Jonge blanke Amerikaanse leefde als negerin Morning af ter-pil alleen noodpil r A x W0(2Witè stapt over op de internationale mode ENGELAND voor, over en i van vrouwen Portugal ontbindt geheime politie Ik was diep geschokt WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 23 (Door Jos Hagers) Omdat heel Engeland zo langzamerhand wel is uitgekeken op de winkeltjes in de Londense Carnabystreet en zelfs de boetieks in het artistieke Chelsea niet meer zulke goede zaken doen, hebben de tien invloedrijkste Londense fabrikanten van exclusieve confectie besloten om van nu af aan geen Britse, maar internationale mode te gaan maken. Een stoutmoedige beslissing, die in feite op een fusie van de Engelse met de Fran se mode neerkomt. Iets wat toch eigenlijk niemand na het we reldsucces van de fameuze Britse mini-rokjes had verwacht. WASHINGTON (AP) Grace Halsell is een slankeblanke Ame rikaanse vrouw die haar huid zwart maakte en een baan in het Witte Huis opgaf om als negerin les maanden in Harlem en Mis- tisippi te leven. Nu, terwijl de zwarte kleur van haar lichaam is geweken, maar met meer rimpels rond haar ogen, overdenkt ze haar ervaringen en is diep ge- ichokt. In een interview zei ze: „Ik leef de zes maanden als negerin, en al mijn vrienden zeggen, oh wat ben je dapper geweest. Maar niemand vertelt de zwarte vrouwen, die er steeds mee moeten leven, dat k dapper zün". In het boek, „Souls sister", be schrijft ze de beweegredenen om haar plannen geheim te houden voor president Lyndon B. Johnson, haar ïga's en haar familie en haar vastbeslotenheid om het allemaal aan den lijve te ondervinden. Ze vertelt, dat een blanke inter nist in een ziekenhuis in Harlem weigerde haar gezwollen en ver brande voet te behandelen, zeggen de „mensen zoals jullie moeten va ker baden", dat ze gearresteerd werd wegens ordeverstoring toen ze in Indianola (Mississippi) bij een busstation vroeg te mogen telefone ren. Ze was overgestoken van de niet meer als zodanig aangegeven, maar nog steeds bestaande negeraf deling naar de blanke afdeling. De verboden vrucht Een bankbediende in een stad in Mississippi kwam thuis van zijn werk toen zijn vrouw er niet was en hü kon zijn handen niet afhouden van Grace Halsell die als huishou delijke hulp voor drie dollar per dag bij hem werkte. De schrijfster zegt: „De blanke man was altijd te vinden voor inte gratie in de avonduren. Hü vindt zwart lelük en slecht, maar wordt toch aangetrokken door de verboden vrucht" Uit een geslacht van slavenhou der» in Texas, groeide ze op in Lub bock en werkte aan kranten in Forth Worth, alvorens naar het Verre Oos ten en Zuid-Amerika te gaan om daar te werken. Terug in de Ver. 8taten, was ze geschokt dat vele blanken nog steeds alle negers auto matisch als mindenvaardig zagen. In Januari 1968. nadat ze drie jaar Voor president Johnson had gewerkt, ks ze „Black like me", een in 1959 verschenen boek door John Howard Griffin, ook uit Texas, die zijn huid zwart had geverfd en in het zuiden was gaan reizen. De Franse invloed strekt zich zelfs al tot Bondstreet uit waar Yves Saint-Laurent, de boutiek van Mary Quant overnam. Mary, die in maart haar eerste baby verwacht, wil het wat kalmer aandoen en sloot daar om al haar boutieks. Ze zal in het vervolg alleen nog maar voor de confectie-industrie ontwerpen. I Bij de eerbiedwaardige koninklij ke kruidenier waar in jacquet ge- klede heren behalve jam. ook uit- zonderlijk chique dameskleding ver kopen, moesten de traditionele tweed mantelpakjes van hofkleerma- ker Hardv Amies plaatsmaken voor overhemdjurkjes van de succesvolle Paryse couturier Emanuel Unga- ro en voor fleurige mantel pakjes van zyn collega Louis Feraud. De creaties die beiden in Engeland werden geconfectioneerd komen op ongeveer tweehonderd gulden. Omdat de door de Paryse coutu riers ontworpen jurken, pakjes, mantels en avondjurken in Engeland voor alle Gemenebestlanden wor den geconfectioneerd kan men zon der dat de modellen per warenhuis een massa-artikel