ezoek Duits staatshoofd begonnen Persconferentie uit de ruimte Athene krijgt weer militaire hulp van de Verenigde Staten aigon: 'Beschuldiging vermoord op burgers is volkomen onjuist' Êi Geringe belangstelling in Amsterdam Bejaardenvoorrang bij telefoonaanvraag (9uc/ QUeuiVb Gordon beantwoordt vragen ikkenepidemie op West-Java Drdelijke wind Nieuw Links wil meer weten over PvdA-bestuur Q N.v. v. d. Velde Citroën pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 NOVEMBER 1969 No. 32951 EIDSCH rfcteur: E. A. E. van Dishoeok afdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f4,95 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T President dr. Giistav Hei- mann werd vanmorgen op d Centraal Station in Am- Ierdam verwelkomd door oningin Juliana en Prins Itrnhard. Koningin Juliana tiiudt hier mevrouw Heine- rnn de hand, terwijl de 'esident van de Bondsrepu- iiefc toekijkt. Op de rug ge- ■en: Prins Bemhard. werkki JAKARTA (ANP> Op West- het begin van dit Jaar zijn tot ivember j.l. ongeveer 2000 per il aan deze ziekte getroffen. In ?ehele land zou het aantal pok- atiënten meer dan 14.000 bedra- üit Djakarta worden 333 ziek- rallen gemeld. Ook komen pok voor in midden-Java, Riouw. d-Sumatra, Lampong, Djambl. ^Celebes en west-Borneo. AMSTERDAM (GPD. ANP) Het eerste officiële bezoek van een Duits staatshoofd aan Nederland sinds 1907 is van morgen om vijf minuten over elf in Amsterdam begonnen. Op het eerste perron van het Centraal Station weerklonk het Duit se volkslied bij de aankomst van de president van de Bonds republiek, dr. Gustav Heinemann. Het Duitse staatshoofd werd verwelkomd door Koningin Juliana en Prins Bernhard. verbleef het gezelschap enige tijd in de chapelle ardente. die is ingericht met aarde en subtropische planten uit Israël. Bij de aankomst van dr. Heine mann en zyn gevolg waarin onder meer de minister van Buitenlandse Zaken. Walter Scheel was de publie ke belangstelling minimaal. De af zetting van enkele straten in de om geving van het Nationale Monument op de Dam vciliep zonder incidenten. Wel hebben linkse jongeren van morgen geprobeerd bij het mo nument van Van Heutz in Amster dam-zuid als protest tegen de krans legging van de Duitse president dr. Heinemann. De politie verhinderde dit. De kranslegging verliep overigens rustig. Bij aankomst speelde de Luchtmachtkapel het Duitse volks lied. Na het inspecteren van de ere wacht volgde de kranslegging waarbij ter weerszijden van het mo nument twaalf man van de nationa le reserve stonden opgesteld. De kranslegging werd gevolgd door één minuut stilte. Een van de eerste daden van de Duitse president was het leggen van een krans aan de voet van het Na tionale Monument op de Dam. Deze kranslegging werd rond twaalf uur gevolgd door een bezoek aan de voor malige Hollandse Schouwburg. Dit vroegere Joodse theater is ingericht als herdenkingsplaats voor de onge veer 50.000 Joden voor wie het in de Tweede Wereldoorlog de laatste verblijfplaats was in Amsterdam. Dr. Heinemann en zijn echtgenote werden bij he* bezoek aan de Hol landse Schouwburg vergezeld door hel koninklijke paar. Behalve burge meester dr. I. Samkalden waren aan wezig de opperrabbijn van het Ne derlands-Israëlitisch kerkgenootschap in Amsterdam A. Schuster, de rab bijn van de Liberaal-Joodse gemeen te in Amsterdam, dr. J. Soetendorp en de rabbijn van het Portugees-Is raëlitisch Kerkgenootschap in Am sterdam, B. Diukarch. Bloemen Aan de voet van de herdenkings- obPlisk in het voormalige theater werden bloemen gelegd. Aan het slot van het bezoek aan het monument HAARLEM iGPD) Twee cate gorieën bejaarden kunnen vanaf 1 januari 1970 in de hoogste urgentie klasse voor