ongste Esperantolerares er wereld is Leidse Nü 41% rente ophetAMRO- spaarboekje! „Demp Trekvliet niet of in zijn Studiecentrum voor missiologie in Leiden Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. AMRO BANK Morgen begin t ook in Leiden de verkoop van kinderpostzegels IDEALISTE BENATA KOOPMANS 13 Wat nu In Leiden 50 I ïswedstrijd Geveilde percelen Logisch De strafzaak Van Hanegem Kerkelijk Leven Bridgeclub V.O.G. STUDENTEN DEMONSTREREN VOOR BIAFRA Vrolijke middag voor Leidse jeugd Kampioenschappen LPV Vriendenclub NEDERLAND +8C BEWONERS VAN TWEEDE GEDEELTE: AS ROMA verliest Feest concert van Kath. Harmonie Haagwijk krijgt zijn windscherm EU jfAANDAG 10 NOVEMBER 1955 IETDSCH DAGBLAD PAGINA' S Jl Li (door Henk de Kat) LEIDEN 's Werelds jongste Esperanto-lerares woont in den. De blonde, 18 jaar oude Benata Koopmans heeft vorige _jk haar eerste twee leerlingen voor hun eindexamen zien lagen. Zelf is zij al vanaf de wieg vertrouwd met deze wereld- aal. die steeds meer furore lijkt te maken. Vader en moeder, ivee overtuigde Esperantisten, spraken vroeger nooit anders, taphuis. Net als haar twee zusjes en haar broertje heeft Benata iu geen enkele moeite meer met de taal, die haar even ver- luwd is als het Nederlands. Evenals haar ouders (de burge- neester zei het maandag nog in de gemeenteraad van haar va- '"ler, toen deze aftrad als raadslid van de PSP) is zij idealist. Als iedereen nou Esperanto zou leren, dan waren we er", ver- bu iuchtte ze op een gegeven moment tegenover ons. Waarom gebeurt dat dan nog al- isttfcc, niet. door bijvoorbeeld het Es- eranto in te voeren op de scholen? oiata: ..Maar dat gebeurt ook. Het crdt officieel door de mammoetwet ivo L keuzevak genoemd. Mijn moeder «Kft les op de Louise de Coligny "on sholengemeenschap. Dat Esperanto ieet ;og niet algemeen is verbreid komt ok doordat veel scholieren er niet veel van weten. Maar als er ge- leerlingen zijn op een middel- school die het willen leren, dan de rector verplicht er een leraar aan te stellen. En als dat er oe leidt, dat er steeds meer mensen le-i pmen die Esperanto spreken, dan rijg je ook dat veel meer anderen et vanzelfsprekender gaan vinden m deze taal te leren". Esperanto, zo legt de vriendelijk? mafeenata uit, bestaat nog niet zo gek mg. ,.Het is ontworpen door dr. L h Zamenhof, een oogarts uit Polen ;off üj werd al in zijn jeugd geconfron- eerd met taalmoeilijkheden, die ooral in Polen sterk waren. Op hes ymnasium ontwierp hij een geheim- jal, die hij met zijn vrienden sprak sch ater". aldus Benata, „is daar het eniale idee voor een wereldtaal uit ntsproten". In 1887 publiceerde deze Pool een nl oekwerkje, waarin hij de hele gram latica had beschreven. Die bestond ,'t 16 regels zonder en voor me- 74 ige scholier aie dagelijks zit te blok en op z'n Frans of Duits moet het en openbaring zijn dit te horen [„j onder enige uitzondering. Het boek- - schreef hij oorspronkelijk in het tussisch. maar al snel werd het ook op i West-Eiyopa in verscheidene ta- uitgegeven. Sp uri ,nc, 1 are Hei 1 heidstaal, zou daarmee meer afbrok kelen. Benata geiooft niet zo in deze theorie. Het is wel waar dat je in sommige delen van de wereld de woordenschat anders wordt gebruikt dan elders (verschillende frequentie», zegt ze, maar dat leidt niet tot een uit elkaar dryven van de Esperan tisten. Daarvoor zijn de taalregels te eenvoudig. Iedereen kan een