uns nzijn \entje Wat te verwachten van de Haagse EEG-conferentie? Belangrijkste onderwerpen van overleg zijn: landbouwfinanciering en uitbreiding van de Zes Grieks jongetje overleden 'gse rechtbank „Voorgebakken" Pop-festival in de Groenoordhal Na aanslag Arabieren Acht jaar voor fotograaf-spion In vogelvlucht RDAG 29 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ai Door drs. M. L. Snijders) HT (GPD) Het was een rige, zonnige februaridag de Europese top voor het bijeenkwam. Terwijl de 'eur van De Gaulle's speciale n met een zorgzaam gebaar e plumeau de auto ontdeed m(ikele stofjes die erop waren ten tijdens de korte rit van naar het ministerie van ilandse Zaken aan het Quai ey, schetterde de muziek de 85-jarige Adenauer, die g >ngeloofwaardige veerkracht appen besteeg, intvingen de twee oude auto van Europa de andere deel- de doodsbleke Belg Eys- fdjde beheerste kleine Italiaan i. Daar was premier Michel die jarenlang het gaullis- ,d hooggehouden, ook toen tefre leider ervan in politieke schap was. Daar was Couve irville die altijd de indruk van een strak-opgewonden lie alleen door sterke zelfbe- hg in toom werd gehouden, opvallende premier Werner uxemburg werd bijna over lofd gezien, maar niet Neder- Luns, van wie in Den Haag eezegd dat hij de enige man iropa was, die De Gaulle |n de ogen kon zien. iet premier De Quay, die was meegekomen, waren vorige zomer door de grote self ontvangen in het buiten luillet. En wandelend onder :e bomen had De Gaulle hun :gd wat hij wenste: een poli- .nie, een verbond van de j, die de Europese gemeen- hfiben zou overkoepelen en de praten" tot hun ware be deden zou terugsnoeien. Luns Quay hadden beleefd maar bezwaren geuit, maar toen lis kwamen wisten ze niet of e man ernaar had geluis- 'u, op 10 februari 1961, be- conferentie, de eerste top- >ntie sinds vier jaar eerder ime plechtig de verdragen Europese Economische Ge nschap en Euratom waren on- ,;end. id avond nog was de Ita- delegatie opgebeld met de |eling dat de Fransen erge nders waren van de stich- Bjan een Europese universiteit rence. Daaraan was slechts fdedeling toegevoegd dat de en het natuurlijk zeer op 'zouden stellen Intussen i Adenauer en De Gaulle zelf dag tevoren al eens gewor mte Belgen stonden vlak voor "erkiezing en de Luxembur- 0 lieden nooit moeilijk. Pas op j pede dag zou De Gaulle zeg- at hij begreep dat „les Hol- ls" serieuze bezwaren had- naar toen was zijn plan voor I^ilitieke unie in feite al vast- rop het eenmansverzet van Luns. it verzet de eerste dag nog nauwelijks was begonnen, Adenauer de Nederlander in nauwerig Rijnland-Duits heb begebeten: „Ik had geen mo- kunnen denken dat iemand t»or de president van Frank- I uitgenodigd om hier te ko- |zich ook maar 10 minuten ihoeven te bedenken om het |voor een politieke unie te ,rden." Maar Luns hield het uit. Zo lang, dat op een ge- moment de naast hem zit- De Quay hem toefluisterde: )h, hoe lang houdt ge dit Waarop Luns: „Nog een lur, Jan, dan moet ik een Die avond reed een Ne- Ise journalist, op weg naar ihtergrondgesprek met Luns, .Avenue Hoch bijna een voet- dr aan, die sloffend, met diep in hoofd de straat over stak. lifien hij de minister het hotel I Monceau zag binnenstappen, het tot hem door dat hij Ne- bd bijna van zyn buitenland- ïtiek had beroofd _n bij zulke gelegenheden een tpzetten alsof hij na honderd iakte jaren nog even ver- oet' van de laatste veldtocht ensheid. Iop groene Louis Quinze es en taboeretjes, in de op vrijwel lege hal. was ijien danig onder de indruk le zware