Verre van stiefmoederlijk bedeeld stiefkind van Fiat MISToorzaak vele kettingbotsingen Onbalans kan gevaarlijk zijn (INTURATO Rijscholen zullen moeten samengaan Van wegen» wagens, wielen en wat - er - zo - bij - Umnt AUTOBIANCHI A 111 Wereld kampioen zonder rijbewijs RELLI Korevaargarage N.V. KRITIEK OP MONTY" VRIJDAG 28 NOVEMBER 1989 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 81 De Autobianchi A 111 is een verre van stiefmoederlijk bedeeld stiefkind van Fiat. Zelfs een leek ziet de verwantschap met Fiat. Op enkele details na lijkt de nieuwkomer als twee druppels water op de Fiat 124 Spécial. Dat wil zeggen, wat het uiterlijk be treft, want in technisch opzicht en qua interieur zijn er enkele opmerkelijke verschillen. Onder de motorkap van de A 111 schuilt b.v. wel dezelfde 4-cilinder krachtbron van de 124 S (1438 cc, 70 DIN pk bij 5400 t.p. min.), doch Autobianchi plaatste deze motor dwars voorin en liet hem de voorwie len aandrijven. Dus net als bij de Autobianchi Primula en de daarvan afgekeken Fiat 128. En dank zij deze technische dwars drijverij is het Fiat (om het beestje maar bij zijn naam te noemen) dus toch weer gelukt een auto te creëren, die beslist als een apart model kan worden beschouwd en niet slechts als een variant op een bestaand type. De eerste rij-indrukken met de nieuwe wagen waren veelbelovend. De A 111 accelereert fel <080 km/u in minder dan 10 sec.) en ligt als een pleister op de weg. Daarbij is het echter wel zaak de voet voortdurend op het gaspedaal te houden, want reeds bij even gas minderen gaat het vrije sterke onderstuurkarakter on middellijk over in overstuur, hetgeen als men er niet op bedacht is tot onplezierige situaties kan leiden Daar staat tegenover, dat dezelfde eigenschap (kenmerkend voor de meeste auto's met voorwielaandrij ving) in noodgevallen een prachtig hulpmiddel kan zyn om een ver keerd getaxeerde bocht toch nog zon der brokken en ziekenhuiskosten door te komen. De besturing van de A 111 is zeer direct en vereist weinig inspanning De zit achter het stuur is uitstekend Door de grote verstelbaarheid der voorstoelen vindt men gemakkelijk de juiste rijhouding. Het uitzicht rondom voldoet eveneens aan alle eisen. Van zijwind heeft men weinig of geen last. Wel helt de carrosserie bij snel bochtenwerk nogal flink, zonder dat dit de stabiliteit overigens nade lig beïnvloedt. Remmen doet de nieuwe Autobi anchi weergaloos goed. Een lichte pe- daaldruk is voldoende om de vier servobekrachtigde schijfremmen hun werk feilloos te laten verrichten. Iets minder enthousiast zijn we over de bediening van de vierver- snellingsbak. Dit gebeurt via een pookje op de vloer en dit levert bij voorwielaangedreven wagens nog wel eens problemen op. Maar het kan een kwestie van afstellen zijn. Wat het interieur betreft vertoont Juan Manuel Fangio, de ongeëvenaarde vijfvoudige Zuidamerikaanse wereld kampioen heeft het onlangs zelf voor de tv in zijn land uit de doeken gedaan. Hij heeft al zijn titels als wereld kampioen der coureurs be haald zonder ooit een rijbewijs te hebben gehad. Pas na afloop van zijn racecarrière heeft hij op aandrang van zijn compag non rij-examen gedaan. In april 1961. Als minderjarige reed hij in zijn geboorteplaats Balo- are al veelvuldig in auto's rond. uiteraard zonder rij bewijs. Na zijn meerderjarig heid steeg zijn coureurster snel. Hij werd meteen be roemd door een paar dave rende overwinningen. En toen vroeg niemand hem meer naar een rijbewijs. Mijn gezicht was mijn rij bewijs, stelde Fangio vast. Zodra men mijn naam hoor de, of mijn gezicht herkende, werd er nooit naar mijn pa pieren gevraagd. Toen hij zich in 1961 ter secretarie vervoegde voor de paperassen om rij-examen te doen. waren de ambtenaren ten hoogste verbaasd. Ze vroegen hem. zoals ge