Iminent (Bodegraven) gaat in 1970 25.000 orgels bouwen Hazerswoude verrast door ontslag van burgemeester \AN ORGELLLINDELTOT INTERNATIONAAL BEKENDE WSTRIE VAN ELEKTRONISCHE INSTRUMENTEN Agrarische structuur in Rijnstreek Onverschillige verkeerszondaar Noordwijk af van pastenstatistiek Twee Katwijk se zusjes gewond G. VAN DOBBEN DE BR UYN NAM BESLUIT NA LANGDURIG GESPREK MET BINNENL4NDSE ZAKEN 'Koopje werd 50,- boete fi ÏOUÜ pp 12 N0VEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Door Cees Combee) We moeten terug gaan naar 1923. Toen de grondslag gelegd voor Bodegraafs elektronische orgel- N.V. Eminent. Wanneer in dat jaar de heer J. Vree- in een klein huisje aan de weg tussen Bodegraven en (toen hoofdverkeersweg van Utrecht naar Lei- orgelhandel was begonnen, zou naar alle waar de nu internationaal vermaarde fabriek geen ge- hebben gekregen. Z'n drie zoons zouden dan zeker een beroep hebben gekozen. Nu staan de heren C., K. L. en F. aan het hoofd van een gigantisch bedrijf, dat dit jaar orgels hoopt te fabriceren en dat in 1970 de wil trachten op te voeren tot bijna het dubbele: LEIDEN/DEN HAAG —..Het ver keer bestaat tegenwoordig alleen uit regels, regels en nog eens regels" merkte de Haagse politierechter op. De 23-jarige arbeider die terecht HAZERSWOUDE Op initiatief j stond, bleek het met al die regels van de agrarische commissie van de niet zo nauw genomen te hebben, standaorganisaties is bü de provin- Hij stond terecht, omdat hij op de ciale directie voor de bedrijfsontwik- Lammenschansweg in Leiden met keling in de landbouw een rapport zyn auto was geslipt en toen in bot- verschenen. getiteld „Agrarische sing was gekomen met een ge par- Structuur Rijnstreek". Hierin staat keerde auto, die werd beschadigd, beschreven de landbouwkundige en was net enige waarvoor de sociaal-economische situatie in de man terecht stond, want na die ge- Rijnstreek. als ook de noodzakelijk geachte voorzieningen mede in ver band met de geplande rijks- en pro vinciale wegen, stadsuitbreidingen en recreatiegebieden. De Vereniging voor Bedrijfsvoor- I lichting ..Rijnstreek West" er standsorganisatiee 1TB, CBTB Hollandse Maatschappij van I^nd beurtenissen, was hij doorgereden. Er kwam voorts nog bü, dat verdach te niet in het bezit bleek te zijn van een rübewüs, de auto in slecht staat verkeerde en de rem niet werkte. Dit allemaal, terwül hü een Jaar niet op de j de weg mocht komen na een eerder en j vonnis. ..Het zegt u allemaal zeker niets". j bouw organiseren naar aanleiding veronderstelde de rechter. „U wilt j van het verschenen van dit rapport met alle geweld autorijden en trekt j studie-avonden, welke worden inge- 1 Zjoh nergens niets van aan". „En leid door ir. P H. J Everts, rijks- j ais ik vry kom, ga ik toch weer zo landbouwconsulent in Gouda. De I gauw mogelijk autorijd®11"- kondigde byeenkomsten vinden plaats: 17 no- verdachte aan, waarmee hü de vember, 20 uur. Leiden, Antonius toorn van de rechter nog groter Clubhuis; 24 november. 20 uur, Al- maakte. men vanuit Leiden naar rijdt ziet men links van 16 (net over het spoorweg- de Eminent-fabriek liggen, nog maar enkele jaren oud: mr. J. J. Croles opende 1967 de 5000 m2 vloeropper- hebbende nieuwe fabriek in industriële Dronenwijk. goed, want precies twee. op 5 mei van dit jaai de commissaris der Ko- in de provincie Zuid-Holland Klaasesz, een uitbreiding van 5000 m2 in gebruik zodat de vloeroppervlakte nu 10.000 m2 In dit industriegebied de gebroeders Vreeken nog- een uitbreiding realiseren van Als het moet kan men er mee beginnen. De plannen in tekening gebracht. C. Vreeken: veel aan mijn vooral door dat overnemen Meubelfabrieken N.V. Daarom moet ik verdelen tussen het en Waddinxveense be- 'Fminent' hoef ik me niet zorgen te maken. Daar mar- alles wel. ons doel is Kempkes mogelijk weei* van de grona t Zal wel lukken. De For- wandmeubelen zijn op de btse meubelbeurs enthousiast Baanbrekend aent-directeur Vreeken denkt ankbaarheid aan het baanbre- werk van zijn vader. Hü heef! let gemakkelijk gehad in zijD vertelt de zoon. Vooral niet beginperiode. Toen vader be ad hij geen cent. Daarom hij een