Officier eiste boete tegen stadspost Een lieve liefde Films in Leiden Voor u 31/a0/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u.... L.I.A.M, De één na de ander Twee arrestaties na de aanslag in Griekenland de bank waar ook zich thuis voélt Kamer achter hulp minder draagkrachtigen BAMSE FRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 0 ADVERTENTIE) LEEUWARDEN (GPD) De kantonrechtzaak tegen de 51- jarige Leeuwarder directeur Jo hannes A. Schalekamp, die de laatste maanden in het nieuws is geweest door zijn stadspost- dienst en de maatregelen tegen donderdagmorgen wel ongeveer volgens de verwachtingen, hem van de PTT ve rliep De officier van Justitie eis te twee boetes van respectie velijk f500 (het maximum) en f200. De heer Schalekamp ging daarop niet zozeer de tenlaste legging te lijf als wel de mis standen op het gebied van dienstbetoon en prijsopdrijving bij monopolistische overheids lichamen. De dagvaarding vermeld de twee punten: het op verschil lende tijdstippen in augustus laten bezorgen van brieven door in dienst van de verdach te staande personen, terwijl die post van meer dan een afzen der afkomstig was —subsidiair uitlokking van dat illegale be stellen. In de tweede plaats: het op of omstreeks 11 september laten bezorgen van post waarbij de brieven, die elke bezorger bij zich had. steeds van een en het zelfde bedrijf vandaan kwamen. Uit enig heen en weer pra ten tussen de verdachte en de kantonrechter, mr. P. H. van den Brink, bleek dat de heer Schalekamp het eerste volledig erkende maar meende, dat het onder punt twee tenlaste geleg de niet strafbaar is Tijdens dit gesprek merk te de rechter op dat het hem wel enigszins heeft verwonderd, dat de PTT vrij lang heeft ge wacht met het nemen van stap pen tegen deze stadspostdienst. De kantonrechter achtte het toch een beetje bedenkelijk dat grote banken zo zonder meer met die stadspostdienst in zee zijn gegaan en niet verder aan de morele kanten van de kwes tie hebben gedacht. De officier van Justitie, mr. M. L. de Haas, memoreerde dat eertijds stemmen in de kamer waren opgegaan om in de ste den anderen ook toe te staan post tegen betaling te laten be zorgen maar hiertegen was de minister in 1954 zeer gekant ge weest. „Duidelijk is toen ko men vast te staan", aldus mr. de Haas. „dat de enige uitzon dering welke het toen gevolgde posibesluil noemt, die is van het bezorgen van post van een bedrijf door in dienst van dat bedrijf zijnde mensen. Over de tarieven zei de officier, dat het voor de PTT nu eenmaal on mogelijk is voor elke brief een apart porto vast te stellen. „De argumenten ontleend aan de la gere tarieven zijn voor de straf baarheid in deze zaak van geen enkel belang", zo merkte mr De Haas op. Hij achtte beide punten vol ledig bewezen en vroeg voor de eerste overtreding een boete van f 500. mede omdat de verdachte drommels goed wist, dat het zo niet mocht maar er toch mee is doorgegaan. „Het genoten on rechtmatige voordeel is daar door m.i. hoger geweest dan de maximum boete, die hier op staat". Het tweede geval achtte hij een voortzetting van het eerste. Voorts vroeg de officier schriftelijke vonniswijzing. De heer Schalekamp ging uitvoerig in op het geringe dienst bat'>on van de PTT. de vol gens zijn mening enorme wins ten van dit bedrijf en de prijs verhogingen, welke elkaar op volgden „zoiets moest een particuliere ondernemer eens durven „Een beloning zult u mij wel niet kunnen geven", aldus be sloot hij. „Maar. edelachtbare, ik ben geen recidivist. Zulke boetes vraagt men niet aan mij. uoo deipsuooiuoS ap qaq dienst bewezen en vraag u mij schuldig te verklaren, zonder oplegging van straf55. De offi cier rephceerde niet. De kantonrechter zal 11 de cember schriftelijk vonnis wij zen. de heer W. van Klaveren Commercieel Medewerker kantoor Terneuzen De actiegroep Leiden van de IK heeft gistermiddag tever- efs getracht toegang te krij- n tot een vergadering van de idse Culturele Raad. die in de jfiekamer van het Stadhuis in iloten zitting hijeen was. De mstenaars meenden de bijeen- tmst bij te kunnen wonen om- t naar hun inzicht cultuur een neenschapszaak is en de Cul- •ele Raad een comité van en )r vrije burgers. De heer S. vines gaf de kunstenaars te rstaan, dat er in