Natasja Tzirka (26) gaat naar Griekenland terug IJ? Rijk moet concentratie en fusie goedkeuren Koud, nat en triest welkom in Den Haag Streven naar eenheid met hervormden Hoewel bangdoodsbang t&fpl SsSlil; II#,M Clandestiene slachtplaatsen opgespoord Gereformeerde synode: Socialist Lems: Minister loopt achter feiten aan BROODPRIJS CENT HOGER V ietnam-conflict oplossen door politieke regeling LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE UTRECHT (GPD) „Ik ga naar Griekenland terug. Bang voor de gevangenis ben ik niet. Wat dat betreft heb ik al erva ring". Fel en verbitterd is de 26-jarige Natasja Tzirka, lid van het „Patriottisch front". Verbitterd is zij omdat de inguisiteurs van het kolonelsregime haar ongeboren kind doodden. Haar kwelgeesten zorgden ervoor dat ze nooit meer kinderen zal kunnen krijgen. Fel is zij, omdat zij het geweten van de Westerse wereld wil wakker schudden. Ze vindt, dat iedereen moet we ten wat er in Griekenland gebeurt. Daarom vertelde zy in april van dit jaar hoe zij werd gemarteld omdat zij een pamflet van straat opraap te. Ze vertelde het aan Michele Ray van „Le nouvel observateur". „Schrijf m'n naam op en zet m'n foto erbij. Misschien is dat de enige be scherming van de Grieken om te praten, te roepen, zodat de wereld tenminste weet wat er gebeurt. Nu ze mijn kind hebben dood ge maakt. kan ik niet meer zwijgen. Zij kunnen nu alleen nog maar mijzelf dood maken. Ik ben bang voor de dood, doodsbang. Maar ik zal vech ten tot mijn laatste ademtocht". Het verhaal in „Le nouvel obser vateur" werd door vele kranten over genomen en het merkwaardige was dat Natasja sindsdien ongemoeid werd gelaten. Ze werd wel constant bewaakt door de geheime politie, maar we werd niet weer opgepakt en aan ellenlange verhoren onder worpen. Illegaal „Dat ik nu in uw land ben. heeft mets te maken met lafheid. Ik ben Illegaal de Griekse grens overge gaan om in Straatsburg te getuigen voor de Raad van Europa. Ze had den my tot vier keer toe opgeroepen om als getuige te verschynen. Maar ik kreeg geen paspoort. Maar ik moest getuigen, ik moest het. De wereld moet horen wat my is over komen". Het drama begon voor Natasja op 23 september 1967. Tien politieman nen drongen om drie uur 's morgens het huis van haar en haar man, een advocaat, binnen. Ze haalden alles overhoop. In een boek van Vassilikos vonden ze twee pamfletten. ..Kom mee" .zeiden ze. ,Je zult alles beken nen". De ellenlange verhoren begonnen. „Wie heeft die pamfletten gegeven? Noem de namen van je vrienden. We maken je dood als je die namen niet geeft „Met z'n vieren stonden ze om me heen. Ze sloegen en vroegen, steeds weer, steeds weer. Ze schenen met fel licht in m'n ogen tot ik niets meer kon zien. De vra gen, de slagen, de obscene scheld woorden ik kon niet meer. Zo. zei den ze, je wilt niet praten? Goed, dan ga je mee naar het terras. Even was ik opgelucht. Ik dacht, ze mar telen in kelders, niet op terrassen. Hoe had ik mij vergist.hoe kon ik mü zo vergissen in mün beulen Ik werd op een plank vastgebonden en om beurten sloegen ze me. Het waren vooral Mallios. Babalis en Spasvos, die me met een stok be werkten. Sohryf vooral die namen op. Ie dereen moet die namen kennen. Ik riep: pas op, ik ben zwanger. Ik droeg myn kind al vier maanden. Maar ze propten vuile lappen in myn mond, zodat ik myn eigen angst niet meer kon horen. Nooit heb ik me te- geiyk zo angstig en zo machteloos gevoeld. Ze sloegen me vooral op m'n voetzolen. Soms maakten ze me los en dwongen me dan over het terras te lopen. Maar ik kon niet. Ik kon onmogelyk lopen. Ik dwong mezelf te lopen, maar het ging niet meer. Op m'n knieën sleepte ik me voort over de vloer. Dan pakten ze me op en hielden me boven de ballustrade. Beken, of we laten je vallen schreeuwden ze Maar ik had niets te bekennen. Daarna trapten ze me van de trappen af naar m'n cel" M'n baby „Op een ochtend merkte ik dat. bet mis was. Ik verloor veel bloed. M'n baby, gilde ik, m'n baby. Ik verlies myn baby! Ze hebben me toen on der een valse naam in een zieken huis laten opnemen. De dokters wa ren aardig en probeerden myn kind te redden. Tevergeefs. De