bruikelijk. om zijn handte kening te zetten en over handigden hem zomaar het rijbewijs. Het rij-examen behoefde hij niet te doen. Met uitzondering van het veel strakkere frontaanzicht, vooral benadrukt door de grote rechthoekige koplampen, en de ivat hoekiger gordellijn, lijkt de Autobianchi uiterlijk sterk op de Fiat 124 Special. Het grote ver schil huist dan ook onder de mo torkap, waar een dioarsgeplaatste motor de voorwielen aandrijft. de A 111 sterke verschillen met de eenvoudiger ingerichte Fiat 124 S, met uitzondering van de stoelen, die zo uit laatsgenoemde wagen zijn ge plukt en het wat simpele stuunviel. dat bepaald sober afsteekt by het echt houten (waar vindt je dat te genwoordig nog?) dashboard. De A 111 bezit diverse attributen die zo al niet beslist noodzakeiyk toch wel erg plezierig zyn om te hebben in een auto, b.v. armsteunen en handgrepen op alle portieren, achterbank met middenarmsteun. traploos tot ligstand verstelbare voorstoelen, portiertassen op de voor- stoelen, kindersloten op de achter portieren, een groot opbergvlak onder het dashboard, waarschuwingslichten in de zykanten van de portieren, die automatisch gaan branden by open staande deuren, en nog een aantal van dergeiyke voorzieningen die het leven van de automobilist kunnen veraangenamen. De A 111 kan beschouwd worden als een zeer complete automobiel, luxeus afgewerkt en met veelbelo vende ry-eigenschappen. Een wagen die ondanks zyn sportieve inslag ook de wat meer op zyn gemak en com fort gestelde autorijder veel plezier zal schenken, want dank zij de soe pele motor laat deze auto zich ook in het stadsverkeer zeer gemakkelyk leiden. Mist is een van de gevaarlyk- ste vyanden van de weggebrui kers. Helaas wordt deze vyand door vele automobilisten onder schat en vele kettingbotsingen zyn daar weer het gevolg van geweest in de mistperiodes van de afgelopen weken. Het slechte zicht leidt tot fi levorming. Op den duur raakt men aan dat filerijden gewend en gaandeweg wordt de af stand tot de vóórrijdende wa gens kleiner, vooral ook omdat een tamelyk groot gat tus sen twee wagens meestal snel wordt opgevuld door een haas tige achteropkom er. Zo rydt men dan, soms met tameiyk hoge snelheid, dicht achter elkaar voort. Totdat in de voorste gelederen plotseling iemand, om welke reden dan ook, moet stoppen of sterk af remmen. Een paar volgelingen lukt het soms nog wel eenzelf de gedragsiyn te volgen, maar het is ondenkbaar, dat alle be stuurders van zo'n karavaan precies op het Juiste moment correct reageren. De een is in een debat met zyn medepassa giers gewikkeld, de ander stelt net een ander station op de ra dio in, weer een ander steekt een sigaret op en dan ontstaan onherroepelyk de kettingbotsin gen. Daar zit een plukje van vier auto's in de knoop, dan weer een paar niet, vervolgens weer een paar enzovoort. Goed afstand houden by file- ryden onder normale omstan digheden reeds geboden is daarom by het kolonneryden in de mist eerste vereiste. Het is bedroevend hoeveel au tomobilisten tydens mist nog zonder licht of alleen maar met stadslichten ryden Stads lichten hebben onder deze weersomstandigheden nauwe- ïyks waarde. Het is trouwens verplicht dan met groot licht te ryden. Gedimd groot licht mag. maar overdag is ongedimd groot licht beter! De ruiten beslaan tydens mist gauwer en de buitenkant van de voorruit wordt minder goed doorzichtig doordat de mist er op condenseert. Houdt daar om een doek by de hand voor het helder houden van de bin nenkant en zet af en toe de ruitewissers aan om de buiten kant te zuiveren. En dan volgen hier nog een aantal geboden voor het ryden in de mist. De snelheid dient aangepast te worden aan de zicht-afstand. Dashboardverlichting even tueel uitschakelen of zeer laag draaien. By inhalen vooral op