lenthuizen is weer bestuurloos Joop Oomen goochelt bloemenpracht met Kinder-operette mag niet in KSA -Sassenlieim ethouders A. van Noort en D. van Soest en iadslid A. Voorwinden leggen functies neer RACHTIG Veense amateur-kunstenaar maakt waterpartij met fontein en sculptuur voor gouden veiling Aanbesteding woningbouw in Molenblok - Zuid PERDAG 20 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Door Cees Combee) JTHUIZEN Er is weer eens een bestuurscrisis in Bent- n. De wethouders A. van Noort (Prot. Chr.) en D. van (Arbeidersbelangen) hebben hun functies neergelegd. De fan Noort heeft tevens als raadslid bedankt. De vertegen- Jiger van Arbeidersbelangen zal zijn zetel vóór de groene weer innemen en op deze wijze de gemeenschap blijven Ook de heer A. "Voorwinden (S.G.P.) heeft te kennen O niet meer in de raad te zullen terugkeren. fommeit al sinds oktober 1968 bestuurlyke gelederen van jjien. Het begon allemaal met mek, dat de heer Van Noort jan een Haagse instantie om jj raadslid inlichtingen in te over bepaalde gemeentelijke Het toenmalige college van - burgemeester I. J. P. de wethouders Jos van i (Gem. Bel.) en R. Zonne- frdA) betwistte uiteraard Van Noort niet het goed bi te doen. Wel nam men het ,)ojst kwalijk, dat hy van zijn oen n>et zoals gebruikelijk Itnnis had gegeven aan het niet eerst had nagegaan tra gumeentehuize geen vol- informatie kon worden ver- :f strubbelingen hadden tot dat de wethouders Van der Zonneveld het Benthuizense meel" verlieten en opgevolgd door de heren v. Noord en v. Het bleef rommelen in Bent huizen. De politieke rust werd tel kens weer verstoord, en ook kwam het enige malen voor, dat de nieuwe wethouders dreigden hun functies neer te leggen. De nota „Ruimtelijke Ordening" is steeds het hete hang ijzer geweest. Geen [HUIZEN is weer eens be- iiirsloos. Toch geloven we. heren Van Noort en Voor- i het enig juiste besluit Igenomen: zich in het be- in de gemeente terugtrek- it de raad. De heer Van is niet zo ver gegaan. Hij als raadslid. Misschien it beter geweest als ook hij ld had geruimd. Het aan- echter zijn zaak en van «pering Arbeidersbelangen ongeorganiseerd splinter- dat zich in 1966 met de over de sloot een zetel tl). het afgelopen jaar op be- terrein heel wat in Bent- gebeurd. Een lachertj e !t nu en dan. Meermalen ons afgevraagd of de vaderen in en buiten de al nu de belangen van de behartigden of dat zij samenkomsten aangrepen rsoonlijke veten uit te vech- oehet ook zij, vast staat dat bestuurlij k terrein door dit :n achterstand is ontstaan verschillende plannen niet grond konden komen, vorige crisis hebben wij of het niet verstandig zou Sde raad in zijn geheel het imde, zodat men met „vers zou kunnen herbeginnen, deel daarvan was, dat men nieuwe samenstelling een klein jaar zou kunnen verken. Het is te hopen, dat id in de nog resterende met de nieuwe leden iet mogelijke zal doen om schokte vertrouwen van een deel van de inwoners te nen door een krachtig be voeren. slechts een korte tijd. roe raad zal er, mede door ile aantal nieuwe inwoners, d wel anders uitzien. Wan- thter door de thans zitten- d de handen ferm ineen igen, kan er in de pe- *aarin deze raad nog zit- Kft, veel worden goedge- verzoening Zuid-Hollands commissaris der Ko ningin, mr. J. Klaasesz, bemoeide zich hoogst persoonlijk met de moeilijkheden in Benthuizen. Op 15 april van dit jaar sprak hij in het raadhuis meer dan vier uur met de partijen in het conflict. Ook hij heeft geen verzoening tot stand kunnen brengen. De bom sound „scherp" en kon ieder ogenblik ontploffen. Als vij anden bleef men tegenover elkaar staan en burgemeester Keijzer stond te midden van die partijen. Ook over ziin hoofd heen zijn kwalijke