laadhuis in middengebied Rijnsburgse fracties en Flora rond tafel Hoe laat is het? Kijk op uw horloge Kies uit de volledige MM kollektie! EN foordwijkse raad aanvaardt structuurplannen na langdurige iscussie met op twee na alle stemmen IP Berekende houder van camping te hoog staangeld Teun Kralt Sr. tijdens a.r.-vergadering op de bres voor de bloemenveiling jgr JDAG 28 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 5709 choti en et lgen ring zen. 10RDWIJK De Noord wij kse gemeenteraad nam gister- d de ingrijpendste beslissing, die ooit door een vroedschap badplaats is genomen. Een stampvolle tribune is daarvan geweest. Met 17 stemmen vóór en twee onthoudingen iéren Duindam en Van Hese) besloot de raad de ontwerp- mmingsplannen voor de kern van Noord wij k-Binnen, de van Noordwijk aan Zee en die voor het middengebied in ipe te aanvaarden. Voorts ging de raad akkoord met een tel om in dit middengebied, gelegen tussen de Wetering en de Duinweg, een raadhuis te bouwen. De heren Schei- Van Hese stemden tegen. Tenslotte werd met algemene nen het principe-besluit genomen om op een terrein ten osten van de reinwaterkelder aan de Nieuwe Zeeweg te reserveren voor de bouw van een zwembad. plannencomplex zal voor de tmende twintig jaar de werk- jden en het planologisch be an het gemeentebestuur be- i. Bij het nemen van deze sche besluiten is de Noord raad beslist niet over één gegaan. Integendeel, vier ag heeft men over de plannen ssieerd er kwamen twee voor ter tafel van de grootste (K.V.P. en Prot. Chr Groe- en ep verzoek van wethou- 3i Otter werd de vergadering oor enige tijd geschorst voor ng oeraad tussen de andere acties. college nad zich versterkt met if van deskundigen, onder wie [debouwkundige van de ge- prof. ir. J. van Tol. die een lermaal een verduidelijking op werp-plannen gaf. Na afloop vergadering mocht de wet- van openbare werken, de de Geus (Prot. Chr.). die als stelijxe vader van deze struc- innen daarvoor enorm veel lad "erzet en ze gisteravond iente wijze verdedigde, van jelukwcnsen in ontvangst ne- Verrassing debat begon met een verras- oen de hr. Alkemade (K.V.P.) idigde. dat zijn fractie en die Prot Chr. Groeperingen met nmeniijke verklaring zouden waarin twee voorstellen wa- [enomen. Uit de contacten van was namelijk gebleken, standpunten ten aanzien van lynen in de plannen gelyk ieer Vogelaar legde, als oudste voorzitter deze verklaring af werd onder meer opgemerkt, algemene indruk van de frac- rer de plannen, gunstig was n van een ruime visie, met jde pei speetieven en met grote imheid ontworpen en opge- Daar de plannen in bepaalde n zo ingrijpend zijn, achtten eties grete voorzichtigheid ge- Middenstand et plan is de ruimte ontwor- ir een nieuw winkelcentrum nu maar de vraag hoe groot ?r en door welke ondernemers? In dit verband oefende de heer Vogelaar namens de fracties kritiek op de toelichting van de planologen, die enkele grotere winkels nodig achten, die in de kernen geen vol doende bestaansmogelijkheden heb ben of kunnen krijgen Wanneer we bedenken, aldus de heer Vogelaar dat de tegenwoordige grootbedrijven het gehele verkoop-areaal beheersen, dan betekent een dergelijk voorstel van de planologen niet minder dan het aanzetten tot een economische massamoord op de Noordwijkse middenstand. Om dit te voorkomen, kwamen de fracties met twee voorstellen. In de eerste plaats tot het benoemen van een commissie voor het midden- en kleinbedrijf, die het college en de raad van advies kan dienen. Verte genwoordigers van de consument zou den ook in deze commissie zitting hebben. Het tweede voorstel beoogde de fasering van de uitgifte van bouwgronden zodanig te regelen, dat j het gereedkomen en de ingebruik- neming van de nieuwe winkels eerst zal plaatsvinden nadat ongeveer 50% van de geplande woningen bewoond zijn. De fracties stelden verder als conditie, dat in het algemeen aan Noordwijkse ondernemers prioriteit zou worden verleend bij de uitgifte van grond. De heer Van Riemsdijk (gem. bel.) bepleitte het instellen van een com missie, die door B. en W zou moe ten worden gehoord voordat bouw vergunningen worden afgegeven. Hij j constateerde hier en daar in de ge meente een esthetisch volkomen on aanvaardbare vormgeving. Met een raadhuis in het midden gebied was zijn fractie niet gelukkig G. VOGELAAR verklaring namens KVP- en Prot.