko zen de heren C. J. van Mastrigt, wethouder in Zeist en oud-voorzit ter van het CNV en dr. C. Blan- kestyn, directeur van het Nationaal protestants bureau voor de geeste- ïyke volksgezindheid in Den Haag. Tot secretaris van de Unie werd benoemd drs. G. van Le.venhorst uit Gouda, die het secretariaat van de Unie reeds enige tyd waarnam. j staat veel hoger op de prioriteiten lijst. Evenzo zou de röntgenologische doorlichting een keer per jaar van alle mannen boven de 45 voor de be stryding van longkanker veel meer zoden aan de dyk zetten dan uit gebreide research, toegespitst op de mogeiykheid van longtransplantatie. Een dergelijke transplantatie ziet de Utrechtse medische faculteit voorlo pig als zeer ongewenst en wegens de veel te grote onzekerheid over het verloop als niet verantwoord tegen over de patiënt. BREDA (GPD) De officier van Justitie in Breda, Mr. K. Thyssen heeft hoger beroep aangetekend by het Gerechtshof in Den Bosch tegen de vrijspraak van de Bredase recht bank in de doodslag in Princenha- gen 'de z.g. Carnavalsmoord). De 22-jarige André van B. uit Princen- hagen, die van deze doodslag werd verdacht heeft op 17 november voor de Bredase rechtbank terecht ge staan en de officier van justitie eis te toen wegens doodslag acht Jaar gevangenisstraf. De rechtbank deed vervroegd uitspraak op 20 november en sprak de verdachte vrij. Van B. werd toen onmiddellyk in vrijheid gesteld. Hy blyft in afwach ting van de behandeling van de zaak in hoger beroep op vrije voeten. De rechtbank acht het bewys niet ge leverd. Sindsdien zyn geen nieuwe feiten tegen van B. aangebracht en een veroordeling in hoger beroep wordt dan ook hoogst onwaarschyn- lijk geacht. HILVERSUM (GPD) Het actie comité, dat is gevormd uit protest tegen de scheermesscène in een VPRO-televisieprogramma, is ze-er biy met de excuses, die de VPRO aan het kykerspubliek heeft aange boden. maar vindt dit toch geen re den om de actie af te breken. De bedoeling is om tot woensdag nog handtekeningen te verzamelen, waarna deze donderdag onder toe zicht van een notaris zullen worden geteld. Het eindresultaat van de actie gaat dan naar de VPRO, minister Klompé en de leden van de Tweede Kamer. De landelyke actieleidster, mevrouw L. v. d. Broek, die de VPRO in eerste instantie liet weten niet voor de tv te willen verschynen, heeft in een brief de Amsterdamse arts J. v. d. Bosch voorgesteld om in haar plaats het protest in een VPRO-programma toe te lichten. De VPRO is daar tot dusver niet op ingegaan. Vier personen zijn gisteren aan de dood ontsnapt, toen het schip, waarop zij zich bevonden, in het Hornsediep in Groningen door een plotselinge windstoot kantelde. Alle vier (twee man nen, een vrouw en een kind) wis ten op de een of andere manier de vaste wal te bereiken. Eén van hen raakte gewond- Het was de 39-jarige opzichter van Rijkswaterstaat G. Hendrik- se, die zich samen met schipper- eigenaar C. Smits (35) uit Rot terdam aan dek bevond, toen het ongeluk gebeurde. Hij werd dwars door een ruit van de kajuit ge slagen alvorens in het water te belanden. De man liep snijioon- den op en is naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6