resident Nixon mikt op de conservatieven mijn volgende pakje is weer Apollo-project gaat aan haast ten onder lepublikeinen streven naar meerderheid PARADOX CRITICUS VAN SOWJET-UNIE KRIJGT 3 JAAR GEVANGENIS Raadsel SIERALEX Zwitsers proces tegen Palestijnse commando's Communistische vakbond CGT krijgt de wind stevig van voren Bezinning Zuidwaarts want ie smaakt nu eenmaal ndersdan ndere VLIEGTUIG VERLIEST 2 MOTOREN PLUS- EN MINPUNTEN VAN MAAN VLUCHT (II) DESERTIE tlJDAG 28 NOVEMBER 1969 LETDSPH DAGBLAD PAGINA 25 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Een van de meest veronachtzaam- bijgevolgen van de langdurige oorlog in Vietnam is het irtragingseffect ervan op de vernieuwing van het partij-poli- ;ke systeem. Zowel de Republikeinen als de Democraten seffen, dat het politieke profiel van de Verenigde Staten in afgelopen oorlogsjaren sterk is gewijzigd. Tegelijkertijd rgt de oorlog zoveel politieke energie, dat beide partijen zich iuwelijks kunnen bezinnen op de taken die hen te wachten lan om de veranderingen in de Amerikaanse samenleving te vangen. Het is dit vacuüm, dat vooral de jongeren als een brek aan leiderschap ervaren. neembaar gevoel van onbehagen over de rol van Amerika in de oor log, over de maatstaven ten aanzien van de rassenkwestie, de rechts spraak, de huwelijkszeden. Tot con crete ideeën kwam het echter niet. Deze jongeren waren al weer zes jaar ouder dan hun voorgangers die bezield werden door de voortvarend heid van president Kennedy en die naar het buitenland trokken in het pas opgericht Vredeskorps, of die in de zomervakanties naar het zuiden gingen om samen te werken met ne gerorganisaties om de negers bewust te maken van hun kiesrechten. De jongeren die zich achter McCarthy en Robert Kennedy schaarden wa ren zij, voor wie het Vredeskorps geen aantrekkingskracht meer had, die door de negerorganisaties niet meer werden geaccepteerd als blan ken (het streven was naar „black- >e paradox is, dat hoewel de oor- in Vietnam voor het eerst nieu- politieke krachten heeft losge- akt, het ook de oorlog is die de- nieuwe ontwikkelingen tegen- •kt. Sinds de jaren '20 van se eeuw, toen de populisten en nmunisten in Amerika in op- nst waren, had dit land geen ver- iynsel gezien als de plotselinge jlosie onder de jongeren, die se- tor Eugene MacCarthy ontketen- toen hij zich als Democraat te- president Lyndon Johnson keer- Ook de aanhang van Robert nnedy illustreerde dat er iets s losgemaakt, dat al geruime tijd d gesluimerd bij jongere genera- s. Nog steeds is het moeilijk te ana- eren wat McCarthy en Kenne- wakker maakte. De Jongeren die h achter hen schaarden waren ar het merendeel academisch ge- nteerd (bij McCarthy meer het ge- dan by Kennedy), afkomstig uit min of meer welgestelde midden- ind, en idealistisch. Hun denk ilden waren onduidelijk geformu- rd. Er was een algemeen waar- MOSKOU (Reuter) Een lid van groep Ru>sische dissidenten, die mei van dii jaar een petitie aan Verenigde Naties stuurde, waar de Sowjet-L'nie werd beschuldigd n schending van de rechten van mens, is tot drie jaar gevangenis- af veroordeeld. Dit hebben krin- n, die in nauw contact staan met groep dissidenten, gisteren mee- deeld. Altoenian, een ex-majoor, a woensdag door een rechtbank in Oekrainse stad Charkow zijn ver- rdeeld, op beschuldiging van het rspreiden van anti-Sowjetrussische llatingen. Volgens de kringen hield het pro- direct verband met de brief van 54 Russische burgers aan de Ver- igde Naties Woensdag zou op- fuw een verzoekschrift naar de N. zijn gezonden, waarin de on- rtekenaars schrijven dat er repre- illemaatregeien genomen worden de Sowjet-Unie