(ns water straks veilig in bekkens? 'Ars' exposeert Hij tekent voor Fiat RITMEESTER FIAT 36 ct. Nederland mikt op grote reservevoorraden DOOR BRAM v. LEEUWEN DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 De afgèlopen weken hebben we in het Leidsch Dagblad rui- I jne aandacht besteed aan de hand over hand toenemende ver- ■ontreiniging van ons milieu. We constateerden, dat het over- I matig gebruik van landbouwvergiften en insecticiden gevaarlijk i zijn voor mens en dier. We schreven, dat de Rijn steeds peer vervuilt en onze drinkwatervoorziening dreigt spaak te Jopen. En we gaven cijfers waaruit bleek, dat steeds minder [planten en dieren het uithouden in ons vervuilde milieu. I deze beklemmende gegevens en jjfers culmineren tenslotte in één fcrote vraag: wat doet Nederland te- i de toenemende verontreiniging i ons milieu? Welke maatregelen 1 hebben de autoriteiten genomen of nog in petto om de gevaren, die ons biologisch leven bedreigen, te ke ren? In de laatste twee afleveringen nn de serie „De aarde vervuilt proberen we op deze vraag een ant- iroord te vinden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM PMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een van de grootste problemen «armee Nederland kampt is dewa- urveront reiniging. Enerzijds wordt dat in de hand gewerkt door de Rijn, het riool van Europa, die steeds neer vervuild water naar ons land transporteert, anderzijds de dreigende rerzilting en onze eigen lozing van ongezuiverd rioolwater. Commissie niet in do kiem wordt aangepakt. Veel effectiever zou het zijn alle energie aan te wenden om een inter nationaal beheerslichaam te vormen, dat voortaan supra-nationale beslis singen kan nemen wanneer het gaat om de Rijnvervuiling. Een suggestie daartoe is reeds diverse malen ge- aaan door ir. C. van der Veen. direc teur van de Gemeentewatcrleidingen in Amsterdam. Het oog is daarbij gericht op een vrijwel identiek ge val in Amerika: de rivier de Ohio. Deze rivier, die door verschillende staten van de V.S. stroomt, is ge plaatst onder supervisie van een or gaan boven de staten dat bindende maatregelen kan voorschrijven. Iets dergelijks zal er ook voor de Rijn moeten komen, al zal het moeilijk zyn landen als Frankrijk, dat alleen het nieuws. Tezamen nvt de natio nale Rijncommissies in West-Duits- land en Zwitserland nam men de beslissing een overkoepelende orga nisatie op te richten. Het. secreta riaat zal binnenkort in Düsseldorf worden gevestigd. Hoe verdienstelijk de coördinatie tussen de drie landen ook moge zijn, deze overkoepelende organisatie zal niet meer zijn dan een adviesorgaan en ons land geen stap dichter bren gen bij een definitieve regeling tegen de vervuiling. Zouttong Een heel ander probleem, dat sa menhangt met het Rijnwater is de verzilting die steeds verder op dringt vanuit de Noordzee. Via de Nieuwe Waterweg en het Noordzee kanaal stromen bij vloed grote hoe veelheden zout water ver landin waarts. In de loop der jaren is de zouttong vanuit de zee steeds verder de rivieren opgekropen. Vooral bij de Nieuwe Waterweg heeft dat geleid tot grote moeilijkheden bij de drink watervoorziening. terwijl ook voor de land- en tuinbouw nadelige gevol- tie De vervuiling van hst Rijnwater is wn zeer moeilijk probleem, omdat >.et hier een internationale rivier be treft en regelingen om vervuiling te TOorkomen de goedkeuring moet heb ben van alle betrokken landen. Nu is sinds 1963 een Internationale lissie voor de bescherming van het Rijnwater, waarbij Nederland, West-Duitsland. Frankrijk, Zwitser land en Luxemburg dat via de .'toezei tot het stroomgebied van de Rijn behoort zijn aangesloten. Is deze commissie in staat een ein de te maken aan de langzamerhand pjvaarlijk wordende verontreiniging ran de Rijn? Op dit ogenblik zeker n*t. De commissie mag dan geregeld d? kwaliteit van het Rijnwater con- fccleren en suggesties doen aan de letrokken landen, maar de commis- r? bezit geen enkele bevoegdheid. Ket niveau van de commissie is zo hag, dat. er geen enkel, besluit ge nomen kan worden, dat bindend is mr de aangesloten landen. Enkele weken geleden verspreidde het ministerie van Verkeer en Wa terstaat nog een persbulletin waarin m opgewekt werd aangekondigd, dat Nederland het initiatief heeft jenomen tegen de verontreiniging ran de Rijn. Wie de inhoud leest be merkt dat het gaat om een bijeen