J Openbaar i vervoer prioriteit te ontvangen dient in Leiden Nieuwe burgemeester van Leiden bij voorkeur ri PAK-lid y. en D. niet Oegstgeest PRETTY THING ZIEK in Is'kaas uit het vuistje' voer voor intellectuelen? Even nadenken voor u nee zegt. OFFICIEEL RAPPORT NEEMT HET OP VOOR BELANGEN N.Z.H Toekomst onceptprogram van Progressief Akkoord: Groei Ombudsman Leids optreden gaat niet door Afbraak Ziekenverpleging Gemeentecentrum Kerkelijk Leven Gemeente Hooglandse Kerk WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 LE1DSCB DAGBLAD dr. a lOtOf 'sc hi huls 'SCM De N.Z.H. vormt een he* langrijke schakel in het stads- en streekvervoer. Handhaving en geleidelijke uitbreiding van een aan de vervoersbehoeften aangepast stads- en streekvervoer zal alleen mogelijk zijn, indien de overheid de verantwoor delijkheid op zich neemt voor het noodzakelijk geachte ver zorgingsniveau en bereid is de kosten daarvan te dragen. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN/DEN HAAG Het openbaar vervoer staat nu al vele jaren in Leiden in het middelpunt van de belangstelling. Er kan geen begrotingsbehandeling voorbij gaan of dit vervoer maakt een punt van bespreking uit. Zo ook nog onlangs bij de behandeling van het verkeersplan voor de binnenstad en de parkeernota, waarbij het openbaar vervoer eveneens ter sprake kwam. Van zeer recente datum is verder het verzoek van de N.Z.H. aan enkele gemeenten (w.o. ook Leidentot het ontvangen van een sub sidie tegemoetkoming in de hoge exploitatiekosten Hoewel dit ver zoek werd afgewezen, hebben B. en W. van Leiden thans op vragen van enkele raadsleden meegedeeld, dat zij op korte termijn zullen nagaan of en in hoeverre het standpunt van het college moet wor den gehandhaafd, gelet op de mogelijkheid, dat op de begroting 1970 van Verkeer en Waterstaat ook een bijdrage is uitgetrokken voor gemeenten, waar het stadsvervoer wordt verzorgd door een niet-ge- meentelijke onderneming. Voor deze gemeenten zal de algemene norm gelden, dat zij alleen voor een bijdrage in aanmerking kunnen komen wanneer de door hen verleende subsidie een te zware belasting vormt voor het gemeentelijk budget. Het openbaar vervoer heeft i parkeemweilijkheden steeds gro- het woon-werkvervoer een be- ter worden. "^[langrijke functie, vooral nu de >g 4 - vol» iur s 7.45. 'P dit üddji •8a4 vrydi op n zo: Zal 'or.-.i. Van super-recente datum jj. vrijdagavond tijdens de feestavond van de N.Z.H. in de Stadsgehoor zaal is tenslotte de uitspraak van de directeur van dit vervoersbedrijf, mr. J. A. P van Ballegooyen de Jong: „Ik geloof, dat een redelijk rendement voor ons bedrijf nauwe lijks of helemaal niet is weggelegd. Onzerzijds doen wy er alles aan om geld van de gemeenten l06 te kry- gen, maar zelfs als dat zou lukken, zullen wy er niet aan kunnen ont komen in te krimpen als gevolg van het afnemend aantal reizigers". Op hoog niveau worden deze vervoers- en financiële proble men thans aan de orde gesteld in een ons gisteren in het-Haagse Nieuwspoort aangeboden rapport, uitgebracht door de Kon. Neder landse Ver. van Transportonder- (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN „In de komende raadsperiode zal voor Leiden een nieuwe burgemeester worden benoemd. Het Progressief n., Akkoord is van mening, ddt de burgemeester rechtstreeks door de bevolking moet worden gekozen. Zolang dit niet mogelijk u'is, moet de gemeenteraad in elk stadium van de burgemeesters- ïj benoeming worden gehoord. Er is geen enkele reden, dat de nieuwe burgemeester weer een VVD-lid" moet zijn. Wij zullen de voorkeur uitspreken voor een burgemeester, die lid is van één van de in het PAK samenwerkende partijen". Dit is één van de punten uit het jncept-progrartima voor de raads- krkiezing in 1970 van het PAK, ibei) waaruit wy gisteren de hoofdpun- 7as* ten publiceerden en dat deze maand «ordt voorgelegd aan de ledenver- dJn aderingen van Democraten '66, Paci- di| lstisch Socialistische Party, Party Tan de Arbeid en Politieke Party tape Radikalen lriBj De houding van en ten opzichte van de wethouders en van de raads leden op het gebied van bestuurs- verantwoordelijkheid behoort tot de crtWLioofdpunten. Over de Gewest raad zegt het PAK-programma dat ur; i Uiterlijk in 1973 moet worden be tlist hoe de samenwerking wordt en Jhoortgezet. Het PAK is van mening, dat de Gewestraad grote bevoegdhe den moet krygen op alle gebieden. ,die voor de betrokken gemeenten van gemeenschappelijk belang zyn. De raad moet rechtstreeks door de »a#«treekbewoners worden gekozen. On aam enH 10-4 0' fle n nemingen en waarin uitvoerig wordt ingegaan op de toekomst van het openbare stads- en streek vervoer. In dit rapport, dat een krachtige steun betekent in de rug van de N.Z.H.