strijd van die dag. heeft het jaren geduurd, &t de buitenwacht besefte dat op die tiende februari 1961, in zyn eentje de grote De effectief de voet had dwars (Van een bijzondere medewerker) DEN HAAG (GPD) Maandag en dinsdag is het dan zover: één staatshoofd, zes regeringsleiders en de voorzitter van een boven-nationaal orgaan zullen zich in Den Haag gaan bezig houden met, vooruit dan maar, de toekomst van Europa. Nu bestaat Europa uit veel meer dan zes landen en daaruit blijkt al dat men de betekenis van de Haagse topconferentie vooral liet moet overschatten. Daar komt bij dat deze lid-staten van de Europese gemeenschappen (de Benelux-landen, Frankrijk, Italië en West-Duitsland) nogal uiteenlopende denkbeelden hebben over de toekomst van dit werelddeel, zodat het zelfs nog de vraag is of althans de Zes het over een gezamenlijke gedragslijn werkelijk eens zullen kunnen worden. schappelijk landbouwbeleid een slor dige 8,5 k 9 miljard gulden in het lopende jaar). Voor de verdeling van de lasten is een regeling ontworpen en deze loopt op 31 december van dit jaar af. Het vaststellen van een nieuw financieel reglement is een ingewikkelde kwestie, die rond Kerst mis wel weer bot de beruchte ma rathon-debatten in Brussel zal leiden. Van de topconferentie verwacht men in Frankrijk echter, dat zijn zal uit spreken, dat de beginselen van het tot dusver gevoerde landbouwbeleid onaangetast zullen blijven. Deze zijn: verantwoordelijkheid i Parijs spreekt graag van financiële solidariteit) en onderlinge preferentie voor eikaars landbouwprodukten. De Franse eis wordt begrijpelijk als men weet dat geen land zo sterk van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek heeft geprofiteerd als Frankrijk. Ruim 17 procent van de bevolking is werkzaam in de land bouw (Nederland 8,5 procent) en de Franse boeren beschikken over bij na de helft van de landbouwgrond in de EEG. Voor het merendeel zijn zij werkzaam op te kleine ondoelmatige boerenbedrijfjes, en als Frankrijk de steun die het Europese Landbouw fonds zijn boeren op allerlei manie ren verleent zelf zou moeten beta len, zou het er somber voor dit land (of voor zijn boeren) uitzien. Natuur lijk draagt Parijs ook bij aan het Landbouwfonds, maar het systeem is zodanig dat deze bijdrage gering is in verhouding tot de ontvangsten. Ook Nederland „verdient" overigens aan het landbouwfonds, terwijl West- Duitsland veel meer bijdraagt dan het terugkrijgt. HAAG De officier van bij de Haagse rechtbank eiste ïwoners van o.a. Leiden, Al- d. Rijn en Bodegraven we- 'ertreding van de maximum- het schikkingsbedrag. Ze dit niet betaald en waren er beroep gegaan van von- van de kantonrechter, die ho- etes oplegde. De rechtbank zal ertien dagen vonnis wijzen. Nog een reden om geen al te ho ge verwachtingen te koesteren is het simpele gegeven, dat de conferentie in feite slechts een middag, een ochtend en nog een middag duurt. Maandagavond biedt Koningin Ju liana een diner aan in Huis ten Bosch dinsdagavond is premier De Jong gastheer in de Leidse Lakenhal Het is duidelijk dat ter conferentie dus alleen die resultaten bereikt (of lie ver bevestigd) Kunnen worden, die de ministers van Buitenlandse Zaken de afgelopen maanden in Brussel en in 2-zydige contacten tussen de hoofd steden al hebben „voorgebakken". Van echt onderhandelen dat wil zeg gen touwtrekken, loven en bieden) kan in anderhalve dag geen sprake zijn. En voor zover men daar toch nog niet helemaal omheen zou kun nen. zullen het niet in de eerste plaats de regeringsleiders, maar