ZIJN Y.S. EN RUSSEN AAN TWEEDE „JALTA" BEZIG? Belgische parlementscommissie doktert aan zware problemen Maanbezoek is eigenlijk al een alledaagse zaak artijen in Helsinki willen permanente gespreksgroep merikaans-Japanse overeenkomst over et eiland Okinawa ging 5 Iritse koninklijke aarden gaan niet naar slachthuis V.N. AKKOORD MET RESULTAAT IN WEST-IRIAN Drie punten Mr. Soesanto (69) overleden DERDAG 20 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze speciale verslaggever, Koen Corver) IISINKI (GPD) De Verenigde Staten en Rusland zijn in 0 aan zeer belangrijke besprekingen bezig, zo begint lang hand wel duidelijk te worden in de Finse hoofdstad: men iit zelfs al over een tweede Jalta, erop doelend dat de twee imachten bezig zijn om grote problemen te bespreken die ze tele jaren geregeld willen zien. Men denke hierbij aan beider ling ten opzichte van de „Derde Wereld" en de vrees van beide dat grote conflicten de economische ontwikkelingen in de landen ernstig in gevaar zouden kunnen brengen. Het uitzonderlijke belang van het gesprek in Helsinki maakt het ui terst geheime karakter daarvan ook duidelijk, overigens een wanhoop voor de in groten getale aanwezige journalisten. De meesten van hen vertrekken dan ook nog deze week uit het gastvrije, maar sombere Hel sinki. Daar wachten de Russische en vooral Amerikaanse onderhande laars weer op. want pas wanneer het legertje getrouwen is overgebleven zullen de eerste berichten uit „wel ingelichte bron" de wereld verkondi gen of men enige hoop mag koeste ren. dat het „historische gesprek" tussen de supermachten ooit enig resultaat zal opleveren. Het is nu al duidelyk, dat er over veel meer gepraat wordt dan alleen over beperking van strategische wa pens. Niet alleen het geheime karak ter van het gesprek duidt daarop, maar bijvoorbeeld ook de aanwezig heid in de Amerikaanse onderhande lingsdelegatie van de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Lewellyn Thompson. Hij arriveert morgen, en kele dagen na het begin van de on derhandelingen, in Helsinki en zal dan vooral op politiek terrein de de legatie van advies kunnen dienen. Ook al zou men dat proberen, dan is het ondoenlijk alleen maar over j strategische problemen te praten Stel dat men zou besluiten inderdaad j het arsenaal van strategische kern wapens te beperken of zelfs in te krimpen, hetgeen overigens niet waarschijnlijk is. Dan zouden beide wereldmachten onmiddellijk hun aandacht richten op verdere ontwik keling van de convéntionele bewape ning. Waarbij dan toch weer een gesprek over het oplossen van de po litieke oorzaken daarvan de oplos sing zou moeten brengen voor de vermindering van het wederzijdse wantrouwen. (ASHINGTON (AFPAmerika Japan hebben gisteren een over- itmst gesloten over de teruggave het eiland Okinawa aan Japan Tevoren hadden president o en premier Sato van Japan onderhoud gehad. Het akkoord, [i men, zal wordeun opgenomen ïn gemeenschappelijk communi- dat morgen gepubliceerd zal den na afloop van het derde en tie gesprek tussen beide staats- n. nerika zou een belangrijke be ling vain de invoer van Japanse Selprodukten hebben geëist. Al jaar lang oefent de Amerikaan- Kering druk uit op Japan om ifflig de uitvoer naar de VS van lielprodukten in het bijzonder dvezels te besnoeien. Dit doet Amerikaanse regering om de trikaanse textielindustrie, die er te best voorstaat, te bescher- Het. opnieuw gebruiken van het ad Okinawa als opslagplaats voor wapens is een kwestie die nog ld moet worden. Wel zou Sato tee hebben ingestemd dat Okina- *n basis zal blijven voor de sikaanse strijdkrachten. Mocht wnflict in Vietnam