tienjarig consignatie- ict met een collega-handelaar, Éj hij een kleine provisie had igen vooï elk verkocht harmo- Galukkig ging het goed In rerd aan de Prins Hendrikstraat degraven een nieuw pand be- n. d vijf Jaar later het contract ging vader zelfstandig zaken Hij importeerde orgels uit and. De kern van vaste afne- werd steeds groter. Daardoor ln Amsterdam is de nieuwe •landse film De blanke sla- en doop gehouden. Medespe- Tonny HuurdemanIzzy hmi en Mariene Rahn dron- er na afloop een delicieus werd de fiets verwisseld voor hei treinabonnement. Vreeken sr was nu in staat zijn re laties verder van huis te zoeken. Bodegraafs succesvolle industrieel zeer beslist: In en na de oorlog ver dween het harmonium uit de huis kamers. Er kwamen andere instru menten voor in de plaats. Onder andere de grammofoon. Toch bleef vader doorgaan. Aanvamkelük nog met, de handel in tweedehands har moniums. De produktie van nieuwe was nog niet op gang gekomen Er werd echter in Amerika en Duits land gewerkt aan een nieuw pro- dukt: het elektronische orgel. Daarin zag vader wel wat. Ommekeer De zoons C. en K. L. Vreeken kwa men in 1947, nadat zijn hun dienst plicht hadden vervuld, het eenmans bedrijf vers tenten en in 1950 deed F Vreeken rijn uitrede. Hij ging naar West-Duitslana om de produktie van elektronische orgels te bestuderen. Dat betekende een ommekeer voor de Vreekens. Eerst werden geïmporteer de instrumenten verkocht, waarna in 1959 een begin werd gemaakt met de ontwikkeling van een eigen elek tronisch instrument. Dat was heus zo eenvoudig nog niet. 2 jaar van zoeken en tasten waren nodig vóór het. eerste prototype van het Emi nent-orgel kon worden getoond. Op 2 januari 1961 begon men (in het klein) met de produktie. Het elek tronische orgeJ uit Bodegraven trok veler belangstelling. In de afgelopen negen jaar heeft het Eminent-bedrüf een gigantische ontwikkeling door gemaakt en het heeft nu tot ver over onze landsgrenzen bekendheid ver worven. C. Vreeken haalt snel een statistiek te voorschijn. Hij zegt lachend: De djfers liegen er niet om. In het eer ste jaar produceerden wij 250 orgels (ze bestonden toen uit één klaviei en thans uit twee met een pedaal en van allerlei grootte en klank volume) en dit jaar hopen wij de phen aan den Rün, Hotel Centraal; 25 november, 20 uur, Ter Aar, Dorps huis. „U denkt mü zeker hierdoor te be wegen u minder straf te geven", ver onderstelde de rechter. De officier eiste zes maanden in trekken van het rübewüs, f 50,- boete en voorwaardelük 4 weken ge- vangenisstraf, met verbeurdverkla- i ring van de inbeslaggenomen auto. De rechter veroordeelde tot een to- I taal van f 300, boete, zes maanden NOORDWIJK B en W van intrekking van het rübewüs en ver- Noord wük hebben besloten de gas- beurdverklaring van de auto. ten statistiek per 1 Januari op te heffen. Het college aeelt. de gemeenteraad mee uiteindelük tot de oonclusie te zün gekomen, dat het nut van de verder te verzamelen gegevens niet j langer opweegt tegen de daaraan verbonden kosten en de last, die men jes van 19 en 23 jaar oud, zün gis- op de huizenverhuurders legt. termiddag vrü ernstig gewond, toen De voorlopige gegevens over 1969 het spatbord van hun bromfiets los- zün bekend B en W zijn van oor- schoot en het voorwiel blokkeerde. KATWIJK Twee Katwükse zue- Een overzicht van de produk- tiehal, waarin vrouwelijke ar beidskrachten de sets voor het ..brein" van het elektronisch Eminent-orgel vervaardigen. Het is een ingewikkeld werkje. (Foto Leidsch Dagblad) richt op de Balkan. Daar gaat het wat eenvoudiger. Opmerkelijk Het elektronische orgel heeft ip de achterliggende jaren grote opgang gemaakt. Dat komt omdat het voor velerlei doeleinden kan worden ge bruikt: als instrument in de huiska mer, voor begeleiding van zang in kerken en grote zalen en als onder deel van bijvoorbeeld een beatband. 