HEBBEN 'T VERLOREN Belastingvrije voet niet nu al optrekken Dreigende kabinetscrisis bezworen We verliezen elk vier miljoen jaar tanden Ron Boot uit arrest Biesheuvel teleurgesteld over onaanvaardbaarvan regering 11 Grapperhaus: VERDWENEN MEISJE (12) WEER TERUG Cariës bederft gebitten Nieuw artikel in Herv. kerkorde Oegstgeest Toch rapport van de SER DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 AR-fractieleider Biesheuvel in gesprek met Van Mierlo, fractie leider van D'66 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Staats- Kcretaris dr. Grapperhaus (Fi nanciën) ziet geen aanleiding de belastingvrije voet nu al verder te trekken. Het probleem dat beiaarden door de 3 procent structurele verhoging van de aow volgend jaar in 1971 boven de be lastingvrije voet zouden komen, heeft echter de volle aandacht van de staatssecretaris. Dr. Grapperhaus deelde dit gis termiddag in de Tweede Kamer mee san het adres van de heer Bakker (CPN), die hierover een motie had Ingediend. De staatssecretaris her innerde aan zijn laatste wetsontwerp, waarbij de belastingvrije voet al ge deeltelijk afgekapt is. De heer Grapperhaus zei niet van GRONINGEN (ANP) —Het sinds begin van deze maand verdwenen 12-jarige meisjes Louis Monk uit Groningen, is weer terecht, De va der en enkele andere familieleden hebben haar gistermiddag weer naar h« tehuis „De Helper Haven ge bracht. Het meisje verdween op 5 november op weg van het tehuis naaa-school. De laatste tijd werd de familie, en speciaal de vader, aan de tand ge voeld, in verband met een eventuele ontvoering. Omtrent de reden van het verdwijnen en de plaats cq plaatsen vaar het meisje de laatste weken heeft doorgebracht, kon de politie nog niete meedelen. plan te zijn de vermogensbelasting te verhogen, waai' onder andere de PSP op had aangedrongen. Volgens de staatssecretaris is de belasting druk in ons land al erg zwaar. Hü zou het liefst het tarief van 6 pro mille willen verlagen tot 5 promille, maar ziet daartoe op het ogenblik geen kans. Ook sprak de heer Grapperhaus zich uit tegen vermogensaanwasbe- lasting vanwege de onrechtvaardig heid. Vermogensverliezen zouden op die manier niet meer weggewerkt kunnen worden. Ook de extra belasting op de twee de auto en op pleziervaartuigen wees dr. Grapperhaus met klem van de hand. Daardoor zou de consumptie vrijheid beperkt worden, meende hij. De datum van de verhoging van de motorrijtuigenbelasting wordt 14 dagen opgeschoven, tot 16 januari a.s. De reden hiervan is dat het wets ontwerp later dan oorspronkelijk werd gedacht in het staatsblad ver schijnt. Wanneer de schoenindustrie bui ten de verzwaarde omzetbelasting op investeringen zou blijven, zou dit in feite neerkomen op subsidiëring, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Om een uur vanochtend heeft mr. Biesheuvel na afloop van het debat in de Tweede Kamer ruiter lijk toegegeven: „Wij hebben het verloren" en hij voegde daar aan toe: „Het doet je toch wel iets". Hij verklaarde de hoop te hebben gehad dat de regering niet met het „onaanvaard baar" zou komen. ter voldaan over de afloop van het debat. „In tegenstelling tot de oppositie vind ik dat het kabinet versterkt uit het debat tevoorschijn is gekomen", reageerde mr. Geertsema. De heer Geertsema verklaarde blij te zijn dat de antirevolutionaire fractie het a- mandement had teruggetrokken. Overigens had hy niet anders ver wacht. De heer Geertsema ontkende de laatste dagen aan de loyaliteit van de AR-fractie te hebben getwijfeld. Mr. Geertsema vond niet dat de sa menwerking in het kabinet nu ge vaar loopt. Hü