velband met zeer druk bezette agenda geen l was voor een discussie. Hij 'de de kunstenaars ivel de ver- :ering geven, dat hun eerder in jaar ingediende nota serieus rdt genomen. De vergaderin- i van de Culturele Raad kun- n niet openbaar zijn zolang de niezen van de diverse secties i deze raad nog niet binnen n, aldus de heer Sannes. Ka enig geharrewar voor de ir van kamer nummer 263 ver arde de Culturele Raad zich Êeid om de actievoerende kun- naars dinsdagavond a.s. voor i informeel gesprek te ontvan- i De actiegroep met Willem reddels als woordvoerder gaf r op de middag te kennen i heil te zien in een informeel ,.rek met de Culturele Raad opcr de openbaarheid van deze d. Op de foto de heer Sannes het midden met de handen de rug) in gesprek met de unstenaars (Foto LD/Holvast) ATHENE (AP) Arabische terro risten hebben, zoals gisteren reeds in het kort gemeld, een granaat gewor pen in het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al te At hene. Veertien personen werden daarbij gewond en het gebouw werd ernstig beschadigd. Er vielen géén doden, zoals aanvankelijk bericht. De politie heeft in verband met de aanslag een 23-jarige Jordaanse kleermaker van Armeense afkomst. Elias Berg Dergarabedian. aangehou den. Ook een tweede Jordaniër. de 24- Jarige Mansoer Mouerad, werd aan gehouden, maar uit het politieverslag wordt niet duidelijk of hij bij de aan slag was betrokken. De kleine Pales tijnse guerrillaorganisatie „Palestijns front voor de volksstrijd" in de Jor daanse hoofdstad Amman heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist en gezegd, dat Dergarabedi an lid van de organisatie is. Onder de gewonden waren vier bui tenlanders en twee Griekse kinderen, die met hun ouders geboekt hadden voor een reis naar Canada, waarheen zij zouden' emigreren. Een van de kinderen, een jongetje van twee en een half jaar, is er volgens de vader kritiek aan toe. Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bf] onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezins krediet. Als rekeninghouder geniet u een uitge breide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoorbeeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Xoordwjjh aan Zee: Palaceplein. Sassenheim: Postwijkkade 1. Alphen a/d Ryn: Julianastraat 65. Alphen a/d Ryn-Noord: Winkelcentrum aan de Dia mantstraat. (Van onze parlementaire redactiei. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft zich gisteren akkoord verklaard met een aantal sociale maatregelen ten behoeve van min der draagkrachtigen. De maatrege len, die per 1 januari van kracht worden, zün door de regering voor gesteld als compensatie voor de stijging van de kosten van levens onderhoud. Het betreft de volgende maatre gelen optrekking van de inkomensgrens in de ziekenfondsverzekering voor bejaarden va n7.268 gulden tot 10.395 gulden waardoor het aantal bejaar den dat onder deze bijzondere rege ling valt, met 140.000 wordt uitge breid! een premiereductie van 200 gul den per jaar voor vrijwillig zieken fondsverzekerden met een inkomen onder de minimum-loongrens; optrekking van de inkomensgrens in de kinderbijslagregeling voor Kleine zelfstandigen, waardoor zelf standigen met een ikomen tot 7.950 gulden een uitkering voor het tweede kind ontvangen. De meerderheid van de Kamer stemde in met het. voorstel van mi nister Roolvink (Sociale Zaken» om I de voorziening voor de bejaarden, I die veertig miljoen gaat kosten, te financieren uit de belastingmidde len. _>e kosten van de beide andere maatregelen, respectievelijk 14 en 26 I min. gulden, wil de minister bestrij den door de rijksbijdrage aan het A.O.W.-fonds met 40 min. gulden te korten. De socialist Veil Inga vreesde dat I deze korting het a.o.w.