-directie by het ont vouwen van haar beleidsiynen. wordt ervan uitgegaan, dat de moderne maatschappy het niel kan stellen zonder openbaar ver voer. Wil dit vervoer echter in de toe komst zyn uiterst belangryke maat- schappelyke functie kunnen blyven vervullen, dan is het treffen van maatregelen noodzakelyk. Daar by staat voorop, dat hoog gekwalificeer de vervoersvoorzieningen moeten worden geboden, waarby de overheid bepaalde, welomschreven, verant- woordeiykheden draagt In het rapport wordt ons voorge rekend. dat het aantal vervoerde rei zigers in het lokale tram- en bus vervoer in 1968 in totaal 578 miljoen bedroeg. Van deze lokale reizigers werden er ongeveer 490 miljoen door de negen gemeentelijke vervoerbe drijven vervoerd en circa 88 miljoen door andere ondernemingen, voor het merendeel streekvervoerbedrijven. De kern van de zaak, aldus de slot conclusie van het rapport, is dat van de samenleving verlangd mag wor den, dat zij de voor het openbare vervoer noodzakelijke gelden op brengt. Dan kunnen ook hogere ei sen worden gesteld met betrekking tot de kwaliteit van dit vervoer. Kwa litatief hoog te waarderen vervoei kan alleen dan geleverd worden, als het openbare vervoer in de toekomst volgens een nieuwe aanpak wordt benaderd. Pas dan kan dit vervoer voldoen aan zijn onmisbare, maatschappelijke functie. Op het stuk van democratisering Kgt het PAK. dat alle soorten raads- en commissievergaderingen open baar moeten zyn, dat belangryke ènT P|annen in een tydig stadium aan un, de raad in de vorm van altematief- eD 7 voorstellen moeten worden voorge legd en dat de burgery het recht heeft mee te denken, te beslissen en uit te voeren (aan hearings en wyk- comités' moet een grote rol worden gegeven). Universiteit Het PAK stelt verder, dat de aan stelling van een zesde wethouder .kelyk is. dat de burgemeester een volledige verantwoordingsplicht, I Migt (o.a. voor het politiebeleid) en dat de functies van burgemeester en curator van de Leidse universi- kit onverenigbaar zyn. i Wat de verhouding tussen ge meente en universiteit betreft vraagt t het programma of er geen inte gratieproces mogeiyk is ten bate van j de Leidse bevolking. In dit verand kn een samenwerkingsvorm worden levondcn tussen universiteit Leidse Onderwysinstelllngen? En: kunnen talloze studentenvoorzienin gen tevens worden gebruikt voor de overige Leidse studerende of werken- j de jeugd? Bij het hoofdstuk sport stelt het j PAK. dat de mogelykheden, die binnen universitair verband bestaan om zich te recreëren, voor alle in gezetenen op gelyke wijze toeganke- lyk moeten zyn. Er moet een urgentieiyst komen j van sport- en recreatievoorzieningen j waarby hoogste prioriteit moe ten hebben het derde zwembad, res tauratie van zwembad De Zijl. meer voetbalvelden en ruimte voor volks tuinen en gratis conditietraining. Het geld? Het PAK stelt, dat Lei den in de komende jaren met veel meer kracht regering, parle ment en buurgemeenten moet trachten te overtuigen van de on houdbare situatie. De regering zal moeten inzien, dat voor een stad als Leiden speciale voorzieningen .moeten worden getroffen en de buurgemeenten moeten ervan wor den overtuigd, dat ze sociaal ern stig tekort schieten als ze blyven profiteren van de Leidse voorzie ningen zonder mee te betalen. Er kan worden gezocht naar een ster ker stadsgewest met een eigen fi nancieel statuut of naar een nau we samenwerking met Leiderdorp en Oegstgeest. Enkele punten uit het hoofdstuk sociale dienstverlenmg. In de sa- neringsgebieden wil het PAK vanaf de aanvang een speciaal centrum hebben waarin maatschappelijk werkers het gehele proces van de sanering kunnen volgen en begelei den. De gemeente moet de oprichting van dienstencentra voor bejaarden