sloot zich in dit op zicht aan by de uitspraak van de heer Biesheuvel, dat het kabinet nog belangrijk werk kan doen. Ook de fractievoorzitter van de KVP, drs. Schmelzer, zag geen aan leiding tot ongerustheid over de sa menwerking in het kabinet. „Het ver trouwen dat iK had en heb in de mo gelijkheden dat dit kabinet op basis van het regeringsprogramma nog veel en belangrük werk zal kunnen verrichten is door het debat over de fiscale maatregelen niet gewyzigd" aldus de heer Schmelzer. Als Witte veen het amendement Kieft „ernstig ontraden" had, zoals het amendement-De Goede, dan had de ARP-fractie het amendement niet ingetrokken zo zei mr. Biesheuvel. Hij had daarop gehoopt en baseerde die hoop op de „redelijkheid van ons standpunt. Maar had ik nu doorge zet, dan was ik een dogmaticus ge worden", zo zei hy. De heer Biesheuvel verklaarde het niet te kunnen waarderen dat minis ter Witteveën het „onaanvaardbaar" had uitgesproken, omdat daardoor het „zakelyke verschil van mening" een te zwaar politiek accent was ge geven. De financieel deskundige van de AR-fractie, drs. Goudzwaard voegde eraan toe dat zün fractie overigens wei gelooft dat -Witteveen volledig oprecht is geweest in zyn opvatting dat een belastingverla ging van zeshonderd miljoen ver antwoord is. Biesheuvel: „Wy moe ten nu geruime tyd wachten om na te gaan, wie het recht aan zün zü- de heeft staan". De heer Biesheuvel zei niet te ge loven dat de gebeurtenissen- in het parlement van invloed zullen zün op het streven naar samenwerking in de „groep van achttien" van de ARP, de CHU en de KVP. Boven dien merkte hü op te verwachten dat het kabinet De Jong wel tot 1971 in het zadel zal blüven. Terwül de overige regeringsfrac ties zich na de „terugtocht" van mr. Biesheuvel nulden in een diep stil- zwügen, strooide de oppositie van nacht in de Kamer felle kritiek over het hoofd van de antirevolutio naire fractieleider. PvdA-fractie- leider drs. Den Uyl meende dat de heer Biesheuvel met zyn schoten voor de boeg van het kabinet zich zelf heeft getroffen. Zowel de heer Den Uyl als drs. AMSTERDAM (ANP) In Ne- voorlichting aan de ouders via b.v. Wiebenga (PSP) vond dat nu dui- derland worden bij de tandarts per ^««ngencoraultetiebureaus Ook delMlt vehleken is dat het kahinet. i de belangstelling van de tandarts deHjk gebleken 15 dat het kabinet- Jaar bijna vjer „lijnen tanden De Jong een duidelyk VVD-stempel draagt. „Dit kabinet wordt beheerst Minister Witteveen aav het woord tijdens de belastingdebat ten. voor dit probleem zal moeten wor- kiezen getrokken. Deze zyn dan doorden gewekt. Volgens professor Bac- ker is deze tot nu toe te gering ge- ken voor Witteveen", aldus drs. Den Uyl. Mr. Van Mierlo, de fractievoorzit- tei van D'6ö. noemde het optreden schreven, van de AR-fractie een devaluatie van het parlementaire overleg. „Bü de algemene beschouwingen stond al vast dat er geen ruimte was voor zakelijk overleg. Nu is twee dagen lang de scn-jn van een zakelüke discussie opgehouden", aldus de heer Van Mierlo. Drs. Wiebenga meende dat de houding van de anti- revolutionaren een nieuwe fase in het ziekteproces van de parlementaire democra tie heeft ingeluid. Dat ziektebeeld wordt vooral bepaald door partij - en met twee gezichten, zei hij. De communist Bakker stelde dat de regering zwaar geschonden uit het belastingdebat tevoorschijn is geko men. Volgens hem is de reeds lang di eigende kabinetscrisis nog een kwestie van hooguit enkele maan den. Drs. Aarden zei de hoop nog niet te hebben opgegeven. „De AR- de btftemle en kauwende functie van de mond kunnen worden afge- noemde