een telefoonaansluiting vallen. Dit heeft de Voorlichtings dienst van de PTT in Den Haag be vestigd. Het gaat om bejaarden, die ou medische indicatie een aanvraag indienen en om de groe- die op so ciale gronden voor een aansluiting in aanmerking komt. Tot heden werden bejaarden als gewone particulieren beschouwd, die in de laagste urgentiegroep vallen. De PTT pleegde tot nog toe uitslui tend economische criteria te hante ren bij de aanvragen. Een woordvoerder deelde mee, dat de PTT nu gaat samenwerken met het instituut voor vertrouwensartsen van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde. De huisarts van de betrokken bejaarde rappor teert de vertrouwensman, dat er naar zijn mening een telefoonaansluiting nodig is. De vertrouwensarts komt dan thuis een keuring verrichten en plaatst de bejaarde op de hoogste urgentielijst als de inzichten van de nuisarts bevesitigd worden. Los daarvan kunnen gemeenten op sociale indicatie ten behoeve van be jaarden een telefoonaansluiting vra gen. Op basis van de bijstandswet betalen die gemeenten dan de aan vraag. abonnements- en gesprekskos ten. Het gaat hier bijvoorbeeld om vereenzaamde mensen, die door hun conditie sterk aan huis gebonden zijn. (invaliden). iON. WASHINGTON (AP. Reu- - Het Zuidvietnamese ministe - ui Defensie heeft zaterdag een 'iruque uitgegeven, waarin de hten over afslachting van hon- ffl burgers in het kustdorp Song door Amerikanen troepen, 21 aden geleden, 'volkomen onjuist' !en genoemd. Volgens Saigon ADVERTENTIE E B A verwacht van heden tot agavond: i daii buien, mogelijk met natte sneeuw, afgewisseld daringen, matige tot krach - I uit noordelijke richtingen, icht en vroege ochtend plaat- lichte vorst, morgenmiddag temperaturen als vandaag i lagere. akt te 12.4o uur). 25 NOVEMBER. op: 8.16 uur; onder: 16.37 u. pop: 16.56 uur: onder: 10.24 u. Pater te Katwijk te 3.46 en laagwater te 11.59 uur. bestaat uit 18 pagina's werden toen 125 Vietcong-soldaten en een twintigtal burgers gedood door Amerikaanse luchtaanvallen en ar tillerie. Deze verklaring is gebaseerd op een onderzoek, dat dezer dagen is ingesteld dcor luitenant-generaal Hoang Xoean-lam, commandant van de militaire zone van het eerste korps waarin het dorp is gelegen. In het communiqué wordt o.m. ge zegd, dat de Amerikaanse troepen eenheid bij het binnentrekken van de streek op krachtig verzet stuitte. In het dorp had de vijand loopgraven, bunkers en mangaten aangelegd. De bevolking had van de commu nisten opdracht gekregen in het dorp te blijven. Tot zover de verklaring van de luitenant-generaal, wiens on derzoek is verricht in opdracht van ds president van Zuid-Vietnam, Thioe. Intussen heeft generaal West- moreland, die ten tijde van het in cident opperbevelhebber in Vietnam was, verklaard, dat „als het incident zich heeft voorgedaan als wordt be weerd, de daders zullen worden be recht". Bij gevechten in Zuid-Vietnam zijn gisteren 33 Amerikanen gewond en 70 Vietcongstrijders gedood. Dit is van ochtend meegedeeld door een Ameri kaanse militaire woordvoerder in Saigon. De voornaamste gevechten werden geleverd in de provincie Ninli Doeong, waar een eenheid van de eerste Amerikaanse infanteriedivisie de strijd aanbond met een Vietcong- groep van onbekende sterkte en bij" Daoe Ti eng, 60 kilometer ten noord westen van Saigon. Bij het vallen van de duisternis trok de Vietcong zich terug. UTRECHT fOPD) De PvdA- groepering Nieuw Links heeft het partijbestuur van de PvdA een brief gestuurd waarin aangedrongen wordt op meer openbaarheid over de ver gaderingen van dit bestuur. De Nieuw Linksers menen dat het juister is dat in het openbaar inlich tingen worden verstrekt zodat men