-fonds onno- I dig zal verzwakken. Hij stelde vooor de hele operatie van 80 min. uit de I schatkist te financieren, maar kreeg voor zijn amendement slechtis de steun van PvdA, D'66. PSP. CPN en PPR. Het amendement werd verwor pen nadat minister Roolvink had verklaard dat de premie zo ruim is berekend dat het fonds wel een stootje kan verdragen. Neo-fcminismc „Neo-feminisme" noemt McCall's het geruchtmakend optreden van een aantal nieuwe Amerikaan se vrouwenorganisaties, die vinden dat de Amerikaanse vrouw in de huidige maatschappij nog lang niet voldoende rechten heeft. Ze komen in opstand tegen het nog altijd heer send vooroordeel dat vrouwen van nature beter geschikt zouden zün 0111 secretaresse, bibliothekaresse of laboratirumassistente te worden dan arts. advokaat. uitgever of architekt. Slechts drie op de honderd advoca ten, zeven op de honderd artsen, een op de honderd Ingenieurs in de V.S zyn vrouwen. De bijna dertig miljoen Ameri kaanse vrouwen die ..full time" wer ken hebben vrijwel allemaal lager- gesalarieerde functies dan de mannen en slechte twee procent awi hen ver dient meer dan tienduizend zollar per Jaar. Aldus enkele grieven van de nieuwe feministen die van spectaku- lair optreden houden. Bü schoon heidswedstrijden stormen ze binnen met spandoeken waarop te lezen staat „Ik ben een vrouw, en geen speelgoedje, hulsdiet of mascotte" eZ verstoren waar nodig vergaderin gen over onderwerpen waarbü de vrouw naar hun mening te weinig inspraak heeft. In New York mar cheerden ze, als protest tegen „de cercommercialisering en de ontmen- selüking van het huwelijk", binnen op een modeshow van bruidskleding. Op de maat van de bruidsmars 2011- gen ze het schone lied „Hier komen de slaven, op weg naar hun graven", j Om de paniek volledig te maken lie ten ze daarna nog honderd witte i muizen in de zaal los Ontslag in Praag Jindrich Soek d t ecteur - g ener aal van de Tsjecho- slowaakse persbureau Tseteka is op last van de regering uit zyn functie ontslagen. Hü zal worden opgevolgd door de toegevoegde hoofdredacteur van Roede Prawo, M. J. Swerteina. STUDIO Het is allemaal erg lief met Grynet Molvig als stralend middelpunt. Grote don kere ogen. een ontwapenende glimlach, wapperende blonde haren en een onafscheidelyke lichtbruine teddybeer als door slaggevend bewüs voor naïeve kinderlükheid. Zo heeft regis seur A me Mattson deze lieftal lige Zweedse schoonheid ge plaatst in „Bamse." Ze speelde al eens eerder zo'n type. In „Myn Prinses." Het was een- uit-het-leven-gegrepen menselijk verhaal van een ontluikende Jonge vrouw, die door de medi ci was opgegeven, maar dank zij een absolute liefde toch ge nezing vond. Weer is Grynet Molvig nu zo'n wezentje, dat alles wil ge ven zonder iets terug te nemen. Ze schenkt hart en lichaam on voorwaardelijk aan een wat oudere man. Hy is getrouwd, maar dat is voor haar geen be zwaar. De man meent het goed, maar wil vrouw en zoon toch niet in de steek laten. Ook geen probleem. Als hü heel trie6t omkomt by een verkeers ongeluk. ontdekt zyn zoon haar. Aanvankelijk is deze hoogst ver ontwaardigd. maar spoedig ont dekt ook hij de charme van het blonde ideaal. De geschiedenis lükt zich te herhalen. Regisseur Mattson heeft de chronologische volgorde opgeofferd om een pa rallel tussen de twee liefdesge schiedenissen te kunnen trekken. Heden en verleden vloeien van het ene beeld in het andere in elkaar over. De zoon moet op boksen tegen de herinnering aan de vader, natuurlijk met de moeder als een zeer geenga geer de toeschouwster. In zyn streven om het alle maal mooi en fijn te houden, is Mattson hier en daar wat uit het spoor van de werkelijkheid geraakt. Het is zo moeilyk te geloven in al die naïeve opoffe ringsgezindheid en smetteloze kinderlükheid. Iedereen bedoelt ongelukkig uit. Er blijft dus een ongelukkig uit. Er blijft dus een wat onwezenlijke liefdesgeschie denis oveu, die Mattson overi- geas heeft geplaatst in een zeer aantrekkelijk decor van aller liefste plaatjes. Romantisch, soms zelfs poëtisch. Mattson kan filmen, maar voor een pak kende film is toch wat meer no dig dan een lief meisje op mooie plaatjes. Naaktmodellen LUXOR .Naaktmodellen" behoort tot het genre filmp jes dat het moet hebben van de filmtitel en een paar uitda gende foto's in de vitrine. Want wat er op het witte doek ver schijnt is zo povertjes dat het na een kwartier al stomverve lend wordt. De als een docu mentaire opgebouwde film wil ons laten geloven dat een fotograaf. die plaat- les maakt voor pin-up-bladen. Doeiend. afwisselend en bovenal kunstzinnig werk doet. Maar de indruk die de beelden geven is dat er niets geestdodender be staat dan het fotograferen van modellen. Je raakt nu eenmaal snel uitgekeken op een stelletje sexy kükende meisjes die van