komst van de reeds genoemde com- op 21 november in Maas tricht. Daarbij zal gesproken wor den over mogelijke maatregelen te- ten de endosulfanvergiftiging van de Rijn. Wel een beetje aan de late tont wanneer men bedenkt, dat de tergiftiging reeds dateert van 23 juni jl. Lapmiddel Tijdens de bijeenkomst in de Lim burgse hoofdstad zal gepraat worden over verbetering van het waarschu- ïmgssysteem in geval van calami- '«ten. Geen overbodige zaak, maar een lapmiddel zolang het probleem belang heeft by de Rijn als het gaat om de lozing van enorme hoeveel heden zout, het belang van een der gelijk orgaan te laten inzien. tinder druk Op het ogenblik lijkt het er veel op, dat met name Frans-, bedryven in de Elzas de Franse regering onder druk zetten om zich niet direct te laten inkapselen in een internatio nale regeling omdat het voor de fa brieken zonder twüfel kostenverho gend zal werken en de concurrentie zal bemoeilyken. Daar komt bij. dat een land als Zwitserland waar het Rijnwater nog van byzonder goede kwaliteit is, moeihjk te bewe gen zal zijn, bij te dragen in de vervuiling die verderop plaats vindt. Tachtig procent van de Rijnver- vuilimg wordt op dit ogenblik ver oorzaakt door lozingen van afvalwa ter en -prod uk ten buiten onze lands grenzen. Dat betekent, dat ook wan neer het toch al sterk vervuilde wa ter in ons land komt het nog verder vervuild wordt. Dat gebeurt onder meer by Arnhem waar industrie en de gemeente nog steeds rioolwater zonder zuivering in de Rijn lozen. Ook Nederland heeft al enkele ia.ren een commissie die de vervui ling van de Ryn bestudeert. Hoewel ook de commissie niet veel meer kan doen dan de ontwikkeling volgen, kwam de commissie eind oktober in In het toxicologisch labora torium van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid te Utrecht wor den proeven genomen met het Rijnwater gen dreigen door verzilting vain de grond. In de jaren-veertig had de ver op dringende zouttong al tot gevolg, dat het hoogheemraadschap Delfland, dat tot dusver by P arks luizen wa ter inliet by lage waterafvoeren van de Ryn de inlating moest stopzette in verband met het hoge zoutgehalte van het water. Enkele jaren later bleek, dat het zelfs by een normale „waterproduk- tie van de Ryn'' niet meer mogelijk was, zoet water in te laten zonder grote schade aante richten bij de land- en tuin bouw bedryven in het Westland. Het water was constant te zout. Nederland is voor een groot deel zelf schuldig aan deze dreigen de verzilting. Zo werd de Nieuwe Waterweg de afgelopen decennia steeds verder uitgediept om de gro ter wordende zeeschepen toegang te geven tot het Rotterdamse haven complex. Oliegeul Maar de ingenieurs zagen over het hoofd, dat behalve de grote schepen ook grote hoeveelheden zout water de Nieuwe Waterweg opkwamen. Naar mate men een rivier dieper maakt, reikt, de zouttong namelijk steeds verder landinwaarts. Onlangs liep de zaak opnieuw fout bij het graven van de zogenaamde „oliegeul", die het Botlekgebied toegankelyk moest maken voor de reuzetankers. Er werden weliswaar plannen op gesteld om de dreigende verzilting tegen te gaan, by voorbeeld dooi- de aanleg van dammen onder water en 1 maatregelen tegen dè sterke erosie, maar van de oorspronkelijke opzet om beide plannen parallel te laten lopen is weinig terecht gekomen. Als straks de oliegeul al geruime tyd gereed is en weer meer zout wa ter landinwaarts stroomt zyn de dammen er nog niet Daardoor ontstaat een acuut ge- vaar: de mogelyke verzilting van de Hollandse IJssel, een van de vitale i punten voor de waterhuishouding van westelijk Nederland. Het hoogheem- 1 raadschap Rijnland, dat een groot deel van Zuid-Holland beslaat laat op die plaats namelijk water in en 1 is bovendien de leverancier van het hoogheemraadschap Delfland, dat zoals gemeld zelf geen inlaatpunt meer heeft. Wat de dammen tegen de verzil ting betreft: pas vorige week is in de buurt van de Van Brienenoord- brug by Rotterdam een begin ge maakt met de eerste werkzaamhe den. Als alles volgens plan ver loopt., zal het project midden 1972 gereed zijn. Tot zolang kan een flin ke westerstorm en een lage afvoer van de Rijn een gevaar betekenen voor de waterhuishouding Plannen Vorig jaar is aan dit probleem al Rrote aandacht besteed In de nota ..De Waterhuishouding var. Neder land". samengesteld door Rykswa- terstaat. Om een dreigende