voor hem volkomen nieuw woord ogen blikkelijk begrijpen. „Als wij een Ja panner ontmoeten dan spreken we net zo makkelijk met elkaar, dat je niet eens in de gaten hebt dat hij uit Japan komt", onderstreept ze. Wat gaat Benata, die nu nog in de eindexamen-klas van het Stede lijk Gymnasium zit. na school doen? Ze overweegt om les te gaan geven in Finland aan zomeruniversiteiten. Door mensen uit dat land is zij op int. congressen al een paar keer ge polst of zij er niks voor voelde om daar de naar men zegt zeer in het Esperanto geïnteresseerde Finse jeugd op te leiden. Dat kan, via een directe methode die rechtstreeks lijkt te zyn geïnspireerd door het aap, 1 noot. mies. olaatje kijken, woordje zeggen. Hiervoor zou Benata dus geen woord Fins hoeven te kennen. Ze heeft er wel zin om daar een paar maanden in de zomertijd heen te gaan. maar eerst wil ze toch colleges gaan lopen in Amsterdam, waar een leerstoel is in het Esperanto. Wan neer, vraagt Benata zich en passant af, krijgt ook Leiden zo'n leerstoel? BENATA KOOPMANS (Foto LD/Holvast) Benata durft het niet aan een chtjk'hatting te maken van het aantal !sperantisten dat over de hele we- eld is verspreid. Zelfs voor Neder land kan ze daarvoor geen betrouw- ere opgaaf aoen. Ze vermoedt dat r in Leiden zo'n vijftig rondlopen, als internationaal herkennings- :en de groene, vijfpuntige ster op ïun colbertje of jurk dragen. Groen de kleur van de hoop (Esperanto >etekent dan ook „de hopende"), met vijf punten worden de evenzovele werelddelen aangeduid. Veel Espe rantisten hebben ook een schildje lar. de deurpost geschroefd („Espe- anto perlanda"). Als gevolg van de wereldoorlogen bet|s de toename van het aantal Espe- antisten in Nederland geremd, maar [r is nu duidelijk een opgaande lyn. r toch, vindt Benata: „In Neder land kamp je met het probleem dai zeggenwe moeten al zoveel jjjneemde talen leren, is het dan per- Bé nodig dat er nog één bijkomt?" ir^In h^t buitenland kom je verhou dingsgewijs veel sneller aan het leren (di yan Esperanto toe, gelooft ze. iur Het belangrijkste deel van de li- adl levatuur is cok al voor de Esperan tisten ontsloten, vertelt Benata, j u Wiens naam „de gezegende" betekent. De meeste belangryke boeken zyn In het Esperanto vertaald, terwijl er cok veel oorspronkelijke werken zyn. komen nu zelfs grammofoonpla ten en kinderboeken in het Esperan to op de markt. ENSCHEDE/LEIDEN Dr. J. A. Heblij, hervormd predi kant te Enschede, is benoemd tot adjunct-directeur van de af deling oecumenica van het inter-universitaire instituut voor missiologie en oecumenica dat in Utrecht zal worden gevestigd. Het instituut, met als hoogleraar directeur prof. dr. J. Bronkhorst, gaat onder meer uit van de Leidse Universiteit, de Vrije Universiteit in Amsterdam, de R.K. Universiteit in LEIDEN Het viscollege Klucht en Revue heeft een viswedstrijd ge- houden. De vangst was matig. Er j werd totaal 5025 gram aan de schaal gebracht. De uitslag was als j volgt: 1. P. Guldemond; 2. A. Meyer; 3. W. v. Weizen; 4. K. Honders; 5. G. Base; 6. J. v. d. Reyden; 7. L. Zirk- zee; 8. W. Neuteboom; 9. J. Gerrit- se; 10. P. v. Egmond. In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild t.o.v. Not. M. P. Kaptein te Lei den. Tollensstr. 9 gemynd op f 4255. koper dhr Dreef; Gerecht 11 gemynd op f 10.800- koper mak. v. d. Drift q.q.; Ryndykstr. 15 gemynd op f 47501 koper H. D. van Duuren q.q.; Pioen straat 2 gemand op f4300.