na righeid niet weten hoe ze moe ten zitten of staan. De regis seur zag blükbaar ook in dat op die manier geen film van speelfilmlengte was te vullen en gooide het daarom op de komi sche toer. Maar ook op dat punt faalt de film op alle fron ten. Wat „dolkomische scènes" hadden moeten worden zijn in feite humorloze enorme flauwe en amateuristisch in elkaar ge zette beelden, terwül het hand jevol acteurs gespeend blükt van elk acteertalent. Het beste zou zün om over dit wanpro- dukt te zwügen en dat doen we ook dan maar. Een lief meisje Grynet Een typerend beeld uit Molvigop een mooi plaatje. „Bamse". LIDO „De één na de an der" is een vlotte western, die de liefhebber van dit genre ze ker de weg naar de bioscoop aan de Steenstraat zal doen vinden. De film is met veel vak manschap gemaakt in de ouder- Carmill REX Deze week draait er In Rex een enigszins dramati sche sexfilm Carmilla is een meisje dat behoefte en genegen heid nodig heeft. Dit alles leidt echter tot een verboden lief de. Als animeermeisje werkt Carmilla in een bar. Het over- lyden van haar moeder is er de oorzaak van dat zü naar huis terugkeert. Na de begrafe nis vraagt haar vader of zij zin heeft enkele weken met hem op vakantie te gaan. Ty- dens deze vakantie tracht zü hem te verleiden. Doch op het kritieke moment beheerst zü zich en vlucht, gevolgd door haar vader naar buiten. Zonder uit te küken rent hü de straat op. wordt door 'n au to aangereden en dodelük ge troffen. De automobilist, in de veronderstelling dat niemand hem heeft gezien, neemt de vlucht. Maar Carmilla. die ge tuige van het ongeluk was. speurt net zo lang tot zü de ei genaar van de auto heeft ge vonden. Deze blijkt van een arts te zün. Tüdens een consult vertelt zü hem dat zü getuige van het ongeluk is geweest. De dokter, die denkt dat zü over spannen is. besluit haar bü zich in huis te nemen. Beiden kry- gen genegenheid voor elkaar en dit leidt tot een verhouding. Wat de jaloerse vrouw van de arts ook probeert. Carmilla blijft bü hen in huis Als zü gedrieën en kele dagen i'i het buitenhuis van de kter doorbrengen snapt de vi\,uw hen in een hou ten bügebouwtje. Zü grendelt de deur af. besprenkelt het hout met benzine en houdt er een lucifer bü wets-Amerikaanse stül. maar bezit toch net dat snuifje per- soonlykheid dat de film onder scheidt van de doorsnee tv-film over watervlugge pistolero's. Ht knok werk is van de gestamp te pot. Het verrassende slot zweemt al naar de humorvolle Italiaanse westerns, die de laatste tüd zoveel succes boeken. De grote trekpleister in ,X>e één na de ander" is Richard Harrison als de ervaren gun- fighter, die met zün hoge-he- ren-kostuum en bril uiteriyk niets weg heeft van het proto type held. Nochtans slaat hü zich met verbluffend gemak door alle gevaarlijke situaties heen. Zowel de kroeg als het bed verlaat hü als de grote overwinnaar. Vrijwel in zün eentje blaast deze snelle jongen de ene na de andere louche figuur het le venslicht uit. een akkefiet je dat hem gewoonlük niet meer dan 1 kogel kost. Dan nog zou hü een aardig kapitaaltje kun nen vergaren, als hü de berg lege patroonhulzen als oud ko per zou verkopen. Hü ver kiest echter een andere manier om geld te maken. Hoe. dat is te bezien aan de Steenstraat. Prolongaties CAMERA De film „If" toont dat de strenge opvoeding op een Engelse kostschool niet alleen keurige Engelse gentle men kan opleveren maar ook een stel fanatici die door terreur hun wil willen opleggen aan ie dereen. Camera prolongeerde de film voor de derde week. TRIANON Ook Leiden krügt niet genoeg van „Gejaagd door de wind", al dertig jaar een kasstuk van betekenis. De film. gebaseerd op het be faamde boek van Marga ret Mitchell, heeft dan ook al les wat men kan verlangen: ac tie. avontuur, romantiek en een vrijwel tüdloo6 gegeven. Strauss uit de politiek? Het Westduitse weekblad Stern meent dat de vroegere minister van Finan ciën en van Defensie Franz Jozef Strauss er ernstig over denkt zün functie in de politiek te verruilen voor een functie in het bedrüfsle- ven. Drie grote industriële groepen Quandt, BMW en Siemens zouden Strauss leidende posities in hun bedrijven hebben aangeboden. ADVERTENTIE MERCEDES-BENZ VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9