twee- of driestrooks wegen de grootste voorzichtigheid be trachten. Voortdurend reke ning houden met on- of slecht- verlichte hindernissen rechts. Ook als men stopt het licht laten branden, dus niet de stadslichten inschakelen. Wagens met pech onmiddeliyk van de rijbaan verwyderen. In de mist nooit op het ge voel. maar integendeel, met verhoogde aandacht ryden. Wees dubbel voorzichtig op onbeveiligde overwegen. Ryden in dichte mist is zeer vermoeiend. Pauzeer daar om een keer extra. Als u zich aan deze voor schriften houdt, is er alle kans dat de grijze lappendeken u niet in de lappenmand krygt. Voorzitter A. Dijkstra van de sec tie ryscholen heeft kortgeleden op de jaarvergadering van de bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven (Bovag), gepleit voor een fusie tussen de vyf organisaties die werkzaam zyn op het gebied van de ryscholen. Het zyn de algemene bond van autorijschoolhouders in Neder land (ABAN), de federatie van Ne derlandse organisaties in het perso nen vervoer (FNOP), de bond van bedrijfs autoverkeer in Nederland (BBN) en de Nederlandse bond van auto-ryscholen (NBA) en de Bovag. „Hoewel deze organisaties broeder lijk samenwerken in de commissie van overleg autorijscholen is vyf wel een beetje te veel van het goede. Vooral als men bedenkt dat er circa 3000 rijscholen werkehjk voor het lid maatschap van een der vyf organi saties in aanmerking komen", aldus de voorzitter, die van mening is dat samenbundeling zou kunnen leiden tot krachtiger beleid. Overigens blykt volgens hem uit deze grote verschei denheid van organisaties nog eens duidelyk het grote gebrek aan homo geniteit in de rij schoolwereld. De heer Dykstra signaleerde, dat naarmate het verzadigingpunt in de auto-dichtheid nadert, de grootste vraag naar ry lessen afneemt en ten slotte slechts zal bestaan uit een jaarlykse groep achttienjarigen. Die toestand zou rond 1975 bereikt zyn. In dat jaar. denkt de heer Dykstra. zullen de instructeurs over het alge meen een vyfdaagse werkweek heb ben waarin zy veertig uur les geven. Als het aantal werkdagen daarby op 250 per jaar wordt gesteld zyn dat 2000 lesuren per auto per jaar. Er van uitgaande dat een achttienjarige gemiddeld twintig lesuren nodig heeft, zyn hiervoor 2000 leswagens nodig. „Het huidige leswagenpark omvat 7000 auto's, het is duidehjk dat een drastische sanering zich in de eerstkomende jaren zal voltrekken". De stuurhut van de A 111 luxueuzer en ontegenzeggelijk completer dan bij de 124 S. Jam mer, dat er blijkbaar geen sport- stuurtje meer af kon. Dat zou be ter passen bij het écht houten dashboard. De instap is ruim doordat de .portieren ver open gaan. De 40.000 Renault-arbeiders, die langer dan tien jaar in dienst van de fabriek zyn, zullen, als een daar toe strekkend ingediend wetsontwerp wordt aangenomen, aandelen ter waarde van 5000 fr. krijgen. Dat is 20 pet. van het 1 miljard francs be lopende fabriekskapitaal. Door verder uitgifte van een der gelijk bedrag aan toekomstige jubi larissen zal het werknemersaandeel tot 30 pet. stygen. De staat beschikt over de rest van het kapitaaL Als men over een effen ivegdek rijdt, kan het gebeuren, dat men een lichte trilling in het stuur bemerkt, die telkens weer bij een bepaalde snelheid optreedt. Dit vibreren van het stuurwiel deelt zich soms ook aan de gehele carrosserie mee, zodat de wagen begint te dreunen. Treedt dit verschynsel op by het ryden op een autoweg (waar men dikwyls gedurende langere tyd een constant tempo aanhoudt) dan is het gewenst de snelheid zo te rege len, dat de vibratue nog niet of niet meer optreedt. Vervolgens dient men zo spoedig mogeiyk naar de garage te gaan om de wielen te laten balanceren. De oor zaak van deze trilling is namelyk een onbalans in wiel en band. Ze ontstaat door een ongelyke ge