verzil ting van de Oude Maas. en daarmee d? drinkwaterbekkens van Rotter dam. alsmede de verzilting van het Westland en de Bollenstreek te voorkomen werden al plannen aan gekondigd om de verzilting te keren. De recente lage afvo ren van de Ryn en het sterk oplopende zoutge halte zyn voor Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de drie hoog heemraadschappen Rijnland. Schie- land en Delfland al aanleiding ge weest brieven te richten tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat om >p korte termyn maatregelen te heffen Het Landbouwschap becij ferde enkele weker, geleden nog. dat op dat ogenblik al tien miljoen schade ie aangericht door de ver zilting. Om te voorkomen dat westelijk Nederland plotseling voor een vol dongen feit wordt geplaatst hebben dc drie hoogheemraadschappen be sloten plannen gereed te maken hoe wel de financiering nog niet gere geld is. Deze ingrijpende plannen omvatten de aanleg van kanalen van Maars- sen in Utrecht naar Bodegraven en van Waddinxveen naar Voorburg waardoor in noodgevallen water uit het Amsterdam-Rynkana- kan wor den vervoerd naar Zuid-west-Neder land. Eind oktober nog deelde het GB.-lid de heer Van der Brugge mee. dat de kosten van een dergelijk pro ject door het rijk moeten worden ge dekt, omdat het rijk volgens hem mede schuldig is aan het feit dat de verzilting zon grote omvang heeft aangenomen. Drinkwater De steeds vuiler wordende Ryn en het opdringende zoute water vanuit zee heeft ook rechtstreeks betrekking op onze toekomstige drinkwatervoor ziening. In het jaar 2000 zal volgens staatssecretaris R. J. H. Kruising a (Volksgezondheid) ongeveer drie miljard kubieke meter water be stemd voor de drinkwatervoorziening gewonnen moeten worden uit het oppervlaktewater. Om dat mogebjk tc maken zyn basisplannen voor de toekomstige drinkwatervoorziening ontworpen die begin november door de Staatssecretaris in de Tweede Ka mer zyn toegelicht. Uit de mededelingen bleek, dat men het ook in de toekomst niet mo gelijk acht de sterke kwaliteitsver schillen van het rivierwater op te heffen en met de plannen heeft men dan ook toevlucht gezocht in grote reservoirs die op bal van plaatsen in ons land aangelegd moeten worden. Water van goede kwaliteit zal in deze spaarbekkens worden opgesla gen en wanneer de kwaliteit van het rivierwater daalt wordt de toevoer afgesloten en kan geruime tyd ge bruik worden gemaakt, van het dnknwater in de reservoirs. Een tweede mogelykheid die staatssecre taris Kruisinga heeft geopperd is de vorming van grondwater door kunst matige infiltratie. Een dergelyke methode wordt nu reeds op be scheiden schaal toegepast in de Hol landse duinenrij. Duinpannen worden volgespoten met rivierwater om het grondwater op peil te houden. Behalve in de duinen zal dit principe in de toe komst ook op de Veluwe worden toe gepast. Blykens de plannen zal het zwaar tepunt van de toekostige spaarbek kens komen te liggen in het IJssel- meer en de Biesbosch. Verder zal ge bruik worden gemaakt van de af gesloten Zeeuwse zeearmen (Greve- lingendam en St. Philipsland ter- wyl voor de wat verdere toekomst gekeken wordt naar spaarbekkens in de Friese meren en de Limburgse grirrtgaten. Eind oktober werd de eerste stap in de goede richting ge zet door de directeur van de dienst gemeentewerken in Rotterdam. Aanbesteed Toen weid de eerste fase van het plan Biesbosch aanbesteed dat vol gens de N.V. Waterwinningsbedryf Bra bant-Biesbosch een jaarcapaci teit zal krijgen van een half miljard kubieke meter drinkwater. Behalve Rotterdam zullen ook Zeeland. Bra bant en Zuid-Holland voor een deel kunnen pubten uit deze enorme drinkwatervoorraad De grote vraag, die echter by alle toekomstplannen centraal staat is of dc grote rivieren en de Ryn in het byzonder in de toekomst wa- In zwarte blokken en pijlen staan de noodzakelijke voorzie ning mei oppervlaktewater uit spaarbekkens aangegevengestip peld da voorziening met opper- vlakteivater via kunstmatige in filtratie. In een dikke cirkel de plaats van oppervlaktewater voor kunstmatige infiltratie van de genoemde gestippelde gebieden. ter kunnen leveren, dat eventueel na reiniging geschikt te maken is als drinkwater. En als dat zou lukken Is er nog een ander probleem dat moet worden opgelost; de distributie van het drinkwater Volgens de di recteur van het Ryksinstituut voor de