ATOOMBUREAU <w enen) ontroleert in belang van de NUCLEAIRE VREDE" Atoomenergie voor wereldgezondheid UI )0Ï Acht jaar geeist voor moord op grootmoeder J fler dagen lang zouden Mohamed Alberto, vergezeld door Antonio, reactoren en de daar aanwezige rreelheden splijtbaar materiaal U terzoeken, of ze wel werkelijk al maar voor vreedzame doelein- worden gebruikt. m.a.w. of niet stiekem bezig is atoom- te produceren. Het Atoom- eau heeft Mohamed en Alberto jvuldig voor deze missie uitge- iht. De inspecteurs, die er altijd op minst met zijn tweeën op uit iden gestuurd, moeten een ver- Mende nationaliteit bezitten, ook uit landen afkomstig zijn, bjj verschillende politieke blok- behoren. Over hun benoeming iden ook de landen, waar de in- cteurs zullen gaan werken, ge- jdpleegd. Tot nu toe is het nog feuiD^jt voorgekomen, dat er een in- ecteur werd geweigerd üu waren de Spaanse reactoren twestie, met de welluidende na si Coral en Jose Carbere, rela- klein. Maar kort tevoren was fcamed met een heel IAEA-team «geweest naar de Verenigde Sta- waar ze lange tijd bezig waren de inspectie van de middelgro- reactor Yankee met 175 mega- die 175 kg plutonium had ge- T(X [duceerd «en vijf kg. plutonium is voor een atoombom). DOOR AN SALOMONSON 'i* piSDAG 19 NOVEMBER 1969 fcHDSCH DAGBLAD PAGINA 21 tsg» tfENEN (GPD) Dezer dagen werd Antonio Sevilla, inge- jurbij de „Junta de energia nuclear" (het Spaanse atoomcen- ïsiuii pn) onverwacht vanuit een hotel in Madrid opgebeld door de rabier Mohamed en de Italiaan Alberto. Mohamed en Alber- .a,i|waren gekomen, om in opdracht van de IAEA in Wenen jtemational atomic energy agency, kortweg Ataambureau naamd) twee Spaanse reactoren te controleren. Deze controle rustte op een contract tussen Spanje en de IAEA en wordt de 2 a 3 maanden, maar altijd onaangekondigd, herhaald. baar is.Men concentreert zich nu vooral op het zoeken naar een me thode voor een effectieve controle van hele nationale atoomenergie programma's in plaats van aparte installaties. De controle is nu al ver- stiw gare 2. Het betreffende land wordt ver zocht om de activiteiten van de reac tor en de voorraad splijtbaar mate riaal nauwkeurig op te tekenen en bij te houden. 3. Het betreffende land doet re gelmatig aan de IAEA verslag van deze aantekeningen. 4.De IAEA heeft het recht in specteurs ter plaatse te laten contro leren. Op deze manier is het Atoom bureau in staat, eventueel verdwij nen of misbruik van spijtbaar ma teriaal vast te stellen. De controle plicht voor alle projecten, die met wordt zodanig uitgevoerd, dat de in- ereldwijde spectie ffaarom we op de bezigheden van lamed en Alberto zo ingaan? sdat hun inspectiewerk, dat zich op basis van vrijwilligheid over 1 reactoren in 30 verschillende lan- uitstrekt, over de hele wereld zal ..iden toegepast uitgezonderd 5CIN orlopig die landen, die al op 1 ja- zrl 1967 atoombommen bezaten), In het non-proliferatieverdrag in treedt De functie van het nbureau als controlerend or- wordt daardoor belangrijk uit- vcfereid, zowel wat betreft het uit ten van controle-verdragen als wat betreft de praktische toe- ang van de controle. De directeur-generaal van de IAEA Zweed dr. Sigvard Eklund, schat i hü ongeveer 200 inspecteurs dig zal hebben, maar dat hangt natuurlijk ook van af, hoeveel eden het non-proliferatieverdrag tiliceren en of de betreffende lan- veel of weinig nucleaire instal- les bezitten. Men overweegt ook, de inspecteurs gedeeltelijk door te vervangen. risico van wetenschappelijke ïage bij de controle zou daar- Df worden uitgeschakeld, waardoor idee van de controle voor be ulde landen misschien makkelijker ntaardbaar zou worden, hoe dat spionage-risico hoofdzake- in de verbeelding bestaat. De öcipiële procedure van de kern- uising en van de produktie van plutonium zijn algemeen be rt. De belangrijkste reden voor oage zou de exploitatie van kern- cgie voor militaire doeleinden n en dat