eatmusical hoogtepunt ingekorte eestweek Herdenking 26 voortaan in forum "NZH in Leiden niet ontzet" 'n geschenk? uw slijter heeft het! Univ. vormingswerk vanuit faculteiten WE O Posthume eer voor prof. clr. J. A. Colien Jarige I I SL: „meer open tegenover maatschappij r Première Trend Pleidooi voor ontmoeting der generaties PAK LEIDEN IS NU FEIT Overeenkomst en verschil Kinder-oppas van Leger des Heils 26 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE (Van een onzer stadsredacteuren) Du LEIDEN „Kom kommune kommunikaasie 8 )in-es-met-me-in-relatie Een veelbelovend fragment'uit ron beatmusical, waarvoor in het clubgebouw van de VVSL r?ï in het Rapenburg dag aan dag stug wordt gerepeteerd. De l0«e \jSL, de enige vrouwelijke studentenvereniging die Leiden >nt, maakt zich op voor de viering van het 14de lustrum. Jon- tns met grote instrument-vormige koffers sjouwen de ganse ig het clubgebouw in en uit. Ze maken deel uit van de mu- fkgroep. die de beat moet geven aan de musical, die het v« rore makende duo „Neerlands hoop in bange dagen" voor lus rum van de Leidse meisjes-studenten heeft geschreven. S<In ie musical is nochtans maar een ierdeel van een feestweek, die dit- jal va nde gebruikelijke 5 tot 3 is teruggebracht. Lieke van jrst van Beest, lid van de lus- va mcommissie, daarover: „We heb- een ledenvergadering gehouden de vraag of we helemaal zou- samenwerken met de Leidse Jyersiteit (die in juli het 79ste lus- viert) of liever ook een eigen srum zouden houden. De meer- w»*» heid koos voor de laatste moge- 101 heid. De lustrumcommissie heeft besloten onze feestvie- niet te dicht bij die van de uni- siteit te laten komen en de tweek in te korten tot drie da- w, roir ie dagen 16, 17 en 18 decern- —zitten dan ook volgepropt met uu* iviteiten. De eerste dag staat ge- 01 a el in het teken van de reünisten. ln< ii schat der er zeker 1000 komen. zijn ook aanwezig bij de ope- idw gsplechtigheid in de Pieterskerk volgd door een receptie van het SL-bestuur) en krijgen 's avonds Minerva een borrel en een diner n geboden. >e 17de staat genoteerd als feest- voor de leden. De universiteit ift de oude wolfabriek van Beuth de Kaiserstraat. waar het groot- itaneum komt, ter beschikking ge ld als feestterrein. Het sportieve !l-element (waarover straks meer) ikt op in de voetbalwedstrijd, die 2.30, avonds wordt gehouden tussen het derlands studententeam en oud- ernationals. Tot slot van deze l volgt een feest voor alle leden de Groenoordhal, met. muziek van .Omfe Whiskers. programma verder vol- id. komt men uit op 18 december dat is een dag die wordt oegon- i met een ontbijt uit alle landen alle soorten. Deze maaltijd (ook een voor de leden van de jubile- ap vereniging; er is geen feest ir de burgerij) is weer in het club- - I0UW. 18 lderij Uk» ilfde avond volgt dan Het Grote beuren, de première van de mu- ""ll il. waarop al enkele maanden nij- 9 wiDrdt gestudeerd aan het Rapen - atari S eti aan de Kaiserstraat. „Ja. was heel grappig", vertelt één i de leden van de lustrum commis- op de vraag hoe deze musical zo stand is gekomen. „We belden jongens op om te vragen of ze voor ons konden doen, en toen dat ze al met plannen vcor musical rondliepen." De gelegen- I om die plannen te verwezenlij- voont deed zich dus prompt voor. en 6 u eek de Jonge (met de enorme bril) Bram Vermeulen (achter de pia- gingen op de uitnodiging van VVSL in. J1, de première van ..De dag dat onschuld dood ging", zoals de el luidt, in het Congresgebouw, een diner en een groot bal. De e i'ltn van dit Haagse theater worden e aangekleed in