800 ton lood lucht in Portret van Koningin Wilhelmina Auto s spuiten schoorstenen m Gifstroom komt ook uit de DOOR BRAM v. LEEUWEN Invloed via persoonlijke contacten [OENSDAG 5 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 7~~"»nt u ook de bezitter van één van de ongeveer twee miljoen 10 auto's die op het ogenblik over de Nederlandse wegen rijden? ~^Jt)an behoort u ook tot de groep personen, die op het ogenblik uwPard bezig is, de lucht, die we dagelijks inademen, te vergif- 329{fi£en' Berekeningen hebben aangetoond, dat de uitlaatgassen byvan het gemotoriseerd verkeer verantwoordelijk gesteld uw kunnen worden voor drieënveertig procent van de totale ™Jiuchtverontreiniging. De industrie voegt daar nog eens zes- nwjndertig procent aan toe, terwijl de verwarming van huizen n 'én gebouwen de luchtverontreiniging met eenentwintig pro- -eent naar een angstwekkende hoogte stuwt, jbji Vist u bijvoorbeeld, dat elke auto- TyUbilist, die veertig liter benzine in ex ij tank van zyn auto laat gooien, 1 utdat nu met of zonder de welbe stede tijger is, tevens de beschik- estjg krygt over twintig gram lood? i de uitlaat van de auto's, moto- 1 en bromfietsen wordt deze klei- it -^hoeveelheid lood in fijn verdeelde 1 erétand uitgestort in de ons om- nt gende lucht. De looddeeltjes wor- -oorl op hun weg. na de verbranding zode motor, vergezeld door koolzuur. 'geflimonoxide. koolwaterstof en an- ver-e loodverbindingen. Vele stoffen, ondi 'm het uitlaatgas zitten, kankerverwekkend. Biosfeer j. lm even bij die twintig gram lood 1 on!te staan: als uw aut0 de enige was Br op de Nederlandse wegen reed zou geen probleem zijn. De hoeveel heid lood, die u in de biosfeer uit- is te verwaarlozen, maar re- laanaars zijn aan het cyferen ge- ^jn en kwamen met onthutsende i, «rs °P de proppen ie hebben berekend, dat op deze door het Nederlandse autover- iantf Jaarlijks ongeveer 800.000 ki- ati*ram lood wordt verspreid. Er zijn 24 'ben waar het autobezit onnoeme- veel groter is de VS is een 50. topant voorbeeld en waar der- de hoeveelheid lood. die in de Autpt wordt geblazen, in verhouding melji hoger ligt. Berekent men het efa^eldtotaal aan „rondvliegend lood", sstrt komt men tot fabelachtige cy- V die het ergste doen vrezen voor v.gezondheid van ons nakomelin- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir lltiemensen, die vrywel dagelyks uit laatgassen inademen gemiddeld veel korter leven dan groepen die verder van het motorgeraas wonen en wer ken. In een reeds in 1966 gepubliceerd artikel in het Nederlands Tijdschrift voor de Geneeskunde van prof. A. C. Drogendijk constateert de hoogleraar dat in de steden in ons land twee tot viermaal zoveel longkanker voor komt als op het platteland. Dit ver schil is niet te verklaren uit het feit, dat ia de steden meer sigaretten worden gerookt dan op het platte- In het buitenland zijn voor dit doel soms al de zogenaamde na-ver branders voorgeschreven en is het mogelijk motoren te ontwikkelen, die een betere verbranding waarborgen". Tot zover ir. Salverda. Een andere mogelijkheid waarmee in de toekomst rekening gehouden moet worden is het volledig afschaf fen van de verbrandingsmotor. Er zullen motorvoertuigen geconstru eerd worden, die ryden op elektri sche energie en nog later zal de atoom- of de zonne- energie als mo gelijke aandrijvingsbron voor de ver voersmiddelen dienst doen. Maar voorlopig zit Nederland nog met een sterk vervuilde lucht en zonder ef