Schiphol gaat uitbreiden Eis 8 jaar in zaak van carnavalsmoord Een paar foto's meer en je hebt 'n verhaal. BEDDEN MATRASSEN DEEENS BIJ Omstreeks 1980 eapaeiteit voor 25 miljoen reizigers Hobby's Leimuidenaar verongelukt hypotheek financiering adviesbureau LUGDUNUM i| LUGDUNUM WERKSTER VAN KLARENBOSCH LLaaAÖC*. LiAüiiLAD uxitojJ/aLj ici SCHIPHOL (GPD) De nade rende introductie van de Jumbojets en de gestadige groei van het lucht verkeer en vervoer, brengt voor de Luchthaven Schiphol de komende ja ren een belangrijk aantal uitbreidin gen. De uitbreidingen zullen plaats hebben tegen de achtergrond van prognoses, die op een periode van 30 jaar betrekking hebben en ge baseerd zijn op thans beschikbare gegevens omtrent te verwachten ontwikkelingen in de luchtvaart, al dus de directeur van Luchthaven Schiphol, mr. J. C. H. A. van Sta- pele. Om een vlotte afhandeling van de grote aantallen passagiers en hun bagage te verzekeren, wordt op korte termijn al overgegaan tot een verplaatsing van de voorgevel van het stationsgebouw op beganegrond niveau, en wel over een afstand van ongeveer een 17 meter. De huidige, langs deze gevel lopende voorrijweg komt hierdoor te vervallen en zal worden vervangen door een nieuwe voorrijweg, westelijk van de tegen woordige tweede /eg. Deze uitbreiding die voor het grootste deel zal worden aangewend voor een vergroting van de aan komsthal. zal in 1971 gereed zijn. Ook de uitbreiding van de zuidpier, waarmee onlangs is begonnen. De verplaatsing van de voorgevel van het stationsgebouw zal de bagage banden in de hal een aanzienlijke grotere capaciteit geven. Containervervoer Het overige deel van de uit breiding zal worden gebruikt voor een vergroting van de afhalershaL In verband met het groeiende rei zigersverkeer en de omstandigneid dat in de nieuwe vliegtuigtypen de bagage in container zal worden vervoerd, zal ook de afhalingsappa- ratuur in de bagagekelder worden aangepast. Inmiddels bestudeert de luchthavendirectie ook de mogelijk heden van een verdere uitbreiding van het stationsgebouwcomplex. De ze uitbreiding betreft met name de bouw van een nieuwe pier, de zoge naamde noord-west pier, en een uit breiding van het stationsgebouw in de lengterichting. Het stationsgebouw zal na de uit breiding een verwerkingscapaciteit hebben van ongeveer 12 miljoen rei zigers per jaar, een verdubbeling dus van de capaciteit van het huidi ge stationsgebouw. Het streven is erop gericht de bouw van de noord west pier en de uitbreiding van het stationsgebouw in noordelijke rich ting in 1971 te beginnen, en in 1974 te voltooien. Tweede stationsgebouw Omstreeks 1980 zal volgens de ver wachtingen van de luchthavendirec tie het reizigersverkeer een zodanige omvang hebben genomen, dat een tweede stationsgebouw noodzakelijk zal zy'n. De verwerkingscapaciteit zal ook voor dit gebouw ongeveer 12 miljoen reizigers per jaar tellen, waardoor Schiphol na voltooiing cir ca 25 miljoen reizigers per jaar zal kunnen verwerken. Omstreeks 1988 zal ook dit areaal voor wat betreft een vlotte passagiersafhandeling al weer zijn volgelopen. In verband daarmee zijn er dan ook al gedachten ontwik keld in de richting van het stich ten van een tweede verkeersareaal, ter zijde van het zuidelijk deel van de baan die zijn aanvliegroute in het verlengde van Zwanenburg heeft. Mr. Van Stapele deelde verder mee dat Schiphol, om in de toekomst het zich dan aanbiedende verkeer, ook tijdens piekperioden, vlot te kun nen verwerken, omstreeks 1977 zal moeten kunnen beschikken over een vijfde baan. De zogenaamde vijfde baan zal van noord tot zuid voeren en op ongeveer anderhalve kilometer ten oosten van de grens van het dorp Vijfhuizen liggen. De baan zal, aldus de Schiphol-direc- teur, in zijn verlengde niet over ge concentreerde woongebieden voeren, waardoor bij gebruik van