na 1972 nog iduren, dan zal over de toekomst Okinawa, in het bijzonder wat (Reuter) De Britse mi tt autoriteiten zijn gisteren door knieën gegaan voor woedende die- üefhebbers en hebben beloofd dat k en kreupele paarden van de ijal Household Cavalry" niet voor de slacht zullen worden docht. a woordvoerder van het minis- van Defensie in Londen deelde, 4 op hoog niveau overleg was P'eegd, mee dat „voor zover het 5 betreft een aanbod van de „Ko- ihjke Vereniging ter voorkoming 1 wreedheden tegen dieren" de "den goed onderdak en goede ver- tog te geven in beginsel zal wor- 1 aanvaard. Intussen zullen geen spaarden meer voor de slacht Won verkocht. onthullingen in de .Daily Mir- dat de paarden werden ge- dit en dat het vlees naar Frank- België werd verkocht, had van woede onder de dieren- tot gevolg gehad. President Nixon en de Japan se premier Sato. het gebruik van dit eiland als basis voor de Amerikaanse bommenwer pers van het type B-52 betreft, door tweezijdig overleg beslist worden. Helsinki Er zijn sterke aanwijzingen, dat men om een permanent karakter te geven aan het Russisch-Amerikaanse gesprek dat hier nu plaatsvindt, denkt over het instellen van een permanente 'gespreksgroep'. Welis waar zou die het innerlijke karakter krijgen van een strategische gespreks groep. maar men kan er uiteraard allerlei problemen ter sprake bren gen. Het is echter niet waarschijn lijk dat die permanente gespreks groep hier in Helsinki gevestigd zou worden. Het zijn vooral de Amerikanen die daartegen bezwaar maken. Zij zijn van mening dat de Finse hoofdstad op den duur niet die uitgebreide hoe veelheid communicatiemogelijkheden zal kunnen bieden, die nu eenmaai noodzakelijk zijn voor een voortdu rend overleg van de delegaties met hun respectievelijke regeringen. De Oostenrijkse kanselier Klaus heeft zich al positief uitgelaten over verplaatsing van de definitieve vorm Politiek Ambassadeur Thompson is voor die politieke aspecten dan ook naar Hel sinki gekomen. Deze diplomaat, geen expert op het gebied van ontwape ningszaken, is een kenner van Rus land, die vloeiend Russisch spreekt en delegatieleider Gerard Smith uit stekend van dienst kan zijn by het interpreteren van de onderhandelin gen met onder-minister Semjonow. Bovendien geniet Thompson, die al voor de tweede maal ambassadeur in Moskou is, het vertrouwen van de Russen, voor zover die tenminste ge neigd zijn iemand te vertrouwen. HM zal de Russische gesprekspartners dan ook allerlei aspecten van het Amerikaanse wantrouwen en even tuele voorstellen van Amerikaanse zijde met meer gezag kunnen uitleg gen dan Smith. Ondanks de verklaringen van Smith, dat er voordurend consulta ties zouden worden gehouden met de Westeuropese bondgenoten, is het niet aan te nemen dat die alles zul len vernemen wat er hier in Helsin ki besproken wordt. Datzelfde geldt overigens voor de Oosteuropese lei ders die volgens „welingelichte bron" in Moskou binnenkort successievelijk een bezoek aan de Russische hoofd stad zullen brengen. NEW YORK (ANP) Met 84 stemmen voor, nul tegen en 30 ont houdingen is gisteren in de Alge mene vergadering der V.N. een re solutie aangenomen waarbij een einde kwam aan het debat over West-Irian en waarbij het rapport van secretaris-generaal Thants spe ciale afgevaardigde Ortiz Sanz voor kennisgeving werd aangenomen Zo werd op verrassende wijze een debat besloten, waarm Afrikaanse landen hadden geprobeerd de Papoea's in 1975 een nieuwe kans te geven. Deze poging van Ghana en enkele an dere Afrikaanse landen mislukte omdat de Aziatische landen zich als één blok achter Indonesië hadden geschaard en de Algemene