er enkele: onvoldoende be- sef voor ernst van de situatie, te- I kort in de opleiding, niet ingesteld j op kleine kinderen, overbelaste prak- Tandbederf. ofwel cariës is dan I tyk enz. ook een van de meest verbreide belangrijk vond de spreker de volksziekten in ons land. Elke tien j seconden gedurende dag nacht toepassing van fluoride, voorname- lyk in drinkwater. „Het gunstige ef- ontstaat er by een kind op de lagere I fec^ van fluoride in drinkwater school een defect in een melktand ofwanneer dit vanaf de geboorte wordt -kies. gebruikt is op het zevende levens- Deze ontstellende feiten heeft de j jaar van een kind duidelük merk- lustrumcommissie van de faculteits- baar: 40 procent minder cariës van vereniging tandheelkunde aan de het melkgebit dan by een kind dat universiteit van Amsterdam ertoe gebracht vanmiddag tüdens een dis- cussieb ij eenkomst de vraag aan de orde te stellen „Hoe krygen wy het kind cariësvrü op de lagere school'. Deze vraag is essentieel. Als men erin slaagt de kleuters met een ge zond gebit naar de lagere school te laten gaan is er al 'n hoop leed ver holpen. Eenmaal op de lagere school gekomen wordt het kind van tyd tot tyd gecontroleerd. De kleuters wor- i worden, betoogde gistermiddag pro geen gefluorideerd bruikt heeft". drinkwater ge- ADVERTENTIE) Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! Er heerste een opgeluchte stemming, toen gistermiddag uit een dicht wolkendek de eerste vier (lang verbeide) nieuwe Neder landse Northrop F-5B straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Twente landden. De afstand die de vliegers van af Canada via Groenland, IJsland en Schotland hadden afgelegd, bedroeg 5.500 km die door deze Northrops in zes vlieguren kan worden afgelegd, maar door veel slecht weer en enkele kleine tech nische mankementen duurde deze eerste „High-F light", zoals de operatie wordt genoemd niet min der dan veertien dogen. ADVERTENTIE Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. DRIEBERGEN (ANP) Met 62 stemmen voor en 39 stemmen te gen heeft een verdubbelde her vormde synode gisteren een nieuw artikel aan de kerkorde toege voegd. Dit nieuwe artikel maakt het mogelijk, dat regelingen wor den getroffen, die afwijken van de in de kerkorde neergelegde be palingen. Er zün twee zekerheden ingebouwd, waardoor dergelüke afwükende rege lingen niet zonder meer kunnen worden ingevoerd. De synode moet voorstellen op grond vin dit nieuwe artikel met tweederde meerderheid aannemen, waarna zü naar de clas- sicale vergaderingen ter beoordeling en goedkeuring moeten worden ge zonden. Bovendien bepaalt het nieuwe ar tikel, dat het om kerkelüke regelin gen gaat voor ten hoogste vüf jaar. Verlenging moet opnieuw de synode passeren. In de toelichting bü het nieuwe artikel is gesteld, dat door büzondere ontwikkelingen in kerk en maatschappü de hervormde kerk in staat moet zün büzondere regelingen te treffen voor een goede voortgang van het kerkelük leven. Ais voorbeel den worden genoemd de inschakeling van gereformeerde predikanten in het werk van hervormde gemeenten, en het treffen van tüdelüke regelin gen om het toenemend gebrek aan hervormde predikanten op te vangen. In principe heeft de synode haar goedkeuring gehecht aan een samen werking van de hervormde zendings opleiding in Oegstgeest met de gere formeerde opleiding in Baarn, waar toe de gereformeerde synode reed* eerder besloot. DEN HAAG «GPT» De SER- commissie ontwikkeling nationa le economie heeft gisteren on danks de afwezigheid van vertegen woordigers van NVV en NKV een concept voor het vüftiende