bij verkiezing van de leden kan be oordelen hoe deze leden in het ver leden zijn opgetreden. Ook het huidige fractiebeleid is ter sprake gekomen, waarbij door enke len opgemerkt werd dat er bij het partijbestuur moet worden aange drongen ondermeer drs. Den Uyl te laten vervangen als fractievoorzit ter. Partijbestuurder Han Lammers wees erop dat sinds het laatste par tijcongres de macht van het be stuur met betrekking tot de kamer fractie is ingetoomd ten gunste van de gewesten, zodat een dergelijk ver zoek weinig zin zal hebben. Het par tijbestuur kan alleen een aanbeve ling doen van zes leden. Na het Dezoek aan de Hollandse Schouwburg vond in het paleis op de Dam een noenmaal plaats. Hierbij zaten ook Prinses Beatrix, Prins Claus en Prinses Margriet aan. La ter in de middag brachten dr. Heine mann en zijn echtgenote en Koningin Juliana en Prins Bernhard een be zoek aan de ambtswoning van bur gemeester Samkalden. Vanavond bieden de koningin en de prins in het paleis een gala-diner aan. Koningin Juliana spreekt hierbij 'n welkomst rede uit. Ook dr. Heineman houdt een toespraak. Morgen op de tweede dag van het vierdaagse staatsbezoek wordt on der meer een bezoek gebracht aan de Deltawerken, Rotterddam een centrum voor vakopleiding voor vol wassenen in Den Haag en het Haag se Gemeentemuseum. ADVERTENTIE Fa. J. v. d. STOK VAN 1861 BREESTR 155 - TEL. 21823 SERVIEZEN Kom ze eens bewonderen. HOUSTON (AP, ANP) De Apollo-bemanning, die vanavond in de Stille Oceaan moet landen, heeft vanochtend vroeg voor een nieuwe primeur gezorgd; een persconferentie in de ruimte. Conrad. Gordon en Bean beant woordden vragen van journalis ten in het vluchtleidingscentrum Houston, terwijl zij over de helft van de terugreis waren op een afstand van 150.000 kilometer van de aarde. De drie astronauten hebben de laatste dagen heel veel last gehad van maanstof, dat zich in de Apollo- bevindt. Zij hebben in een veel stoffiger omgeving en veel langer op de maan rondgewandeld dan Arm strong en Aldrin, waaraan deze over maat aan maanstof waarschijnlijk te danken is geweest. Voorts is de vochtigheidsgraad in de cabine veel te hoog. Niettemin bleek tijdens de persconferentie. dat hun stem ming prima is gebleven en dat zU hun spraakzaamheid nog niet had den verloren. Gordon. Conrad en Bean bevestig den in him gesprek met de Journa listen hoofdzakelijk wat zij al eer der hadden gerapporteerd maar zij vertelden toch ook wat nieuwtjes. Conrad merkte op, dat de gereed schappen voor het werk op de maan aanzienlijk verbeterd moeten worden. Zij waren over het algemeen te zwak geconstrueerd en het minst voldeed De mooie meisjes, die in Lon den paraderen in de hoop tot de mooiste van de wereld te worden uitverkoren, hebben gisteravond in het Waldorf Hotel een feestje gegeven voor gepensioneerde mi litairen. Twee van de Chelsea- veteranen konden het kennelijk goed vinden met Liza Teresia Mi- ro, de Philippijnse hoop in deze strijd van vitale maten. NEW YORK (AP, Reuter) De Amerikaanse regering heeft, vol gens het weekblad „Time", in be ginsel besloten de militaire hulp aan Griekenland te hervatten. Deze hulp was na de militaire staatsgreep in 1967 opgeschort. Volgens „Time" zijn de Verenig de Staten van oordeel, dat zij, we gens de aanhoudende versterking van de Sowjetrussische vloot in de Middellandse Zee, geen andere keus hebben dan goede betrek kingen na te streven met het be wind, dat een belangrijke basis in het gebied onder zijn gezag heeft. Volgens het Amerikaanse week blad zal de Amerikaanse stap een slag zijn voor die Grieken, die gelo ven „dat alleen de Verenigde Sta ten hen van de onderdrukking '-'in nen verlossen", en tmderzijds