't Opmerkelijke is, dat tegen het eind van het jaar de meeste orgels ver kocht worden Dat geldt dan in hoofdzaak het huiskamergebruik Eminent moer daarom zorgen, da deel dat het mogelük is het gasten- bezoek over enige jaren bü benade ring te bepalen. De statistiek betreffende het be zoek in hotels blüft verzorgd door het CBS. Ook zullen ln het vervolg door de gemeente gegevens worden verzameld van de kampeerbedrijven De berijdster en haar duopassagie- re kwamen hierdoor te vallen. Het 19-jarige meisje moest met een her senschudding, jukbeenbreuk en schaafwonden naar het Diaconessen- huis worden gebracht. Haar 23-ja rige zusje liep eveneens een hersen schudding en schaafwonden op. in september ongeveer dertig pro- «000 te herein. Voor mo hebben wy een produktie van 25000 orge»s 1 gepland. Ze worden aan de lopende I Eminent produceert eerst en be- band gemaakt. Wü begonnen met 30 medewerkers (siers) en hebben er nu zo'n 250, onder wie een twintigtal Joegoslavische meisjes. Zij doen het lichte montagewerk goed en beginnen zich al aardig in Bodegraven thuis te voelen. Wij konden dit jaar in ont land helaas niet voldoende vrouwe lijke arbeidskrachten aantrekken en hebben daarom onze blik maar ge- gint dan met het verkopen. Dat ge schiedt in het buitenland door hel mede door het Bodegraafse bedrüf gestichte exportkantoor Manufactu rer's Centre Holland in Baarn. Door deze methode van verkoop behoeft men de afnemers niet al te zeer te leur te stellen. Wel is gebleken, dat de vraag momenteel veel en veel groter is dan het aanbod. Vandaar ook die produktie-uitbreiding in 1970. (Door Cees Combee) HAZERSWOUDE ,,Heb je het gehoord, burgemeester Van Dobben de Bruyn heeft met ingang van 15 januari 1970 ontslag aangevraagd. Als een lopend vuurtje ging het (verrassende) bericht over het komende vertrek van de eerste burger door Hazerswoude. „We weten wel wat we hebben, maar niet wat we krijgen", zei een bejaarde Hazerswouder, die bij de bushalte aan de Gemeneweg bij de Dorpsstraat op zijn pijpje sabbelend naar het (drukke) vijf-uur-verkeer stond te kijken. Uit al die onderlinge gesprekken kon men beluisteren, dat men het jammer vond, dat de heer Van Dob ben de Bruyn op deze wüze het veld moest ruimen. Zeker, men wist wel dat er iets tussen de burgemees Dertig tot veertig procent van de ter enerzijds en de wethouders en in Bodegraven geproduceerde orgels gaat naar her buitenland, hoofdza kelijk West-Duitsland, de Scandina visohe landen en België, maar ook naar Canada notenhouten orgelkasten, die eerst in Bodegraven werden gemaakt en voor een deel uit Italië werden ge- importeerd, worden na de oveme- raadsleden anderzijds niet boterde. Dat hadden ook zü, die aan gemeen telijke politiek niet meer doen, dan eens in de vier jaar naar de stembus van 25 september de heer Van Dob ben de Bruyn ongezouten de waar heid zei over diens optreden als ver tegenwoordiger van de gemeente in het bestuur van het waterleidingbe drijf „De Rünstreek" in Boskoop. Be«in Zuid-Afrika. De te gaan om een nieuwe raad te kie- zen, wel begrepen uit de raadsver- j slagen. Die moeilijkheden begonnen nu zes jaar geleden toen burgemeester Van Dobben de Bruyn na de annexa tie van Zwammerdam bü Alphen aan den Rün benoemd werd tot eer- Er ging büna geen vergadering ste burger van zün geboorteplaats ming van Kempkes allemaal in voorbij of één van de raadsleden laa Hazerswoude Hü wilde toen de Waddinxveen vervaardigd. Nu nog (j€ clinch met de eerste burger ambtswoning niet betrekken. Dat is maar veertig per dag, volgend iaar|De i^tste keer was het wethouder naar onze vaste overtuiging het be- H. van Rijn (CHU) die in de zitting gin van de controverse geweest. De honderd. Tenslotte vertelt de heer Vreeken nog een nieuwtje: Eén van de in strumenten voor de begeleiding van Toon Hermans' nieuwste show is een Eminent 500 de Luxe. Uit een veelheid van elektronische orgels1 heeft Toon. die op het gebied var, begeleiding zeer hoge eisen stelt, dit Bodegraafse produkt. uitverkoren als het. wat klank betreft, meest geschikte. I DEN HAAG BENTHUIZEN „Er deugde weinig van de auto waai- u mee reed", constateerde de Haagse politierechter en de 60-jarige chauf- I feur uit Benthuizen had daar niet zo erg veel tegen in te brengen Hij reed in Hazerswoude over de Oude Gemeneweg met een auto, waar-van o.a. de rem niet deugde en dat vond de officier van justitie wel het kwaadste in deze