halfjaar- Ujkse economische rapport vastge steld. Het economisch rapport zal door de SER op vrijdag 28 novem ber worden behandeld. NW en NKV hebben het overleg over de loonvorming en de economie van ons land in de SER onlangs ver laten omdat de loonwet door de Tweede Kamer is aanvaard. Aan- vankelük bestond er dan ook enige twijfel of er nog wel een .econo misch rapport van de SER op ta fel zou komen. fractie zal ter rechter tüd moeten fessor 0. Backer Dirks, hoogleraar kiezen", meende hü- [n de preventieve tandheelkunde aan Nadat minister Witteveen namens 1 de Rijksuniversiteit in Utrecht., op - het kabinet zün erkentelükheid ^et gebied dus staatssecretaris Grapperhaus. De J voor de antirevolutionaire houding van de tandverzorging hele zaak zou opnieuw kunnen wor den bekeken, als er een structuur onderzoek in de schoenindustrie is ingesteld. Wilson naar Nixon Premier Wil ton zal 27—28 januari Washington bezoeken voor besprekingen met pre sent Nixon. Verwacht wordt dat de belangrijkste onderwerpen zullen zün be NAVO. de toestand in Azië en de Oost-West verhoudingen. Noodtoestand Chili President fcei van Chili heeft de noodtoe- #and afgekondigd voor de provincie Santiago na berichten dat een "aatsgreep tegen zün regering werd beraamd. Loting in V.S. De Amerikaanse "enaat heeft een voorstel van presi DEN HAAG (GPD) Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren gelast het voorlopig arrest van de 22-jarige dienstweigeraar Ron Boot uit Amstelveen op te heffen. Ron Boot verbleef sinds 8 augustus in het huis van bewaring te Scheveningen, nadat hü twee dagen eerder had geweigerd in Bussum aan elk mili tair bevel te voldoen. De advocaat fiscaal had verzocht het arrest te handhaven tot 17 december wanneer de zaak opnieuw voor het HMG be handeld zal worden. Het hof kwam tot deze beschik king nadat Ron Boot gisteren tü dens de nieuwe behandeling van zyn zaak had meegedeeld opnieuw een beroep te hebben gedaan bü de mi nister va n Defensie op de Wet gewetensbezwaarden militaire dienst. Het HMG had hem hiertoe twee we ken geleden bü tussen-vonnis de ge legenheid gegeven omdat men van mening was dat Boot zün bezwa ren noch bü de commissie gewe tensbezwaarden noch bü de Raad van Sate op de juiste wüze naar voren heeft kunnen brengen. De raadsman van de Amstelveen- se dienstweigeraar mr. G. J. P. Cam- melbeeck, deelde het hof tevens mee had betuigd en breeduit benadrukte dat er tussen en kabinet en AR-frac tie over het belastingplan geen ver schil van mening bestond, interrum peerde de socialist mr. Van den Berh onder grote hilariteit van de overvolle publieke tribune: „U trekt toch niet uw onaanvaardbaar in". In de wandelgangen toonde KVP- fractieleider drs. Schmelzer en zijn VVD-collega mr. Geertsema zich la- dent Nixon aangenomen inzake devan ■Moering van een lotingssysteem SÉÉÉfijfl 1 f* voor diensplicht. Het voorstel was Koü 'orl?e maand reeds door het Huis Van Afgevaardigden goedgekeurd. Defensie in middels heeft laten weten dat zün cliënt op 26 november zün bezwa ren aan de commissie gewetensbe zwaarden nogmaals kan voorleggen. ADVERTENTIE Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. verwaarloosd. De Amsterdamse studenten waren het geheel met de hoogleraar eens. Vandaal- dat zü vandaag naar negen kinder dag ver bl ij ven in de hoofdstad trokken om daar voorlichting te ge ven op het gebied van de tandver- zorging. In eerste instantie zal volgens de Utrechtse hoogleraar de oplossing gezocht moeten worden in een Juiste Studerende prinses De Noorse Kroonprinses Sonja, tot augustus 1968, toen zü trouwde met Kroon prins Herald, mejuffrouw Sonja He- raldsen, heeft haar studies aan de universiteit van Oslo hervat. De 32- jarige prinses, die voor haar huwelük ook studeerde, moet nog één examen afleggen om doctoranda te zün. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) Over de meningsverschillen zelf, is twee dagen lang uitvoerig gepraat. Kort samengevat kwam de AR- kritiek neer op de angst dat de be lastingoperatie volgend jaar zulke bestedingsimpulsen zal veroorza ken, dat de conjunctuur in ge vaar' komt met verdere inflatie en werkloosheid als gevolg. Ook de wijze waarop Witteveen de uitga ven wil dekken, vervulde hen met zorg. Met name de grote last die op het bedrüfsleven wordt gelegd vonden zü niet aanvaardbaar. De anti-revo lutionairen hadden in hun verzet geen enkele steun van KVP of CHU, die gevoelig waren voor het argu ment van regeringszüde dat met het AR-voorstel het reëel besteedbare inkomen in 1970 verder wordt aan getast. Min. Witteveen bestreed de be zwaren van de anti-revolutionairen deskundig, maar zonder succes en dat stelde hem teleur. Hü voerde aan dat de belastingoperatie juist een op timale bydrage geeft aan een rusti ge loon- en prysontwikkeling en meende dat de heren Kieft en Goud zwaard de situatie verkeerd beoor delen. Van werkloosheid van enige omvang zal volgens hem geen spra ke zün. De bestedingsimpulsen, die drs. Goudzwaard vreesde, zullen naar de mening van de bewindsman beperkt blüven, omdat tegenover de belas tingcorrectie enige accünsverhogin- gen en hogere belastingontvangsten als gevolg van de inflatie staan. De minister voerde voorts aan dat het bedrüfsleven slechts tüdelük wordt belast. Hü toonde zich deson danks bereid een amendement van mr. Scholten (CH> te aanvaar den om de ondernemers het rente verlies te vergoeden dat door de ver traging van de belastingrestitu tie over oude voorraden ontstaan. De anti-revolutionaire zorg over het gebrek aan reserves bü de dek king van de uitgaven, trachtte de minister weg te nemen door enige meevallers aan inkomsten ten tone le te voeren, die hem 268 min extra zouden kunnen opleveren. Ook be loofde hü begrotingsoverschrüdin- gen volgend jaar door bezuinigin gen elders te zullen compenseren. I Met de oppositie bleken de AR-re- Meevallers I bellen van die meevallers niet erg onder de indruk. De heer Kieft, die sprak van een onbetekenende ver schuiving, zag zün eigen amendement om de vertraging van de belasting restitutie met 100 min terug te bren gen door de regering afgewezen en kreeg het „overbodig" op zün voor stel om meer kleine ondernemers de omzet belasting direct terug te ge ven. Drs. Goudzwaard kreeg wel de toezegging dat volgend jaar de prij- zen stevig in de hand zullen worden gehouden, maar ook dat was hem niet voldoende. Opvallend rustig ondergingen de liberalen van mr. Geertsema het AR-verzet. Zü raakten op geen enke le wüze in paniek en vonden het zelfs niet nodig de anti-revolitionairen tot de terugtocht te dwingen, maar lie ten het aan de regering over het „onaanvaardbaar" uit te spreken. Mr. Geertsema zei na afloop niet over de verdere samenwerking be zorgd te zün. Hü meende dat het ka binet versterkt uit het debat tevoor- schün ls gekomen en liet blüken nooit anders te hebben gedacht of de AR zouden op hun verzet terugkomen. Minister Wittenveen zei na de intrek king van het amendement onder ge lach op de tribune Biesheuvel erken- telük voor zün gebaar te zün. Hü sprak met de AR-fractieleider de hoop uit dat het kabinet nog veel goede dingen tot stand zal kunnen brengen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7