-Chr.-fractie heid aandient, destijds bij de ver ruiming van de openstelling van winkels op zondag geen rekening had gehouden met de minderheid, die daarop tegen was. Ook had hy be zwaren tegen de hoogbouw De heer Van Leeuwen <KVP> adviseerde de plaatselijke middenstand tot coöpe ratief optreden bij de ontwikkeling van een winkelcentrum. hoogbouw betreft, merkte hij op. dat de heer Benschop grotendeels gelyk had. De heren Van Duin <Prot Chr.) en Alkemade <KVP) wezen het college er op de hoogbouw met zorg te be geleiden. Het college kan er op reke nen in de raad veel tegenstand te krijgen, voegde de heer Alkemade hieraan nog toe. Met betrekking tot de Hoofdstraat was de heer Van Duin het eens met hetgeen door de heer Benschop was gezegd. Hij gaf het college in overweging de plan nen op dit punt te herzien. Wethouder De Geus legde er de na druk op, dat het de bedoeling is, dat het plan voor het middengebied in zijn geheel van de grond komt. Niet eerst woningen en dan winkels en ook niet omgekeerd Toen de stemming aan de orde kwam tot het instellen van een ad viescommissie voor het midden- en kleinbedrijf, maakte de heer Duin dam bezwaar tegen de naam. Hij zag De 21-jarige Katya is de dochter van een Franse bioscoop directeur. Zij was voor een kort bezoek in Rome. Ze zal daar on der andere meewerken aan de film „Amore Mio Aiutami" (Help love, help mei. deze liever gewijzigd in commissie voor middenstandszaken. Na enig ge harrewar werd het voorstel in zover- I re gewijzigd, dat de commissie nog geen naam kreeg, waarna het voor- j stel met algemene stemmen werd aangenomen Ook aan het tweede voorstel werd nog wat gesleuteld met betrekking tot de fasering, waarop de raad ook aan dit voorstel van de KVP-Prot. Chr Fractie zijn fiat gaf. Aan het architectenbureau Van den Broek en Bakema. dat ook het ontwerp voor bouw aan de Prins Hendrikweg had gemaakt. zal worden verzocht een schets te ma ken voor bouw van een raadhuis in het middengebied. De heer Schelvis I had bezwaar tegen dat bureau, om- I dat het teveel streeft naar exclusivl- teit en het ontwerp daardoor te duur zou worden. Burgemeester mr Bonnike was daarvan niet overtuigd. Wij zullen zeggen dat het een goed en stijlvol gebouw dient te worden, zonder dat men kan zeggen, dat het luxueus is. Graag zag hij het voorstel deze keer met algemene stemmen aangenomen. De heren Schelvis en Van Hese spra ken zich echter tegen de voorgestelde raadhuis bouw en de opdracht aan Van den Broek en Bakema uit. OUD ADE DEN HAAG De etge- j naar van een caravancamping te j Oud Ade had het staangeld met rond f 100 verhoogd, terwijl slechts I om precies te zijn f 50,82 was toe- I gestaan Voor de Haagse economi sche politierechter zette verdachte j echter uiteen, dat zyn kosten aan zienlijk hoger zijn, dan door de dienst was berekend. Eigenlijk had hij een Jaar tevoren de prijs ook reeds moeten verhogen, doch hij liet dat na Verdachte legde aan de rechter een volledige staat van onkosten over. waarbij de leges- gelden van de gemeente Warmond tot een bedrag van ruim f 2000 de be langrijkste post vormde „Het kan zijn dat ik de prijs nu wel iets teveel heb verhoogd" gafver- dachte toe. „maar anders zou verho ging op korte termyn opnieuw nodig zijn". De gemeente heeft nl. weer plannen de legesgelden op te voeren Voorts zijn alle caravans opnieuw geverfd, en zijn er aanzienlijke kos ten gemaakt voor onderhoud van de wegen verklaarde hij. „De diverse verhogingen worden meestal te laat bekend gemaakt, om voor een seizoen opgenomen te kun nen worden, dus kom ik altijd ach ter". verdedigde verdachte zich. De rechter vond het gewenst