is nu juist, wat door de ttrole verhinderd moet worden. dustriële geheimen beschermd zijn en de werkzaamheden in de reactor niet worden gestoord. Actueel probleem Hoe actueel het probleem van de nucleaire controle is geworden, bleek uit de cijfers, die de Zweedse directeur-generaal van de IAEA eind september 1969 op de jaarlijkse algemene vergadering bekend maak te: „Er worden zoveel reactoren ge bouwd. dat hun energieproduktie in 1980 circa 300.000 megawatt zal be dragen tegenover 10.000 in 1968", al dus Eklund. „Dat betekent, dat in de toekomst ook landen, die thans nog geen spijtbaar materiaal bezit ten. over grote hoeveelheden daarvan zullen beschikken. Zonder een nave nante veiligheidscontrole zou dat materiaal maar al te makkelijk voor ▲▲▲▲▲AAAAAAAAAAAAAAAAAA militaire doeleinden kunnen worden misbruikt". Maar zolang het non-proliferatie verdrag rung niet, in werking is ge treden. vormen de inspectie en controle een relatief klein onderdeel van de werkzaamheden van het Atoombureau. cultural organisation) een succesvol experiment uitgevoerd om met be hulp van steriliteit door bestra ling de zgn. middellandse vruchten- vlieg onder controle te houden of hem desgewenst in bepaalde stre ken uit te roeien. Dit gebeurde in samenwerking met Mexico, de vijf Centraal-Amerikaanse landen en Panama. De bewuste vlieg veroor zaakte op de citrusplantages in deze landen enorme schade. Men ging als volgt te werk: een zwerm vliegen werd gevangen en in de pop-fase blootgesteld aan bestraling. De in secten worden daardoor technisch gezien wel niet steriel, maar in het kiemplasma bevinden zich dodelijke stoffen. De bestraalde zwerm werd natuurlijke evenwicht zoveel moge lijk bewaard blijft. En wat minstens even belangrijk is: er blijven geen schadelijke chemische stoffen ach ter, aangezien er helemaal geen chemicaliën worden gebruikt. Voor de gezondheid van de wereldbevol king is dat van onschatbare waar de. Men denke slechts aan de alar merende berichten over de sluipen de vergiftiging van de mensheid door restanten van insecticiden in bijna alle levensmiddelen, hetgeen meer en meer als één van de oor zaken voor het optreden van kanker wordt beschouwd. Ook bjj dat laatste probleem ziet de IAEA overigens niet werk- lechanische mtrole ander argument voor de me- Mische controle wordt gevormd w de vereenvoudiging en de ge lere kosten. Aan de constructie m dergelijke apparaten wordt ge- skt. Mohamed en Alberto hadden u ook op hun inspectiereis naar fenje een nieuwe gammaspektro- meegenomen, 12 kg zwaar, m hoog, waarmee ze van buiten hoeveelheid uranium en pluto- ball^i in de reactor kunnen meten. lOüJfl van hun opdrachten bestond uit testen van dit instrument op zijn ^baarheid voor algemene foole-doeleinden. In septem- B 1968 hebben de Ver. Staten het Atoombureau nog twee an- draagbare controle-instrumen- B uitgeleend. Tien nieuwe inspec- zijn met het gebruik hiervan strouwd gemaakt op een cursus Juni 1969. Het trainingsprogram- J van deze cursus behelsde verder algemene inleiding in het con- jteysteem van de IAEA en de Nke en technische aspecten «van. Het systeem is in de loop der Ja- P zó uitgebreid en geperf tio- dat het nu op bijna alle types nucleaire installaties toepas- I behulp of bemiddeling van het Atoombureau zijn opgezet. Daar naast kan de controle ook op ver zoek worden uitgeoefend. In alle ge vallen wordt er tussen het betref fende land en de IAEA een contract gesloten. Japan was het eerste land, dat de controle van het Atoom bureau aanvaardde. In 1968 was Me xico het eerste land, dat om contro le voor al zijn nucleaire werkzaam heden verzocht in het kader van het Tlatelolco-verdrag (dat in een atoomvrij Latijns-Amerika voorziet). Op 31 december 1968 stonden onder controle van de IAEA 1027 ton grondstoffen, 81203 kg verrijkt materiaal en 529 kg plutonium. Het betreft, zoals gezegd, 70 reac toren in 30 landen, waaronder 2 