richt zich Parijse snobsalon I f - (Joed begin in 1 Munt Brussel Vestdijks zesde soort Medische faculteit politieke keuze \Koulevarddivertissement van Nederlands acteur "Vi V fr ™jLohengriiT en „De Vier Heems- □mderen" DE MANTELSPECIALIST Leiden: Haarlemmerstraat 163 Jacob Dooi jen aard (93) overleden Kunstenaars- bonden «aan fusie aan (JDAG 7 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 (ADVERTENTIE) Jim, ai *-i De door vrouwen omringde Henri Garcin zoals de cartoonist icü Cabu hem in de Figaro afbeeldde. or— 37)1 (Door Frank Onnen) PARIJS (GPD) Henri Garcin is de Nederlandse acteur die na de oorlog bij zijn aankomst in Parijs zijn Franse naam van Jean-Paul Sartre leende om eerst in het cabaret en vervolgens op de planken en in de filmstudio's, een carrière op te bouwen die hem nu wel tot in de topklas heeft gebracht. En die uitzonderlijke prestatie mag dan nog wel wat vetter wor den onderstreept, aangezien Henri Garcin zich. behalve als acteur in alle sectoren van het moderne en klassieke repertoire, bovendien ook als toneelschrijver nog een goede naam heeft verworven En zo kan men hem nu dan weer met zijn flegmatische humor en zyn op het podium van het Mathurins- charme A la Mel Ferrer als solist theater ontmoeten. waar hij schitteren kon zicht omringd heeft met een keur- j troepje vrouwelijk schoon alsmede met één mannelijke tegenspeler om j Parijs met zijn laatste stuk, „Quel- que chose comme Glenariff" Zoiets als Glenariff) te kunnen laten ken nismaken. Van het fenomeen acteur-auteur I heeft Frankrijk met Sacha Guitry, Roussin, Robert Lamoureux. Billet- doux of Weingarten de laatste tien tallen jaren al heel wat voorbeelden in diverse formaten en met uiteen lopende aspiraties gekend. Maar Henri Garcin heeft dit nieuwe blij spel toch wel duidelijk voor eigen pu bliek en op eigen maat gesneden. Het verhaal van de wat vreemde vrijgezel die zichzelf onweerstaan baar weet of althans waant en die tegen zijn veertigste jaar dan toch eindelijk eens besluit de veelzij dige banden met de andere sekse tot een bilaterale verbintenis simpe ler gezegd: een huwelijk te redu ceren, maar die dan niettemin wéér aarzelen gaat. aangezien men „niet gelijktijdig èn een beslissing èn een vrouw kan nemen". ((Door André Glavimanso ndl«RUSSEL (GPD) De Brussel - Munt is het seizoen goed begon- o. Met Wagner's „Lohengrin" in u' zaal van het oude operagebouw en met „De Vier Heemskinde- 4" door het Ballet van de Twintig- 2.S Eeuw in een circustent op Brusselse Grote Markt. )ver die tent is nogal één en an- d. B te doen geweest. Die zou het Tj/üd van de Grote Markt ontsieren J dat was de vele Heemschutters irg. Met name de Vlamingen on- hen keerden zich tegen de ,JPro- nse" Bé j art. Dan is er nog een tieke kibbelpartij aan de gang de Brusselse gemeenten, i een vast complex met een grote waar ook balletten kunnen wor- gegeven, willen bouwen. Het jiie Koninklijke Circus, waar het liet van de Twintigste Eeuw tot ■toe dikwijls is opgetreden, schijnt voor de komende jaren er voor zijn oorspronkelijke be- pming te zullen worden gebruikt, fe het ook zij of zal gaan. op Tv-Jï of andere manier is er voor zijn (™ï»angers altijd wel gelegenheid art en zijn balletgroep te zien k deze keer maken zij er weer gebruik van. De tent, waarin is voor zo'n twee en een half toeschouwers is avond aan afgestampt vol. schouwspel loont de moeite, zou Béjart niet zijn wanneer [in deze nieuwe versie enige geleden zijn de Vier Heems- al in het circus geweest liet een hoofdstuk „contestatie