de baan geen geluidshinder voor bevolkings agglomeraties zal ontstaan. De Schiphol-directeur zei te me nen dat het aantrekkelijk voor Ne derland moet zijn zolang mogelijk over een luchthaven te kunnen be schikken, temeer omdat een tweede vestiging maar een verschippering van diensten met zich mee zou bren gen. Over de geluidshinder zei mr. Van Stapele verder van mening te zijn dat deze in de toekomst zal afne men, temeer omdat men nu al weet grotere motorencapaciteit hebben, Bourguiba in Frankrijk Presi dent Habib Bourguiba van Tunesië is gisteravond in Parijs aangekomen voor een medisch onderzoek. Hij zal enige tijd in Frankrijk doox-brengen om een medische behandeling te ondergaan en rust te nemen. dat bijvooi-beeld de Jumbo's een maar minder lawaai maken. Met het probleem van de geluidshinder, aldus mr. Van Stapele, houdt de luchthaven zich zeer intensief bezig. HU sprak zich uit voor een inter nationale aanpak van het probleem. BREDA (GPD) Er heerste een gespannen sfeer in de Bre dase rechtzaal toen de verdachte werd binnengeleid. De 22-jarige losarbeider uit Princenhage zag bleek maar was doodkalm en bleef dit zolang de zitting duurde. „Nee, het is niet zo", antwoordde hy toen de president, mr. A. Stem- foort. hem vroeg of hü in de nacht van 16 op 17 februari van dit jaar Nieuwe uitgaven Nu het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding steeds nadrukkelijker om oplossingen vraagt is de Topse- rie (Gebr. Zomer en Keunings U.M. Wageningen) voor menigeen een uit komst.. In 'n aantal goed geïllustreer de boekjes worden op duidelUke wü- ze aantrekkelijke hobby's beschreven als: het maken van batikdoeken, zelf leggen van mozaiek, mogelijkhe den met piU'iet, handwerken met kralen, steentjes en parels, insluiten In giethars en zelf maken van siera den. De titels van de laatste twee boekjes luiden: „Sieraden om zelf te maken", door Milll von So- öher (Nedieriandse bewerking van W. Zweers), en „Insluiten in Giethars" door Katharina Zechlin (Nederlandse bewerking door J. Combrink). Deze nuttige serie ver dient haitelijke aanbeveling. V-Dor velen kan zich de mogelijkheid ope nen voor een boeiende hobby I Nog een serie, maar dan speciaal voor Jongeren, is de Globe reeks (uitg. J. H. Kok in Kampen en uitg. Helmond in Helmond). Het zün kleine boekjes van omstreeks rijftig bladzijden, rijkelijk van ilul- straties voorzien, over uiteenlopen de onderwerpen als: Magneten, lampjes en batterijen. Ruimte-onder zoek. muziekinstrumenten, Grote uit vindingen, Vogels en hoe zü leven, Liohtlenzen en spiegels, Langs het strand, Diepzee-onderzoek. De ge schiedenis van gesteenten en mine ralen, Je lichaam, De Sterrenhemel, Hefbomen, katrollen en machines. Deze serie is van Engelse oorsprong, maar door Nederlanders bewerkt. Leuke boekjes met veel informatie. Voor Jeugdige belangstellenden in geschiedenis verschenen in de Fibu la Juniorreeks (Van Dishoeck, Bus- sum) de volgende deeltjes: De Vi kingen; Oud Egypte; Oud Athene; Alexander de Grote. Goede teksten, prettige uitvoering met verduidelij kende plaatjes en fraaie, door Hans G. Kresse getekende omslagen in plastic. Zoals bekend staat deze ï'eeks onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdbond ter bestudeiing van de geschiedenis. Aankweken van ge schiedkundige belangstelling is in deze tijd van vervlakking-op-aller lei-terrein zeer gewenst en cok deze boekjes leveren daartoe een bijdra ge. in een steegje de 29-jarige Ette- naar J. Mallens met een riek had gedood. Er kwam een aannemelijk verhaal tevoorschijn uit de mond van de verdachte op vragen van de presi dent die zo gesteld werden dat voor elk antwoord ook nog een logische verklaring werd gezocht. De stiefva der en de moeder van de verdach te waren voor raadsman mr. B. Drion als getuigen décharge opgeroepen, en beiden bevestigden