worden, de pry- zen toch by zonder laag houden. En de pry zen zouden aldus Britse mo dedeskundigen nog verder kunnen dalen, wanneer Engeland zou toe treden tot de Euromarkt. Door het maken van betaalbare zeer exclu sieve couture-confectie zün de Brit se fabrikanten hun tyd ver vooruit, want vrijwel alle toekomstvoorspel lers zün het er in de internationale modewereld over eens dat haute- couture binnen afzienbare tüd geen privilege voor de „happy few" meer zal zün. Maar door dit wel zeer vooruit strevende initiatief zün de Londense I boutiek-ontwerpers. die er niet in slaagden om hun creaties aan de in ternationale modelün aan te passen of die niet met zeer vooruitstreven- 1 de modellen voor de dag wisten te komen van de ene dag op de andere j brodeloos geworden j In het Londense Royal Lancaster hotel tegenover Hyde Park waar de „Associated fashion designers" van Londen alvast hun voorjaars- collectie lieten s howen, kozen vrü- wel alle ontwerpers eieren voor hun I geld. De pasteltinten waren in na- volging van Parijs niet van de lucht en er viel eigenlük nog maar heel weinig te bespeuren van de typisch i Britse zwarte sensuele mode. Ont- werpster Alannah Tandy van Alexon Youngset mikte op een zeer vrou- welüke. maar toch ook weer niet al I te romantische 1 ün. Cojana trad met een voortreffelüke serie mantelpakjes voor het voetlicht, die net zo goed uit Rome of Parüs zou den kunnen komen. Englander of Londen wierp zich helemaal op het confectioneren van Pierre Cardin-creaties en Andié Peters richtte zün produktie in op het maken van Feraud-modellen. contactlenzen, liet zich door de zon bruin branden en vlak voor ze ont slag nam, slikte ze pillen die haar huid een diepe chocoladekleur gaven. Ze kreeg een baan als typiste in een ziekenhuis in Harlem voor 35 dollar per week en ging wonen in een kost huis voor vrouwen. Drie maanden later, nadat ze haar donkere huids kleur had vernieuwd, nam ze een bus naai- Mississippi waar ze in GRACE HALSELL I Clarksdale, Indianola en Carthage i blank en zwart I als dienstmeisje werkte. j Haar terugkeer naar Washington j schrüven, terwül haar zwarte kleur en de blanke wereld was. zo schrijft verbleekte. ze, traumatisch. Ze barstte in tra- In het interview zei ze ..Ik be- nen uit, toen ze op het dikke tapüt weer niet, dat ik nu een deskundige i van haar flat stapte. ben geworden in rassenkwesties. Ik I Twee maanden lang zonderde ze i heb alleen geschreven wat me is I zich af om haar ervaringen neer te 1 overkomen" Zwart Zonder iemand van haar familie <n op het Witte Huis van haar plan nen te vertellen, verkreeg ze zwarte UTRECHT (GPDi Toediening 1 van 25 milligram stilboestrol of 2 milligram lynoral gedurende vijf dagen, begonnen in 48 uur na een coïtus, voorkomt zwangerschap of wel inplanting van de bevruchte ei- I cel in de baarmoeder Toepassing van dit middel bü I meer dan 100 vrouwen heeft de Utrechtse hoogleraar prof. dr. A. A. Haspels de overtuiging gegeven dat het onderzoek naar de zogenaamde „morning after-pil" ver genoeg ge vorderd is om te kunnen spre ken van een volkomen veilige en j doeltreffende methode ongewens te geboorten te voorkomen. Al blüft j het züns inziens een „noodpil" en beslist geen nieuwe, algemeen toe te passen methode van geboortenrege- ling. Het middel is als normale vorm van anti-conceptie niet geschikt, omdat het gedurende de vüf dagen dat het ingenomen moet worden tot vaak ernstige misselükheid leidt en soms tot hoofdpün. In nood situaties zal een vrouw die graag op de koop toe nemen, aldus prof. Has pels. Een tweede nadeel is dat het menstruatiepatroon in de war raakt, I wat één a twee maanden kan du ren. Ook ethisch zün bezwaren aan te voeren tegen regelmatige toepas- sing van een pil op een moment dat j mogelijkerwüs oonceptie heeft plaatsgehad. Het gaat bü deze pil om een middel dat gezien moet worden als een noodmaatregel wanneer om enigerlei reden valt aan te ne men dat een meer permanente vorm van zwangerschapsvoorko- ming gefaald heeft of