vierde dag kwam ik op de operatietafel. Ik moest worden gecureteerd". Toen Natasja was „genezen", werd ze weer naar de cellen van de vei ligheidsdienst overgebracht. Ze bleef er 45 dagen. Twee keer werd de „ter- rasbehandelm?" herhaald. Haar man werd tot vier en Natasja tot anderhalf Jaar gevangenisstraf ver oordeeld In april 1968 werden beiden „plot seling" vrygelaten. Papadopoulos wil de „een goede indruk op het buiten land maken" Maar op 24 september, vyf dagen voor het referendum over de grondwet, werd Natasja opnieuw gearresteerd. Vlak voor de verkiezin gen werd zy vrygelaten. „Let op wat je morgen doet", zeiden ze. „Myn baan by een autoimporteur ben ik kwijtgeraakt. Myn baas wil de me niet kwyt, maar ze zeiden te gen hem dat ik weg moest omdat ik een communiste was. Myn man is advocaat, maar ook hy krygt niet de geringste kans om zyn werk te doen". Volgens Natasja groeit het verzet in haar land. Links en rechts heb ben elkaar de hand gereikt in hun stryd tegen de kolonels. Er wordt in kleine groepen gewerkt. Groepen vrienden, die elkaar goed kennen. Kleine uit vrienden bestaande ver zetsgroepen hebben de minste kans te worden opgerold. Er is volgens haar echter groot gebrek aan geld en wapens. Blote handen „U kunt ons helpen, al was het al leen maar met geld. Want de kolo- nels hebben kanonnen en wy heb ben alleen maar onze blote handen. Vanuit het ouitenland worden ook wel wat explosieven naar Grieken land gsemokkeld. Een economische boycot is ook belangryk. Maar zo lang de Verenigde Staten zich al leen maar bekommeren over de stra tegische positie van Griekenland als NAVO-partneizie ik daar nog niet veel van komen. Geef ons daarom 1 maar geld en explosieven. Wy zullen dan wel zorgen dat de nieuwe Phi- lips-fabriek in Athene wordt opge- j blazen Zo gauw zij die kans krygt. gaat ze terug naar Griekenland. Op de zelfde manier als ze haar land is uit- j gekomen, wil ze weer naar binnen j glippen. Ze weet dat het haar dood kan betekenen. Maar ze sterft lie ver een gewelddadige dood in haar eigen land dan een natuurlyke dood in het buitenland. „Maar vergeet niet dat ik bang ben. doodsbang". Haar verhaal lykt helaas niet al leen op een Griekse tragedie. Het is een tragedie. VEENENDAAL ANP» In de ge meente Veenendaal zyn door de po litie. in samenwerking met de vleeskeuringsdienst, twee clandes tiene slachtplaatsen opgespoord. Te gen de beide exploitanten, afkom stig uit Veenendaal, is proces-ver baal opgemaakt. Gebleken is dat alleen al geduren de de laatste weken tenminste zes tig geiten op illegale wyze hier ge slacht zyn. Het vlees werd tegen ho ge prijzen verkocht aan de talrijke in Veenendaal werkzame Marokkaanse arbeiders. De clandestiene handel in geiten vlees werd ontdekt in een pension voor buitenlandse arbeiders, op de grens van Rhenen en Veenendaal, vlakby een der slachtplaatsen. ADVERTENTIE LUNTEREN (ANP) De jongerenwerkgroep van het her vormde en het gereformeerde jeugdwerk, die een tienjaren plan voor een eenwording van de hervormde en de geref. ker ken heeft opgesteld, is gisteren door de gereformeerde synode ontvangen. Natasja Tzirka j Resultaat van de besprekingen was, dat het plan zal worden voor gelegd aan de synodeoommissie voor oecumenische zaken. De jonge ren kregen de uitnodiging aan dit be raad deel te nemen, zodat hun in spraak verzekerd is. De bedoeling is te komen tot een interkerkelyke werkgroep, bestaande uit afgevaar digden van de hervormde en de ge reformeerde synode en van de Jon gerengroep Vorige week werd het plan aange boden aan de hervormde synode, die eveneens besloot tot verder overleg. By de discussie met de jongeren in de gereformeerde synode was ook het mode ra men van de hervormde synode aanwezig Van de zyde van de synode werd met algemene instemming gesteld, dat de Geref. Kerken het streven naar eenheid als een evan- (Vervolg van pagina 1) In een motie vroeg de socialist drs. A. J. Lems fusies en concen traties van ondernemingen te binden aan rijksgoedkeuring Hij meende dat de Wet op de econo mische mededinging een ondeug delijk instrument is om de econo mische machtsvorming te con