„Danaiden voor moeilijke taak in hoofdklasse" „Eerst Napels zien en dan sterven Slik de pijn weg. Trainer Gerard Bos MILAN KAPUT Verheijen en Verkerk onder 8 miimtengrens Feijenoord verovert Zweden Jongeren krijgen geen kans in de Judobond' Jeugdcompetitie waterpolo 'Engeland prolongeert titel niet Rinus Michels: VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 PAGINA 27 LEIDSCH ÓAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Door Cees Onvlee) LEIDEN Voor De Danaïden breekt zondagmiddag het uur-van-de-waarheid aan: om vijf minuten voor drie is het in de Vijf Meihal zover. Dan zullen de blauwwitten in de hoofd klasse micro-korfbal hun debuut maken tegen het sterke Am sterdamse Blauw Wit. Een debuut, waar veel van afhangt. Want niet alleen zullen Gerard Nap c.s. moeten aantonen „thuis"' te horen in de nationale micro-top, maar tevens zullen zij moeten proberen Leiden (meer) korfbal-minded te maken. Na Scylla tafeltennisen Bo na Stars basketbalis ook De Danaiden doorgedrongen tot de top. Na Scylla, dat in het natio nale ping-pongwereldje een ge vreesde reputatie heeft opge bouwd en de Stars, dat zich in de eerste jaren aan de top volledig heeft ingeburgerd, zal ook de Danaïden moeten trachten zijn plaatsje te veroveren én een greep te krijgen op het Leidse sportpubliek. Een greep, waar Is mooi. Maar dan moet het team ook een echte eenheid zyn. Zoals op het ogenblik by De Danaïden bij voorbeeld". Gerard Bos gelooft in De Danaï den. Fel. .'ol overtuiging, zon der Haagse bluf: „Dit team heeft toekomst. Het is jong, de leeftijd ligt mooi gelyk en de vereniging be schikt bovendien over voldoende achterban. En er zit geest in de ploeg. Weer-of-geen-weer. Scylla nog altijd niet slechts wort*t getraind. Altijd buiten. En al- Archieffoto van een begin I Nederland en België, dit jaar in Haarlem gespeelde won toen met 98. micro-korfbalinterland tussen l Nationale selectiewedstrijden AMSTERDAM (ANP) Tijdens veelvuldige regen- en hagelbuien zijn gLstermorgen op de Jaap Eden- kunstysbaan in Amsterdam natio nale selectiewedstrijden gehouden voor de damts- en herenkernploe gen en regionale afvaardigingen. Eddy Verheyen trotseerde de barre omstandigheoen nog het best bij de heren, die een vijf kilometer reden. De 7.58,7, die hij in de eerste rit als baken stelde, zou niet meer over troffen worden. Alleen Kees Verkerk kwam nog onder de acht minuten - grens (7,59.0) Vier kernploegleden lieten verste* gaan: Schenk, Eriks, Te Winkel en Nooitgedacht. „Ik had deze wedstrijden niet verplicht ge steld", aldus coach Leen Pfrommer, „vorige week hebben de jongens al een druk programma gehad". De af wezigheid van Ronnie Nooitgedacht had echter een andere reden. De 20-jarige Amsterdammer is eerder ln de week tijdens de droogtraining door zijn enkel gegaan. Verrassend bij de dames was de zege van de Friezin Akke Falkena op de 1500 meter. De 22-jarlge rijd ster uit Woudsend, die al getraind heeft op de wonderhaan van Inzeil, reed tussen de buien door naar een tijd van 2.35,1. De kernploegleden. Eddy Verheyen d'e maandag werden ingeënt met h« t oog op de reis naar West Allis, waar in februari de ISU-sprint- kampioenschappen en het wereld - kampioenscnap dames worden ge houden, deden het rustig aan. Rie- neke Demming bleef als tweede met juist 0.2 seconde voor Atje Keulen- Deelstra. De voortdurend wisselende windkracht beïnvloedde de prestaties van rit tot rit Uitslagen De uitslagen luiden: dames. 