veel eer de ministers van Buitenlandse Zaken zijn, die dit werk zullen op knappen. Niet voor niets werd de conferentie twee weken uitgesteld toen de Italiaanse minister Moro door ziekte verhinderd was om zijn pre mier (Rumor) bij te staan. Welke zijn nu, zo concreet moge lijk gesteld, de onderwerpen waar mee de topconferentie zich zal be zighouden, en wat is ten aanzien van deze punten bij het vooroverleg be reikt? De kernachtigste aanduiding van het conferentiethema is afkomstig uit Parijs: de Franse regering spreekt van het „drieluik" voltooi ing, verdieping en uibreiding van de Europese gemeenschappen. An ders dan dit woordgebruik sugge reert, is ztf echter niet van mening dat deze drie elementen onverbreke lijk met elkaar verbonden zijn. De voltooiing van de gemeenschap (dat wil zeggen het beëindigen van de 12-Jarige overgangsperiode op 31 de cember a.s.) is volgens haai- een verdragsverplichting, die los moet worden gezien van beide andere „pa nelen" van het drieluik. Frankrijks partners erkennen dat dit standpunt formeel-juridisch wel juist is, maar zijn tevens van méning dat er tus sen de drie punten wel een duide- luk politiek verband bestaat. In het onderstaande zal elk van de drie problemen beknopt worden uiteenge zet, waarbij tevens de resultaten van het vooroverleg aan de orde zullen komen. Nieuwe regeling De nieuwe „definitieve" regeling, die de Europese Commissie inmid dels heeft voorgesteld, voorziet in eigen inkomsten voor het door haar beheerde Landbouwfonds. Dit fonds werd tot nu toe gevoed uit de op brengst van de h effingen op land- 1971 kan worden verwezenlijkt en daarom wil zij de bestaande rege ling met een jaar verlengen. Voor een land als Nederland, dat veel van buiten de gemeenschap in voert. is de nieuwe reeeling buiten gewoon onvoordelig. Voor Engeland zou dat ook in hoge mate gelden en het is daarom niet verwonderlijk dat Frankrijks partners in Brussel reeds met nadruk hebben gesteld dat een nieuw financieel reglement niet zo danig mag uitvallen dat daardoor een nieuwe belemmering ontstaat voor uitbreiding van de EEG. De Franse minister Giscard d'Estaing heeft toegegeven dat aanpassing van de regeling bij toetreding van nieuwe leden noodzakelijk kan zijn. Een punt dat bij de kwestie van de eigen inkomsten van de gemeenschap ook ter sprake zal moeten komen is de versterking van de positie van het Europese parlement. Vooral van Ne derlandse kant zal deze kwestie wel aan de orde worden gesteld, maar het is helaas onwaarschijnlijk dat op dit punt volgende week al con- orete resultaten bereikt zullen wor den. Frankrijk voelt er nog steeds weinig voor het parlement in Straats burg bevoegdheden te geven, die de Franse Nationale Vergadering in de Vijfde Republiek ook niet heeft. Wat de verdieping van de samen werking betreft kan men van de top conferentie eigenlijk maar heel wei- nog verwachten. Hieronder valt na melijk alles wat te maken heeft met het uitgroeien van de EEG van een douane-mi ie tot een volledige econo mische unie. Die economische unie bestaat tot nu toe alleen in de agra rische sector, en sedert de Franse de valuatie en de Duitse revaluatie is ook dat meer schijn dan werkelijk heid. Daaruit blijkt al meteen dat een nauwere samenwerking tussen de zes op monetair gebied een van de belangrijkste voorwaarden is om tot een economische unie te komen. LEIDEN Het pop-concert van Provadya?-Leiden, zondagavond in de Groenoordhal met de Bonzo Dog Doo Dah Band. moet het zonder The Gun stellen. In de plaats van deze groep treedt de Third Ear Band op. Bovendien komt uit Amsterdam de complete licht-showgroep van de hoofdstedelijke Provadya?