ficiënte maatregelen. Een eerste aanzet naar een mo gelijke controle op de luchtvervui ling zyn de meetpunten die de af gelopen twee jaar op diverse punten in ons land zijn geplaatst. Regiona le meetapparatuur is inmiddels op gesteld in het Rijnmondgebied, het Westland. Delft en omgeving, Den Haag. het Sloegebied. Twente en nog diverse andere plaatsen. Dat dergelijke maatregelen niet overbo dig zijn tonen de klachten over de luchtverontreiniging aan. Veel klachten In het tweede kwartaal van dit jaar werden by de centrale meld en regelkamer van het Openbaar W&bW. volge van 't uitstoten van fluor. Pin- chiney zal echter een veel grote pro- duktie hebben dan de fabric'- in Delf zijl en de zuidwestenwind zal er waarschijnlijk voor zorgen dat op nieuw hoeveelheden fluor over agra rische gebieden worden verspreid. Wie steeds opnieüw wordt gecon fronteerd met de langzame vernie tiging van ons leefbare milieu zal verbaasd zyn, dat de plaatsvervan gend directeur van de Volksgezond heid de arts W. B. Gerritsen, tydens een congres van het VNO vertelt, dat Nederland wat betreft de mat® van luchtverontreiniging bepaald gunstig afsteekt bij de meeste ande re geïndustrialiseerde landen. Steeds opnieuw blykt dat. wanneer officiële instanties praten over de verontreiniging, vage begrippen wor den gehanteerd en de ware feiten wat verzacht. In dezelfde toespraak van~de heer Gerritsen zei hij, „dat het „denk baar" is dat in sommige sterk geïn dustrialiseerde en dicht bevolkte streken van ons land te vaak en te langdurig hoge concentraties veront reinigende stoffen in de lucht voorko men. Ook zullen incidentele kortdu rende hoge concentraties zich wel eens gaan voordoen". In een paar woorden gezegd de verontreinigde lucht boven ons land kan zo nu en dan gevaarlijk zijn voor de gezond heid. werpt. Dat zou betekenen dat per glazuurlaag van de tanden werd aan- i Vierentwintig uur per dag de etmaal door de PEN 55.000 kilo S02 getast. Ook de gladiolen, peren, prui- lucht verontreinigen wordt geproduceerd en de lucht in men en appelen werden aangetast wordt geblazen door fluor en onbuikbaar zo niet Metingen hebben uitgewezen, dat gevaarlijk voor de consumptie, de luchtverontreiniging in het Noor- En dan te bedenken dat zich in ons met zijn produktie is begonnen wor zeekanaalgebied <met onder meer land een zeer uitgebreide discussie den de metingen hervat en kan aan de Hoogovens" de laatste jaren een heeft ontsponnen rond de toevoeging de hand van de resultaten gemakke- van zeer minimale hoeveelheden fluor lijk worden afgelezen welke bijdrage aan het drinkwater Trieste zaak gen verricht naar de reeds zige vervuiling. Zodra het ïwe- bedrijf Aanslag el In het is niet alleen het lood, dat (flinke aanslag pleegt op onze ge- lestldheid. Aan de benzine, die we tieL de auto gebruiken, wordt een "iJ-klopniiddel toegevoegd: tetra- ^1-lood Nu heeft deze stof de ei- 1 r%chap orr. by verbranding over te keü11 in lcodoxiden en loodhalo- trirtiden. die ten dele in zeer fijn ver- Tide toestand in de atmosfeer te- pt komen. En door inademing ook pw longen en maag. len ander gedeelte komt in gro- e verdeling in de directe omge- van de autowegen terecht, voirdoor de daar groeiende planten *£of het nu onkruid is of graan aw relatief hoog loodgehalte bevat- coj Er zijn nu reeds gevallen be- van veesterfte in weilanden, ir het gras door het te hoge lood- erHalte was vergiftigd Ook bleek het auJftecyfer van kalveren veel hoger len