gebracht en elementen van het ie danstheater De muziek voor een deel via de geluids- gereproduceerd en dat zijn al- fragmenten uit klassieke irne werken. Maar hoofdzaak slagwerk, waarvoor Fernand a en Bé j art verantwoorde- klcjzijn- Af en toe bereiken zij hal- ar(iierende effecten jéjart heeft de Vier Heemskinde tl over een opstand van jonge in, verteld door dansers op de ïe van een stripverhaal". Wie het aanvaardt, kan genieten van een i. veelzijdig ballet, dat met buiten- veel discipline wordt ge- it. Het is voor het begin van 'seizoen al heel wat. Voor de vol maanden staan drie nieuwe rafieén van Béjart op het Iplan „De overwinnaars," „De en „Actus tragicus." opera zelf is dus met de onver- Itbare Lohengrin begonnen. De is van Ernst Pöttgen, die het seizoen „Die Meistersinger Nürnberg" heeft geënsceneerd, irs en kostuums zijn van Joelle .nd en Roger Bernard. Het de- is eigenlijk niet veel meer dan 3 f grote zwarte trap met verschei- p platformen. Die dienen dan als voor koning Heinrich der Vog- .als bruidskamer en als trappen hel altaar van de kerk Tegen zwarte fond doen de nogal strak )uden kostuums het heel mooi, 3e Timo Callio als Lohengrin. zü het dat het toneelbeeld af en toe nogal duister is. Alles speelt zich, als in een droom, af achter een scherm van gaas. Daarop worden tussen de bedrijven en tableaux in telkens re- produkties van oude gobelins gepro jecteerd. Hendrik Diels, groot Vlaams Wagnerdirigent hy schat zelf tenminste honderd keer Lohen grin en kunstcriticus had het laatste woord: een requiem in tech nicolor. En zo was het ook wel, me de omdat de bewegingen van koren en figuratie nogal statisch zijn. Men heeft het allemaal maar op de koop toe genomen omdat men een voor treffelijke voorstelling kon beleven. André Vandernoot, voor ons niet al tijd een dirigent, die de gave van de synthese bezit, heeft deze keer zich zelf overtroffen. Zijn leiding stond op; een aanzienlijk hoger peil dan an ders. Zelfs de nogal eens wat triviaal aandoende gedeelten van Wagner's werk heeft hij door een uiterst zorg vuldige en genuanceerde uitvoering klank en kleur doen geven. De be zetting van de grote rollen is uitste kend. Catarina Ligendza mag dan niet door een blufferige impresario „La grande Ligendza" worden ge noemd, zij heeft toch een prachtige volle sopraan, die haar voor Wag- nerzangeres geknipt maakt. Om daarbij nog niet te spreken van haar wel zeer Noordgermaanse vormen. Timo Callio heeft van de Lohen- grinfiguur een kerel weten te maken en zelfs in een solo als „Nun sei be dankt, mein lieber Schwan," toch wel geen hoogtepunt van operamu ziek, heeft hij eerlijke ontroeringen gelegd. Van de overige bezetting heeft ons dan de Ortrud van Isabell Strauss erg geboeid door haar na tuurlijk acteren en door haar bewo gen zingen van haar partij. Lohen grin blijft een opera, die afgestoft en opgewreven door de regie en goed uitgevoerd nog altijd de moeite loont. Dat heeft de Munt dan weer eens bewezen. Een goed half dozijn passeert dan nog eens gelijktijdig of successieve lijk de revue en het kern-end oog van de held. om dat „ewig weibliche" in haar verschillende, positieve en ne gatieve aspecten te demonstre ren door middel van een confron tatie met een blonde maagd die toch geenszins op het mondje is gevallen, een winkelmeisje dat zich met ba- zar-romantiek heeft volgezogen, een journaliste die je van het lijf moet slaan, een Duitse kampeerster, die hij op een landweg ontmoette, een bepluimde revure-girl die met alles er op en er aan en „er