1500 meter: 1 Akke Falkena (Woudsend) j 2.35,1; 2 Rieneke Demming (Ter- wolde) 2.37,0; 3 Atje Keulen-Deel stra (Irnssum) 2.37..2; 4. Marie Wil- lems (Pesset 2.40,3; 5 Trynie Rep (Oostzaan) 2.40,5. Heren, 5000 meter: 1 Eddy Ver heyen (Deventer) 7.58,7; 2 Kees Verkerk (Puctershoek) 7.59,0: 3 Pe ter Nottet Loosduinen) 8.02.9; 4. Jan Bols (Hoogeveem 8.03,8; 5 Co Giling (Berkhout) 8.05.7. voor de topper tegen NedLloyd bestaat belangstelling maar waar het enthousiaste Bona Stars wél in is geslaagd: gemid deld zeshonderd toeschouwers maken de Vijf Mei-kuip tot een sfeervolle basketbal-arena. Het geheim van De Danaïden? Tom Locher, oud-voorzitter van de scholierenclub en tegenwoordig voor zitter van de micro-commissie voor Leiden van de Afdeling Rijn- delftland, hoeft daar geen moment over na te denken. „Bos, lacht hij veelbetekenend, daar mee het hele geheim prijsgevend. Bos. Gerard Bos. 35 jaar, bezig aan zyn negentiende seizoen in de hoofdklasse by HKV en met zyn 34 „caps" recordhouder van het na tionale twaalftal. Gerard Bos, of schoon zonder één enkel trainers diploma „Daarvoor heb ik geen tijd, als de bond dat verplicht gaat stellen zullen ze mij maar dispensa tie moeten verlenen") wordt door vele korfbal-deskundigen beschouwd als één van de beste, zo niet dè beste trainer. Is „Bos" dus de ver klaring voor de snelle opmars-naar- de-top van de Danaïden? De Ha genaar zélf wil daar niet van horen. „Dat is natuurlijk niet helemaal waar. De Danaïden is in twee jaar wel naar de top geschoten, maar dat komt uiteraard niet alleen door de trainer. Je moet er geluk voor hebben. En. nog belangrijker, mate riaal. En dat materiaal is er: ze hebben allemaal een redelijk stel hersens. Ze begrijpen iets. Wat je vertelt op de training wordt direct redelyk uitgevoerd. Technisch en tactisch. Dat is het belangrijkste. Bovendien is het een jonge ploeg, geladen met doorzettingsvermogen. Daarom is De Danaïden voor mij een soort uitdaging. Ik train voor mijn plezier. Ik heb als foto tijd door zo'n groep van tweeëntwin tig. En er wordt góed getraind: an- j derhalf uur lang meestal. Ze nemen het. Dat heb ik ze ook verteld: Je kunt er er niet mee eens zijn, maar je houdt je snuit dicht en doet 't maar. Ik ben de baas. Geen uitge breide discussie en zo. Ze zul len het in de hoofdklasse niet gemak kelijk krijgen. Ze hebben ook de pech dat ze in de sterkste afdeling «met negen clubs) zitten. Maar toch heb ik er veel, héél veel vertrouwen Verder posit ïekiezend: „Het micro korfbal heeft toekomst. Het mist weliswaar de krachtsexplosies zoals i het schieten bij zaalhandbal, maar micro is veel en veel sneller. Ook natuurlijk dan veld-korfbal. In de zaal is geen middenvak. In de zaal schakel je ineens over. Conditie en slagvaardigheid, tempo en nog eens tempo, heb je nodig. Dat hééft Da naïden. Goed. het zal ze vooral in het begin tegenvallen. Als het om routine gaat. Dat heb ik al voor speld. Maar ik heb ze óók gezegd, dat ik niet mik om de degradatie te ontlopen, maar welbewust om zo hoog mogelijk te eindigen." ROTTERDAM (GPD) Een ware begrafenisstemming heerste gisteren in het Skywayhotel bij de luchthaven Rotterdam, waar de spelers van AC Milan vier da gen lang hun tenten hadden op geslagen. „Hij is witheet van woede", zei de receptionist, die om elf uur op de kamerdeur van manager coach Nereo Rocco had geklopt om hem zijn opgeperste pantalon te brengen. De spelers en hun stille aan hang dribbelden wat timide rond ln de hal. Er was geen Pappa Rocco, die hen van alles verbood Ze gingen hun eigen gang en wandelden wat rond in de omge ving van het hotel. Keeper Cudicini zat wazig rond te staren. Er kwam geen woord van zijn lippen. Niemand sprak met hem. Alleen Schnellinger scheen het verlies van zijn ploeg niet zo zwaar op te nemen. Hij maakte met deze en gene een praatje. Het enige wat Malatrasi kon zeggen was: „Faaienoord bonne. Milan kaput". Prati kocht nog snel even een polshorloge. ,jZe I barsten van het geld", zei de re ceptionist, „maar kopen, ho maar." Half twaalf ging de ploeg aan tafel. Even een glimp van Rocco en weg was hij. Een wat zuur glimlachende supporter deelde fraaie kleurenfoto's van