ïnerverende start naar maan CHU verwijt AR compromis Washington wacht een miljoen mensen [oele reactie op dreigend onheil sloeg bliksem in saturnus-raket eerdere controle maantaxi: oke! Winnaar no. 109.886 in het Chevron kleurenspel ©uc/ omencle dagen palend voor 'ritse vijfling Weinig verandering Eerste geweld bij mars tegen de dood IN DE KOU HUISMAN LEIDEN f 500,- [OUSTON/KAAP KENNEDY (AP/ANP) Na een van de ,st enerverende lanceringen in het Amerikaanse ruimte- jtprogramma is de Apollo-XII met Conrad, Bean en Gordon r naar de maan, in welker omgeving zij in de nacht van ag op dinsdag zullen aankomen. Controles hebben uitge- Kn dat alle instrumenten en systemen goed functioneren en t te lijden hebben gehad van de mogelijke blikseminslag of lere onvoorziene atmosferische invloeden in de allereerste van de lancering. slechts een kwartier voor de lancering bestond grote onzeker- iof de vlucht naar de maan volgens het tijdschema zou kunnen innen. Voor de ruim een half miljoen toeschouioers op de Kaap ier wie Nixon en de Nederlandse minister De Block) ivaren de ■omstandigheden aller miserdbelst. Daar nevel, tegen een laag- cende bewolking konden zij vrijwel niets zien. Kr de gigantische raket was dit jr geen bezwaar, maar wel maak ten zich enige zorgen voor een naderende zware onweersbui. «Mn ging de raket om 17.22 urn- tijd (een minuut eerder dan het thema vermeldde) op een zuil met een oorverdovend la- ran het startplatform 39A naar limte. Alarm rakettrappen werkten per- mtiar enkele seconden na de stokte de adem in de keel de honderden in het vlucht- ngscentrumde signalen (en en er bleek iets grondig terd te zijn met de stroom- ming in de raket. Even la- Ion Conrad na inschakeling het noodsysteem melden, dat ■aket waarschijnlijk door de em getroffen ivas, maar dat normale stroomvoorziening weer herstelde. Hij had een Iflits bij de raket waargeno- ns hart stond stil" zei men evluchtleiding. „Daar hadden leen tijd voor", was het laco- tantwL*?rd e-maanreizi- die plotseling zoveel rode mhmpjes voor zich hadden branden, dat ze nauwelijks tn wat ze het eerst zouden ten doen. Men is het er nog U niet over eens, wat er pré- san de hand is geweest, maar (Van onze correspondent) )N'DEN (GPDi De toestand de Londense vijfling was gister- i beter dan werd verwacht. Het- echter niet wil zeggen dat de m dat allen zullen blijven leven l ujn. Dit hebben de statistieken 'ele vorige vijflingen bewezen, erstvolgende drie dagen worden de artsen als kritiek beschouwd, babies wegen allen minder dan Nederlandse ponden. De vijfling met tussenpozes van vier minu- donderdagavond door middel de keizersnee geboren. De toe- i van de 33-jarige moeder me- Irene Hanson uit Rayleigh in paafschap Essex was bevredi- De vijfling is negen weken te geboren. Een ploeg van 16 art- verpleegsters verleende bij de 'lot verlopen geboorte assisten te babies worden elk uur door lel van buisjes met borst- gevoed. Vijf dokters en ver- >ters houden voortdurend bij de ®g de wacht om onmiddellijk te *n ingrijpen, wanneer zich taties zouden voordoen, tvader, een 35-jarige metaalbe- to. had het gisteren heel erg [doordat verschillende dagbladen Sdstriften het echtpaar aanbie- 1 hebben gedaan tot 30.000 (ongeveer 250.000 gulden) toe. dat alleenrecht van hun verhaal dank zij de koele reactie van de astronauten kon de vlucht worden voortgezet. Aanvankelijk meende men na her stel van de normale situatie, dat er grote moeilijkheden zouden kunnen optreden wanneer een instrument voor zeer nauwkeurige positiebepa ling en navigatie door de onderbre king van de stroomvoorziening ont regeld zou zijn, maar na controle bleek ook dit erg mee te vallen. Uit parkeerbaan Vanuit een parkeerbaan om de aar de werd de combinatie van Apollo, service-module, maantaxi en derde trap door deze laatste op tijd (2 uur 47 minuten na de start) in een baan naar de maan gestoten. In die baan koppelden Apollo en maantaxi in de juiste vorm aan elkaar, waarna de derde trap werd afgestoten in een baan naar de zon. In dat stadium konden Conrad en Bean veel eerder dan in de bedoeling had gelegen, de maantaxi inspecteren. Deze bleek in geen enkel opzicht geleden te hebben van de storing in' de vroegste fase van de vlucht, zodat alles er naar uitziet dat de vlucht verder zonder haperingen kan verlopen. Deze con trole van de maantaxi begon van nacht om kwart voor één in plaats van maandagochtend. De astronau ten hebben thans vrij veel rust naast routinewerkzaamheden, tot maandag de omgeving van de maan wordt be