onder" zo uit de hemel komt gedaald en waar mee dan de hele avond gevuld wordt alvorens de huwelijkskandidaat zijn dagdromen ontknoopt en met een vijfde, zesde of zevende schoonheid de afspraak maakt de wittebroods weken in een Schots plaats ie „zo iets als Glenariff" te zullen door brengen. Marivaudage Loodzwaar hoeft men aan „Gle nariff" dus zeker niet te tillen en na „Echappee belle", dat hy samen met Raymond Bouteille schreef en waar van de fantasie van een andere di mensie was. had ik persoonlijk als auteur wel iets meer van Garcin verwacht. Het is boulevard-divertis sement, een Marivaudage. die zich somds wat al te duidelijk op de Pa rijse snobsalon richt, maar die ook weer niet van originaliteit in opzet en uitwerking gespeend is. in zijn vermenging van ingrediënten die aan het toneel, de film en de operet te werden ontleend. In het bewust zijn of de veronderstelling dat Franse komedianten toch niet kun nen dansen of zingen in tegen stelling tot hun Amerikaanse colle ga's had Garcin hen die op gave dus bespaard, om desalniette min een zoveelste worp naar een mu sical te willen doen. En inderdaad wordt „Glenariff" dan ook voor een een stuk geschreven, waarin htf ruim deel door de voortreffelijke muzikale pastiches van Olivier Despax gestuwd en gedragen. Maar bovenal heeft Henri Garcin in samenwerking met Daniéle Lord die als mede-auteur vermeld wordt (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) Dr. Van j Dijk vond de keuze van Maastricht overigens een politieke keuze. Hij wil de zich niet tegen de beslissing ver- j zetten, maar zag er de eerste tien jaar niets van komen, omdat de we tenschappelijke bemanning van een dergelijke nieuwe faculteit, zoals ook bij de vestiging van de zevende fa culteit in Rotterdam is gebleken, uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk wordt. De liberaal zag daarom meer in de uitbreiding van de affiliatieregelin- gen, die voorzien in samenwerking tussen universiteiten en ziekenhui zen elders, waarvan Twente gebruik wil maken. Op die manier kunnen er volgens hem nog wel 600 co-assisten ten worden geplaatst Ook aan de Vrije Universiteit in Brussel Is vol gens de liberaal nog wel plaats. Naar de mening van dir. Van Dijk, die daarin de steun kreeg van drs. Dijkstra (D'66), had de keuze op Twente moeten vallen, omdat daar mee een unieke kans zou zijn benut om het medisch wetenschappelijk on derwijs te integreren in het technisch hoger onderwijs. Ook drs. Tilanus <CHU> had het logischer gevonden als Maastricht een juridische of li teraire faculeit had gekregen. Prof. Diepenhorst ARP> vond dat de voorkeur van de minister te een zijdig is gebaseerd op de nodig ge dachte spreiding van het weten schappelijk onderwijs, een argument dat dr. Ter Woorst, die namens de meerderheid der KVP-fractie sprak, juist heel acceptabel vond. De KVP'er verdedigde de regeringsbeslissing dan ook krachtig. Dat deed ook dr. Tans 'PvdA), die meende dat met de beslissing van de regering het grootste spreidingseffect wordt bereikt, terwijl ook de regiona lisatie van de gezondheidszorg, waar van zijn fractie voorstander is, ge diend is. Dr Tans zei dat Maastricht door haar ligging bovendien boeiende perspectieven kan bieden voor geheel eigen en nieuwe ontwikkelingen in het wetenschappelijk onderwijs Met de ontwikkeling van een Lim burgse universiteit zal de capaciteits verdubbeling van het medisch hoger onderwijs, dat in 1980 moet zijn be reikt. niet worden gehaald Daarom vond hij het verantwoord ook in Twente en Brabant