de Itali aanse sterrenploeg uit. Maar nie- J mand had belangstelling V) 99 Verschuiving Oud-voorzitter Looher, ver gelijkend met de Danaïden-van- vroeger: „Het accent is verschoven. Het ligt volledig op de sp>ort; de prestaties. Maar dat komt natuur lijk vooral door de trainer". Bos overnemend: „En die trainer maakt er geen gezelhg potje van. Een paar jaar geleden hebben wij bij HKV hetzelfde gehad. Toen hebben we zelfs een speciale verga dering uitgeschreven: Wat Nu? Goed bezette dansavondjes ofgoedbe- zette trainingsavonden. Kijk, het is één van die twee. Gelukkig is het graaf een behoorlijke baan. Ik hoef by De Danaïden twee. Laatst kwam van een schnabbel als een training t er eens een voetbaltrainer niet te leven. Maar ik wil er wél ple zier van hebben: resultaten. De Danaiden is een .moeilijk' clubje. Dat geeft my een extra plezier. En ze bereiken veel. Dat schenkt mij nóg meer voldoening". een avondje bij ons kijken. Die stond dat eens allemaal zo aan te kijken en verbaast zich erover dat de dames alles even zo vrolijk óók deden". „Dames". Een moeilijk onderwerp voor trainer Gerard Bos, die daar zyn eigen (andere) ideeën over heeft. Bos: „Dames mogen echt zwakker I zijn in het veld dan heren. Ze mo- En dan, na enig nadenken voor zichtig: „Eigenlijk is het zelfs tè snel gegaan. In twee jaar naar de hoofdklasse in de zaal en de over- hoeft ajtyd. Ik heb daar aJ gangsklasse op het veld j ervaring mee. De heren win- Gerard Bos, de man achter het nen het toch iltyd. Ik wil wél goede, succesvolle De Danaïden, is beze ten van korfbal. Bezeten van de sport, tópsport. „Als er bij De Da naïden geen moeilijkheden waren geweest, was ik er ook nooit naar steunende dames. Onder de paal. Een goede, steunende dame maakt meer doelpunten aam ee nzuiver aanval lende dame". Over zijn dames ten heren) van toe gegaan. Daarvoor ben ik tè be- I het eerste twaalftal breekt Gerard zeten van korfbal, te eerzuchtig ook. Bos zich op net ogenblik nog het Ik heb zelf zo ongeveer alles bereikt hoofd. De formatie van het mioro- LEIDEN De twee Leidse teams spelen' morgenavond in Katwijk voor de jeugdcompetitie waterpolo. LZC duikt om 7 uur het water in voor de wedstrijd tegen het Haagse HZ en PC. waarin de gasten tot een over winning zullen komen, al kan LZC de score beperkt houden. Om 8 uur is het de beurt aan de Zijl, dat in staat moet zijn ZIAN A te kloppen. De Lei- denaars zullen aan dit Haagse team wel een lastige kluif hebben. Om kwart over zes speelt het Waddinx- veense De Gouwe tegen RZV. In de Overdekte aan de Haarlem merstraat staan de volgende wedstrij den op het programma voor de com petitie van de kring Gouwe-Rijn- streek: 19 uur LGB 1— Koudekerk 1 (neren)19.30 AZC 2— BZ en PC 2 (heren); 20 u. DKDBZC (meisjes); 20.20 DKD—AZC (Jongens); 20.40 AZC 3—ZPS 1 (herent; 21.10 De Zijl 3Gouwe 3 (heren); 21.30 Sleutel stad 2De Gouwe 2 (heren); 21.55 De Zijl 4—Boskoop 2 (heren). Dinsdagavond worden in Gouda de volgende wedstrijden gespeeld: 20 u. ZPS—GZC (meisjes); 20.15 OZV— BZ en PC a (meisjes); 20.35 BZ en PC 3Boskoop 2 (heren»; 20.55 GZC 3—De ZU1 2 (heren); 21.25 BZC 1— Katwijk l (heren). in het korfbal ln Nederland. Maar als ik het kon overdoen, zou ik nóóit meer gaan korfballen. Zou ik geen enkele teamsport meer gaan beoefe nen. Ik heb zelf te veel het karak ter om eohte prestaties te willen le veren. Die drang om de top te ha len. hebben anderen soms niet. Be grijpelijk misschien, maar ik zie sport niet als een zuivere ontspan ning. als een soort recreatie. Sport is voor my óók inspanning". Weggestuurd CD Een voorbeeld-uit-de-praktijk aan halend: „Vorig seizoen heb ik by HKV eens een dame uit het twaalf tal gezet. Gewoon weggestuurd tij achttal is nog altijd niet bekend. Bos bezorgd: „Dat is overal wel zo. Het brengt altijd problemen met