liggen in weilanden, die in de on- ddelyke nabyheid van autowegen Keuringsdienst van Waren diverse malen gepleit voor 2ii>'vervanging van tetra-ethyl-lood een onschuldiger anti-klopmid- Dt maar stringente voorschriften op Vrtterrein bestaan er nog steeds niet. jat, zolang gaan de benzinemaat- lappyen door op de oude ge- Ldlrlyke voet. Uitlaatgassen Set gevaar, dat het steeds opnieuw Jdemen van giftige uitlaatgassen ïvert wordt het best geillustreerd de resultaten van een on- by verkeersagenten. De on- )ekingen toonden aan dat po land. Algemeen wordt dan ook deLichaam niet minder dan 1574 klach- luchtverontreiniging voor dit ver- ten over luchtverontreiniging en la- schynsel verantwoordelyk gesteld Tot dusver zyn de maatregelen die tegen deze vioortschrydende lucht vervuiling worden genomen, maar po vertjes. Talrijke technische vindin gen, die althans tot vermindering van de verontreiniging kunnen zor waaioverlast ontvangen. Dat beteken de ruim een verdubbeling in verge lijking met de klachten in het eer ste kwartaal. In de eerste helft van 1969 kwamen er in totaal niet min der dan 2352 klachten binnen. Dat was slechts tachtig minder dan in toeneming te zien heeft gegeven, die niet bepaald geruststellend te noe men is. Prof. Kuenen. Leids hoogle raar in de algemene dierkunde, con stateerde, dat bij de vestiging van een nieuw bedrijf nog nooit in zo sterke mate het welzijn ter sprake is gekomen als bij de Progilvesti- ging by Amsterdam „Het is by mijn weten de eerste maal dat men het welzijn heeft laten prevaleren boven de welvaart in ons land", aldus prof Kuenen. dit bedrijf aan de luchtverontreini- Een trieste zaak is de traagheid waarmee de maatregelen tegen de verontreiniging van de ons omrin gende lucht ter hand genomen wor den. Terwijl reeds vele jaren bekend was. dat de lucht sterk vervuild werd door gemotoriseerd verkeer, fabrieken en verwarming van huizen en kantoren, werd pas vorig jaar Sinds 1957 betaalde de NV Zuid- ging levert en welke mogelykheden er biJ de Tweede Kamer een wetsont- Chemie niet minder dan zevenhon derd achthonderdduizend gulden aan schadevergoedingen van de landbouwers in de omgeving die het eventueel zyn om de gifstroom in te dammen. Dr. J. Tesink, directeur van de Stichting Gezondheidszorg in Zee- zagen vernietigen door de werking van de fluor. gen zyn er legio, maar ze worden het gehele jaar 1968. In juni van dit maar zeer schaars toegepast Dat jaar liep het aantal klachten op tot geldt met name voor de uitlaatgas sen van auto's. Longkanker Ir. Z. Salverda. oud-wetenschap pelijk medewerker van het RIVON constateert in zyn boekje „Uit zelf behoud", dat de steeds toenemende longkanker nog teveel wordt toege schreven aan de sigaret. „Als we maar niet ons welvaartssymbool de schuld hoeven te geven en dure voor zieningen aan onze auto moeten la ten aanbrengen om de giftige uit laatgassen te beteugelen. Nee. Ne derland geeft in dit opzicht beslist het goede voorbeeld niet. In Amerika, waar men al veel die per in het giftige moeras zit, moe ten de autofabrikanten hun wagons voorzien van een carterventilatie. Onze Nederlandse auto-industrie is nog niet zover.want wie let er hier op? Met deze carterventilatie zijn we er echter nog niet. want het uitlaatgas in onvolledig verbrande toestand is een zeer giftig meng sel, dat by betere verbranding min der schadelijk zou zyn. Iepen in een ongunstig leef- klimaat: zij hebben in augustus reeds hun blad verloren door