dingen gezegd. De heer Keijzer liet ze voor reke ning van de „zegslieden" en ging rustig verder met het besturen van de gemeente. Dat werd een moeilijke zaak. Nu staat hij weer voor talrijke picblemen. Het ziet er op dit mo ment niet naar uit, dat het college voor het einde van het jaar weer compleet is. De grote vraag is nu w^e de wethouderszetels zullen gaan bezetten. Zwijgen De bom schijnt te zijn ontploft tij dens een vorige week gehouden com missievergadering in het gemeente huis. Hoewel burgemeester Keijzer en de heren Van Noort, Van Soest en Voorwinden zwijgen als het graf is WETHOUDER A. VAN NOORT geen commentaar ons ter ore gekomen, dat het, con flict nu is ontstaan rond de stede- bouwkundige. Men heeft zoals be kend, de Rotterdammer Benno Ste- geman de laan uitgestuurd en is in contact getreden met een nieuwe stedebouwkundige, het Stedebouw kundig Bureau Zandvoort uit Hen- drik-Ido- Ambacht. Ir. J. F. Zandvoort is wel bereid opdrachten vooi Benthuizen uit te voeren, maar schijnt daarbij als eis te hebben gesteld, dat de zaak met de heer Stegema-n eerst in het reine moet worden gebracht. In die ver gadering van de raadscommissies hoeft de raad aan wethouder Van Noort te kennen gegeven hij was het die met de nieuwe stedebouw kundige te voorschijn kwam het op prijs te zullen stellen, dat hij naar de heer Stegeman zou gaan om enige zaken, onder andere kwalijke opmerkingen van zijn kant, recht te zetten. Daar voelde de heer Van I Noort niets voor. Hij stelde zich op A. VOORWINDEN Ik ben als raadslid afgetre den en heb daarover geen verkla ring af te leggen (Foto Leidsch Dagblad) het standpunt: Wat ik heb heb ik gezegd en daar blijf ik bij. Aftreden De meerderheid van de Benthui- zense raad ook de heer A. Voor winden, die al eerder een tweeslach tige houding had aangenomen was net daarmee niet eens. Het gevolg was, dat de heer Van Noort te ken nen gaf als wethouder te zullen af treden en ook als raadslid te zullen bedanken. De heer Van Soest volgde zijn voorbeeld: Ik heb met de heer Van Noort in het college gezeten en acht het Juist daarom ook af te treden. Ik blijf echter raadslid. De heer Voorwinden koos ook eieren voor zijn geld. Het wekt sterk de indruk, dat hij als raadslid heeft bedankt, om dat hij vreesde in aanmerking te zullen komen voor een wethouders zetel. WETHOUDER D. VAN SOEST ik mag niets zeggen, dat is afgesproken met de burgemees ter (Foto Leidsch Dagblad Hoe het ook zij. Benthuizen weer in het slob. Eerst zullen er nieuwe raaosleden moeten worden benoemd en daarna kan de verkie zing van de twee wethouders plaats vinden. Als opvolger van de heer Van Noort komt in aanmerking de heer J. Noordam, een jonge energie ke landbouwer, en de heer Voorwin den zal vermoedelijk worden opge volgd door de heer A. J. Kaashoek. Dinsdagavond om half acht komt de raad bijeen. Of dan de kwestie van de opvolging al ter sprake komt is nog niet bekend. Eerst zullen de betreffende kandidaten moeten ver klaren, dat zij zitting willen nemen in de raad en daarna zullen de ge loofsbrieven nog moeten worden on derzocht. Het is niet uitgesloten, dat er twee extra vergaderingen nodig zijn om het college van B. en W. weer voltallig te krijgen. (Van onze streekredactie) SASSENHEIM De moeilijk heden rond het KSA-gebouw-on- der-beheer-van de heer Sourbach hebben gisteren hun absoluut dieptepunt bereikt. De Sassen- heimse kinderoperettevereniging Beatrix en revuegroep De Narcis zullen zaterdagmiddag en -avond geen uitvoeringen kunnen geven. Uitvoeringen, die mevr. A. Huls bergen al maanden geleden had gepland en besproken. Zonder op gaaf van redenen heeft de heer Sourbach, die na de in de afgelo pen maanden gerezen moeilijk heden al te