tot de opzet van stichtingen voor klinisch hoger on derwijs te komen, die tot universitei ten kunnen uitgroeien Ook PSP en CPN spraken zich uit voor Maas tricht. De heer Jongeling daarente gen voor Twente. Minister Veringa antwoordt woensdag. OEN HAAG ROTTERDAM LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT BREDA TILBURG UTRECHT S. Vestdijk: Het verboden baccha naal, De Bezige Bij 'Amsterdam». Of dit nieuwe boek van Vestdijk behoort tot ten van de vijf soorten, waarin hij, naar hij zelf eens gezegd heeft, zijn romans kan verdelen, is lang niet zeker. Het is geen autobio grafie, half-autobiografie, geen his torische, geen fantastische en ook geen psychologische roman. Ik zou willen beweren dat we met „Het verboden bacchanaal" te maken heb ben met een zesde soort en wel met de realistische roman. Want deze ro man is een er haal, gewoon een ver haal met de nadruk op de minder plezierige eigenschappen en gewoon ten van een groep Nederlandse bur gers. Het werk bevat ook geen „es sayistische e.ementen, rustige vertel trant, stilistische doorwrochtheid, stijlschoonheid, diep borende dialoog weinig handeling, eigenschappen die Vestdyk /.elf aangewezen heeft als factoren van belang Het gaat zui ver en alleen om een stel mensen, him onbescnaafdheid, hun platheid gezien onder het licht van de huis kamerlamp van het realisme. Aangezien het hoofdthema van de roman is: burgers in feeststemming aan een feestmaal, komt men on willekeurig op de gedachte aan an dere feestmalen in de recente litera tuur, ie weten Gerard Walschaps „Het Gastmaal" en Hugo Claus' „Omtrent Deedee" Gemeen hebben deze drie fpestmaalromans de af- afkeer van de drie schrijvers die zij nadrukkelijk demonstreren. Het is hen er geen van drieën om te doen zich nu eens aangenaam te wente len in poep en braaksel men zie De Sade zij bezigen deze kwalijk riekende zaken alleen als middel en nooit als doel. Het onderscheid tus sen de drie feestmalen is ook dui delijk. Bij Walschap hebben we kort Literaire kroniek door Clara Eggink gezegd te doen met zoiets als „de dichter", althans met de mens van hoger orde gevangen in en bevangen door een gemeenschap die hem i;i hun stomheid voor gek verklaart. Bij Claus' roman heb ik gesproken over eer manifestatie op de grens van mystiek en masochisme, van een hels carnaval en een aswoensdag. In deze Een van de aantrekkelijkste soorten hagedissen, die men in een terrarium kan houden, is de Afrikaanse gekko, die uitblinkt door zijn kleuren en bijzondere levendigheid. Deze soort is bij zonder klein; hoe klein kan men op deze foto zien links een vol- ivassen. daarboven enige pasgebo ren gekko's. BLARICUM ANPi in de ouder dom van 93 jaar is. na een langdurig ziekbed, in Blaricum overléden de nestor van de Gooise schilders. Ja cob Dooijewaard. De overledene werd 12 augustus 1876 in Amsterdam gebo ren. studeerde daar aan de Quelli- nusschool. aan de Rijks-normaal school en de Kunstnijverheidsschool. Hij heeft in Nederland. Amerika en Noorwegen gewerkt, waar hy ook veel exposities heeft gehouden. Mede op zijn advies schonk me vrouw W. Singer de gemeente Laren het Singermuseum. De overledene was Officier in de Orde van Oranje- Nassau en bezat diverse onderschei dingen van Amerikaanse kunstaca demies. UTRECHT 'ANP) Vyf kunste naarsorganisaties willen per 1 fe bruari 1970 samengaan. De hoofdbe-- sturen van de Algemene Bond van kunstenaars NVV de Bond van Christelijke Kunstenaars in Neder land 'CNV», de Nederlandse Be roepsvereniging voor Muziek en Dra matische