een ruggesteun voor de kolonels, die het Griekse volk steeds hebben voorge houden. dat Amerika h un bewind goedkeurt. In theorie zouden de Ve renigde Staten gaarne het herstel van de democratie in Griekenland willen zien, maar zij rekenen er mee. dat de Griekse kolonels zouden kunnen besluiten hun wapenen of hulp elders te betrekken, aldus Time. Over het Griekse lidmaat schap van de Raad van Europa schrijft Time „Als de meerderheid van de landen in de Raad van Eu ropa haar zin krijgt, zal zij volgende maand een drastische maatregel ne men: wegens de slechte behandeling van de politieke gevangenen en de verdrukking van de mensenrech ten zullen de democratische landen van Europa het geboorteland van de democratie waarschijnlijk uit de raad stoten". „Tot de voorstanders van deze actie", aldus gaat Time voort, „behoort de Griekse koning, die deze maand Denemarken en En geland heeft bezocht om te trachten sterker verzet tegen de door militai ren gesteunde regering te bevorde ren". het gereedschap voor het verzame len van maanmateriaal. Conrad ver Klaarde dat het „leef pak ket" voor maanwandelingen voor taan zodanig geconstrueerd moet zijn dat maanonderzoekers acht tot negen uur buiten de maantaxi kunnen blij ven. Dan kan er niet alleen meer werk worden verzet, maar ook kan dit beter worden georganiseerd door dat er meer tijd beschikbaar is. Maar dan moeten maan wandelaars ook eten en drinken by zich hebben. Dat hadden zy zelfs tydens een wande ling van vier uur al heel erg ge mist. Belde maanwandelaars vertelden, dat het lopen op de maan geen en kele moeilijkheid oplevert en dat val len niet gevaarlyk hoeft te zijn. Bo vendien bleek een verloren evenwicht vry gemakkeiyk te herstellen zon der te vallen. De grootste moeiiyk- heden hadden zy ondervonden met het aantrekken van de „wandelcos- tuums". zy verklaarden zich veel rustiger te hebben gevoeld dan zy voordien hadden gevreesd, zy wa ren alleen een „oeetje nerveus" ge weest over het vertrek van de maan. Het slapen in de hangmatten ging waarschyniyk wel beter dan op de bodem van de maantaxi maar al te best ging het toch niet. De vroiykheld van de maanwande laars was niet te wyten aan een te grote dosis zuurstof. „We waren ge woon biy dat alles zo goed ging". Gordon, die lange tyd alleen om de maan toerde, verklaarde dat hy te druk bezig was geweest om zich een zaam te voelen. Alle drie waren zy zeer tevreden over de Apollo die vrij wel feilloos iiad gewerkt. Vanavond om 21.57 uur moet de Apollo neerkomen in de Stille Oceaan 800 km ten oosten van Samoa. Om 21.32 uur wordt de ser vice-module afgestoten, om 21.44 uur begint een „radiostilte" van drie mi nuten by het binnendringen van de atmosfeer, en om 21.52 uur moeten de grote parachutes zich ontplooien. De bergingsoperatie staat onder leiding van schout-by-nacht Donald Davis aan boord van het vliegkamp schip Hornet dat indertüd ook de be manning van de Apollo-XI oppikte. ADVERTENTIE V. ZUYLEN V. NIIEVELTSTR. 372, WASSENAAR. TEL. W13 7.PF.TERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Uit het Leidsch Dagblad van 23 November 1869: Katwijk. Wij vernemen dat de 66 sollicitanten naar de be trekking van hoofdonderwij zer aan de openbare lagere school te Katwijk a. d. Rijn zijn opgeroepen tot het ver gelijkend examen tegen Maandag den 29 November aanstaande. (Advertentie) De onderge- teekende is voornemens 1 Januari a.s. de onderstaande tijdschriften in zijne leesin- richting op te nemen, die op billijke voorwaarden te beko men zijn: Cornhill Maga zine, Frasers Magazine Fort nightly review. Grensboten. Revue moderne. C. Kooyker, Nieuwen Rijn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1