stimuleren. In het belang van veel kinderen dient subsidie te worden gegeven aan goede kinderdagverbly- ven en dient de oprichting van kin derspeelzalen als belangrijk te worden erkend. Wat de nieuwbouw betreft wil het PAK meer variatie in woonvormen, ruime aandacht aan algemene voor- LEIDEN Het concept- PAK-programma stelt onder een hoofdstuk „gemeente in dienst van de burgerij", dat moet ivorden nagegaan of het mogelijk is een ombuds man aan te stellen met als taak het snel en doeltreffend behandelen van klachten van burgers. Het stadhuis moet meer een „open huis" ivorden, wat het PAK wil bevorderen door bezoekers te laten ontvangen door receptionisten, die de weg wijzen, het vervangen van de loketten door balies en spreekkamertjes (ambte naren krijgen een speciale training voor de baliediensti en openstelling van het stad huis gedurende de hele dag. dus ook tussen de middag en bovendien één avond per week. Het PAK wil verder een gids voor nieuwe Leidenaars, een voorlichtingsblad en een mobiel voorlichtingskantoor voor de woonwijken. zieningen als scholen, buurthui zen, café's, terrasjes en ruimten voor de jeugd en woonvoorzieningen voor de werkende jeugd en alleenstaan den op dezelfde manier als voor stu denten. Grondspeculatie moet onmo gelijk worden gemaakt. In princi pe wil het PAK daarom, dat de ge meente grond in erfpacht uitgeeft. Er moet een grondige inventarisa tie komen van het aanwezige en wenselyke industriepatroon, waar op het beleid inzake werkgelegen heid en industrialisering zal worden gebaseerd. By het onderwysbeleid stelt het PAK versnelde democrati sering van het onderwys voorop. Met experimenten moet worden ge zocht naar nieuwe vormen van on derwys, waarin ieder individueel kind zich zo goed mogelyk kan ont plooien. Op het gebied van de cul tuur heeft de schouwburgvernieu wing de aandacht en wordt gesteld, dat kunstbeoefening dient te worden gestimuleerd. In een permanent crea tief centrum is ruimte voor actieve kunstbeoefening en expositie. Het PAK acht de Waag voor dit doel ge schikt. Uit het hoofdstuk over de binnen stad zullen wy enkele punten publi ceren in de eerstvolgende afleve ring van onze rubriek „Binnenstad onder de loep". Er is reden om aan te nemen, al dus lezen wy in het rapport, dat het openbare stads- en streekvervoer mits een behoorlyke functionering van dit vervoer wordt gewaarborgd in betekenis zal toenemen. By het stadsvervoer is, na een sty ging in de jaren vyftig en het begin van de jaren zestig, het aantal rezigers ge daald. doch vertoont ondanks het toenemende autobezit de laatste twee jaren in een aantal steden een duidelyke groei. Dit laatste is om het gevolg van de toenemende hin der die de gebruikers van indivi duele vervoermiddelen van de steeds moeiiyker wordende verkeerssituatie ondervinden. Verbetering van het openbare stadsvervoer zal tot "n ver dere toename van dit vervoer lei den. Daar waar vrye banen of ry- stroken voor het openbare vervoer werden ingevoerd, kon reeds een der- geiyke vooruitgang worden vast gesteld. Men verwacht verder, dat het openbare vervoer een steeds be langrijker taak zal krygen in het woon - werkver voer en dat een deel van de automobilisten het openbaar vervoer aal prefereren, omdat het door de verkeerscongesties steeds moeiiyker wordt van de eigen auto gebruik te maken. Uitbreiding winkelcentrum aan de Lange Voort in voorbereiding (Van een onzer streekredacteuren OEGSTGEEST Het heeft er lang naar uitgezien, dat V. en D zich zou gaan vestigen in het winkelcentrum Lange Voort. Daartoe zou aan de flat op de hoek van de Lytweg en de Lange Het A.M.F. wil aan de uitbreiding van de flat toch gestalte geven. Daarom wordt er nu onderzocht wie belangstelling heeft voor het winkel pand. Er moet een winkelbedrijf in gevestigd worden, dat afwykt van de reeds bestaande Er wordt met ver schillende gegadigden onderhandeld, waarb'i een belangrijk punt van overweging is of de te vestigen zaak ziek geworden, levensvatbaarheid heeft en past LEIDEN De Engelse be&tgroup The Pretty Things treedt vanavond niet op in de Leidse Stadsgehoorzaal Frovadya?