fluorhoudende luchtverontreini ging. de recordhoogte van gemiddeld der tig per dag. Een ander voorbeeld- in de Gede puteerde Staten van Noord-Holland werden dit jaar vragen gesteld over vijf a Chemische bedrijven zyn over het algemeen de grote „boosdoeners" by de luchtverontreiniging. Via hun schoorstenen worden afvalprodukten de lucht in geblazen, die sterk mi lieuverontreinigend zijn. Zo kampt men in Sas van Gent met de fluor die uitgestoten wordt door de NV Zuid-Chemie. Over een afstand van vee zagen vermageren en hun oogst is met deze ontwikkeling geluk kig al blyft de luchtverontreiniging voor hem nog altyd een groot zor genkind. Niet alleen de walmende fluor, maar ook de zwaveldioxide, de stikstofverbindingen en het chloor tasten de gewassen aan en hebben andere nadelen voor het milieu. Fluor is echter wel de grootste Er zyn echter in ons land gebie den waar het wat moeilijker loopt Rmpsflnpiiprs met deze schadevergoedingen. In se- bieden waar een aantal luchtveront reinigende bedrijven vlak bij elkaar zitten is moeilijk uit te maken welk „verontreiniger" De stof komt on aandeel de respectievelijke bedry- der meer vry bij fabrieken die kunst ven in de vervuiling hebben. De be- meststoffen aluminium, email, staal, dry ven geeven elkaar vaak de schuld baksteen en natriumpolyfosfaat 'de de luchtverontreiniging door de cen trale van het Provinciale Elektrici- teits Net «PEN». In een nota van B en W van Amsterdam zou zou ge zegd zyn, dat de PEN-centrale 2300 kilogram zwaveldioxide per uur uit- kilometer heeft dit be drijf, dat vrijwel continu fluor braakt", schade aangericht. .uit en de man met de sch?-1 "claim wordt grondstof van het kastje naar de muur ge stuurd. In Zeeland hebben de landbouwers nu een redelijke oplossing gevonden Er is een provinciale raad voor de Volksgezondheid tot stand gekomen De slachtoffers van de fluor zijn die al vóór de komst van een chemi- de dieren. Het vee in de weilan- sche fabriek gaat bekijken hoe de den kreeg been woekeringen, bleef kwaliteit van de lucht is. Er worden liggen, gaf minder melk, terwijl de i monsters genomen en onderzoekin- alle wasmiddelen produceren. Zo ziet Zeeland wat angstig de bouw van de tweede oven bij Hoechst tegemoet, terwijl voor de komst van de aluminiumfabriek Pechiney in het Sloegebied niet di rect de vlaggen worden uitgestoken. Er zijn op enkele honderden me ters ten zuiden van de aluminiumfa briek van Aldel in Delfzijl al nare verschijnselen geconstateerd ten ge- werp ingediend dat paal en perk gaat stellen aan de luchtverontreini ging. In 1964 kreeg dezelfde Kamer een wetsontwerp voorgeschoteld over de verontreiniging van het opper vlaktewater en nog steeds moet d® Eerste Kamer de wet goedkeuren. Het zal dan ook nog geruime tyd duren alvorens de veroorzakers kun nen worden aangepakt. Want al komt de wet er op korte termyn, I het zal beslist nog enkele Jaren du ren alvorens hij goed functioneert. Op 8 maart 1968 nam het plaatsvervangend comité van mi nisters van de Raad van Europa een resolutie aan waarin stond dat d® wetgeving over de controle op lucht verontreiniging gebaseerd moet zijn op het voorkomen van de vervuiling. Nederland is daar rijkelijk laat mee. Dit is het derde artikel uit de se rie De Aarde vervuilt.De artike len 1 en 2 stonden in onze nummers van 30 oktober en 1 november J.l. (GPD> Het boek „Neutraal", het tweede deel van de serie Het Koninkrijk der Nederlanden in oorlogstijd, geschreven door