-afdeling, om te bewijzen dat een volwaardig pop-festival in de Groenoordhal mo gelijk is. Tienduizenden hebben Gis teren in Rome gedemonstreerd voor betere arbeidsvoonoaarden. Ondanks het massale karakter verliep deze demonstratie bijzon- der rustig. Doel was: beter ar» beidsvoorwaarden in de metaal industrie. Inmiddels heeft de Ita liaanse regering voorstellen inge diend om de ambtenarensalaris sen te verhogen. De Europese Commissie heeft een voorstel ingediendi het plan -Barre, genoemd naar de Franse vioe-voor- zitter van de oommissie), dat voor ziet in onmiddellijke automatische ATHENE <DPA) De tweeroeen-artsen hadden hem vrijdag reeds kli- De Palestijnse verzetsbeweging in halfjarige Georgios Nastos, die don- nisch dood verklaard. Hij werd door Jordanië heeft de federatie van Ara- derdag sa en et 14 andere i re- kunstmatige ademhaling in leven ge- bische advocaten verzocht de verde- wond raakte by de aanslag van houden, tot hij enige uren later over- diglng op zich te nemen van de twee bijstand van de partner-landen als twee Arabische terroristen cn ret leed. j Arabische commando's die in Athe- een van de regeringen moeilijkheden kantoor van de Israëlische lucht- Voor de gearresteerde daders van de ne zijn gearresteerd na de aanslag heeft met de betalingsbalans D:e vaartmaatschappii El-Al in Athene, granaataanslag zal de beschuldiging j bijstand zal worden gegeven voor ls vanmorgen vroeg gestorven. De nu gewijzigd worden van poging tot Bovendien heeft de beweging het een termijn van drie maanden en intussen moet de commissie dan in overleg met de betrokken regering maatregelen ontwerpen om de toe stand te saneren. i doodslag in doodslag. In het algemeen kan men zeggen i dat het bij de verdieping van de sa- BONN (GPD) De Westduitse Duitse medeplichtigen gearresteerd persfotograaf Feinz Suetterlin tegen toen twee Jaar geleden in Berlijn menwerking gaat om de vraag hoe wie acht jaar was geëist, is gisteren de Russische overste van de gehei- f h TTTrr- 1 de EEG zich in de toekomst verder door de rechtbank in Keulen ver- me dienst Runge overliep naar de bouwproducten van buiten de EEGmoet ontwikkelen. In het Verdrag oordeeld tot zeven jaar gevangenis- Amerikanen en zijn in de bondsre- en aoor rechtstreekse bijdragen van van Rome zat wat de douaneunie be- straf wegens spionage voor de Sow- publiek opgebouwde spionagenet uit- Ha Hrt.c-toton int ria nohnna a catiar. I c I Internationale Rode Kruis te Génève j verzocht erop te willen toezien dat de i twee gearresteerden, de 23-jarige j Elias Berg Dergarabedlan en de 21- jarige Saifeddie Moerad Zt^egagech. door de Griekse autoriteiten worden behandeld als „krijgsgevangenen". Profijt De zes EEG-landen dragen geza- melijk de lasten van het gemeen de lid-staten uit de nationale schat kisten. Deze laatste wil de commis sie laten vervallen en geleidelijk aan zou daarvoor in de plaats moeten komen de opbrengst van het ge meenschappelijk, douanetarief op in dustriële produkten van buiten de gemeenschap. En omdat dit alles nog niet voldoende zal zijn om de EEG-begroting te dekken, voorziet de commissie ook nog een speciale gemeenschapsbelasting opcenten op de btw). De Brusselse executieve Een paraplu voor een heel treft een zeker automatisme. Nu deze jet-Unie." Zijn advocaat is hiertegen leverde aa i de CIA. Hij deed dit op dorp. het Zuidduitse gehucht is verwezenlijkt en de overgangs- j.n hoger beroep