-Lelden, die dit concert zou organiseren, heeft op het laatste moment een telegram van de mana ger van The Things ontvangen, waarin deze tot zyn diepe spijt het optreden moet afgelasten. De zanger i van de groep. Phil May. is plotseling Hy ligt met maag- catarre in bed. Provadya?-Lel den zal morgen een nieuwe datum voor dit concert vaststellen. De Pret ty Things stellen zelf voor om eind Voort door het Algemeen Mijn- i het patroon van zaken, werkers Pensioenfonds een laag- Wanneer de plannen eenmaal rond K„,. zyn, zal het niet lang meer duren bouw-element. bestaande uit drie voor met de bouw wordt begonnen, bouwlagen, worden aangebouwd tekeningen Ues!K1 Er In deze flat is reeds gevestigd de den twee woonlagen boven de win- van deze maand of begin decembw kei komen. Op de realisering wacht te komen. De kaarten, die m voor men nu in Oegstgeest ook het ge- meentebestuu?-met spanning. verkoop z^n "uven geld*. woninginrichting Caspar! V. en D. heeft echter afgezien van vestiging in Oegstgeest. Met nadruk stelt het rapport, dat gewaakt dient te worden tegen af braak van het openbaar vervoer Er moet Integendeel worden gestreefd naar een zo aantrekkelijk mogeiyk openbaar vervoer, waardoor een ver groting van het aandeel van dit ver voer in de totale verplaatsingen van personen wordt bereikt. Vóór alles moet naar een vlotte af wikkeling van het openbaar vervoer worden gestreefd. Werkeiyk resul taat kan echter pas bereikt worden als de overheid bereid is in te gry- pen en maatregelen ten nemen om het openbare vervoer zoveel mogelyk vrye banen of rystroken te verschaf fen en, waar dat nog niet mogelyk Is, aan dit vervoer duidelyke priori teiten in het verkeer te geven. LEIDEN Geslaagd zyn voor het examen diploma A ziekenverpleging In het Sint Elisabeth ziekenhuis de dames: H. F W. J. M. van Beuse- kom, E. F M. Bögemann, Y. M. Dou- wes. W. H. A. M. Duyvesteyn. A. W C. E. Hollen. M. C. Horrée. M. L. de Guchteneire. C. P. Th Kuhlmann. M. F. J. P Meys. G. W. M. Moo- ren, L. M. Ruygrok. A M v. d Weij- den, en J. A .C. v. d. Wulp. Geen af gewezen. Deze maatregelen kunnen niet uitsluitend afhankelyk worden ge steld van bydragen van de ryks- overheid. Ook de gemeenten moeten by het besteden van de gelden, waarover zy beschikken, zich laten leiden door het beginsel, dat het openbare vervoer, gezien zyn maatschappelyke functie, belang ryke prioriteit nodig heeft Als de overheid, aldus nog steeds het rapport, het gewenste verzor gingsniveau vaststelt en dat ls ge zien de functie van het openbare ver voer logisch dan zal zy ook finan cieel verantwoordelyk moeten zyn. De gemeenten dragen in dit opzicht een eigen verantwoordeiykheld. Aan gemeenten, die geen subsidie verle nen aan particuliere vervoersonder nemingen, wordt nog voor ogen ge houden. dat in 1968 gemeenteiyke vervoersbedrijven een verlies van in totaal 110 miljoen gulden leden. LEIDEN Op vrijdag 21 novem ber zal het nieuwe gemeentecentrum rond de Hooglandse Kerk officieel worden geopend Het centrum, waar in centrale kerkelyke activitei ten zullen plaatsvinden en dat dienst gaat doen als wijkcentrum van de w kgemeente „Pniël", is tot stand gekomen door restauratie en ver bouw van de huisjes rond deze kerk. NED HERV. KERK Beroepen te Vlissingen, F Brou wer te Honselersdyk. Bedankt voor Weesp. K A. Abelsma te Waterin gen. voor Maartensdyk toezegging J. W. van der Heiden te Wlennger- meer. GEREF. KERKEN Beroepen te Kollum J. Rutgers t« Stedum, die dit beroep heeft aange nomen, te Bentheim (did) H. Tien te Ede. ADVERTENTIE Intellectuelen waren vroeger van die mensen met hoge voorhoofden, hoge boorden en hoogbeschaafde stemmen. Dat is een misvatting: intellectuelen zijn mensen die nadenken en er zijn evengoed intellectuele stratenmakers als niet-intellectuele ingenieurs. Nu weten alle voedingsdeskundigen dat de hersens veel eiwitten nodig hebben. En mensen die veel nadenken of vaak schaakspelen of heel slim moeten zijn die hebben een eiwitrijk dieet nodig. 'Kaas uit het vuistje'past in hun leven: zo'n hartige, lekker dikke plak, even tussendoor van 't stuk gesneden,^ is een prima eiwit injektie. We willen niet zeggen dat iedereen die vaak kaas uit het vuistje hapt opeens beter gaat denken. Aan de andere kant: op tijd iets lekkers weten^ te vinden is in elk geval een teken van gezond verstand.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3