tegen de onder kenaars van de eerste petitie. Deze lts te petitie zou door negen men- Q zijn ondertekend, onder wie Pjotr kir, de zoon van een bekende Rus- generaal, die tijdens de sta- listische zuiveringen is gedood. Volgens de kringen in Moskou zou- n vier andere leden van de groep n 54 nu in de gevangenis of in n psychiatrische inrichting zitten, wee anderen zouden dinsdag door Universiteit van Moskou uit hun raarsfunctie zijn ontslagen ADVERTENTIE power"), en die zich bedreigd voe len door een oorlog waarin zij niet geloofden. Meneer weet u dat juist het Sieralex horloge een onverwacht charmant geschenk is, een supervrouwelijk accessoir waarmee uw vrouw er altijd goed uitziet en nog op tijd is ook. Alle horloges zijn uitgevoerd met perfecte Zwitserse uurwerken van f. 118.- tot f. 1500.- en een groot deel van de collectie tot f 250.- Lex Eigeman Edelsmid juwelen - sieraden - horloges Kort Rapenburg 13 Leiden 01710-43740 WINTERTHUR (Zwitserland) - Reuter) De drie Palestijnse com mando's, die voor een Zwitserse rechter staan in verband met de aanslag op een lijntoestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al hebben gisteren geweigerd de vragen van de rechter te beantwoor den. Op 18 februari beschoten vier Pa lestijnse commando's, drie mannen en een vrouw, een Boeing van El Al op de luchthaven Ztirich-Kloten. De piloot van het toestel kwam hierbij om het leven. Een Israëlische veilig heidsfunctionaris, die 23-jarige Mor- dechai Rachamim. sprong uit het vliegtuig toen dit werd bestookt met handgranaten en machinegeweren en schoot een van de Palestijnse commando's dood. Hij wordt be schuldigd van doodslag onder ver zachtende omstanigheden, omdat hij uit zelfverdediging zou hebben ge handeld. De commando's, wie moord met voorbedachte rade ten laste is ge legd, kunnen veroordeeld worden tot levenslange gevangenisstraf, Racha mim tot een straf van één tot tien jaar. De Zwitserse autoriteiten hebben uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Gewapende politieagenten bewaken het gerechtsgebouw. De be klaagden werden via een tunnel de zaal binnengebracht. Politie-agenten fouilleerden ieder die het gerechts gebouw binnenkwam op wapenbezit. Journalisten moesten hun schrijf machinekoffers openmaken. PARIJS (AP> Premier Chaban Delmas heeft gisteravond in een re de voor radio en tv duidelijk ge maakt dat de Franse regering krach tig zal optreden tegen door commu nisten georganiseerde stakingen voor zover deze de val van de regering beogen. De straffe lijn werd reeds op 15 november duidelijk toen de politie bij de ingangen van de Par ij se metro mogelijke betogers tegen de oorlog in Vietnam oplaadde. Op 19 november gebruikte de politie zelfs een bulldo zer en vrachtwagens om de toegang te forceren tot elektriciteitscentrales die door stakers waren bezet. Woens dag was er een staking van de CGT b(j de gas. en elektriciteitsbedrijven welke binnen een paar uur werd af gelast nadat huisvrouwen telefonisch hadden geprotesteerd tegen de over last. Chaban-Delmas zei dat de twee laatste stakingen by de elektriciteits centrales geen verband hielden met de belangen van de arbeidende klas se. Hij verwees in dit verband naar een verklaring welke de secretaris generaal van de CGT, Seguy, een paar weken geleden heeft afgelegd, n.l. dat één van de doelen van zijn communistische vakcentrale is de re gering te vervangen door een meer democratische. Eugene McCarthy scheen de be lofte te wekken dat hij in de loop van zijn campagne deze jongeren aan zichzelf zou kunnen verklaren, dat hij hun duidelijk zou kunnen maken wat de oorzaak was van hun onrust. Het McCarthy-mysterie, dat