gegaan, omdat hij voorwaarde dat hem asiel en vrij periode ten einde loopt, hangt de Van mening is dat Suetterlin geen 'e1 va rechtsvervolging in de verdere ontwikkeling van de politie- landverraderlyke activiteiten heeft Verenigde Staten zou worden gebo- ke wh van de regeringen af. Dat bedreven, tussen de verdieping en de uitbrei ding van de gemeenschap een ver band bestaat erkent ook Frankrijk. Suetterlin heeft samen met zijn vrouw Lore tenminste 2900 vertrou- „Als we over verdieping praten, moe- I welijke tot zeer geheime documenten ten we wel weten of we een gemeen- i van de regering in Bonn aan de Rus— sohap van zes of van tien .landen sische geheime dienst overgeleverd bedoelen", zei minister Schumann Suetterlin werd samen met vier den. In het proces tegen Suetterlin was Runge de voornaamste getuige Suetterlins vrouw pleegde enkele da gen na de arrestatie zelfmoord. Rohrmoos, waar de meeste neer slag in de gehele Bondsrepubliek pleegt te vallen. Een Westduitse paraplu fabriek vervaardigde een reusachtig regen- en sneeuw- scherm voor de achttien inwo ners van Rohrmoos. Op de foto ziet u de gehele bevolking onder die ene paraplu. gelooft niet dat dit voorstel vóór onlangs. Het uitlekken van de gruwelijke feiten over Anierikaanse mas samoorden op dorpelingen in Zuid-Vietnam heeft zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten gro te ontsteltenis gewekt. Vreemd ei genlijk, want dergelijke schrikwek kende ontsporingen zijn zo oud als de wereld en bijna onlosmakelijk ver bonden aan het verschijnsel „oor log". Wie enigszins thuis is in de geschiedenis weet maar al te goed, dat zulke uitwassen van onmenselijk heid zich altijd al hebben voorge daan. Om bij de moderne tijd te blij ven: deze eeuw begon met de Britse „uitvinding" van concentratiekam pen voor Zuidafrikaanse vrouwen en kinderen. En de Nederlandse teke naar Behrendt publiceerde dezer da gen in een groot Brussels blad twee rytjes van zeven soldaten van uiteen lopende nationaliteit, ieder met een veelzeggende naam op de borst: een Spanjaard (uit de burgeroorlog) met de naam Bajadoz. een Duitser met Lidice, een Japanner met Burma, een Sowjetrussische soldaat met de naam van het Poolse Katyn, een Fransman met Algerije, een Neder lander met Zuid-Celebes, een Egyp tenaar met Jemen (gifgas), een En gelsman met Maleisië, een Belg met Kongo, een Indonesiër met Bali, een Iraakse militair met Koerdistan, een Nigeriaan met Biafra, een Noord- vietnamese communist met Hoeé en dan tenslotte een Amerikaan met Song My. De keuze is betrekkelijk willekeurig en zou gemakkelijk tot In het oneindige kunnen worden ver lengd en geen enkel volk zou in zo'n ry ontbreken. Wie dus iets wil zeggen over deze walgelijke zaak, moet beginnen met nuchter vast te stellen, dat er in wezen geen reden is tot schrik, laat staan ontsteltenis. Natuurlyk kan dit niet het laatste woord zijn. De bedoeling van deze opmerking is echter om te onderstre pen, dat er geen „nette" oorlogen bestaan, ook niet als de oogmerken aanvankeiyk idealistisch waren. Elke gewelddadige botsing leidt vroeg of laat tot een huiveringwekkende ver legging van eerder aanvaarde mo rele maatstaven. Daar komt in dit geval nog bij, dat de Amerikaanse soldaten doorgaans stedelingen zyn, vervreemd van de natuur, die op zichzelf reeds een beangstigende en verraderlijke gewaarwording is. Voorts verg et e men niet, dat deze stryd een guerrilla is, waarin de vyand zich lafhartig vermomt als yverige landbouwer of vriendeiyke dorpeling en zich laat by staan door de bewoners