de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, dr. L. de Jong, begint met een lang hoofdstuk over de persoon van Koningin Wilhelmina. „Wij schrijven geen uitge breide biografie van Koningin Wilhelmina, niet eens een be knopte levensschets, wat wij aan feiten willen vermelden, heeft slechts een bedoeling, duidelijk te maken, waarom zij in de Tweede Wereldoorlog handelde zoals zij deed deed in dat onafgebroken werken, zwoegen en scheppen, waarvan Konin gin Juliana tijdens haar eigen inhuldiging met betrekking tot haar moeder gewaagde", aldus dr. L. de Jong in de eerste pa gina's van dit hoofdstuk. Wie zich in het leven van Konin gin Wilhelmina verdiept wordt on middellijk getroffen door het feit. dat hij in aanraking komt met een in wezen zichzelf gelijkblijvende figuur van bijzondere kracht en van be dwongen heftigheid die al in haar jonge jaren gebleken waren. Op haar vader, koning Willem III. ge leek zy in temperament, van haar Duitse moeder had zy een complex van eigenschappen geërfd, dat wy misschien nog het best met het be grip „Tiiohtigkeit" kunnen aange ven. Heftigheid en „Tüchtigkeit" waren beide versterkt door de spe ciale verhoudingen waarin zij ener zijds aan heel veel minder, ander- zijds aan heel veel meer dwang on derworpen werd dan leeftijdsgenoten. Uit de beschrijving van dr. L. de Jong, die persoonlijk voor 1956 twee maal geheel ongedwongen met Ko ningin Wilhelmina, als voorbereiding i op dit boek, heeft kunnen spreken, lichten wij de volgende passages. Duidelijk Zomer '34 bracht het bericht van de moord op de Oostenrijkse Bundes- kanzl'er Engelbert Dollfuss „de be vestiging dat van Hitler niets goeds te wachten was en dat hij voor geen enkel middel dat zijn politiek diende, zou terugschrikken." Of viel het ook Koningin Wilhelmina soms moeilijk, zich de realiteit va nde komende we reldbrand ten rolle Ui te denken? I gediend en wilde zich wyden aan het „Volkomen duidelijk" werd. schreef zaj, ook haar de situatie eerst, toen Hit- Ier zich in maart '38 van Oostenrijk meester maakte „De Duitse politiek zou voor Europa katastrofale gevol gen hebben." Niet veel later liet zij zich (ze had .nooit tijd om dikke boeken zelf te lezen") door een van haar adjudanten de belangrijkste passages voorlezen uit Rauschnings alarmerende analyse van het natio- naai-socialisme. Die Revolution des Nihilism us. Ontzet en verontwaardigd was zy toen haar bleek dat haar mi nister van Buitenlandse Zaken. mr. J. A. N. Patijn, Hitiers Mein Kampf niet kende: haastig ging hy het lezen. Nuchter Ze was 'n nuchter en scherp waar neemster De geringe kwaliteiten van dat defensie-apparaat waren haar een benauwenis, de meeste of ficieren zag zy als mannen die ouder wets in hun opvattingen waren en weinig begrip hadden voor de voort gang der militaire techniek „en de ministers wilden altyd een mini mum vragen. Die hadden." zei zy ons, „beslist onvoldoende oog voor de gevaren die dreigden." In '38 dacht zy opnieuw ernstig over abdicatie: ze zou „veertig jaar koningin zyn. Ze was van mening dat ze haar volk lang genoeg had de generale staf sinds '34. had zy aanvankelyk veel vertrouwen gesteld, „hy bezocht haar geregeld op .De Ru.vgenhoek" en zy besprak, aldus een neef van de generaal. jiet defen siebeleid zelfs liever met hem dan met de toenmalige minister van Dyk met wie zy niet goed kon opschie ten." Wy nemen aan, dat ln haar relatie met generaal Reynders in de loop van '38 en '39 verkoeling intrad: de generaal geloofde niet recht in d® waarschynlijkheid van een Duitse aanval, bovendien was hy defensief ingesteld, zulks in tegenstelling tot de commandant van het veldleger, generaal J. J G van Voorst tot Voorst die, zoals wy in ons Voorspel weergaven, op kritieke momenten herhaaldelyk het oor van de vorstin had en wel niet nagelaten zal heb ben, haar mee te delen dat hij de inzichten van generaal Reynders al lerminst deelde. Overleg geesteiyk leven dat naar haar mening belangryker was dan al het andere Prins Bernhard. jegens wie ze in staatszaken minder gesloten was dan zy jegens haar overleden man steeds wa geweest <het eerste kan uit het laatste voortgevloeid zyn), wist haar ervan te overtuigen dat zy, op dat moment afstand doende van de troon, zowel aan prinses Juliana als aan hemzelf te hoge eisen zou stellen. Zij bleef Onophoudelyk oefende zy, lange tyd zonder succes, pressie op de ka- binetten-Colyn uit om tot een be- langryke versterking van de defensie over te gaan. Ten tyde van de Su- detencrisis, september '38, drong zy samen met generaal Reynders. de chef van de generale staf, op voormo bilisatie aan. zy breikte niet meer dan dat de ministerraad tot de be perkte. zg strategische mobilisatie overging. Na de bezetting van Praag (15 maart '39" vocht zy samen met generaal van Voorst tot Voorst, com mandant van het veldleger, voor het denkbeeld ener algemene proef mobi lisatie Tot intensief overleg zoals de ko ningin dat een kwart eeuw tevoren me* Cor van der Linden placht te voeren, kwam het niet. De Geer en Reynders hadden er weinig behoefte aan; beide beschouwden de koningin Inspectie van Koningin Wil- als lastig en. wat erger wa». als ge- helmina in april 1940. Dat de ministerraad in de ochtend van 24 augustus, daags na de onheil spellende ondertekening van het Duits-Russisch niet-aanvalsverdrag, nog niet tot oormobilisatie besloot, stelde haar diep teleur; 'smiddags wisten de nieuwe minister van De fensie, Dyxhoorn. en zyn ambtgenoot voor Buitenlandse Zaken, van Klef- fens gebruik makend van de Geers afwezigheid, het besluit tot voorrno- bllisatie door te zetten In de eerste wereldoorlog had zy neigd tot overdreven bezorgdheid. De Geer meende dat het algemene regeringsbeleid bij de ministerraad veilig was en generaal Reynders wa* van opinie dat niet-militairen zich met vraagstukken van defensie niet te bemoeien n ad den. Natuurlyk bleef de koningin by dat alles jegens de buitenwereld de normen der constitutionele correctheid zorg vuldig in acht nemenin de Jaren sinds "33 waarin zich, althans voor haai het gevaar van Nazi-Duitsland steeds duidelyker was gaan afte kenen, sprak zy in het publiek geen woord waaruit men op enig moment Dagelijks 1201 kunnen concluderen 101 diep- r J I gaande, concrete verschillen in op vatting tussen haar en het zittende kabinet; niet anders ging zy zich zoals wij zagen, de hoofdlynen van I gedragen toen op 3 september 1939 het regeringsbeleid veelvuldig. In be- met de Engeise en Franse oorlog». wogen tyden nagenoeg dagelyks met de minister-president kunnen bespre ken Op zodanig contact met de Geer alléén stelde zy geen prys. Zy zag in hem geen Cort van der Lin- i den; in generaal Reynders, chef van I vermoed. verklaringen aan Duitsland de twee de wereldoorlog een feit geworden was. Het volk mocht slechts de bui tenkant zien; meer werd door de meesten niet ontwaard en evenmin mi H

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9