deel had uitgemaakt van zijn aan trekkingskracht werd een raadsel toen hij aankondigde zich niet meer verkiesbaar te zullen stellen als se nator, en dat hy erover dacht een nieuwe partij te stichten. In zijn meest recente uitspraken liet hij zich echter zo weinig positief uit over de ze nieuwe partij, dat de indruk werd gewekt dat hij er niet veel meer in zag. Zijn jonge aanhangers, op zoek naar een eigen politiek stempel, wer den onervaren en ongeorganiseerd achtergelaten. Het is niet onredelijk aan te nemen dat een aantal hunner zich ging identificeren met de SDS (de Studentenbeweging voor een democratische samenleving") voor zover zij er al geen deel van uit maakten, dat anderen zich aange trokken voelden tot de activistische anti-oorlog-groepen en dat tenslotte een groot aantal terecht kwam in de moratorium-beweging. Maar in zen blijven deze jongeren nog steeds leiderloos. De Democratische partij verkeert na de minimale nederlaag van Hum phrey voor het presidentschap nog steeds in wanorde. Het congres in Chicago was een ramp voor het par tyapparaat. Toen niet lang daarna senator Edward Kennedy door het auto-ongeluk, waarbij een voormali ge medewerkster van zyn broer Ro bert verdronk, politiek werd uitge schakeld als de enige zekere troef in de presidentiële verkiezingen in 1972 was het duidelijk dat de partij zich niet langer tevreden kon stellen met een aangepaste maar in wezen verouderde traditie. Er zijn tekenen dat de Democra ten zich hiervan bewust zijn. On langs werd een aantal partijcommis sies in het leven geroepen met het doel zich te bezinnen op de toekom stige structuur maar het merendeel van deze werkgroepen schijnt zich vooral te concentreren op alternatie ven voor het beleid van de regering Nixon. Anders is het met de Republikein se partij die voor het eerst sinds de regering-Eisenhower weer moet wen nen aan de gedachte dat zij geen op positiepartij is. Intussen schijnt de Republikeinse partijstrategie er van uit te gaan dat wat in de afgelopen verkiezingen niet lukte (namelijk om de kiezers die op de conservatieve zuidelijke Democratische er-gou verneur van Alabama, George Wal lace, hun stem uitbrachten, op de Republikeinse kandidaten te laten stemmen), in 1972 de grootste kans van slagen heeft. Daartoe dienen naar sommigen de aanvallen van vi ce-president Agnew op de Liberalen en ..hun" pers, de houding van de re gering ten aanzien van de integratie van de scholen in het zuiden, en de (voorlopige) mislukte poging om een conservatieve jurist uit het zuiden in het Hooggerechtshof te plaatsen. De Republikeinen rekenen er blijk baar op, dat er in het politiekconser- vatieve zuiden een kans bestaat om aanhangers te winnen voor hun par ty, die er traditioneel nooit een voet aan de grond heeft gekregen. Men j hoopt van de Republikeinse partij een meerderheidspartij te maken door een alliantie aan te gaan met de meest conservatieve elementen van de Amerikaanse bevolking. Het is de vraag of dit een haalbare kaart is. Slaagt deze opzet, dan zal het land meer dan ooit tevoren ver deeld worden in twee diametraal te genovergestelde politieke groepen. Ook het Vietnam-beleid van de president, dat erop gericht schynt te zyn om de oorlog alleen dan te be ëindigen wanneer het bereikt kan worden met een absoluut minimum aan prestigeverlies schijnt aan te sluiten op het streven om de conser vatieven in het land niet voor het hoofd te stoten. LONDEN rteuter Een viermo torige VC-10 straalvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft gisteren kort na het vertrek van de luchthaven Heathrow bij Londen op weg naar New York twee motoren verloren. De twee