atoommogendheden: Engeland en de Ver. Staten, maar die hebben na tuurlijk lang niet al hun nucleaire installaties voor controle vrijge geven. Als men naar de verdeling van deze landen kijkt, blijkt, dat al le lid-staten in Latijns-Amerika, Zuidoost-Azië en het Verre Oosten, die reactoren bezitten, de controle erover aan de IAEA hebben toever trouwd. In Europa is de situatie min der rooskleurig. Afgezien van de atoommogendheden zijn er 22 lan den, die reactoren bezitten, maar slechts 8 daarvan hebben de contro le van het Atoombureau aanvaard. Het bureau heeft op het ogenblik in totaal 39 inspecteurs beschikbaar, waarnaast nog de mogelijkheid be staat bij een veeleisende inspectie een reserve van 26 beambten in te schakelen. Vier punten Het controlesysteem bestaat uit vier punten. 1. Specialisten van het Atoombu reau analyseren de constructie van de te controleren reactor om vast te stellen, of effectieve controle moge lijk is. Een fysicus doopt een dosi meter de kleine zwarte capsule in een watertank, die het li chaam van een patiënt imiteert. Na te zijn blootgesteld aan 500 rads van de cobalt 60 bron boven de tank, ivordt de sodimeter te ruggestuurd naar het Atoombu reau ter controle. Dit gebeurt door meer dan 100 radiothera peutische centra in de hele we reld. De eigenlijke taak van de IAEA staat in de statuten van 29 juli 1957 als volgt omschreven: „De bijdrage van de atoomenergie voor de vrede, de gezondheid en de wel vaart in de wereld te bevorderen en te vergroten". Zolang het bureau nog niet de hoe veelheid bezit om het militaire ge bruik van atoomenergie onder con trole te houden, concentreert het zich op de vreedzame toepassing ervan. Die vreedzame toepassing ge- schiedt op vele gebieden: voedsel j en landbouw, medicijnen en biologie, natuur- en scheikunde, energie-opwekking enz. Daarnaast houdt het Atoombureau zich bezig met veiligheidsmaatregelen in de omgang met nucleair materiaal, met de problemen van atoomafval, transport, met het verstrekken van informatie en van technische hulp (vooral aan ontwikkelingslanden) en. in verband daarmee, ook met de opleiding van specialisten. De strijd tegen schadelijke insec ten is niet een van de meest spectaculaire voorbeelden van de ze activiteiten. De IAEA heeft sa men met de FAO (Food and agri- in het getroffen gebied losgelaten, waar de insecten met de daar aan wezige gezonde bevolking paarden. Aangezien de eitjes na zulke palin gen onvruchtbaar zijn, is de volgen de generatie sterk gereduceerd. Als men dat een paar generaties lang herhaalt, is het bewuste insect uit het behandelde gebied totaal ver dwenen. In het laboratorium van het Atoombureau in Seibers- dorf (Neder-Oostenrijk) is men al bezig deze techniek ook toe te pas sen op de tsetse-vlieg, de olijf vlieg en de appelmot. Sluipende vergiftiging De voordelen van deze steriliteits- methode liggen voor de hand. Al leen het ene schadelijke in sect wordt uitgeroeid en dat voor 100 procent, alle andere insecten en dieren blijven in leven, zodat het Een Algerijnse technicus laat een emmer in een woestijnbron naar beneden zakken om water te putten voor een radio-isotopen analyse. loos toe. Eveneens in samenwer king met FAO is het Atoombureau bezig, de hoeveelheid insecticide restanten in besproeide vruchten en groenten vast te stellen en de ge volgen daarvan op mensen en die ren te bestuderen, om uiteindelijk algemeen geldende voorschriften voor het gebruik van sproeimidde len op te stellen. Organisatie De organisatie van het Atoombu reau is relatief eenvoudig. In hét hoofdkwartier in Wenen zitten een technische en een administratieve staf, tezamen ongeveer 900 man, met aan het hoofd de directeur-ge neraal, die om de vier jaar door de raad van gouverneurs wordt be noemd. Eklund is deze herfst voor de derde achtereenvolgende keer als zodanig aangesteld. De raad van gouverneurs vertegenwoordigt 25 landen, welk getal men van plan is uit