musical-stijl. De stgangers kunnen op die manier r ni len van de Hair naar de My Fair dy-zaal, of, na genoeg te heb- i van de Man van la Mancha-zaal ktikje nemen in de Sweet Chari- De aankleding van de zalen weer- egelt zich in de kleding van de Men mag komen als hippie d" iir>, cowboy (Oklahoma) of in Dl sende zijde (My Fair Lady), als 1 maar wat heeft uit te staan met 'ninj imusical. Br zullen drie opvoeringen worden (even van „De dag dat de schuld dood ging". Na de premiè- is er de volgende dag een uitvoe- or de reünisten met op avoi Jvuldig verzoek) bal na. De be ier* «stelling is dusdanig groot geble- H»» n. dat besloten is tot een derde op- oth' sring op 20 december. ge motto van het lustrum is ge- i „spell", met dubbel 1. Lieke de lustrumcommissie: „Ener- «Sp omdat het spel-element zeer ze- r vertegenwoordigd zal zijn in de d tting, en aan de andere kant na a adat het Enelse ..spell" de beteke- 12 i heeft van „betovering", wat het dD^m >trum toch hopelijk zal zijn", het Het lustrum wordt een beetje to- Op al-theater, zegt ze Op de eerste D g speelt men zelf actief, op de dag dat de musical wordt opgevoerd, ziet men spelen. Door het zelf maken van kleding, decors, het meedoen aan de musical, is het actieve deel trouwens toch al sterk ingevoerd. Het lustrum-oafé aan de Kaiser straat is vanaf 1 december tot aan het lustrum open voor de hele Leidse civitas, en wel van 5 uur 's middags tot 8 uur 's avonds. Bijna elke dag zal daar wel wat te doen zijn, in de vorm van entertainment. staan ten aanzien van wat ach in is gehouden, waarbij het bestuur de maatschappij afspeelt. Die trend voor Sint en Piet speelt. Andere zit er ook bij de leden in. Je kunt voorbeelden: de medewerking aan Leidse collectes, de openstelling van De VVSL dus bijna 70 jaar. El kaar aanvullend, willen de huidige bestuursleden nu wel weer eens on derstrepen wat de voorzitster van vo rig jaar, Caro Koning, zei: „De VV SL is geen stijve tuttenvereniging meer". „De trend zit er in meer open te merken dat ze veel gerichter van school komen. Ze sluiten zich bij voorbeeld meteen bij het Nesbic aan. Daardoor hoeft de VVSL ook niet langer die afgezonderde vereniging te zijn, waar binnen men vroeger naar bescherming zocht". het olubgebouw voor alle Leidse stu denten van 114 uur en sinds een paar weken ook de baby-sit centra le. Van maandag tot en met vrijdag kan men tussen 6 en 7 uur een babysit bespreken (cok voor het weekeinde) op telefoonnummer 21013. Er wordt alle dagen van de week baart zich bijvoorbeeld in het sin-1 opgepast voor f 1,50 per uur Na terklaasfeest dat altijd al voor alle twaalven en in het weekeinde is dat Leidse kinderen van 4, 5 en 6 jaar j een kwartje meer. Die interesse voer de maatschap pij. aldus het VVSL-bestuur. open- In het clubgebouw worden 's middags in een marktstandje lustrum-souvenirs verkocht: gla zen met opdruk, spell-en kaar ten en lustrum pakpapier. LEIDEN In de Pieterskerk heeft de Leidse Universiteit vandaag haar jaarlijkse herdenking gehouden van het protest, dat prof. mr. R. P. Cleveringa op 26 november 1940 liet horen tegen de ontheffing uit hun functie van prof. E. M. Meyers en enkele andere Joodse hoogleraren, welk protest het begin be tekende van het universitaire verzet tegen de bezetter. Op de bijeenkomst, waaraan muzikale medewerking werd verleend door het Collegium Musicum, heeft prof. dr. H. Berkhof een rede gehouden, getiteld „Einde van een herdenking?". Prof. Berkhof stelde de vraag waar het heen gaat met de herdenking van de 26ste november. Hij zei een roemloos einde te voorzien, tenzij