kennen had gegeven met ingang van 1 december te zullen vertrekken, de reservering van de grote zaal geannuleerd. Zoals bekend heeft het kerkbe stuur van de parochie van de H Pancratius reeos aan het einde var de vorige m-.and besloten, dat de hear Sourbach zal worden opgevolgu door de restaurant-eigenaar P. Post- ma, nadat er even met de mogelijk heid was gespeeld het KSA-gebouw niet meeer ir. de huidige vorm te laten voortbestaan. Het kerkbestuur, dat jaarlijks eni ge duizenden guldens in het gebouw moet pompen, overwoog bij de be slissing op cle oude voet door te gaan, dat hof KSA-gebouw in de Sassenheimse gemeenschap een bij zondere rol vervulde en dat het voor een groot aantal plaatselijke vereni gingen onmisbaar was". Voor de bei de groepen van mevr. Hulsbergen tante Aly voor „haar" kinderen) is 't KSA-gebouw ook onmisbaar. ..We hebben dat enote toneel nodig. Onze opvoeringen zijn massaal. Zeventig kinderen sta^n er tegelijk op de planken. Dat kan in geen enkele andere zaal In Sasseniheim. Onverwacht De moeilijkheden tussen KSA-be- heerder, de neer Sourbach, en de (Door Cees Combee) ROELOFARENDSVEEN Een kunstzinnig uitgevoerde wa terpartij met fontein en (straks) met veel groen en bloemen met daarvoor een plastiek, die uitbeeldt wat samenwerking ver mag, siert sinds vorige' week het voorterrein van het gebouw van de bloemenveiling „Eendracht Maakt Macht" aan de Sota- weg in Roelofarendsveen. Het is een geschenk van het ge meentebestuur en de veilingbezoekers aan de een halve eeuw oud zijnde villa. Alkemades eerste burger, de heer P. M. F. Smolders, heeft het vrijdag aan het bestuur van de veiling overhandigd. Ontwerper en maker van dit kunstwerk is Joop Oomens (42). Hij is geen beroepskunstenaar. Als hoofd van de onderhoudsdienst is hij werkzaam bij de E.M.M. Toch voelt Joop Oomen heel veel voor het beoefenen van de kunst Waren vroeger de omstandigheden anders geweest, dan zou hij wellicht deze richting hebben gekozen. Als één van de dertien moest hij direct na het einde van de leerplichtige leeftijd naar een „baas." Eerst van 1940 tot mei 1945 bij een tuinder en daarna bij de veiling, waar destijds ook zijn vader werkte. Enhij is er tot op de dag van vandaag geble ven. Joop is dus „weg" van de kunst. Elk vrij uurtje besteedt hij er aan. De Veender schildert (landschappen en stillevens), tekent (hij is specia list in het maken van kinderkopjes), vormt beeldjes van klei. maakt wandschilderingen, ontwerpt wagens voor het Aalsmeerse corso en brengt by allerlei gelegenheden in binnen- en buitenland bloemversieringen aan. Kortgeleden nog op de Leidato ln de Groenoordhal. Zyn werk is reeds door velen bewonderd en ge prezen. Bescheiden In zyn gezellige (houten» woning aan de Lindelaan in Roelofarends veen hangen zyn schilderyen en te keningen aan de wand en op de ven sterbank en het wandmeubel pryken beeldjes, 't Is moeilijk hem aan de praat te. krijgen. Och. zegt hy, het is niets byzonders wat ik doe Er zyn er tientallen, die veel betere resul taten bereiken dan ik. Z'n vrouw ad- rem: Joop.-je moet met zo beschei den zyn. Het mag gerust gezien wor- den, wat je hebt gemaakt! De Veense amateur-kunste naar Joop Oomen legt de laatste hand aan zijn kunstwerkdat een plaats heeft gekregen op het voorterrein van de bloemenveiling E.M.M. Hij beschildert het ijzer met bituum. (Foto Leidsch Dagblad) Eindeiyk komt de kunstzinnige Veender los. Hy haalt ergens uit .