straal motoren kwamen terecht by Rea ding, ten westen van Londen. Nie mand werd evenwel gewond. Het vliegtuig haa zeventig passagiers aan boord. Op de luchthaven werden alle noodzakelijke veiligheidsmaatregelen genomen, nadat de gezagvoerder het verlies van de twee motoren gemeld had. Ambulances en brandweer stonden gereed, doch het bescha digde toestel maakte een veilige lan ding. Bfj de Super VC-10 zitten de vier straatmotoren tegen de romp onder het staartvlak. De plaatselyke poli tie heeft meegedeeld dat de twee motoren terecht zijn gekomen op het terrein van een fabriek langs de Theems, by het stadje Early by Rea ding en op de andere oever. Vorige week verongelukte een VC- 10 van de Nlgeriaanse luchtvaart maatschappij nabij de hoofdstad La gos. Daarbij zyn alle 87 inzittenden om het leven gekomen. Lange afstandsvlucht Bij Oos- Londen in Zuid-Afrika is een stern tje gevangen, dat een ring om de poot droeg met het opschrift: San- takari Pyhamaa, Finland, juli 1967. (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Er zal ongetwijfeld veel en niet altijd onrecht vaardige kritiek loskomen naar aanleiding van de tweede maanlanding in het Apollo-project en de voorgenomen toe komstige landingen, acht in getal, in twee tot drie jaar. Deze kritiek komt uit onverdacht deskundige hoek. In de eerste plaats uit kringen van de ruimtevaartorganisatie Nasa zelf, in de tweede plaats uit kringen van de wetenschap, die zozeer ge diend heet te zijn en in vele opzichten ook is met dit ruimte-avontuur. lyk hoog tempo geprojecteerd, dat men onvoldoende tyd heeft de re sultaten van voorgaande landingen te analysen om een optimaal weten schappelijk programma te kunnen samenstellen voor volgende vluchten. Wat dat laatste betreft: men is nog nauwelijks begonnen aan de analyse van het in juli meegebrachte maanmateriaal en nu is de tweede landing al uitgevoerd zonder dat men aan de hand van een gedegen ana lyse heeft uit kunnen maken, welke materialen thans verzameld zouden moeten worden. Hetzelfde geldt voor de komende maanlanding, waarvoor James A. Lovell, Fred. W. Haise en Thomas K. Mattingly op 14 maart a.s. zullen starten in de Apollo-XIII De eerstgenoemde twee astronauten zullen dan in het bergachtige ge bied van Fra Mauro (enkele hon derden kilometers oost-zuidoost van de landingsplaats va nde Intrepid) rondwandelen, materiaal verzamelen en instrumenten plaatsen zonder dat de wetenschapsmensen gelegenheid hebben gehad uit te maken, hoe dit bezoek aan de maan wetenschappe lijk gezien het best gebruikt kan worden. Dit probleem geldt evenzeer voor de komende acht Apollo-lan- dingen. alle ongeveer vier maanden na elkaar. De „desertie" uit de Nasa naar aanleiding van de programmering van het Apollo-project is groot ge weest. Enkele opvallende voorbeelden willen wij noemen. George Mueller, hoofd van de afdeling bemande vluchten, geeft er de brui aan op 10 december, wanneer de bemanning van de Apollo 12 uit quarantaine komt. Eerder gingen reeds heen dr. Elbert King, hoofd van het op vangcentrum voor alle maanmate- rialen in Houston, dr. Wilmot Hess, hoofd van het Science and Appli cation Department van de Nasa, dr. Eugene Shoemaker van de afdeling maanonderzoek, dr. Donald U. Wise, pen van de directeuren en hoofd van de wetenschappelijke dienst van de afdeling maan-exploratie, en prof. dr. Brian 0"Leary, een van de we tenschappelijke topfiguren van deze afdeling, zy keerden de Nasa niet de rug toe om elders beter gesala rieerde functies te gaan bezetten of om dergelijke maatschappelijke re denen. maar omdat zy met vele an deren van mening zyn dat het Apollo-project op onjuiste wyze