wichtsverdeling dei' roterende delen. Vaak zyn niet alleen de banden Ook na het verwisselen der wielen by voorbeeld by een servicebeurt moeten de wielen weer gebalanceerd worden. Dit is een der redenen waarom men tegenwoordig adviseert de ban den by een grote servicebeurt maar op hun plaats te laten. Dat be spaart in ieder geval de balanceer- kosten. Dikwyls kan men met vry grote zekerheid zelf vaststellen of de onbalans zich in de voor- of de ach terwielen voordoet. Doen de vibratieverschynselen zich namelyk slechts kortstondig voor. hiervan de oorzaak, maar spelen ook d.w.z. verdwynen ze als men het de wielen of de remmen een rol. tempo iets laat zakken of iets ver- Men onderscheidt de statische onba- hoogte, dan ligt het byna altyd aan lans, die het wiel tot springen in de voorwielen. verticale richting noopt, en de dyna- I Houden de trillingen langer aan mische onbalans, waarby de wielen byv. gedurende een snelheidsstyging een soort golvende lyn op het weg-1 van 3050 km/u (byv. van 120160 dek trekken. km/u) dan ligt de haard van de Beide zyn niet bevorderlyk voor onbalans vry zeker aan de achter- veilig ryden. De wielophangingen j wielen. krygen het zwaar te verduren en het I mbalam mn m gram stuur wordt oncontroleerbaar. een hevig aan het slin- De onbalans wordt door het vast- geren brengen. Dit komt vooral klemmen van stukjes lood aan de"* tot uiting bij hoge snelheden. Bij ro nmeh0vnn een snelheid van 135 km ziet velgrand opgeheven. ,„e„ het groie verschil duidelijk By het pikken van een stoeprand. op de f0f0 of door andere deformaties van de Het wiel rechts op de foto Kort geleden is Edsel Bryan Ford (20) in dienst van het Ford-corf cern getreden. Hy is een achterklein zoon van de oprichter en vertegen woordigt dus de vierde generatie van de Ford-dynastie in het concern. Nadat Volkswagen enige jaren ge leden de Audi-fabrieken had overge nomen, werden op diverse assembla gelijnen van deze fabriek ook Volks wagens geproduceerd. De Audi-produktie steeg echter in die mate, dat de VW-produktie hier moest worden gestaakt en thans zul len rn.Lv. 1 januari zelfs de VW-fa- brieken te Wolfsburg worden inge schakeld om Audi's te assembleren. ADVERTENTIE band, kunnen deze gewichtjes wel eens verloren gaan. Dit is meestal de oorzaak van plotseling optreden de vibraties. (goed gebalanceerd) maakt de indruk of het nauwelijks beweegt. Het wiel links (120 gram in on balans) maakt bij dezelfde snel heid een fladderende beweging. Magazijn GARENMARK1 44 LONDEN <DPA) -De Britse mi litair-historicus R. W Thompson oefemt in zyn boek „Montgomery, de veldmaarschalk." dat zojuist in Lon den is verschenen, kritiek op de oor logvoering van de Britse veldmaar schalk Bernhard Montgomery aan het westelyke front, na de invasie in de Jaren 1944/45. Thompson is het eens met het har de oordeel van de Amerikaanse mi litair-historicus Martin Blumenson. dat de voormalige opperbevelhebber van de Brits-Canadese strijdkrachten in het laatste - oorlogsjaar „de meest overschatte generaal van de tweede wereldoorlog" is geweest. Volgens Thompson is Montgomery in zyn prestaties achtergebleven by het beeld, dat men zich na El Alamein van hem had gevormd. De auteur, die aLs oorlogscorres pondent by de veldtocht in noord west-Europa tegenwoordig was. noemt als ergste fout van „Monty," diens „niet te verontschuldigen fa len" zich snel in het bezit van Ant werpen te stellen en door een door stoot over het Albert-kanaal 't Duit se 15de leger de pas af te snyden. Thompson levert kritiek op „de weifelende operaties van Montgome ry" met de woorden, dat de veld maarschalk ip de slag „zyn voeten vast op de grond" gehad heeft en dat deze voeten „te vaak wellicht in de grond wortel geschoten hebben."

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 31