te breiden, om ook de ontwik kelingslanden meer inspraak te ga randeren. De raad kom 4 éi 5 keer per jaar by elkaar, om voorstellen j van de lid-staten en directeur-gene raal te bespreken, om het program ma voor het Atoombureau uit te werken en een begroting op te stel len. Om een indruk van de orde van grootte te geven: de begroting voor Het hoofdkwartier van het Atoombureau in Wenen is geves tigd in het vroegere Grand Hotel aan de Ring. Meer dan 800 weten schapsmensen, technici en offi ciële vertegenwoordigers van 46 verschillende landen werken hier aan een vreedzaam gebruik van de nucleaire energie. 1970 bedraagt 14.837.000 dollar te genover 13.763.000 dollar voor 1969. Dat bedrag wordt grotendeels bij eengebracht door verplichte bijdra gen, een klein gedeelte, nl. voor het o Deration eel budget, wordt op basis van vrijwilligheid gefinancierd. De algemene vergadering van alle 102 lid-staten wordt eens per jaar ge houden. Daar wordt gediscussieerd over het beleid en de werkzaamhe den van het bureau, over nieuw toe te laten staten, over de benoeming van nieuwe eouverneuers enz. Ne derland is twee keer in de raad van gouverneurs vertegenwoordigd ge weest: van 1958 tot 1960 en van 1964 tot 1966, beide malen door mr. H. F. Eschauzier. die bekend staat als een groot expert op het gebied van oon- trole. Grotere leefbaarheid Steeds weer wordt in verband met de werkzaamheden van het Atoom bureau en met de bouw van reacto ren in het algemeen de vraag ge steld. of het risico van een nucleai re „verpesting" van de omgeving daardoor niet veel te groot wordt. Ien herinnert er dan aan, dat bij na iedere technische vooruit gang gepaard is gegaan met voor de mens schadelijke invloeden, waardoor de leefbaarheid van zijn milieu kleiner werd. Het antwoord daarop luidt, dat de veiligheidsvoor schriften op het gebied van reacto ren aanzienlijk strenger zijn dan op enig ander technisch gebied. Eklund zelf zei hierover eind september jl.i „Niets wat onze omgeving kan ver pesten, wordt zo zorgvuldig be waakt als de kunstmatige ra dioactieve substanties en dat is ge beurd vanaf het eerste begin, vanaf het moment dat men atoomenergie ging gebruiken, wat op geen enkel ander gebied het geval is geweest. De kernenergie kan, in plaats van de omgeving verder te verpesten. integendeel eea factor zijn, die de verpesting tegenhoudt, indien ze in de plaats komt van andere energie bronnen". DEN HAAG (GPD) Een gevan genisstraf van acht jaar met aftrek eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen een 30-jarige Haagse metselaar die op 14 maart van dit jaar zijn grootmoeder mevr. J. H. Giesekam in haar huis met een bijl doodsloeg. Hij woonde bij het slachtoffer In buis en had dikwijls ruzie met de vrouw. Die dag had hij vergeefs geld proberen te ienen bij een vriend. De metselaar wist dat zijn grootmoeder ruim f 600,in een zak onder haar rok droeg. Na- zijn daad heeft hij dit geld weggenomen. Bij de politie had de metselaar verklaard zijn daad weloverwogen te hebben gepleegd. Ter zitting ontkende hij dit. Hij had geslagen, terwijl zijn grootmoe der naar de tv keek, omdat zij bil zijn thuiskomst direct was gaan schelden en geweigerd had eten voor hem klaar te maken. De psychiater prof. J. Kloek ver klaarde, dat in de metselaar de ten dens leeft de waarheid te vertellen. Door een var. jongsaf verwaarlozen van het ethisch besef kan er geen sprake zijn van een duidelijk zich bewust zijn van wat hjj heeft gedaan. Verpleging van regeringswege in de Van der Hoeve-kliniek achtte prof. Kloek zeer zeker nodig. Proces in Athene Een militaire rechtbank in Athene heeft gisteren zes Grieken, die ervan werden be schuldigd deel uit te maken van een verboden organisatie die bekend staat als de ..onzichtbare strijders voor de natie", veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 8',2 jaar tot 10 maanden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21