wat de ver dachte had verteld. Wat kon de officier van Justitie, mr. K. ThUssen. hier nu tegenover stellen aan bewUs? Er waren zes politiegetuigen: hoofdinspecteur L. Verhagen en rechercheur die het omvangrijke onderzoek hebben verricht. De po litie heeft de verdachte pas aange houden nadat hü zelf later in het huis van bewaring van Breda aan een mede-gevangene had verteld dat hü de moord in Princenhage had ge pleegd. Hü zat toen vast voor een inbraak. RIJNSATERWOUDE Op de Herenweg in Rijnsaterwoude is zon dagavond de 31-jarige losarbeider G. A. de Rük uit Leimuiden met zün fiets aangereden door een tegemoet komende personenauto. De heer De RUk kwam aoor de botsing in een naast de weg lopende sloot en kwam, vermoedelijk door verdrinking, om het leven. De automobilist reed na het ongeluk door, doch kon later worden aangehouden. De verdachte zei daar zelf v&ti „By wüze van geintje om mijn me. degevangene bang te maken ik dat gezegd en daar zün ze ove gaan kletsen, maar meer was niet". In deze sfeer paste ook A; grap van een vi*iend die op krant, voor verdachte bestemd, riek had getekend. De politie, steund door de officier van Justife had dit alles echter serieus genod temeer omdat er ook een gevangen was geweest die verdachte enkei nachten achtereen hardop had he ren dromen over de moord. Na zün ari*estatie voor de slag werd voor de politie het bloed, spoor belangrijk, dat was gevondej in de sneeuw en dat liep vanaf steeg naar de woning van de vet- dachte in die zelfde straat. Van de verklaiïngen van een 24- jarige timmerman uit Schraven, moer, een 25-jarige havenarbeid^ uit Bergen op Zoom en een 19-jar$ stratenmaker uit Tilburg, die sa met verdachte B. in het Huis Bewaring hadden gezeten, bleef nis veel over. De officier van Justitie baseed er een groot deel van zün bewijs oj In het verhaal wat de verdachte ay een. medegevangene had vertdl zag de officier een buitengerechtelijk ke bekentenis van de doodslag q volgens de Hoge Raad is dat een vol- ledig bewysmiddel. Een dag na dj moord in Princenhage ging de ve dachte inbreken met de kans gepafe te worden. Dat zou wel een heel stol staaltje zün geweest, aldus i raadsman die, na uitvoerig op sl details te zün in gegaan, vrijspraal vroeg en onmiddellüke invrijheidsW ling. De rechtbank bleef tien minute in beraad, maar zag geen gronde voor onmiddellüke invrüheidstelliij De uitspraak werd bepaald op 1 de cember. aangeboden op woonhuizen, woon-winkelhuizen, flats, enz. van auto's, werkmateriaal en landbouwmachines. op economisch, juridisch en fiscaal terrein. Kantoor ASSOHYP Jaarsveldstraat 227 - Den Haag - Telefoon 07066 53 16 Drukwerk besteld bij Handelsdrukkerij is uw beste visitekaartje Handelsdrukkerij van het Leidsch Dagblad N.V. Witte Singel 3 - Leiden Telefoon 01710—25041 - Toestel 33 Gevraagd een nette WERKSTER voor 2 ochtenden per week. L. DEMMENIE EN ZN. N.V. OUDE RIJN 34 LEIDEN WONINGINRICHTING HAARLEMMERSTRAAT 51—53 - LEIDEN TELEFOON 24958 Het leven is vol verhalen. Komische en alledaagse - spannende en fan tastische. Wie de stukjes fotografeert houdt het verhaal compleet. Want elke foto is een deel van het verhaal, 't Is een kwestie van knippen. Vaak knippen, raak knippen. Geen kunst aan met die toestellen en flitsers van tegenwoordig. Heeft u voldoende lampjes en films in huis? Want nu is het de tijd voor plezierige flitsfotogra- fie binnenshuis. En u weeteen paar foto's meer en je hebt een verhaal. Vertel zelf ook eens iets in foto's en doe dan mee aan de wedstrijd: 'een paar foto's meer en je hebt 'n verhaal'.Vanaf beden tot en met eind december zijn er 8 wedstrijden met elk drie prijzen van f 250.- (totaa 6.000.-). Uw fotohandelaar zal u graag alle in.ichtingen geven en daarbij krijgt u de speciale inzendenveloppe gratis. -»<

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6