onjuist is toegepast. Het is beslist geen abortuspil, al dus prof. Haspels. Die wordt uitslui tend in bepaalde gevallen toegepast als o.a. door uitblüven van de men struatie zwangerschap vaststaat. Dat is bü de ..morning after-pil" niet het geval. Integendeel: er is op het moment van toediening nog geen enkele zekerheid omtrent een eventuele bevruchting, terwül wel vaststaat dat op dat moment van in nesteling in de baarmoeder en dus van een permanente band met het moederlichaam nog geen sprake is. Voor emotionele en ethische be zwaren tegen de „morning after-pil" ziet prof. Haspels daarom veel min der reden dan bij een abortus-pil. De werkelükheid berust erop, dat het zeer nauw luisterende samen spel tussen tüd van innesteling van de bevruchte eicel en voldoende op bouw van baarmoederslümvlies ver stoord wordt. Stilboestrol en lynoral zün middelen die al tientallen jaren in de geneeskunde gebruikt worden, o.a. bü hoge dosering voor instand houding vai^ bedreigde zwan gerschappen. Al geruime tüd gele den werden ze in de diergeneeskun de toegepast voor afbreken van on gewenste zwangerschappen. In zün oratie beschrijft prof. Haspels het begin van een methodisch en statistisch onderzoek voor menselük gebruik. Aanvankelük werd het middel toegepast bü verkrachting, later werd de indicatie uitgebreid tot bütüds ontdekte mislukte anti conceptie. Stilboestrol en lynoral zün op dok- Vrouw en auto Franse vrouwen hebben een hoge dunk van de rücapaciteiten van hun mannen: by na ne~ent.? prrcent van een door Elle geënqueteerde groep vrouwen vindt de echtgenoot een „goed tot zeer goed" chauf feur. Over hun eigen bekwaamheden op dit terrein zün ze bescheidener. Slechts tien procent vindt zichzelf een behendig chauffeuse. ruim veer tig procent meent tamelük goed te rü'den en by na veertig procent noemt zichzelf een middelmatig automobiliste. Instructeurs van autorüscholen zeggen dit over hun vrouwelüke cliënten: ze hebben ge middeld eenentwintig lesuren no dig voordat ze op het examen kun nen verschünen, rüden voorzich tig, kalm en oplettend, leren de verkeersregels gemakkelüker dan mannelüke leerlingen en het autorijden büna even gemakkelük. maai- hebben vaak gebrek aan zelf vertrouwen. Bü de argumenten die vrouwen by de aankoop van een auto als doorslaggevend be schouwen staat de prüs op de eerste, de veiligheid op de allerlaatste plaats. Toch vindt veertig procent der geënqueteerde vrouwen de vei ligheidsriem het nuttigste accessoi re in een auto. Nacht(mode) werk Voor Parlsiennes die van plotse ling opbloeiende feestjes houden en dan bovendien graag in iets nieuws verschünen is in de „lichtstad" een verrukkelük instituut geopend: een boetiek die tot 's nachts één uur len vaak ook nog later) geopend is. Er worden handgeborduurde japonnen, fantasiesieraden en allerlei opvallen de accessoires verkocht. Op weg naar het feest kan men zich nog gauw even geheel in-het-nieuw ste ken. „Huwbare prinses" „Ze tekent haar brieven en che ques met Anne, zonder meer. En iedereen weet dat het gaat om Hare Koninklüke Hoogheid Prinses Anne Mountbatten-Windsor, enige dochter van Koningin Elizabeth en Prins Philip, op het ogenblik de eni ge huwbare Prinses aan het hof", zo schrüft Marie France over Prinses Anne van Engeland, die negentien Jaar is en naar lnen zegt af en toe heel pittige uitspraken doet. Zoals deze: „Ik heb drie broers en ik ben blü dat ik geen enkele kans maak om op zeker dag koningin te zün. Ik zal me niet verslingeren aan een oude prins, enkel en alleen omdat hü een prins is". Ze moet voorts heb ben gezegd, dat ze te lui is voor een universitaire studie en besloten heeft, het beste te maken van het representatieve „vak" waarvoor ze geboren is en dat haar vanaf haar eenentwintigste jaar zesduizend pond per jaar zal opleveren. Intus sen is ze uitgeroepen tot „elegantste prinses van het koninkrük" en voor al de Britse hoedenmakers zün haar dankbaar. Haar passie voor hoofd deksels heeft de hoedenverkoop in Engeland aanzienlük