de huidige studentengeneraties zich in dit herdenken laten betrekken. Hun nuchtere blik op de houding der ou deren in oorlogstijd behoeft daarvoor geen verhindering te zijn. Het gaat hun immers, evenals destijds prof. Cleveringa, om de vrijheid der universiteit van sociale en politieke machten. Er is echter ook een groot verschiltoen kwam men op voor de waardenvrijheid van de universi teit, nu juist voor een universiteit, die door een sociaal-kritische ideo logie wordt gedragen. Toch is dit ver schil geringer dan het lijkt, aldus prof. Berkhof. Het ging in 1940 niet om de wetenschappelijke waarden- vrijheid, maar om de waarden van humaniteit en democratie. Het Leid se universitaire verzet was een poli tieke daad. Prof. Berkhof zich vervolgens naai de gemeenschappelijke noemer van de studentenopstanden, die sinds 1966 overal ter wereld uitbreken. Het is zijns inziens het protest van de generatie, die niets meer van de oorlog weet. een protest tegen al les wat de mens van zijn wezen en roeping vervreemdt, zowel aan de universiteit, die speciaal geborneer de specialisten kweekt als in de maatschappij, waarin de gaven van natuur en cultuur volgens volstrekt verkeerde prioriteiten worden verdeeld. Prof. Berkhof concludeerde hieruit, dat het protest van 26 november 1940 en de studentenprotesten van heden moeten worden gezien als lig gend in één lijn. Over deze conslusie kan men volgens hem van mening verschillen, maar niet dan nadat de jongere generatie grondig heeft ge luisterd naar wat de jongere beweegt. Er is veel wantrouwen en trouwtrek- ken en nog veel te weinig luisteren en gesprek. Als dit laatste het wan trouwen breekt, aldus prof. Berkhof zal ook de oudere generatie met haar voortzetting en vernieuwing van de 26ste november mogelijk, maar dan in de vorm van een jaarlijks forum gesprek, waarin de Leidse Universi teit regelmatig vanuit haar zin spreuk „Praesidium libertatis" „Bol- LEIDEN Het Leger des Heils is deze week begonnen met een kinder oppas-centrale. Werkende moeders kunnen hun kroost van maandag tot en met vrijdag toevertrouwen aan twee leidsters, die de kinderen van kwart voor negen tot twaalf uur on der hun hoede houden. De kinderen vinden in de ontspan ningszaal van het Leger aan de Uiterstegracht 23 een ruime speelge- legenheid. Ze kunnen er vrij dollen en er is speelmateriaal voorhanden. De eerste dag zijn er al negen werk der vrijheid" wordt doorgelicht. Prof. Berkhof eindigde met een verwijzing naar de laatste woorden van het Oude Testament, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de va deren zich weer tot de kinderen zul len keren en dan ook de kinderen tot de vaderen. LEIDEN Het Progressief Ak koord (PAK) is in Leiden een feit. De ledenvergadering van de PSP be sloot gisteravond mee te doen met het PAK, een progressieve eon-en- tratie van de PvdA. D'66, PPR en PSP. De PvdA, PPR en D'66 hadden zich al eerder voor gemeentelijke samen werking uitgesproken. De vier par tijen nemen nu aan de komende ge meenteraadsverkiezingen Juli '70 deel met een gemeenschappeh'k verkiezingsprogramma, maar met afzonderlijke lijsten. De ledenvergadering van de PSP schaarde zich met 17 stemmen voor, 2 tegen en 5 onthoudingen achter het bestuur, dat had geadviseerd zich bij het PAK aan te sluiten. Er werd nog een andere be'ang- rijke beslissing genomen. De PSP zal, overeenkomstig het verlangen van het landelijk partij-bestuur, geen LEIDEN In zijn vergadering van maandag heeft het Senatus Praesidium van de Leidse Universi teit, het belang van vormingswerk in het onderwijs onderschrijvend, het