vordt uitgevoerd en dat de enorme kosten beter aan iets anders besteed kunnen worden wanneer Apollo door onjuiste planning niet maximale vruchten afwerpt. Twee argumenten De kritiek geldt in het byzonder 'twee aspecten van Apollo. In de eer ste plaats acht men het onjuist dat het aan testpiloten, technici, mili taire vliegers e.d. wordt overgelaten wetenschappelyk werk op de maan te doen in plaats van aan geologen en andere belanghebbende weten schapsmensen. In de tweede plaats zijn de maanlandingen in een derge- Hoog tempo Aan de andere kant zeggen de technici, dat ze wel tot Sint Jutte- mis in het Jaar 2000 met de han den over elkaar kunnen blyven zitten, wanneer zy moeten wachten op een afgerond wetenschappelyk program ma. Bovendien, zo zeggen zy, moeten de thans ontwikkelde technische mogelijkheden benut worden op kor te termijn, omdat over enige tyd nieuwe technische mogelijkheden zyn ontwikkeld, waarvan de realisering andermaal ontelbare miljarden kost. Alleen al de zeer hoge investe ringen in het Apollo-project voor een niet onbelangryk deel uit pres- tige-overwegingen van de eerste voetstap op de maan dwingen tot een snelle uitvoering, het zeer snel plukken van de oogst. De technici hebben er voorts kri tiek op. dat de wetenschapsmensen hunnerzijds nauwelijks tot offers be reid zyn. Zo heeft nog geen enkele geoloog, die wetenschappelijk toch vruchtbaarder op de m..an zou kun nen werken dan een testpiloot, zich voor een astronautenopleid'ing ge meld. Overigens ligt dit verschynsel ook weer aan andere oorzaken, zoals het ontbreken van een plan voor groot se nieuwe ruimteprojecten. Een geo loog zou zyr. wetenschappelyke car rière voor enige jaren moeten onder breken ten behoeve van een ruimte vaart oplei ding, en dit brengt hem in de snel evoluerende wetenschap van vandaag achterop ten behoeve van slechts één enkele wandeling van een paar uur op de maan. Was er een royaler ruimteprogramma voor de toekomst, b.v. een Marslan- d<ng in 1975, dan had er toekomst in het offer van deze geoloog ge scholen. Op soortgelijke gronden heb ben al vele opgeleide astronauten het ruimtevaart-team de rug toege keerd. Nieuwe grootse projecten voor de toekomst zyn achterwege geble ven vooral door gebrek aan finan ciële middelen ten gevolge van de oorlogsinspanning in Vietnam en de binnenlandse problemen van de Verenigde Staten. Bovendien onder vindt het Nasa-budget wel de na delige invloed van het wegvallen van de prikkel van de concurrentie tegen Rusland, nu Amerika in de bemande ruimtevaart kennelijk een grote en nog steeds groeiende voorsprong heeft verworven. Nieuwe impuls Zo valt het te verwachten, dat de komende maan vluchten in Amerika heel wat minder enthousiast zullen worden beleefd dan de eerste. Op een of andere manier is er een nieuwe sterke impuls nodig om het Deze astronauten zullen de nu al bekritiseerde derde maan landing in maart volgend jaar uitvoeren. Van links naar rechts Mattingly, Haise en Lovell. Laatstgenoemde zal de eerste mens zijn, die voor de vierde maal een ruimtevlucht maakt. Bovendien heeft h\j het duurre- cord voor verblijf in de ruimte. ruimtevaartprogramma nieuw leven ln te blazen. Anders ziet het er naar uit dat een gigantische onderneming afsterft als een ondervoede boom voordat deze de vruchten draagt, die er bij de aanplant van werden ver wacht. Misschien kan een einde van de «tryd in Vietnam, die Industrieel en technisch gezien een groot poten tieel aan kapitaal en mankracht vooral in de technische sector vrij maakt waarvoor elders emplooi ge* vonden moet worden, deze nieuwe Impuls leveren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25