opgevüzeld. Pruik per postorder In Frankrük is het al mogelük om pruiken per post te bestellen. Vol gens Marie France geeft een gere nommeerde Franse pruikenhan- del een exemplaar cadeau aan elke klant die per postorder vüf pruiken tegehjk bestelt. Mary Quant blijft ook voor 1970 onvoorwaardelijk trouw aan haar zwarte, wat sensuele mode. Foto links boven: Het allernieuw ste in Londen: Engelse mode in Franse stijl. Simon Massey lanceerde een hele reeks jurkjes in een Jugendstil- print van de sterrenhemel, terwül Marlborough meer voelde voor stretch hansoppen. Harbro zorgde voor een hele garderobe in mistige tinten voor de sophisticated vrouw. Terwül Hildebrand pakjes en man tels met zoveel fantasie en met zo veel zorg afwerkte, dat zelfs voor insiders het verschil tussen confec tie en haute-couture moeilyk was te zien. De Britse minj- en maxijurken. de mantelpakjes met büzonder kor te rokken, maar ook de zwierige voile avondcapes zullen van zo'n zestig tot driehonderd gulden wanneer het Engelse creaties betreft en van zo'n drie tot zeshonderd gul den wanneer het gaat om in Enge land geconfectioneerde Parüse haute- couture modellen het volgend voor jaar ook in Nederland bü boutieks, de Büenkorf. C. en A. Vroom en Dreesmann, Vinke en Peek en Clop- penburg te koop zün. Evenals de jurken en pakjes van de 35-jarige Mary Quant. Mary is nog de enige Engelse ont werpster. die niet van de fameuze Chelsea look, die haar al twaalf jaar geleden bekend maakte, is af gestapt. Ze is de enige die onvoor- waardelük trouw blüft aan de mini rokken, die maar net de billen be dekken en ze is ook de enige die ook dezelfde materialen een jersev- jacquard blüft gebruiken, terwyl wollen gabardine, popeline en züde bü haar collega's veel populairdere materialen geworden zün. Ma ry Quant maakt er zich niet erg druk over. ze ontwerpt trouwens ook niet voor mevrouwen, maar sinds ze haar carrière vüftien Jaar geleden op een zolderkamertje be gon nog steeds voor schoolmeisjes en piepjonge verpleegstertjes en ty pistes, die nog niet zo veel geld heb ben om aan hun kleren uit te geven en er toch leuk uit willen zien. ADVERTENTIE tersrecept verkrijgbaar in de apo theek. Meestal zal tegen de misse lükheid bovendien emesafene wor den voorgeschreven, aldus prof. Haspels, die erop rekent dat iede re huisarts in voorkomende gevallen het middel zal voorschrijven of an dere zün patiënt „in deze geval len meer cliënt" zal doorsturen naar een gynaecoloog. Op klompjes Al is het klompendragend deel der Nederlandse natie een steeds kleiner wordende groep, toch lopen in het dagelüks leven nog aardig wat Hol landers op dit houten schoeisel rond. Volgens een berichtje in Pans Match zün er in ons land nog ongeveer zevenhonderdduizend men sen die klompen dragen. Vorig jaar telde Nederland (alweer: vol gens P.M. i nog ruim tweehonderd klompenmakerüen. met een to- taalproduktie van meer dan drie miljoen klompen. Babyhotel j Toeristen die met kleine kinderen door Frankrük reizen kunnen het grut onderbrengen in een spe ciaal „babyhotel". Het is te vinden tussen Toulouse en Bordeaux en maakt deel uit van een nieuw hotel I in deze contreien. De babyafdeling is ingericht voor kinderen van twee tot zeven jaar, weet Hotel Revue te vertellen. DAMESMODE in exclusief jonge stijl™ BREESTR A AT 1080-112 LEIDEN LISSABON (Reuter) De Portu gese regering heeft gisteren beslo ten de geheime staatspolitie <Ptdej te ontbinden. Het ministerie van Voorlichting dat het besluit bekendmaakte, liet weten dat de taak van de Pide zal worden overgenomen door het direc toraat-generaal voor de veiligheid, een nieuwe afdeling van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Waarnemers in Lissabon menen dat premier Caetano hiermee de op positie. die altüd felle kritiek op de geheime politie heeft geleverd, de wind uit de zeilen heeft willen nemen en tegelükertüd heeft willen laten zien dat hü nog steeds naar liberali sering streeft.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23