reikt. Jane Conrad houat ae micro foon vast voor Sue Bean, als deze na de start verklaart: „Ik geloof, dat dit het grootste moment uit zijn leven is voor Alan." De echt genoten van de maanmannen woonden de lancering op ae Kaap bij, terwijl Barbara Gordon, wier echtgenoot niet op de maan komt maar de Apollo blijft besturen, in haar woning in Houston de span nende start op de televisie gade sloeg. Links de Saturnus, die zich heeft losgemaakt van het plat form. Minister Veringa heeft het in de Kamer deze week zwaar te verduren gehad in verband met zijn nota bestuurshervor- ming universiteit. Zijn partijge noot drs. Schmelzer liet hem in de kou staan. Het verhaal gaat dan ook, dat dr. Vermga e* schoon genoeg van begint te krij» gen en bij het minste of gering» ste aanleiding zal zien om op te stappen. Wat is er gebeurd? De minis ter wenste geen werkelijke dis cussie aan te gaan met de oppo sitie. Hij stelde voor om moties van de oppositie, waarin om een gekozen universiteitsraad als hoogste bestuursorgaan werd ge vraagd, aan te houden. De mi nister wil bij het maken van zijn wetsontwerp zoveel mogelijk „bouwstenen" gebruiken en niet van te voren gedwarsboomd wor den in zijn schetsplan. Wel kun nen de Kamerleden van hem alle mogelijke inspraak krijgen bij de totstandkoming van het wets ontwerp. Ook aan zijn eigen nota hecht de minister geen absolute waar de. Daardoor werd een krachtme ting met de oppositie uitgesteld. Toen drs. Den Uyl, fractieleider van de Partij van de Arbeid daar op zei dat een aangehouden mo tie zwaarder weegt dan een ver worpen motie, kwam KVP-leider drs. Schmelzer in het geweer. Hij wenste „duidelijkheid" van Den Uyl. De socialisten moesten hun motie intrekken of er over laten stemmen. Het werd het laatste en de motie was verworpen. Met zijn interventie dwong drs. Schmelzer ook de minister tot de terugtocht. Dr. Veringa zag een eind gemaakt aan zijn filosofie, dat „uiteindelijk voor een archi tectuur gekozen zal moeten wor den. die voor allen aanvaardbaar is, zowel voor de gebruikers van het nieuwe huis als voor dege nen die dat huis in hun omge ving moeten opnemen". Dank zij drs. Schmelzer zal de bewindsman misschien de fapade nog iets kunnen verfraaien, maar blijft het fundament in ieder ge val ongewijzigd. ADVERTENTIE Café Rest. „DE ZWAAN" BOULEVARD KATWIJK o. de Vuurtoren i Tel. 01718-2064 a la carté keuken Boeiend uitzicht op zee Voor zakenlunches. diners, recepties of uitstapjes. Onbeperkt parkeren. Het gehele jaar geopend. DEN HAAG (GPD) ..Wie uit het compromis wil leven, die sterft eraan." Dat heeft de voorzitter van de CHU, prof. dr. J. W. van Hulst vanmorgen de anti-revolutionairen voorgehouden in een toespraak tot de unieraad van de CHU. Prof. Van Hulst wekte de unieraad op het AR- voorbeeld niet te volgen, maar tot continuering van het gesprek met de beide andere christelijke partijen te besluiten. Prof. Van Hulst verweet de AR- voorzitter dr. Veerman van meet af aan op een compromis te hebben toegestuurd. „Uit taktisch oogpunt is deze houding begrijpelijk, maar ze is niet heroïek," aldus de voorzitter van de CHU. „Van een partijvoor zitter mag verwacht worden dat hij de resolutie, opgesteld door zijn eigen hoofdbestuur, verdedigd." De unievoorzitter zei, dat de CHU een eigen lijn wil volgen en niet aan de visie van de ARP is onderworpen. Prof. Van Hulst zag in de anti-re volutionaire poging om de KVP en ADVERTENTIE Bilt verwacht van heden tot ttoavond knde bewolking met plaatselijk l"(i Matige tot krachtige aan 1 tijdelijk nog harde zuidwes- wind. Weinig verandering in fcituur. (opgemaakt om 9 uur) ltP: 801 uur; onder; 16.48 uur 11 op: 14.09 uur; onder: 23.48 uur te Katwijk te 7.43 en •uur, laagwater te 3.23 en 15.52 11 hoogwater te 8.57 en 21.3! '••«water te 4.26 en 17.01 uur) de PvdA weer tot elkaar te brengen bijzonder weinig heil. Hij sprak van een „levenloos geboren kind." „Hier helpt zelfs geen mond-op- mond-beademing van een CNV-voor- zitter," zei hij. Overigens is ook mr. B. W. Bies heuvel, de AR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, ook niet gerust over de koers van zijn party. Hij zei dat gisteravond in Winterswijk. „De AR-partij heeft een reputatie te ver liezen, te weten de reputatie van de vaste lijn en de duidelijke koers," al dus mr. Biesheuvel. De AR-fractie voorzitter merkte op, dat de partij leiding de moed moet hebben om een duidelijke koers aan te geven, ook al is dat niet naar de zin van Jan, of Hans of van alleman. Mr. Biesheuvel wees erop, dat de AR-partij