- koper H. D. van Duuren q.q.; Koolstraat 6 ge mynd op f 4100- koper Goddijn; Koolstraat 8 gemynd op f2150.- ko per F. van Beukering q.q.; Herman straat 15 gemynd op f 2050.- koper dhr Koster; Borgerstraat 1 gemynd op f3500.- koper dhr Dreef; Pr. Hen drikstraat 13/13a gemijnd op f 8900.- koper P. Moerman q.q. Doe je er lang over om het Espe- r f fanto onder (Je knie te krijgen? Vol- 1- Bens 's werelds jongste lerares vaip ledi dat bar mee, al hangt dit natuurlij k af van de vooropleiding en de groot- .te vah de talenknobbel van de men en plus de tijd die men voor de studie over heeft. Haar moeder geeft achter cursussen gedurende de win termaanden en iedereen moet in fcaat zyn om na twee winters met één lesuurtje in de week en een half uurtje huiswerk, het Esperanto te le ren beheersen. Dat is te danken aan de volslagen logische opbouw van het ■jwj Esperanto. Geen afwijkende regels. ge, Piakkelyk te begrijpen woorden (ze- kei voor degenen die al een woordje 0ver de grens spreken) en weinig iiii moeilijkheden bij de aanwas van d? »r« 'woordenschat. Ook het Esperanto heeft z'n taal- zuiveraars. Neologismen (nieuwe woorden) moeten eerst worden goed gekeurd door een academie in Pa- Jhis. Nu zyn er Neerlandici, die me- B "nen dat het taalgebruik zich niet van bovenaf laat opleggen. Het volk de spraakmakende gemeente p schept zelf ae taal. Dat houdt ook K volgens deze taalkundigen, dat zdfs een knap geconstrueerde taal sis het Esperanto gedoemd is op den duur uiteen te vallen in allerlei dia lect-vormen. Het ideaal, een een- Al weken wordt er gepraat over de strafzaak Van Hanegem. Tot nog toe 1 was de scheidsrechter de man die een overtreding kon bestraffen. De Strafcommissie bepaalde de straf en de zaak was afgedaan. Dat wordt nu anders. De grote clubs la- ten gewoon een film maken van de j wedstrijd en de scheidsrechter mag voor de beginschop en het einde fluiten, en na afloop draait men de film af en dan kan men zien wie zich misdragen heeft. Maar met de amateurs is het an ders. Die moeten het maar doen met een scheidsrechter, die moet uitma ken wie er uit gaat of een waarschu wing krijgt. De strafcommissie doet een uitspraak en de betrokken spe ler kan langs de lyn nadenken over het feit dat zijn club geen film heeft Mten opnemen. In dank voor plaatsing. A. de Bolster, Huizingastraat 1. Leiden. NED. HERV. KERK Beroepen te Harderwyk C. van Her waarden te Mydrecht; te Gouda, A. van Eijk te Bergenschenhoek; te Hindeloopen, J. Poldervaart, kandi daat te Utrecht. Aangenomen de be noeming tot geestelijk verzorger van de verpleeginrichting „De Kreek" te 's-Gravenzande. P. Moerenhout te Rotterdam-Kralingen; naar Hen- drik-IDO-Ambacht. C. Baas te Nieu- werkerk a/d IJssel; naar Putten R. Dykmeijer te Kollum. Bedankt voor Sommelsdyk, J. Smit te Putten; voor Bergambacht. G. van Estrik te Ge- nemuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Dronten, drs. A. E. van der Woude te Lisse. Aangenomen naar Veenendaal, Th. Ferwerda te Amsterdam. Bedankt voor Schiedam, A. M. de Hoogh te Dalfsen. I GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Rynsburg K. Deddens te Curagao. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer en te Hoo- geveen G. Bijkerk te Oud-Beyerland Bedankt voor Murmerwoude, C. Bos te Spijkenisse; voor Apeldoorn, J. Westerink te Kerkwerve. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Benoemd tot leraar aan de kweek school te Den Helder, J. J. J. van Sluys te Barsingerhorn. die deze be-1 noeming heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Borssele, K. Ligten- berg te Genemuiden. LEIDEN De uitslag na de twee de ronde van de viertallenwedstryd van de Bridgeclub V.O.G. luidt als volgtteam Tjalkens wint van team Döfferhoff met 6—0; team Boogaard wint van team Schoof met 60; j team Smit wint van team De Tombe 1 met 6—0; team Kooiker wint van team De Haas met 51team Meg- chelse wint van team Van Norden met 6—0; team Plan je gelyk tegen team v. d. Scheun met 3—3. Nijmegen, zendings- en missie-instan ties en andere instellingen. Het wordt een studiecentrum, waarvan de af deling missiologie zal worden geves tigd in Leiden en de afdeling oecu menica in Utrecht. Dr. Hebly, die op 4 maart 1923 in Geldermalsen werd geboren, werd in januari 1951 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland toegela ten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Nadat hij eerst enige tyd de Église 1 Réformée de France in Parij"s diende als hulpprediker, werd hy op 28 ja nuari 1951 bevestigd als predikant van de hei-vormde gemeente van Nieuwe Schans. Op 8 januari 1956 verwisselde hy deze gemeente met die van Schiedam, waar hy in verband met zyn benoeming tot predikant- voorganger van de afdeling van de Nederlandse Protestantenbond was j beroepen als predikant voor byzon- i dere werkzaamheden. I Op 2 juli 1961 ging dr. Hebly naar Enschede. Hy was lid van de onlangs opgeheven Oecumenische Raad van Kei-ken in Nederland, lid van de Raad van het verband met andere i kerken, lid van de sectie internatio- nale hulpverlening van de Algemene diaconale raad. Thans is hy ook lid j van de Hervormde raad voor de the- ologie. Dr. Hebly is voornemens zyn benoeming, die in begin 1970 zal in gaan, te aanvaarden. LEIDEN Tijdens een gisteroch- j tend in de Lutherse Kerk gehouden j oecumenische studentendienst heeft pastoor J. A. A. van Well namens alle pastores, naar aanleiding van j een onlangs gehouden en indringen- j de t.v.-uitzending. de zaak Biafra opnieuw aan de orde gesteld. Na af loop van de dienst maakten de stu denten een tocht door de stad. Op spandooeken werd de ontstellende nood en ellende in Biafra nog weer eens onder de aandacht gebracht. Besloten werd om een telegram te zenden aan de hervormde en gere formeerde synode en aan de bis schoppen, waarin verzocht werd de zaak Biafra via de Raad van Ker ken nogmaals in de belangstelling van de regering te plaatsen. De kerk- collecte was ditmaal bestemd voor Biafra. LEIDEN De Schouwburg was zaterdagmiddag gevuld met een schare enthousiaste kinderen. Zy kwamen kyken naar „De drie arme boeven", gespeeld door de Leidse Toneelgroep „Imperium". Het stuk. dat eerder in Alphen a. d. Rijn werd opgevoerd, vertelt het verhaal van drie boeven. Zij heten Barbas. Fiets en Krikkrak, resp. ge speeld door Gerard Majoor, Hans v. d. Geest en Atie Siere. Vooral de capriolen van de eerste werden door het jeugdige publiek zeer gewaar deerd. De boeven, die een slagerij willen gaan beroven, komen ondanks de hulp van de slimme Combrio (Wout Anker», in moeilykheden en belan den in de gevangenis. In de cel heeft Krikkrak een droom. Het derde van de vier bedrij ven daarin komt de droom voor is het best geslaagd. „Imperium" maakt dan gebruik van een band recorder met