troleren „De minister loopt achter de feiten aan. de Kamer wordt alleen gecon fronteerd met bedryfssluitingen". al dus drs. Lems. De heer Wiebenga was voorstander van een speciale noodwet bedrijfssluitingen. Namens de VVD liet drs. Th Joekes weten, dat zyn fractie tegen de motie-Lems zal stemmen. Volgens hem heeft de regering al voldoende controlemid delen in handen. Namens AR en KVP diende drs. B Goudzwaard een motie in. waarin hy vroeg om instelling van een col lege van onderzoek naar fusies Daarin moeten naast het bedrijfsle ven vertrouwensmannen uit bijvoor beeld het parlement zitten. Drs. Goudzwaard zou graag zien dat on der andere de gevolgen van fusies voor de werkgelegenheid en de ar- beidsproduktiviteit worden onder zocht. De Kamer toonde zich zeer be zorgd over de voortgaande concur rentievervalsing in het kader van de EEG, waardoor Nederlandse bedrij ven in steeds grotere moeilykheden komen. De heer Nelissen meende dat Nederland maatregelen moet beplei ten om hieraan paal ei. perk te stel len. De heer Joekes wilde een spe ciale nota en een kamerdebat over deze kwestie. Hy zal hierover even tueel nog een motie indienen. Vooral de scheepsbouw lydt onder de scherpe concurrentie van sterk gesubsidieerde buitenlandse bedrij ven. Algemeen werd er by minister De Block op aangedrongen de ren- teoverbruggingsregeling spoedig aan te passen. Mr. Nelissen wilde de di recte ordersubsidie brengen op ma ximaal 10 procent. Drs. Van der Mei betreurde het dat de steunregeling voor de scheepsbouw nog niet gehar moniseerd is. „De brandstoffenhandel staat in de kou", aldus drs. Lems. Hy had vorige week by de commissievergade ring over de mynnota samen met fractiegenoot dr. A. P. Oele al in een motie om steunmaatregelen voor de handelaren gevraagd. Een grote ka mermeerderheid zal de motie steu nen. In de motie wordt speciale steunmaatregelen voor jonge brand- stoffenhandelaren bepleit. Voor verbetering van het toerisme achtte drs. Lems het noodzakelyk. dat de horeca structureel verbeterd wordt. Mr. Scholten bepleitte een ruimer budget voor het Nationaal bureau voor toerisme. De liberaal mr. Portheine meende dat het toe risme gestimuleerd kan worden dooi de oprichting van casino's. De heren Wiebenga en dr. M. Im- kamp <D'66> braken een lans voor de milieu-hygiëne, die volgens hen by minister De Bo minister De Block op de laatste plaats komt. De heer Imkamp wilde een speciale raad voor milieu-hygië ne en industrialisatie en zal hierover eventueel in tweede instantie nog een motie indienen. Ol (.Van onze correspondent) DEN HAAG <GPD> De brood- prys gaat morgen met één cent om hoog. Minister De Block «Economi sche Zaken) heeft daartoe besloten na een door Economische Zaken in samenwerking met de Bakkerystich- ting uitgevoerd onderzoek naar de rentabiliteit van een aantal bakke ryen. De bewindsman heeft verder de ondernemingen in de broodbakkery- sector toegestaan de pryzen van banketartikelen per 27 november met 4 te verhogen. Zoals bekend is de bakkerystichting niet tevreden met de verhoging van een cent. De bakkers menen dat een verhoging van de broodprys met drie cent no dig is. gelische opdracht beschouwen en dat zy bereid zyn daarvoor te doen wat zy kunnen. Tydens him bezoek aan de syntode pleitten de jongeren onder andere voor de instelling van Jeugdkerkera- den. die een zeker medebeslissings recht krygen. Toegezegd werd, dat over dit onderwerp een voorstel zal worden ingediend by de synode. Ook vroegen de jongeren om het vraag stuk van de kindercommunie in stu die te nemen, zy stelden, dat ook kinderen moeten kunnen deelnemen aan de viering van het heilig avond maal. Hierover is reeds een rapport by de synode ingediend. Vreet» De vrees aangaande een scheuring in de Geref. Kerken speelde ook een belangrijke rol tydens de ochtend vergadering, toen men ingekomen stukken van verontruste gerefor meerden behandelde. Men is vooral verontrust over de vernieuwing van (ook) de gereformeerde theologie, zoals die verpersoonlijkt wordt in de Amsterdamse dogmaticus prof. dr. H. Kuitert. Velen van de verontruste gereformeerden zouden maar het liefste zden dat Kuitert