reeds sinds 1967 een beleid voorstaat dat gericht is op samen werking van de drie christelijke par tijen, te weten KVP. ARP en CHU, en ook waar mogelijk een samen voeging van de politieke activiteiten van die drie partijen. Geheel los van het overleg tussen de drie confessio nele partijen staat de nadere bezin ning in de AR-partij waartoe op het convent werd besloten. Deze bezin ning kan nuttig zijn, maar mr. Bies heuvel ontkende dat daardoor het overleg tussen de drie confessionele partijen zou zijn bevroren. „Het is niet in de ijskast gezet noch zijn KVP en CHU in de wachtkamer ge plaatst." Mr. Biesheuvel verklaarde, dat het jverleg tussen de drie confessionele partijen moet doorgaan, ook op kor te termijn. nVERTENTTF TEL. 34000 •tonner bestaat uit 24 pagina's1 (Door mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Amerika s hoofdstad heeft zich voorbereid op een invasie van ongeveer één miljoen demonstranten tegen de oorlog in Vietnam. Behalve de grote samen komst van het Nieuwe Mobilisatie Comité, dat alle anti-oorlogsgroepen overkoepelt, vinden er op tal van plaatsen in de stad ook andere de monstraties plaats. Yippies beleger den het ministerie van Justitie in de hoop minister Mitchell te spreken te krjjgen - over het proces tegen hun leider Abe Hoffman, een van de ge daagden in de rechtzaak in Chicago over de onlusten die er tijdens het partijcongres van de Democraten vorig jaar plaatsvonden. Het ministerie was uit voorzorg overgenomen door parachutisten, waardoor het een middeleeuws fort leek, gereed voor het beleg, Toren hoge stalen deuren werden herme tisch afgesloten. Nog steeds leggen de leiders van het Nieuwe Mobilisatie Comité de nadruk op het niet gewelddadig ka rakter van hun actie. Maar vannacht ontstond het eerste gevecht. De ul tralinkse SDS stootte by een poging de Zuidvietnamese ambassade te „nemen", op de nationale garde. Wolken traangas werden over de de monstranten gespoten, die door een kille wind. die uit alle richtingen leek te blazen, her en der werden verspreid. Sommige demonstranten droegen, kennelyk op alles voorbe reid. gasmaskers. Zingend verspreid den zij zich, hun refrein herhalend: Geef de vrede een kans. Ook de regering en stadsbestuur lijken voorbereid op meer confronta ties. In en rond Washington zyn :o'n veertigduizend militairen paraat. 5jj hebben „stellingen" ingenomen in en rond de regeringsgebouwen. In New York stonden gisteren •ongeren in de stad om moratorium speldjes te verkopen en om passan ten op te wekken aan de demon stratie deel te nemen, of om een pe- ittie tegen de oorlog te onderteke nen. Deze plotseling tot leven ge- :omen activiteiten worden onder an- lere toegeschreven aan de toespraak an vice-president Agnew van don- Ierdagavond. Washington ziet zich geplaatst ADVERTENTIE Mevrouw P. A. Slabbers Kelperweg 1 Keipen. (Limburg) Totaal 187.278 prijzen ChEVrOfl van 1,- t/m 1000,-. I Tank bij Chevron j en win zo'n prijs. Drie jeugdige demonstranten vluchten voor het traangas, dat de politie gebruikt om een mars naar de Zuidvietnamese ambas sade in Washington te verijdelen. voor het bykans onoplosbare pro bleem om de duizenden die naar de stad komen onderdak te brengen. Alleen Georgtown University heeft, onder pressie van de studenten, zyn faciliteiten open gesteld voor de de monstranten. Solidariteitsacties met de morato riumbeweging worden dit weekeinde in vele plaatsen in de westelyke we reld gehouden. Gisteravond waren er reeds demonstraties in Amsterdam. Madrid, Kopenhagen, Wenen en Bonn. ADVERTENTIE cubu ifoutw/n INTERIEURVERZORGING CRUN5&URGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING I Uit het Leidsch Dagblad van 15 November 1869: Tot directeur van het rijkstelegraafkantoor alhier is, met ingang van 1 januari 1870, benoemd de heer W. Kruggink, thans in diezelf de betrekking te 's Hage. (Advertentie) Ter steen drukkerij van J. J. Sleyser, Hogewoerd worden vervaar digd: Visite-kaarten op dub bel glacé carton gedrukt f 1 per 100, f 2,50 per 300 stuks. (Advertentie) Gasoma- menten ontvangen bij D. Sa- la en Zonen, iv kristal, ver guld-koper, alsmede een nieuw soort Fransche Gang lantaarns. Breestraat. gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1969 N°- 32944 EIDSCH m DAGBLAD Urtflir: E. A. E. van Dishoeok DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smecl 1 LeUa> Gao 87055 toedacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25). 14.95 per maand (bij voomitbetalingi. losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1