muziek en tekst. Samen met ae verlichting van de scène wordt a it gedeelte het meest imponerend. Combrio geeft het niet op. Samen met zijn vriendin Odila (uitstekend vertolkt door Hannie Ghaudron» zorgt hy ervoor dat de boeven weer in vryheid worden ge steld. Het wagentje van Krikkrak wordt veranderd in een winkelwa gentje en het drietal gaat zingend op weg om hun waar aan de man te brengen. De Leidse Jeugd Actie heeft met deze voorstelling gezorgd voor een prettige middag. De LJA organiseert op 3 december een Sinter klaas voor stelling. ADVERTENTIE LEIDEN De kampioenschappen van de LPV De Vriendenclub van het afgelopen seizoen kwamen trecht by: Vitessen: 1. J. Veilbrief j. 885.18 pnt: 2. C. de Ridder 821.55; 3. gebr. v. d. Voorn 806.74; 4. L. Koopman 761.71; 5. J. v. Seggelen 699,34. Fond: 1. T. H. Dongelmans 278.29; 2. C. de Ridder 277.17; 3. J. Veil brief jr. 238,32; 4. S. Pracht jr. 204.05; 5. H. Holtop 201.25. Totaal oud: 1. J. Veilbrief jr. 1.123.50. 2. C. de Ridder 1.098,72; 3. gebr. v. d. Voorn 890,85; 4. T. H. Dongelmans 941,35; 5. J. van Seggelen 846,50. Jonge duiven: 1. J. Veilbrief 697.42 I pnt; 2. L. Koopman 621,20; 3. C. de Ridder 609,69; 4. J. Gysman 595,64; 5. H. Holtrop 563.92 Natoer Jong en Oud: 1. C. de Rid- der 391,62; 2. gebr. v. d. Voorn 389.93 3. H. Holtrop 387.45; 4. J. Veilbrief jr 376.30; 5. H. Dongelmans 294.37. Generaal: 1. J. Veilbrief jr. 2.197,22; C. de Ridder 2.100,03; 3. gebr. v. d. Voorn 1.854,07; 4. L. Koopman 1.734.00;5. T H. Dongelmans 1.653,06. I De kampioensduif (jong) was van J. Gysman met 303,54 pnt. U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4]/2, 5, 5'/2,6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMRO Bank gaat sneller. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK LEIDEN Burgemeester mr. G C. van der Willigen zal morgenoch tend om half negen de eerste post zegels kopen en daarmee in het post kantoor Gerestraat het Leidse start signaal geven voor de kinderpostze gelactie. Ook in het postkantoor in Zuidwest zal de verkoop van zegels en kaarten starten. Meer dan ooit zit er muziek in de kinderpostzegels! Daarvan kunt u zich overtuigen vanaf de eerste ver koopdag via de stands, die in alle grote postkantoren in ons land bezet zyn door leden van de ongeveer 400 dames-comités, die mét de PTT'ers (aan de loketten) het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels terzy- de staan. Noem al deze vrijwillige medewer kenden, die jaarlyks de komende wintermaanden op de bres staan voor het kind. „orkestleden"; immers, de afbeeldingen op de zegels laten kinderen zien, die op eenvoudige wy- ze muziek maken. Zy vragen aan dacht voor dat andere kind. dat om welke redenen dan ook niet thuis kan zyn of extra zorg nodig heeft. .Dóór het kind vóór het kind", maar met de uiteraard onmisbare hulp van volwassenen, die op de postkantoren de verkoop mede sti muleren. Plak de tekeningen van de LEIDEN Namens de bewoners van de woningen Rijn- en Schiekade 65 tot en met 141 (vanaf de Groenhovenstraat) heb ben de heren P. J. Oudshoorn en P. van 't Zelfde een schrijven gericht aan burgemeester en wethouders en de gemeenteraad, waarin zij vragen de Trekvliet óf niet óf in zijn geheel tege lijkertijd te dempen. CAGLIARI AS Roma, woensdag de tegenstander van PSV in de twee de ronde van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, heeft gisteren in de Italiaanse com