de kerk zou verlaten, zo blykt het. Prof. V. d. Berg liet er gisteren geen twyfel over bestaan dat in dat geval de he le theologische faculteit in Amster dam zal vertrekken. „We moeten die verontrusten niet te ver tegemoet komen, want dan riskeren we dat er in onze kerken een heel belangrijke groep mensen wordt teleurgesteld. We laten ons toch niet de weg wyzen door ultimatieve eisen, doorgaans beschuldigingen die kant noch wal raken? Als we daarvoor wyken dan verraden wy de aard van de kerk," zei prof. Van der Berg met grote emotionaliteit. DEN HAAG (GPD) Een „beperkt vlaggend" Den Haag heeft bondspresident dr. Gus- tav Heinemann gisteren een koud, nat en triest welkom be reid. Welgeteld één moeder met kind had het aangedurfd om het nu en dan door striemende hagelbuien gegeselde voorplein van Huis ten Boseh op te zoe ken om de aankomst van Ko ningin Juliana en Prins Bern- hard en de hoge Duitse gasten gade te slaan. Om het koninklijk paar en het Duitse staatshoofd met zyn echtgenote snel in het paleis te zien verdwynen. Want dr. Heine mann had al een vermoeiende en barre tocht achter de rug. Met name de vlucht per heli kopter naar de Deltawerken was op deze eerste winterdag geen pleziertochtje geweest. Er wachtte Koningin Juliana en dr. Heinemann nog één pro grammapunt voor de mid dag: een bezoek aan het cen trum voor vakopleiding van volwassenen in Den Haag. Om kwart voor vijf arriveerden Ko ningin en president by dat cen trum, waar burgemeester mr. V. G. M. Marynen de gasten ontving. Na een korte toespraak door de heer Th. J. van der Peyi di recteur -generaal voor de ar beidsvoorziening, over doel en werkwyze van het opleidings centrum, maakten de koningin en dr. Heinemann een rondgang door de verschillende cursuslo kalen. Beiden onderhielden zich met verscheidene cursisten. Koningin Juliana sprak ge ruime tyd met de enige vrouwe- luke leerling van de cursus automontage, de 26-jarige me juffrouw J. Orsel, die de Ko ningin by het betreden van het gebouw ook een boeket had mo gen aanbieden. De Duitse bondspresident was eerder met zyn rondgang Het gala-diner in het Prinsenhof te Delft. V.l.n.r. Prins Bemhard. mem. De Jong. hondspresident dr. G Heinemann. Koningin Juli ana en premier P. J. S de Jong. klaar dan Koningin Juliana. HO moest voor het vertrek een paar minuten op zyn gastvrouw wachten en verontschuldig de zich met te zeggen, dat hy „zo langzaam mogeiyk was rond gegaan". „Ik wil beslist hier nog eens terug komen om te kyken", zei de koningin tegen directeur N. D. Boevink van het vakoplei dingscentrum. „Ik vind dit heel belangwekkend". Gisteravond om acht uur za ten de heer en mevrouw Heine mann samen met het Neder landse koninkiyke paar in het Prinsenhof in Delft aan een door de Nederlandse regering aangeboden galadiner aan. Regeringsstandpunt: DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse regering zegt dat het Viet nam-conflict kan worden opge- lost door politieke regeling van bei de partyen. waarby het zelfbeschik- kingsrecht van het Vietnamese volk wordt gewaarborgd. In een brief aan i de Tweede Kamer schryft minister president De Jong, in antwoord op een verzoek van drs. J. M. den Uyl. fractievoorzitter voor de PvdA in de j Tweede Kamer, dat de rege ring overtuigd is van de oprechte wens van de regering der VS een dergeiyke politieke oplossing tot I stand te brengen. Zy baseert deze overtuiging aowel op de in concrete feiten duide lijk waarneembere lyn in de poli tiek van de VS. de openbare uitspra ken van de Amerikaanse leiders, als mede op hetgeen de Amerikaanse re gering langs andere weg kenbaar heeft gemaakt. De regering voelt tot haar spyt ernstige twyfel t.a.v. de vraag of er in Hanoi van een even grote bereid heid sprake is. Zou, die bestaan, dan heeft de regering van Ncord-Viet- nam hiervan geen biyk gegeven op een wyze welke 'n vreedzame oplos sing. met behoud van het recht op zelfbeschikking, naderby heeft ge bracht. Onder deze omstandigheden zegt de regering begrip te hebben voor het in de jongste rede van president Nixon tot uitdrukking gebracht be leid.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7