zich mee. Want straks, over een paar maanden, heb je elkaar weer nodig. Moet het oude twaalftal weer een eenheid zijn". Dertien Op het lijstje van Gerard Bos prijken dertien namen; Ilse de Klerk (21), Trudy Kok (21), Marian Nap (21), Meta Willemse (19). Nieske. Bergsma (22), Ciska Peters-Van der Pluym (31), Annelies van Nierop- Bartelsman 23Wim Brugman 20 Gerard Nap (24), Casper van Nie- rop (19), Frans Pasman 26San- dens een wedstrijd. Zij liep maar I der van Unen (23) en Erik Filemon wat te rommelen. Terwyl de ande re elf zich rot liepen te knokken. Ie dereen stond op z'n kop. Zoiets was nog nooit gebeurd bij korfbal. Iede reen zei dat ik haar na een paar minuten maar terug moest ha len. Maar dat wilde ik niet. Ik heb toen direct gezegd dat zij er ook de volgende week niet bij zou zijn. Maandagavond moest ik bij het be stuur op het matje komen. Ik had dat niet mogen zeggen. Want wie maakte dat uit? Toen heb ik ze wèl even verteld, dat zij best zon dags weer kon meedoen, maar dat ik er dan wel voor bedankte. Kijk, in STOCKHOLM «GPD) —In vrijwel alle Scandinavische dagbladen werd de Europa-cupwedstrijd te gen Milaan een volledige overwin ning van Feijenoord genoemd, waarbij diverse commentatoren zich afvroegen hoe ze tot dusverre zo weinig aandacht hadden kunnen besteden aan deze vooraanstaande club. Vooral in Zweden was de vreugde over de overwinning groot aangezien men vindt dat per slot van rekening Kindvall er het zijne toe heeft bijgedragen. Doelpunten maakte hy weliswaar niet, maar zijn prestaties vergelijkt men met die van Van Hanegem. De wedstrijd werd rechtstreeks uit gezonden door de Zweedse televi sie en werd donderdag door vier verschillende televisie-critici als een der beste uitzendingen van het Jaar genoemd. Spannend en onder houdend, zo schreef men. De sport pagina's in Zweden vloeiden don derdag over van termen als per fect voetbal, historische wedstrijd, enorme baltechniek en bewonde renswaardige vechtlust en uithou dingsvermogen van Feijenoord. Expressen zowel als Dagensnyheter, de grootste dagbladen van Scandi navië rapporteerden via hun uitge zonden medewerkers en de exclu sieve interviews met Kindvall zijn doorweven met bewonderende uit spraken voor de prestatie van Feijenoord. Eindelijk wordt het duidelijk waarom Kindvall altijd in topvorm is als hij in Zweden ver schijnt, zo schrijft men, want met zo'n club als Feijenoord kan dat ook niet anders. ADVERTENTIE ^da snelle en zekere pijnvrdrijver^y AC Milan maakte bij de aan komst op het vliegveld van Ge nua, in welke stad de formatie van Rocco zondag tegen de plaatselijke club moet spelen, een weinig gelukkige indruk. De ver slagenheid over de harde neder laag in Rotterdam staat nog dui delijk op de gezichten van (v. I. n. r.) Cudicini, Sormani, Combin en Rogncmi te lezen. Stanley Rous: LIMA (ANP) Sir Stanley Rous, de 74-Jarige voorzitter van de inter nationale voetbal federatie (FIFA) meent dat Engeland zijn wereldtitel voetbal niet zal prolongeren. Sir Rous sprak op een driedaags con gres van de FIFA in de Peruviaanse hoofdstad Lima: „Ik geloof dat het toernooi in Mexico zeer verrassend gaat worden." Rous, die sinds 1961 voorzitter is van de FIFA. voorspelt dat het toer nooi in Mexico een nog groter suc ces zal worden dan dat van 1966. „We hebben veel geleerd van vorige toernooien, vooral van dat in Enge land Sir Stanley Rous, die de kwalifika- tiewedstrijd ItaliëOost-Duitsland bijwoonde: „Ik geloof dat Italië be ter is voorbereid dan bij het vorige kampioenschap. Brazilië, kampioen ln 1958 en 1962, heeft een veel grotere kans dan in 1966." Ondanks deze uit spraken kon de grijze voorzitter niet voorspellen welk land dan wel de ti tel zou veroveren: „Elke keer als ik ln mijn kristallen bol kijk, wordt hU wazig," verklaarde Sir Stanley spij tig. Zenden