Vergade ring in het algemeen een einde aan de zaak wilde maken. De amende menten, door Ghana ingediend, wer den verworpen met 15 stemmen voor. 60 tegen en 39 onthoudingen. Minister Luns verklaarde na af loop dat tijdens dit lange debat dui delijk was geworden dat er in vele kringen in de Verenigde Naties weer inhoud wordt gegeven aan het be grip zelfbeschikking dan men had gedacht. De Indonesiërs waren te leurgesteld over de oppositie en elke nieuwe dag, gewijd aan de volks raadpleging in West-Irian, zou hen opnieuw in verlegenheid hebben ge bracht. Nicolaas Jouwe beloofde na het slot van de assemblee dat hij zijn van het Russisch-Amerikaanse ont wapeningsgesprek naar Wenen. Hij verklaarde twee dagen geleden „ge rechtvaardige hoop" te hebben dat de twee partijen naar Oostenrijk zul len komen, „omdat de communicatie mogelijkheden en het weer daar be ter zyn". Dat laatste lijkt een weinig rele vant argument, maar velen voelen het. toch wel als een bezwaar lange tijd in het verafgelegen en wat kli maat betreft nauwelijks aantrekke lijke Helsinki te vertoeven. Waarbij uiteraard de communicatieproblemen met de bevolking ook een rol spelen, zij het geen overwegende. Want vooral de Amerikanen zijn niet be paald gewend zich ergens in de lands taal uit te drukken als die niet Engels is. Aanval op politiebureau Dertig gemaskerde jongemannen hebben gisteravond een politiebureau in Marseille aangevallen en daarna een politiewagen met een brandbom vernield. De groep volgens de po litie leden van een uiterst linkse or ganisatie was met een roodzwarte vlag naar het politiebureau getrok ken. Uit hun midden werd onver wachts met brandbommen naar het bureau gegooid. Toen de hoofddeur werd dichtgeslagen, richtte de groep haar aanval op voor het bureau staande politiewagens. Vijftien per sonen zijn aangehouden. Grensgevechten Eenheden van het Maleisische leger, en de lucht macht en de politie te velde zyn in het grensgebied met Thailand over gegaan tot een grootscheepse actie tegen communistische guerrillastrij ders, die zich daar ophouden. By de actie wordt ook gebruik gemaakt van artillerie. ADVERTENTIE HOUSTON (GPD) Da-da-di- da-da-da, neuriede astronaut Char les (Pete) Conrad. Hy stond op de maan. Even tevoren had hy bij het betreden van het maanoppervlak zyn voorganger- Neil Armstrong ge parafraseerd: „Dit mag dan een klei ne stap voor één mens zijn geweest, maar het was een verdraaid grote stap voor my" In Houston werd ge lachen. En als er niemand op de maan was die hem kon horen, dan waren in ieder geval miljoenen aard mensen oorgetuigen van dit tweede strijd zou voortzetten. In elk geval,weerzien met onze meest nabije he- mera die op het kritieke moment ver stek liet gaan. Zo Conrad en Bean iets bewezen, dan was het met welk ge mak het menselijk vernuft de maan al heeft geannexeerd als een, zij het wat afgelegen, gebied voor onderne mende pioniers die toevallig een as tronautenopleiding hebben gehad. Op zes minuten na brachten zjj vier uur door op het maanoppervlak, een half uur langer dan oorspron kelijk was vastgesteld. Zoals bij Armstrong en Aldrin (die de acti viteiten vanuit de controlekamer van het ruimtevaartcentrum volgden om zo zei hij, heeft men tijdens dit de melse buur. bat kunnen zien dat de meerderheid i Het was een weerzien dat geken- vam het Westirianese volk zich niet j merkt werd door kwinkslagen, dit keer bijzonder moeilijk te over heeft kunnen uitspreken over de schooljongensachtig gelach, deskun- reden om terug te keren naar de onafhankelijkheid die het toekomt. I digheid, en een kleurentelevisieca- bescherming van hun landingsvaar tuig. De