petitie een nederlaag geleden. De ploeg uit Rome verloor met 1—0 van lystaanvoerder Cagliari. Deze wens was de conclusie van een buurtvergaderingwaarin de vol- pende punten volgens het schrijven naar voren kwamen De vervuiling van de Trekvliet olyft zorgen baren. De mondelinge toezegging van de gemeente om eventueel een pomp te plaatsen die voor doorstroming naar de Witte Singel moet zorgen, lykt ons onvol doende. Bovendien lost men hier niets op: het enige wat gebeurt is. dat op deze wijze de Witte Singel wordt vervuild. Wy vragen daarom: zorg voor lozing op het Galgewater, d'rect by het begin van de demping. Het Galgewater heeft immers wél een goede doorstroming. Nogmaals bezorgdheid over de sloot achter de percelen. De bewo ners van deze huizen stellen het niet op prys een open riool achter hun huis te hebben. De directeur van Gemeentewerken heeft toegezegd de ze ..illegale" lozing niet te verbieden. Wy achten dit evenwel onjuist. Een open riool is een gevaar voor de volksgezondheid. Wij vragen daarom aan de gemeente: Leg ook een stam- nool door deze sloot met aansluit- mogelijkheid. De toename van het verkeer uit Leiden-Z.W. tijdens de periode dat het tweede gedeelte van de Trekvliet nog ndet is gedempt, doordat het verkeer: a» de spoorwegovergang by de Haag- weg vermydt, b» betere aansluiting heeft naar het Noordeinde. c) een kortere route krygt. De Ryn- en Schiekade aan de zyde van het ongedempte gedeelte der Trekvliet is hierop niet berekend. De mogelykheid van verkeersongelukken is hier niet uitgesloten, vooral onze kinderen lopen levensgevaar. De bewoners vrezen dat de straat voor hun huis tevens als parkeer ruimte zal gaan dienen voor het nieuwe gebouw van de universiteit. De bewoners zyn bevreesd dat het tweede gedeelte van de Trekvliet nog jaren open zal blyven, gezien de fi nanciële situatie van de gemeente. De universiteit heeft minder belang by de demping van het tweede ge deelte van de Trekvliet en het valt air zodanig niet te verwachten dat zy als pressure - groep zal optreden. Illustrator Dick Bruna op uw post. Waarom kinderzegelverkoop, waar om die extra toeslag? Uw hulp wordt Ingeroepen voor jeugd, die byzondere zorg behoeft, die in onze ingewikkel de samenleving tussen de wal en" het schip is geraakt. Voor die tienduizen den, die wachten op het veelbeloven de ..fortissimo van het orke6t", is de kinderzegeltoeslag. LEIDEN De Leidse Katholieke Harmonickapel gaat zaterdagavond haar 20-jarig bestaan vieren met een jubileumconcert, dat de harmonie kapel en de drumband zal verzorgen in het St. An toni us clubhuis. Na afloop daarvan kan er een paar uurtjes worden gedanst op muziek van The Dutch Comets. Enkele titels van werken die de kapel ten gehore zal brengen: El Gato Montez. Boismortier Suite, The men of Harlech, Teddy Bears pick- I nick. De drumband zal met show I van het pas toegevoegde majoretten- korps onder meer spelen The Tower Waltz, Rode-Kruis-mars en de Gildemars. LEIDEN Bejaardencentrum Haag- wijk aan de Beethovenlaan krijgt z'n windscherm voor het terras. De ba zaar die de bewoners zelf vrydag en zaterdag hebben gehouden, heeft de benodigde gelden ruimschoots opge bracht. Het batig saldo van de bazaar plus de over de giro binnengekomen bedragen, belopen tezamen f 11.291.79. De pryswinnaars van de verloting krygen allen persooniyk bericht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3