bedankt voor functies UTRECHT (GPD) „De Neder landse Jiu-Jitsu en Judobond telt tal j van mensen, die alles wat Anton Geesink voorstelt, niet accepteren. Zy vormen de establishment, de ge- j vestigde orde, die een remmende in- vloed heeft. Zij wensen de Jongeren eenvoudig geen kans te geven!" Dit is de mening van Pierre Zen den. een 30-jarige sportleraar uit Maastricht, die voorzitter was van de graden-commissie in Limburg en commissaris Sportscholen in dezelf- I de provincie, maar die na de ver oordeling van Geesink dtx>r de NJJB voor deze functies heeft bedankt. Zenden behoort tot de ruim dertig Judoleraren, die bij Geesink diens nieuwe systeem bestuderen. „Alles wat wij doen wordt afgewe zen," aldus Zenden. .Anton is de voortrekker van de Jonge Judoka's, maar de establishment onder de le raren en ook het bondsbestuur keu ren gewoon bU voorbaat alles van hem af. Maar wij blijven achter Geesink staan en zullen de NJJB en de Vereniging van Judoleraren dat heel duidelijk laten merken." (20). Dertien namen, waaraan men in blauwwitte kring liever nog een naam zag toegevoegd: die van Gerard Bos (35). Bos zelf: „Ze zouden mij er graag bij willen hebben. Maar ik speel zelf nog altijd. By HKV. Misschien zou het wel goed zijn, een oudere in het team Maar volgend jaar stop Ik er mee. Dan speel ik twintig sei zoenen in de hoofdklasse. En dat vind ik mooi genoeg". En dan weer, als man achter het succesvolle Danaïden: „Ze zullen het best redden. In de hoofdklasse èn wat het trekken van publiek betreft. teamsport ben je daarom van elkaar En zullen dan nóg bete rgaan spe- afhankelyk. Daarvoor heb ik mis- i En zullen dan nóg beter gaan spe- schien teveel karakter. Teamsport I len. ZURICH (ANP) Na Feijenoord en PSV krijgt Ajax in de derde ron de van het toernooi om de runners- up cup ook een Italiaanse tegenstan der. De Amsterdammers trokken tij- dens de loting die donderdagavond In Zürich werd verricht Napoii. Ajax zal omdat het als tweede uit de bokaal kwam zijn eerste wed strijd in Napels spelen. De wedstrij den voor de derde ronde (achtste finales) moeten voor 15 januari zijn afgewerkt. Ajax - trainer Rinus Michels' eerste reactie was: „Eerst Napels zien en dan sterven". Michels was overigens tevreden met Napels. „Wij hechten waarde aan elk internatio naal toernooi. De kwaliteit van de tegenstander wordt naarmate je ver der komt steeds beter. Het is be langrijk dat Ajax toch in het inter nationale voetbal blijft meedraaien". Over weer een Italiaanse tegen stander voor een Nederlandse verte- genwooriger in een Europees beker toernooi. nadat Ajax vorig seizoen te gen AC Milan had moeten spelen, en de wedstrijden van PSV en Feije noord tegen Italiaanse club6: „We zijn hier op de Italiaanse toer. Ik neem aan dat men nu in Italië min der naïef zal zijn met Nederlandse ploegen dan vóór het eclatante suc ces van Feijenoord". In Italië kent men Ajax toch? Mi chels; „Dat wel. Maar men dacht ln Italië van Ajax: een aardige ploeg, maar geen volwaardige tegenstander van AC Milan. Maar ze weten er nu wel lets van". Michels vond het prettig dat Ajax de eerste wedstrijd uit moet spelen. „Je weet waar Je aan toe bent in de wedstrijd, die je voor eigen publiek moet spelen Bovendien moet Je re kening houden met een verlenging, die je beter thuis dan uit kunt spe len". De volledige loting Is: Kilmar nock (Schotland) Dynamo Bakoe (Roemenië) Rouen Frankrijk)Ar senal (Engel.) Napoll (Italië)Ajax (Nederland) Vitoria Setubal (Portu gal)— Hertha BSC (West Duitsland) Anderlecht België)Dunfermline (Schotland) Newcastle United (En ge jand bekerhouder-Southampton Engeland) Barcelona (Spanje) Internazionale «Italië» Karl Zeiss Je na (Oost Duitsland)UJpest Boeda pest (Hongarije). Rinus Michels Napels zien

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 27