vluchtleider in Houston maande hen tot vier keer toe aan haast te maken, maar na een snel gedane belofte bleven Conrad en Bean opgewonden doorpraten en doorgaan met het verzamelen van maangesteente. Conrad en Bean hebben zonder zonder twijfel een record gevestigd voor spraakzaamheid. Van begin tot eind voerden zij een kwetterdialoog die veel goedmaakte voor het uit gevallen televisiebeeld. En Conrad was er dichtby, t^en hy vlak voor de terugkeer naar het landingsvaar- eventueel advies te geven) het ge- 1 tuig zei: „Ik voel me net een man val was. bleken de maanreizigers ook die in een supermarket op zijn vrouw staat te wachten'" Conrad en Bean slaagden er niet ca Bc r W va nbbvri (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Aan het einde van de vorige week heeft de „werkgroep-Eyskens" de definitieve tekst van een basis document opgesteld. Dat document is bedoeld tot een leidraad voor de grondwetswijziging. De werkgroep telde oorspronkelijk 28 leden. Er zetelden vertegenwoordigers in van de drie grote partijen (dus van de katholieken, de liberalen en de socialis ten), van de Belgische communistische partij, van het Front der Franstaligen (Rassemblement Wallon, een bij de vorige verkiezingen ontstane groepering) en van de Volksunie. De drie leden van deze laatste partij, die de Vlaamse extremisten verenigt en die niet vrij is van antisemitisme en fascistische opvattingen, hebben de werkgroep echter verlaten. In totaal hebben de leden van de groep tussen 24 september en 14 no vember 24 keer vergaderd. b» de Belgische wetgeving aan te passen aan het invoeren van een stel hervormingen. Drie punten stonden daarbij voor op: de structuur van de Belgische staat moest worden veranderd ten einde die aan te passen aan het aanwezig zyn van drie gemeen schappen (de Vlaamse, de Waalse en de Brusselse). autonomie voor de cultuurgemeen schappen; reorganisatie van de instellingen van de staat, dus het mogelyk ma ken van doelmatiger functioneren van het overheidsapparaat. Het programma, dat nu uit de vele vergaderingen tevoorschijn is geko men, komt neer op een soort inven taris van vraagstukken, die geregeld moeten worden. Er zyn, hangende de besprekingen, veel moeilijkheden Toen de huidige volksvertegen woordiging werd gekozen, wist men dat zij constituante zou zijn. zich dus zou bezighouden met grond wetsherziening. De desbetreffende commissies uit Kamer en Senaat hebben dan ook veel werk gedaan, maar er bleven veel onopgeloste pro blemen. Minister-president Eyskens kwam toen op de gedachte de werk groep te vormen. Die zou, voordat in dit najaar de parlementaire werk zaamheden weer zouden beginnen, een soort tussenrapport maken, met richtlijnen voor de wegen, welke de volksvertegenwoordiging zou moeten volgen om a) de herziening van de grondwet te bewerkstelligen, zoals die was uit eengezet in de verklaring tot herzie ning van 1 maait 1868* geweest De vertegenwoordigers van de Volksunie zijn weggelopen omdat zij naar hun oordeel niet genoeg ze kerheden konden vastleggen voor het Nederlandstalige deel van het Belgi- J sche volk. De liberale PVV is nage noeg in tweeën gesplitst als gevolg van de houding van zijn politici ter zake van vraagstukken van econo misch beleid in de drie landsdelen. Men heeft voor Brussel een plan I uitgedokterd, dat zo ingewikkeld en waarschijnlijk ook zo moeilijk uit te voeren zal zijn, dat Eyskens al weer met een nieuwe, veel kleinere werk groep wil komen om de Brusselse problemen nog eens te bezien. Er is ook eigenlijk niet, zoals men had gehoopt, een akkoord te voor- 1 schyn gekomen, maar eigenlijk een lyst van duizend