Kunst, de Nederlandse Ka- tholieke Bond v. Musici en Artiesten NKVen het Orkesten verbond zul len het fusievcorstel aan hun leden ter goedkeuring voorleggen. De nieu we organisatie, die ruim 2000 leden zal tellen, wil toetreden tot het NVV en tot de Federatie van Beroepsver enigingen van Kunstenaars. De kwes tie van aansluiting bij het NW zal voor nader overleg worden voorge legd aan het overlegorgaan van de drie vakcentrale». roman van Vestdijk vindt men der gelijke achtergronden niet en daar om is het dat ik van realisme spreek. Het gaat hem werkelijk om die groep van mensen en hun gedragingen. Merkwaardig is en blijft het dat drio auteurs van groot formaat zich ge worpen hebben op bacchanaalachtige maaltijden om te demonstreren wat zij ervaren hebben. „Het verboden bacchanaal" dan voert mis het tafereel op van een feestdag in het huU Van der Laan. Vader is twvitig jaar chef bij een firma in kantoorbehoeften en dat moet gevierd worden. De heer Van dei" Laan haalt zijn gasten van hek station met de auto; de echtparen Würdeman, Van Heesteren en Van Leeuwen, oni zangrijk, goedlachs en banaal. Er zou nog een gast komen, de wat geheimzinnige «niet erg) Carl Ftntener, een vrijgezel met eigenaar digheden maar door allen beschouwd en bewonderd als hun aanvoerder. Hij heeft echter een telegram ge stuurd om te zeggen dat hij ziek is, hoewel hy later toch op komt dagen. Het sohijnt dat gemeld groepje on der leiding van Carl een soort sleu telclubje vormt, maai- aangezien de Van der Laans, door de vermeende afwezigheid van Carl, de schilder van het cadeauportret Lycklema a Niieholt uitgentxiigd hebben, ver zoekt de gastheer zijn gasten op weg naar huis voor deze keer hun fat soen te houden hetwelk enig protest oplevert. De beste nside information" be treffende het doen en laten van'de familie en ziin omgeving ontvangen we van de oudste zoon Frans die met een wat overhitte fantasie zoveel mogelijk op de loer ligt, half en haif in samenwerking met zyn jongere broer Sybrandt die zich nog uitleef! in erotisch opscheppen en afgezaag de vieze moppen Onthullend is voorts de beschrijving van de plaat niet de eekhoorns boven het bed van het dienstmeisje Corrie en haar overpeinzingen over de heer Carl. Eerst komt Van der Laans baaa met zyn vrouw feliciteren. Diens toe spraak met de Interrupties van Van Heesteren bijgenaamd Kerrie-Kees en verdere onderbrekingen, waaron der de komst van Carl, hebben wo helemaal aangehoord als op bladzij - de 92 het klaterend handgeklap" valt. Na een lang lang gesprek over rare namen in de trant van TCr- naayen, Nacktarsoh, Rystebil e.d., gaat men aan tafel alwaar onder het E€schrans, gemors, gedrink en geloop naar de wc de conversatie met on voorstelbaar ouderwetse balanismen bepaald geen beter peil bereikt. Een telefoontje voor Van der Laan stoort de pret en aan het einde krijgt het echtpaar daar ruzie over aangezien een boosaard er hem van op de hoog te heeft gesteld dat zijn vrouw een verhouding heeft met bovengemelde schilder Mc rouw ontkent natuur lijk en verwyt haar man dat het hem in wezen niets zou kunnen sche len en dat hij alleen maar bang is dat er over zoiets geklets zal worden. Een wat overbodig dispuut, want dat we hier te maken hebben met een ïe.selijk stel nuichelaars die wel elkaar de hand boven het hoofd zouden houden maar voor vreemde inmen ging niets voelen, was ons al duide lijk. Allemaal zeer goed voorgedragen natuurlijk, maar moest dit zesde soort nu wel?

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21