drinkwatervoorziening, ir. T. Verheul, verkeren de drinkwaterbe drijven op het ogenblik organisato risch gezien in een chaotische toe stand. De organisatie is volgens de heer Verheul nog te zeer afgestemd op de vroegere lokale bestemming. In de provincie Limburg bijvoorbeeld zijn nu zeventien waterleidingbedrijven Brabant heeft naast twee streek be drijven nog zestien andere vestigin gen. In Zuid-Holland komen naast de moderne bedrijven in Rotterdam en Den Haag nog achtendertig an dere bedrijven voor. In totaal zyn er thans in Nederland 140 drinkwa terbedrijven die volgens ir. Verheul teruggebracht moeten worden tot vyf k zes grote regionale bedryven. Voor het zover is zal er nog heel wat water door de leidingen stromen. Sterk uiteenlopende creativiteit LEIDEN Een grote tentoon stelling van maar liefst 54 num mers geeft in het „Ars"-gebouw aan de Pieterskerkgracht een boeiend overzicht van het werk dat door leden van deze academie gemaakt wordt. Zó dicht hangen de zeer uiteenlopende werkstuk ken opéén, dat ze elkaar in de toch ruime zaal bijna in de ver drukking brengen. Samen met de kwaliteit van het vertoonde vom%t dit een hoopgevende aanwijzing voor wat in Leiden misschien nog onder de oppervlakte aan creati viteit verborgen ligt. In plaats van een dorre opsomming hoop ik door het vermelden van stukken, die my in het byzonder op vielen, een* algemene indruk van deze tentoonstelling te geven. ADVERTENTIE Resoluut geeft hij z'n fiat: aan Ritmeester Fiat. 't Is niet de grootste onder de sigaren. Maar wel een van de lekkerste. Heus u moet hem eens opsteken, dan tekent u ook voor Ritmeester Fiat. Een fraai vlechtwerk van heldere kleuretreken is te zien in de aquarel len van D. H. Burger, maar dit komt toch het meest tot zyn recht ln zyn gezicht op een Zwitsers park, waar de atmosferische suggestie van zon door geboomte zeer overtuigend is. Een nog sterker sfeer-effect berei ken de metaforisch gebruikte letters, woorden, zinnen, verhalen, vormen en kleuren in de tekeningen van L. van den Eykel. Een kleurets van An- nelies van Meel-Jansen laat. een technisch geraffineerd gebruik van de specifieke eigenschappen van deze techniek zien. Ook de moeten, die de over elkaar afgedrukte platen ach terlaten. vervullen een belangrijke beeldfunctie. Het eindresultaat geeft de indruk van een duizendvoudig vergrote celkern. Geheel anders van aard is een fi guratieve monotypie van dezelfde kunstenares, die een al even trefze ker gebruik van het medium ver toont. Een kundige oplossing van de pro blematiek van 'n ongewone gezichts hoek is te zien in het fraaie „Naakt met bloemen" van Leny Noyen-Pan- der Merkwaardig door zyn diversiteit ls het tentoongestelde werk van Ger rit van der Post. Zyn houtrelièfs sluiten aan by de modieuze hard- edge richting, maar missen volko men de doordachtheid in vorm en kleurgebruik, die de betere voorbeel den hiervan zo aantrekkelyk maakt. Zyn figuratieve plastische werk is aardig van techniek, maar erg sja- bloonmatig van uitwerking. Een vergelijkbaar adapteren van modieuze vormen vindt plaats in het werk van Will Tweehuysen. Zyn assemblages zyn een soort, „aan vaardbaar" gemaakte Rauschenbergs, tot Europese schaal verkleind. De ongebruikelyke materialen en kleu ren zyn onmiskenbaar byeengezocht ter wille van hun „schilderachtig heid". De serie lino's van Bert van der Veer werkt het thema „De meiden" van Genet op zeer overtuigende en beheerste manier uit. Hy vervalt nergens in het gevaar van grofheid, dat deze techniek ln zich bergt, om dat de afgedrukte delen immers niet door de maker worden vervaardigd, maar uitgespaard worden. Een ge raffineerd gehandhaafde geiykwaar- digheld tussen witte en zwarte delen voorkomt dit bezwaar Een fraai gestileerde uil is wel het hoogtepunt van de plastiek van Carel van Laere. Zijn ..Ouden van dagen" halen dat peil niet, in de eerste plaats door de grove vormgeving van de gezichten, die in het geheel niet aansluit by de ronde vormen van de lichamen; ln de tweede plakts doordat het een zware taak is het bejaarde echtpaar van de bekende verzekeringsaffiche te overtreffen. Over het algemeen genomen ge tuigt het tentoongestelde werk van leden van Ars van een niet gering technisch kunnen en een vaak orgi- - nele opvatting van onderwerpen De expositie duurt t/m 29 november. FRED LLKMA*

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19