en één punten die om een oplossing vragen. Die is zeer nuttig, maar lost niets op. Schoon schip Er zfln al stemmen opgegaan die menen dat de regering-Eyskens nu maar ontslag moet nemen, maar ge lukkig is de meerderheid van de po litici daar tegen, omdat zij zeer wel ziet dat een kabinetscrisis zou leiden tot kamerontbinding en nieuwe ver kiezingen. Er zyn echter in het na jaar van 1970 gemeenteraadsverkie zingen. Daarbij zullen, met name in de Brusselse agglomeratie, de taal problemen en die van culturele autonomie een grote rol spelen. Men kan het dus maar beter aan die volksraadpleging overlaten eerst op dat terrein schoon schip te maken. Hy die België wat langer kent, zal dan bedenkelijk kijken en zich her inneren dat verkiezingen eigen lijk nog nooit iets hebben opgelost van die genoemde problemen. Voor lopig is er nog een heel parlemen tair jaar om te proberen toch in elk geval de meest dringende zaken op te lossen. Men zal dan wel al kibbe lend op de oude voet voortgaan, maar dat is, zoals de ervaring heeft geleerd, zo slecht nog niet. België is ingedeeld in vier taal gebieden (zie kaart): het Neder landse, het Franse, het Duitse en het tweetalig gebied Brussel hoofdstad. Het Nederlandse taalgebied om vat de provincies Antwerpen, Lim burgWest-V laander en, Oost- Vlaanderen, alsmede de provin cie Brabant met uitzondering van het Franstalige arrondissement Nijvel en het tweetalige gebied Brussel. Het Franstalige gebied omvat de provincies Henegouwen. Luxemburg en Namen: voorts de provincie Luik met uitzondering van het Duitse taalgebied in het oosten van de provincie en ten slotte het arrondissement Nijvel. Het Duitse taalgebied omvat 25 gemeenten in het oosten van de provincie Luik. Het tweetalige gebied Brussel omvat de 19 gemeenten van de Brusselse agglomeratie* zonder meoite in de verschillende instrumenten die voor wetenschap pelijke doeleinden werden meege nomen, volgens de aanwijzingen op te stellen. Bij het apparaat dat de zonnewind moet meten, bleek de krans van aluminiumpapier die er omheen gelegd moest worden, door de verminderde zwaartekracht de neiging te hebben naar boven op te krullen. Dit werd verholpen door er een paar keien op te leggen, bij het in werking stellen van de nuclaire generator, die de instrumenten twee jaar lang van energie moet voorzien, bleken Conrad en Bean moeite te hebben om de staaf plutonium los te maken uit de verpakking. Maar hun werk werd met succes bekroond, toen Houston enige tijd later kon melden dat de seismograaf al hun voetstappen had geregistreerd! Hoezeer de geslaagde onderneming als een alledaagse zaak werd geac cepteerd, bleek uit het feit dat er bij het betreden van de maan door Con rad en Bean in Houston niet mee* werd geapplaudisseerd of gejuicht. Maar men bleek veel genoegen te scheppen in Conrads gekeuvel, ge neurie en gefluit. Voordat hij aan de afdaling naar de maan begon had hij een gesprek gehad met Neil Ann- strong in Houston. „Veel plezier", zei Armstrong toen. Daar hebben Conrad en Bean zich kennelijk aan gehouden, ook vanoch tend weer tijdens de tweede maan* wandeling. DJAKARTA (ANP) De Indone sische staatsman Soesanto Tirtop- rodje is op de leeftijd van 69 jaar in Djakarta overleden. Hy verwierf in 1925 de titel van meester in de rech ten aan de universiteit van Leiden. Mr. Soesanto Tirtoprodjo is minis ter van Justitie en van Voorlichting geweest in het noodbewind van do Indonesische republiek, na de tweede Nederlandse militaire actie. Later was hy minister van Justitie en mi nister van Binnenlandse Zaken van 1952 tot 1955.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17