principebesluit genomen te stre ven naar een realisering van het vormingswerk in en vanuit de fa culteiten. Aan de decanen van d e onder scheidene faculteiten is verzocht de mogelijkheid te onderzoeken tot het formeren in hun faculteit van een groep, die het vormingswerk kan sti muleren, en oaarbij de verschillende geledingen te betrekken. Men hoopt aldus de mogelijkheid te scheppen over enige tijd een vormingswerk- raad in te stellen, die uit de diverse faculteiten is voortgekomen. De de canen zullen in de in januari te hou den vergadering van het Senatus Praesidium, uiterlijk in de vergade- wethouders leveren als de PAK-par- tijen de meerderheid in het college van B. en W. kunnen krijgen. Op dit besluit kan de PSP nog terugkomen als in '70 blijkt, dat de andere par tijen geen geschikte wethouders te bieden hebben. ring in februari, over hun bevindin gen rapporteren. Het universiteitsbesuur heeft te vens besloten een bureau voor het vormingswerk in te stellen. Op kor te termijn zal de reeds voorziene professionele kracht voor dit werk, worden aangetrokken. Raad treedt af De leden van de huidige, in de cember 1967 door de Stichting Pro- Civitate als algemene studentenvoor ziening ingestelde Vormingswerk- raad, die in oktober onder meer heeft aangedrongen op de oprichting van een raad met door het univer siteitsbestuur gedelegeerde bevoegd heden, achten op grond van het principebesluit van het Senatus Praesidium geen taak voor hun raad als zodanig meer aanwezig, daar huns inziens het Senatus Praesi dium door dit besluit de verantwoor delijkheid voor het vormingswerk heeft overgenomen. Zij hebben daar om besloten hun ontslag in te die nen onder mededeling, dat zfj de verdere ontwikkelingen met belang stelling zullen volgen en waar no dig bereid zijn aan de bevordering van het vormingswerk mede te wer ken. LEIDEN Voor het openbaar vervoer liggen in Leiden de knelpunten op de Stille Rijn, de Stille Mare, de Lange Mare. de Lange Scheistraat en de Lammermarkt. Het aantal ver keersovertredingen ligt hier zó hoog, dat de situatie voor de bus hopeloos is. Even erg is de situatie aan de Botermarkt. Aldus stelt het vandaag verschenen maandblad van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoersmaatschappij NV onder de kop „NZH in Le iden nog lang niet ontzet". We nemen een deel van het artikel over, geillustreerd door een beeld van de door auto's geblokkeerde bushalte op de Lange Mare. De begrippen „Leiden" en „ontzet" kleuters in de leeftijd van IVz tot 4 zÜn nauw aan elkaar verbonden. De jaar gebracht. Het is niet mogelijk om kinderen in deze leeftijdsgroep zo maar eens een ochtend bij de op pas-centrale onder te brengen. De kosten bedragen f 1.50 per kind per ochtend. begrippen NZH en Leiden eveneens. Om de drie-eenheid te completeren zouden nu ook nog de begrippen NZH en ontzet in Leiden aan elkaar ver bonden dienen te zijn. Helaas is dat LEIDEN De Dr. Saai van Zwa- i voor hun belangrijke onderzoekingen nenbergstichting, die is opgericht om het onderzoek naar geneesmid delen te stimuleren, doet dit door het verlenen van subsidies en het uitrei- over cholinesterase, die hebben ge leid tot verbetering van de behande ling van vergiftigingen met choline- esteraseremmers (onder andere in- in de binnenstad van Leiden nog lang niet het geval. Het openbaar vervoer in de sleutelstad bevindt zich in een uitermate benauwende positie. En nu spreken we niet over financiële tekorten of verkeesfacili- teiten; nee. gewoon over de ver keersafwikkeling in Leiden in de praktjjk. Wat zien we? NZH-bus- sen die