van omstreden dorpen. Men kan zich dus voorstellen, dat Amerikaanse soldaten, die zojuist hun beste kameraden hebben zien vallen op zeker ogenblik in een toe stand van verstandsverbüstering, ge- veohtsdelirium of dolle wraakgierig heid geraken, hoe men het ook wil uitdrukken. Dit alles neemt niet weg, dat het de taak van de mili taire leiding ls om de teugels strak aan te trekken wanneer een razende vergeldingswoede de gelederen van de uitgeputte of overspannen solda ten aantast. Het feit, dat aanvanke iyk getracht is deze affaire in de doofpot te stoppen wyst erop, dat de leiding van laag tot hoog onvoldoen de doordrongen was (is) van de noodzaak van de beteugeling van dergelijke geweldexplosies. Song My en andere dorpen, die het slachtoffer van de moord- partyen zyn geworden, beteke nen voor Amerika nog weer eens een confrontatie met de oogmerken van de worsteling om Zuid-Vietnam. Wanneer men leest, dat thans in Sai gon tientallen Zuidvietnamezen terecht staan op beschuldiging van spionage; wanneer men weet, dat velen in Zuid-Vietnam de verlokking van corruptie niet kunnen weerstaan nu Amerikaanse goederen en dollars het land binnenstromen en wie dan verder overdenkt, dat het twyfelach- tig is of het land in staat zal zijn zich in korte tyd tot een redeiyk-mo- derne democratie te ontwikkelen, die vraagt zich af of de inspanning van Amerikanen, Australiërs, Zuidkorea- nen, Philippino's en anderen niet bo ter aan de galg gesmeerd is. Het antwoord luidt, dat die inspanning al ls zij feitelijk niet meer dan ..muddling through", doormodderen —wel degeiyk de moeite waard is, mits de Zuidvietnamezen zelf (en dat is het punt waarop president Ni xon de nadruk legt» zich de moeite getroosten die moeilyke stryd om de vryheid over te nemen. Men behoeft slechts één naam te noemen om dat duideiyk te maken: Hoeé, de Zuid- vietnamese stad, die tydens het Tet- offensief van vorig jaar korte tyd door de oommuni6ten werd bezet. In die drie weken bezetting zyn daar toen byna drieduizend inwoners op koelbloedige wyze vermoord, zoals de Londense „Times" dezer dagen nog eens uit de doeken heeft gedaan. Nog steeds worden er graven gevon den van vastgebonden en doodge schoten „volksvyanden", van wie sommigen zelfs levend in het graf werden gestopt. Hanoi en Vietcong missen dus elk recht van spreken Volgens de Times heeft de Vietcong sinds 1957 veertigduizend Zuidviet- namese burgers gedood, die jaar de ker nog duizend. Maar nogmaals: de misdaden van de vyand. ook al zyn ze een veelvoud van de eigen ver- grypen. zyn geen rechtvaardiging voor Amerikaanse misdrijven. Want tenslotte zyn de Amerikanen als bondgenoten in Zuid-Vietnam om een communistische bezetting met onverbiddeiyk daarop volgende mas samoorden te verhinderen. Wie Ame- I rikaanse vergrypen vergoeiykt, roept onder de Zuidvietnamezen de men taliteit wakker van „het maakt geen j verschil of wy door de hond of door j de kat gebeten worden" Het gaat 'juist om dat verschil in optreden. Wie hier de grenzen verlegt, ont neemt deze stryd zyn zin. Geen ge- vaarlyker instrument dan de doofpot, die symbool zou zyn van een ver loren oorlog. Men mag verwachten, dat regering en leger in Washington deze tragische affaire tot op de bo den uitzoeken. Gebeurt dat niet, dan j is het beter dat de Amerikaanse troe- pen per omgaande het land verla ten. Zuid-Vietnam behoeft de steun van een strydvaardige Amerikaanse beschaving, niet die van een bloed dorstige Amerikaanse verwording Rl.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13