dit alles te bespreken met de economi sche controledienst, in verband waar mee hij de verdere behandeling van de zaak aanhield. ADVERTENTIE Antwoord Leefbaar en Nederlands-Amerikaan- uit Philadelphia naar ons gevlogen om in Amsterdam kleine kunstgalerij een instelling van een Spaanse nder" te openen. De Ameri- t is mevrouw Dine Cooper- de kunstenaar Joop een rasechte Brabander, jarenlang in een dorpje bij ra woont. Gebruik makend et aloude Hollandse sinter eest heeft mevrouw Cooper, chter van een van Ameri- jrootste kunstverzamelaars, souterrain van een grach- is in Amsterdam een kunst van haar man, de Ameri- goudsmit en juwelier as Cooper, later inrichten Spaanse Sinterklaas- en rnrkt. Twee andere Bra- rs, de antiquairs Ben en Ria '.ge uit Haaren, hebben uit t een scheepsruim vol an- ieegebracht. De wanden van i lerij zijn behangen met iken, schilderijen en gou- van Joop Birker. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid verklaarde de heer K. j Passchier, dat Noordwijk leefbaar I moet worden gehouden voor de eigen bevolking en aantrekkelijk moet blyven voor toeristen. In grote lij nen leken hem de voorgestelde plan nen aan deze voorwaarden te vol doen. Tegen het geplande winkelcen trum had hij geen bezwaar De heer Duindam (P.S.P maakte bezwaar, dat de gemeenteraad bij de verdere uitvoering van de plannen er niet meer aan te pas kwam. De raad wordt op deze wyze ontkracht en verkracht, aldus de P.S.P - woordvoerder. Aan dergelijke omvangrijke plan nen dient een grondig onderzoek vooraf te gaan, meende de heer Van Hese (VVD.i In het zgn blauwe boekje had hy verschillende tegen strijdigheden gevonden. De woord voerder van de Boerenpartij, de heer Burger, verwonderde er zich over, I dat de voorstanders van raadhuis- bouw aan de Prins Hendrikweg, nu eensklaps voor bouw in het mid- j dengebied waren. De heer Schelvis (PPR) had geen bezwaren tegen de sanering van de dorpskernen, maarw el tegen de plan nen met betrekking tot het midden- 1 gebied. De plaats van het zwembad zag hij met het oog op de wind liever aan de duinvoet tegen de Pr. Hen drikweg De heer Benschop (Prot. Chr.' had de weeklachten over de mid denstand aangehoord, doch hield zijn mede- raadsleden voor, dat deze middenstand, die zich nu als minder- Burgemeester mr J. M. Bonnike en wethouder De Geus gingen uit voerig op de betogen van de raads leden in. Uitdrukkelijk verzekerde de eerste burger de raadsleden, dat zy bij de verdere ontwikkeling van de plannen steeds zou worden betrok ken. Het bouwen van een raadhuis op de plaats van het tegenwoordige is niet mogelijk Het college voelt wel voor een speelweide aan de duin voet. met daarop aansluitend een open bad bij het thans te stichten overdekte b^d. Van de hoogbouw zijn ook B en W. geschrokken. Bij de uitwerking van de plannen valt daar nog over te praten. Het middengebied speelt een be langrijke rol in de structuurplannen, merkte wethouder De Geus op. Op- vijzelen van de bestaande winkel stand. blijkt ook elders een onmo gelijke zaak. De wethouder achtte het niet noodzakelyk enorme onder zoekingen te gaan doen. Zij kosten onnoemelijk veel geld en binnen en kele jaren zyn ze toch weer door de ontwikkelingen achterhaald. Ten aanzien van de Hoofdstraat zal het gevoelselement een belangrijke rol blijven spelen. Het college wil echter trachten mogelijkheden voor de toe komst open te houden. De voorge stelde plaats van het zwembad, vond de wethouder één van de mooiste plekjes van Noordwijk. Om zich met de andere fracties te kunnen beraden over de gezamenlij ke voorstellen van de KVP- Prot Chr. Raadsfracties, vroeg wet houder Den Otter om schorsing van de vergadering. Wethouder Sedelaar zette echter eerst nog uiteen voor welke problemen de middenstand zich ziet gesteld. In de adviescommis sie moet de gehele middenstand ver tegenwoordigd zyn, dus niet alleen de detaillisten, maar ook het am bacht en de horeca, anders zou de wethouder tegen stemmen. Dorpskarakter Prof. ir Van Tol