zich met de grootste moeite door de overvolle straten wringen, chauffeurs die acrobatentoeren moe ten verrichten om hun voertuig door de stad te koersen en geërgerde rei zigers, die de machteloze chauffeur toevoegen dat het een schande is om zoveel minuten te laat aan een halte te verschijnen. Laten we voorop stellen: aan me dewerking van de autoriteiten ont breekt 't in Leiden niet of nauwe lijks. Overal werden maatregelen getrof fen om het openbaar vervoer behulp ken van prijzen voor belangrijk werk secticiden als parathion). Nadat het. op het gebied van de geneesmiddel- j besluit tot de toekenning van de zaam te zijn met de doorstroming prijzen aan de winnaars was bekend gemaakt, is pnof. dr. J. A. Cohen plotseling overleden. De jury meent, dat, aldus de jury, de verdiensten van deze grote onderzoeker, wiens heengaan voor Nederland een zwaar leer. De pi-ijzen voor 1969 zijn toege kend aan prof. dr. J. A. Cohen, tot zijn overlijden op 31 oktober hoogle raar in de fysiologische scheikunde, toegepaste enzymologie en radio-bio- logie te Leiden en directeur van het Medisch Biologisch Laboratorium R.V.O./T.N.O. te Rijswijk, dr. R. A. geëerd door de prijs posthuum uit te Oosterbaan, hoofd van de afdeling I reiken, kritische vragen aan de jongeren bij biochemie van dit laboratorium en De drie prijzen zullen worden uit- de laatsten gehoor vinden. In dat prof. dr. H. S. Jansz, hoogleraar in gereikt op vrijdag 12 december om geval achtte prof. Berkhof een I de fysiologische chemie te Utrecht, vier uur in het Groot Auditorium. Leiden creeërde zelfs een speciale busbaan. De NZH is daar dankbaar voor. Maar wat leert de praktijk? Tientallen automobilisten trekken zich van alle verbods- en gebodsbe palingen geen zier aan. Zij kwakken verlies is, het beste kunnen worden ^iun wagens op de meest hinderlijke en onlogische plaatsen neer en de buschauffeurs, die het in deze tijd van verkeerscongesties toch al niet gemakkelijk hebben, moeten maar zien dat ze zich redden. De reizigers die van het openbaar vervoer gebruik wensen te maken en dat zijn er in Leiden heel wat worden de dupe van de gemakzucht van de particuliere automobilist. Want het is stellig niet zo dat er in heel Leiden geen parkeerplaats te vinden zou zijn. Integendeel: op een loopafstand van vier a vijfhon derd meter van de belangrijkste win kelstraten is een parkeerareaal waar menig andere stad jaloers op zou zijn. Zelfs op de drukste zaterda gen is er ruimte in overvloed op de Veemarkt, de Oude Vest, de Oude Singel en de Molenwerf. Maar wat doe de automobilist in Leiden? Hij negeert de borden .in rijden verboden", de stopborden en de parkeerverboden en parkeert zijn wagen waar hem dat uitkomt. bushalte), op de Botermarkt of op de Stille Mare. Herhaaldelijk heeft de NZH de au toriteiten van Leiden om meer toe zicht verzocht. Ettelijke brieven wer den er geschreven en ettelijke tele foongesprekken gevoerd. Het is dui delijk dat de Leidse politie op drukke zaterdagen even overbelast is als de NZH. Desondanks zouden we nog eens om wat meer en straffer toe zicht willen verzoeken. Tenslotte is het zo dat de NZH in de Leidse bin nenstad altijd nog meer dan 20 000 passagiers per week vervoert. Stel het irreele geval dat de bus dat niet zou doen. Dat zou betekenen dat er waarschijnlijk 13.000 personenwa gens méér in de binnenstad zouden verschijnen (anderhalve passagier per auto leerde een vervoersonder- zoek in Amsterdam recentelijk» De op de Lange Mare (liefst nog op de chaos zou dan niet te overzien zijn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3