affaire. Verdachte had de auto voor niet teveel geld gekocht maar de politie vond alle aanleiding, om het voer tuig in beslag te nemen. De officier wilde daarmee niet volstaan, en eiste vanwege de di verse gebreken driemaal f50 boete, benevens voorwaardelük twee weken gevangenisstraf met een proeftijd raad wilde geen andere woning bou wen en na ettelüke afwüzingen van zün kant werd Hazerswoudes eerste burger door Den Haag „gedwongen" de toen gerestaureerde ambtswoning aan de Burgemeester Wamaarkade te betrekken. In die nu bijna verstreken eerste ambtsperiode deze loopt 1 februa ri 1970 af is er heel wat kritiek op het hoofd van burgemeester Van Dobben de Bruyn neergedaald. We noemen naast de nog verse water leidingaffaire, die van de oversteek plaats op het kruispunt Dorpsstraat- Gemeneweg, de talloze verwüten van de te passieve houding van het hoofd van de gemeente en de aantü- gingen, dat hü zün beloften niet na komt. De raad heeft in Den Haag wel enige keren aan de bel getrokken. Vertegenwoordigers van de raad zün driemaal op bezoek bü „binnenland se zaken" geweest om de moeilykhe- den te bespreken en enige weken ge leden ontving de commissaris dei- Koningin, mr. J. Klaasesz. de frac tie- voorzitters van de in de Hazers- woudse raad vertegenwoordigde po litieke groeperingen. Zü verzochten hem met grote klem de heer Van Dobben de Bruyn niet voor een her benoeming voor te dragen. Ontslag deze aangelegenheid uit aan minis ter Beemink. Deze heeft vorige week een gesprek gehad met de heer Van Dobben de Bruyn, dat resul teerde in het ontslag vragen per 15 januari 1970. In een kort briefje heeft de burgemeester de raadsleden van zün besluit maandagavond op de hoogte gesteld. Het laat zich aan zien. dat dit ontslag eervol zal wor den verleend. Niet aan te nemen valt, dat de heer Van Dobben de Bruyn voor de periode van drie jaar, die hem nog resten voor zün pensioen, in een an dere plaats burgemeester wordt. Het meest voor de hand liggende is, dat hü met vervroegd pensioen gaat. De rust zal hem goed doen. want in die zes Jaar Hazerswoude heeft hü wei nig tnnerlüke rust gekend. Als goe dig mens heeft hü alle aantijgingen rustig over zich heen laten gaan. De raad heeft hem van de bezoeken aan Den Haag door deputaties steeds op de hoogte gehouden. Die botsing kwam daardoor niet onverwacht. Enthousiast Burgemeester Van Dobben begrüpelük) de niet Burgemeester C. G. van Dob- 1 ben de Bruyn. die in verband met de moeilijkheden met de Hazers- I Omdat een burgemeester büna al van twee jaar en de verbeurdverkla- woudse raad met ingang van 15 tijd automatisch herbenoemd wordt Bruyn" voelt rmg van de auto. j januari 1970 ontslag heeft ge-.'n ce.. precedent als ui Haverswou- veel voor o over deze trieste aan- ont,i«» „i> De rechter veroordeelde verdachte vraagd. de tot de uitzonderingen behoort, gelegenheid uitvoerig te spreken Hit vreven rj^ ambtelijke lunctie te overeenkomstig die eis. IFoto Leidsch Dagblad) I bracht mr. Klaasesz rapport overtrekt zich het geLiud, kemie"^ ™t 'L, ^e^k ^wZt,"MÜ*t Dit is de ambtswoning aan de Burgemeester Wamaarkade in Hazerswoude. Daar ligt de oor zaak van de moeilijkheden met de burgemeester, die zes jaar ge leden dit pand niet wilde betrek ken. (Foto Leidsch Dagblad) toch aan en stelt nadrukkelük. dat hü zün ambt in Hazerswoude enthou siast is begonnen. Hij betreurt het, dat hem nooit is verteld wat voor grieven de raad tegen hem heeft en wüst erop. dat tüdens zün ambtspe riode toch veel tot stand is gekomen: woningbouw, overdekt zwembad, sporthal, een mavo-school Spreekt men echter met zün tegen standers, dan beweren deze dat dit; alles het werk is van gemeentesecre taris J. M. Verlare. Hü zou de motor van al deze plannen zün geweest en het zou niets te maken hebben gehad met de activiteiten van de burge meester. 't Is moeilük voor de niet in de dorpspolitiek ingewijden in deze kwestie partij te kiezen. Toch ge looft men in Hazerswoude, dat bur gemeester Van DDbben de Bruyn er verstandig aan heeft gedaan nu hü zo dicht bü zün pensioen staat de eer aan zichzelf te houden door

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11