-en kamer een schildery van 50 x 100 cm. voorstellende een stilleven. Hoe vindt u het? vraagt hy. En als we zeggen, dat het heel goed van compo sitie en kleuren is, merkt hy op: Dat heb ik hier in de kamer gemaakt en helemaal zelf gearrangeerd. Kyk, daar in dat kastje staan de drie boe ken, hier op de tv-tafel het beeldje, daar die vaas en aan de wand hangt het doek. Z'n vrouw neemt uit een wandkast een doos. Daarin zitten allerlei fo to's van corso-wagens, die hy met arrangeur Porttenger gemaakt heeft voor het Aalsmeerse corso. Oomen is er terecht trots op, vooral op de wagen, die als motto meekreeg „De drie gratiën." Hy maakte niet al leen de geraamten met alles wat er by hoort, maar stak en schikte ook de bloemen. Een ware kleuren pracht. Hy doet dat goochelen met Flora's kinderen nu al zo'n acht jaar. Met veel plezier. de troffel maar ter hand genomen. Veertien vierkante meter beton neb ik in de bak gestort en ook de fon tein (met drie spuitstukkenwerd door my vervaardigd. Het was een reuze werk. Symbolisch Oomen zwygt even. Dan gaat hy verder: Die plastieks heb ik in één week van oud yzer gemaakt. Het te kenen van het ontwerp kostte niet veel moeite. Samenwerking moest er door worden uitgebeeld en toen heb ik symbolisch gestalte willen geven aan de naam van de veiling „Een dracht Maakt Macht." Een man houdt een schaal vast en twee ande- I ren steunen hem. Op het yzer heb ik bituum aangebracht om het roesten te voorkomen. Als ik wat meer tyd had géhad, zou het toch anders zijn geworden. Toen we opmerkten, dat het ge heel wel een ander aanzien zou kry- j KATWIJK De eerste woningen in de nieuwe wyk „Molenblok Zuid", zyn gisteren aanbesteed en wel 190 woningen verdeeld over 4 blokken. Laagste inschryver was het Aanne- mersbedryf B. van der Glas uit de Groen van Prinstererweg, met een bedrag van f 6.084.792,-. De overige inschryvers waren: W. Ouwehand f 6.448.960,-; De Lan ge v. d. Plas f 6.494.880,- Heemskerk f 6.322.280,Van Rhyn N.V. f 6.664.000,-. Het werk is begroot op f 6.500.000,-. Indien de nodige vergunningen bin nen zyn is het plan om in het voor jaar 1970 met de bouw te beginnen. gen als in het voorjaar de bomen van de Sotaweg een natuurlyk decor gaan vormen en als er rond het kunstwerk bloemen en planten zyn aangebracht, knikte de amateur-kun stenaar instemmend. Dat geloof lk ook wel, antwoordt hy. Nu is alles zo kaal en somber! By het afscheid merken wy op. dat er heel weinig mensen (dus ook kun stenaars) tevreden zyn over hun werk. Meestal komt het voor. dat men zegt: Had ik dat maar zus of zo gedaan, dan zou het beter zyn uit gekomen. Daarmee is Joop Oomen het wel eens. Hy grypt naar pot lood en papier. Er moet nog snel een ontwerp worden gemaakt voor een muurschildering in een winkel. Ryk zal ik er nooit van worden, besluit de Veense kunstenaar. Dat geeft ook niet. Het is een hobby van me en ik beleef er veel plezier aan. groepen van mevr. Hulsbergen kwa men deze week onverwacht. Mevr. Hulsbergen, die gistermiddag de kin deren van de verwikkelingen op de hoogte stelde, toen deze voor een van de laatste repetities van het door Stien de Bruijn geschreven „De derde sleutel" in 't Huys Beatrix byeen- kwamen: „Wp hebben de zaal voor onze uitvoeringen normaal bespro ken. Zoals we het ook deden met de vorige maanc. gehouden driedaagse fancy fair. Zoais ook is gebeurd voor de Sinterklan «middag en de Kerst avond. We hebben de afgelopen week enige malen geprobeerd contact te krijgen met de heer Sourbach om afspraken te maken voor deze week. Donderdag zouden by voorbeeld de decors uit Amsterdam aankomen En zo zyn er natuurlyk nog meer dingen te regelen. Maar hy was niet be reikbaar. Hy was aan de telefoon, of ziek, of gewoon nergens. Dinsdag avond, toen Elckerlyck zyn laatste voorstelling van Poeseka/ter gaf, zyn we maar naar het KSA-gebouw ge gaan. Daar hebben we hem te spre ken gekregen Met het bekende re sultaat. We zouden nog wel zater dagavond om nalf zeven de zaal in mogen. Dat zou dan f 150.