meldde, dat zyn uitgangspunt is net dorpskarakter van Noordwijk te bewaren. Wat de RIJNSBURG Het geschil tussen het Rijnsburgse gemeentebestuur en het bestuur van de bloemenveiling „Flora" vormde gisteravond tydens de vergadering van de AR kiesvere niging een onderwerp van lang durige discussie. Deze discussie werd veroorzaakt doordat voorzitter P. Paauw (tevens raadslid) in zijn over zicht over het gemeentebeleid het plan Frederiksoord ter sprake bracht. Dat was een kolfje naar de hand van de Rynsburgse bloe en kwekers en- handelaren. Het onbehagen, dat is ontstaan over deze kwestie, mani festeerde zich duidelijk tijdens de ze bespreking Doordat de voorzit ter van de veiling, de heer P. van Delft aanwezig was en ook oud-voor zitter Teun Kralt Sr. tot de toehoor ders behoorde, kwam men tot heftige discussie, waarbij de één de ander verweet niet te willen i gegeven. nora's erevoorzitter Teun Kralt (ook wethouder» zei Ik sta achter het Flora-bestuur. Wanneer de vei ling het beroep tegen de beslissing van het gemeentebestuur bij de Kroon verliest, dan zal de enige op lossing zijn, dat „Flora" een ande re vestigingsplaats zoekt. De heer Kralt had in een bewo gen betoog de stormachtige ontwik keling van de veiling geschetst en op het belang van „Flora" voor Rijns- burg gewezen. Hij meende, dat de veiling espansiemogelykheden moet blijven behouden. Uiteindelijk verzochten de aanwe zigen de AR-fractie met klem te trachten, dat men met de andere fracties en het veilingbest uur nog maals rond de tafel gaat zitten om dit probleem opnieuw onder ogen te zien en te zoeken naar een compro mis. dat voor beide partijen in dit conflict aanvaardbaar :s. Men zou het betreuren als „Flora" een ande re vestigingsplaats zou moeten zoe ken. Bij de bespreking over de ge meenteraadsverkiezingen in 1970, hoopte men op uitbreiding van het aantal zetels van 6 op 7, mede door de stemmen van de vrijgemaakt ge reformeerden. Besloten werd een brief aan het hoofdbestuur te zen- 1 den, waarin erop wordt aangedron gen niet te veel concessies aan de radicalen te doen. aangezien an ders de partij haar eigen gez.cht zal verliezen De heer Paauw gaf een uitvoe rig overzicht over het gemeentebeleid waarbij hy zich verheugde over het grote aantal woningen, dat in aan bouw ls en waarvoor een bouwver gunning is aangevraagd, namelijk 433 Hy wees voorts op de noodzaak heel wat oude wonirgen op te rui men en op het onrustbarende aan tal woningzoekenden, dat nu 313 be draagt. Gehoopt werd, dat de bouw in Frederiksoord zou biidragen. dat dit aantal minder gaat worden. De heer C. Kralt «raadslid» stelde voor wat hoogbouw tussen de laag bouw in Frederiksoord te plannen. Dit voorstel werd echter wegens de dan te verwachten moeilykheden met de Prov. Planologische Dienst afgewezen. Dat er. zo werd gesteld, verande ring moet komen in de plannen voor Frederiksoord is zeker Gede puteerde Staten hebben het ge meentebestuur namelijk geadviseerd nauwer te bouwen, omdat anders de grond te duur wordt en de te verwachten premies dan niet zullen kunnen worden verstrekt PRISMA edelstaal herenhorloge zeer duidelijke wijzerplaat 89. PRISMA edelstaal herenhorloge, waterdichtekclusieve wijzerplaat 119.- PRISMA edelstaal herenhorloge, waterdichtkast uit één stuk zeer plat model 125.- PRISMA doublé herenhorloge, relièf wijzerplaat, chamois tint 79.- PRISMA doublé herenhorloge, klassieke tonneau vormgeving 109 PRISMA doublé herenhorloge, datum/waterdicht (topmodel uit Fnendship-sene) 125.- Alle Prisma horloges Inca bloc Shockproof jl* Tot 31 december ontvangt u bij aankoop van een Prisma herenhorloge gratis een doosje met 12 Prisma mini-kalendertjes om aan uw horlogeband te klemmen Nee, geen nieuwe schrijfpen, mar een zak-scheerapparaatje van Japanse makelij. Het mesje wordt aangedreven door een klein batterijtje, dat voldoende energie levert voor drie weken scheren. Kosten van deze scheerpenongeveer vijftien gulden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17