- moeten gaan kosten. Het dubbele van het normale tanef en een voorstelling (middag) minder. Daarby komt nog, dat het onmogelyk is om in ander half uur zeventig kinderen aan te kleden en de overige voorbereidingen te treffen. Dat kan niet'. Dat is on mogelyk". Mevrouw Hulsbergen, de spil waar om alles by de vereniging draait, restte niets anders meer dan alles af te zeggen. „We hebben nog gepro beerd het kerkbestuur, eigenaresse van de zaal, te bereiken. De heren Berntzen en Zwaan hadden begrip voor de situatie. Zy wilden gister avond ook direct over alles gaan vergaderen e.i een oplossing zoeken. Maar dat risico kan ik niet nemen. En dan nog: je krygt alleen maar tegenwerking. We moeten by zo'n uitvoering ook medewerking hebben van de zaalbeheerder. Anders red je het niet". Afgezegd De decors, de pruiken, alles is gis teren reeds afgezegd. De strooibil jetten vooi- de reclame moesten ver nietigd worden. Raambiljetten terug gehaald, autos die een zestigtal be jaarden uit De Schutse en St. Ber- nardus naar het KSA-gebouw zouden brengen, afgezegd en ga maar door. Mevr. Hulsbereen: „Het is een strop. Financieel kan ik het nog niet over zien. Maar wat even erg is: de kin deren hebben er maandenlang voor gewerkt. Ook zy kregen een klap te verwerken". Mevr. Hulsbergen is met haar be stuur evenwel direct weer aan de slag gegaan. „We hebben al contact gezocht met de nieuwe beheerder van het KSA-gebouw, de heer Post- ma. We zyn ai tot een nieuwe datum gekomen: zaterdag 13 december. Er zyn reeds nieuwe strooibiljetten ge maakt. De kinderen weten het ook al. Ik heb tegen ze gezegd: Jullie hebben nu nog drie weken langer de tyd om alles goed te doen. Het moet nu nog beter worden". Officieel commentaar van het kerkbestuur op deze zaakHet is een nare kwestie. Wy zyn er van overtuigd, dac we een oplossing voor mevr. Hulsbergen hadden kunnen vinden. Dat neemt niet weg, dat we het betreuren. Het is normaal dat een verhuurder en iemand die de zaal wil huren mondeling tot een afspraak komen die geëffectueerd wordt. De verhuurder Immers wil graag zyn %aal bezet zien en de huurder wil er immers graag in. Dat levert nooit moeilijkheden op. Maar hier, by de neer Sourbach ligt de de zaak na alle moeiiykheden mis schien iets anders. AMSTERDAM Op het ter rein van „Cosmos Tank N.V." aan de Usselincxhaven te Amsterdam is vanmiddag omstreeks 2 uur brand uitgebroken in een opslag tank voor benzine. Een manlverd in het ziekenhuis opgenomen met brandwonden. In Berlijn Joop Oomen diept uit een map een kleurenfoto op van een bloemen- stand. Die is van de Grüne Woche in Beriyn, vertelt hy. Ik ben er met de Noordwykerhoutse arrangeur Van den Berg Smit een week geweest Byzonder prettige ontmoetingen met bekende bloemsierkunstenaars uit Europa heb ik daar gehad, 'k Was de Noordwykerhouter behulpzaam bij het decoratiewerk. Het werd ech ter meer. Een heel bollenveld heb ik in die immense hal gemaakt. Van den Berg Smit zette zyn gedachten op papier en ik maar timmeren, met gips werken en lassen. Zeer boeiend. Over zyn Jongste werk: de water party met fontein en beeld heeft hy- nog niet gesproken. Als we het ge sprek daarop brengen zegt hy, zyn woorden wikkend en wegend: Het is niet geworden zoals ik het graag zou willen. Ik heb er gewoon te wei nig tyd voor gehad. Een architect had een tekening van de bak met de fontein gemaakt, maar daar ben ik op alle mogelyke manieren van af geweken. Eind juli. begin augustus j ben ik er mee 'jegonnen. De grond voor de bak met een middeliyn van vyf meter heb ik zelf uitgegraven. De metselaar, die de stenen omran ding van kinderhoofdjes zou maken, werd ziek. Toen heb ik zelf

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9